Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, Eflenew είπε:

      Τι σου ειπαν ομως, απο τι ειναι? Απο πιεση ή σακχαρο? Καλά είμαι, περιμένω την Τετάρτη να δω πως είναι τα πράγματα ........

      Αυτό το έχω ξανακούσει...άρα πας ταυτόχρονα σε,2 γιατρούς? Και αν αυτά που σου λένε είναι  διαφορετικά? Ποιες οδηγίες ακολουθείς?

      Να σου πω δεν έχω φτάσει μέχρι αυτό το σημείο ακόμη.....

      Κάνε ότι σε κάνει νιώθεις ασφαλής κ σου δίνει σιγουριά. Όλα θα πάνε καλά!

ΜΕΛΛΟΥΣΕΣ ΚΑΙ ΗΔΗ ΔΙΔΥΜΟΜΑΝΟΥΛΕΣ!!!!!


giota.

Recommended Posts

κι εμεις ακριβως το ιδιο,αλλα αντιστροφα,εγω σαλονι με την μια και ο συζυγος με την αλλη στην διπλη κρεββαταρα....:mad:!!!

Κακα τα ψεμματα,αλλα τα διδυμα αν δεν πανε τουλαχιστον εξι μηνων δεν ηρεμεις....το προγραμμα για μενα ειναι το παν και πριν απο το εξαμηνο ειναι δυσκολο να μπει,τουλαχιστον ετσι εγινε με εμας!

Συμφωνώ απολύτως. Χωρίς πρόγραμμα τρελαίνεσαι. Είναι ο μόνος τρόπος να βρεις μια ώρα μέσα στη μέρα να χαλαρώσεις από την ένταση και να πάρεις μια ανάσα! Κι εμείς κοιμόμασταν ο άντρας μου με το ένα μωρό στο διπλό στο δωμάτιό μας κι εγώ με το άλλο στο δωμάτιό τους!

Κι εσύ πρόωρα γέννησες; πόσων εβδομάδων; θα ήθελα λεπτομέρειες, δεν ξαναξυπνουσαν μετά από λίγο αφού τα ταιζες λιγοτερο; ξένο έδινες ή δικό σου; να δω μέχρι πότε θα μου πουν να τα ξυπνάω! Πάντως γενικά δεν είναι πολύ απαιτητικά μήπως επειδή είναι πρόωρα; είναι αδύναμα ακόμα επειδή είναι μικρά κ μολις πάρουν τα απάνω τους θα μας ταράξουν;

Δε γέννησα τόσο πρώρα όσο εσύ! Γέννησα στις 36 εβδομάδες ακριβώς. Γι΄αυτό σου λέω ότι είναι νωρίς ακόμη για τάισμα στο 4ωρο, αλλά στις 3,5 ώρες είναι εφικτό. Θα έχετε λίγη γκρίνια στην αρχή και θα πρέπει να τους κρατάς με πιπίλα, αλλά σε μερικές μέρες θα στρώσει η κατάσταση. Μπορείς να φτιάξεις ένα πρόγραμμα όπου και τα 3 παιδιά θα κοιμούνται 2 ώρες το μεσημέρι για να μπορείς κι εσύ να πάρεις μια ανάσα... Εμείς είχαμε πρόγραμμα από την πρώτη μέρα, και μέσα σε μια εβδομάδα είχαμε στρώσει. Βέβαια έδινα ξένο γάλα και χορταίνανε καλύτερα... και αν καμιά φορά διαμαρτυρόντουσαν πολύ, τα τάιζα πριν την ώρα τους, εννοείται! Θα σου πουν να τα ξυπνάς μέχρι να φτάσουν τα 4.200 κιλά. Έχεις δρόμο ακόμη, καλό κουράγιο...:?

