Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Eflenew είπε:

      Χριστος Ανεστη! Και εγώ λαχανιαζω πολύ εύκολα. Εγώ έχω επαναληπτική χοριακης την Τετάρτη...αν πάνε όλα καλά λογικά θα μου πούνε να κλείσω για τον πρώτο υπέρηχο.

      Δυστυχώς δε γνωρίζω καθόλου πόσο ρίσκο είναι. Οι κοπέλες που έχουν προχωρημένη εγκυμοσύνη ή έχουν ήδη παιδάκι μπορούν να βοηθήσουν...Έχεις αποφασίσει να φύγεις ε? 

      Πως είσαι?? Ελπίζω να μην ξαναειχες το ίδιο...

      μια στο τόσο με πιάνει! δεν είναι συχνό! ήμουν ανάμεσα στην πίεση και το σάκχαρο! εσυ,;

ΜΕΛΛΟΥΣΕΣ ΚΑΙ ΗΔΗ ΔΙΔΥΜΟΜΑΝΟΥΛΕΣ!!!!!


giota.

Recommended Posts

Σας χαιρεταμε απο τις διακοπες μας!!κοριτσια μεγαλη αλλαγη,μου το ελεγαν κσι δεν το πιστευα!!καθοντε σε ταβερνα,παιζουμε με τις ωρες στην παραλια.καμια σχεση με περσυ!!!σας φιλω ολες και ελπιζω συντομα σπιτακια τους τα μωρα ποτ ειναι σε θερμοκοιτιδες!!

Γουαου!! Περιμένω καρτερικά να έρθει και η δική μας σειρά!

Οι φετινές διακοπες μας ήταν ψιλοαποτυχημένες -για εμάς, γιατί τα μωρά περάσανε μια χαρά! Εκείνα ξεσαλώσανε, τρώγανε ο,τι να ναι, κοιμόντουσαν όποτε να ναι, σερνόντουσαν σε ό,τι χώματα και άμμο βρίσκανε... καλομάθανε και στις αγκαλιές και τα χατήρια! Εμείς πάλι, τα φτύσαμε! Δεν είχαμε βοήθεια στο εξοχικό, και οι μέρες περνούσαν πολύ δύσκολα. Το σπίτι ήταν ακατάλληλο για μωρά. Τα κυνηγούσαμε πάνω-κάτω στις σκάλες, στη θάλασσα δεν έκανα ούτε ένα μπάνιο φυσιολογικό, βγήκαμε έξω ελάχιστα, και γενικά πολύ κούραση... Τόσο πολύ που αφού καυγαδίσαμε 2 φορές με τον άντρα μου λόγω κούρασης, γυρίσαμε σπίτι μας στις 11 αντί για τις 16 του μήνα, που είχαμε προγραμματίσει. Πραγματικά ελπίζω να είναι καλύτερα του χρόνου, γιατί το σκέφτομαι σοβαρά να μην ξαναπάω διακοπές! Καλύτερα σπίτι μας...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Α!!ολα κι ολα,μου φαινεται πως θα κανουμε συναγωνισμο με την gemini!!!Kι η δικη μου μαμα,οταν ημουν ετοιμογενη εφυγαν με τον μπαμπα μου για λιγες μερες διακοπες!!Οταν το σκεφτομαι τρελαινομαι!!!Αρνουμαι να γινω ετσι...δεν πρεπει!!!Το κακο τωρα με την περιπετεια που ειχε με την υγεια της δεν της λεω τιποτα,οχι οτι θα αλλαξει και κατι,αλλα εχω και την αδερφη μου που την υποστηριζει και της δινει ελαφρυντικα για την συμπεριφορα της!!Οπως μου ειπε οταν πρωτομαθαμε για την εγκυμοσυνη μου στον μπεμπακο οτι εγω θα τα λουστω ολα το εννοουσε εντελει!!Να σας πω επισης,πως η μαμα μου με απεκτησε στα 17 της και 2 χρονια αργοτερα την αδερφη μου!!Μας μεγαλωσε μονη της γιατι ο πατερας μου δουλευε εξωτερικο και οταν ηταν Ελλαδα,δουλευε παρα πολλες ωρες!!Οποτε καταλαβαινετε γιατι το βλεπει ετσι κι οχι αλλιως οπως θα επρεπε!!Και κατι τελευταιο,αφου το προανεφερε και η ουρανιο,απο την μαμα μου δεν θυμαμαι μια αγκαλια,μια γλυκια κουβεντα,ενα μπραβο....αλλα ετσι ειναι ο χαρακτηρας της,πολυ συγκρατημενη!!Δεν θελω να με θυμουνται ετσι τα δικα μου τα παιδακια κι ας τα παραχαιδεψω!

