Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 11 minutes ago, Blue Velvet said:

      Έχω ένα ακόμα,ελπίζω να πιάσει ❤️

       

      Τον εμπιστεύομαι απόλυτα τον γιατρό μου, πιστεύω πως θα μπορέσω να κάνω ένα ακόμα παιδάκι. Απλά ελπίζω να πιάσει αυτό που έχω στην κατάψυξη και να μη χρειαστεί να κάνω πάλι ωοληψια,αλλά ακόμα και έτσι να γίνει,σίγουρα δεν θα με φορτώσει ένα σκασμό φάρμακα χωρίς λογο

      Εννοείται, κ στην χειρότερη μπορεί να πας με φυσικό κύκλο που δεν επιβαρυνεσαι με τόσα φάρμακα. Έχε πίστη όμως στο κατεψυγμένο εμβρυακι 💗 

      • Ευχή 1

ΜΕΛΛΟΥΣΕΣ ΚΑΙ ΗΔΗ ΔΙΔΥΜΟΜΑΝΟΥΛΕΣ!!!!!


giota.

Recommended Posts

Οσο αναφορα την βοηθεια,θα σας πω την δικη μου εκδοχη,οσο και να μην βοηθανε κυριολεκτικα οι γονεις σας,τουλαχιστον ξερετε οτι αν χρειαστειτε πραγματικη αναγκη θελω να πιστευω οτι θα βοηθησουν.στην περιπτωση μου,με πεθερικα και πατερα να μην ζουν και μητερα με προβλημα υγειας( μπορει να ερθει παρα μια φορα στους το 4 μηνες για να δει τα μικρα ,αφου δεν ανεβαινει σκαλες)σας θεωρω τυχερες.οταν γεννησα και ο μικρος ηταν εντατικη,και οταν χρειαστηκε ο μικρος στα χειρουργεια να μενει στο νοσοκομειο,ζητουσα την βοηθεια της νυφης μου να κραταει τον μεγαλο,να ειναι καλα!!!αλλα και αυτη με 5 παιδια μονο τοτε την καλεσα,ποτε για να παω για ενα καφε με τον αντρα μου γιατι το θεωρω γαιδουρια μου.αυτο ειναι ενα πραγματικο μου παραπονο που δυστυχως δεν μπορω να αλλαξω την κατασταση...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οσο αναφορα την βοηθεια,θα σας πω την δικη μου εκδοχη,οσο και να μην βοηθανε κυριολεκτικα οι γονεις σας,τουλαχιστον ξερετε οτι αν χρειαστειτε πραγματικη αναγκη θελω να πιστευω οτι θα βοηθησουν.στην περιπτωση μου,με πεθερικα και πατερα να μην ζουν και μητερα με προβλημα υγειας( μπορει να ερθει παρα μια φορα στους το 4 μηνες για να δει τα μικρα ,αφου δεν ανεβαινει σκαλες)σας θεωρω τυχερες.οταν γεννησα και ο μικρος ηταν εντατικη,και οταν χρειαστηκε ο μικρος στα χειρουργεια να μενει στο νοσοκομειο,ζητουσα την βοηθεια της νυφης μου να κραταει τον μεγαλο,να ειναι καλα!!!αλλα και αυτη με 5 παιδια μονο τοτε την καλεσα,ποτε για να παω για ενα καφε με τον αντρα μου γιατι το θεωρω γαιδουρια μου.αυτο ειναι ενα πραγματικο μου παραπονο που δυστυχως δεν μπορω να αλλαξω την κατασταση...

Έχεις κ εσύ τα δίκια σου γιατί λες ας ζούσαν ή ας ήταν καλά κ ας βοηθούσαν όσο μπορούσαν ή και καθόλου! Στο συναισθηματικό κομάτι σε καταλαβαίνω αλλά καθαρά στο θέμα βοήθεια υπάρχει κ η άλλη εκδοχή, οταν δεν ζουν λες αν ζούσαν θα βοηθούσαν οταν όμως ζουν κ είναι υγιεστατοι αλλά δεν βοηθάνε ή θέλουν ανταλλάγματα τότε πως παρηγοριέσαι;;; τοσο καιρό δυο μωρά στη μονάδα πηγαίναμε ακομα κ για το τάισμα με τον μεγάλο μας που είναι μολις 20 μηνών! Οι αν τους το ζητούσα θα το κρατούσαν αλλά μετά τη συμπεριφορά τους κ όσα ειπώθηκαν τι να το κανω;; τώρα είναι Χαλκιδική κ εξακολουθούμε να τρέχουμε πανικόβλητοι για εξετάσεις πάλι μαζί με τον μεγάλο τι να κανουνε; να τους πω να έρθουν;; Τεσπα ας ειναστε γέροι κ θα τα καταφέρουμε κ χωρίς αυτούς!


vU2tp2.png

o0TFp2.png

hXmXp2.png

"Όταν γελάει ο κόσμος μου γελά..."

