Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

Πληροφορίες σχετικά με Λονδίνο -μετακόμιση λόγω δουλειάς


oneiraki

Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 206
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Isla 2000 εκτός Λονδίνου κ χωρίς παιδικό????? Εμείς ξοδευουμε 2000 με τον παιδικό κ δεν έχουμε αμάξι μιας κ είναι περιττό στην πόλη μας

εμάς τα πάγια έξοδά μας είναι με οικονομία 1900 λίρες το μήνα. Χωρίς παιδιά αλλά με αυτοκίνητο. Ό,τι και να κάνω κάτω από 1800 δεν πέφτουμε, μόνο αν κόψουμε ταξίδια Ελλάδα (δύο φορές το χρόνο).

Μόνο το ενοίκιο να πιάσεις, κάτω από 600 λίρες δεν βρίσκεις!

Στην ασφάλεια δίνω 130 λίρες το μήνα.

Και μηνιαίως γενικά ξοδεύω 300 λίρες το μήνα για το αυτοκίνητο (συνυπολογίζοντας service, βενζίνη, ασφάλεια και MOT).

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα δεν είναι να υπολογίσεις μόνο τα έξοδα του μήνα αλλά και τα εξτράκια όπως ταξίδια και απρόβλεπτα έξοδα. Ας πούμε ότι ο μήνας βγαίνει και με 2000 (εμείς δεν το καταφέρνουμε, αλλά ας πούμε ότι γίνεται). Αν θες άλλα 1000 για να πας Ελλάδα μια φορά το χρόνο, αυτά από πού θα βγουν; Δεν θα πρέπει να βάζεις στην άκρη άλλα 80 το μήνα για να μαζευτεί το χιλιάρικο για το ταξίδι; Αν θες να πας Ελλάδα δύο φορές το χρόνο, πρέπει με κάποιο τρόπο να σου περισσεύουν 160 το μήνα. Αυτά είναι συντηρητικά ποσά, ίσα-ίσα για ταξί και αεροπορικά εισιτήρια. Πρόσθεσε και κανένα εξτράκι, να πας ένα ταξίδι εντός Αγγλίας, να πας σε έναν ιδιώτη γιατρό αν χρειαστεί, να πάρεις καινούριο πλυντήριο / ποδήλατο / τάμπλετ αν σου χαλάσει αυτό που έχεις κλπ. Δεν είναι μόνο τι σου χρειάζεται για να πληρώσεις ενοίκιο και λογαριασμούς, αλλά τι σου χρειάζεται για όλα τα έξοδά σου στους 12 μήνες του χρόνου.

Δεν συζητώ καν ότι πρέπει να έχεις στην άκρη και ένα ποσό για ώρα ανάγκης, αν αρρωστήσει κάποιος δικός σου στην Ελλάδα και χρειαστεί να πας, αν σου συμβεί κάτι στην Αγγλία, μια απόλυση, ένα ατύχημα, οτιδήποτε. Στην ξένη χώρα δεν έχεις το δίχτυ προστασίας που έχεις στην Ελλάδα μέσω των δικών σου ανθρώπων, επιπλέον αν έχεις τουλάχιστον γονείς στην Ελλάδα είναι πιθανό κάποια στιγμή να χρειαστεί να πας πίσω έστω προσωρινά για να τους δεις ή να τους φροντίσεις (φτου φτου μακριά από εμάς, αλλά καλό είναι να τα υπολογίζουμε κι αυτά).


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

τα 1900 που αναφέρω παραπάνω περιλαμβάνουν τα έξοδα για τα ταξίδια μας στην Ελλάδα όπως και όλα τα ετήσια έξοδα (τηλεόραση, άλλες ασφάλειες , service αυτοκινήτου που γίνεται 1 φορά το χρόνο κτλ). Τα έχουμε υπολογίσει έτσι ώστε να ξέρουμε τι δίνουμε όλο το χρόνο.

