Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 39 λεπτά , Kiddo είπε:

      Όχι γιατί και στο ψυγείο μικρότερη θερμοκρασία των 25 είναι..!

      Ο δικός μου ο γιατρός τουλάχιστον για τις κλειστές ληγμένες μου είχε πει ότι μπορούν να χρησιμοποιηθούν μέχρι και 2-3 μήνες μετά χωρίς φόβο.. για τις ανοιχτές λόγω του ότι έχουν πάρει αέρα αλλοιώνεται η ουσία οπότε και μπορεί να χρησιμοποιηθεί μάξιμουμ μέχρι και ένα μήνα μετά άντε 2-3 μέρες δηλαδή παραπάνω από τις 28 που λένε στις οδηγίες αλλά ως εκεί.. μου είχε πει τουλάχιστον να μην την χρησιμοποιήσω αν είναι περισσότερο διάστημα ανοιχτή.. 

      Το ιδανικότερο είναι να ρωτήσεις το δικό σου γιατρό και ότι σου πει..!

      Με το καλό η αυχενική σας να είναι όλα καλά!!

      Να μην σε αγχωνει, τα συμπτώματα υποχωρούν μπαίνοντας στο δεύτερο τρίμηνο είναι απόλυτα φυσιολογικό! Τη προγεστερόνη σιγά σιγά θα στην σταματήσει τελείως γιατί πλέον αναλαμβάνει ο πλακούντας τα μωράκια.. μη σε φοβίζει, δεν είναι από αυτό! Τα συμπτώματα σχετίζονται με την χοριακη η οποία πλέον μειώνεται και σταθεροποιείται όπου και θα συνεχίσει στα ίδια επίπεδα στην υπόλοιπη διάρκεια της κύησης.. εξού και η υποχώρηση των έντονων συμπτωμάτων..!

      Για το οτιδήποτε όμως και αν σε ανησυχεί να μην διστάζεις να στέλνεις στον γιατρό σου, δουλειά του είναι και εσύ πρέπει να νοιώθεις ασφάλεια με ότι διαφορετικό και αν αισθάνεσαι ιδίως με διδυμακια..!

      Σε ευχαριστώ πολύ! 

      πρίν από 7 λεπτά , anast. είπε:

      Τα συμπτώματα συνήθως έρχονται και φεύγουν και κάποια στιγμή σταματούν..Εμένα για παράδειγμα από την 10η εβδομάδα είχαν σταματήσει. 

      Σ ευχαριστώ πολύ!!

      • Μου αρέσει 2

Cafe Μαΐου 2014


SnowFlake

Recommended Posts

Καλησπερα κοριτσια , αν κ πολυ αργα.

Αννουλα ειχα θεμα στην μικρη δεν καταφερα να την θηλασω.Εκανα αντλησεις κ της εδινα με μπιμπερο για 2 μηνες περιπου ,δυστυχως.Τωρα ειμαι αποφασισμενη να τον θηλασω ,δεν θα του δωσω καθολου μπιμπερο,θα κανω κ rooming in.Γι αυτο ηθελα να παρακολουθησω το σεμιναριο,εχω διαβασει αρκετα ομως για τον θηλασμο κ θα μας βοηθησει κ η παιδιατρος ειναι κ συμβουλος γαλουχιας ,ελπιζω να παμε καλα

Η παιδιατρος θα σε βοηθησει πολυ,το σημαντικο πιστευω ειναι να το θες και με την σωστη καθοδηγηση θα τα καταφερεις.και εγω rooming in θα κανω να μην τον ταιζουν με μπιμπερο.

Olive περαστικα ευχομαι,περνας δυσκολα :( κανε λιγο υπομονη θα περασει.


xps5p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μαρακι σου προτεινω το Λητώ για το λογο οτι ειναι πολυ αυστηρό με το θηλασμο κ φευγεις απο εκει ετοιμη για το σπιτι οσο αφορα το θηλασμο κ τη φροντίδα του μωρου!! Για παράδειγμα εγω που θα κανω rooming in όταν θα είναι το επισκεπτηριο θα μου το παιρνουν αλλα αν πεινασει κατα τη διαρκεια του επισκεπτηριου θα με φωναζουν για να το ταισω. Κ οσο αφορα το μπανακι του κάθε πρωι θα πηγαίνω μαζι με τη μαια να μου δειξει το σωστο τροπο. Γεννησανε συγγενείς μου εκει κ ολα αυτα ισχυουν!


wG4Ep3.png
Link to comment
Share on other sites

olive μια χαρα θα τα παμε στον τοκετο...το σωμα μας θυμαται;););)

Ελπιζω να μη ξαναρρωστησεις τωρα και να παρεις τα πανω σου!!

Μαρια πρωτη φορα ακουω αυτο που λες...

