Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

ΜΕΛΛΟΥΣΕΣ ΚΑΙ ΗΔΗ ΔΙΔΥΜΟΜΑΝΟΥΛΕΣ!!!!!


giota.

Recommended Posts


Διαφημίσεις

Καλησπέρα!

Τι κάνουν τα μπεμπίδια οι μανούλες και οι parents-to-be?

Eλπίζω όλοι να ειστε καλά κ να περνάτε τελεια όσο ακόμα μας επιτρέπει ο καιρός να βολτάρουμε!

Εμείς έχουμε θέμα με το γαλά... Τωρα πια πίνουν γάλα μόνο πρωί και βράδυ, αλλά το έχουν μειώσει πολύ-ειδικά η μικρή...:-( Το βράδυ πίνουν γύρω στα 70μλ η μεγάλη και γύρω στα 50 η μικρή, κι αυτα με κλάμα και γκρίνια! Το πρωί η μεγαλη πίνει 150-180μλ ενώ η μικρή 120 με 140!!!

Δεν είναι πολύ λίγα για την ηλικίας τους? Η γιατρος μας αλλαξε το γαλά (πίνανε το φριζολακ και τώρα το νέσλακ 1+, φρέσκο υψηλής παστερίωσης) αλλά δε βλέπω βελτίωση κι εχω αρχίσει να απελπίζομαι...:confused::confused::confused:

Συμβαίνει αυτό στα μωράκια όταν αρχίζουν τις στερεες να μη θέλουν πια το γαλα?


H81mp3.png

tt7565672fltt.gif

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση Νο 2:

Εγώ μεχρι τώρα έπλενα τα φρούτα κ τα λαχανικά κάτω από τη βρύση με άφθονο τρεχούμενο νερό.. Όμως μου είπαν ότι έτσι δε φεύγουν τα φυτοφαρμακα που υπαρχουν στο εξωτερικό τους, αλλα χρειαζεται να τα σαπουνίζω με πρασινο σαπούνι. Μου φαίνεται όμως πολύ περίεργο να σαπουνίσω τρόφιμα, δε θα προσθεσω έτσι χημικά σε αυτά που ήδη έχει? Εσείς πως τα πλένετε?


H81mp3.png

tt7565672fltt.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ερώτηση Νο 2:

Εγώ μεχρι τώρα έπλενα τα φρούτα κ τα λαχανικά κάτω από τη βρύση με άφθονο τρεχούμενο νερό.. Όμως μου είπαν ότι έτσι δε φεύγουν τα φυτοφαρμακα που υπαρχουν στο εξωτερικό τους, αλλα χρειαζεται να τα σαπουνίζω με πρασινο σαπούνι. Μου φαίνεται όμως πολύ περίεργο να σαπουνίσω τρόφιμα, δε θα προσθεσω έτσι χημικά σε αυτά που ήδη έχει? Εσείς πως τα πλένετε?

Δεν βάζω σαπούνι, μου φαίνεται κι εμένα περίεργο αλλά αυτό με τη συγκέντρωση χημικών ισχύει στάνταρ. Οπότε εγώ ξεφλουδίζω ό,τι μπορώ...


 

120247mcv711uxx1.gif

Link to comment
Share on other sites

tαισα, κοιμησα ολα τα παιδια μου, μαζεψα, ετοιμασα τσαντες κλπ κλπο για αυριο που εχουμε τσιμπι τσιμπι κ οσονουπω μαπινω να παλτσουριστω.

θα συναντησω αυριο καμια στην εκθεση?!

ποια εκθεση ητο?

Καλημερα κοριτσια εχω χαθει το ξερω αλλα πλεον δεν προλαβαινω τιποτα,τα μικρα μου εχουν θηριεψει και γκρεμιζουν το σπιτι,ο αντρας μου τα εχει παιξει:tongue:αλλα τα καταφερνει εγω εχω βαρυνει πολυ και ανυπομονω να γεννησω στον γιατρο που πηγα μου ειπε οτι ο μικρος ειναι χαμηλα(καλο αυτο γιατι θα παω για φυσ.τοκετο αν πανε ολα καλα)εχουμε φτασει αισιως τα 3.030κιλα!!!!Φιλια σε ολες :-D

τωρα δεν καταλαβα ποσα παιδια εχεις?!:shock:

με το καλο τα μπεμπεγια!

Βρε κορίτσια, να ρωτήσω κάτι... όταν φτιάχνετε γάλα στα μικρά σας, αποστειρώνετε το νερό ή απλά το βράζετε λίγο ίσα να φτιάξετε το γάλα? Επίσης το ίδιο κάνετε και με την κρέμα??? Εγώ ακόμα το αποστειρώνω όταν φτιάχνω κρέμα. Μήπως είναι λάθος? Ενώ νερό για να πιούν τους δίνω εμφιαλωμένο.