Και ναι πριν λιγες μερες γιναμε 2...αλλα ειχαμε τα μωρακια της celestine και της marmin σε θερμοκοιτηδες που ουτε καν ηθελα να το αναφερω...καληνυχτα κοριτσακια!!

Τώρα το συνειδητοποίησα! Τα διδυμακια με τον μπεμπη έχουν τόσο μικρή διαφορά; Πώς τα καταφέρνεις; θήλασες; οι μικρές τι έκαναν; εμενα χαρηκε πολυ θελει συνεχεια να τα παιρνει αγκαλια κ τα φιλαει αλλα εχουμε κ τις ζήλιες μας! Επισης δεν μπορω να τον κοιμηησω ειδικα μεσημέρι γιατί μόλις νιαουρίσει κανενα μικρό σηκώνεται κ φωνάζει νινί κ μετά αρνειται να ξαναξαπλώσει, με το να μην κοιμάται όμως αρκετά του βγαίνει απιστευτη γκρίνια! Το σπιτι ειναι μικρό οποτε ακουγεται οπου κ αν ειμαστε! πώς θα τον βάλω σε πρόγραμμα; ειμαστε μόνο δύο μέρες στο σπίτι αλλά δε σας κρύβω πως αρ ισα να απελπίζομαι ολίγο!


vU2tp2.png

o0TFp2.png

hXmXp2.png

"Όταν γελάει ο κόσμος μου γελά..."

Link to comment
Share on other sites

Eγραψα ενα ολοκληρο κατεβατο και το εχασα...τα νευρα μου!!!!

Εν ολιγοις Μαρμιν μου,θα ειναι αρκετα δυσκολη η αρχη,τουλαχιστον μεχρι τα μωρα να μαθουν να τρωνε πιο γρηγορα και λιγοτερο συχνα γιατι τωρα φανταζομαι δεν θα προλαβαινεις ουτε τουαλετα να πας....

Ζητα βοηθεια στο θεμα του θηλασμου για να απασχολει καποιο κοντινο ατομο τον μικρο σου ετσι ωστε να μπορεις να θηλασεις τα μωρα.Εγω δεν ειχα βοηθεια και τον μπεμπακο μου τον θηλασα ελαχιστα ενω ειχα πολυ γαλα,ωστοσο δεν ειχα χρονο και την ηρεμια να το συνεχισω....οι μικρες εκλαιγαν εξω απο την πορτα οταν θηλαζα και φωναζαν μαμα και στην αρχη που τον θηλαζα στο σαλονι αρχισαν οι ζηλιες αφου ασχολιουμουν με τον μπεμπη και τον χτυπουσαν στο κεφαλακι του!!Δυστυχως δεν ειχα απο πουθενα στηριξη πανω στο θεμα και τα πραγματα χειροτερεψαν οταν επεστρεψε ο αντρας μου στην δουλεια του.Και τα διδυμα δεν τα θηλασα αρκετα,αλλα λογω κακης διατροφης...δεν ετρωγα τιποτα με συνεπεια να μου κοπει το γαλα.

Για το προγραμμα που λες,ο μικρος σου πρεπει να κοιμαται το μεσημερι γιατι το τελευταιο που σου λειπει ειναι και η γκρινια.Η μαμα σου δεν μπορει να βοηθησει πανω στο θεμα του υπνου??να τον παιρνει εκεινες τις ωρες για να κοιμαται και λιγο το παιδακι?

Τα μωρα ειναι ησυχα την νυχτα?αναφερομαι σε κωλυκους που εμεις ειχαμε και μεχρι να γινει η μικρη 3&μιση μηνων τα "ειδα" ολα!!!Απο της 7 το απογευμα μεχρι της 7 το πρωι εκλαιγε και ηρεμουσε μονο στην αγκαλια μου,εγω ορθια να περπαταω στο σαλονι,μολις καθομουν εκλαιγε παλι....ευτυχως η αλλη ηταν πολυ ησυχη και ο μπεμπης δεν με ταλαιπωρησε πολυ στα ξενυχτια...ημουν προετοιμασμενη για τα χειροτερα!

