Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Sisheido είπε:

      Κορίτσι μου λυπάμαι για την εξέλιξη... Πάντα έλεγα καλύτερα να μη πιάσω πάρα να χαθεί στη πορεία το όνειρο! 

      Αγκάλιασε το παιδάκι σου και συνέχισε όσο αντέχεις! Έχω κι εγώ ένα γιο 4ων από την 3η εμβρυομεταφορα και παλέψαμε για τα αδελφάκια... στο τέλος τα καταφέραμε με τροποποιημενο φυσικό κύκλο και γίναμε τριτεκνοι!

      Εύχομαι η βλαστοκυστουλα σας την επόμενη φορά να σας γεμίσει την αγκαλιά!!!!

      Ευχαριστώ πολύ ❤️ Φοβάμαι πως η επόμενη ωοληψια δεν θα είναι καθόλου εύκολη.Ο οργανισμός μου δεν ανταποκρίνεται καλα στα φάρμακα της διέγερσης..στα 36 μου πήραμε δέκα ωάρια και έγιναν πέντε βλαστοκυστες,εκ των οποίων έπιασε μόνο η κορούλα μου.Δλδ 25% επιτυχίας.Μου μένει άλλο ένα,δεν ξέρω αν θα πετύχει.Τωρα είμαι 39,οπότε σίγουρα θα είναι πολύ πιο δύσκολη η όλη διαδικασία..Αυτό που ελπίζω,είναι για αρχή να μην έχουμε αύριο δυσάρεστα απροοπτα με εξωμητριο...

      Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου κορίτσι μου❤️Η ιστορία σου μου δίνει κουράγιο να συνεχίσω και ελπίζω να μπορέσω να κάνω ένα ακόμη παιδάκι και εγώ ❤️

      • Καλή τύχη! 1

ΜΕΛΛΟΥΣΕΣ ΚΑΙ ΗΔΗ ΔΙΔΥΜΟΜΑΝΟΥΛΕΣ!!!!!


giota.

Recommended Posts

Frosobal!

Περαστικά στο νινάκι μας!!!!! Έχω σοκαριστεί! Ελπίζω να είναι καλύτερα τώρα!

Μα και η μαμά τόσο θέμα με το όνομα;;;;; Πάντως με τη μαμά είχα κι εγώ θέμα μεγάλο για χρόνια, για άλλη περίπτωση, θα στα πω κάποια στιγμή, οπότε περίπου σε καταλαβαίνω. Μην σκας, έχω περάσει εγώ φουρτούνες, μην με βλέπεις έτσι που λάμπω και δεν δείχνει η θαλασσοταραχή μέσα μου...


rPPrp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ουάου!!!!!!!!

Κατ' αρχήν, Sevi, κουκλίτσα μου, με το καλό σου εύχομαι! Αν τα υπολόγισα σωστά, γεννάς την ίδια μέρα με μένα και τη Nunu! 35+3! Τέλεια! Με τα κακά δεν ξέρω τι γίνεται, αλήθεια...!

Αν έκανες νωρίτερα τις κορτιζόνες; Λέω τώρα εγώ!

πολυ σωστο κ αυτο!

Δεν με φοβισε ο γιατρος να σου πω την αληθεια...ειχε αλλη κοπελα τετοια εμπειρια απο εσας;;;;

οταν γεννησε η κουμπαρα μου ειχε την διπλανη της, που γεννησε με κτ το προηγουμενο βραδυ, γιατι ετρωγε μηκωνιο το εμβρυο κ την εστειλε στην κλινικη για γεννα ο γιατρος.