Link to comment
Share on other sites

Μηπως η μητερα σου εκτός απο λατρης των φυτών ειναι κ Γερμανίδα?!!!!

Κι εσυ δειξε κατανοηση ειναι ωραιο θεαμα κηπος με απεριποιητες τριανταφυλλιες?!!! Και τι που μαραζωνε το σπλαγχνο της!

Εχω γινει κουραστικη να θιγω συνέχεια το θεμα της βοήθειας απο γονείς αλλα δε μπορω με τιποτα να αποδεχτω πως η μητροτητα ειναι αυτο που βιωσαμε με τις δικες μας μαναδες.Μεχρι να γινω κι εγω μανα ηξερα σα γνωση πως οι μαναδες αν χρειαστει σχιζουν βουνα για τα σπλάχνα τους αλλα τωρα αδυνατω να πιστεψω πως υπαρχει έστω λιγη αγαπη εκ μερους τους υστερα απο αυτη τη συμπεριφορα.

Ελπιζω να σου σκουπισε καποιος εκεινα τα δακρυα

Κι εγω πρεπει να περναω μια καταθλιψουλα γιατι με προσπάθεια θυμάμαι τους χιλιους λογους που εχω να ειμαι ευτυχισμένη κ φυσικά οποτε βλεπω τα παιδιά αλλα οχι ολη τη μερα:-(

Ε,ενταξει,πραγματικα εχω μεινει αφωνη!!Αν διαβαζε ο αντρας μου αυτα που αναφερεις θα με ρωτουσε "και τους μιλα ακομη??"Δεν ειναι και λιγο οταν περιμενεις βοηθεια απο τις μαμαδες μας κι εκεινες λες και δεν εχουν περασει τα ιδια(αλλα σε καμμια περιπτωση στον βαθμο που τα εχουμε περασει εμεις)να γυρνουν την πλατη!!!Εχω βγει απο τα ρουχα μου....και δεν ειμαι και ωραιο θεαμα παναθεμα με!!

τώρα θυμήθηκα οτι μια άλλη φορά μου είπε "δεν μπορώ, έχω μάθημα Latin" χοχοχοχοχοο :shock::shock::shock::shock:

έκλαψα πολύ γι΄αυτά, και σε μεγάλο βαθμό είναι υπεύθυνα για την επιλόχειο κατάθλιψη που πέρασα. Αλλά δε βαριέσαι, τα έχω αποδεχθεί πια... η μαμά μου έχει το δικό της πρόγραμμα και τη δική της "σειρά" και δεν μπορεί να της τη διαταράξει κανείς. Όσες φορές προσπάθησα να συζητήσω μαζί της, αντιδρά σα μικρό παιδί και αρχίζει να λέει τα δικά της ("δε θέλω να έχω καμία σχέση μαζί σου", "μην περίμενεις ποτέ ξανά τπτ από μένα" κτλ) και δεν με αφήνει να μιλήσω και να πω αυτά που θέλω. Οπότε κι εγώ σταμάτησα να προσπαθώ. Αυτή η ελάχιστη βοήθεια που μου προσφέρει είναι ok και δε θέλω τιποτα παραπάνω.

Ευτυχώς έχω καλό άντρα και με στηρίζει πάρα πολύ! Και φυσικά καλή ψυχολόγο και καλή νταντά :D:D

Link to comment
Share on other sites

Έχεις κ εσύ τα δίκια σου γιατί λες ας ζούσαν ή ας ήταν καλά κ ας βοηθούσαν όσο μπορούσαν ή και καθόλου! Στο συναισθηματικό κομάτι σε καταλαβαίνω αλλά καθαρά στο θέμα βοήθεια υπάρχει κ η άλλη εκδοχή, οταν δεν ζουν λες αν ζούσαν θα βοηθούσαν οταν όμως ζουν κ είναι υγιεστατοι αλλά δεν βοηθάνε ή θέλουν ανταλλάγματα τότε πως παρηγοριέσαι;;; τοσο καιρό δυο μωρά στη μονάδα πηγαίναμε ακομα κ για το τάισμα με τον μεγάλο μας που είναι μολις 20 μηνών! Οι αν τους το ζητούσα θα το κρατούσαν αλλά μετά τη συμπεριφορά τους κ όσα ειπώθηκαν τι να το κανω;; τώρα είναι Χαλκιδική κ εξακολουθούμε να τρέχουμε πανικόβλητοι για εξετάσεις πάλι μαζί με τον μεγάλο τι να κανουνε; να τους πω να έρθουν;; Τεσπα ας ειναστε γέροι κ θα τα καταφέρουμε κ χωρίς αυτούς!