Ελπιζω να καταφερεις συντομα να μπεις για τα νεα σου!!Καλη δυναμη....


498ap2.png

nZqvp3.png

Link to comment
Share on other sites

Μπραβοοοοοο στα μικρα!!!θα μυρισει ολο το σπιτι μωρουδιλα....τι καλα....μου ελειψε αυτη η μυρωδια!!!

Κατσε καλα! Ακου σου ελειψε?! Μήπως απο τις διακοπές γυρισατε περισσοτεροι?:cool:


LxHXp2.png

Έχει προσωπο η αγαπη , η πρόνοια του Θεού, η ελπίδα στη ζωή και το βλεπω σε σας.

uLu6p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Eγραψα ενα ολοκληρο κατεβατο και το εχασα...τα νευρα μου!!!!

Εν ολιγοις Μαρμιν μου,θα ειναι αρκετα δυσκολη η αρχη,τουλαχιστον μεχρι τα μωρα να μαθουν να τρωνε πιο γρηγορα και λιγοτερο συχνα γιατι τωρα φανταζομαι δεν θα προλαβαινεις ουτε τουαλετα να πας....

Ζητα βοηθεια στο θεμα του θηλασμου για να απασχολει καποιο κοντινο ατομο τον μικρο σου ετσι ωστε να μπορεις να θηλασεις τα μωρα.Εγω δεν ειχα βοηθεια και τον μπεμπακο μου τον θηλασα ελαχιστα ενω ειχα πολυ γαλα,ωστοσο δεν ειχα χρονο και την ηρεμια να το συνεχισω....οι μικρες εκλαιγαν εξω απο την πορτα οταν θηλαζα και φωναζαν μαμα και στην αρχη που τον θηλαζα στο σαλονι αρχισαν οι ζηλιες αφου ασχολιουμουν με τον μπεμπη και τον χτυπουσαν στο κεφαλακι του!!Δυστυχως δεν ειχα απο πουθενα στηριξη πανω στο θεμα και τα πραγματα χειροτερεψαν οταν επεστρεψε ο αντρας μου στην δουλεια του.Και τα διδυμα δεν τα θηλασα αρκετα,αλλα λογω κακης διατροφης...δεν ετρωγα τιποτα με συνεπεια να μου κοπει το γαλα.

Για το προγραμμα που λες,ο μικρος σου πρεπει να κοιμαται το μεσημερι γιατι το τελευταιο που σου λειπει ειναι και η γκρινια.Η μαμα σου δεν μπορει να βοηθησει πανω στο θεμα του υπνου??να τον παιρνει εκεινες τις ωρες για να κοιμαται και λιγο το παιδακι?

Τα μωρα ειναι ησυχα την νυχτα?αναφερομαι σε κωλυκους που εμεις ειχαμε και μεχρι να γινει η μικρη 3&μιση μηνων τα "ειδα" ολα!!!Απο της 7 το απογευμα μεχρι της 7 το πρωι εκλαιγε και ηρεμουσε μονο στην αγκαλια μου,εγω ορθια να περπαταω στο σαλονι,μολις καθομουν εκλαιγε παλι....ευτυχως η αλλη ηταν πολυ ησυχη και ο μπεμπης δεν με ταλαιπωρησε πολυ στα ξενυχτια...ημουν προετοιμασμενη για τα χειροτερα!

Ελπιζω να καταφερεις συντομα να μπεις για τα νεα σου!!Καλη δυναμη....

Τα ιδια περασαμε φιλεναδα, κολικους μεχρι εξι μηνες κ τα δυο νυχτα κοιμηθηκαν απο 7 μηνων κι επειτα, ασε τα θυμαμαι κ φριττω, πως επιβιωσα?


LxHXp2.png

Έχει προσωπο η αγαπη , η πρόνοια του Θεού, η ελπίδα στη ζωή και το βλεπω σε σας.

uLu6p3.png

Link to comment
Share on other sites

Γουαου!! Περιμένω καρτερικά να έρθει και η δική μας σειρά!