Με άλλα λόγια ετησίως, τα πάγια μας έξοδα είναι 12 μήνες x 1900 λίρες.

Αυτά δεν περιλαμβάνουν προσωπικά έξοδα όπως ρούχα, φάρμακα, ηλεκτρικές συσκευές ή άλλα έξοδα που μπορεί να προκύψουν. Αυτά θα πρέπει να μπουν on top των 1900 λιρών.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αυτό λέω κι εγώ. Είναι άλλο πράγμα να λες "βγαίνω με Χ ποσό το μήνα" και άλλο να λες "βγαίνω με Χ ποσό το μήνα αν δεν ψωνίσω ρούχα / παπούτσια, δεν κάνω ταξίδια, δεν αγοράσω ηλεκτρονικές συσκευές, δεν πάω για καφέ / φαγητό / ποτό".

Ονειράκι αν εσύ έμενες στην Αθήνα με το μωρό και πήγαινες σε μικρότερο και φτηνότερο σπίτι, ενώ ο άντρας σου πήγαινε όπου τον στείλει η υπηρεσία του, δεν θα βγαίνατε;


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ακριβώς, και πάντα πρέπει να έχεις στο νου σου πως όλο και κάτι μπορεί να συμβεί που θα σε βάλει σε έξτρα έξοδα, δεν πρέπει με τίποτα να βασίζεσαι στις μηνιαίες σου αποδοχές αν τα βγάζεις πέρα ίσα ίσα... αυτός ο φόβος είναι το πιο αγχωτικό πράγμα ακριβώς για τον λόγο που ανέφερες πριν, οτι είμαστε σε μία ξένη χώρα, μόνοι (τουλάχιστον εμείς που είμαστε και οι δύο έλληνες) και αν συμβεί κάτι δεν έχουμε κάποια βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Βiggi δεν μπορώ εγώ να μείνω Αθήνα. Αφενός γιατί ο μισθός μου δεν φτανει ούτε για να μείνω μόνη μου χωρίς παιδί και τι θα τον κάνω τον μικρό?Πως θα πληρώνω 500Ε φύλαξη και ενοίκιο και όλα τα άλλα με 900Ε μισθό προς το παρόν?Γιατί φυσικά και σε εμάς έγιναν μειώσεις. Επίσης όσο και αν λένε ότι τα ενοίκια έπεσαν, δεν ζεις και με 300Ε σε 4άρι.

Φυσικά και τα έχουμε σκεφτεί όλα αυτά. Επομένως υποθέτω πώς όλες όσες είσαστε εκεί και κάποια στιγμή πήρατε την απόφαση να φύγετε ή να μείνετε εκεί μόνιμα έγινε γιατί είτε πχ σπουδάσατε εκεί & έτσι δεν φύγατε είτε γιατί εδώ δεν βρίσκατε καμία δουλειά πουθενά και απλώς δεν σας κρατούσε κάτι?

Απλά για την ιστορία θα πω πως δεν είχαμε σκοπό να πάρουμε αυτοκίνητο αν φεύγαμε.


6H9Vp2.png

T5mwp2.png

Link to comment
Share on other sites

Βiggi δεν μπορώ εγώ να μείνω Αθήνα. Αφενός γιατί ο μισθός μου δεν φτανει ούτε για να μείνω μόνη μου χωρίς παιδί και τι θα τον κάνω τον μικρό?Πως θα πληρώνω 500Ε φύλαξη και ενοίκιο και όλα τα άλλα με 900Ε μισθό προς το παρόν?Γιατί φυσικά και σε εμάς έγιναν μειώσεις. Επίσης όσο και αν λένε ότι τα ενοίκια έπεσαν, δεν ζεις και με 300Ε σε 4άρι.

Αν όμως μετακόμιζες από το τεσσάρι σε ένα διαμέρισμα μικρότερο και φθηνότερο; 1 ενήλικος και ένα μωρό μπορούν να μείνουν και σε δυάρι.

