Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 39 λεπτά , Kiddo είπε:

      Όχι γιατί και στο ψυγείο μικρότερη θερμοκρασία των 25 είναι..!

      Ο δικός μου ο γιατρός τουλάχιστον για τις κλειστές ληγμένες μου είχε πει ότι μπορούν να χρησιμοποιηθούν μέχρι και 2-3 μήνες μετά χωρίς φόβο.. για τις ανοιχτές λόγω του ότι έχουν πάρει αέρα αλλοιώνεται η ουσία οπότε και μπορεί να χρησιμοποιηθεί μάξιμουμ μέχρι και ένα μήνα μετά άντε 2-3 μέρες δηλαδή παραπάνω από τις 28 που λένε στις οδηγίες αλλά ως εκεί.. μου είχε πει τουλάχιστον να μην την χρησιμοποιήσω αν είναι περισσότερο διάστημα ανοιχτή.. 

      Το ιδανικότερο είναι να ρωτήσεις το δικό σου γιατρό και ότι σου πει..!

      Με το καλό η αυχενική σας να είναι όλα καλά!!

      Να μην σε αγχωνει, τα συμπτώματα υποχωρούν μπαίνοντας στο δεύτερο τρίμηνο είναι απόλυτα φυσιολογικό! Τη προγεστερόνη σιγά σιγά θα στην σταματήσει τελείως γιατί πλέον αναλαμβάνει ο πλακούντας τα μωράκια.. μη σε φοβίζει, δεν είναι από αυτό! Τα συμπτώματα σχετίζονται με την χοριακη η οποία πλέον μειώνεται και σταθεροποιείται όπου και θα συνεχίσει στα ίδια επίπεδα στην υπόλοιπη διάρκεια της κύησης.. εξού και η υποχώρηση των έντονων συμπτωμάτων..!

      Για το οτιδήποτε όμως και αν σε ανησυχεί να μην διστάζεις να στέλνεις στον γιατρό σου, δουλειά του είναι και εσύ πρέπει να νοιώθεις ασφάλεια με ότι διαφορετικό και αν αισθάνεσαι ιδίως με διδυμακια..!

      Σε ευχαριστώ πολύ! 

      πρίν από 7 λεπτά , anast. είπε:

      Τα συμπτώματα συνήθως έρχονται και φεύγουν και κάποια στιγμή σταματούν..Εμένα για παράδειγμα από την 10η εβδομάδα είχαν σταματήσει. 

      Σ ευχαριστώ πολύ!!

      • Μου αρέσει 2

Cafe Μαΐου 2014


SnowFlake

Recommended Posts

Καλησπερα κοριτσια.τι κανετε?ετρεχα σνμερα να παραγγειλω καροτσι κ να κανω κ τις εξετασεις.μεθαυριο πρωτα ο Θεος θα κανω το ντοπλερ κ καρδιοτοκογραφημα κ τις ενεσουλες.

Σεντονακια κ πετσετουλες απο που θα παρετε?

Με το καλο να σας ερθει το καροτσακι σας!!

Θα περιμενουμε τα νεα απο το καρδιοτοκογραφημα σου!!

Μπουρνουζοπετσετες ειχα παρει 2 απο zara home (ακομα ειναι το ιδιο μαλακες οσο στην αρχη), και μου εφεραν αρκετες οταν γεννησα.

Σεντονακια πηρα απο mothercare.


7w9qp3.png                       25/11/11 14/05/14                         

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Olive καλα κρατουν οι προετοιμασιες ε;

Αντε και εγω να αρχισω να φτιαχνω τη βαλιτσουλα μου..

Καλα αυτη τη φορα δε θα παρω τοσα πραγματα οσα ειχα παρει στη πρωτη γεννα...χαχαχα λες και πηγαινα 10ημερες διακοπες:cool:

Εσεις πηρατε πυτζαμες ή νυχτικο;

Εγω ενα νυχτικακι θα παρω μονο, οι πυτζαμες δε με ειχαν βολεψει καθολου τη πρωτη φορα στο μαιευτηριο, τις εβαλα ενα μεσημερι και σε μια ωρα ειχα αλλαξει παλι:D

Εκανε πααααρα πολυ ζεστη στο δωματιο παρολο που ηταν χειμωνας, ποσο μαλλον τωρα που θα ναι Μαιος!!!

Κι εγώ θυμάμαι ότι είχε ανυπόφορη ζέστη μέσα στο δωμάτιο, είχα συνέχεια ανοικτό το παράθυρο.