τζας απο τον 4ο που σταματησαμε αποστειρωση μια καλη βραση στο νερο εκανα, ητοι 3 λεπτα. μετα απλα μια βραση κ τελος. εχει τυχει κ στο μικροκυματων να το βαλω. με το εμφιαλωμενο, απλα μου εχει πει ο ντοκ να περνω απο μαγαζι που ξερω, γιατι ειδικα το καλοκαιρι ειναι αμφιβολο το ποση ωρα τα εχουν εκτεθειμενα στον ηλιο. αλλα ακουσα κ απο ενα φιλικο ζευγαρι πως το νερο θελει μισο μισο οταν κανεις αλλαγη: δηλ. μισο απο τη βρυση, μισο εμφιαλωμενο. κατι που δεν ετυχε να συζητησω ποτε με τον παιδιατρο μας.

Εμείς έχουμε θέμα με το γαλά... Τωρα πια πίνουν γάλα μόνο πρωί και βράδυ, αλλά το έχουν μειώσει πολύ-ειδικά η μικρή...:-( Το βράδυ πίνουν γύρω στα 70μλ η μεγάλη και γύρω στα 50 η μικρή, κι αυτα με κλάμα και γκρίνια! Το πρωί η μεγαλη πίνει 150-180μλ ενώ η μικρή 120 με 140!!!

Δεν είναι πολύ λίγα για την ηλικίας τους? Η γιατρος μας αλλαξε το γαλά (πίνανε το φριζολακ και τώρα το νέσλακ 1+, φρέσκο υψηλής παστερίωσης) αλλά δε βλέπω βελτίωση κι εχω αρχίσει να απελπίζομαι...:confused::confused::confused:

Συμβαίνει αυτό στα μωράκια όταν αρχίζουν τις στερεες να μη θέλουν πια το γαλα?

δεν θυμαμαι καθολου με την εισαγωγη στις στερεες!

εμενα με τις ζεστες δεν καλοτρωγαν γενικοτερα.

μηπως δεν παει κατι καλα με το τικερ σου? εξι μηνων ειναι τα μπεμπεγια κ ξεκινησατε φρεσκο?! δεν εχω ακουσει κατι τετοιο.

Ερώτηση Νο 2:

Εγώ μεχρι τώρα έπλενα τα φρούτα κ τα λαχανικά κάτω από τη βρύση με άφθονο τρεχούμενο νερό.. Όμως μου είπαν ότι έτσι δε φεύγουν τα φυτοφαρμακα που υπαρχουν στο εξωτερικό τους, αλλα χρειαζεται να τα σαπουνίζω με πρασινο σαπούνι. Μου φαίνεται όμως πολύ περίεργο να σαπουνίσω τρόφιμα, δε θα προσθεσω έτσι χημικά σε αυτά που ήδη έχει? Εσείς πως τα πλένετε?

εγω παιδια τα πλενω παντα με παλμολιβ. παλιοτερα με προδερμ. κ ξεφλουδιζω εννοειτε!

τουινσακι, πως εισαι? τι ειναι κ αυτο με το στηθος τωρα? ε? ε? ε?

λαερτη, πως πανε τα μπεμπε? πηρες την ευχη κ εσυ?

νακι καλες τσαρκες! υπομονη με το γαλα, τι να πω.

σεβη πως εισαι? αγχος?


xmX3p2.png

XKuXp2.png

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι αλλο?

εχει βαλει καμια μανουλα εδω το παιδι της σε κουκετα?

απο ποσο χρονων?

κ

ξερετε που θα μπορουσα να βρω πολυ ψηλα προστατευτικα καγκελα για κρεβατι?

για τη συλια, κουκετα...ξερετε....

αν υπαρχει κατι σε φυσικο καταστημα κ οχι ιντερνετικο, θα σας ημουν υποχρεη!


xmX3p2.png

XKuXp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα και από εμάς!!!!!

Είχε έκθεση σήμερα ε; (υποθέτω έκθεση ξενόγλωσσου βιβλίου). Χμ... δεν το ήξερα, τώρα το είδα που το έλεγε το witchaki.

Κατά τα άλλα, αν συνεχίσω να πονάω, θα περιμένω μέχρι την αναμενόμενη ημερομηνία περιόδου και θα πάω ντοκ. Το πράγμα δεν παλευεται. Και έχετε δίκιο.... νιώθω ένα στάδιο πριν από αυτό που έπαθα μαστίτιδα.... Αλλά αργεί αυτή η μέρα.... κλαψ....

Τώρα για τα άλλα

Jas, για το νερό που έλεγες, εξαρτάται από την περιοχή. Π.χ. στην Αθήνα συνιστούν νερό της βρύσης, εκτός αν έχουν πρόβλημα οι σωληνώσεις. Στο Ηράκλειο πάλι που το νερό είναι επιεικώς απαράδεκτο, πινουμε όλοι εμφιαλωμένο. Οποτε ισχύει το γνωστό: "ότι πίνετε και εσείς δίνετε και στα παιδιά".