Οι φετινές διακοπες μας ήταν ψιλοαποτυχημένες -για εμάς, γιατί τα μωρά περάσανε μια χαρά! Εκείνα ξεσαλώσανε, τρώγανε ο,τι να ναι, κοιμόντουσαν όποτε να ναι, σερνόντουσαν σε ό,τι χώματα και άμμο βρίσκανε... καλομάθανε και στις αγκαλιές και τα χατήρια! Εμείς πάλι, τα φτύσαμε! Δεν είχαμε βοήθεια στο εξοχικό, και οι μέρες περνούσαν πολύ δύσκολα. Το σπίτι ήταν ακατάλληλο για μωρά. Τα κυνηγούσαμε πάνω-κάτω στις σκάλες, στη θάλασσα δεν έκανα ούτε ένα μπάνιο φυσιολογικό, βγήκαμε έξω ελάχιστα, και γενικά πολύ κούραση... Τόσο πολύ που αφού καυγαδίσαμε 2 φορές με τον άντρα μου λόγω κούρασης, γυρίσαμε σπίτι μας στις 11 αντί για τις 16 του μήνα, που είχαμε προγραμματίσει. Πραγματικά ελπίζω να είναι καλύτερα του χρόνου, γιατί το σκέφτομαι σοβαρά να μην ξαναπάω διακοπές! Καλύτερα σπίτι μας...

Μα ποσο πολυ σε καταλαβαινω!!!στην φαση σας ειμασταν εμεις περσυ μονο που ημουν εγκυος στον μπεμπη μου και ωστοσο πηγαμε τρεις μερες στην θαλασσα,χωρις καμμια βοηθεια και εγω με την κοιλια στο στομα!!Εφιαλτικες μερες.....σαν το σπιτι μας πουθενα!!!Του χρονου θα ειναι σιγουρα πολυ καλυτερα.....


498ap2.png

nZqvp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γουαου!! Περιμένω καρτερικά να έρθει και η δική μας σειρά!

Οι φετινές διακοπες μας ήταν ψιλοαποτυχημένες -για εμάς, γιατί τα μωρά περάσανε μια χαρά! Εκείνα ξεσαλώσανε, τρώγανε ο,τι να ναι, κοιμόντουσαν όποτε να ναι, σερνόντουσαν σε ό,τι χώματα και άμμο βρίσκανε... καλομάθανε και στις αγκαλιές και τα χατήρια! Εμείς πάλι, τα φτύσαμε! Δεν είχαμε βοήθεια στο εξοχικό, και οι μέρες περνούσαν πολύ δύσκολα. Το σπίτι ήταν ακατάλληλο για μωρά. Τα κυνηγούσαμε πάνω-κάτω στις σκάλες, στη θάλασσα δεν έκανα ούτε ένα μπάνιο φυσιολογικό, βγήκαμε έξω ελάχιστα, και γενικά πολύ κούραση... Τόσο πολύ που αφού καυγαδίσαμε 2 φορές με τον άντρα μου λόγω κούρασης, γυρίσαμε σπίτι μας στις 11 αντί για τις 16 του μήνα, που είχαμε προγραμματίσει. Πραγματικά ελπίζω να είναι καλύτερα του χρόνου, γιατί το σκέφτομαι σοβαρά να μην ξαναπάω διακοπές! Καλύτερα σπίτι μας...

Που χαθηκες εσυ?

Χρόνια πολλά στα μωρα σου

Εμεις δεν ειχαμε διακοπές φετος, κ θάλασσα που πηγαίνουμε πολλη κουραση.

Οσο για καυγαδες καθε μερα αν δεν ξεσπασω τα νευρα μου με ενα καυγαδακι δεν ηρεμω, ασε του ψηνω το ψαρι στα χειλη του ανδρα μου!


LxHXp2.png

Έχει προσωπο η αγαπη , η πρόνοια του Θεού, η ελπίδα στη ζωή και το βλεπω σε σας.

uLu6p3.png

Link to comment
Share on other sites

Eγραψα ενα ολοκληρο κατεβατο και το εχασα...τα νευρα μου!!!!