Πήρα κι εγώ 2 νυχτικά με κουμπάκια και ένα παντελόνι πυζάμας μαύρο και για από πάνω 2-3 τοπάκια με λεπτό ραντάκι.

Δεν θυμάμαι τι είχα πάρει την προηγούμενη φορά αλλά θυμάμαι ότι ήθελα να αισθάνομαι κάθε μέρα καθαρή και άλλαζα κάθε μέρα πυζάμες και ρόμπα.

Τώρα ρόμπα δεν θα πάρω και από παντόφλες πήρα σαγιονάρες.

Ένα φορεματάκι για την έξοδο με μπαλαρίνες, να μην πάθω κανένα ψυχολογικό ότι δεν μου μπαίνουν τα ρούχα μου:mrgreen:, δεν θέλω να βγω και με φόρμα!

Σουτιέν θηλασμού - που είχα - πήρα μαζί, το νεσεσέρ με τα είδη προσωπικής υγιεινής, πετσέτες και τα έντυπα που χρειαζόμαστε για το ληξιαρχείο.

Για το μωρό το μαξιλάρι θηλασμού, πάνες αγκαλιάς, πανάκια λαβέτες και μια αλλαξιά (φανελάκι, φορμάκι, καλτσάκια) για όταν βγούμε.

Αυτά νομίζω αλλά πρέπει να θυμηθώ και φωτογραφική μηχανή - βιντεοκάμερα:mrgreen:


Hl9Qp2.png

EKEIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!!!

Χαίρομαι που ακούω ότι ετοιμάζονται οι βαλίτσες!!!

Την πάτησα όμως χθες.... έπλυνα κάτι πυτζαμάκια που είχα πάρει για το μαιευτήριο και πήγα να τα απλώσω, μπερδεύτηκα σε ένα καλώδιο που είχε παρατήσει η μαμά μου κατά μεσής στο μπαλκόνι την τελευταία φορά που ήρθε και με ταλαιπώρησε, στηρίχτηκα με το ένα χέρι, αλλά δεν γλίτωσα και χτύπησα στην απλώστρα το δεξί μέρος της κοιλιάς....χάλια....αναστατώθηκε και η μικρή, κουνιόταν συνέχεια, έπεσε η πίεση, έβαλα τα κλάματα και μ'έπιασε πανικός...αφήστε...

πήρα τον άντρα μου τηλέφωνο και ήρθε άρον άρον απ'τη δουλειά, πήρε το γιατρό τηλέφωνο και από εκείνη την ώρα την έχω βγάλει στο κρεβάτι και σηκώνομαι μόνο για τουαλέτα.

Περιττό να πω ότι τελικά τα πυτζαμάκια τα άπλωσε ο άντρας μου!:rolleyes::rolleyes::rolleyes:


GP3ap2.png
dEK1p3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπεα κοριτσια.τι κανετε?τι ειναι οι πανες αγκαλιας?

Κ κατι αλλο,ποσο ειναι τα αιμοπεταλια σας?

καλησπέρα!

οι πάνες αγκαλιάς είναι είτε ένα μικρό σεντονάκι βαμβακερό ή φανελένιο και τις χρησιμοποιούμε για να ακουμπάμε το μωρό παντού, μέσα-έξω απ'το σπίτι, καθώς και για όταν το αγκαλιάζουν γνωστοί-συγγενείς-φίλοι.


GP3ap2.png
dEK1p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κορίτσια!!!

Χαίρομαι που ακούω ότι ετοιμάζονται οι βαλίτσες!!!

Την πάτησα όμως χθες.... έπλυνα κάτι πυτζαμάκια που είχα πάρει για το μαιευτήριο και πήγα να τα απλώσω, μπερδεύτηκα σε ένα καλώδιο που είχε παρατήσει η μαμά μου κατά μεσής στο μπαλκόνι την τελευταία φορά που ήρθε και με ταλαιπώρησε, στηρίχτηκα με το ένα χέρι, αλλά δεν γλίτωσα και χτύπησα στην απλώστρα το δεξί μέρος της κοιλιάς....χάλια....αναστατώθηκε και η μικρή, κουνιόταν συνέχεια, έπεσε η πίεση, έβαλα τα κλάματα και μ'έπιασε πανικός...αφήστε...

