Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 1 λεπτό , dec-e είπε:

      Συνέχισα να παίρνω τα φάρμακα μέχρι να επαναλάβω τη χοριακή. Μετά ήταν πλέον ξεκάθαρο. 

      Είναι ο φόβος μας πιστεύω, εγώ κάθε φορά που πήγαινα στον γιατρό μετά από όλα αυτά φοβόμουν κ είχα την αίσθηση ότι κάτι πάει στραβά. Νομίζω είναι φυσιολογικό, όταν περάσεις κάποια τραυματικα γεγονότα. 

      Ναι σίγουρα θα σε κατευθύνει ο γιατρός σου. Έχεις κατεψυγμένα έμβρυα?

      Έχω ένα ακόμα,ελπίζω να πιάσει ❤️

      • Δύναμη! 1

ΜΕΛΛΟΥΣΕΣ ΚΑΙ ΗΔΗ ΔΙΔΥΜΟΜΑΝΟΥΛΕΣ!!!!!


giota.

Recommended Posts

Εμενς μου ειχε απαγορεψει τις επαφες αφου στην αρχη ειχα λιγο αιμα.οσο αναφορα μπουκωμενη μυτη εμενα μονο φυλλα ευκαλυπτου να βραζω και να κανω εισπνοες με αφηνε..με το καλο τα μωρακια σου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα διδυμομανουλες!!! ! Εγώ είμαι στην 9η εβδομάδα και χθες μας είπε ένας γιατρός ότι έχουμε δίδυμα! !! Ο άλλος που πήγαινα είχε δει μόνο ένα, ενώ από την 5η εβδομάδα ειχαν φανεί 2 σακοι...Τι να πεις. ...έπαθα ένα σοκ αλλά χαρήκαμε γιατί ήμαστε από εξωσωματικη και θέλαμε 2 :)

Να ρωτήσω κάτι εσάς ως πιο εμπειρες επαφές επιτρέπονται η στα δίδυμα το ξεχνάμε? ?? ? Και επίσης ξέρει καμιά αν πειράζει να βάζουμε οτριβιν για τη μπουκωμενη μύτη? ?? ? Από εβδομάδα θα γυρίσει ο γιατρός μου και θα τον ρωτήσω αν και εδώ ακούς πιο πολλές γνώμες χιχι!!! ! καλή συνέχεια σε όλες μας και ελπίζω να πάνε όλα καλά και να τα λέμε συχνά! !! :)

Καλως ηρθες καλη εγκυμοσύνη να έχεις

Λογω εξωσωματικης εμεις ουτε καν σκεφτηκαμε για επαφές.!

Τον γιατρό δεν τον ρωτησα καν το θεωρησα αυτονόητο αλλα κ ντρεπόμουν, μια φορά ομως που τον πηρα για κατι συσπάσεις με ρωτησε αν ειχα επαφες, δηλαδή θα μπορουσα αλλά φοβόμουν πολύ


LxHXp2.png

Έχει προσωπο η αγαπη , η πρόνοια του Θεού, η ελπίδα στη ζωή και το βλεπω σε σας.