Εν ολιγοις Μαρμιν μου,θα ειναι αρκετα δυσκολη η αρχη,τουλαχιστον μεχρι τα μωρα να μαθουν να τρωνε πιο γρηγορα και λιγοτερο συχνα γιατι τωρα φανταζομαι δεν θα προλαβαινεις ουτε τουαλετα να πας....

Ζητα βοηθεια στο θεμα του θηλασμου για να απασχολει καποιο κοντινο ατομο τον μικρο σου ετσι ωστε να μπορεις να θηλασεις τα μωρα.Εγω δεν ειχα βοηθεια και τον μπεμπακο μου τον θηλασα ελαχιστα ενω ειχα πολυ γαλα,ωστοσο δεν ειχα χρονο και την ηρεμια να το συνεχισω....οι μικρες εκλαιγαν εξω απο την πορτα οταν θηλαζα και φωναζαν μαμα και στην αρχη που τον θηλαζα στο σαλονι αρχισαν οι ζηλιες αφου ασχολιουμουν με τον μπεμπη και τον χτυπουσαν στο κεφαλακι του!!Δυστυχως δεν ειχα απο πουθενα στηριξη πανω στο θεμα και τα πραγματα χειροτερεψαν οταν επεστρεψε ο αντρας μου στην δουλεια του.Και τα διδυμα δεν τα θηλασα αρκετα,αλλα λογω κακης διατροφης...δεν ετρωγα τιποτα με συνεπεια να μου κοπει το γαλα.

Για το προγραμμα που λες,ο μικρος σου πρεπει να κοιμαται το μεσημερι γιατι το τελευταιο που σου λειπει ειναι και η γκρινια.Η μαμα σου δεν μπορει να βοηθησει πανω στο θεμα του υπνου??να τον παιρνει εκεινες τις ωρες για να κοιμαται και λιγο το παιδακι?

Τα μωρα ειναι ησυχα την νυχτα?αναφερομαι σε κωλυκους που εμεις ειχαμε και μεχρι να γινει η μικρη 3&μιση μηνων τα "ειδα" ολα!!!Απο της 7 το απογευμα μεχρι της 7 το πρωι εκλαιγε και ηρεμουσε μονο στην αγκαλια μου,εγω ορθια να περπαταω στο σαλονι,μολις καθομουν εκλαιγε παλι....ευτυχως η αλλη ηταν πολυ ησυχη και ο μπεμπης δεν με ταλαιπωρησε πολυ στα ξενυχτια...ημουν προετοιμασμενη για τα χειροτερα!

Ελπιζω να καταφερεις συντομα να μπεις για τα νεα σου!!Καλη δυναμη....

Δηλαδή όταν ταίζεις με μπιμπερό στην πορεία αραιώνουν κ οι ώρες;;; εμείς τώρα ταίζουμε στο τρίωρο βέβαια γάλα που αντλώ αλλά με μπιμπερό! Αργότερα θα γίνει πχ τετράωρο; και το βράδυ άραγε πότε θα σταματάω να τα ξυπνάω; και λογικά θα αυξηθούν και τα γραμμάρια που τρώνε! Τη Δευτέρα που θα μας δει η παιδίατρος πιστεύω να μου λύσει πολλες απορίες

! Η κόρη μου τρώει πολύ αργά! Ο γιος κάτι γίνεται αλλά η μικρή δεν παλεύεται! Άντε να δούμε πότε θα γίνουν φαγανότερα!!!

Κωλικούς προς το παρόν δεν έχουμε! Ούτε ο μεγάλος εκτός από μεμονωμένα περιστατικά σχετικά μικρής διάρκειας και έντασης!

Βοήθεια δεν έχουμε! Μετά τα γεγονότα με τους γονείς μου που άνευ λόγου και αιτίας σοβαρής στράβωσαν ο σύζυγος ούτε να τους δει ούτε να τους ακούσει θέλει κυρίως τη μάνα μου αν δεν ζητήσει συγγνώμη! Οπότε δεν παίζει να τους αφήνω το μεγάλο ούτε για τόσο! Δεν το συζητάει! Πήγαμε να πάρουμε τα μωρά και ούτε τότε δέχτηκε να τον αφήσω για λίγο στους γονείς μου για να μην ταλαιπωρηθεί κ να είμαστε άνετοι να ενημερωθούμε για τα δίδυμα με την ησυχία μας κ να τα ταίσουμε! Τεσπα! Ας ελπίσουμε στην πορεία να μπει ένα μικρό πρόγραμμα!