πήρα τον άντρα μου τηλέφωνο και ήρθε άρον άρον απ'τη δουλειά, πήρε το γιατρό τηλέφωνο και από εκείνη την ώρα την έχω βγάλει στο κρεβάτι και σηκώνομαι μόνο για τουαλέτα.

Περιττό να πω ότι τελικά τα πυτζαμάκια τα άπλωσε ο άντρας μου!:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Smurfita προσεχε!!!!! Ευχομαι να ειναι περαστικό! Κατσε στο κρεβάτι μεχρι να νιώσεις καλυτερα!!


wG4Ep3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!!

Βρε smurfita προσεχεεεε...

Τωρα εισαι καλυτερα;

Πονας; Πονεσες εκεινη την ωρα;

olive ολα ετοιμα;;;; μπραβοοοο..

Μαρια εγω θα κανω γενικες εξετασεις αιματος την εβδομαδα μετα το Πασχα..


7w9qp3.png                       25/11/11 14/05/14                         

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!

Αριστέα και Σοφία περισσότερο τρόμαξα και μετά τα έβαλα με τον εαυτό μου που δεν πρόσεχα όσο θα έπρεπε. Τέλος πάντων τώρα όλα καλά. Δεν πονάω τώρα (εκείνη την ώρα πόνεσα αρκετά- ευτυχώς είμαι ανθεκτική στον πόνο) παρά μόνο όταν η μικρή πηγαίνει προς εκείνη την πλευρά και τσιτώνει το δέρμα, αλλά κατά τα άλλα ευτυχώς είμαι καλύτερα! Στο κρεβάτι βέβαια όπως είπε και ο γιατρός.

Εν τω μεταξύ κακοκοιμήθηκα το βράδυ κι έβλεπα χαζά όνειρα. Ξύπνησα τόσο κακοδιάθετη... Προσπάθησα να μη δώσω σημασία, αλλά όσο πλησιάζουμε προς το τέλος νομίζω ότι επηρεάζομαι περισσότερο.


GP3ap2.png
dEK1p3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια.smurfita περαστικουλια κ υπομονη,λιγο ακομα.

Ολα καλα σημερα απ'το ντοπλερ,η μπεμπα μας ειναι λιγο μικρουλα 1800γραμ. Αλλα κατα τ'αλλα μια χαρα.καναμε κ τις ενεσουλες την πρωτη δοση για να μαστε σιγουροι κ απ'οτι μου πε ο γυναικολογος αλλες τρεις βδομαδες να περασουν πρωτα ο Θεος να μπουμε στον μηνα μου.

Ποια κοπελα κανει ενεσεις ηπαρινης?


9Uh8p2.png

Ldmmp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια.smurfita περαστικουλια κ υπομονη,λιγο ακομα.

Ολα καλα σημερα απ'το ντοπλερ,η μπεμπα μας ειναι λιγο μικρουλα 1800γραμ. Αλλα κατα τ'αλλα μια χαρα.καναμε κ τις ενεσουλες την πρωτη δοση για να μαστε σιγουροι κ απ'οτι μου πε ο γυναικολογος αλλες τρεις βδομαδες να περασουν πρωτα ο Θεος να μπουμε στον μηνα μου.

Ποια κοπελα κανει ενεσεις ηπαρινης?

Αχ, μαρια χάρηκα πολύ για τα καλά σας νέα. Δεν πειράζει βρε που είναι μικρούλα έχει ακόμη καιρό να πάρει βάρος. Σας έκαναν κάποια πρόβλεψη;

Είναι πολύ σημαντικό να μπούμε στο μήνα μας για να είναι κυρίως καλά τα μπεμπουλινάκια μας!


GP3ap2.png
dEK1p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αχ, μαρια χάρηκα πολύ για τα καλά σας νέα. Δεν πειράζει βρε που είναι μικρούλα έχει ακόμη καιρό να πάρει βάρος. Σας έκαναν κάποια πρόβλεψη;

Είναι πολύ σημαντικό να μπούμε στο μήνα μας για να είναι κυρίως καλά τα μπεμπουλινάκια μας!

Σ'ευχαριστω smurfita μου να σαι καλα.οχι τιποτα.μοο αυτο που μου ειπε ο γυναικολογος μου οτι αυτον που τον νοιαζει ειναι να μπουμε στον μηνα μας.


9Uh8p2.png

Ldmmp2.png

Link to comment
Share on other sites

Smurfita έτσι όπως το περιγράφεις το πέσιμο είναι τρομακτικό και ειδικά αν είσαι μόνη σου στο σπίτι, άφησε αυτές τις δουλειές να τις κάνουν άλλοι!