uLu6p3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια διαβαζω αυτα που γραφεται και λεω ειμαι αχαριστη που εχω μια μανα που σκιζεται και μας βοηθαει συνεχεια, μας μαγειρευει οποτε το θελησω, κραταει τα παιδια, τρεχει για ολους κ εγω τη φωναζω και απο πανω.Αλλα ολα εχουν 2 οψεις,να σας πω τα πραγματα οπως τα ζω και αν με βρισκετε υπερβολικη, κραξτε ελευθερα!.Η μαμα μου μενει κοντα μας.Ειναι κατω των 60, συνταξιουχος εκπαιδευτικος, με δραστηριοτητες, γυμναστηρια κ τα σχετικα.Παρολαυτα δεν τιθεται ζητημα να ζητησω βοηθεια και να μου πει α δεν μπορω.Απο μονη της μου ελεγε να βαλω το aqua aerobic (!!!) το απογευμα για να ερχομαι το πρωι που εισαι μονη να σε βοηθαω.Εγω ομως δεν πολυ θελω βοηθεια σε τακτικη βαση.Γιατι ενω μπορει να ειναι χρυσος ανθρωπος ειναι απιστευτα παρεμβατικη και θελει να εχει λογο σε ολα.Πως τα ντυνω (βαλτου μπλουζακι, θα κρυωσει, οχι μαμα δεν κρυωνει, σκαει ο τοπος,ε μετα απο 10' πηγε και της εβαλε αυτη μπλουζα, τουρμπο εγω, ριχνουμε εναν καυγα), τι τρωνε και πως το τρωνε (εχω κοψει τα αλεσμενα απο 7 μηνων κ οι μικρες τρωνε πλεον ωραιοτατα μονο σε κομματακια, καθε φορα, θα πνιγουν τα παιδια,κ αχ εγω οταν τα κραταω τα παταω με το πιρουνι, δεν μπορω να τα δωσω ετσι, φοβαμαι.Εσυ δεν φοβασαι, θα πνιγουν να ξερεις...). Και απειρα τετοια ωραια σκηνικα. Φουντωνω, μαλωνουμε αλλα ευτυχως μας περναει και των 2.Και μετα μιλαμε λεει καθε μια τα δικα της και ακρη δεν βγαζουμε.Και φτου και απο την αρχη την επομενη φορα.Αλλα να σας πω την αληθεια, τη χρειαζομαι τη βοηθεια της και περα απο τις υπερβολες της ξερω οτι τα παιδια ειναι ασφαλη και περνουν πολυ καλα μαζι τους.Εχει ορεξη,τα βγαζει βολτα, τους παιζει κουκλοθεατρο και πολλα αλλα.Οποτε οταν νιωθω οτι δε8ν την παλευω αλλο ζητω βοηθεια και εκμεταλλευομαι την προσφορα τους για να ξεκλεψω χρονο για μενα κ τον αντρα μου. Απλα θελω να εχω εγω το "πανω χερι", να ζητανε αυτοι για να τις δουν και οχι εγω.Διοτι αν αφησω ελευθερο το χωρο, θα εγκατασταθει μεσα στο σπιτι μας και θα μας κανει ανω κατω.Δεν ξερω αν τα γραφω κατανοητα, αλλα δεν εχω χρονο για επαναδιατυπωση, ακουω φωνουλες απο το δωματιο!!!

Α, για το σπιτι εχω γυναικα που ερχεται και το κανει λαμπικο και σιδερωνει κιολας.

Δεν την στέλνεις Αθήνα? Θα βαλω μπαμπακι στα αυτιά κ θα ειμαστε σουπερ!

Εισαι πολυ τυχερη αλλά δυστυχως ολο το πακέτο καμια γιαγιά δεν το εχει


LxHXp2.png

Έχει προσωπο η αγαπη , η πρόνοια του Θεού, η ελπίδα στη ζωή και το βλεπω σε σας.

uLu6p3.png

Link to comment
Share on other sites

Τι κάνετε κορίτσια;;; Εγώ περιμένω να ταίσω και προκειμένω να κοιμηθώ και να ειμαι ωσαν ζόμπι κάνω υπομονή να κοιμηθώ μια και καλή μετά κανένα δυομισάωρο!!!

Πήγαμε παιδίατρο και είμαστε καλά!! Ώσπου να γίνουν δυομιση κιλά συνεχίζουμε το τρίωρο τάισμα! Προς το παρόν παρόλο που δεν τα βάζω πολύ συχνά στήθος με τις αντλήσεις καταφέραμε να πίνουν μόνο μαμίσιο γαλατάκι!! Βάλαμε και κάποια γραμμαριάκι και η παιδίατρος είπε πως είναι όλα πολύ καλά!! Επίσης ώσπου να γίνουν τρία κιλά τουλάχιστον απαγορεύονται και οι επισκέψεις αλλά και οι έξοδοι μαζί τους!! Μωρέ ας είναι γερά και θα τα τρελάνουμε στις βόλτες μετά!!

Ο πρωτότοκος πάει τα φιλάει κ δεν ξεκολάει! Αλλά υπάρχουν και στιγμές απίστευτης γκρίνιας που το αποδίδω αφενός στο ότι θέλει να μας αποσπάσει την προσοχή όταν ασχολούμαστε και οι δύο μαζί τους κάτι που γίνεται στο τάισμα και κρατάει και ώρα και αφετέρου στην υπερένταση λόγω του ότι δεν καταφέρνουμε πάντα να τηρούμε τις ώρες ύπνου! Τεσπα ευελπιστώ σε ακόμα καλύτερη προσαρμογή με το καιρό!!