Καλυτερα συμβουλεψου το γιατρο σου αυτος θα ξερει σιγουρα καλυτερα απο καθε αρθρο που κυκλοφορει στο νετ.

Μακάρι να είναι όντως έτσι γιατί διαφορετικά με βλέπω να κάνω σαν μωρό παιδί από τον φόβο μου:D

Πηγατε στον γυναικολογο?
Εγώ πήγα την προηγούμενη εβδομάδα και μου είπε ότι λόγω τραχήλου μπορεί να γεννήσω και τέλος Απριλίου...για να δουμε
Καλησπερα κοριτσια , αν κ πολυ αργα.

Αννουλα ειχα θεμα στην μικρη δεν καταφερα να την θηλασω.Εκανα αντλησεις κ της εδινα με μπιμπερο για 2 μηνες περιπου ,δυστυχως.Τωρα ειμαι αποφασισμενη να τον θηλασω ,δεν θα του δωσω καθολου μπιμπερο,θα κανω κ rooming in.Γι αυτο ηθελα να παρακολουθησω το σεμιναριο,εχω διαβασει αρκετα ομως για τον θηλασμο κ θα μας βοηθησει κ η παιδιατρος ειναι κ συμβουλος γαλουχιας ,ελπιζω να παμε καλα.

Παρομοίως!

Η παιδιατρος θα σε βοηθησει πολυ,το σημαντικο πιστευω ειναι να το θες και με την σωστη καθοδηγηση θα τα καταφερεις.και εγω rooming in θα κανω να μην τον ταιζουν με μπιμπερο.

Olive περαστικα ευχομαι,περνας δυσκολα :( κανε λιγο υπομονη θα περασει.

Σ' ευχαριστώ κι εγώ ελπίζω να ανακάμψω σύντομα

Μαρακι σου προτεινω το Λητώ για το λογο οτι ειναι πολυ αυστηρό με το θηλασμο κ φευγεις απο εκει ετοιμη για το σπιτι οσο αφορα το θηλασμο κ τη φροντίδα του μωρου!! Για παράδειγμα εγω που θα κανω rooming in όταν θα είναι το επισκεπτηριο θα μου το παιρνουν αλλα αν πεινασει κατα τη διαρκεια του επισκεπτηριου θα με φωναζουν για να το ταισω. Κ οσο αφορα το μπανακι του κάθε πρωι θα πηγαίνω μαζι με τη μαια να μου δειξει το σωστο τροπο. Γεννησανε συγγενείς μου εκει κ ολα αυτα ισχυουν!

Κι εγώ ακούω τα καλύτερα για το Λητώ από κοπέλες που γέννησαν εκεί.

Πρέπει να είναι το πιο baby friendly in town αυτή τη στιγμή!

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΜΙΑ ΟΜΟΡΦΗ ΜΕΡΑ!!!!!!!!


Hl9Qp2.png

EKEIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια

Μολις γυρισαμε απο τον γιατρο κ ευτυχως ολα καλα.μου ειπε να κοψω το μαγνησιο σιγα σιγα,ο μπεμπης ειναι περιπου 2800 και ειπε οτι μπορει κ μεσα στο πασχα να εχουμε γεννητουρια :) επομενη επισκεψη την μεγαλη βδομαδα,

Αντε να ακουσουμε και αλλα νεα πηγε καμια γιατρο?


xps5p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα κοριτσια

Μολις γυρισαμε απο τον γιατρο κ ευτυχως ολα καλα.μου ειπε να κοψω το μαγνησιο σιγα σιγα,ο μπεμπης ειναι περιπου 2800 και ειπε οτι μπορει κ μεσα στο πασχα να εχουμε γεννητουρια :) επομενη επισκεψη την μεγαλη βδομαδα,

Αντε να ακουσουμε και αλλα νεα πηγε καμια γιατρο?

Μπράβο Άννα!!!!! Ωραία τα νέα σου!!! Άντε να βγει το Πάσχα να κάνετε μαζί!!!!! Κανονικά πότε έχεις ΠΗΤ??


wG4Ep3.png
Link to comment
Share on other sites

Αννα μπραβο σας! Σε δυο μερες περιπου μπαιινεις στον μηνα σου ?

Αντε να παιρνει μια μια σειρα. Με το καλο κοπελα μου.Εσενα θα ειναι κιντερ εκπληξη

πασχαλινο αυγουλακι!!!:)

Μαρια μεχρι στιγμης δεν εχω κανει ενεσεις ,δεν μου εχει αναφερει κατι ο γιατρος.

Στην πρωτη εγκυμοσυνη ειχα κανει 2 ενεσεις κορτιζονης κ μου ειχαν ανεβασει το ζαχαρο πολυ .Μην δειτε καμια μετρηση κ τρομαξετε ,οσες μετριουνται.

Αριστεα σημερα δεν ηταν να πας γιατρο?