xmX3p2.png

XKuXp2.png

Link to comment
Share on other sites

Nufi, εμένα η μάδα ήταν εδώ σποραδικά μέχρι να σαραντίσω. Το βράδυ την έπεφτε και κοιμόταν (κατά τις 12) στον καναπέ στη βεράντα, διότι είχε και καύσωνα τότε που γέννησα και ζεσταινόταν... Τα βραδυνά ταΐσματα τα πάλευα μόνη ή με τον καλό μου. Η μαμά ξύπναγε φρέσκια φρέσκια κατά τις 07.00 και αναλάμβανε κανένα μαγείρεμα ή να μου την πει, αν είχα νεύρα. Επίσης, φρόντιζε να μάθει τα παιδιά στις αγκαλιές (αφού κλαίνε, να τ' αφήσουμε;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;; ), ώστε να μην μπορώ εγγυημένα να τα βγάλω πέρα, όταν θα έμενα μόνη. Τον μεγάλο τον έπιασε μετά τις 40 μέρες, γιατί ήταν πολύ μικρός και φοβόταν....


rPPrp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μας ειπε ο γιατρος οτι τα ασπρα σημαδακια ειναι τα κακα του αλλα με σιγουρια 100% δεν εχει φαει.....δεν ξερω κοριτσια,ειλικρινα τι γινεται σε τετοιες καταστασεις!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τέλος, (είμαι σπίτι τώρα και ψιλομαζεύω για εξοχικό, πήγα και σούπερ), αν σοκαριστήκατε με αυτά που σας είπα για την κυρά της Ρω, πού να σας πω και πόσα πήρε και είναι και δυσαρεστημένη. Όπου το είπα, με μουτζώσανε.... Μωρέ, όσο για το ότι ξέρουν πού τα κάνουν τα μάγκικα οι συγκεκριμένες, έχω να πω ότι είχα ήδη πάρει άδεια για σήμερα, ώστε να έρθω το μεσημέρι (χθες) και να τη διώξω. Αλλά προτίμησα να πάω για καφέ με την κολλητή και να ηρεμήσω. Και σκέφτηκα "γιατί να πιεστώ να αποφασίσω άρον άρον για άλλη γυναίκα;". Θα τη διώξω σε ανύποπτη (για κείνη) στιγμή, ουσιαστικά θα της φερθώ όπως μου φέρθηκε. Απλώς θα της επισημάνω, στο επόμενο σπίτι, που θα πάει, να προσέχει όταν βάφει τα νύχια της με το μανό της κυρίας της, να μην γεμίζει χρώμα το πάτωμα, γιατί θέλει διαδικασία με ασετόν, για να βγει......


rPPrp3.png
Link to comment
Share on other sites

Frosobal!

Περαστικά στο νινάκι μας!!!!! Έχω σοκαριστεί! Ελπίζω να είναι καλύτερα τώρα!

Μα και η μαμά τόσο θέμα με το όνομα;;;;; Πάντως με τη μαμά είχα κι εγώ θέμα μεγάλο για χρόνια, για άλλη περίπτωση, θα στα πω κάποια στιγμή, οπότε περίπου σε καταλαβαίνω. Μην σκας, έχω περάσει εγώ φουρτούνες, μην με βλέπεις έτσι που λάμπω και δεν δείχνει η θαλασσοταραχή μέσα μου...

Αγοράκια το όνομά της το βγάλαμε δεύτερο αλλά τα φωνάζουμε με τα πρώτα.

Όσο για βοήθεια ελάχιστη ως καθόλου.

ήμουν λεχώνα μόνη μου τη νύχτα με τα δίδυμα να θηλάζω και τον μεγάλο μου να κλάιει όλη τη νύχτα.

Δεν ξέρεις τί έχω περάσει....

Προσεύχομαι απλά μην συμβεί τίποτα σοβαρό. Αν και σε αυτή την περίπτωση πιστεύω να αφήσουν τον άνδρα μου να φύγει από τη δουλειά.

Να χτυπήσω ξύλο.

Τζίνι χέστηκε η Σύλβια....μικρό το κακό :D

Δεν σου απάντησα. Μόνο Βασιλικό πήγαμε. Τα παιδιά όλη μέρα στη θάλασσα, μαγείρευα και στο δωμάτιο. Πού να τους πάμε και τους 3; Ποιος τους κυνηγάει; Είμαστε 2 και είναι 3. Αποφεύγω τον πολύ κόσμο. Πέρισυ είχαμε χάσει για λίγο τον μεγάλο μου. Ούτε που να το θυμάμαι...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα σας!!!