O σύζυγος μου ευτυχώς έχει άδεια ως τέλος του μηνός αλλιώς "κλάφτα Χαράλαμπε"! Η μαμά ήρθε και τα είδε όταν βγήκαμε κ έκλαιγε που είχαν ξυρισμένο το κεφάλι κ μου λέει πώς μπορούσες να τα βλέπεις έτσι;; Της λέω εδώ τα έβλεπα διασωληνωμένα το ξυρισμένο κεφάλι θα με πείραζε;;; ότι ναναι! Ο σύζυγος φρόντισε να λείπει γιατί αφενός δε θέλει να τη βλέπει αφετέρου θα μάλωναν λέει γιατί δεν θα κρατούσε το στόμα του κλειστό! Πάντως ακόμα και τότε η μάνα μου ούτε να πει ένα δίκιο είχες κορίτσι μου! Πόσες φορές της είπα ότι δεν θέλω να μπαίνω μόνη μου στη μονάδα;; ότι θέλω να βλέπω χαρούμενα πρόσωπα γιατί αρκετά ψυχοπλακωμένη είμαι; ότι, ότι ότι .... το χαβά της εκείνη! Σα να μην τρέχει τίποτα τώρα!!! Εγώ τηλέφωνα δεν παίρνω αν με πάρει κ δεν απαντήσω της τηλεφωνώ! Της μιλάω τυπικά αλλά δε φαίνεται να χαμπαριάζει και η πλάκα είναι πως ενώ όσο ήμασταν μέσα ούτε ένα τηλέφωνο μετά που παρεξηγήθηκε να δει τι κάνουν τα μωρά τώρα παίρνει ανά μία ή δύο μέρες!! Και θα ξαναπώ ότι ναναι! Δεν μπορώ να την καταλάβω! Ειλικρινά όμως!! Μεταλάχθηκε; τρόμαξε τόσο πολύ μην πάθω κάτι που αποσυντονίστηκε πλήρως; άρχισαν τα καλά του γήρατος;; δεν ξέρω πάντως αυτή δεν είναι η μάνα μου!! αααααα επίσης σήμερα θυμήθηκε να ρωτήσει τι κάνω εγώ!! τώρα πια μουλάρωσε και ο σύζυγος (κ με το δίκιο του) και δεν θέλει καμία επαφή μαζί της αν δεν ζητήσει λέει πρώτα συγγνώμη!!

Ποσο μ αρεσει ο ανδρας σου ιδια αντιδραση εχω κι εγω!

Μαρμινακι επειδη εχεις δρομο μπροστά σου κ καθε φορα που θα ζοριζεσαι θα περναει απο το μυαλο σου τωρα θα μπορούσα να ειχα βοηθεια, μιλα της τελείως ανοιχτα κ πορευσου με τις απαντήσεις που θα παρεις, οσο για συγνωμη αν υπάρχει εγωισμός στη μεση χλωμο.

Καλη δυναμη κ σωματικά κ ψυχικά


LxHXp2.png

Έχει προσωπο η αγαπη , η πρόνοια του Θεού, η ελπίδα στη ζωή και το βλεπω σε σας.

uLu6p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια δε θεωρώ υποχρέωση κανενός να βοηθησει ούτε κσν η μάνα μου, τα παιδιά είναι δικά μας κ δεν υπογραψα με κανέναν σύμφωνο βοήθειας πριν μεινω έγκυος! Τα ελεγα κ στον άντρα μου τοσο καιρο! Η ένσταση μου είναι στο χρόνο κ τρόπο που βρήκε να σταματήσει να βοηθάει καθώς κ ότι όσο ήμουν έγκυος ακουγα πολλά κηρύγματα περί βοήθειας κ τρόπους για να γίνει αυτό! Χίλιες φορές να μου ελεγε οκ είπα πως θα βοηθησω αλλά βλέπω πως δεν μπορώ! Όχι να φερθεί με τέτοιο τρόπο χωρίς έστω να σεβαστεί τον πόνο μου! Κ χωρίς να της κανω ΤΙΠΟΤΑ εκεί τρελαίνομαι! Κ ρωτώ ακομα κ να είχα κάνει κάτι χοντρό δεν μπορούσε να περιμένει ένα διάστημα να πάρουμε τα μωρακια μας σπίτι να ηρεμήσουμε κ μετά να μου τα ψάλλει;; έχω απογοητευτεί πολύ γιατί στη δυσκολότερη στιγμή της ζωής μου την είχα απέναντι μου για μία βλακεία κ μιση αντί να είναι διπλα μου να με στηρίζει!


vU2tp2.png

o0TFp2.png

hXmXp2.png

"Όταν γελάει ο κόσμος μου γελά..."

