Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 11 minutes ago, Blue Velvet said:

      Έχω ένα ακόμα,ελπίζω να πιάσει ❤️

       

      Τον εμπιστεύομαι απόλυτα τον γιατρό μου, πιστεύω πως θα μπορέσω να κάνω ένα ακόμα παιδάκι. Απλά ελπίζω να πιάσει αυτό που έχω στην κατάψυξη και να μη χρειαστεί να κάνω πάλι ωοληψια,αλλά ακόμα και έτσι να γίνει,σίγουρα δεν θα με φορτώσει ένα σκασμό φάρμακα χωρίς λογο

      Εννοείται, κ στην χειρότερη μπορεί να πας με φυσικό κύκλο που δεν επιβαρυνεσαι με τόσα φάρμακα. Έχε πίστη όμως στο κατεψυγμένο εμβρυακι 💗 

      • Ευχή 1

ΜΕΛΛΟΥΣΕΣ ΚΑΙ ΗΔΗ ΔΙΔΥΜΟΜΑΝΟΥΛΕΣ!!!!!


giota.

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολα τα κοριτσια της παρεας σας....Ειμαι κ εγω μια μελλουσα διδυμομανουλα..ειναι η δευτερη εγκυμοσυνη μου και δυανυω τη 12η εβδομαδα.Την Παρασκευη εκανα την αυχενικη και ηταν πολυ καλη...εχω κ ενα αγορακι κουκλο 21μηνων..Να πω οτι κ οι δυο εγκυμοσυνες ειανι με εξωσωματικη και ειδικα τωρα ειναι λιγο ζορικα λογω μιας αποκολλησης που ειχα την 6η εβδομαδα και αιμοραγιας που δυστυχως συνεχιζετααι...Εχω λιγο αγχωθει με τη διδθνοεγκυμοσυνη και με το μετα...Θα ηθελα τα φωτα σας οι εμπειρες και τις συμβουλες σας...Ξερω οτι θα ειναι ζορικα με τρια μωρα αλλα θα ηθελα να ακουσω και καποιον που τοεχει ηδη ζησει...

Καλώς ήρθες! Όλα να σου πάνε καλά! Τα πάντα ξεκινάνε από μια κ μόνη λέξη " βοήθεια" αν έχεις όλα θα κυλήσουν ευκολότερα αν όχι απλώς οπλισου με μπόλικη υπομονή κ όρεξη για τρελά ξενύχτια! Επίσης να εύχεσαι να μη γεννήσεις πρόωρα για να γλυτώσεις πολλά επιπλέον τρεχάματα και άλλα! Κατά τα άλλα ο καιρός περνάει γρήγορα κ θα σου μείνουν τρία πλασματάκια να σε αγκαλιάζουν, φιλούν κ να σου λένε ποσο σε αγαπούν! Καλή μας δύναμη!


vU2tp2.png

o0TFp2.png

hXmXp2.png

"Όταν γελάει ο κόσμος μου γελά..."

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα!!

Κορίτσια ΣΟΣ είστε η ψυχοθεραπεία μου! Ελπίζω μόνο να προλάβω να σας τα γράψω!! Τα νινάκια μου από το Σάββατο βράδυ ενώ μέχρι τότε τα ξυπνούσα στο τρίωρο για να τα ταίσω ακόμα και τη νύχτα και παιδευτόμασταν εκατό ώρες άρχισαν να ξυπνάνε μόνα τους στην αρχή λίγο πριν το τρίωρο και αργότερα ακόμα και μιάμιση ώρα μετά δείχνοντας έντονα σημάδια πείνας! Τελικά δοκίμασα έδωσα μπιμπερό και έφαγαν με λαχτάρα και πολύ γρήγορα! Χθες δε προκειμένω να καταφέρω να τα ηρεμήσω και να κοιμηθούν λίγο αναγκάστηκα να τα δώσω στις δύο το βράδυ ξένο γάλα και έτσι κοιμήθηκαν ως τις πέντε ενώ με το δικό μου ξυπνούσαν στη μία μιάμιση ώρα! Να τα ταίσω περισσότερο σε κάθε γεύμα δεν παίζει γιατί ήδη έδινα παραπάνω κ στο τέλος έτρωγαν με το ζόρι ή ακόμα κ το έβγαζαν άρα εκείνη τη στιγμή χόρταιναν! Και ρωτάω τώρα εγώ, τι κάνω;; Είναι αυτά τα άλματα και περιμένω να περάσει;; Ταίζω πιο συχνά; τα αφήνω να κλαίνει προσπαθώντας με αγκαλιές και ας είναι και μία ώρα και μιάμιση ώστε να μπουν στο τρίωρο πρόγραμμα ή ταίζω όποτε θέλουν;;; Θέλω τις εμπειρίες σας ως μανούλες γιατί αν δω και συνεχίζεται το κακό θα ρωτήξω και την παιδίατρο μας!!!

Επίσης τώρα το πρωί που γκρίνιαξαν τα πήρα στο κρεβάτι μου και κοιμούνται σαν πουλάκια μα γιατί;;; και κοντεύει το τρίωρο και ακόμα να κλάψουν αν δεν πέρασε κι όλας δηλαδή!!!