Μου αρέσει που λέτε για πρόγραμμα.... εγώ δυστυχώς δεν έχω κανένα πρόγραμμα... Με τον θηλασμό, αν αρχίσουν την γκρίνια δεν τα κρατάει τίποτα, είμαι και μόνη και έτσι αν βιάζονται να φάνε δίνω λίγο γάλα και πλέον το φαγητό πάει πίσω. Επίσης πάει πίσω με τις βόλτες μας και όχι μόνο. Έτσι καταφέρνουμε να κοιμηθούμε γύρω στις 12.30 την νύχτα και έχουμε αρκετά μεταμεσονύχτια ξυπνήματα μέχρι τις 10 το πρωί που ξυπνάνε τελειωτικά. Φυσικά ακολουθούν δύο 40λεπτοι περίπου ύπνοι μέσα στην μέρα. Το πρόβλημά μας είναι όμως ότι όσο πάνε και τρώνε λιγότερα...δηλαδή 1 κουτ. μόνο αυγό, ένα κομμάτι φρούτο, 5 κουταλιές φαγητό και πάντα συμπλήρωμα γάλα...

φτιιανω κρεατοσουπα.

κολλησα χαρτακια για γυναικα στην περιοχη.

δινω τυροπιτα στη συλια (γιατι ειναι ικανη να την τρωει μεχρι το μεσημερι!)

θελω να πλυνω στο χερι κατι πλαστικα παιχνιδια, που ακομα τα εχω στη σακουλα (απο τις διακοπες!)

να βαλω αλλο ενα πλυντηριο με πανινα παιχνιδια... κοκ..

αν παω να παρω το μασημερι το τοτογι απ την μαζντα!

απο υγεια. δοξα το Θεο! στον κορφο της Παναγιας, που λεει κ ο πατηρ μου.

κ εσεις βολτιτσες ολη η φαμιλια ε?

τι λεει το νησι? ειχε κοσμο? φυγανε τωρα?

Το νησί είχε πολύ κόσμο φέτος και έχει ακόμα. Μόνο τα μαγαζιά παραπονιούνται γιατί λένε ότι ο κόσμος δεν ψωνίζει λόγω κρίσης.

ασε με ρε που θα κανω κ μπισκοτακι!

ειμαι η ιδια μπισκοτακι! με λιωνουν, με ζουπανε, με σπανε, οοολα μαζι!

τζας τι μου θυμησες...

τη μια κ μοναδικα φορα που ηρθα ροδο για 15 μερες διακοπες...

λεμε τελευταια μερα με το τοτε αμορε, αν παμε κ το πρωι μια βολτα στην παλια πολη να δουμε το μουσειο κτλ.

κ γυρνοντας βρηκαμε μια ωραιοτατη κληση εις το μπαμπριζ απανω! Κ ολα τα ροδιτικα τοτογι αμηδεν κληση. Μονο εμεις ειχαμε!

εκμεταλευτηκα τα τοοοοταε φυσικα μου προσοντα κ το παρεω που φοραγα κ πηγα κ κλαφτηκα στην αστυνομια κ μας την σβησαν. εχω κ φωτο, αλλα τις παλιες στο χαρτι μονο. αν βρεθουμε θα στη δειξω σιγουρα!

σου μιλαω για καλοκαιρι 94 ηταν ή 96? νομιζω 96!

Χαχαχα αλήθεια? Όντως μου είχε τύχει κι εμένα να γράψουν μόνο εμένα επειδή είδαν αθηναικές πινακίδες και φυσικά δεν πήγα να την πληρώσω. Βέβαια στην περίπτωσή μου ήταν δημοτική αστυνομία.

Jasmini, αυτά που λέει το παιδάκι σου εμείς θα τα πούμε με την εισαγωγή στο Γυμνάσιο!!!!!!!!