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα διδυμομανουλες!!! ! Εγώ είμαι στην 9η εβδομάδα και χθες μας είπε ένας γιατρός ότι έχουμε δίδυμα! !! Ο άλλος που πήγαινα είχε δει μόνο ένα, ενώ από την 5η εβδομάδα ειχαν φανεί 2 σακοι...Τι να πεις. ...έπαθα ένα σοκ αλλά χαρήκαμε γιατί ήμαστε από εξωσωματικη και θέλαμε 2 :)

Να ρωτήσω κάτι εσάς ως πιο εμπειρες επαφές επιτρέπονται η στα δίδυμα το ξεχνάμε? ?? ? Και επίσης ξέρει καμιά αν πειράζει να βάζουμε οτριβιν για τη μπουκωμενη μύτη? ?? ? Από εβδομάδα θα γυρίσει ο γιατρός μου και θα τον ρωτήσω αν και εδώ ακούς πιο πολλές γνώμες χιχι!!! ! καλή συνέχεια σε όλες μας και ελπίζω να πάνε όλα καλά και να τα λέμε συχνά! !! :)

Καλημερα και με το καλο τα μωρακια σας!!Να πω κι εγω με την σειρα μου πως για επαφες με τιποτα...ουτε καν μου περνουσε απο το μυαλο...λογω εξωσωματικης προτιμησα να κατσω στα αβγα μου.Για το otrivin δεν ξερω να σου απαντησω,αλλα πιθανον να μην το χρησιμοποιουσα γιατι θα φοβομουνα:rolleyes:γενικα στην διδυμη κυηση προσεχα το παραμικρο,ενω στην επομενη ακριβως το αντιθετο!!

Καλοσωρισες και σου ευχομαι να πανε ολα πολυ καλα μεχρι τελους!!


498ap2.png

nZqvp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αλόχα στις κοριτσάρες και στα μπεμπόνια!!!

Εγώ κλώσσαγα στον εξωτικό Κάλαμο αλλά μάλλον οχι πολύ καλά (δεν τα πάω καλά με το κλώσσημα :D:D) και χτες ήρθα να με δεί ο ντοκ που μπήκα στον μήνα μου και έκανε μια πρόβλεψη ότι να αράξω λίγο γιατί η μπουμπούμπου (έτσι τι λέμε με τα μωρά) θα σκάσει μύτη μέχρι το τέλος της άλλης εβδομάδας!!!!

Και δεν έχω ετοιμάσει τίιιιιιιιιιιιιιιιποτα...!! χοχο!

Τεςπα θα πάει ο σύζυξ να περιμαζέψει παιδιά και πράγματα που τα αφήσαμε στην πεθ και γω θα κάτσω να ξεκουραστώ και να οργανωθώ λίγο. Νιώθω πλήρως αποσυντονισμένη οι αδερφές μου έχουν αρχίσει να μου φέρνουν πράγματα, ρουχαλάκια, καρότσι, καθισματάκια και γω τα στοιβάζω στο σαλόνι και τα κοιτάω. Α και βαλίτσα για το μαιευτήριο πρέπει να ετοιμάσω....μμμ

Ποια ρώταγε για σεξ στην εγκυμοσύνη και οτριβίν?? εμάς μετά το 1ο τρίμηνο μας επέτρεπαν κατά τον 7ο το κόψαμε όμως περισσότερο ο σύζυξ ανησυχούσε. Για Οτριβίν αρνητικό, μπορείς να πάρεις το physiomer eucalypt εμένα αυτό μου είχε προτείνει ο γιατρός σε αυτήν την εγκυμοσύνη που είχα θέμα. Καλή κύηση να έχεις και καλώς ήρθες στο κλάμπ!!

Ουράνιο νέκταρ μπήκε το τικεράκι? άντε επιτέλους!! Πως είστε την παλεύετε?

Μαρμινάκι διάβασα λίγο τα νέα σου έχεις χίλια δίκια κοπέλα μου την στιγμή όμως που θα σαλτάρεις χώστης τα μπας και πάρει χαμπάρι τουλάχιστον να ξεσπάσεις!!:mad::mad: Υπομονή και πάλι, καλή δύναμη και να τα χαίρεσαι και τα τρια!!

anchelita σε καταλαβαίνω απόλυτα έτσι είναι και η πεθερά μου!! Καλή, χρυσή, νιώθω ασφαλής να έχει τα παιδιά αλλά παρεμβατική. Επειδή είναι πέθ όμως δε μπορώ να τσακωθώ ρε γαμώτο και να είμαι σίγουρη ότι θα τα ξαναβρώ χωρίς να την στεναχωρήσω οπότε με τον καιρό έκοψα την πολύ βοήθεια για να είμαι εγώ οκ με τον εαυτό μου. Φυσικά τώρα που θα έρθει η συνονόματη εγγόνα της, θα ρθούμε γύρω πάλι!! Ας όψεται όμως!! και πάλι καλά να λέω!!! Μην είμαι γαιδούρα!:rolleyes::rolleyes:!