Καλά, από βοήθεια κι εμείς από γονείς σκ@τ@... οι γονείς του άντρα μου χωρισμένοι και σε άλλες πολεις, και οι δικοί μου στον κόσμο τους... τελικά η βοήθεια που μας έσωσε ήταν η νταντά, που την πήρα στις 40 μέρες καθημερινά για 4ωρο και εννοείται ότι τα κρατούσε μόνη της. Πληρώνεις, αλλά έχεις το κεφάλι σου ήσυχο! Μόνο η αδερφή μου με βοήθησε και συνεχίζει να με βοηθάει κάθε Τετάρτη απόγευμα- να ναι καλά!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συμφωνώ απολύτως. Χωρίς πρόγραμμα τρελαίνεσαι. Είναι ο μόνος τρόπος να βρεις μια ώρα μέσα στη μέρα να χαλαρώσεις από την ένταση και να πάρεις μια ανάσα! Κι εμείς κοιμόμασταν ο άντρας μου με το ένα μωρό στο διπλό στο δωμάτιό μας κι εγώ με το άλλο στο δωμάτιό τους!

Δε γέννησα τόσο πρώρα όσο εσύ! Γέννησα στις 36 εβδομάδες ακριβώς. Γι΄αυτό σου λέω ότι είναι νωρίς ακόμη για τάισμα στο 4ωρο, αλλά στις 3,5 ώρες είναι εφικτό. Θα έχετε λίγη γκρίνια στην αρχή και θα πρέπει να τους κρατάς με πιπίλα, αλλά σε μερικές μέρες θα στρώσει η κατάσταση. Μπορείς να φτιάξεις ένα πρόγραμμα όπου και τα 3 παιδιά θα κοιμούνται 2 ώρες το μεσημέρι για να μπορείς κι εσύ να πάρεις μια ανάσα... Εμείς είχαμε πρόγραμμα από την πρώτη μέρα, και μέσα σε μια εβδομάδα είχαμε στρώσει. Βέβαια έδινα ξένο γάλα και χορταίνανε καλύτερα... και αν καμιά φορά διαμαρτυρόντουσαν πολύ, τα τάιζα πριν την ώρα τους, εννοείται! Θα σου πουν να τα ξυπνάς μέχρι να φτάσουν τα 4.200 κιλά. Έχεις δρόμο ακόμη, καλό κουράγιο...:?

Καλά, από βοήθεια κι εμείς από γονείς σκ@τ@... οι γονείς του άντρα μου χωρισμένοι και σε άλλες πολεις, και οι δικοί μου στον κόσμο τους... τελικά η βοήθεια που μας έσωσε ήταν η νταντά, που την πήρα στις 40 μέρες καθημερινά για 4ωρο και εννοείται ότι τα κρατούσε μόνη της. Πληρώνεις, αλλά έχεις το κεφάλι σου ήσυχο! Μόνο η αδερφή μου με βοήθησε και συνεχίζει να με βοηθάει κάθε Τετάρτη απόγευμα- να ναι καλά![/τον ύπνο ]

Μα πώς μπορείς να βάλεις πρόγραμμα σε τόσο μικρά; κ τι εννοείς στρωσατε σε μια εβδομάδα;

Με το μεγάλο έχω πρόβλημα στον ύπνο αν κοιμηθεί ξεχνά να ξυπνήσει το μεγάλο μου πρόβλημα είναι ώσπου να τον κοιμήσω που ενώ νυστάζει μόλις τον πάρω να τον παω στο κρεβάτι τσιρίζει κλαίει κ κοπανιεται! Ειδικά το μεσημέρι με δυσκολεύει πολύ! Τέσπα που θα πάει θα μεγαλώσουν


vU2tp2.png

o0TFp2.png

hXmXp2.png

"Όταν γελάει ο κόσμος μου γελά..."

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβα....οι γονεις μας μου φαινεται ειναι οτι να ναι....οπως ειναι η μαμα σου,ετσι ειναι εμενα ο μπαμπας μου,γι'αυτο σε καταλαβαινω απολυτα!!

Στο στηθος δεν τα βαζεις καθολου?κουραζονται και αποκοιμιουνται??αν ναι τοτε θα πρεπει να τα βαζεις πιο συχνα.Οσο τα θηλαζεις τοσο περισσοτερο γαλα,αν βγαζεις με το θηλαστρο προσπαθησε να βγαζεις καθε 2-3 ωρες,αλλα ρωτα και την παιδιατρο γι'αυτο το θεμα,θα ξερει να σε συμβουλευσει.Ειναι πολυ μικρα ακομη γι'αυτο πρεπει να τα ξυπνας,εγω τα ταιζα στο 2ωρο,αλλα ξυπναγανε μονα τους,το δικο μου γαλα δεν τα χορταινε και ξυπναγανε στο 2ωρο ακομη και την νυχτα!!

