Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Cafe Νοεμβριου 2013


polixenh

Recommended Posts

Μεταξύ μας οι έγκυες συνεννοούμαστε και με τις εβδομάδες

Όταν ρωτάει όμως ο μπαμπάς μου "Πόσο είσαι;", άμα δεν του πω μήνες, δεν θα καταλάβει

ναι, οντως ετσι ειναι! οταν με ρωτανε ποσο εισαι, λέω 19η εβδομαδα, και μου λενε ...δηλαδη???

και εγω πριν μεινω εγκυος, μηνες ηξερα οχι εβδομαδες


nmDWp2.png

qeGop3.png

WWTqp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Ναι τον ειδα τον πινακα...αλλα δεν νομιζω οτι ισχυει, τουλαχιστον με τα λεγομενα των περισσοτερων γιατρων, οτι αλλαζουμε μηνα βαση ΠΗΤ. Δηλαδη, εγω που εχω ΠΗΤ 07.11, αλλαζω μηνα καθε 7 του μηνα, και δεν μετραω 4 η 5 εβδομαδες καθε φορα...αλλιως θα δεν αλλαζαμε μηνα βαση ΠΗΤ ( που ειναι ανα 30 η 31 ημερες) αλλα θα μετραγαμε αυστηρα τις εβδομαδες για να αλλαξουμε μηνα...

Τελος παντων, νομιζω οτι πραγματικα ειναι μικρης σημασιας, οπως και να το μετραει η καθε μια, ειναι περιπου σωστο, οι αποκλείσεις ειναι αμελητέες!

Ναι μωρε, αυτα ειναι, να 'χαμε να λεγαμε, το θεμα ειναι να γεννηθουν τα μωρακια μας γερα και σε λιγους μηνες-βδομαδες(αναλογα πως τα μετραει κανεις:P ) να τα εχουμε στην αγκαλια μας.Καλη μερα σε όλες (παω να δουλέψω λίγο γιατι σημερα το παρακανα με το ιντερνετ.)Φιλια


zh9bp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ναι μωρε, αυτα ειναι, να 'χαμε να λεγαμε, το θεμα ειναι να γεννηθουν τα μωρακια μας γερα και σε λιγους μηνες-βδομαδες(αναλογα πως τα μετραει κανεις:P ) να τα εχουμε στην αγκαλια μας.Καλη μερα σε όλες (παω να δουλέψω λίγο γιατι σημερα το παρακανα με το ιντερνετ.)Φιλια

Ετσι!

καλημερα καλη δουλεια - εγω λεω να χαζεψω λιγο ακομη γιατι ειναι πολυ βαρια η δευτερα πρωι βρε παιδακι μου....δεν παλευεται με τιποτα!


nmDWp2.png

qeGop3.png

WWTqp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας!

Πολυξένη ξάπλα και πάλι ξάπλα!

Εγώ είδα το παιδί μου σήμερα. Το πιάσαμε στον ύπνο και πιπιλουσε το δάχτυλο. Όσο για το φύλο άβυσσος το παιδί μου. Σήμερα δεν ήθελε να κουνηθεί. Το ξύπνησε ο γιατρός αλλά πόδια δεν άνοιξε. Λίγο που το κοίταξε από δίπλα λέει και εγώ για αγόρι το είχα αλλά τώρα φοβάμαι να το πω. Τον άλλο μήνα θα δούμε σίγουρα. Έδωσα και αίμα για Papp-A. Τον προηγούμενο μήνα ημουν στα ίδια κιλά. Αλλά έχασα 3 κιλά απο την προηγούμενη φορά που πήγα. Και όταν γύρισα σπίτι έβγαλα και το πρωινό μου. Πήρα ένα κουλούρι σουσαμενιο. Τέλος πάντων.

Όσο για το μέτρημα τελικά δεν μετράνε όλοι οι γιατροί το ίδιο. Αλλά δεν θα σπαζοκεφαλιασουμε γι'αυτό έτσι δεν είναι; Σημασία έχει να είναι τα μωρά μας καλά όσο μηνών και να ήμαστε..

