Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

Cafe Μαΐου 2014


SnowFlake

Recommended Posts

Επίσης αισθανομαι καλυτερα απο ποτε, ούτε πονακια ούτε βάρος, ούτε κούραση,'το βραδυ κοιμάμαι καλα...μου φαινεται οτι δεν θα γεννήσω ποτε!

Πως γινεται να ανατραπούν τοσο πολυ τα πραγματα σε -το πολυ-3εβδομαδες;

Μου αρεσει που λένε οτι οι δευτεροτοκες γεννούν νωριτερα...για μένα δεν το βλεπω!!!!

Εχω την Τετάρτη γιατρο, ειμαι περίεργη τι θα μου πει για την εξέλιξη;

Εσεις έχετε κανενα συμπτωμα;

Α, κατι συσπασεις που έδειχνε ο καρδιοτοκογραφος την προηγούμενη εβδομαδα ούτε που τις καταλάβαινα (σε αντίθεση με ενα μήνα πριν που ειχα τα βραδιά)


Hl9Qp2.png

EKEIp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Olive εμενα στο πρωτο μου ειχε πει οτι δεν ειχε εμπεδωθει καλα στην λεκανη ,απ τον υπερηχο αυτο αλλα κ απο την κολπικη εξεταση.Επισης οταν μου εσπασαν τα νερα στο σπιτι φυγανε σαν χειμαρος πολλα κ οχι λιγα λιγα σαν ουρα οπως συνηθιζεται και αυτο επειδη το κεφαλακι ηταν πιο ψηλα απο την εξοδο του τραχηλου κ δεν τον καλυπτε ωστε να φευγουν σιγα σιγα τα νερα.Ολα καλα ομως μια χαρα γεννησα απλα εκανα περισσοτερες εξ ωθησεις για να κατεβει το μωρακι.Εμεις εχουμε αυριο γιατρο θα τον ρωτησω...

Μαρια με γεια το δωματιο.Τι χρωμα το κανατε? Εμεις το εχουμε ροζ φουξια λογω της

μικρης κ θα το βαψουμε μετα την γεννηση αφου θα εχω φυγει απο το σπιτι 2 μερουλες για την μυρωδια μαζι με τα παιδια.Παροτι χρησιμοποιουμε οικολογικα χρωματα κ αυτα παλι μυριζουν.Βεβαια κ περσι που φρεσκαραμε το δωματιο της μεσα κοιμηθηκε το πουλακι δεν ηθελε αλλου με τιποτα.


vkYEp3.pnguPPIp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,

Μολις γυρισαμε απο τον γιατρο κ μας και μας ειπε να μπουμε την παρασκευη το βραδυ για να γεννησουμε!!!λογω αντιπηκτικης μου ειπε,για να μην το ρισκαρουμε.

Μας επιασε το αγχος με τον αντρα μου κ δεν ξεραμε τι να πουμε,κολπικα με ειδε κ μου ειπε οτι ο τραχηλος ειναι πολυ μαλακος κ απο στιγμη σε στιγμη μπορει να σπασουν τα νερα,η αληθεια ειναι οτι θελω να γεννησω αλλα με απιασε το αγχος,απο το πρωι ποναω κιολας ,πονους περιοδου.αυτα.

Ενω βεβαια το σαββατο θα ειμαι 39 εβδομαδων,θα ηθελα να ερθει φυσιολογικα οποτε ηθελε,αλλα ενταξει καταλαβαινω κ τον γιατρο .

Εσεις που κανετε αντιπηκτικες τι οδηγια εχετε μεχρι τωρα?


xps5p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα,

Μολις γυρισαμε απο τον γιατρο κ μας και μας ειπε να μπουμε την παρασκευη το βραδυ για να γεννησουμε!!!λογω αντιπηκτικης μου ειπε,για να μην το ρισκαρουμε.

Μας επιασε το αγχος με τον αντρα μου κ δεν ξεραμε τι να πουμε,κολπικα με ειδε κ μου ειπε οτι ο τραχηλος ειναι πολυ μαλακος κ απο στιγμη σε στιγμη μπορει να σπασουν τα νερα,η αληθεια ειναι οτι θελω να γεννησω αλλα με απιασε το αγχος,απο το πρωι ποναω κιολας ,πονους περιοδου.αυτα.