Α, δεν σας είπα... Λέμε κι εμείς κα (ενίοτε προσθέτουμε και δεύτερη ίδια συλλαβή, δηλαδήήήήήή; Κα-κά!!!!!!!!). Αλλά δεν το εννοούμε!

Ο Bill μου όμως δεν λέει πολλά...κυρίως την λέξη "τατού" με την οποία εννοεί πολλά όπως κάτω, αυτό, αυτοκίνητο κτλ. Το "τάτα" όμως το ξέρει και το λέει και το εννοεί πολύ καλά!! :P:p

καλημερα!!

εμενα μου δωσανε 2 μαρσιπους υφασματινους,πολυ ωραιοι ειναι!!τους βαλαμε μεσα και μια χαρα!!

λαερτα ο ενας εχει διαφορα δεσιματα και εχει και για διδυμα,δεν εχω ομως το κουτι του αλλα το βιβλιαρακι που δειχνει τα δεσιματα γραφει πανω www.mobywrap.com

εγω παντως που βαζω τον εναν στο στηθος δεν ξερω τι κανει.Ενω βλεπω οτι βγαινει το γαλα γιατι πολλες φορες του τρεχουνε,μετσ πινει και απο το μπουκαλι μια χαρα γευμα:shock:τι να πω πια?

παντως οι αντλησεις ειναι σπαστικες,αφηστε πουμου εχει διαλυθει το στηθος,νομιζω οτι μου βαζουν βελονες μεσα.

τελικα θα μου πει καποια ποσο περιπου κρατανε τα λοχεια?τα νευρα μου!!ακομα εχω αιμα:mad:

Και εγώ ένιωθα στην αρχή κάτι σαν βελονιές, στο στήθος και ήταν η παραγωγή του γάλακτος, κάτι απόλυτα φυσιολογικό. Τώρα πλέον δεν έχω τέτοια.

Γυρισα κ εγω!!!!!

Αχ γενναμε την Τριτη!!!

Καναμε doppler σημερα κ ο μεγαλος μας ειναι 2500kg κ ο μικρος 2190kg...

Αλλα ο μικρος εχει λιγοτερο αμνιακο υγρο,δεν τον τρεφει καλα ο πλακουντας παρολο που ειναι στο 3 κ εχει κανει κακα του...που κ αυτο δεν ειναι καλο!!!

Κυριακη κ Δευτερα θα παω για ενεσεις κορτιζονης κ Τριτη μεσημερακι θα γεννησω....ωρα δεν ξερω ακριβως,Δευτερα θα μαθω!!!!

Με το καλό βρε κοριτσάκι μου! Εύχομαι όλα να πάνε καλά! Βέβαια θα πω κι εγώ ότι με ανησύχησε λίγο το γεγονός ότι το μικρό σου τα έχει κάνει και δεν σε έβαλε αμέσως να γεννήσεις. Φυσικά πιστεύω ότι έπρεπε ήδη να έχεις κάνει τις κορτιζόνες γιατί ούτως ή άλλως δεν έχει ουσία να γίνουν μετά τις 36 εβδομάδες....

Θα συμφωνήσω με τη τζίνι στο θέμα για τα κακά στο σάκκο.

Αγοράκια μου ανέβηκε το αίμα στο κεφάλι με αυτά που διάβαζα.

Πώς κρατήθηκες και δεν την πέταξες έξω; Αλλά και τα παιδιά μετά τί θα τα έκανες; Ξέρουν πού και πότε μιλάνε οι κυρίες....

Εμείς χθες είχαμε περιπετειούλα.

Ο ένας δίδυμος έπεσε με το κεφάλι και έπαθε διάσειση. Το κατάλαβα γιατί έκανε αμέσως εμμετό.

Πήρα την παιδίατρο μου λέει τρέχα στο νοσοκομείο.

Κι εδώ το δράμα....πώς θα πάω με 3 μικρά παιδιά;

Ο άνδρας μου στη δουλειά, εγώ μόνη μου....τελικά τον παρακολούθησα.

Έπιανε το κεφαλάκι του και έκλεινε τα ματάκια του, ζαλιζότανε.