Παντός ο αντρουλης μου είπε οτι έτσι κάνω και εγώ όταν κοιμάμαι. Με ξυπνάει κάνω ένα σπαστικό και γυρνάω πλευρό. Και ο γιατρός γελούσε! Και για τον εμετο μου ειπε οτι με εκδικηθηκε γιατί το ξυπνησαμε. Και του λέει η πεθερά μου "και τις αλλες φορές γιατί έκανε εμετό; Δεν το ξυπνουσε και νευριαζε γιατί έχανε τα ραντεβού; Άσε μας ρε παιδι μου. Η κοπέλα έχει τον πονο της έχει και τις βλακείες σου."

Και κάτι ακόμα που ξέχασα. Ξεκίνησαν τα γνωστά "το παιδί εμένα θα αγαπάει πιο πολυ!". Τα έλεγε η πεθερά μου τις προαλες. Τι να της πω; Γερό να είναι και ας αγαπάει όποιον θέλει..


US9jp2.png

333568w4bz5e9yge.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια!!

Λιγο μπερδεμα οι μηνες ε?Παντως νομιζω πως η Ελλη εχει δικιο δεν ειναι 3,5..ειναι 4,5 αφου στις δυο του αλλου μηνα μπαινει στον 5ο!!Νομιζω οσο το συζηταμε τοσο μπερδευεται το θεμα..καλυτερα να μετραει η καθεμια οπως τις εχει πει ο γιατρος της!!

Καλωσηρθατε τα καινουργια κοριτσια!!Με το καλο τα μωρακια!!

Οι διδυμομανουλες αυξηθηκαν..μπραβο κοριτσια!!

Πολυξενη αφου δεν ειναι σοβαρο ξαπλα και υπομονη και ολα καλα!!


cy09p3.png

Elehp2.pngdYzip2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτό με τις κοιλιδες λεγεται μελασμα. Έχει να κανει με τις ορμόνες. Εγω δεν έχω αλλά από τον 5ο λενε ξεκιναει πιο εντονα. Η ξαδερφη μου ειχε σαν μάσκα στο πρόσωπο. Η κουνιαδα μου εχει κιληδες και στο πρόσωπο και στο σώμα. Αλλά ειναι μελαμψη και δεν φαίνεται έντονα. Αυτη τη γραμμη που δημιουργείται στην κοιλιά αν θυμάμαι καλά λέγεται linea ligra.


US9jp2.png

333568w4bz5e9yge.gif

Link to comment
Share on other sites

ναι την εχω και εγω! και εχω και ελαφρως χρωματισμενη γραμμη πιο χαμηλα, απο τον 2ο μηνα ξεκινησε, αλλα τωρα εχει μεινει στάσιμη!

εγω δεν εχω κηλιδα αλλα ειναι ροζ ο αφαλος μου και πολυ πολυ μαλακος, επισης κοντεβει να βγει εξω!!!

Καλημέρα!!!!Εγώ κηλίδα δεν έχω, έχω όμως τη γραμμούλα αυτή που ξεκινάει ακριβώς κάτω από τον αφαλό και φτάνει μέχρι το τέλος της κοιλιάς και έχω διαβάσει ότι ειναι φυσιολογικό και οφείλεται στην αύξηση των επιπέδων της μελανίνης κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης και αμέσως μετά τη γέννα εξαφανίζεται.
Αυτό με τις κοιλιδες λεγεται μελασμα. Έχει να κανει με τις ορμόνες. Εγω δεν έχω αλλά από τον 5ο λενε ξεκιναει πιο εντονα. Η ξαδερφη μου ειχε σαν μάσκα στο πρόσωπο. Η κουνιαδα μου εχει κιληδες και στο πρόσωπο και στο σώμα. Αλλά ειναι μελαμψη και δεν φαίνεται έντονα. Αυτη τη γραμμη που δημιουργείται στην κοιλιά αν θυμάμαι καλά λέγεται linea ligra.

Εγω το μόνο που έχω είναι αυτο καφε/μπεζ γυρω απο τον άφαλο. Η γνωστη γραμμή που λένε στην κοιλιά δεν έχει εμφανιστεί ακόμη και ευτυχώς δεν έχω τπτ στο πρόσωπο.