Τι να τους πεις αφου σας αφησαν μονους να χαρειτε τα παιδιά σας? Κ τα καταφερατε με εντατικες θα συγκινηθουν για απλες εξετάσεις;?

Αχ δε μπορω μου βγαίνει κακία, θα προσπαθήσω να το αποδεχθω,αν κ μου είναι πολυ πολύ δύσκολο

Στο παρκο ειμαστε 4 διδυμομανες, η μια δε θέλει πολλα πολλά οι αλλες τρεις μιλαμε, λεω μια μερα στη μια τι καλα που έχεις τοσο κοσμο να σε βοηθάει γιατι έβλεπα 4 άτομα να ασχολούνται με τα μικρά της κ μου εξηγει πως κανενας ουτε πεθερα ουτε κουνιαδα πλησιάζουν σπιτι να τη βοηθήσουν μονο ξέρουν τις ωρες που βγαινει παρκο με τις μικρες κ έρχονται κι αυτες εκει!

Μια μερα ρωταω την πεθερά αν η μικρη που την κραταγε να περπατησει εκείνη τη στιγμη της επεσε ο πυρετός, αν ειναι καλα σημερα κλπ και τι απανταει: καλα ειναι ξερω εγω?!!! Πως συγκρατηθηκα να μην ανοιξω το στόμα , ασε μην της δημιουργησω κι αλλο πρόβλημα της κοπελας.


LxHXp2.png

Έχει προσωπο η αγαπη , η πρόνοια του Θεού, η ελπίδα στη ζωή και το βλεπω σε σας.

uLu6p3.png

Link to comment
Share on other sites

Christine....οτι και να πω ειναι τοοοοσοοοοο πολυ λιγο!!Διαβασα αρκετες φορες το μνμ σου και ομολογω πως εξαντληθηκα,τι περασατε βρε κοριτσι μου?τουλαχιστον τωρα ειναι καλα το μωρακι?συνεχιζεις να δινεις μητρικο γαλα?ρωτω γιατι εχω κανει μια βλακεια στην οθονη που οσο κι αν προσπαθησα δεν εχω καταφερει να επαναφερω ολη την εικονα με αποτελεσμα τις ακριανες λεξεις να μην μπορω να τις διαβαζω.:rolleyes:

Θα συμφωνησω και θα παραδεχτω κι εγω την μαμα σου!!Εισαι πολυ τυχερη που εχεις τοση βοηθεια απλοχερα και χωρις να ζητας οπως κανω εγω.Αν και εχω σταματησει πια να ζηταω τπτ και εχουν καταλαβει πως ειμαι ψυχρη μαζι τους!!

Προσεχε και φροντιζε τον εαυτο σου οσο μπορεις!!Καλη δυναμη κοριτσι μου!!

gemini,ξεκινησατε παιδικο??

ποτε σου εχει δωσε πητ ο γυναικολογος σου?Μπραβο στον αντρα σου,αλλα και τι να κανει??στην κατασταση που εισαι ζοριστηκε εκεινος περισσοτερο,ετσι ακριβως ειμασταν εμεις περσυ!!Κουραγιο,του χρονου θα ειμαστε πολυ καλυτερα!!Εγω θα τον κυνηγαω στην παραλια,αλλα ο δικος σας με λιγη"τυχη" ισως και να μην εχει περπατησει ακομη και να ειναι πιο ελεγχομενος!!

Nunuka που βρισκεσαι??αποδραση μου μυριζει???βρε λες???

Είχα μια συζήτηση με τον αδερφο μου σχετικά με το θεμα βοήθεια κ μου ειπε πως την απαιτω χωρίς να με νοιαζει αν μπορουν να μου την δωσουν κ εχει δικιο γιατι δεν ειμαι θερμη μαζι τους δε μου βγαινει πια.

Δεν τηλεφωνω να ρωτησω ποιος μπορει να περασει τουλάχιστον να παμε βόλτα τα μωρα γιατι τωρα περπατανε κ δε μπορω να τα κυνηγάω κ τα δυο, το εκανα μια φορα κ ενιωθα οτι ημουν θεαμα .

