Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 2 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Χμ δεν ξερω..παντως μέτρα την πίεση να δεις πόσο έχεις 

      έφαγα τώρα σαλατουλα με φετα και συνήλθα ! πάντως με το λίγο που έφαγα πριν πιροσκί και λίγους ξηρούς καρπούς δεν μου πέρασε  ! 

Cafe Μαΐου 2014


SnowFlake

Recommended Posts

Κοριτσάκι, συγνώμη που παρεμβαίνω στην παρέα σας αλλά οι αντιπηκτικές δεν είναι λόγος πρόκλησης τοκετού, αρκεί να έχουν περάσει γύρω στις 7 ώρες από τη λήψη της ένεσης ... και αν είσαι πρωτότοκος, δεν γεννάς και αμέσως.....

Γέννησα την Πρωταπριλιά, είχα κάνει Clexan 0,4 στις 8 το πρωί, με έπιασαν οι πόνοι κατά τις 1, 5 το απόγευμα μου κάνανε επισκληρίδιο (είμαι και δευτερότοκός και η εξέλιξη του τοκετού είναι πιο γρήγορη).....

Πριν γεννήσω ο γιατρός είχε κάνει λόγο για πρόκληση, αλλά αρνήθηκα και άφησα τη φύση να το προβλέψει....και όλα πήγαν σούπερ.....γιατί να βιαστείς?

Και κάτι ακόμα....η φύση από μόνη της έχει προβλέψει για τους πόνους που μπορεί να αντέξει η κάθε γυναίκα......όταν ήμουν στην αίθουσα του τοκετού και πονούσα, τους πόνους μου τους διαχειριζόμουν μόνη μου και πολύ καλά, γεγονός που έκανε τη μαία να απορήσει για το πώς άντεχο (το μηχάνημα κατέγραφε 150αρες συσπάσεις ανά 1 λεπτό)......΄Μόλις μου βάλανε τεχνητούς πόνους (γιατί βαριόντουσαν να περιμένουν, αφού κάλλησα 3 ώρες στο 4 διαστολή), τότε υπέφερα και ζήτησα την επισκληρίδιο, που σημειωτέον δεν πήγε καλά και δεν με έπιασε:cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry:.....

Όλα αυτά δεν στα λέω να σε φοβήσω αλλά για να σημειώσω ότι όσο λιγότερες παρεμβάσ

εις γίνονται, τόσο πιο ωραία εξελίσεται ο τοκετός μόνος του........αν βέβαια μας αφήσουν οι γιατροί να τα καταφέρουμε:evil::evil::evil::evil::evil::evil:

Όπως και να έχει σου ευχομαι με ένα πόνο να φέρεις στον κόσμο ένα υγιές παιδί και σε όλα τα κοριτσάκια όλα να πάνε καλά και να κρατήσουν σε λίγο τα αγγελούδια τους στην αγκαλίτσα τους.....

Φιλικά

Να σου ζησουν τα παιδακια σου!

Πολυ καλα εκανες και εγραψες την εμπειρια σου...

Ειναι προφανες οτι οι περισσοτεροι γιατροι πλεον δεν περιμενουν τον τοκετο να ξεκινησει μονος του.

Θα βρουν 1002 λογους για να βαλουν τη γυναικα μια ωρα αρχιτερα και να ''ξεμπερδευουν''.


7w9qp3.png                       25/11/11 14/05/14                         

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

stav77 ποσων εβδομαδων ησουν οταν σε επιασαν οι πονοι;

Ο πρωτος τοκετος ειχε ξεκινησει μονος του;

Αριστέα μου γεια σου!

Να χαίρεσαι και εσύ το κοριτσάκι σου και με το καλό να έρθει στην αγκαλίτσα σου και το δεύτερο μπεμπέ....

Γέννησα 37 εβδομάδων και 4 ημερών, αλλά με μία πολύ δύσκολη κυηση, με αποκολλήσεις, αιμορραγίες, κοντό τράχηλο, κίνδυνο προωρότητας και σακούλες φάρμακα, αλλά η μικρή τα κατάφερε.....Από την 36 εβδομάδα είχα διαστολή 2 αλλά δεν με έπιαναν οι πόνοι. Την πρωταπριλιά το πρωί πήγα στο ραντεβού με το γιατρό, όπου είχα διαστολή 3, αλλά δεν πονούσα (είμαι σκληρόπετση λίγο). Εκείνος κλασικά σκάλισε αρκετά:mad::mad::mad::mad::mad:, στις μία το μεσημέρι που ξαναπήγα είχα πόνους, ο τράχηλος είχε λεπτύνει, οι συσπάσεις ήταν τρίλεπτες και με εστειλε στην κλινική...

Εσύ πότε γεννάς? Φυσιολογικά?


nZP1p3.png

585Ep3.png

255rp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αριστέα μου γεια σου!

Να χαίρεσαι και εσύ το κοριτσάκι σου και με το καλό να έρθει στην αγκαλίτσα σου και το δεύτερο μπεμπέ....