Τον κράτησα ξύπνιο μέχρι τις 12. Και το βράδυ τον ξυπνούσα κάθε μία ώρα να δω αν είναι καλά, αν αντιδρά κτλ.

Ευτυχώς όλα καλά.

Θυμώνω πολύ με τους παπούδες και τις γιαγιάδες που έχουν θυμώσει με τα ονόματα και δεν βοηθάνε. Πήρα τη μάνα μου και λέω χτύπησε το παιδί και πρέπει να .....μπράβο σου μου λέει και έκλεισε το τηλέφωνο.

Δεν έχω λόγια αλήθεια...

Πω πω, τρελάθηκα τώρα.... Είναι καλά τώρα το μικρό σου?? Όσο για τους παππούδες-γιαγιάδες, απλά απαράδεκτοι. Εγώ ειχα πει στους γονείς μου ότι άνετα θα τα ονόμαζα αλλιώς αν δεν μου αρέσαν τα ονόματά τους. Μα δεν μετράει αυτό στο παιδί αλλά πάνω απ' όλα η υγεία. Στο κάτω κάτω βγάλατε τα ονόματα τους, τι πρώτα τι δεύτερα...αυτοί ας τα φωνάζουν με τα δευτερα στο κάτω κάτω..

Σας φιλώ, καλό σκ σε όλες και όλους!!!!!!!!!!!!!!!!!

:):):):)

Καλό ΣΚ agorakia μου και καλά να περάσετε!!!!!

Να πω κι εγώ ότι δεν είχα βοήθεια από την αρχή. Η μάνα μου έβλεπε τα ανίψια μου γιατί η αδερφή μου πήγαινε δουλειά κι έτσι εγώ ήμουν σε δεύτερη μοίρα. Είχα όμως ξεκαθαρίσει ότι δεν ήθελα βοήθεια με τα μωρά παρά μόνο, ίσως, για το σπίτι. Μέχρι και τώρα...μόνη μου είμαι και βοήθεια έχω από τον άντρα μου γύρω στις 9 το βράδυ που έρχεται. Στα μεταμεσονύχτια όμως μόνη τα έβγαζα και τα βγάζω πέρα. Με βαραίνει βλέπετε το γεγονός ότι δεν άφηνα πολλά σηκώματα και επισκέψεις όταν τα μωρά μου ήταν νεογέννητα. Ακόμα μου το κοπανάνε και το πέρνουν πεισματικά. Μεταφορικά.... θα κάνω ότι και η Σύλια :tongue::tongue::tongue:


RKdwp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αν υπάρχει μηκώνιο (ακαθαρσίες του εμβρύου μέσα στο αμνιακό υγρό), ελαττώνει τις αντιμικροβιακές ιδιότητες του αμνιακού υγρού.

Αν η εγκυμονούσα είναι πάνω από 37 εβδομάδες ο τοκετός πρέπει να γίνει αμέσως.

Αν βρίσκεται κάτω από 36 εβδομάδες και αν τα συμπτώματα (κλινικά και εργαστηριακά) υποχωρήσουν και είναι απύρετη πάνω από 24 ώρες, μπορούμε να περιμένουμε (φυσικά αν η εγκυμονούσα βρίσκεται κοντά σε μαιευτική κλινική), αν είναι κάτω από 34 εβδομάδες, θα κάνουμε προληπτικά και κορτιζόνη, για να βοηθήσουμε την ωριμότητα των πνευμόνων του εμβρύου.

Sevi διάβασα αυτό...


RKdwp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αν υπάρχει μηκώνιο (ακαθαρσίες του εμβρύου μέσα στο αμνιακό υγρό), ελαττώνει τις αντιμικροβιακές ιδιότητες του αμνιακού υγρού.

Αν η εγκυμονούσα είναι πάνω από 37 εβδομάδες ο τοκετός πρέπει να γίνει αμέσως.