Κι ουτε να ρωτησω τι κάνουν παιρνω γιατι η φωνή μου με προδιδει, απλα βλεπω οτι δε με έχουν προτεραιοτητα κ αυτο με θλιβει γιατι σε λιγους μηνες με τη δουλειά τα πραγματα θα δυσκολεψουν πολύ.

Σήμερα ήρθε η μαμα αφου τηλ χθες, μπορεσα κι εκανα σκονες κι ενα κεικ, αυτη σιδερωσε, πιατα,

Βγκαμε κ με τα μωρα παρκο τα καναμε ολα, κι οταν ηταν να φυγει δε μπορεσα να της πω ευχαριστώ γιατι δε μπορω να το πω χωρις δακρυα θα ειναι σαν να ευχαριστώ καποιον ξενο κι οχι δικο μου ανθρωπο.


LxHXp2.png

Έχει προσωπο η αγαπη , η πρόνοια του Θεού, η ελπίδα στη ζωή και το βλεπω σε σας.

uLu6p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τι να τους πεις αφου σας αφησαν μονους να χαρειτε τα παιδιά σας? Κ τα καταφερατε με εντατικες θα συγκινηθουν για απλες εξετάσεις;?

Αχ δε μπορω μου βγαίνει κακία, θα προσπαθήσω να το αποδεχθω,αν κ μου είναι πολυ πολύ δύσκολο

Στο παρκο ειμαστε 4 διδυμομανες, η μια δε θέλει πολλα πολλά οι αλλες τρεις μιλαμε, λεω μια μερα στη μια τι καλα που έχεις τοσο κοσμο να σε βοηθάει γιατι έβλεπα 4 άτομα να ασχολούνται με τα μικρά της κ μου εξηγει πως κανενας ουτε πεθερα ουτε κουνιαδα πλησιάζουν σπιτι να τη βοηθήσουν μονο ξέρουν τις ωρες που βγαινει παρκο με τις μικρες κ έρχονται κι αυτες εκει!

Μια μερα ρωταω την πεθερά αν η μικρη που την κραταγε να περπατησει εκείνη τη στιγμη της επεσε ο πυρετός, αν ειναι καλα σημερα κλπ και τι απανταει: καλα ειναι ξερω εγω?!!! Πως συγκρατηθηκα να μην ανοιξω το στόμα , ασε μην της δημιουργησω κι αλλο πρόβλημα της κοπελας.

Με έκανες κ γελασα να είσαι καλά! Κ η πλάκα ξέρεις ποιά είναι; οσο ειμασταν εντατικη δεν πήρε ενα τηλέφωνο ναδει τι κάνουν τα μωρά κ τώρα τηλεφωνεί σχεδόν μέρα παρά μέρα, ότι ναναι!


vU2tp2.png

o0TFp2.png

hXmXp2.png

"Όταν γελάει ο κόσμος μου γελά..."

Link to comment
Share on other sites

Τι κάνετε κορίτσια;;; Εγώ περιμένω να ταίσω και προκειμένω να κοιμηθώ και να ειμαι ωσαν ζόμπι κάνω υπομονή να κοιμηθώ μια και καλή μετά κανένα δυομισάωρο!!!

Πήγαμε παιδίατρο και είμαστε καλά!! Ώσπου να γίνουν δυομιση κιλά συνεχίζουμε το τρίωρο τάισμα! Προς το παρόν παρόλο που δεν τα βάζω πολύ συχνά στήθος με τις αντλήσεις καταφέραμε να πίνουν μόνο μαμίσιο γαλατάκι!! Βάλαμε και κάποια γραμμαριάκι και η παιδίατρος είπε πως είναι όλα πολύ καλά!! Επίσης ώσπου να γίνουν τρία κιλά τουλάχιστον απαγορεύονται και οι επισκέψεις αλλά και οι έξοδοι μαζί τους!! Μωρέ ας είναι γερά και θα τα τρελάνουμε στις βόλτες μετά!!

Ο πρωτότοκος πάει τα φιλάει κ δεν ξεκολάει! Αλλά υπάρχουν και στιγμές απίστευτης γκρίνιας που το αποδίδω αφενός στο ότι θέλει να μας αποσπάσει την προσοχή όταν ασχολούμαστε και οι δύο μαζί τους κάτι που γίνεται στο τάισμα και κρατάει και ώρα και αφετέρου στην υπερένταση λόγω του ότι δεν καταφέρνουμε πάντα να τηρούμε τις ώρες ύπνου! Τεσπα ευελπιστώ σε ακόμα καλύτερη προσαρμογή με το καιρό!!