Δεν θα πληρώνεις φύλαξη και ενοίκιο μόνο με το δικό σου μισθό αλλά και με ό,τι περισσεύει από το μισθό του άντρα σου.


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

oneiraki κατά τη γνώμη μου το θέμα δεν είναι αν θα βγαίνετε στην Αγγλία με ένα μισθό... θα σου πω ότι ΝΑΙ, αν δεν μείνετε στο Λονδίνο, αν μείνετε (θα μιλήσω για το μέρος που μένω εγώ και γνωρίζω τα ποσά με σιγουριά) στο Birmingham π.χ. και ΔΕΝ έχετε έξοδα στην Ελλάδα (π.χ. δάνειο σπιτιού ή άλλα) τότε σίγουρα θα τα καταφέρνετε κάθε μήνα, ακόμη και με ένα καλό -όμως- μισθό και χωρίς παιδικό, αναλόγως του μισθού ίσως και με παιδικό κλπ.

Στο Birmingham π.χ., τα μηνιαία έξοδα με ενοίκιο -όχι το κατώτερο- που μπορεί να κυμαίνεται στα 650 το μήνα, είναι πάνω κάτω στις 1800 λίρες. Με αυτοκίνητο, με κάποια έξοδα μηνιαίας οικογενειακής διασκέδασης, υπολογισμένα σέρβις ΙΧ, όλα μέσα (αν χρειαστείς μπορώ να σου δώσω λεπτομέρειες για όλα αυτά).

Το θέμα λοιπόν για μένα δεν είναι τι θα κάνετε στην Αγγλία... Θα βρείτε να κάνετε, σίγουρα! (εκτός Λονδίνου)

Το θέμα είναι για πόσο??????

Εμείς π.χ., αν και ο άντρας μου είχε υψηλή θέση σε εταιρεία του δημοσίου και εγώ ήμουν ελεύθερη επαγγελματίας μηχανικός (φαντάζεσαι τι σημαίνει αυτό στην Ελλάδα του σήμερα), την άφησε όταν βρήκε αντίστοιχα καλή δουλειά εδώ και ήρθαμε με όλο το νοικοκυριό μας και οικογενειακώς για μόνιμη εγκατάσταση! Ξέρω λοιπόν και καταλαβαίνω απόλυτα την ελληνική κατάσταση και τους λόγους που θέλετε να φύγετε!

Το ερώτημα όμως που πρέπει να θέσετε στον εαυτό σας είναι: "Για πόσο?"

Αν η απάντηση δεν είναι: "Για πάντα, ή όσο...." , τότε ίσως πρέπει να το ξανασκεφτείτε!!!!!!

Τα πράγματα δεν είναι όλα ρόδινα! Και τα κορίτσια που γράφουν τα χειρότερα για την Αγγλία, σε πολλές περιπτώσεις δεν έχουν άδικο! Συν το γεγονός ότι είσαι μόνος σου χωρίς αγαπημένους και φίλους, τα κάνει ακόμη δυσκολότερα!

Αν τώρα, πεις ότι αυτό θα το κάνεις για λίγα χρόνια, τότε πρέπει:

α) να αξίζει τον κόπο (που πίστεψέ με είναι μεγάλης αξίας)

β) να έχεις εναλλακτική για την επιστροφή στην Ελλάδα (το πιο σημαντικό!!!)

γ) αν είστε πεισμένοι να έρθετε για "πάντα', τότε.... με το καλό!!!

Link to comment
Share on other sites

biggi και ο ανδρας μου θα εχει αντιατοιχα ςξοδα οκ οχι νταντα αλλα ενοικιο κλπ. χωρια που αυτη η ςπιλογη να παει μονο; του οπου παει δεν υπαρχει.μονη μου με ενα παιδι 2χρ αθηνα δεν μπορω να μεινω.δςν ξςρω αν ια το εκανε καποοα απο εσας αλλα εγω δςν μπορω να το κανω..