Ο μικρος πως τα παει??κοιμαται καθολου τα μεσημερια?για τον παιδικο του λετε για να συνηθιζει στην ιδεα?θα τον πατε παιδικο?

Προσεχε την διατροφη σου και για τον θηλασμο,αλλα και για την υγεια σου.Τουλαχιστον στο θεμα του φαγητου εχεις καμμια βοηθεια ή ακομη και το μαγειρεμα το κανεις εσυ??

Κ το μαγείρεμα κ το σίδερο κ όλα με μόνη την ευγενική χορηγεια του συζύγου! Ηλεκτρική βάζει σχεδον πάντα αυτός φαγητά πότε εγώ ποτέ ο συζυξ κτλ κτλ Παιδικό για φέτος δεν το βλέπω κ οικονομικά δε βγαίνουμε αλλά είναι κ οι ιώσεις που θα φέρνει! Είμαι βλέπεις δημ υπάλληλος κ εσπα δε δικαιούμαι! Τεσπα ίσως στρωσουν τα πράγματα μεταξύ ανδρός κ γονέων κ έρθει καμιά βοήθεια από εκεί αν κ για να είμαι ειλικρινής θα προσπαθήσω να την αποφύγω απλά οταν γυρίσει ο σύζυγος στη δουλειά τέλος του μήνα δεν ξέρω τι θα κάμω τελείως μόνη ως το μεσημέρι


vU2tp2.png

o0TFp2.png

hXmXp2.png

"Όταν γελάει ο κόσμος μου γελά..."

Link to comment
Share on other sites

Μα πώς μπορείς να βάλεις πρόγραμμα σε τόσο μικρά; κ τι εννοείς στρωσατε σε μια εβδομάδα;

Με το μεγάλο έχω πρόβλημα στον ύπνο αν κοιμηθεί ξεχνά να ξυπνήσει το μεγάλο μου πρόβλημα είναι ώσπου να τον κοιμήσω που ενώ νυστάζει μόλις τον πάρω να τον παω στο κρεβάτι τσιρίζει κλαίει κ κοπανιεται! Ειδικά το μεσημέρι με δυσκολεύει πολύ! Τέσπα που θα πάει θα μεγαλώσουν

Μα δεν είναι τόσο αυστηρό το πρόγραμμα, αν τα ταίζεις κάθε 3,5 ώρες! Όταν λέω οτι στρώσαμε σε μια εβδομάδα, εννοώ ότι συνήθισαν να τρώνε κάθε 3,5 ώρες και δεν γκρίνιζαν για φαί παρά μόνο όταν πλησίαζε η ώρα τους να φάνε! Φυσικά υπήρχαν και εξαιρέσεις, που τα ταίζα μισή ώρα νωρίτερα, αν είχαμε μεγάλη γκρίνια...

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν είναι τόσο αυστηρό το πρόγραμμα, αν τα ταίζεις κάθε 3,5 ώρες! Όταν λέω οτι στρώσαμε σε μια εβδομάδα, εννοώ ότι συνήθισαν να τρώνε κάθε 3,5 ώρες και δεν γκρίνιζαν για φαί παρά μόνο όταν πλησίαζε η ώρα τους να φάνε! Φυσικά υπήρχαν και εξαιρέσεις, που τα ταίζα μισή ώρα νωρίτερα, αν είχαμε μεγάλη γκρίνια...

Αααα αυτό εννοείς πρόγραμμα, συγγνώμη βρε κοριτσι είμαι ακόμα χαμένη! Άρα λες ότι θα πρέπει να το τηρώ το πρόγραμμα στο φαι κ ας κοιμούνται ε; παρά να περιμένω να κλάψουν! Επίσης δεν έχω κατασταλάξει τι θα κανω με το θηλασμό γιατί εκεί αντίο πρόγραμμα έτσι δεν είναι; κ αν τρώνε κ διαφορετικές ώρες την βαψαμε! Αν δεν είχα το μεγάλο δε θα με πείραζε τόσο μαλλον δε θα με πείραζε καθόλου αλλά τώρα πόση ώρα να κάθομαι θηλαζοντας κ να τον αγνοώ ειδικά οταν δε θα έχω το σύζυγο;; ευτυχώς αύριο θα παμε παιδίατρο κ την περιμένω ως σωτήρα μου να με οδηγήσει κάπως


vU2tp2.png

o0TFp2.png

hXmXp2.png

"Όταν γελάει ο κόσμος μου γελά..."