Olive προσπαθησε να χαλαρωσεις για να ευχαριστηθεις την διαδικασια.Εγω την πρωτη γεννα δεν την ευχαριστηθηκα.Αυτην θελω να την απολαυσω οσο ειναι δυνατον βεβαια.

Δεν μπορω να πω οτι τωρα φοβαμαι αλλα εκεινη την ωρα κατι θα μας πιασει...Μην το σκεφτεσαι απο τωρα...;)


vkYEp3.pnguPPIp3.png
Link to comment
Share on other sites

Σοφια αρχιζω να σκεφτομαι παλι σοβαρα το Λητω.Επηρεαζομαι απο αυτα που ακουω.

Θα ρωτησω κ τον γιατρο παλι να δω τι θα μου πει.

Μαρακι αν δε σου κανει κοπο πηγαινε με τον αντρα σου μια μερα κ κανε ξενάγηση στο χωρο του Λητώ κ θα δεις ποσα πράγματα θα μαθεις!! Κ μια αλλη γνωστη μου ελεγε να γεννησει στο Ιασω κ οταν πηγε στο Λητώ να μαθει λεπτομέρειες αλλαξε γνώμη κ θα γεννησει στο Λητώ!! Να διαλέξεις αυτο που πιστευεις ότι είναι καλύτερο για σένα κ το μωρακι σου!!!


wG4Ep3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια

Πήγαμε κ εμείς στον γιατρό μας 1900 γραμ. Η μπεμπουλα, Τον διαβήτη τον ρυθμίζω σούπερ κ δεν έχω θέμα.

Πάει καμιά για προγραμματισμενη καισαρική; η όλες φυσιολογικά;

Άννα πόσο μεγάλο είναι το μπεμπακι σου τι καλά, τόσο θα είναι κ μας σε δύο βδομάδες; πωπω

Όλιβε ελπίζω γρήγορα να ανακάμψει κ όλα να πάνε καλά

Εμένα στην πρώτη εγκυμοσύνη η κόρη μου γεννήθηκε δύο κιλακια κ πέρασα δυσκολίες με τον θηλασμό κ δεν κατάφερα ποτέ να θηλάζω αποκλειστικά, αυτή την φορά θα βάλω τα δυνατά μου

Έκανα κ εγω ενέσεις στο πρώτο για τα πνευμονακια όλα καλά


weBzp2.png

qUMVp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημερα κοριτσια!!

Εχτες πηγαμε στο γιατρο, ολα καλα με το αγορακι μας, ειναι 2190γρ και μεγαλωνει οπως πρεπει..

Καναμε το ντοπλερ και η αιματωση γινεται μια χαρα!

Μιλησαμε για καποια πραγματα που με απασχολουσαν για τον τοκετο.. για να ξερω πως θα γινουν τα πραγματα.

Μεσα στο μηνα θα παμε με τη μαια στο Λητω για να δω το δωματιο σαν το σπιτι και να δοκιμασω τη πισινα νερου για να εχω μια οικειοτητα.

Αννα θα κανεις ποδαρικο στην ομαδα; Ολα καλα να πανε!!!

olive ποσο ειναι ο τραχηλος σου;; εχεις συσπασεις;


7w9qp3.png                       25/11/11 14/05/14                         

Link to comment
Share on other sites

Γειαααααα σααααας...

Χάθηκα κι εγώ,είχαμε δυσάρεστα και δεν είχα πολύ όρεξη να γράψω.Anyway, η ζωη συνεχίζεται,και όλα καλά.

Εγώ θα κάνω ενέσεις κορτιζόνης,αύριο και μεθαύριο. Λόγω ιστορικού τπυ προηγούμενου τοκετού και των συσπάσεων που έχω τώρα,θεώρησε καλό ο γιατρός μου να τις κάνω. Όντως η ισχύ τους είναι από 24 ώρες εώς 10 ημέρες, αλλά μετά φτάνουμε κοντά στις 35,οπότε θέλω να πιστεύω ότι όλα θα είναι οκ. Βασικά θέλω να πιστεύω ότι θα πιάσω τουλάχιστον τις 36,αλλά ότι είναι να γίνει θα γίνει όπως και να'χει.

Το μωρό μας είναι καλά,φτάσαμε κι εμείς τα 2 κιλά,σταθερά με το κεφάλι κάτω και τον νιώθω και χαμηλά,έχω μια πιεση μονίμως όταν περπατάω. Εσείς περπατάτε φυσιολογικά ή σαν πάπιες όπως κι εγώ;

Αγχώθηκα λίγο,δεν έχω προλάβει να κάνω τίποτα,δεν έχω σταματήσει ακόμα τη δουλειά,μόλις βάψαμε το δωμάτιο κι ελπίζω το Σ/Κ να μπορέσω να καθαρίζω τη ντουλάπα για να πλύνω και τα ρούχα του μπέμπη να τα τοποθετήσω,και να κάνω και καμιά βαλίτσα γιατί με βλέπω να πηγαίνω να γεννήσω και να μην έχω ούτε βρακί.:tongue: Επίσης θα ήθελα αν ήταν δυνατόν να με αφήσει και κανένα 10ήμερο να χαλαρώσω πριν καταφτάσει ο μικρός..