Δεύτερο θέμα! Ο μεγάλος μου ένα γλυκό χαμογελαστό και καθόλου γκρινιάρικο μωρό έχει αλλάξει τελείως! Γκρίνιαζε μόνο αν νύσταζε ή αν τον ενοχλούσε κάτι πχ δόντια! Τώρα άλλο μωρό! Ενώ με τα μωράκια δείχνει να χαίρεται τα θέλει αγκαλιά τα φιλάει βγάζει μια απίστευτη αντίδραση ώρες ώρες και έχω προσέξει πως γίνεται αυτό όταν πάρουμε από ένα να ταίσουμε με αποτέλεσμα εκτός από το τάισμα να μην έχω προσωπική επαφή με τα μωρά εκτός από κάτι στιγμές που τα βάζω στήθος γιατί κλαίνε πολυ εννοείται μόνο το ένα! Όμως ο μεγάλος έχει ένα κλάμα γκρίνιας που μπορεί να κρατήσει ώρες τι κάνω;; εννοείται πως τον μιλάω, τον φωνάζω ή και τον παίρνω αγκαλιά όταν έχω και το μωρό τον αφήνω να τα αγκαλιάζει χωρίς να τον μαλώνω και ας το παρακάνει καμιά φορά αλλά δεν ξέρω τι να κάνω για να περάσουν όλα αυτά! Προς το παρόν υπομονή!! Νιώθω όμως πως τελικά περνάει ο καιρός και δεν χαίρομαι κανένα μου παιδάκι εκτός από κλεμμένες στιγμές!! Τα χειρότερα που δεν ξέρω πως να αντιμετωπίσω είναι 1ον ότι σκαρφαλώνει σε ένα μπαρ διαχωριστικό κουζίνας αν καταλάβατε τι εννοώ και θέλει να κάθεται εκεί αλλά φοβάμαι μην πέσει! Προσπαθώ να τον αποσπάσω παίρνοντας τον να παίξουμε αλλά δεν πιάνει πάντα, ο άντρας μου τον μαλώνει τίποτα, του εξηγώ πως δεν θέλω να πηγαίνει γιατί θα πέσει αλλά εκεί! 2ον ανοίγει τέρμα το ψυγείο λέγοντας μαμ μαμ και ας έχει μόλις φάει, πολλές φορές θέλει απλά να είναι ανοιχτή! Ούτε εκεί μας ακούει! και τρίτον κλείνει την τηλεόραση γιατί έχει και κουμπιά επάνω στην οθόνη και πάλι δεν ακούει! Αυτό εμένα δε με ενοχλεί αλλά νευριάζει πολύ ο άντρας μου! Γενικά τι μπορώ να κάνω για να με ακούει;; Να θυμήσω πως είμαστε σχεδόν 21 μηνών!!

ΥΓ έχει δυο μέρες τώρα ξυπνάω το πρωί ψυχοπλακωμένη και θέλω αγκαλίτσα από τον αντρούλη μου!!! Τι θα κάνω σε λίγες μέρες που γυρνάει δουλειά;;

ΥΓ 2 επίσης καμία λύση για να μην κλαίνε τα δίδυμα και μάλιστα ταυτόχρονα το βράδυ επειδή πεινάνε;;; μήπως να ξυπνάω νωρίτερα και να ταίζω ένα από τα δύο;; βέβαια για να γίνει αυτό πρέπει να σταματήσουν να πεινάνε στη μία μιάμιση ώρα!!!

ΥΓ 3 συγγνώμη για το κατεβατό!!!

Μαρμινάκι είστε σε δύσκολη φάση. Αν μπορείς πες μου τα βάρη των μωρών σου και αν τα θηλάζεις αποκλειστικά (πλην αυτών των δυο περιστάσεων που μας είπες) και αν πίνουν από το στήθος ή αντλείς?

Εγώ θήλαζα αποκλειστικά, και στην ηλικία που είσαστε τώρα, για την ακρίβεια αντλούσα γάλα για την Νικόλ γιατί δε μπορούσε να ρουφήξει και στον Κων μόνο στήθος. Από την νεογνολόγο του Αλεξάνδρας είχαμε εντολή να τους ξυπνάμε στο δύωρο να σου πώ αν ξεπερνάγαν το δύωρο τους ξύπναγα αν ζητάγαν γάλα στην μία μιάμιση ώρα τους έδινα. Σε φάσεις που κλαίγανε και δεν ήξερα τι να κάνω υπέθετα και γω ότι πρόκειται για άλμα ανάπτυξης οπότε αύξανα τις αντλήσεις μέσα στη μέρα (με νοσοκομειακό θήλαστρο) και έκανα μαραθώνιους θηλασμούς με τον Κων στο στήθος (1 ώρα!!) για να έχω περισσότερο γάλα να τους δίνω. Φυσικά είχα προσπαθήσει να ρυθμίσω την ώρα θηλασμού και ταϊματος με ένα 20λεπτο διαφορά για να μην συμπίπτουν, οχι ότι πετύχαινε πάντα αλλά πρέπει οπωσδήποτε να το κάνεις. Στο δίμηνο που έπρεπε να επιστρέψω το θήλαστρο πήρα την απόφαση ότι και η Νικόλ θα άρχιζε θηλασμό από το στήθος (που μέχρι τότε την έβαζα σε κάθε τάϊσμα αλλά κοιμότανε) και ευτυχώς τα καταφέραμε. Τώρα στη δικιά σου περίπτωση που είναι πολύ διαφορετική και λόγω του μεγάλου σου ( το να προσπαθείς να θηλάσεις ώρες δε θα είναι εφικτό) για μένα πρέπει να υιοθετήσεις ένα μοντέλο συνδυασμού φόρμουλας και μητρικού γάλακτος. Κοπέλα εδώ στο φόρουμ το είχε κάνει χωρίς να κοπεί σταδιακά το γάλα της και στο τετράμηνο νομίζω έκοψε τελείως το ξένο γάλα. Ίσως να τα ταϊζεις το βράδυ με ξένο (είναι όντως πιο δύσπεπτο από το δικό σου και κοιμούνται περισσότερο) για να κοιμούνται και αυτά και σείς λίγο παραπάνω και την ημέρα να τους δίνεις το δικό σου. Φυσικά πρέπει να αντλείς γάλα σε τακτά χρονικά διαστήματα και να τους βάζεις στο στήθος σου συχνά για να διεγείρεται ο όλος μηχανισμός προσφοράς- ζήτησης. Να τρώς καλά και να πίνεις υγρά.