κατριν καταλαβαινω τι λες.ωστοσο μην ξεχνας οτι μιλαμε για μια δουλεια οπου ετσι κ αλλιως δεν ςχουμε φιλους οπου παμε ουτε βοηθεια και επισης αυτο συμβαινει ανα 4χρ. επισης κανεις δεν ειπε οτι θα ειναι ςυκολα φυσικα.ουτε και το ν παω απο αθηνα κω η ροδο η λημνο ειναι ευκολο. ουτε να αντιμετωπιζω τον ρατσισμο ατην επαρχια που δειχνουν ατους στρατιωτ κ τος οικογ τους ειναι ςυκολο.δςν πςριμςνω θαυματα σε καμια πςριπτωση.αλλα ουτε ανοιξα το θεμα για να αυζητησω το τι θα κανω τελικα.απλως σκεφτηκα μα ζητησω πληροφοριες και αυτη τη στιγμη αισθανομαι να λογοκρινομαι..ευχαριστω πολυ ολες για την βοηθεια σας και τις αποψεις σας ηταν ολες πολυτιμες..


6H9Vp2.png

T5mwp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


αλλα ουτε ανοιξα το θεμα για να αυζητησω το τι θα κανω τελικα.απλως σκεφτηκα μα ζητησω πληροφοριες και αυτη τη στιγμη αισθανομαι να λογοκρινομαι..ευχαριστω πολυ ολες για την βοηθεια σας και τις αποψεις σας ηταν ολες πολυτιμες..

Άντε πάλι τα ίδια... :rolleyes:

Ποιος σε λογοκρίνει κοπέλα μου; Άσχετο που δεν εννοείς "λογοκρίνει" γιατί άλλο πράγμα το λογοκρίνω, άλλο το κατακρίνω, άλλο το σχολιάζω και άλλο το προσπαθώ να βοηθήσω και επειδή κρίνω ότι η κίνηση που κάνει ο άλλος δεν είναι σοφή, του το λέω.

Εν πάση περιπτώσει έχεις δίκιο, δεν έχουμε λόγο να προσπαθούμε να σε βοηθήσουμε γενικώς, αλλά μόνο να σου δώσουμε κάποιες πληροφορίες ειδικώς και επί του προκειμμένου, αφού αυτό μας ζήτησες. Εγώ ειδικώς δεν έχω να πω τίποτα παραπάνω από αυτά που έχω ήδη πει, συνεπώς αποχωρώ από τη συζήτηση και ζητώ συγγνώμη που παρεκτράπηκα.

Σας εύχομαι καλή εγκατάσταση στο Λονδίνο ή όπου αλλού επιθυμείτε :D


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

biggi σε ευχαριστω για την γραμματικη διορθωση.ξερω ακριβως πως χρησιμοποιουνται και τα δυο ρηματα. δεν εννοουσα κατακρινομαι δεν με ξερετε ουτε εγω και εσας επομενως τα λεγομενα ειναι αυτα που κρινονται. οπως και να εχει φυσικα και αν θεωρεις οτι δεν ειναι σωστη η κινηση μου ειναι καλο να μου το πεις απο την αλλη ομως κανεις δεν ξερει τι συμβαινει στο σπιτι του καθενος και με πιο σκεπτικο λαμβανονται καποιες αποφασεις. ισως εχετε διαβασει να εχω γραψει αρκετες φορες οτι δεν πςριμενω να βρω την σουπςρ δουλεια γτ εχω επιγνωση της εμπειριας μου.οπως και να εχει δεν νομιζω οτι θα γινει κατι τελικα με αυτη την ιστορια.αν εχεις ξαναδεις η οχι το εργο και τι εχει συμβει εσυ το ξερεις.η ευγενεια δεν ειναι κατι που αγοραζετε