O σύζυγος μου ευτυχώς έχει άδεια ως τέλος του μηνός αλλιώς "κλάφτα Χαράλαμπε"! Η μαμά ήρθε και τα είδε όταν βγήκαμε κ έκλαιγε που είχαν ξυρισμένο το κεφάλι κ μου λέει πώς μπορούσες να τα βλέπεις έτσι;; Της λέω εδώ τα έβλεπα διασωληνωμένα το ξυρισμένο κεφάλι θα με πείραζε;;; ότι ναναι! Ο σύζυγος φρόντισε να λείπει γιατί αφενός δε θέλει να τη βλέπει αφετέρου θα μάλωναν λέει γιατί δεν θα κρατούσε το στόμα του κλειστό! Πάντως ακόμα και τότε η μάνα μου ούτε να πει ένα δίκιο είχες κορίτσι μου! Πόσες φορές της είπα ότι δεν θέλω να μπαίνω μόνη μου στη μονάδα;; ότι θέλω να βλέπω χαρούμενα πρόσωπα γιατί αρκετά ψυχοπλακωμένη είμαι; ότι, ότι ότι .... το χαβά της εκείνη! Σα να μην τρέχει τίποτα τώρα!!! Εγώ τηλέφωνα δεν παίρνω αν με πάρει κ δεν απαντήσω της τηλεφωνώ! Της μιλάω τυπικά αλλά δε φαίνεται να χαμπαριάζει και η πλάκα είναι πως ενώ όσο ήμασταν μέσα ούτε ένα τηλέφωνο μετά που παρεξηγήθηκε να δει τι κάνουν τα μωρά τώρα παίρνει ανά μία ή δύο μέρες!! Και θα ξαναπώ ότι ναναι! Δεν μπορώ να την καταλάβω! Ειλικρινά όμως!! Μεταλάχθηκε; τρόμαξε τόσο πολύ μην πάθω κάτι που αποσυντονίστηκε πλήρως; άρχισαν τα καλά του γήρατος;; δεν ξέρω πάντως αυτή δεν είναι η μάνα μου!! αααααα επίσης σήμερα θυμήθηκε να ρωτήσει τι κάνω εγώ!! τώρα πια μουλάρωσε και ο σύζυγος (κ με το δίκιο του) και δεν θέλει καμία επαφή μαζί της αν δεν ζητήσει λέει πρώτα συγγνώμη!!


vU2tp2.png

o0TFp2.png

hXmXp2.png

"Όταν γελάει ο κόσμος μου γελά..."

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια διαβαζω αυτα που γραφεται και λεω ειμαι αχαριστη που εχω μια μανα που σκιζεται και μας βοηθαει συνεχεια, μας μαγειρευει οποτε το θελησω, κραταει τα παιδια, τρεχει για ολους κ εγω τη φωναζω και απο πανω.Αλλα ολα εχουν 2 οψεις,να σας πω τα πραγματα οπως τα ζω και αν με βρισκετε υπερβολικη, κραξτε ελευθερα!.Η μαμα μου μενει κοντα μας.Ειναι κατω των 60, συνταξιουχος εκπαιδευτικος, με δραστηριοτητες, γυμναστηρια κ τα σχετικα.Παρολαυτα δεν τιθεται ζητημα να ζητησω βοηθεια και να μου πει α δεν μπορω.Απο μονη της μου ελεγε να βαλω το aqua aerobic (!!!) το απογευμα για να ερχομαι το πρωι που εισαι μονη να σε βοηθαω.Εγω ομως δεν πολυ θελω βοηθεια σε τακτικη βαση.Γιατι ενω μπορει να ειναι χρυσος ανθρωπος ειναι απιστευτα παρεμβατικη και θελει να εχει λογο σε ολα.Πως τα ντυνω (βαλτου μπλουζακι, θα κρυωσει, οχι μαμα δεν κρυωνει, σκαει ο τοπος,ε μετα απο 10' πηγε και της εβαλε αυτη μπλουζα, τουρμπο εγω, ριχνουμε εναν καυγα), τι τρωνε και πως το τρωνε (εχω κοψει τα αλεσμενα απο 7 μηνων κ οι μικρες τρωνε πλεον ωραιοτατα μονο σε κομματακια, καθε φορα, θα πνιγουν τα παιδια,κ αχ εγω οταν τα κραταω τα παταω με το πιρουνι, δεν μπορω να τα δωσω ετσι, φοβαμαι.Εσυ δεν φοβασαι, θα πνιγουν να ξερεις...). Και απειρα τετοια ωραια σκηνικα. Φουντωνω, μαλωνουμε αλλα ευτυχως μας περναει και των 2.Και μετα μιλαμε λεει καθε μια τα δικα της και ακρη δεν βγαζουμε.Και φτου και απο την αρχη την επομενη φορα.Αλλα να σας πω την αληθεια, τη χρειαζομαι τη βοηθεια της και περα απο τις υπερβολες της ξερω οτι τα παιδια ειναι ασφαλη και περνουν πολυ καλα μαζι τους.Εχει ορεξη,τα βγαζει βολτα, τους παιζει κουκλοθεατρο και πολλα αλλα.Οποτε οταν νιωθω οτι δεν την παλευω αλλο ζητω βοηθεια και εκμεταλλευομαι την προσφορα τους για να ξεκλεψω χρονο για μενα κ τον αντρα μου. Απλα θελω να εχω εγω το "πανω χερι", να ζητανε αυτοι για να τις δουν και οχι εγω.Διοτι αν αφησω ελευθερο το χωρο, θα εγκατασταθει μεσα στο σπιτι μας και θα μας κανει ανω κατω.Δεν ξερω αν τα γραφω κατανοητα, αλλα δεν εχω χρονο για επαναδιατυπωση, ακουω φωνουλες απο το δωματιο!!!