Γενικότερα η δικιά μου άποψη ότι στα πρόωρα είναι νωρίς για να καθιερώσεις μεγάλα διαστήματα ύπνου και να παλεύεις να μην τα ταϊσεις όταν ξυπνάνε. Εμένα εκεί στους δυο μήνες ηρέμησα και απόλαυσα την όλη διαδικασία θηλασμού και μωρών. Μέχρι εκείνη την στιγμή ήταν όλα ρομπτοτικά...Βασικά δε νομίζω να σε βοήθησα :rolleyes::rolleyes: ε????

Για το δεύτερο θέμα έτσι όπως τα λές και συ ο "μεγάλος" ζηλεύει και θέλει αποκλειστικά τη μανούλα του όπως κάθε φυσιολογικό 21 μηνός μωράκι! Για το θέμα του μπάρ δε μπορείτε να το αποκλείσετε το σημείο ώστε να μην μπορεί να ανεβαίνει. Από το να σκάτε να μην φάει την κεφάλα του ή να τον μαλώνετε συνέχεια βάλτε κάτι μπροστά τις ώρες που κυκλοφορεί ώστε να μην μπορεί να ανέβει. Το ίδιο και με την tv και το ψυγείο έτσι ίσως να τα ξεχάσει κιόλας. Πιστεύω είναι ο τρόπος του να σας τραβάει την προσοχή. Φυσικά πρέπει να του δώσετε έξτρα σημασία και ιδίως ο άντρας σου που τα μωρά δεν τον έχουν τόσο ανάγκη τώρα να ασχοληθεί με αυτόν. Να παίξει να τον πάει βόλτες, να μαστορέψουν πράγματα και συ φυσικά να ζητάς τη βοήθεια του για την φροντίδα των μωρών. Να νιώθει σημαντικός σου βοηθός. Και πάλι νομίζω ότι είναι γνωστά όλα αυτά που σου γράφω αλλά δεν ξέρω τι άλλο να σου πώ, ειδικά τώρα που θα ξεκινήσει δουλειά και ο άντρας σου. Ίσως καμιά κοπέλα για βοήθεια?


WqqTp3.png

0WUVp3.png

a1UTp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!

Κορίτσια ΣΟΣ είστε η ψυχοθεραπεία μου! Ελπίζω μόνο να προλάβω να σας τα γράψω!! Τα νινάκια μου από το Σάββατο βράδυ ενώ μέχρι τότε τα ξυπνούσα στο τρίωρο για να τα ταίσω ακόμα και τη νύχτα και παιδευτόμασταν εκατό ώρες άρχισαν να ξυπνάνε μόνα τους στην αρχή λίγο πριν το τρίωρο και αργότερα ακόμα και μιάμιση ώρα μετά δείχνοντας έντονα σημάδια πείνας! Τελικά δοκίμασα έδωσα μπιμπερό και έφαγαν με λαχτάρα και πολύ γρήγορα! Χθες δε προκειμένω να καταφέρω να τα ηρεμήσω και να κοιμηθούν λίγο αναγκάστηκα να τα δώσω στις δύο το βράδυ ξένο γάλα και έτσι κοιμήθηκαν ως τις πέντε ενώ με το δικό μου ξυπνούσαν στη μία μιάμιση ώρα! Να τα ταίσω περισσότερο σε κάθε γεύμα δεν παίζει γιατί ήδη έδινα παραπάνω κ στο τέλος έτρωγαν με το ζόρι ή ακόμα κ το έβγαζαν άρα εκείνη τη στιγμή χόρταιναν! Και ρωτάω τώρα εγώ, τι κάνω;; Είναι αυτά τα άλματα και περιμένω να περάσει;; Ταίζω πιο συχνά; τα αφήνω να κλαίνει προσπαθώντας με αγκαλιές και ας είναι και μία ώρα και μιάμιση ώστε να μπουν στο τρίωρο πρόγραμμα ή ταίζω όποτε θέλουν;;; Θέλω τις εμπειρίες σας ως μανούλες γιατί αν δω και συνεχίζεται το κακό θα ρωτήξω και την παιδίατρο μας!!!

Επίσης τώρα το πρωί που γκρίνιαξαν τα πήρα στο κρεβάτι μου και κοιμούνται σαν πουλάκια μα γιατί;;; και κοντεύει το τρίωρο και ακόμα να κλάψουν αν δεν πέρασε κι όλας δηλαδή!!!

Δεύτερο θέμα! Ο μεγάλος μου ένα γλυκό χαμογελαστό και καθόλου γκρινιάρικο μωρό έχει αλλάξει τελείως! Γκρίνιαζε μόνο αν νύσταζε ή αν τον ενοχλούσε κάτι πχ δόντια! Τώρα άλλο μωρό! Ενώ με τα μωράκια δείχνει να χαίρεται τα θέλει αγκαλιά τα φιλάει βγάζει μια απίστευτη αντίδραση ώρες ώρες και έχω προσέξει πως γίνεται αυτό όταν πάρουμε από ένα να ταίσουμε με αποτέλεσμα εκτός από το τάισμα να μην έχω προσωπική επαφή με τα μωρά εκτός από κάτι στιγμές που τα βάζω στήθος γιατί κλαίνε πολυ εννοείται μόνο το ένα! Όμως ο μεγάλος έχει ένα κλάμα γκρίνιας που μπορεί να κρατήσει ώρες τι κάνω;; εννοείται πως τον μιλάω, τον φωνάζω ή και τον παίρνω αγκαλιά όταν έχω και το μωρό τον αφήνω να τα αγκαλιάζει χωρίς να τον μαλώνω και ας το παρακάνει καμιά φορά αλλά δεν ξέρω τι να κάνω για να περάσουν όλα αυτά! Προς το παρόν υπομονή!! Νιώθω όμως πως τελικά περνάει ο καιρός και δεν χαίρομαι κανένα μου παιδάκι εκτός από κλεμμένες στιγμές!! Τα χειρότερα που δεν ξέρω πως να αντιμετωπίσω είναι 1ον ότι σκαρφαλώνει σε ένα μπαρ διαχωριστικό κουζίνας αν καταλάβατε τι εννοώ και θέλει να κάθεται εκεί αλλά φοβάμαι μην πέσει! Προσπαθώ να τον αποσπάσω παίρνοντας τον να παίξουμε αλλά δεν πιάνει πάντα, ο άντρας μου τον μαλώνει τίποτα, του εξηγώ πως δεν θέλω να πηγαίνει γιατί θα πέσει αλλά εκεί! 2ον ανοίγει τέρμα το ψυγείο λέγοντας μαμ μαμ και ας έχει μόλις φάει, πολλές φορές θέλει απλά να είναι ανοιχτή! Ούτε εκεί μας ακούει! και τρίτον κλείνει την τηλεόραση γιατί έχει και κουμπιά επάνω στην οθόνη και πάλι δεν ακούει! Αυτό εμένα δε με ενοχλεί αλλά νευριάζει πολύ ο άντρας μου! Γενικά τι μπορώ να κάνω για να με ακούει;; Να θυμήσω πως είμαστε σχεδόν 21 μηνών!!