Ωχ αυτό με τη διατροφή να το προσέξω ε;; Βλέπω ώρες ώρες διαφορές στην ποσότητα συν ότι δεν αντλώ κάθε όταν πρέπει φοβάμαι μη μου κοπεί και εμένα αλλά δε θα πέσω και του θανατά! Θα το παλέψω όσο μπορώ!!

Προς το παρόν από την Τετάρτη που βγήκαμε έχω καταφέρει να κάνω και δύο φορές μπάνιο :tongue::tongue: Μία την Τετάρτη και μία την Παρασκευή! Στην τουαλέτα όντως έχω πρόβλημα! Μπάνιο πρόλαβα αλλά τα υπόλοιπα κοντεύω να σκάσω πριν πάω! Τεσπα μην τα θέλουμε και όλα δικά μας! Πέμπτη πρωί έμεινε ο σύζυγος μόνος του και με τα τρία με δική του πρωτοβουλία και πήγα τράπεζα και εφορία! Γενικά απολαμβάνω τώρα ότι μπορώ γιατί θα κοπούν αυτά σύντομα πιστεύω κ θα τρέχω και δε θα φτάνω!


vU2tp2.png

o0TFp2.png

hXmXp2.png

"Όταν γελάει ο κόσμος μου γελά..."

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Προς το παρόν από την Τετάρτη που βγήκαμε έχω καταφέρει να κάνω και δύο φορές μπάνιο :tongue::tongue: Μία την Τετάρτη και μία την Παρασκευή! Στην τουαλέτα όντως έχω πρόβλημα! Μπάνιο πρόλαβα αλλά τα υπόλοιπα κοντεύω να σκάσω πριν πάω! Τεσπα μην τα θέλουμε και όλα δικά μας! Πέμπτη πρωί έμεινε ο σύζυγος μόνος του και με τα τρία με δική του πρωτοβουλία και πήγα τράπεζα και εφορία! Γενικά απολαμβάνω τώρα ότι μπορώ γιατί θα κοπούν αυτά σύντομα πιστεύω κ θα τρέχω και δε θα φτάνω!

απααπααα.... τα θυμάμαι και φρίττω.. απορώ πως επιβίωσα! Οι μέρες αυτές είναι τόσο θολές στη μνήμη μου, όλα ένα σύννεφο ύπνου-ξύπνιου, κλαμματος και απίστευτης κούρασης... καλή δύναμη κοπέλα μου.

Εγώ εφάρμοσα μια μέθοδο για να τους κόψω το νυχτερινό φαί όταν ήταν 2,5 μηνών γιατί δεν άντεξα άλλο. Κάθε βράδυ μολις άρχιζαν να γκρινιάζουν μέσα στον ύπνο τους επειδή πεινούσαν, τα τάιζα προτού ξυπνήσουν καλά-καλά, αλλά τους έδινα όλο και μικρότερη ποσότητα μέχρι που το έκοψα εντελώς. 3 μηνών κοιμόντουσαν σερί 11 ώρες τη νύχτα. Για τα μωρά ήταν σχετικά αναίμακτο-δεν έκλαψαν καθόλου, αλλά εγώ έφτυσα αίμα...αν θέλεις λεπτομέρεις σου λέω, αλλά θα χρειαστείς βοήθεια! Πάντως καλά σου είπαν, θέλει να κάνεις πιο αραιά και πιο μεγάλα γεύματα, ώστε να χορταίνουν καλά και να κοιμούνται ενδιάμεσα. Το 4ώρο είναι ιδανικό, αλλά τα μωρά είναι πολύ μικρά ακόμη και θα είναι δύσκολο. Δοκίμασε 3,5 ώρες!

Link to comment
Share on other sites

απααπααα.... τα θυμάμαι και φρίττω.. απορώ πως επιβίωσα! Οι μέρες αυτές είναι τόσο θολές στη μνήμη μου, όλα ένα σύννεφο ύπνου-ξύπνιου, κλαμματος και απίστευτης κούρασης... καλή δύναμη κοπέλα μου.