Α, για το σπιτι εχω γυναικα που ερχεται και το κανει λαμπικο και σιδερωνει κιολας.


zh9bp2.png
Link to comment
Share on other sites

Τελικά όλες έχουμε τα θεματάκια μας με τους γονείς μας, και βγαίνουν όλα στην επιφάνεια με αφορμή το ότι γίναμε κι εμείς γονείς ;)

Πάντως κακά τα ψέμματα, εμείς και οι άντρες μας είμαστε οι μόνοι και αποκλειστικοί υπεύθυνοι για το μεγάλωμα των παιδιών μας. Εμείς αποφασίσαμε να τα φέρουμε στον κόσμο, εμείς θα τα μεγαλώσουμε να γίνουν ανεξάρτητα και με τη σειρά τους να αμφισβητήσουν κι αυτά εμάς όταν είναι πια μεγάλα! Όση βοήθεια μπορούμε να πάρουμε από τρίτους είναι καλή, αλλά στην πραγματικότητα δεν έχουν καμία υποχρέωση να μας τη δώσουν, αν δε θέλουν. Κι αφού τους τη ζητάμε, θα πρέπει να έχουμε υπόψη μας οτι θα μας τη δώσουν όπως αυτοί θέλουν, με τους δικούς τους όρους!;)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες!!!

Μπράβο τα μωράκια marmin!!!Και σε εσένα καλά κουράγια!!Και εγώ αντλούσα 5,5 μήνες. Τους 2 και κάτι τα μωρά ηταν στη μενν... Όταν ήρθαν σπίτι μειώθηκαν σταδιακά οι αντλήσεις(;;;;;;;;) και μετά κάναμε αναλήψεις από την τράπεζα που είχα κάνει. Τελικά, ήπιαν δικό μου γάλα περίπου 6 μήνες... Όσο αντέχουμε... Τί να κάνουμε...

Πιάσατε το θέμα οικογένεια... Πονεμένο. Οι γονείς μου βοηθούν πολύ κυρίως με τη μεγάλη(2 χρονων τωρα). Ειναι πολυ δύσκολο παιδί και πολύ ζωηρή. Αλλά θέλουν να κάνουν αυτά που έχουν στο μυαλό τους... Δεν πολυακούνε... Έχουν και θεματα υγείας... Αλλά μου μαγειρεύουν κιόλας (οχι καθε μερα αλλα οκ). Το καλό ειναι οτι ο ανδρας μου ως δημοσιος υπαλληλος πηρε την αδεια ανατροφης και το εχει σε γενικες γραμμες με τα παιδιά. Οι δικοί του, πουθενα. Εγώ δουλεια κανονικά από μετά το Πάσχα...

Τώρα, από χειμώνα που θα δουλεύω θέλω να πάρω κάποια κοπέλα να βοηθάει με τα παιδιά αλλά και να κανει καμια δουλειά. Έχετε κάτι υπόψιν σας;;;

Christine, και εγώ σε θαυμάζω. Πες μας πώς τα καταφέρνεις...:D:D:D:D:D

Αργυρώ, ξεπετάχτηκε κ ο μικρούλης σου!!! Εγώ δεν προσπαθω καν για πάνα. Δεν έχω το κουράγιο...