Αν βρίσκεται κάτω από 36 εβδομάδες και αν τα συμπτώματα (κλινικά και εργαστηριακά) υποχωρήσουν και είναι απύρετη πάνω από 24 ώρες, μπορούμε να περιμένουμε (φυσικά αν η εγκυμονούσα βρίσκεται κοντά σε μαιευτική κλινική), αν είναι κάτω από 34 εβδομάδες, θα κάνουμε προληπτικά και κορτιζόνη, για να βοηθήσουμε την ωριμότητα των πνευμόνων του εμβρύου.

Sevi διάβασα αυτό...

Να σαι καλα κοπελα μου!!!κ εγω εχω μπερδευτει με ολα αυτα!!!

Αλλα επειδη με αυτο τον γιατρο καναμε την εξωσωματικη,δεν πιστευω να ρισκαρει κ να με αφησει ετσι μεχρι την Τριτη....

Του εχω εμπιστοσυνη κ αναγκαστικα ακολουθω τις οδηγιες του...παντως ευχαριστω παρα πολυ για το ενδιαφερον σας!!!

Link to comment
Share on other sites

sevi με το καλο να υποδεχτεις τους αντρες σου!!!!αντε την τριτη θα δεις τι καψουρα θα παθεις!!μιλαμε για τον απολυτο ερωτα:D

froso καλα ειχε αντιδραση τετοια η μαμα σου και της μιλας ακομα?καλα μπορει να τα'χει μαζι σου(βλάκωδως),αλλα το θεμα τωρα ειχε να κανει με την υγεια του μωρου!!!ελεος δηλαδη!!!!!!!!!!

τεσπα τουλαχιστον δεν επαθε τιποτα το παιδακι.

agorakia δινεις 800 ευρωπουλα,ζεστα και μετρητα,και στην ειπε κιολας?:shock::shock:,βρες αλλη !!

στις μερες μας σιγα μη βρει αλλου με τετοια λεφτα.

εγω σημερα δεν ειμαι και στα καλυτερα μου.Κοιτουσα το πρωι το σωμα μου και στεναχωρεθηκα πολυ:(,η πολυ κοιλια εχει φυγει αλλα εχει μεινει το περισσευουμενο δερμα γυρω απο τον αφαλο,η κοιλια ειναι πλαδαρη και γεματη κοκκινες ραγαδες και γενικα στο σημειο αυτο το σωμα μου μοιαζει με 50αρας,το στηθος εχει αρχισει να παραμορφωνεται γιατι το ενα εχει πολυ περισσοτερο γαλα απο το αλλο και ειναι αρκετα μεγαλυτερο(φαινεται ακομα και με τα ρουχα),τα μαλλια μου ειναι χαλια,,εχουν να βαφτουν απο τον περασμενο νοεμβριο!!!και γενικα φαινομαι χοντρη απο την κατακρατηση υγρων.

Θα μου πειτε το μαλλι φτιαχνεται και το στηθος πιστευω θα στρωσει αλλα τι γινεται με ολο αυτο το δερμα που περισσευει?????

εσεις που εχετε γεννησει καιρο εχετε δει βελτιωση ή δεν ειχατε τετοιο θεμα??

τιποτα πια δε μου θυμιζει το σωμα που ειχα πριν.

βλεπω τα μωρακια μου και παρηγοριεμαι αλλα οκ η γυναικεια μου φυση δεν εχει χαθει και σκατα....ειναι σωμα αυτο 29χρονης???

πρεπει να κανω γυμναστικη μολις περασει το διμηνο αλλα ποσο εφικτο να ειναι κι αυτο με τα μωρα?και τι βελτιωση να υπαρχει???

ουφ τα ειπα και ηρεμησα!!

(βασικα δεν ηρεμησα αλλα λεμε τωρα)


θελω μια θαλασσα γεματη αστεριες!

tJd1p3.png

Το θέμα στη ζωή δεν είναι να κρατάς καλά χαρτιά, αλλά να παίζεις σωστά ένα άσχημο φύλλο....

(εμείς σκοπεύουμε να το παίξουμε σωστά)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...