Naki, αυτό που λες με τη δυσκοιλιότητα είναι πάρα-πάρα πολύ συνηθισμένο και δεν συνδέεται απόλυτα με τους κολικούς. Φαντάσου τον εαυτό σου με τρομερή δυσκοιλιότητα να θέλεις να πάς στην τουαλέτα. Οπως νιώθεις εσύ, έτσι νιώθει και το παιδί. Τώρα επειδή σε αυτή την ηλικία θέλουν να τα κάνουν συνέχεια. γι' αυτό έχεις και το πρόβλημα. Ισως, αν δίνεις μικτή διατροφή ένα γάλα για δυσκοιλιότητα να βοηθήσει. Αλλιώς αναμονή μέχρι τον 5ο μήνα. Και υπομονη.

linaki G, για τα φρούτα που λες, το πιο ασφαλές είναι να τα πλένεις και να τα ξεφλουδίζεις. Φαντάζομαι τρώτε μήλο-αχλάδι-μπανάνα σε αυτή την ηλικιά, που είναι όλα φρούτα που ξεφλουδίζονται. Για το γάλα, ναι, παίζει και να το έχουν βαρεθεί. Εγώ είχα κάνει διάφορα τεχνάσματα σε αυτή την ηλικία για να τους το μάθω πάλι.

tzini01, δεν ξέρω βέβαια για κουκέτα, αλλά για κάγκελα΄σίγουρα έχει στο cozy corner που εκτός από το ιντερνετικό κατάστημα μπορείς να πας να τους δεις στην έκθεσή τους που είναι στο χαλάνδρι (πάλι το χαλάνδρι θα σώσει την κατάσταση:-P). Και επίσης στα κλασικά τύπου μάδερκέαρ, πρεμαμαν, κλπ σίγουρα θα έχει.


322173ul1svytggs.gif

JhX4p3.png

Link to comment
Share on other sites

tzini01, δεν ξέρω βέβαια για κουκέτα, αλλά για κάγκελα΄σίγουρα έχει στο cozy corner που εκτός από το ιντερνετικό κατάστημα μπορείς να πας να τους δεις στην έκθεσή τους που είναι στο χαλάνδρι (πάλι το χαλάνδρι θα σώσει την κατάσταση:-P). Και επίσης στα κλασικά τύπου μάδερκέαρ, πρεμαμαν, κλπ σίγουρα θα έχει.

σφυρα διευθυνση μη ψαχνω αδικα, γιατι μονο το ιντερνετικο βρισκω στο γουγλη.

στο στομα του λυκου με στελνεις να το ξερεις,

αλλα θα παω η καψερη η μανα.

χαλαααανδρι, τι μου θυμησες να ξερες!

θυμησε μου εχει μαδερκαρε κ στην πεντελης κατεβαινοντας για χαλανδρι δεξια, ή εκλεισε?


xmX3p2.png

XKuXp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας μανουλες κ μελλουσες!!!

Τzini αγχος δεν εχω γιατι δεν προλαβαινω να το σκεφτω απο την φαγουρα που με εχει πιασει εδω κ 4 μερες....πληγες εκανα στα ποδια,χερια!!!!

Χαλια μαυρα.....

Zitamar να σας ζησουν τα νεοφωτιστα παιδακια σας!!!

Link to comment
Share on other sites

σφυρα διευθυνση μη ψαχνω αδικα, γιατι μονο το ιντερνετικο βρισκω στο γουγλη.

στο στομα του λυκου με στελνεις να το ξερεις,

αλλα θα παω η καψερη η μανα.

χαλαααανδρι, τι μου θυμησες να ξερες!

θυμησε μου εχει μαδερκαρε κ στην πεντελης κατεβαινοντας για χαλανδρι δεξια, ή εκλεισε?

Είναι Δ.Πλακεντίας 18 & Κέας 2. Είναι πολύ κοντα στην πλατεία Κένεντι και αν έρχεσαι με μετρό στο σταθμό Χαλάνδρι. Εκεί δίπλα έχει και μία καφετέρια που τη λένε twins (απλή συνωνυμία, αλλά έπρεπε να το αναφέρω). Μπορείς να δείς τα πράγματα στο σαιτ τους αλλά πιο καλά από κοντα.

Το μάδερκέαρ είναι στην αρχή της Πεντέλης (πλ. Δούρου), κοντά στο Χόντο. Μια χαρά ανοιχτό είναι, το πρεμάμαν έκλεισε.

Επίσης, εχει και bebejou και στράτα -στρατούλα στο δρόμο προς αγ. παρασκευή, αλλά δεν τα έχω επισκεφτεί ποτε.


322173ul1svytggs.gif

JhX4p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...