Πολλά φιλιά σε όλους!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Όση βοήθεια μπορούμε να πάρουμε από τρίτους είναι καλή, αλλά στην πραγματικότητα δεν έχουν καμία υποχρέωση να μας τη δώσουν, αν δε θέλουν. Κι αφού τους τη ζητάμε, θα πρέπει να έχουμε υπόψη μας οτι θα μας τη δώσουν όπως αυτοί θέλουν, με τους δικούς τους όρους!;)

Αυτο ακριβως μου λεει κ ο αντρας μου, αφου τη θες να σε βοηθαει θα πρεπει να συμβιβαστεις οτι καποια πραγματα θα τα κανει οπως νομιζει αυτη. Τεσπα, δεν παραπονιεμαι αλλο γιατι σε γενικες γραμμες νομιζω ειμαστε καλα, οποτε οπως ειπα κ πιο πανω δεν θελω να γινομαι αχαριστη.


zh9bp2.png
Link to comment
Share on other sites

έκλαψα πολύ γι΄αυτά, και σε μεγάλο βαθμό είναι υπεύθυνα για την επιλόχειο κατάθλιψη που πέρασα.

Μα ποσο σε καταλαβαινω!!!

Αυτο που με πειραζει περισσοτερο,περα απο τις πα...ριες που πετανε για τα παιδια και πως κανω καποια πραγματα,για πχ οι μικρες ναι μεν εχουν κοψει τα αλεσμενα αλλα την φρουτοκρεμα εξακολουθουμε και την τρωνε οπως στην αρχη αλλιως η μικρη ουτε που να τα δει τα φρουτα και τα λαδερα οταν μαγειρευω τα τρωνε αλεσμενα γιατι αλλιως ουτε που τα πλησιαζουν και μεσα προσθετω το αβγο.Η μαμα μου αυτο το σχολιαζει καθε φορα λες και εγω εχω την ορεξη να αλεθω και εκτος αυτου οταν σε μενα εκοψε τα αλεσμενα οταν ημουν 2,5 χρονων!

Επισης με τους δικους μου νιωθω οτι βρισκομαστε σε τεντωμενο σχοινι...ενα τσακ και θα παρεξηγηθουμε πολυ,γι'αυτο εχω κοψει κι εγω τα πολλα-πολλα,το ιδιο κι ο αντρας μου και προσπαθουμε μονοι μας για το καλυτερο των παιδιων!Αλλα να σου και οι συγκρουσεις με τον συζυξ γιατι η κουραση φερνει νευρα και ο μηδαμινος χρονος για τον καθεναν μας φερνει τσακωμους...αλλα αυτο ειναι μεγαλο θεμα για συζητηση!!!


498ap2.png

nZqvp3.png

Link to comment
Share on other sites

Τελικά όλες έχουμε τα θεματάκια μας με τους γονείς μας, και βγαίνουν όλα στην επιφάνεια με αφορμή το ότι γίναμε κι εμείς γονείς ;)

Πάντως κακά τα ψέμματα, εμείς και οι άντρες μας είμαστε οι μόνοι και αποκλειστικοί υπεύθυνοι για το μεγάλωμα των παιδιών μας. Εμείς αποφασίσαμε να τα φέρουμε στον κόσμο, εμείς θα τα μεγαλώσουμε να γίνουν ανεξάρτητα και με τη σειρά τους να αμφισβητήσουν κι αυτά εμάς όταν είναι πια μεγάλα! Όση βοήθεια μπορούμε να πάρουμε από τρίτους είναι καλή, αλλά στην πραγματικότητα δεν έχουν καμία υποχρέωση να μας τη δώσουν, αν δε θέλουν. Κι αφού τους τη ζητάμε, θα πρέπει να έχουμε υπόψη μας οτι θα μας τη δώσουν όπως αυτοί θέλουν, με τους δικούς τους όρους!;)

Συμφωνω απολυτα!

ετσι θα επρεπε να το βλεπω,αλλα το παραπονο το εχω γιατι ειναι οι γονεις μας και οχι καποιοι τριτοι...δυστυχως νιωθω πως δεν υπαρχει ουτε η θεληση αλλα ουτε και το ενδιαφερον να βοηθησουν οι δικοι μου:cry:!!