ΥΓ έχει δυο μέρες τώρα ξυπνάω το πρωί ψυχοπλακωμένη και θέλω αγκαλίτσα από τον αντρούλη μου!!! Τι θα κάνω σε λίγες μέρες που γυρνάει δουλειά;;

ΥΓ 2 επίσης καμία λύση για να μην κλαίνε τα δίδυμα και μάλιστα ταυτόχρονα το βράδυ επειδή πεινάνε;;; μήπως να ξυπνάω νωρίτερα και να ταίζω ένα από τα δύο;; βέβαια για να γίνει αυτό πρέπει να σταματήσουν να πεινάνε στη μία μιάμιση ώρα!!!

ΥΓ 3 συγγνώμη για το κατεβατό!!!

Καταρχάς προσπάθησε να ηρεμήσεις! Ακούγεσαι πολύ άγχωμένη! Μην ξεχνάς οτι διανύεις μια περίοδο που είναι δύσκολη για ΟΛΕΣ τις μαμάδες, πόσο μάλλον τις διδυμομαμάδες -οι απαιτήσεις είναι πάρα πολλές, η κούραση απίστευτη, και οι ορμόνες κάνουν πάρτυ!

Η άποψή μου είναι οτι τα μωρά είναι ακόμη πολυ μικρά για να τα αφήσεις να κλαίνε όταν πεινάνε, άσε που έχουν ανάγκη να βάλουν βάρος... Δεν μπορείς να τα ταίζεις ξένο γάλα τη νύχτα και το δικό σου την ημέρα; Εμείς είχαμε αναλάβει από ένα μωρό εγώ και ο άντρας μου και κοιμόμασταν μαζί τους, έτσι ώστε να ξυπνάμε μόνο για το ένα μωρό και όχι και για τα δύο.

Όσον αφορά στο θέμα της ζήλιας με τα αδέρφια τι να σου πω... welcome to the club. Πάντα θα νιώθεις τύψεις οτι όταν είσαι με το ένα παιδί παραμελείς το άλλο -ισχύει και για τα δίδυμα! Προσπάθησε να περνάς λίγη ώρα κάθε μέρα με το κάθε παιδί ξεχωριστά. Και μην ανησυχείς πολύ για τα μπεμπάκια σου, είναι ακόμη πολύ μικρά και κοιμούνται πολύ -αν τα έχεις καθαρά και ταϊσμένα προς το παρόν αρκεί! Σκέψου πάντως σοβαρά το θέμα της βοήθειας από συγγενείς ή από νταντά....

ειλικρινα είναι πολύ δύσκολη περίοδος.. προσπάθησε λίγο να το πάρεις χαλαρά! Όσα πάνε κι όσα έρθουν, που λένε :tongue: και ο καιρός θα περάσει σα νεράκι και τα πράγματα θα στρώνουν όλο και καλύτερα!

Πιστεύω πως σιγά-σιγά θα τη βρείτε την άκρη!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! Άρα να έχουν μια διαφορα στα γεύματα λέτε έ;; καλύτερα από το να ταιζουμε ταυτόχρονα με το συζυγο οπότε ένας θα είναι κ με το μεγάλο!

τα μωρά ήταν στα 2180 αγόρι κ 2170 κορίτσι στις 20 του μήνα!

αντλώ κ δίνω δικό μου κ οταν μπορώ βαζω στήθος αλλά νομιζω περισσότερο πιπιλάνε παρά τρώνε ειδικα ο υιός! Τη μικρή την εβαλα πριν μια ώρα που εκλαιγε πολύ, θήλασε κ κοιμήθηκε κ ενώ ήταν να φαει 5,30 - 6 παρά ακόμα κοιμάται κ ταιζω τον υιο για να εφαρμόσουμε τη διαφορά που λέγαμε!

Αααα κ κάτι άλλο, πότε θα αρχίσουν να τρώνε λίγο πιο γρήγορα;

Το βράδυ ο σύζυγος κοιμάται με το μεγάλο κ εγώ με τα δίδυμα ώστε τουλάχιστον να μην τον ξυπνάνε τη νύχτα!

Βοήθεια δεν ξέρω από ποιον κ τι είδους να ζητήσω προς το παρον θα κανω υπομονή κ θα δω πως θα εξελιχθούν τα πράγματα μονα τους!

Σας ευχαριστώ πολύ πολύ!


vU2tp2.png

o0TFp2.png

hXmXp2.png

"Όταν γελάει ο κόσμος μου γελά..."