6H9Vp2.png

T5mwp2.png

Link to comment
Share on other sites

biggi σε ευχαριστω για την γραμματικη διορθωση.ξερω ακριβως πως χρησιμοποιουνται και τα δυο ρηματα. δεν εννοουσα κατακρινομαι δεν με ξερετε ουτε εγω και εσας επομενως τα λεγομενα ειναι αυτα που κρινονται. οπως και να εχει φυσικα και αν θεωρεις οτι δεν ειναι σωστη η κινηση μου ειναι καλο να μου το πεις απο την αλλη ομως κανεις δεν ξερει τι συμβαινει στο σπιτι του καθενος και με πιο σκεπτικο λαμβανονται καποιες αποφασεις. ισως εχετε διαβασει να εχω γραψει αρκετες φορες οτι δεν πςριμενω να βρω την σουπςρ δουλεια γτ εχω επιγνωση της εμπειριας μου.οπως και να εχει δεν νομιζω οτι θα γινει κατι τελικα με αυτη την ιστορια.αν εχεις ξαναδεις η οχι το εργο και τι εχει συμβει εσυ το ξερεις.η ευγενεια δεν ειναι κατι που αγοραζετε

Είπα ότι δεν θα απαντήσω αλλά πας γυρεύοντας :P

Και η σωστή γραμματική δεν αγοράζεΤΑΙ και το λογοκρίνω είναι λάθος λέξη γιατί δεν προσπαθούμε να σου ασκήσουμε λογοκρισία. Λογοκρισία είναι η προσπάθεια ελέγχου των λεγόμενων του άλλου με σκοπό να τον σταματήσεις να πει αυτό που σκέφτεται. Kατά μία έννοια, αυτό είναι που προσπαθείς να κάνεις ΕΣΥ, και όχι αυτό που κάνουμε εμείς.

Ότι δεν θα βρεις σούπερ δουλειά στην Αγγλία είναι το μόνο σίγουρο. Αυτό το έχεις καταλάβει εσύ και το έχουμε καταλάβει κι εμείς. Αυτό που προσπαθούμε να σου πούμε είναι ότι χωρίς σούπερ δουλειά στο Λονδίνο, και με ένα μόνο μισθό, θα ζοριστείτε ενδεχομένως περισσότερο απ' ό,τι ζορίζεστε στην Ελλάδα, ειδικά επειδή το επάγγελμά σου δεν φαίνεται να έχει καλές μισθολογικές προοπτικές.

Παρόλα αυτά, αν θες να πας, πήγαινε. Έχεις την ίδια ελευθερία κινήσεων που είχες πάντα, άσχετα με το τι σου έχουμε πει. Οι απόψεις και οι γνώμες μας δεν είναι δεσμευτικές. Κακώς τις εκφράζουμε, αφού δεν μας έχει ζητηθεί, αλλά στην τελική συζήτηση κάνουμε, έτσι; Κι εμείς καλό θα ήταν να μπορούμε να αισθανόμαστε ότι μπορούμε να πούμε μια κουβέντα παραπάνω χωρίς να μας πιάσεις από τα μούτρα, κι εσύ θα πρέπει να αισθάνεσαι ότι μπορείς ανά πάσα στιγμή να αγνοήσεις τις απόψεις που δεν σου αρέσουν και να κάνεις αυτό που εσύ θεωρείς σωστό, χωρίς να χρειάζεται να απολογηθείς σε καμιά μας.

Όπως και να 'χει, καλή καρδιά και καλή επιτυχία σε ό,τι κάνεις! Αυτό πραγματικά είναι το τελευταίο μου ποστ σε αυτό το θέμα.