498ap2.png

nZqvp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια διαβαζω αυτα που γραφεται και λεω ειμαι αχαριστη που εχω μια μανα που σκιζεται και μας βοηθαει συνεχεια, μας μαγειρευει οποτε το θελησω, κραταει τα παιδια, τρεχει για ολους κ εγω τη φωναζω και απο πανω.Αλλα ολα εχουν 2 οψεις,να σας πω τα πραγματα οπως τα ζω και αν με βρισκετε υπερβολικη, κραξτε ελευθερα!.Η μαμα μου μενει κοντα μας.Ειναι κατω των 60, συνταξιουχος εκπαιδευτικος, με δραστηριοτητες, γυμναστηρια κ τα σχετικα.Παρολαυτα δεν τιθεται ζητημα να ζητησω βοηθεια και να μου πει α δεν μπορω.Απο μονη της μου ελεγε να βαλω το aqua aerobic (!!!) το απογευμα για να ερχομαι το πρωι που εισαι μονη να σε βοηθαω.Εγω ομως δεν πολυ θελω βοηθεια σε τακτικη βαση.Γιατι ενω μπορει να ειναι χρυσος ανθρωπος ειναι απιστευτα παρεμβατικη και θελει να εχει λογο σε ολα.Πως τα ντυνω (βαλτου μπλουζακι, θα κρυωσει, οχι μαμα δεν κρυωνει, σκαει ο τοπος,ε μετα απο 10' πηγε και της εβαλε αυτη μπλουζα, τουρμπο εγω, ριχνουμε εναν καυγα), τι τρωνε και πως το τρωνε (εχω κοψει τα αλεσμενα απο 7 μηνων κ οι μικρες τρωνε πλεον ωραιοτατα μονο σε κομματακια, καθε φορα, θα πνιγουν τα παιδια,κ αχ εγω οταν τα κραταω τα παταω με το πιρουνι, δεν μπορω να τα δωσω ετσι, φοβαμαι.Εσυ δεν φοβασαι, θα πνιγουν να ξερεις...). Και απειρα τετοια ωραια σκηνικα. Φουντωνω, μαλωνουμε αλλα ευτυχως μας περναει και των 2.Και μετα μιλαμε λεει καθε μια τα δικα της και ακρη δεν βγαζουμε.Και φτου και απο την αρχη την επομενη φορα.Αλλα να σας πω την αληθεια, τη χρειαζομαι τη βοηθεια της και περα απο τις υπερβολες της ξερω οτι τα παιδια ειναι ασφαλη και περνουν πολυ καλα μαζι τους.Εχει ορεξη,τα βγαζει βολτα, τους παιζει κουκλοθεατρο και πολλα αλλα.Οποτε οταν νιωθω οτι δεν την παλευω αλλο ζητω βοηθεια και εκμεταλλευομαι την προσφορα τους για να ξεκλεψω χρονο για μενα κ τον αντρα μου. Απλα θελω να εχω εγω το "πανω χερι", να ζητανε αυτοι για να τις δουν και οχι εγω.Διοτι αν αφησω ελευθερο το χωρο, θα εγκατασταθει μεσα στο σπιτι μας και θα μας κανει ανω κατω.Δεν ξερω αν τα γραφω κατανοητα, αλλα δεν εχω χρονο για επαναδιατυπωση, ακουω φωνουλες απο το δωματιο!!!

Α, για το σπιτι εχω γυναικα που ερχεται και το κανει λαμπικο και σιδερωνει κιολας.

Μια χαρα την βρισκω την μαμα σου,ενταξει κανει λιγο τα δικα της αλλα απο ενδιαφερον(υπερβολικο,ισως)αλλα καλυτερα αυτο απο το καθολου...


498ap2.png

nZqvp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα διδυμομανουλες!!! ! Εγώ είμαι στην 9η εβδομάδα και χθες μας είπε ένας γιατρός ότι έχουμε δίδυμα! !! Ο άλλος που πήγαινα είχε δει μόνο ένα, ενώ από την 5η εβδομάδα ειχαν φανεί 2 σακοι...Τι να πεις. ...έπαθα ένα σοκ αλλά χαρήκαμε γιατί ήμαστε από εξωσωματικη και θέλαμε 2 :)

Να ρωτήσω κάτι εσάς ως πιο εμπειρες επαφές επιτρέπονται η στα δίδυμα το ξεχνάμε? ?? ? Και επίσης ξέρει καμιά αν πειράζει να βάζουμε οτριβιν για τη μπουκωμενη μύτη? ?? ? Από εβδομάδα θα γυρίσει ο γιατρός μου και θα τον ρωτήσω αν και εδώ ακούς πιο πολλές γνώμες χιχι!!! ! καλή συνέχεια σε όλες μας και ελπίζω να πάνε όλα καλά και να τα λέμε συχνά! !! :)


71Hap3.png

SaHqp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...