Γέννησα 37 εβδομάδων και 4 ημερών, αλλά με μία πολύ δύσκολη κυηση, με αποκολλήσεις, αιμορραγίες, κοντό τράχηλο, κίνδυνο προωρότητας και σακούλες φάρμακα, αλλά η μικρή τα κατάφερε.....Από την 36 εβδομάδα είχα διαστολή 2 αλλά δεν με έπιαναν οι πόνοι. Την πρωταπριλιά το πρωί πήγα στο ραντεβού με το γιατρό, όπου είχα διαστολή 3, αλλά δεν πονούσα (είμαι σκληρόπετση λίγο). Εκείνος κλασικά σκάλισε αρκετά:mad::mad::mad::mad::mad:, στις μία το μεσημέρι που ξαναπήγα είχα πόνους, ο τράχηλος είχε λεπτύνει, οι συσπάσεις ήταν τρίλεπτες και με εστειλε στην κλινική...

Εσύ πότε γεννάς? Φυσιολογικά?

Καταλαβα...

Σημασια εχει οτι ξεκινησε η διαδικασια μονη της!!!

Εγω τωρα παω για φυσικα, οχι απλα φυσιολογικα. Εχω ΠΗΤ 18/5.

Ελπιζω να μη παρουσιαστει καποιο προβλημα και χρειαστει να αλλαξουμε το πλανο μας!

Μακαρι να ειμαι και εγω χοντροπετση!!!!!!!!!


7w9qp3.png                       25/11/11 14/05/14                         

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια σημερα ξυπνησα το πρωι κ ειχα εντονους πονους περιοδου(eδω κ τρεις μερες τα πρωινα ποναω)κ δεν εδωσα σημασια,τελικα ειχα κ αιμα οχι πολυ κ πηγα στο μαιευτηριο.ξεκινησαν οι συσπασεις,το πρωι ειχα ανα 7 λεπτα περιπου κ τωρα ανα 3-4.μας προλαβε ο μπεμπης:):):):)

Stav77 χαιρομαι που επενεβησες κ εγω αυτης της αποψης ειμαι αλλα,υπαρχουν πολλα αλλα.

Ο γιατρος μου ειπε να ξαναμιλησουμε αργοτερα κ αν ειναι να μπουμε το βραδυ:rolleyes:


xps5p3.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια σημερα ξυπνησα το πρωι κ ειχα εντονους πονους περιοδου(eδω κ τρεις μερες τα πρωινα ποναω)κ δεν εδωσα σημασια,τελικα ειχα κ αιμα οχι πολυ κ πηγα στο μαιευτηριο.ξεκινησαν οι συσπασεις,το πρωι ειχα ανα 7 λεπτα περιπου κ τωρα ανα 3-4.μας προλαβε ο μπεμπης:):):):)

Stav77 χαιρομαι που επενεβησες κ εγω αυτης της αποψης ειμαι αλλα,υπαρχουν πολλα αλλα.

Ο γιατρος μου ειπε να ξαναμιλησουμε αργοτερα κ αν ειναι να μπουμε το βραδυ:rolleyes:

Μακαρι.τελικα οταν θελει ο μπεμπης σου θα βγει οτι κ αν λεμε εμεις:).ευχομαι ολα να πανε καλα,με εναν πονο κ να μας ενημερωσεις οταν μπορεσεις.


9Uh8p2.png

Ldmmp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια σημερα ξυπνησα το πρωι κ ειχα εντονους πονους περιοδου(eδω κ τρεις μερες τα πρωινα ποναω)κ δεν εδωσα σημασια,τελικα ειχα κ αιμα οχι πολυ κ πηγα στο μαιευτηριο.ξεκινησαν οι συσπασεις,το πρωι ειχα ανα 7 λεπτα περιπου κ τωρα ανα 3-4.μας προλαβε ο μπεμπης:):):):)

Stav77 χαιρομαι που επενεβησες κ εγω αυτης της αποψης ειμαι αλλα,υπαρχουν πολλα αλλα.

Ο γιατρος μου ειπε να ξαναμιλησουμε αργοτερα κ αν ειναι να μπουμε το βραδυ:rolleyes:

Μπήκα να ευχηθώ στην αννούλα, φανταζομαι οτι τετοια ωρα θα εχει ηδη εξέλιξη ο τοκετός της!

Σου εύχομαι να πανε ολα καλα και να χαρείς τον μπεμπη σου στην αγκαλιτσα σου!

Οταν με το καλο βρεις χρόνο μπες να μας πεις τα νεα σου και πως πηγε!

Εγω θα μπω αυριο να σας πω τα σημερινά νεα απο τον γιατρο μου.

Ολα καλα παντως, 2900 ειναι η ΜΠΕΜΠΑ (οχι οτι παίζει και μεγάλο ρόλο, απλα το αναφέρω).

Καλο βραδυ κορίτσια!