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αααα αυτό εννοείς πρόγραμμα, συγγνώμη βρε κοριτσι είμαι ακόμα χαμένη! Άρα λες ότι θα πρέπει να το τηρώ το πρόγραμμα στο φαι κ ας κοιμούνται ε; παρά να περιμένω να κλάψουν!

ε ναι, οταν λέω για πρόγραμμα εννοω κυρίως στο φαί στην ηλικία αυτή.. πρόγραμμα στον ύπνο είναι αδύνατον να βάλεις ακόμη. Απλά μπορείς να προσπαθείς να τα κρατάς ξύπνια τη μέρα όσο γίνεται, να βλεπουν το φως και να έχουν ερεθίσματα, και να τα ενθαρρύνεις να κοιμούνται περισσότερο τη νύχτα και ένα 2ωρο το μεσημέρι, δηλαδή να τα βάζεις στο σκοτάδι, με λευκό θόρυβο, κτλ. Αλλά σίγουρα θα αποκοιμούνται γενικότερα ανάμεσα σε όλα τα ταίσματα ακόμη, εννοείται!

P.s. Βέβαια το ένα φέρνει το άλλο. Δηλαδή αν φάνε καλά, μετά θα κοιμηθούνε και καλά :)

Link to comment
Share on other sites

Αααα αυτό εννοείς πρόγραμμα, συγγνώμη βρε κοριτσι είμαι ακόμα χαμένη! Άρα λες ότι θα πρέπει να το τηρώ το πρόγραμμα στο φαι κ ας κοιμούνται ε; παρά να περιμένω να κλάψουν! Επίσης δεν έχω κατασταλάξει τι θα κανω με το θηλασμό γιατί εκεί αντίο πρόγραμμα έτσι δεν είναι; κ αν τρώνε κ διαφορετικές ώρες την βαψαμε! Αν δεν είχα το μεγάλο δε θα με πείραζε τόσο μαλλον δε θα με πείραζε καθόλου αλλά τώρα πόση ώρα να κάθομαι θηλαζοντας κ να τον αγνοώ ειδικά οταν δε θα έχω το σύζυγο;; ευτυχώς αύριο θα παμε παιδίατρο κ την περιμένω ως σωτήρα μου να με οδηγήσει κάπως

Kαλημερα,ως μετανιωμενη μη θηλαζουσα θα σε παροτρυνα να συνεχισεις να δινεις το δικο σου γαλα και μονο,γνωριζοντας απολυτα την δυσκολια σου αφου θα εισαι μονη σου σε λιγες μερες,αλλα το δυσκολο κομματι ειναι στην αρχη,θα σε βεβαιωσει και η παιδιατρος γι'αυτο.Τα μωρακια 40ντησανε??Σκεψου μετα τα γαλατα που θα πρεπει να αγοραζετε....το τι γαλα ειχα πεταξει στην αρχη...σκεψου αποστηρωσεις...μπουκαλια...επειδη τα εχω περασει σου τα λεω,θα το δεις κι εσυ στην πορεια ποσο βολικος ειναι ο θηλασμος και ποσο ανεξοδος και πρακτικος.Τα λεφτα που θα δωσετε στα γαλατα και στους αποστειρωτες και μπουκαλια καλυτερα σκεψου μια κοπελα να ερχεται να σε βοηθαει μεχρι να μπειτε σε ενα προγραμμα και τα μωρα να τρωνε πιο γρηγορα.Τα μωρακια σου ακομη δεν τρωνε γρηγορα αλλα αυτο θα αλλαξει συντομα και ο θηλασμος θα κραταει το πολυ 15-20 λεπτα για το καθενα!Επισης το ξενο ναι μεν τα χορταινει και μια χαρα θα μεγαλωσουν κι αν πιουν ξενο,αλλα αφου εκανες την αρχη σκεψου το να συνεχισεις ετσι...ελπιζω με την βοηθεια της παιδιατρου να σε πεισουμε και να σε πεισμωσουμε να συνεχισεις,φιλικα ολα αυτα και ελπιζω να μην παρεξηγηθω..