Για το θέμα μανάδες τι να πω, πρέπει να πω και τα δικά μου...άβυσσος η ψυχή του ανθρώπου. Για να καταλάβετε ανωμαλία δηλαδή...εμένα και τις 2 αδερφές μου μας μεγάλωσε ο πατέρας μου. Στα 18 μάλλον λόγω ορμονών και εφηβείας ήρθα να ζήσω με τη μάνα μου και οι σχέσεις μας ήταν καλές έως αδιάφορες (οχι ζεστές και τρυφερές αλλά φιλικές). Όταν γέννησα και ένιωσα το μεγαλείο να γίνεσαι μάνα ήθελα να την πλακώσω στα μπουκέτα που μας είχε εγκαταλείψει. Μετά τα εγγόνια όμως που της έχουμε ξαμολύσει εγώ και οι αδερφές μου από το 2010 εως και σήμερα (6 τον αριθμό) έχω κουφαθεί με τη βοήθεια και την υποστήριξη που μας προσφέρει. Και πείτε μου εσείς? υπάρχει λογική?

Λοιπόν το βραδάκι θα διαβάσω λίγο τα νέα σας και θα σας πώ κι άλλα μιας και θα είμαι ένα και τελευταίο μου βράδυ μόνη!!!Μια σελίδα προσπάθησα να διαβάσω και είναι τόσα που θέλω να πω...η συνέχει αστο επόμενο επεισόδιο.

Φιλιά σε όλες!!!

Αργυρώ θα ξεκινήσου παιδικό και θα ηρεμήσεις!!!

Τζεμ εσύ όλα καλά?

Christine βάστα γερά!! Να ναι καλά τα μωράκια και όλα τα υπόλοιπα περισσεύουν.

Το λέω σε όλες που ζοριστήκατε με τις θερμοκοιτίδες. Μακρινές αναμνήσεις θα είναι! απλά θα κυνηγάτε τα βρωμόπαιδα να μην πνίξουν τη γάτα στην πισίνα και θα γελάτε!:D:D!!


WqqTp3.png

0WUVp3.png

a1UTp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερουδια σε ολες!!

Αντε νουνουκα περασε η περιοδος χαριτος:tongue:...ποτε μας ανακοινωσες τα ευχαριστα της εγκυμοσυνης και εφτασαν οι μερες που θα υποδεχτητε και το τριτο μελος!!Θα γινεις κι εσυ τριτεκνη πια!!Αντε καλα κουραγια μετα....εγω τωρα μπορω να πω πως τα απολαμβανω και τα τρια....καποιες στιγμες,μην τρελαθουμε κιολας!!Αλλα ειναι πολυ ωραια οταν τα βλεπω και τα τρια να παιζουνε μαζι...αλλα εχει και πολυ κουραση η φαση που ειμαστε ειναι πολυ δυσκολη!!Τα ξερετε και τα φανταζεστε...

Για την μαμα σου,τι να πω?εστω κι ετσι...εστω και καπως αργα...βοηθαει και με το παραπανω απο οσα περιγραφεις.Τα παιδια να νιωθουν καλα μαζι της κι εσυ να μπορεις να συννενοησε νομιζω οτι ειναι το πιο σημαντικο.

sos!φτιαξε βαλιτσα μαιευτηριου!!!


498ap2.png

nZqvp3.png

Link to comment
Share on other sites

Άπλωσα τα πρώτα κορμάκια!!! μα πόσο μικρά είναι? δεν το πιστεύω ότι θα έχουμε πάλι ένα τόσο μικρό μωρό στο σπίτι!!!

Ναι Αργυρώ το παλεύει, αν και με τα παιδιά αρχικά εγώ δεν την εμπιστευόμουν και η αλήθεια είναι ότι δεν το πολυέχει, αλλά σε ότι άλλο περνάει από το χέρι της σκίζεται.