Εγώ εφάρμοσα μια μέθοδο για να τους κόψω το νυχτερινό φαί όταν ήταν 2,5 μηνών γιατί δεν άντεξα άλλο. Κάθε βράδυ μολις άρχιζαν να γκρινιάζουν μέσα στον ύπνο τους επειδή πεινούσαν, τα τάιζα προτού ξυπνήσουν καλά-καλά, αλλά τους έδινα όλο και μικρότερη ποσότητα μέχρι που το έκοψα εντελώς. 3 μηνών κοιμόντουσαν σερί 11 ώρες τη νύχτα. Για τα μωρά ήταν σχετικά αναίμακτο-δεν έκλαψαν καθόλου, αλλά εγώ έφτυσα αίμα...αν θέλεις λεπτομέρεις σου λέω, αλλά θα χρειαστείς βοήθεια! Πάντως καλά σου είπαν, θέλει να κάνεις πιο αραιά και πιο μεγάλα γεύματα, ώστε να χορταίνουν καλά και να κοιμούνται ενδιάμεσα. Το 4ώρο είναι ιδανικό, αλλά τα μωρά είναι πολύ μικρά ακόμη και θα είναι δύσκολο. Δοκίμασε 3,5 ώρες!

Κι εσύ πρόωρα γέννησες; πόσων εβδομάδων; θα ήθελα λεπτομέρειες, δεν ξαναξυπνουσαν μετά από λίγο αφού τα ταιζες λιγοτερο; ξένο έδινες ή δικό σου; να δω μέχρι πότε θα μου πουν να τα ξυπνάω! Πάντως γενικά δεν είναι πολύ απαιτητικά μήπως επειδή είναι πρόωρα; είναι αδύναμα ακόμα επειδή είναι μικρά κ μολις πάρουν τα απάνω τους θα μας ταράξουν;


vU2tp2.png

o0TFp2.png

hXmXp2.png

"Όταν γελάει ο κόσμος μου γελά..."

Link to comment
Share on other sites

Marmin πολυ χαρηκα που ειστε ολοι μαζι πια!!υπομονη στην αρχη,κολικους ακομα τους θυμαμαι ενα παιδι στο σαλονι ο αντρας μου,ενα εγω στο υπνοδωματιο,αστα...

κι εμεις ακριβως το ιδιο,αλλα αντιστροφα,εγω σαλονι με την μια και ο συζυγος με την αλλη στην διπλη κρεββαταρα....:mad:!!!

Κακα τα ψεμματα,αλλα τα διδυμα αν δεν πανε τουλαχιστον εξι μηνων δεν ηρεμεις....το προγραμμα για μενα ειναι το παν και πριν απο το εξαμηνο ειναι δυσκολο να μπει,τουλαχιστον ετσι εγινε με εμας!


498ap2.png

nZqvp3.png

Link to comment
Share on other sites

Τα ιδια περασαμε φιλεναδα, κολικους μεχρι εξι μηνες κ τα δυο νυχτα κοιμηθηκαν απο 7 μηνων κι επειτα, ασε τα θυμαμαι κ φριττω, πως επιβιωσα?

Εσεις περασατε ακομη χειροτερα....μα μεχρι εξι μηνων οι κολικοι???και τα δυο???Παναγια μου!!!ουτε στον εχθρο μου...

Για το αστειο,περι εγκυμοσυνης δεν υπαρχει περιπτωση...εχω λαβει τα μετρα μου....αν και μου μυριζει φρεσκοφουρνισμενο ψωμι...θελω να πιστευω πως ο γιατρος μου εκανε σωστα την δουλεια του,αλλιως θα του το φερω κωλαρο!!Πλεον μονο με εξωσωματικη μπορω να ξανακανω παιδι κι αυτο εγινε κατοπιν πολλης σκεψης....ευχομαι μονο να μην το μετανιωσω ποτε αυτο που εκανα!!!