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! Άρα να έχουν μια διαφορα στα γεύματα λέτε έ;; καλύτερα από το να ταιζουμε ταυτόχρονα με το συζυγο οπότε ένας θα είναι κ με το μεγάλο!

τα μωρά ήταν στα 2180 αγόρι κ 2170 κορίτσι στις 20 του μήνα!

αντλώ κ δίνω δικό μου κ οταν μπορώ βαζω στήθος αλλά νομιζω περισσότερο πιπιλάνε παρά τρώνε ειδικα ο υιός! Τη μικρή την εβαλα πριν μια ώρα που εκλαιγε πολύ, θήλασε κ κοιμήθηκε κ ενώ ήταν να φαει 5,30 - 6 παρά ακόμα κοιμάται κ ταιζω τον υιο για να εφαρμόσουμε τη διαφορά που λέγαμε!

Αααα κ κάτι άλλο, πότε θα αρχίσουν να τρώνε λίγο πιο γρήγορα;

Το βράδυ ο σύζυγος κοιμάται με το μεγάλο κ εγώ με τα δίδυμα ώστε τουλάχιστον να μην τον ξυπνάνε τη νύχτα!

Βοήθεια δεν ξέρω από ποιον κ τι είδους να ζητήσω προς το παρον θα κανω υπομονή κ θα δω πως θα εξελιχθούν τα πράγματα μονα τους!

Σας ευχαριστώ πολύ πολύ!

Περίπου τέτοια βάρη τα είχαμε πάρει και εμείς στο σπίτι και τα ξυπνούσαμε στο δίωρο. Θέλουν μάσα τώρα και νωρίτερα αν σου ξυπνάνε. Και είχαμε νοικιάσει και ζυγό και τα ζυγίζαμε εβδομαδιαίως. Εγώ στους 2-2μιση μήνες πήρα ανάσα αρχίσανε και τρώγανε πιο γρήγορα μέχρι εκείνη τη στιγμή μου κοιμόντουσαν στο στήθος τα ξύπναγα ξαναπίνανε, κοιμόντουσαν, τα ξύπναγα κοκ. Μετά όμως θαύμα. Ούτε θήλαστρα, ούτε αποστειρωτήρες και μπιμπερά, σε 10 λεπτάκια τελειώνανε το φαϊ, σούπερ!Υπομονή κάνε τώρα. Το πόσο ρουφάνε σίγουρα εξαρτάται και από το βάρος τους, όσο μεγαλώνουν τόσο πιο δυνατά γίνονται και ρουφάνε πιο γρήγορα και αποτελεσματικά. Όποτε βρίσκεις ευκαιρία να τα βάζεις στήθος έστω και για ένα τεταρτάκι και μετά κάνε άντληση με το θήλαστρο.


WqqTp3.png

0WUVp3.png

a1UTp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Περίπου τέτοια βάρη τα είχαμε πάρει και εμείς στο σπίτι και τα ξυπνούσαμε στο δίωρο. Θέλουν μάσα τώρα και νωρίτερα αν σου ξυπνάνε. Και είχαμε νοικιάσει και ζυγό και τα ζυγίζαμε εβδομαδιαίως. Εγώ στους 2-2μιση μήνες πήρα ανάσα αρχίσανε και τρώγανε πιο γρήγορα μέχρι εκείνη τη στιγμή μου κοιμόντουσαν στο στήθος τα ξύπναγα ξαναπίνανε, κοιμόντουσαν, τα ξύπναγα κοκ. Μετά όμως θαύμα. Ούτε θήλαστρα, ούτε αποστειρωτήρες και μπιμπερά, σε 10 λεπτάκια τελειώνανε το φαϊ, σούπερ!Υπομονή κάνε τώρα. Το πόσο ρουφάνε σίγουρα εξαρτάται και από το βάρος τους, όσο μεγαλώνουν τόσο πιο δυνατά γίνονται και ρουφάνε πιο γρήγορα και αποτελεσματικά. Όποτε βρίσκεις ευκαιρία να τα βάζεις στήθος έστω και για ένα τεταρτάκι και μετά κάνε άντληση με το θήλαστρο.

τέτοια λέγε μου! Δύο μήνες από τη μέρα που τα πήρατε σπίτι ε; όχι από τη γέννηση! Άντε να δούμε! Κ έγινε κ ο αποκλειστικός θηλασμός μετά κάπως πιο προγραμματισμένος;


vU2tp2.png

o0TFp2.png

hXmXp2.png

"Όταν γελάει ο κόσμος μου γελά..."

Link to comment
Share on other sites

τέτοια λέγε μου! Δύο μήνες από τη μέρα που τα πήρατε σπίτι ε; όχι από τη γέννηση! Άντε να δούμε! Κ έγινε κ ο αποκλειστικός θηλασμός μετά κάπως πιο προγραμματισμένος;

οχι όταν γίνανε 2μηνών κ κάτι (εμείς τα πήραμε περίπου μιας εβδομάδας από το νοσοκομείο).

Πλησιάζει ο καιρός που θα εις βελτίωση αλλά πάντα θα έχεις ανατροπές, κλάματα που δε θα μπορείς να εξηγήσεις και τέτοια. Σίγουρα θα καλυτερεύσουν πάντως!!


WqqTp3.png

0WUVp3.png

a1UTp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και καλη εβδομαδα να εχουμε,σημερα βγαινουν τα αποτελεσματα του εσπα και καθομαι σ'αναμμενα καρβουνα!!Κατα τ'αλλα ειμαστε καλα!