Εκεί που ανυπομονούσα τώρα θέλω κι άλλο χρόνο!!!!!

μαρία κου εσύ γιατί θα κάνεις κορτιζόνη; Έχω και γι'αυτό ένα αγχος,λένε ότι πονάει αρκετά.Θα σας πω αύριο!


hMt4p2.png

CvxKp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια.τι κανετε?εμενα με πηρε ο γυναικολογος κ μου ειπε να παω νωριτερα για το ντοπλερ γιατι τον ανησυχει η πιεση κ θα κανουμε κ τις ενεσεις για να ειμαστε σιγουροι.

Ελπιζω να πανε ολα καλα κ να μεινει κ αλλο στην κοιλιτσα μου η μπεμπα μας.καλα ειναι πανω απ'ολα κ μονο.


9Uh8p2.png

Ldmmp2.png

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Άννα!!!!! Ωραία τα νέα σου!!! Άντε να βγει το Πάσχα να κάνετε μαζί!!!!! Κανονικά πότε έχεις ΠΗΤ??

Καλησπερα,

Πητ εχω 3/5 εχω ακομη,το καλυτερο ειναι τα μπεμπακια να γεννιουνται μετα την 38η εβομαδα οποτε μετα το πασχα πρωτα ο θεος να μας ερθει.επισης σοφια πηγα σημερα στο μαγαζι που ειπες στη βορεου και πηρα μια πιτζαμα κ ρομπα και ειχε ωραια πραγματακια.παντως δεν θα εμπενα ποτε στο μαγαζι αυτο ηταν λιγο περιεργ η εισοδος :) αλλα ευτυχως τελειωσα με τις πιτζαμες να φτιαξω επιτελους την βαλιτσα.

Εγω για φυσιολογικο παω.

Και εγω σαν παπια παω αλλα δεν τον νιωθω χαμηλα,ο γιατρος ειπε πολυ περπατημα και .... Με τον αντρουλη ;)

Μαριακου να ξεκουραζεσαι κ οχι αγχος να μεινει η μπεμπα σ κ αλλο:)

Εγω παντως δεν νιωθω καθολου συσπασεις τι να πω,ουτε που ξερω πως ειναι δεν ξερω αν ενιωσα κ δεν την καταλαβα.παντως το μαγνησιο το σταματησα οποτε λογικα οπου να ναι θα αρχισουν:tongue:

Αντε κοριτσια να αρχισουν τα γεννητουρια.


xps5p3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

Πητ εχω 3/5 εχω ακομη,το καλυτερο ειναι τα μπεμπακια να γεννιουνται μετα την 38η εβομαδα οποτε μετα το πασχα πρωτα ο θεος να μας ερθει.επισης σοφια πηγα σημερα στο μαγαζι που ειπες στη βορεου και πηρα μια πιτζαμα κ ρομπα και ειχε ωραια πραγματακια.παντως δεν θα εμπενα ποτε στο μαγαζι αυτο ηταν λιγο περιεργ η εισοδος :) αλλα ευτυχως τελειωσα με τις πιτζαμες να φτιαξω επιτελους την βαλιτσα.

Εγω για φυσιολογικο παω.

Και εγω σαν παπια παω αλλα δεν τον νιωθω χαμηλα,ο γιατρος ειπε πολυ περπατημα και .... Με τον αντρουλη ;)

Μαριακου να ξεκουραζεσαι κ οχι αγχος να μεινει η μπεμπα σ κ αλλο:)

Εγω παντως δεν νιωθω καθολου συσπασεις τι να πω,ουτε που ξερω πως ειναι δεν ξερω αν ενιωσα κ δεν την καταλαβα.παντως το μαγνησιο το σταματησα οποτε λογικα οπου να ναι θα αρχισουν:tongue:

Αντε κοριτσια να αρχισουν τα γεννητουρια.

Χαίρομαι που βρηκες πυτζαμακια Άννα μου!! Κ εμενα μου φαινόταν περίεργο το μαγαζι αλλά οταν το βρηκα κ ειδα οτι ειναι οικονομικο ψωνισα απο εκει! Εχω παρει κ αλλες φορές ρούχα κ μου έχουν βγει πολυ καλα!! Αντε πάρε σειρα εσύ κ μετα εγω.. 7-5 είμαι άλλα θα δούμε τι θα μου πει κ η γιατρος!


wG4Ep3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


×
×
  • Δημιουργία νέου...