498ap2.png

nZqvp3.png

Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα,ως μετανιωμενη μη θηλαζουσα θα σε παροτρυνα να συνεχισεις να δινεις το δικο σου γαλα και μονο,γνωριζοντας απολυτα την δυσκολια σου αφου θα εισαι μονη σου σε λιγες μερες,αλλα το δυσκολο κομματι ειναι στην αρχη,θα σε βεβαιωσει και η παιδιατρος γι'αυτο.Τα μωρακια 40ντησανε??Σκεψου μετα τα γαλατα που θα πρεπει να αγοραζετε....το τι γαλα ειχα πεταξει στην αρχη...σκεψου αποστηρωσεις...μπουκαλια...επειδη τα εχω περασει σου τα λεω,θα το δεις κι εσυ στην πορεια ποσο βολικος ειναι ο θηλασμος και ποσο ανεξοδος και πρακτικος.Τα λεφτα που θα δωσετε στα γαλατα και στους αποστειρωτες και μπουκαλια καλυτερα σκεψου μια κοπελα να ερχεται να σε βοηθαει μεχρι να μπειτε σε ενα προγραμμα και τα μωρα να τρωνε πιο γρηγορα.Τα μωρακια σου ακομη δεν τρωνε γρηγορα αλλα αυτο θα αλλαξει συντομα και ο θηλασμος θα κραταει το πολυ 15-20 λεπτα για το καθενα!Επισης το ξενο ναι μεν τα χορταινει και μια χαρα θα μεγαλωσουν κι αν πιουν ξενο,αλλα αφου εκανες την αρχη σκεψου το να συνεχισεις ετσι...ελπιζω με την βοηθεια της παιδιατρου να σε πεισουμε και να σε πεισμωσουμε να συνεχισεις,φιλικα ολα αυτα και ελπιζω να μην παρεξηγηθω..

Αργυρώ μου θέλω πολύ να τα δίνω δικό μου γάλα!! Ο προβληματισμός μου είναι να συνεχίσω να αντλώ με το μπιμπερό τουλάχιστον ώσπου να θηλάζουν αποκλειστικά ή και ως το τέλος ή να θηλάζω από τώρα σκέτα;; κατάλαβες; βέβαια θα δω τι θα μου πει και η παιδίατρος μας!!! Για το ξένο τα σκέφτομαι και το οικονομικό δεν σας το κρύβω!! Απλά δεν ξέρω πώς και αν θα τα καταφέρω! Τον πρωτότοκο μου τον θήλασα 17 μήνες όπου ούσα έγκυος πέντε μηνών γεμάτα αποθήλασε μόνος του και αφού έβγαλε και το τελευταίο του 16ο δοντάκι!!! Μακάρι να τα καταφέρουμε γιατί νιώθω τελευταία πως μειώθηκε το γάλα μου! Άντε να δούμε!! ΣΤενοχώρια, αυπνία, αφαγία ή τελος πάντων κακοφαγία όλα αυτά με τρομάζουν για το αν θα τα καταφέρω! Ας ελπίσουμε να βοηθήσει η Παναγίτσα να καταφέρω έστω το εξάμηνο αποκλειστικό!!! Ξένο μέχρι στιγμής πήραν μόνο στο νοσοκομείο!


vU2tp2.png

o0TFp2.png

hXmXp2.png

"Όταν γελάει ο κόσμος μου γελά..."