Polixeni να ξεκουραστείς και όλα θα περάσουν.


age.png

preg.png

Link to comment
Share on other sites

γεια σας και απο μενα!πολλα γραψατε σημερα!! :)

εγω με τον αφαλο το μονο που εχω παρατηρησει ειναι πως εινι λιγο πιο κοκκινος!δεν εχω βγαλει ακομη γραμμουλα κλπ αλλα νομιζω ειναι και νωρις!!

να ρωτησω, εχετε υγρα?εγω μια δυο φορες τη μερα εχω μια βλεννα!ο γιατρος μου πε δεν ειναι τιποτα!

πολυξενη μου συμπασχουμε!!και μενα πορωμενος με το wind surfing..εχω φαει αερα εγω στη μαπα αλλο πραμα!!οσο για το αλλο, ξαπλα κοριτσακι!!παρεουλα θα μαστε!!

εχω χιλιομπερδευτει με τα μετρηματα αλλα λιγο με νοιαζει και μενα!τα μισα στους μηνες δεν τα λεω!τωρα λεω ειμαι στον 4ο!τον ιουλιο θα λεω στον 5ο κοκ για οσους με ρωτανε ποσο μηνων ειμαι και αμα απανταω σε βδομαδες κοιτανε σα χαζοι!

αρχισαν οι ζεστες εδω και νομιζω θα παθω τιποτα φετος!ειπα του αντρουλη να μου παρει πισινα απο τα τζαμπο!!


Μάιος 2012, 1η Ivf : Βιοχημικη

Νοεμβριος 2012, 2η Ivf : Αρνητικη

Μάρτιος 2013, 3η Ivf : +++++:D

MKF0p3.png[/urlK2Ccp3.png

Link to comment
Share on other sites

γεια σας και απο μενα!πολλα γραψατε σημερα!! :)

εγω με τον αφαλο το μονο που εχω παρατηρησει ειναι πως εινι λιγο πιο κοκκινος!δεν εχω βγαλει ακομη γραμμουλα κλπ αλλα νομιζω ειναι και νωρις!!

να ρωτησω, εχετε υγρα?εγω μια δυο φορες τη μερα εχω μια βλεννα!ο γιατρος μου πε δεν ειναι τιποτα!

πολυξενη μου συμπασχουμε!!και μενα πορωμενος με το wind surfing..εχω φαει αερα εγω στη μαπα αλλο πραμα!!οσο για το αλλο, ξαπλα κοριτσακι!!παρεουλα θα μαστε!!

εχω χιλιομπερδευτει με τα μετρηματα αλλα λιγο με νοιαζει και μενα!τα μισα στους μηνες δεν τα λεω!τωρα λεω ειμαι στον 4ο!τον ιουλιο θα λεω στον 5ο κοκ για οσους με ρωτανε ποσο μηνων ειμαι και αμα απανταω σε βδομαδες κοιτανε σα χαζοι!

αρχισαν οι ζεστες εδω και νομιζω θα παθω τιποτα φετος!ειπα του αντρουλη να μου παρει πισινα απο τα τζαμπο!!

Πολλά υγρά :shock::shock::shock: Ρώτησα το γιατρό και μου είπε οτι είναι φυσιολογικό.


age.png

preg.png

Link to comment
Share on other sites

Πολλά υγρά :shock::shock::shock: Ρώτησα το γιατρό και μου είπε οτι είναι φυσιολογικό.

εγω στην αρχη ταραχτηκα γιατι ηταν και λιγο προς το κιτρινο αλλα αοσμα και λεω οκ!!χανω υγρα απ το σακο(χωρις σχολια και γελια):oops:


Μάιος 2012, 1η Ivf : Βιοχημικη

Νοεμβριος 2012, 2η Ivf : Αρνητικη

Μάρτιος 2013, 3η Ivf : +++++:D

MKF0p3.png[/urlK2Ccp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σας κοριτσια,ευχομαι να ειστε καλα εσεις και τα μωρακια σας!