Καλημερα!!

Βρε smurfita προσεχεεεε...

Τωρα εισαι καλυτερα;

Πονας; Πονεσες εκεινη την ωρα;

olive ολα ετοιμα;;;; μπραβοοοο..

Μαρια εγω θα κανω γενικες εξετασεις αιματος την εβδομαδα μετα το Πασχα..

Όλα έτοιμα, αυτά που θεωρώ εγώ τα πρακτικά γιατί τελευταία στιγμή δεν θα έχω το μυαλό να σκεφτώ για να τα κάνω.

Να περάσει και το πάσχα που θα φτιάξω σίγουρα κουλουράκια και αυγά (και τσουρέκι θα ήθελα αλλά λέω να αποφύγω το ζύμωμα:mrgreen:) και μετά χαλαρώνουμε - επιτέλους - και περιμένουμε το μωράκι μας.

Μαριακου σας είπε ογιατρός ότι είναι μικρή; Σκέψου ότι παίρνουν περίπου 200γρ την εβδομάδα, οπότε σε 3 εβδομάδες που θα μπεις στο μήνα σου θα είναι 2400, νομίζω ότι είναι φυσιολογικότατο βάρος.

Συγνώμη που παίρνω το θάρρος απλά στο λέω για να μην ανησυχείς!!;)

Εμάς τα νέα μας πολύ καλά χθες από τον γιατρό, προχωράμε και όλα καλά!!


Hl9Qp2.png

EKEIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια!

Κι εγω εχω σχεδον ετοιμη την βαλιτσα...

Λειπουν μερικα ακομα πραγματακια να μπουν....

Μαρια Κου κι εμας στο ντοπλερ που ημουν 32+3 μας την εβγαλε 1700γρ...

Γατακι θα ειναι μου φαινεται...

Επισης το μηριαιο βρε κοριτσια μας βγαινει στα κατωτατα φυσιολογικα και ειμαι να σκασω...

Ο γιατρος πιο πολυ αγχωθηκε για το αμνιακο παρα για το μηριαιο...

Αλλα εκανα την βλακεια και μπηκα και διαβασα στο ιντερνετ και εφριξα..

Απο τοτε δεν μπορω να ηρεμησω...

Βλεπω συνεχεια εφιαλτες!!!

Σημερα εχω γιατρο και ελπιζω να εχει παρει βαρος και το μηριαιο να ειναι οκ...

Ο Θεος ειναι μεγαλος!!!Ελπιζω και ευχομαι να ειναι ολα καλα με την πασχαλιτσα μου!!!!

Υ.Γ Εγω κανω ενεσεις ηπαρινης τις ινοχεπ 0.45


jPnnp3.png

P92Ip3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοιλιτσες.

Olive η υπερηχογραφιστρια μου ειπε πτι ειναι λιγο μικρουλα (ειναι λιγο κατω απ'το μεσο φυσιολογικο συμφωνα με τις καμπυλες).αλλα γενικοτερα ειναι μια χαρα μωρο μας ειπε.

Mama τι σου εχει πει σχετικα με τις ενεσεις?ποτε θα τις διακοψεις κ αν πας για φ.τ?παιρνεις κ σαλοσπιρ?


9Uh8p2.png

Ldmmp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοιλιτσες.

Olive η υπερηχογραφιστρια μου ειπε πτι ειναι λιγο μικρουλα (ειναι λιγο κατω απ'το μεσο φυσιολογικο συμφωνα με τις καμπυλες).αλλα γενικοτερα ειναι μια χαρα μωρο μας ειπε.

Mama τι σου εχει πει σχετικα με τις ενεσεις?ποτε θα τις διακοψεις κ αν πας για φ.τ?παιρνεις κ σαλοσπιρ?

Σαλοσπιρ οχι δεν παιρνω...

Οσο για τις ενεσεις δεν μου εχει πει κατι ακομα...

Ξερω μονο οτι αν παω με καισαρικη τοτε την ενεση δεν θα την κανω 1 μερα πριν...

Για τον φυσιολογικο να ξερεις οτι πχ και το πρωι να την κανεις δεν γεννας μεσα σε 2 ωρες πχ....

Συνηθως οι πρωτοτοκες αργουν....Οποτε εχει χρονο ο οργανισμος να αποβαλλει την ηπαρινη....


jPnnp3.png

P92Ip3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


×
×
  • Δημιουργία νέου...