Link to comment
Share on other sites

Αργυρώ μου θέλω πολύ να τα δίνω δικό μου γάλα!! Ο προβληματισμός μου είναι να συνεχίσω να αντλώ με το μπιμπερό τουλάχιστον ώσπου να θηλάζουν αποκλειστικά ή και ως το τέλος ή να θηλάζω από τώρα σκέτα;; κατάλαβες; βέβαια θα δω τι θα μου πει και η παιδίατρος μας!!! Για το ξένο τα σκέφτομαι και το οικονομικό δεν σας το κρύβω!! Απλά δεν ξέρω πώς και αν θα τα καταφέρω! Τον πρωτότοκο μου τον θήλασα 17 μήνες όπου ούσα έγκυος πέντε μηνών γεμάτα αποθήλασε μόνος του και αφού έβγαλε και το τελευταίο του 16ο δοντάκι!!! Μακάρι να τα καταφέρουμε γιατί νιώθω τελευταία πως μειώθηκε το γάλα μου! Άντε να δούμε!! ΣΤενοχώρια, αυπνία, αφαγία ή τελος πάντων κακοφαγία όλα αυτά με τρομάζουν για το αν θα τα καταφέρω! Ας ελπίσουμε να βοηθήσει η Παναγίτσα να καταφέρω έστω το εξάμηνο αποκλειστικό!!! Ξένο μέχρι στιγμής πήραν μόνο στο νοσοκομείο!

Καλή δύναμη! Στα μειονεκτήματα τους ξένου γάλακτος έχω να προσθέσω, εκτός από το κόστος και τις αποστειρώσεις, και αυτό που εμάς μας ταλαιπώρησε περισσότερο από όλα: τη δυσανεξία! Ο μεγάλος μου είχε πολύ ευαίσθητο στομαχάκι και ταλαιπωρηθήκαμε με πολλά γάλατα επί μήνες μέχρι να του "κάτσει" κάποιο... αντιαναγωγικά, υποαλλεργικά, με μειωμένη λακτόζη και εξετάσεις πάνω στις εξετάσεις, υπηρήχους, δυσκοιλιότητες, παλινδρόμηση... μεγάλη ταλαιπωρία μιλάμε!!! Κάνε ό,τι καλύτερο μπορείς -αλλά πάνω από όλα να προσέχεις τον εαυτό σου γιατί όλα αυτά είναι πολύ δύσκολα και σε καταλαβαίνουμε όλες!

Link to comment
Share on other sites

ΣΤενοχώρια, αυπνία, αφαγία ή τελος πάντων κακοφαγία όλα αυτά με τρομάζουν για το αν θα τα καταφέρω!

Μαρμιν,αυτο συνεβη σε μενα ακριβως!!!Αμελησα τον εαυτο μου,οχι επειδη το ηθελα,με καταλαβαινεις τι θελω να πω,με αποτελεσμα να μου κοπει το γαλα,αρχισε να μειωνεται και να χανει την πυκνοτητα του,αλλα εγω εδινα σε συνδιασμο με το μητρικο και ξενο,εσυ που δινεις μονο δικο σου πιστευω οτι θα τα καταφερεις!!!Προσεξε την διατροφη σου,τρωγε οτι βρισκεις μπροστα σου αρκει να βαζεις κατι στο στομα σου κι ασε διατροφες κ.α,εγω δεν ετρωγα τπτ και γι'αυτο ειχα αυτα τα αποτελεσματα!Φιλια και περιμενουμε νεα απο την παιδιατρο που θα δει τα μωρακια σας!!


498ap2.png

nZqvp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλή δύναμη! Στα μειονεκτήματα τους ξένου γάλακτος έχω να προσθέσω, εκτός από το κόστος και τις αποστειρώσεις, και αυτό που εμάς μας ταλαιπώρησε περισσότερο από όλα: τη δυσανεξία! Ο μεγάλος μου είχε πολύ ευαίσθητο στομαχάκι και ταλαιπωρηθήκαμε με πολλά γάλατα επί μήνες μέχρι να του "κάτσει" κάποιο... αντιαναγωγικά, υποαλλεργικά, με μειωμένη λακτόζη και εξετάσεις πάνω στις εξετάσεις, υπηρήχους, δυσκοιλιότητες, παλινδρόμηση... μεγάλη ταλαιπωρία μιλάμε!!! Κάνε ό,τι καλύτερο μπορείς -αλλά πάνω από όλα να προσέχεις τον εαυτό σου γιατί όλα αυτά είναι πολύ δύσκολα και σε καταλαβαίνουμε όλες!