Μαρμινακι,θα συμφωνησω με την νουνουκα σε οσα λεει,ειναι ακομη πολυ νωρις για προγραμματα φαγητου και υπνου.Οι δικες μου που ηταν πιο τσουπωτες οταν γεννηθηκαν και παλι μου ειχαν πει να τις ταιζω στο 2ωρο,αλλα υπηρχαν πολλες φορες που οπως λες κι εσυ ξυπνουσαν νωριτερα κι αυτο συνεβαινε λογω του μητρικου και λογω των απαιτησεων που εχουν τα μωρακια,οταν ειναι ακομη τοσο μικρα.Για μενα προσπαθησε να τα βαζεις στο στηθος και αν βλεπεις οτι αποκοιμιουνται να βγαζεις με το θηλαστρο και με το που ξυπνανε να τους δινεις,αλλα επειδη εχεις κι ενα παιδακι και εισαι και ανθρωπος και οχι ρομποτ,το βραδυ δεν θα παθουν και τπτ να τους δωσεις ξενο.

Εγω οταν πηγε ο αντρας μου στην δουλεια 1η μερα κι εμεινα μονη μου με τα διδυμα δεν σου κρυβω οτι ειχα αγχωθει πολυ,οχι να ειχα κι αλλο παιδακι οπως εσυ,ετσι παντα ημουν με ενα μπουκαλι γαλα στο χερι και περιμενα ποιο θα ξυπνησει πρωτο....ειχα πεταξει γαλα τοτε!!!

Αλλα οπως λενε και τα αλλα κοριτσια μολις τα μικρα σου πανε 4-5 κιλα να δεις ποσο θα δυναμωσουν και θα ξερεις πολυ καλυτερα ποσο γαλα θα πινουν και ποσο συχνα,αλλα και πολυ πιο γρηγορα.Σε καταλαβαινω απολυτα,το χειροτερο που θυμαμαι απο την αρχη ηταν ποσο πολυ αργα τρωγανε...εφιαλτης!!

Σιγα-σιγα θα στρωσουν τα πραγματα...καλη δυναμη!!


498ap2.png

nZqvp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολα τα κοριτσια της παρεας σας....Ειμαι κ εγω μια μελλουσα διδυμομανουλα..ειναι η δευτερη εγκυμοσυνη μου και δυανυω τη 12η εβδομαδα.Την Παρασκευη εκανα την αυχενικη και ηταν πολυ καλη...εχω κ ενα αγορακι κουκλο 21μηνων..Να πω οτι κ οι δυο εγκυμοσυνες ειανι με εξωσωματικη και ειδικα τωρα ειναι λιγο ζορικα λογω μιας αποκολλησης που ειχα την 6η εβδομαδα και αιμοραγιας που δυστυχως συνεχιζετααι...Εχω λιγο αγχωθει με τη διδθνοεγκυμοσυνη και με το μετα...Θα ηθελα τα φωτα σας οι εμπειρες και τις συμβουλες σας...Ξερω οτι θα ειναι ζορικα με τρια μωρα αλλα θα ηθελα να ακουσω και καποιον που τοεχει ηδη ζησει...

Καλωσορισες!!Mε το καλο τα μωρακια σας και προσοχη αφου υπαρχει ηδη θεματακι αποκολλησης.Εχεις καιρο ακομη μπροστα σου μεχρι να τα αγκαλιασεις,αλλα ειναι πολυ σημαντικο να καταφερεις να κερδισεις χρονο ετσι ωστε να γλιτωσεις πολλα,οπως την ταλαιπωρεια της celestine και της marmin.Εγω ευτυχως δεν ειχα τετοια θεματα αν και πρωορα(35η)παρολα αυτα μου εσπασαν τα νερα και οι μικρες ειχαν πολυ καλο βαρος που δεν χρειαστηκε να μπουν θερμοκοιτηδες.Ωστοσο ταλαιπωρηθηκα απο πολυ νωρις με συσπασεις που ειχα απο 30η εβδ.κι ετσι μπηκα για μερες στο νοσοκομειο και με ενδοφλεβεια φαρμακα γλιτωσαμε τον πρωορο τοκετο και μετα στο σπιτι,συνεχεια ξαπλα και φυσικα φαρμακα!Ειναι πολυ σημαντικο λοιπον να μην κουραζεσαι καθολου και να προσεχεις γενικα πολυ τον εαυτο σου.

Οταν γεννησα τον μπεμπη τα διδυμα ηταν μολις 15 μηνων και περασα μια πολυ δυσκολη εγκυμοσυνη γιατι οι μικρες ηταν στα φορτε τους τοτε,σημερα ο μπεμπης ειναι 10 μηνων και οι μικρες 25,ειναι πολυ δυσκολα γιατι ειμαι μονη μου τα πρωινα μεχρι το μεσημερι που ερχεται ο συζυξ.Η αρχη ηταν ακομη πιο δυσκολη με τον θηλασμο,αποστειρωσεις συχνα γευματα,ξενυχτια,οι μικρες τα δικα τους...αστα,ευτυχως που μεχρι 3μιση μηνων που εγινε ο μικρος ειχα την πολυ σημαντικη βοηθεια της αδερφης μου.Τον πρωτο καιρο,αν εχεις βοηθεια θα σου ειναι απαραιτητη και ανεκτιμητη.Τα διδυμα ιδιως τον πρωτο καιρο εχουν πολυ τρεξιμο και πολυ δυσκολια,γι'αυτο οπλισου απο τωρα με υπομονη και φυλαξε δυναμεις για το μετα που θα ειναι δυσκολο κι αυτο επειδη ολα πρεπει να τα κανεις διπλα,απο το ταισμα το αλλαγμα,το μπανακι....κ.α....ομως θα ερθει η ωρα που θα μπειτε σε προγραμμα φαγητου και υπνου και καπως θα ηρεμησεις!!Για το μικρο σου,που ειναι και μικρουλης,σκεφτεστε για παιδικο?

Παω γιατι ο μπεμπης ξυπνησε και κελαηδαει....


498ap2.png

nZqvp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Καλή εβδομάδα κ καλή επιτυχία στο εσπα!