Για τη βαλίτσα μου λείπουν μερικά πραγματάκια αλλά είναι θέμα χρόνου να την κλείσω!!;);)


WqqTp3.png

0WUVp3.png

a1UTp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα διδυμομανουλες!!! ! Εγώ είμαι στην 9η εβδομάδα και χθες μας είπε ένας γιατρός ότι έχουμε δίδυμα! !! Ο άλλος που πήγαινα είχε δει μόνο ένα, ενώ από την 5η εβδομάδα ειχαν φανεί 2 σακοι...Τι να πεις. ...έπαθα ένα σοκ αλλά χαρήκαμε γιατί ήμαστε από εξωσωματικη και θέλαμε 2 :)

Να ρωτήσω κάτι εσάς ως πιο εμπειρες επαφές επιτρέπονται η στα δίδυμα το ξεχνάμε? ?? ? Και επίσης ξέρει καμιά αν πειράζει να βάζουμε οτριβιν για τη μπουκωμενη μύτη? ?? ? Από εβδομάδα θα γυρίσει ο γιατρός μου και θα τον ρωτήσω αν και εδώ ακούς πιο πολλές γνώμες χιχι!!! ! καλή συνέχεια σε όλες μας και ελπίζω να πάνε όλα καλά και να τα λέμε συχνά! !! :)

Γειά σου! Καλή εγκυμοσύνη! Και τα δικά μου από εξωσωματική είναι.

Για τις επαφές καλύτερα το γιατρό σου. Εμάς μας επέτρεψε από τον 3ο ως τον 6ο μήνα αλλά με το μαλακό, εεε; Μετά τον 6ο δε θα αντέχεις και δε θα έχεις όρεξη ούτως η άλλως -θα έχεις βαρύνει πολύ και η κοιλιά σου θα είναι τεράστια... και ο άντρας σου δε θα μπορεί να ¨λειτουργήσει¨ και πολύ καλά, γιατί θα φοβάται μη κάνει κακό στα μωρά.. μιλάω από προσωπική εμπειρία.

Το ορτιβιν πολύ πονεμένη ιστορία... έχω χρόνιο πρόβλημα με τη μύτη μου και ούσα εγκυος πήγα και σε ορυλά και σε πνευμολόγο. Και οι δυο μου είπαν οτι επιτρέπεται, αλλά με πάρα πολλή προσοχή και όχι συστηματικά. Δηλαδή να βάζεις μόνο όταν τα βρίσκεις πολυυυυυυ σκούρα. Και ακόμη είναι νωρίς... τους τελευταίους μήνες θα το χρειάζεσαι πολύ περισσότερο! Εγώ έβαζα μόνο τον τελευταίο μήνα, τα παιδικό οτριβίν που είναι πιο αραιό, μόνο στο ένα ρουθούνι πριν κοιμηθώ το βράδυ (για να μπορέσω να κοιμηθώ). Δε θέλω να σε απογοητεύσω, αλλά θα είναι δύσκολα...καλό κουράγιο!

Τώρα, από χειμώνα που θα δουλεύω θέλω να πάρω κάποια κοπέλα να βοηθάει με τα παιδιά αλλά και να κανει καμια δουλειά. Έχετε κάτι υπόψιν σας;;;!

σε ποιά πόλη είσαι;

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου! Καλή εγκυμοσύνη! Και τα δικά μου από εξωσωματική είναι.

Για τις επαφές καλύτερα το γιατρό σου. Εμάς μας επέτρεψε από τον 3ο ως τον 6ο μήνα αλλά με το μαλακό, εεε; Μετά τον 6ο δε θα αντέχεις και δε θα έχεις όρεξη ούτως η άλλως -θα έχεις βαρύνει πολύ και η κοιλιά σου θα είναι τεράστια... και ο άντρας σου δε θα μπορεί να ¨λειτουργήσει¨ και πολύ καλά, γιατί θα φοβάται μη κάνει κακό στα μωρά.. μιλάω από προσωπική εμπειρία.

Το ορτιβιν πολύ πονεμένη ιστορία... έχω χρόνιο πρόβλημα με τη μύτη μου και ούσα εγκυος πήγα και σε ορυλά και σε πνευμολόγο. Και οι δυο μου είπαν οτι επιτρέπεται, αλλά με πάρα πολλή προσοχή και όχι συστηματικά. Δηλαδή να βάζεις μόνο όταν τα βρίσκεις πολυυυυυυ σκούρα. Και ακόμη είναι νωρίς... τους τελευταίους μήνες θα το χρειάζεσαι πολύ περισσότερο! Εγώ έβαζα μόνο τον τελευταίο μήνα, τα παιδικό οτριβίν που είναι πιο αραιό, μόνο στο ένα ρουθούνι πριν κοιμηθώ το βράδυ (για να μπορέσω να κοιμηθώ). Δε θέλω να σε απογοητεύσω, αλλά θα είναι δύσκολα...καλό κουράγιο!