Κακα τα ψεμματα,αλλα τα νεογνα ειναι ετοιμα μονο για μητρικο γαλα κι οχι ξενο!!Εμενα με ειχαν τρομαξει στο νοσοκομειο για το αν θα παρουν βαρος και μαζι με το δικο μου,τα μπουκωναν και με το ξενο!!Πραγματικα θαυμαζω και βγαζω το καπελο στις κοπελες που με διδυμα καταφερνουν να θηλασουν!!Αν μπορουσα να γυρισω πισω το χρονο πιστευω πως θα προσπαθουσα πολυ περισσοτερο!!Αυτη η ατελειωτη αποστειρωση και τα αμετρητα γαλατα απο το σουπερ ακομη τα θυμαμαι!!Εμεις ευτυχως δεν ειχαμε θεματα με δυσανεξια...ευτυχως...


498ap2.png

nZqvp3.png

Link to comment
Share on other sites

Μαρμιν καλη δυναμη

Να προσθεσω τη δικιά μου εμπειρία απο θηλασμο, εδωσα συμπλήρωμα μεχρι κ τον τριτο οποτε κ ενιωσα αρκετα σιγουρη οτι εχω γαλα, οταν ηταν η ωρα του ξενου εγω με το χερι αντλουσα τρελες ποσοτητες τις οποιες πεταγα γιατι δεν ηξερα οτι αποθηκευεται!, νοικιασα θηλαστρο για 3 μηνες κ τοτε πειστηκαν κι οι δικοι μου οτι εχω γαλα , θεωρούσαν πως το ασταματητο κλαμα ηταν επειδή δεν ειχα γαλα!Τωρα βέβαια προσπαθω να αποθηλασω αλλο θεμα κι αυτο.

Το οτι βολευει παρα πολυ δεν το συζητώ, αλλα καλο ειναι να υπαρχει βοήθεια η εστω ψυχολογικη στηριξη, το δευτερο το αναλαμβανουμε εμεις!

Πως του φαινεται του ανδρα σου η μεγαλη οικογένεια?

Για τη μητερα σου το σκέφτομαι κ στενοχωριεμαι αλλα νομιζω καλα κανει κι επιμενει ο ανδρας σου, τοσα τραβηξατε.

Που μοιαζουν τα μικρα, μεταξυ τους μοιαζουν? Επισκεψεις κανει να δεχεσαι λογω προωροτητας?

Στο νοσοκομειο καθε ποτε τα ταιζαν ειχα την εντυπωση πως απο θερμοκοιτιδα κ ΜΕΝΝ τα μωρα βγαινουν

με συσυγκεκριμένο ωραριο ταισματος, αλλα με δικο σου γαλα ειναι λιγο διαφορετικά τα ωραρια.

Θα κλεισω με τη συμβουλη του παιδιατρου μου οταν πελαγωνα σε διλήμματα:κανε τη ζωη σου ευκολη.

Φιλακια


LxHXp2.png

Έχει προσωπο η αγαπη , η πρόνοια του Θεού, η ελπίδα στη ζωή και το βλεπω σε σας.

uLu6p3.png

Link to comment
Share on other sites

Εσεις περασατε ακομη χειροτερα....μα μεχρι εξι μηνων οι κολικοι???και τα δυο???Παναγια μου!!!ουτε στον εχθρο μου...

Για το αστειο,περι εγκυμοσυνης δεν υπαρχει περιπτωση...εχω λαβει τα μετρα μου....αν και μου μυριζει φρεσκοφουρνισμενο ψωμι...θελω να πιστευω πως ο γιατρος μου εκανε σωστα την δουλεια του,αλλιως θα του το φερω κωλαρο!!Πλεον μονο με εξωσωματικη μπορω να ξανακανω παιδι κι αυτο εγινε κατοπιν πολλης σκεψης....ευχομαι μονο να μην το μετανιωσω ποτε αυτο που εκανα!!!

Κι ομως μεχρι εξι, ειχε μειωθει το συνεχες κλαμα αλλα ζοριζονταν για πριτς αρκετη ωρα.

Τα ξαπλωναμε στη κουνια τους αποκοιμισμενα στην αγκαλιά μας κ ξυπναγανε, πως να τα μαθαινα λοιπον φιλι για καληνυχτα κ τα λεμε το πρωι? Εμας στραβωσαν ολα απο την αρχη συν την απειρία κ εξαντληση δεν μπορουσα να βγαλω προγραμμα, ουτε ακομη κ τωρα για αυτο ειμαι αλλεργικη ακομη κ στη λεξη πρόγραμμα.