Αχ γολγοθάς μου φαίνεται κ μακρυνό πολύ όχι τα 4-5 κιλά να φτάσουν αλλά ακόμα κ τα τρία! Άντε να δούμε! Το αγοράκι κλαίει τσιριχτα πολλές ώρες το καλό είναι πως με αγκαλιά συνήθως σταματάει! Επίσης ενώ λες πεινάει πίνει 40 το πολύ κ μετά όσο κ να τον κρατάς τίποτα ενώ αυτος χτυπούσε κ 80αρια! Στα μπρούμυτα ησυχάζει λέτε να πονάει; αλλά είναι μέρα νύχτα το κλάμα! Θα τηλ κ στην παιδίατρο σημερα κ θα σας πω αν κ πιστεύω πάνω κατω ότι μου είπατε θα μου πει


vU2tp2.png

o0TFp2.png

hXmXp2.png

"Όταν γελάει ο κόσμος μου γελά..."

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορίτσια επειδή φλερτάρω ώρες ώρες πολύ έντονα με την ιδέα της έξτρα πληρωμένης βοήθειας κ όπως σας είπα κυρίως για να αποσχολεί το μεγάλο μου αλλά δεν ξέρω πώς αλλιώς θα μπορούσε να μου φανεί χρήσιμη! Ίσως κανένα τάισμα για να ασχοληθώ και εγώ με το γιο μου;; ή κάτι τέτοιο τεσπα!!! Πείτε μου όσες έχετε γυναίκα με ποιο τρόπο σας βοηθάει, πόσες ώρες, μέρες κτλ και οι Σαλονικιές κυρίως πόσο κοστίζει για να δω αν και σε ποιο βαθμο με παίρνει!! Εννοείται πως όταν καταλήξω θα κάνω πιο καλή έρευνα! Επίσης αν ξέρετε ή έχετε να μου προτείνετε κάποια! Ααααα κ κάτι άλλο σκέφτηκα πως ίσως αν έπαιρνα κάποια μικρή σε ηλικία να παίζει με το Θράσο μου ερχόταν φθηνότερα;; όταν λέω μικρή ίσως φοιτήτρια παιδαγωγικού, νηπιαγωγού, μαία κτλ ή και άσχετη εν τέλη αρκεί να το έχει! Φανταζομαι μεγαλύτερη έμπειρη κυρία που ξέρει από όλα θα μου κοστίσει παραπάνω! Οπως και να έχει θα τα δω και τα δύο ενδεχόμενα ίσως κάνω μια μίξη ή καταλήξω τεσπα ευκολότερα!!! Για να δούμε! Για αρχή πείτε μου όσες κ αν θέλετε με ποιο τρόπο σας βοηθάει!!! Ευχαριστώ!!!


vU2tp2.png

o0TFp2.png

hXmXp2.png

"Όταν γελάει ο κόσμος μου γελά..."

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια επειδή φλερτάρω ώρες ώρες πολύ έντονα με την ιδέα της έξτρα πληρωμένης βοήθειας κ όπως σας είπα κυρίως για να αποσχολεί το μεγάλο μου αλλά δεν ξέρω πώς αλλιώς θα μπορούσε να μου φανεί χρήσιμη! Ίσως κανένα τάισμα για να ασχοληθώ και εγώ με το γιο μου;; ή κάτι τέτοιο τεσπα!!! Πείτε μου όσες έχετε γυναίκα με ποιο τρόπο σας βοηθάει, πόσες ώρες, μέρες κτλ και οι Σαλονικιές κυρίως πόσο κοστίζει για να δω αν και σε ποιο βαθμο με παίρνει!! Εννοείται πως όταν καταλήξω θα κάνω πιο καλή έρευνα! Επίσης αν ξέρετε ή έχετε να μου προτείνετε κάποια! Ααααα κ κάτι άλλο σκέφτηκα πως ίσως αν έπαιρνα κάποια μικρή σε ηλικία να παίζει με το Θράσο μου ερχόταν φθηνότερα;; όταν λέω μικρή ίσως φοιτήτρια παιδαγωγικού, νηπιαγωγού, μαία κτλ ή και άσχετη εν τέλη αρκεί να το έχει! Φανταζομαι μεγαλύτερη έμπειρη κυρία που ξέρει από όλα θα μου κοστίσει παραπάνω! Οπως και να έχει θα τα δω και τα δύο ενδεχόμενα ίσως κάνω μια μίξη ή καταλήξω τεσπα ευκολότερα!!! Για να δούμε! Για αρχή πείτε μου όσες κ αν θέλετε με ποιο τρόπο σας βοηθάει!!! Ευχαριστώ!!!

Προτείνω η έξτρα πληρωμένη βοήθεια να είναι μια κοπέλα που να σου κρατάει τα δίδυμα (μόνη της, εννοειται) 4-6 ώρες καθημερινά. Εγώ έτσι επιβίωσα τον πρώτο καιρό. Είναι τα καλύτερα χρήματα που έχουμε επενδύσει ποτέ, γιατι μόνο έτσι διατηρούμε μια σχετική ψυχική ισορροπία, και μη νομίζεις οτι μας περισσεύουν.. οι παππούδες τα δίνουν! Στις αρχές η νταντά ερχόταν το πρωί κι εγώ κοιμόμουν, έκανα κανένα μπάνιο και καμιά δουλειά αν χρειαζόταν! Στον ίδιο χρόνο εσύ θα μπορείς να ασχοληθείς και με τον μεγάλο σου.. Αυτές οι ώρες πρέπει να είναι καθημερινά, ώστε να μπορείς κι εσύ να έχεις έναν ρυθμό με τον ύπνο σου. Για μένα (εχω αλλάξει δυο νταντάδες) οι κατάλληλες ηλικίες για νταντά είναι κάπου στα 28-45. Γιατί νωρίτερα είναι πολύ μικρές και δεν έχουν εμπειρία, ενώ αργότερα δεν έχουν αρκετές αντοχές να κρατήσουν 2 μωρά μαζί. Πρέπει να έχει οπωσδήποτε εμπειρία (δυο μωρά δεν είναι αστεία δουλειά!), συστάσεις από άλλους γονείς (θα πάρεις τηλέφωνο να ρωτήσεις!) και αν εχει και δικό της παιδί ακόμη καλύτερα..