σε ποιά πόλη είσαι;

Κ εγώ το σκέφτομαι πολύ σοβαρά πλέον κυρίως για να απασχολεί δημιουργικά τον μεγάλο μου που βαριέται ο καημενουλης αλλά κ εγώ να μπορώ να ασχοληθω λίγο με τα δίδυμα! Ώρες ώρες νιώθω τελείως άχρηστη , ότι τα παραμελω τελικά όλα! Θεσσαλονίκη είμαι εχεις κάτι υπόψιν σου;; Δυτικά! Αν ξέρεις κ τιμή! Εσύ είσαι ανατολικά;


vU2tp2.png

o0TFp2.png

hXmXp2.png

"Όταν γελάει ο κόσμος μου γελά..."

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολα τα κοριτσια της παρεας σας....Ειμαι κ εγω μια μελλουσα διδυμομανουλα..ειναι η δευτερη εγκυμοσυνη μου και δυανυω τη 12η εβδομαδα.Την Παρασκευη εκανα την αυχενικη και ηταν πολυ καλη...εχω κ ενα αγορακι κουκλο 21μηνων..Να πω οτι κ οι δυο εγκυμοσυνες ειανι με εξωσωματικη και ειδικα τωρα ειναι λιγο ζορικα λογω μιας αποκολλησης που ειχα την 6η εβδομαδα και αιμοραγιας που δυστυχως συνεχιζετααι...Εχω λιγο αγχωθει με τη διδθνοεγκυμοσυνη και με το μετα...Θα ηθελα τα φωτα σας οι εμπειρες και τις συμβουλες σας...Ξερω οτι θα ειναι ζορικα με τρια μωρα αλλα θα ηθελα να ακουσω και καποιον που τοεχει ηδη ζησει...

Link to comment
Share on other sites

Αθηνα ειμαι!!!

Γειά σου! Καλή εγκυμοσύνη! Και τα δικά μου από εξωσωματική είναι.

Για τις επαφές καλύτερα το γιατρό σου. Εμάς μας επέτρεψε από τον 3ο ως τον 6ο μήνα αλλά με το μαλακό, εεε; Μετά τον 6ο δε θα αντέχεις και δε θα έχεις όρεξη ούτως η άλλως -θα έχεις βαρύνει πολύ και η κοιλιά σου θα είναι τεράστια... και ο άντρας σου δε θα μπορεί να ¨λειτουργήσει¨ και πολύ καλά, γιατί θα φοβάται μη κάνει κακό στα μωρά.. μιλάω από προσωπική εμπειρία.

Το ορτιβιν πολύ πονεμένη ιστορία... έχω χρόνιο πρόβλημα με τη μύτη μου και ούσα εγκυος πήγα και σε ορυλά και σε πνευμολόγο. Και οι δυο μου είπαν οτι επιτρέπεται, αλλά με πάρα πολλή προσοχή και όχι συστηματικά. Δηλαδή να βάζεις μόνο όταν τα βρίσκεις πολυυυυυυ σκούρα. Και ακόμη είναι νωρίς... τους τελευταίους μήνες θα το χρειάζεσαι πολύ περισσότερο! Εγώ έβαζα μόνο τον τελευταίο μήνα, τα παιδικό οτριβίν που είναι πιο αραιό, μόνο στο ένα ρουθούνι πριν κοιμηθώ το βράδυ (για να μπορέσω να κοιμηθώ). Δε θέλω να σε απογοητεύσω, αλλά θα είναι δύσκολα...καλό κουράγιο!

σε ποιά πόλη είσαι;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!

Κορίτσια ΣΟΣ είστε η ψυχοθεραπεία μου! Ελπίζω μόνο να προλάβω να σας τα γράψω!! Τα νινάκια μου από το Σάββατο βράδυ ενώ μέχρι τότε τα ξυπνούσα στο τρίωρο για να τα ταίσω ακόμα και τη νύχτα και παιδευτόμασταν εκατό ώρες άρχισαν να ξυπνάνε μόνα τους στην αρχή λίγο πριν το τρίωρο και αργότερα ακόμα και μιάμιση ώρα μετά δείχνοντας έντονα σημάδια πείνας! Τελικά δοκίμασα έδωσα μπιμπερό και έφαγαν με λαχτάρα και πολύ γρήγορα! Χθες δε προκειμένω να καταφέρω να τα ηρεμήσω και να κοιμηθούν λίγο αναγκάστηκα να τα δώσω στις δύο το βράδυ ξένο γάλα και έτσι κοιμήθηκαν ως τις πέντε ενώ με το δικό μου ξυπνούσαν στη μία μιάμιση ώρα! Να τα ταίσω περισσότερο σε κάθε γεύμα δεν παίζει γιατί ήδη έδινα παραπάνω κ στο τέλος έτρωγαν με το ζόρι ή ακόμα κ το έβγαζαν άρα εκείνη τη στιγμή χόρταιναν! Και ρωτάω τώρα εγώ, τι κάνω;; Είναι αυτά τα άλματα και περιμένω να περάσει;; Ταίζω πιο συχνά; τα αφήνω να κλαίνει προσπαθώντας με αγκαλιές και ας είναι και μία ώρα και μιάμιση ώστε να μπουν στο τρίωρο πρόγραμμα ή ταίζω όποτε θέλουν;;; Θέλω τις εμπειρίες σας ως μανούλες γιατί αν δω και συνεχίζεται το κακό θα ρωτήξω και την παιδίατρο μας!!!