Ενω βεβαια το σαββατο θα ειμαι 39 εβδομαδων,θα ηθελα να ερθει φυσιολογικα οποτε ηθελε,αλλα ενταξει καταλαβαινω κ τον γιατρο .

Εσεις που κανετε αντιπηκτικες τι οδηγια εχετε μεχρι τωρα?

Με το καλο ευχομαι να γεννησεις το μωρακι σου,με ενα πονο.

Τι εννοουσε να μην ρισκαρετε?

Η αιματολογος που πηγα την προηγουμενη βδομαδα μου ειπε να κανω μονο την πρωινη δοση την μερα πριν τον τοκετο αν ειναι προγραμματισμενος.ο γυναικολογος μου ειχε πει 1-2 μερες πριν θελει να την διακοψουμε.κατι που σημαινει (χωρις να το εχουμε συζητησει ακομα) οτι θα παμε προγραμματισμενα κ εμεις.αλλα που μπορει να ρισκαρεις?

Εχω ακουσει οτι αν σηκωσεις λιγακι βαρος η κουραστεις λιγο παραπανω βοηθας τα νερα να σπασουν.μια φιλη μου εβαλε σκουπα κανα 2 μερες πριν παει για προγραμματισμενο τοκετο,κ σπρωξε σπρωξε την σκουπα της εσπασαν τα νερα 38 εβδομαδων.

Οπως κ να χει ενημερωσε μας οταν με το καλο μπορεσεις.αντε κ καλη αρχη να κανουμε στα γεννητουρια.


9Uh8p2.png

Ldmmp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω κοριτσια

Ο θεος να ειναι μαΖι μας.

Ο γιατρος. Ειπε να μην ρισκαρουμε κ να παμε προγραμματισμενα γιατι δεν παμε ετςι κ κανω την ενεση κ μου σπασουν τα νερα μιση ωρα μετα θα ειναι επιφοβο για την επισκληριδιο,αν κ δεν θελω να κανω αλλα αν τα δω ολα κολιωμενα,

Αντε τωρα θα τρεξουμε να κανουμε τις εναπομεινουσες δουλειτσες:)


xps5p3.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω κοριτσια

Ο θεος να ειναι μαΖι μας.

Ο γιατρος. Ειπε να μην ρισκαρουμε κ να παμε προγραμματισμενα γιατι δεν παμε ετςι κ κανω την ενεση κ μου σπασουν τα νερα μιση ωρα μετα θα ειναι επιφοβο για την επισκληριδιο,αν κ δεν θελω να κανω αλλα αν τα δω ολα κολιωμενα,

Αντε τωρα θα τρεξουμε να κανουμε τις εναπομεινουσες δουλειτσες:)

Ποια κ ποση δοση κανεις ενεση?δεν στην εχει μειωσει η μοιρασει πρωι βραδυ για αν τυχον σπασουν τα νερα?


9Uh8p2.png

Ldmmp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερουδιααα

Πως παμε;

Εγω ποναλακια εχω μεσα στη μερα, λιγο κρατανε και σφιγγει αρκετα η κοιλια!

Την Πεμπτη το απογευμα θα παμε στο γιατρο μας!!

Καλημερα,

Μολις γυρισαμε απο τον γιατρο κ μας και μας ειπε να μπουμε την παρασκευη το βραδυ για να γεννησουμε!!!λογω αντιπηκτικης μου ειπε,για να μην το ρισκαρουμε.

Μας επιασε το αγχος με τον αντρα μου κ δεν ξεραμε τι να πουμε,κολπικα με ειδε κ μου ειπε οτι ο τραχηλος ειναι πολυ μαλακος κ απο στιγμη σε στιγμη μπορει να σπασουν τα νερα,η αληθεια ειναι οτι θελω να γεννησω αλλα με απιασε το αγχος,απο το πρωι ποναω κιολας ,πονους περιοδου.αυτα.

Ενω βεβαια το σαββατο θα ειμαι 39 εβδομαδων,θα ηθελα να ερθει φυσιολογικα οποτε ηθελε,αλλα ενταξει καταλαβαινω κ τον γιατρο .

Εσεις που κανετε αντιπηκτικες τι οδηγια εχετε μεχρι τωρα?

Αννα μου καταρχας με το καλο σου ευχομαι να πανε ολα κατ ευχην.

Εγω στη θεση σου (σα δευτεροτοκος βεβαια και εχοντας κανει μια προκληση τοκετου) δε θα το δεχομουν.