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

Background - προσωπική ιστορία:

Ο άντρας μου είχε πολύ καλή θέση σε πολυεθνική εταιρεία με έδρα την Αμερική. Το 2009, όταν η κρίση είχε αρχίσει δειλά δειλά να γίνεται αντιληπτή στην Ελλάδα αλλά ήταν ήδη στο κατακόρυφο στην Αμερική, η εταιρεία κλείνει το παράρτημα στην Ελλάδα και ο άντρας μου μένει άνεργος όταν εγώ ήμουν 7 μηνών έγκυος στο πρώτο παιδί. Για έναν χρόνο χτυπούσε ότι πόρτα υπήρχε για οποιαδήποτε δουλειά (εντάξει, εννοώ γραφείου, όχι χειρονακτική) χωρίς να κοιτάζει απολαβές. Δεν υπήρχε τίποτα. Λόγω του ότι η εταιρεία είχε παράρτημα στο Basildon και γενικά είχε πολλές επαφές με κόσμο στην Αγγλία, άρχισε να κοιτάζει το ενδεχόμενο να βρει ενά μικρής διάρκειας συμβόλαιο στην Αγγλία για να μαζέψουμε λίγα λεφτά και να κερδίσουμε λίγο χρόνο, θεωρώντας ότι "δεν γίνεται, κάποια στιγμή κάτι θα βρεθεί και στην Ελλάδα". Φεύγει λοιπόν Ιούνιο του 2010. Εγώ έχω ήδη επιστρέψει στη δουλειά μου (καλή δουλειά, με καλό μισθό) και τον 9μηνών γιο μας τον προσέχει μια κυρία στο σπίτι με 500 ευρώ. Το ενοίκιο αν θυμάμαι ήταν άλλα 450 ευρώ, οπότε βγαίναμε με τον μισθό μου. Σεπτέμβριο του 2010 ακούγεται η είδηση για το πρώτο μνημόνιο. Ο άντρας μου τα πηγαίνει καλά στη δουλειά και του ανανεώνουν το συμβόλαιο μέχρι τον Δεκέμβριο (άλλους 3 μήνες). Έχοντας καταλάβει ότι τα πράγματα μάλλον θα στραφούν προς το χειρότερο και όχι προς το καλύτερο, παίρνουμε την απόφαση να αφήσω τη δουλειά και να εγκατασταθούμε οικογενειάκως στην Αγγλία (όχι για πάντα, άλλα για όσο χρειαστεί). Η λογική ήταν ότι ο μισθός του άντρα μου αρκούσε και περίσσευε για να μας παρέχει μια συμπαθητική ποιότητα ζωής και αν δεν έβρισκα και εγώ δουλειά θα καθόμουν στο σπίτι να είμαι απλά η μαμά του Κωνσταντίνου.

2,5 χρόνια μετά, με δύο παιδιά πλέον, εργαζόμαστε και οι δύο. Δεν στηριζόμαστε επουδενί στον μισθό μου, ο οποίος καλύπτει ίσα ίσα τον παιδικό (μου περισσεύεουν γύρω στις 200 λίρες για χαρτζηλίκι). Αυτό το μήνα που πήρα άδεια 4 μέρες για να μείνω σπίτι με το μωρό που είχε γαστρεντερίτιδα, το ταμείο θα είναι μείον (το caretaker's leave είναι ανευ αποδοχών). Ο μισθός του άντρα μου όμως, όπως έγραψα, καλύπτει όλες τις ανάγκες μας.

Εν προκειμένω, στην περίπτωση σου, καμία κοπέλα νομίζω δεν υπήρξε κακοπροαίρετη. Μπήκες εδώ ζητώντας την άποψη μας και αυτή σου δώσαμε. Δυστυχώς, μπορεί να μην άκουσες αυτά που θα ήλπιζες, αλλά αυτή είναι η άποψη μας για το πως έχουν τα πράγματα, η καθεμία από την δική της οπτική.