Επίσης τώρα το πρωί που γκρίνιαξαν τα πήρα στο κρεβάτι μου και κοιμούνται σαν πουλάκια μα γιατί;;; και κοντεύει το τρίωρο και ακόμα να κλάψουν αν δεν πέρασε κι όλας δηλαδή!!!

Δεύτερο θέμα! Ο μεγάλος μου ένα γλυκό χαμογελαστό και καθόλου γκρινιάρικο μωρό έχει αλλάξει τελείως! Γκρίνιαζε μόνο αν νύσταζε ή αν τον ενοχλούσε κάτι πχ δόντια! Τώρα άλλο μωρό! Ενώ με τα μωράκια δείχνει να χαίρεται τα θέλει αγκαλιά τα φιλάει βγάζει μια απίστευτη αντίδραση ώρες ώρες και έχω προσέξει πως γίνεται αυτό όταν πάρουμε από ένα να ταίσουμε με αποτέλεσμα εκτός από το τάισμα να μην έχω προσωπική επαφή με τα μωρά εκτός από κάτι στιγμές που τα βάζω στήθος γιατί κλαίνε πολυ εννοείται μόνο το ένα! Όμως ο μεγάλος έχει ένα κλάμα γκρίνιας που μπορεί να κρατήσει ώρες τι κάνω;; εννοείται πως τον μιλάω, τον φωνάζω ή και τον παίρνω αγκαλιά όταν έχω και το μωρό τον αφήνω να τα αγκαλιάζει χωρίς να τον μαλώνω και ας το παρακάνει καμιά φορά αλλά δεν ξέρω τι να κάνω για να περάσουν όλα αυτά! Προς το παρόν υπομονή!! Νιώθω όμως πως τελικά περνάει ο καιρός και δεν χαίρομαι κανένα μου παιδάκι εκτός από κλεμμένες στιγμές!! Τα χειρότερα που δεν ξέρω πως να αντιμετωπίσω είναι 1ον ότι σκαρφαλώνει σε ένα μπαρ διαχωριστικό κουζίνας αν καταλάβατε τι εννοώ και θέλει να κάθεται εκεί αλλά φοβάμαι μην πέσει! Προσπαθώ να τον αποσπάσω παίρνοντας τον να παίξουμε αλλά δεν πιάνει πάντα, ο άντρας μου τον μαλώνει τίποτα, του εξηγώ πως δεν θέλω να πηγαίνει γιατί θα πέσει αλλά εκεί! 2ον ανοίγει τέρμα το ψυγείο λέγοντας μαμ μαμ και ας έχει μόλις φάει, πολλές φορές θέλει απλά να είναι ανοιχτή! Ούτε εκεί μας ακούει! και τρίτον κλείνει την τηλεόραση γιατί έχει και κουμπιά επάνω στην οθόνη και πάλι δεν ακούει! Αυτό εμένα δε με ενοχλεί αλλά νευριάζει πολύ ο άντρας μου! Γενικά τι μπορώ να κάνω για να με ακούει;; Να θυμήσω πως είμαστε σχεδόν 21 μηνών!!

ΥΓ έχει δυο μέρες τώρα ξυπνάω το πρωί ψυχοπλακωμένη και θέλω αγκαλίτσα από τον αντρούλη μου!!! Τι θα κάνω σε λίγες μέρες που γυρνάει δουλειά;;

ΥΓ 2 επίσης καμία λύση για να μην κλαίνε τα δίδυμα και μάλιστα ταυτόχρονα το βράδυ επειδή πεινάνε;;; μήπως να ξυπνάω νωρίτερα και να ταίζω ένα από τα δύο;; βέβαια για να γίνει αυτό πρέπει να σταματήσουν να πεινάνε στη μία μιάμιση ώρα!!!

ΥΓ 3 συγγνώμη για το κατεβατό!!!


vU2tp2.png

o0TFp2.png

hXmXp2.png

"Όταν γελάει ο κόσμος μου γελά..."

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...