Hl9Qp2.png

EKEIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αννουλα μου αν και καθυστερημενα σου ευχομαι κοπελα να πανε ολα κατευχην και γρηγορα να κρατησεις στην αγκαλια το μωρακι σου υγιες.!!!!Η σκεψη μας θα ειναι μαζι σου συντροφια.!!:):):)

Εμεις πηγαμε χτες στο γιατρο πολυ ψηλα ο μπεμπης αλλα 3 κιλα το πουλακι μου.Συσπασεις εχω αρκετες ανωδυνες κ πονακια πολυ μικρα.Αντε να δουμε.


vkYEp3.pnguPPIp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Olive πολυ καλα η μπεμπα σου στο βαρος της.Εμενα κοντα τρια κιλα στις 36 εβδομαδες.

Δεν θελω να γεννησω μεγαλο παιδι φοβαμαι ,μακαρι να με πιανανε οι πονοι τωρα...ειναι κ πολυ ψηλα ακομα,δεν εχει εμπεδωθει ακομα κ φοβαμαι οτι θα ταλαιπωρηθω στην γεννα,

οπως κ στο πρωτο.Νομιζω τωρα οτι παιρνει 250 γρ. ανα εβδομαδα περιπου.


vkYEp3.pnguPPIp3.png
Link to comment
Share on other sites

Άννα με το καλό!! Ελπίζω να έρθουν όλα ομαλά,και με όσες λιγότερες παρεμβάσεις γίνεται...

Εγώ πήγα σήμερα γιατρό, με έβαλε καρδιοτοκογράφο και είχα αρκετές συσπάσεις, που το ήξερα δηλαδή, έκανα προληπτικά εξέταση για στρεπτόκοκκο και θα πάρω αύριο λογικά αποτελέσματα, ο μπέμπης έχει εμπεδωθεί,έχω διαστολή 1 και ο τράχηλος έχει σχεδόν εξαλειφθεί, οπότε λογικά εντός των ημερών γεννάω κι εγώ. Κλασσικά 36 εβδομάδες (που ελπίζω να πατήσω με το καλό την Παρασκευή!!!)

Από βάρος είμαστε στο μέσο όρο,γύρω στα 2680,αλλά αν βάλεις και την απόκλιση του υπέρηχου,πάλι γατάκι θα βγάλω.Η κόρη μου είχε γεννηθεί 2450 στις 36 ακριβώς.Ας είναι γερός μόνο!

Έχω αγχωθεί λίγο,για τον τοκετό,για το μωρό να είναι καλά,για το πώς θα είμαι πάλι με νεογέννητο,για το πώς θα είναι η "μεγάλη" μου,για όλα!!! Ευτυχώς έχω ψιλοτελειώσει με τις δουλειές που είχα για το γραφείο,κι ελπίζω να μην προκύψουν πολλά τελευταίες στιγμές,να προλάβω να ηρεμήσω λιγάκι!!!

Αυτά κοριτσάκια, Άννα και πάλι ό,τι καλύτερο εύχομαι,με το καλό να κρατήσεις το μωράκι σου αγκαλιά!


hMt4p2.png

CvxKp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας!!!!! Babyofmine εύχομαι να πανε ολα καλα κ να εξελιχθούν ολα ομαλα!!!! Να μας ενημρωσεις οταν μπορέσεις!!! Αννα περιμενουμε κ απο εσένα νέα!!!!! Εγω κορίτσια μου χθες βραδυ ειχα δυνατους πονους κατω χαμηλα κ στην μεση! Αντε να δούμε τι θα γινει.


wG4Ep3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!!!

Τι νέα είναι αυτά που διαβάζω;;;;

Άννα με το καλό να κρατήσεις το μωράκι σου αγκαλιά!!!! Θα περιμένουμε τα νέα σου όποτε μπορείς.

babyofmine με το καλό και σε εσένα!!! Αν δεν σε έχουν πιάσει ακόμη οι πόνοι υπομονή μια μερούλα έμεινε μέχρι την Παρασκευή!

Κορίτσια εμένα από χθες το βράδυ με ψιλοπεθαίνει η μέση μου. Βέβαια γιόρταζε ο άντρας μου και είχαμε τραπέζι στο σπίτι, αλλά δεν μπορώ να πω ότι κουράστηκα. Ίσα ίσα που ο καψερός εκείνος τα έκανε όλα κι εγώ απλά έκατσα μισή ώρα στην κουζίνα για να τακτοποιήσω τα φαγητά στις πιατέλες. Τόσο εύθραυστες είμαστε πια τώρα προς το τέλος; Το καλό είναι ότι εδώ και 3 μέρες έχουν σταματήσει τελείως τα καφέ και το αίμα που είχα δει και είχαμε πάει στο μαιευτήριο. Η μικρή κουνιέται συνέχεια και έχει γίνει πολύ δυνατή.


GP3ap2.png
dEK1p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


×
×
  • Δημιουργία νέου...