Συμπερασματικά, μιλώντας και εγώ για εκτός Λονδίνου, θεωρώ ότι με έναν μισθό με καθαρές αποδοχές 2000 λίρες το μήνα (φυσικά χωρίς παιδικό σταθμό εφόσον ο άντρας σου θα είναι σπίτι) θα είστε τσίμα τσίμα. Θα επιβιώσετε αλλά θα μετράτε κάθε μήνα την κάθε λίρα και θα είστε με το άγχος τι θα γίνει αν προκύψει κάτι έκτακτο.

Άποψη μου και μόνο. Εντελώς φιλικά, χωρίς ίχνος λογοκρισίας, κατάκρισης ή οποιασδήποτε υστεροβουλίας.


Η Ιθάκη σ'έδωσε τ' ωραίο ταξείδι. Χωρίς αυτήν δεν θα βγαινες στον δρόμο. Άλλα δεν έχει να σε δώσει πια. Κι αν πτωχική την βρεις, η Ιθάκη δε σε γέλασε. - Κ. Καβάφης

an1cE-60g410010MjA3ZHwwMDAwNTU0ZGF8T3VyIHByZWNpb3VzIGxpdHRsZSBib3kgaXM.gifan1cMc80g410010MDAwOGQ0fDEzNDU2cGF8T3VyIGdvcmdlb3VzIG5ldyBiYWJ5IGJveSBpcw.gif

Link to comment
Share on other sites

Όπως τα λέει η peekaboo είναι.

Καλό μου Ονειράκι, σου λέω ό,τι θα έλεγα και στην αδερφή μου. Πρέπει να ψαχτείς πολύ για όλα τα σενάρια πριν έρθετε. Αν ήσουν μόνη σου (όπως ήμουν εγώ όταν ήρθα) θα ήταν όλα πιο εύκολα αλλά έχεις μία οικογένεια και το σημαντικότερο ένα παιδί και πρέπει να ξέρεις τι σας ξημερώνει σε μία νέα χώρα.

Όπως είπα και πριν, εμείς είμαστε δύο άτομα και δεν μπορούμε να ξοδέψουμε λιγότερα από 1900 λίρες το μήνα για τα βασικά μας έξοδα. Καφέδες, ποτά, ρούχα που δεν χρειάζόμαστε για τη δουλειά, πολυτέλειες και έξτρα ταξίδια τα έχουμε ξεχάσει και δεν συμπεριλαμβάνονται σε αυτές τις 1900 λίρες. Δε λέω πως δεν περνάμε καλά όμως, απλά και οι δύο μας έχουμε μάθει να είμαστε ευτυχισμένοι με τα λίγα που έχουμε. Και προσωπικά είμαι πιο ευχαριστημένη από τη δουλειά που είχα στην Ελλάδα.

Να ξέρεις πως όσο περνάει ο καιρός και αποκτάς εμπειρία σε μία χώρα όπως η Αγγλία, θα αυξάνονται και οι πιθανότητες να βρεις μία καλοπληρωμένη δουλειά στο μέλλον η οποία θα σου επιτρέψει ενδεχομένως να κάνεις ένα καλό κομπόδεμα και να γυρίσεις στην Ελλάδα. Αλλά, η αρχή θα είναι δύσκολη, αυτό είναι σίγουρο και αυτό πιστεύω πως προσπαθούμε να σου πούμε.

Ελπίζω να καταλαβαίνεις - δεν έχει καμία μας κανένα όφελος να σου διαστρεβλώσουμε την άποψη για την Αγγλία αλλά εγώ προσωπικά θα σου έλεγα ψέματα αν έλεγα πως όλα είναι ρόδινα. Καλύτερα να έρθεις χιλιοπροετοιμασμένη για κάθε εμπόδιο και να τα βρεις όλα καλά παρά απροετοίμαστη και να μην ξέρεις το επόμενό σου βήμα για σένα και την οικογένειά σου.

Και όπως σου ξαναείπα, τα ίδια θα έλεγα και στην αδερφή μου, με την ίδια καλοπροαίρετη αγάπη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


×
×
  • Δημιουργία νέου...