Ζηλευω τρομερα αυτες που κανουν μπανιο,κυριως σημερα που η ζεστη εχει κανει πιο αισθητη την παρουσια της!Μακαρι να ημουν στην παραλια,παντως αυτο που ξερω εγω ειναι πως πρεπει να αλλαζουμε το κατω μερος του μαγιω αμεσως

Τα κιλα ειναι μια πολυ θλιβερη ιστορια για εμενα:(Κιλα ευκολα δεν χανω,ενω πολυ ευκολα τα παιρνω!Η καλυτερη εγκυμοσυνη μου ηταν η δευτερη,αφου πηρα 10 κιλα,ενω στην πρωτη ειχα παρει 17!Αλλα παιδια δεν πεινουσα,ηθελα να τρωω μονο φρουτα και τοστ!Τα ιδια ακριβως τρωει ο γιος μου τωρα που μεγαλωσε,4 χρονων και ειναι 14 κιλα!Στον μεγαλο ηθελα ο,τι βλακειες υπηρχαν και το ιδιο θελει τωρα και αυτος,6χρ.και 28 κιλα!Τα συμπερασματα δικα σας!

Τωρα παντως εχω παρει 5 κιλα και πειναω τρομερα!Θελω μονο πατατες, μακαρονια και ψωμι(φυσικα τα αγαπημενα μου φαγητα ειναι τα λαδερα)Ο Θεος βοηθος!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερίτσες κοριτσάκια!Τι κάνετε;;Με βάλατε και κοίταξα τον αφαλό μου τώρα, δεν έχει αλλάξει χρώμα έχει πεταχτεί λιγάκι μόνο.Δεν έχω, επίσης, καμμία σκούρα γραμμή κάτω από τον αφαλό μου αλλά έχω ακούσει ότι εμφανίζεται αυτή η γραμμή για να καθοδηγήσει το μωρό στο στήθος της μαμάς του.Και ότι αν το αφήσεις πάνω στην κοιλιά της αυτό θα συρθεί προς το στήθος της (γι'αυτό σκουραίνουν και οι θηλές).

Λία μου και εγώ έχω υγρά (και εννοείται νόμισα ότι είναι αμνιακά) αλλά με καθησύχασε ο γυναικολόγος.Κάνει ζέστη στα Γιάννενα, really;;;


bdxGp3.png

tt1d4479

Link to comment
Share on other sites

Καλημερίτσες κοριτσάκια!Τι κάνετε;;Με βάλατε και κοίταξα τον αφαλό μου τώρα, δεν έχει αλλάξει χρώμα έχει πεταχτεί λιγάκι μόνο.Δεν έχω, επίσης, καμμία σκούρα γραμμή κάτω από τον αφαλό μου αλλά έχω ακούσει ότι εμφανίζεται αυτή η γραμμή για να καθοδηγήσει το μωρό στο στήθος της μαμάς του.Και ότι αν το αφήσεις πάνω στην κοιλιά της αυτό θα συρθεί προς το στήθος της (γι'αυτό σκουραίνουν και οι θηλές).

Λία μου και εγώ έχω υγρά (και εννοείται νόμισα ότι είναι αμνιακά) αλλά με καθησύχασε ο γυναικολόγος.Κάνει ζέστη στα Γιάννενα, really;;;

αυτη τη στιγμη εχει 34 βαθμους!!εχω ταμπουρωθει στο σπιτι!!ευτυχως εχει δροσια εδω μεσα, για ποσο ακομη δεν ξερω!!!


Μάιος 2012, 1η Ivf : Βιοχημικη

Νοεμβριος 2012, 2η Ivf : Αρνητικη

Μάρτιος 2013, 3η Ivf : +++++:D

MKF0p3.png[/urlK2Ccp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν έχω ούτε κόκκινο αφαλό αλλά ούτε και σκουρινε και ούτε γραμμή έχω. Υγρά είχα στην αρχή τώρα απλώς εχει μια μόνιμη υγρασία ο κόλπος μου όχι ομως να λερωνομαι στο εσωρουχο. Στην αρχη που είχα φορούσα σερβιετακι γιατί γινόμουν μούσκεμα. Εμένα ο αφαλος μου το μόνο σαν να άνοιξε μου φαίνεται. Σαν να φαρδινε δηλαδή. Ξέχασα να σας πω οτι σήμερα ξεκίνησα και μαγνήσιο!


US9jp2.png

333568w4bz5e9yge.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...