Μπορείς να βάλεις αγγελίες εδώ:

http://parents.org.gr/forum/forumdisplay.php?f=119

http://www.paramana.eu/

Μπορω να σου πω και περισσότερα σχετικά με αμοιβή, αν θέλεις, αλλά χοντρικά για 4-6 ώρες υπολόγισε κάπου 300-550 ευρώ αντιστοίχως. Αλλά ρίξε πρώτα μια ματιά στα παραπάνω site για να καταλάβεις τί παίζει από αμοιβές...

Link to comment
Share on other sites

Προτείνω η έξτρα πληρωμένη βοήθεια να είναι μια κοπέλα που να σου κρατάει τα δίδυμα (μόνη της, εννοειται) 4-6 ώρες καθημερινά. Εγώ έτσι επιβίωσα τον πρώτο καιρό. Είναι τα καλύτερα χρήματα που έχουμε επενδύσει ποτέ, γιατι μόνο έτσι διατηρούμε μια σχετική ψυχική ισορροπία, και μη νομίζεις οτι μας περισσεύουν.. οι παππούδες τα δίνουν! Στις αρχές η νταντά ερχόταν το πρωί κι εγώ κοιμόμουν, έκανα κανένα μπάνιο και καμιά δουλειά αν χρειαζόταν! Στον ίδιο χρόνο εσύ θα μπορείς να ασχοληθείς και με τον μεγάλο σου.. Αυτές οι ώρες πρέπει να είναι καθημερινά, ώστε να μπορείς κι εσύ να έχεις έναν ρυθμό με τον ύπνο σου. Για μένα (εχω αλλάξει δυο νταντάδες) οι κατάλληλες ηλικίες για νταντά είναι κάπου στα 28-45. Γιατί νωρίτερα είναι πολύ μικρές και δεν έχουν εμπειρία, ενώ αργότερα δεν έχουν αρκετές αντοχές να κρατήσουν 2 μωρά μαζί. Πρέπει να έχει οπωσδήποτε εμπειρία (δυο μωρά δεν είναι αστεία δουλειά!), συστάσεις από άλλους γονείς (θα πάρεις τηλέφωνο να ρωτήσεις!) και αν εχει και δικό της παιδί ακόμη καλύτερα..

Μπορείς να βάλεις αγγελίες εδώ:

http://parents.org.gr/forum/forumdisplay.php?f=119

http://www.paramana.eu/

Μμμμ δε νομίζω πως μπορώ να βρω τόσα χρήματα προς το παρον τουλάχιστον κ φυσικά από γονείς δεν ζητάω! Ευχαριστώ πολύ θα δω κ τις σελίδες! Όταν λες εξ ολοκληρου δεν κάνεις τίποτα εσύ ε;; κ τα έχουν ήρεμα ταισμενα κ τακτοποιημένα όσες ώρες είναι μαζι τους ε; δηλαδή καταλαβαίνεις την εμπειρία τους ε;

Μπορω να σου πω και περισσότερα σχετικά με αμοιβή, αν θέλεις, αλλά χοντρικά για 4-6 ώρες υπολόγισε κάπου 300-550 ευρώ αντιστοίχως. Αλλά ρίξε πρώτα μια ματιά στα παραπάνω site για να καταλάβεις τί παίζει από αμοιβές...

Ω το εγραψα σε λάθος σημείο αλλά είμαι από κινητό θα το διορθωσω μετά


vU2tp2.png

o0TFp2.png

hXmXp2.png

"Όταν γελάει ο κόσμος μου γελά..."

Link to comment
Share on other sites

εννοείται οτι τις ώρες που είναι η νταντά δεν κάνω τίποτα εγώ! Τους πρώτους μήνες -πριν επιστρέψω στη δουλειά μου- ερχόταν για 6 ώρες και εγώ κοιμόμουν. Τώρα που γύρισα στη δουλειά η νταντά κάθεται 8ωρο και λείπω όλες αυτές τις ώρες. Τα ταίζει, τα κοιμίζει, παίζει μαζί τους, σιδερώνει τα ρούχα τους, συμμαζεύει τα παιχνίδια τους και γενικά κάνει ό,τι έχει σχέση με τα παιδιά! Καταλαβαίνω ότι τα χρήματα είναι πολλά, αλλά για μένα είναι θέμα επιβίωσης...

Link to comment
Share on other sites

εννοείται οτι τις ώρες που είναι η νταντά δεν κάνω τίποτα εγώ! Τους πρώτους μήνες -πριν επιστρέψω στη δουλειά μου- ερχόταν για 6 ώρες και εγώ κοιμόμουν. Τώρα που γύρισα στη δουλειά η νταντά κάθεται 8ωρο και λείπω όλες αυτές τις ώρες. Τα ταίζει, τα κοιμίζει, παίζει μαζί τους, σιδερώνει τα ρούχα τους, συμμαζεύει τα παιχνίδια τους και γενικά κάνει ό,τι έχει σχέση με τα παιδιά! Καταλαβαίνω ότι τα χρήματα είναι πολλά, αλλά για μένα είναι θέμα επιβίωσης...

Από τη στιγμή που δουλεύεις δεν έχεις και εναλλακτικές!!! Αφού τσοντάρουν κ οι παππουδογιαγιάδες κ γενικά αφού τα βγάζεις πέρα πολύ καλά κάνεις!!!


vU2tp2.png

o0TFp2.png

hXmXp2.png

"Όταν γελάει ο κόσμος μου γελά..."

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...