498ap2.png

nZqvp3.png

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή όταν ταίζεις με μπιμπερό στην πορεία αραιώνουν κ οι ώρες;;; εμείς τώρα ταίζουμε στο τρίωρο βέβαια γάλα που αντλώ αλλά με μπιμπερό! Αργότερα θα γίνει πχ τετράωρο; και το βράδυ άραγε πότε θα σταματάω να τα ξυπνάω; και λογικά θα αυξηθούν και τα γραμμάρια που τρώνε! Τη Δευτέρα που θα μας δει η παιδίατρος πιστεύω να μου λύσει πολλες απορίες

! Η κόρη μου τρώει πολύ αργά! Ο γιος κάτι γίνεται αλλά η μικρή δεν παλεύεται! Άντε να δούμε πότε θα γίνουν φαγανότερα!!!

Κωλικούς προς το παρόν δεν έχουμε! Ούτε ο μεγάλος εκτός από μεμονωμένα περιστατικά σχετικά μικρής διάρκειας και έντασης!

Βοήθεια δεν έχουμε! Μετά τα γεγονότα με τους γονείς μου που άνευ λόγου και αιτίας σοβαρής στράβωσαν ο σύζυγος ούτε να τους δει ούτε να τους ακούσει θέλει κυρίως τη μάνα μου αν δεν ζητήσει συγγνώμη! Οπότε δεν παίζει να τους αφήνω το μεγάλο ούτε για τόσο! Δεν το συζητάει! Πήγαμε να πάρουμε τα μωρά και ούτε τότε δέχτηκε να τον αφήσω για λίγο στους γονείς μου για να μην ταλαιπωρηθεί κ να είμαστε άνετοι να ενημερωθούμε για τα δίδυμα με την ησυχία μας κ να τα ταίσουμε! Τεσπα! Ας ελπίσουμε στην πορεία να μπει ένα μικρό πρόγραμμα!

Ωχ αυτό με τη διατροφή να το προσέξω ε;; Βλέπω ώρες ώρες διαφορές στην ποσότητα συν ότι δεν αντλώ κάθε όταν πρέπει φοβάμαι μη μου κοπεί και εμένα αλλά δε θα πέσω και του θανατά! Θα το παλέψω όσο μπορώ!!

Προς το παρόν από την Τετάρτη που βγήκαμε έχω καταφέρει να κάνω και δύο φορές μπάνιο :tongue::tongue: Μία την Τετάρτη και μία την Παρασκευή! Στην τουαλέτα όντως έχω πρόβλημα! Μπάνιο πρόλαβα αλλά τα υπόλοιπα κοντεύω να σκάσω πριν πάω! Τεσπα μην τα θέλουμε και όλα δικά μας! Πέμπτη πρωί έμεινε ο σύζυγος μόνος του και με τα τρία με δική του πρωτοβουλία και πήγα τράπεζα και εφορία! Γενικά απολαμβάνω τώρα ότι μπορώ γιατί θα κοπούν αυτά σύντομα πιστεύω κ θα τρέχω και δε θα φτάνω!

Καταλαβα....οι γονεις μας μου φαινεται ειναι οτι να ναι....οπως ειναι η μαμα σου,ετσι ειναι εμενα ο μπαμπας μου,γι'αυτο σε καταλαβαινω απολυτα!!

Στο στηθος δεν τα βαζεις καθολου?κουραζονται και αποκοιμιουνται??αν ναι τοτε θα πρεπει να τα βαζεις πιο συχνα.Οσο τα θηλαζεις τοσο περισσοτερο γαλα,αν βγαζεις με το θηλαστρο προσπαθησε να βγαζεις καθε 2-3 ωρες,αλλα ρωτα και την παιδιατρο γι'αυτο το θεμα,θα ξερει να σε συμβουλευσει.Ειναι πολυ μικρα ακομη γι'αυτο πρεπει να τα ξυπνας,εγω τα ταιζα στο 2ωρο,αλλα ξυπναγανε μονα τους,το δικο μου γαλα δεν τα χορταινε και ξυπναγανε στο 2ωρο ακομη και την νυχτα!!

Ο μικρος πως τα παει??κοιμαται καθολου τα μεσημερια?για τον παιδικο του λετε για να συνηθιζει στην ιδεα?θα τον πατε παιδικο?

Προσεχε την διατροφη σου και για τον θηλασμο,αλλα και για την υγεια σου.Τουλαχιστον στο θεμα του φαγητου εχεις καμμια βοηθεια ή ακομη και το μαγειρεμα το κανεις εσυ??


498ap2.png

nZqvp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...