Μια νυχτα θυμαμαι ειχα ετοιμαστει να κανω μπανιο το οτι πειναγα το προσπερασα κ δεν μπορουσαν να ηρεμησουν παρα την προχωρημένη ωρα, τοτε τρεξαν τα δακρυα ποταμι αλλα μου βγηκε κ μια απελπισία που ηθελα να χωσω το κεφαλι μου στο μαξιλαρι κ να ουρλιαξω δυνατα, μηπως κ μου εφευγε οριστικά η στενοχώρια. Κ μια αλλη φορα που δεν ενιωθα το κεφάλι μου απο τον πονο λογω στερησης υπνου μου ηρθε να ανοιξω την πορτα να φυγω κ να σωριαστω καπου ησυχα να κοιμηθω! Κ μια αλλη φορα που σηκωθηκα, μιλαμε παντα για νυχτερινη ωρα, απο τον καναπε οπου τα κουναγα στο ρηλαξ, κ ζαλιστηκα αλλα φωνη δε μου εβγαινε να ξυπνησω τον ανδρα μου κ δεν με ενοιαξε αν πεσω κατω κ πως θα σηκωθω.

Τεσπα τωρα ομως που περπατανε διπλα διπλα κ σα συμμορία, γελανε μεταξυ τους κ γαργαλάει η μικρη την κοιλίτσα του μικρου πως να βρεθει κατι να συγκριθει με αυτο?

Δε νομιζω να μετανιώσεις με δυο κορες κ γιο, εισαι μια χαρα, αν ομως μετανιωσεις εδω θα ειμαι να σου θυμησω τι περασαμε!


LxHXp2.png

Έχει προσωπο η αγαπη , η πρόνοια του Θεού, η ελπίδα στη ζωή και το βλεπω σε σας.

uLu6p3.png

Link to comment
Share on other sites

Και μου λενε την εξης ατακα καθε φορα ολοι τους....μα ολοι τους ομως,θα μεγαλωσουν και θα ξεχασεις,ναι σιγα μην ξεχασω ποτε!!!Μονη μου ειμαι καθε μερα και τα παιδια οπως τα ξερω εγω δεν τα ξερει κανεις,αρα οταν ανακατευονται αλλοι και καλα για να βοηθησουν οποτε γουσταρουν,οχι ευχαριστω δεν θα παρω,χειροτερα γινομαστε!!

Δεν λεω,η μαμα μου ερχοταν οταν γεννησα τα διδυμα καθε πρωι,μολις που εφευγε ο αντρας μου για την δουλεια,ερχοταν και με βοηθουσε ακομη και μονο με την παρουσια της,ενιωθα μια ασφαλεια ως πρωταρα,αλλα αυτο μονο για λιγες μερες και μεχρι σημερα περα απο τις δικες μου δυναμεις δεν εχω καποιον αλλον περα απο την αδερφη μου που με εχει βοηθησω τοοοοσσοοοοο πολυ και παλι τωρα πια δεν θελω αλλο να την κουραζω.Μακαρι να πανε ολα καλα με το εσπα και ξεκινησουμε παιδικο,γιατι μου εχουν γινει πολυ ανυπακουες!!Η μικρη μου κανει πλεον τσισα μονο στο γιογιο,φοραμε πανα στον βραδυνο υπνο,αλλα ολα καλα οσο την ειχα γυμνη,απο χθες που της εβαλα βρακακι μου τα κανει εκτος καθε φορα και οποτε παω να της φορεσω καθαρο εσωρουχο,χτυπιεται και δεν θελει με τπτ!!Καμμια ιδεα??Να επιμεινω και βλεποντας???


498ap2.png

nZqvp3.png

Link to comment
Share on other sites

Όλες περάσαμε πολύ δύσκολα στην αρχή! Εγώ πέρασα επιλόχειο κατάθλιψη από την κούραση, τις ορμόνες και το σοκ της αλλαγής.. ευτυχώς τώρα είμαι αρκετά καλά, αλλά ακόμη παίρνω αντικαταθλιπτικά :?

Γι΄αυτό λέω marmin, πάνω από όλα φύλαγε τον εαυτό σου! Και μετά θα είναι και τα μωράκια καλά!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...