Δεν ειναι λογος οι αντιπηκτικες για να γεννησεις νωριτερα.

Πραγματικα δε καταλαβαινω αυτη την τακτικη των γιατρων να βιαζονται...

Τελοσπαντων αυτη ειναι η αποψη μου και ο καθενας εχει μια αποψη:)

Και παλι ευχομαι ολα να πανε καλα και να εχεις ενα γερο μωρο στην αγκαλιτσα σου:D:D:D:D


7w9qp3.png                       25/11/11 14/05/14                         

Link to comment
Share on other sites

Αννα μου καταρχας με το καλο σου ευχομαι να πανε ολα κατ ευχην.

Εγω στη θεση σου (σα δευτεροτοκος βεβαια και εχοντας κανει μια προκληση τοκετου) δε θα το δεχομουν.

Δεν ειναι λογος οι αντιπηκτικες για να γεννησεις νωριτερα.

Πραγματικα δε καταλαβαινω αυτη την τακτικη των γιατρων να βιαζονται...

Τελοσπαντων αυτη ειναι η αποψη μου και ο καθενας εχει μια αποψη:)

Και παλι ευχομαι ολα να πανε καλα και να εχεις ενα γερο μωρο στην αγκαλιτσα σου:D:D:D:D

Αριστεα κ εμενα δεν μ αρεσει η ιδεα γιατι η φιλη μου που μπηκε με προκληση εμεινε εκει 15-18 ωρες ξαπλα,κ γενικα κατι με εχει χαλασει δεν νιωθω χαρα που θα μπω,ηθελα να ερθει φυσικα,τι να πω δεν ξερω,σκεφτομαι κ τον γιατρο που θα εχει προβλημα στο ιατρειο του.εσενα ποια ειναι η εμπειρια σου αριστεα με την προκληση?δυσκολευτηκες?

Μαριακου ινοχεπ παιρνω 0,45 και σημερα μου ειπε να την μοιρασω πρωι βραδυ.


xps5p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αννα μπηκα με προκληση 39+4 γτ ενα ΚΤΓ εδειξε οτι επεφταν οι παλμοι της κορης μου, αλλα αμεσως ανεβαιναν παλι..

Δλδ ισως και να μην υπηρχε λογος να μπω.

Μπηκα λοιπον και εγω Παρασκευη και εκανα 7μιση ωρες να γεννησω κολπικα, ευτυχως ημουν τυχερη και ανταποκριθηκε το σωμα μου στα φαρμακα. Εγιναν ολες οι παρεμβασεις που θα μπορουσα να εχω.

Ξερω οτι δεν ηταν αυτος ο τροπος που ηθελα να ερθει το παιδι μου στο κοσμο..γι αυτο και αλλαξα γιατρο!

Τοτε βεβαια δεν ειχα το μυαλο να σκεφτω και εκανα οτι μου ειπε ο θεος-γιατρος.

Με τον αιματολογο σου εχεις μιλησει;

Ισως να επαιρνες και μια δευτερη γνωμη;

Ειναι πολυ σημαντικη αποφαση, και οι γιατροι την παιρνουν αψηφιστα.

Εχει καποιο προβλημα το μωρο ή η εγκυμοσυνη γενικοτερα και θελει να γεννησεις νωριτερα;

Οι αντιπηκτικες ΔΕΝ ειναι λογος προκλησης.


7w9qp3.png                       25/11/11 14/05/14                         

Link to comment
Share on other sites

Αννα μπηκα με προκληση 39+4 γτ ενα ΚΤΓ εδειξε οτι επεφταν οι παλμοι της κορης μου, αλλα αμεσως ανεβαιναν παλι..

Δλδ ισως και να μην υπηρχε λογος να μπω.

Μπηκα λοιπον και εγω Παρασκευη και εκανα 7μιση ωρες να γεννησω κολπικα, ευτυχως ημουν τυχερη και ανταποκριθηκε το σωμα μου στα φαρμακα. Εγιναν ολες οι παρεμβασεις που θα μπορουσα να εχω.

Ξερω οτι δεν ηταν αυτος ο τροπος που ηθελα να ερθει το παιδι μου στο κοσμο..γι αυτο και αλλαξα γιατρο!

Τοτε βεβαια δεν ειχα το μυαλο να σκεφτω και εκανα οτι μου ειπε ο θεος-γιατρος.

Με τον αιματολογο σου εχεις μιλησει;

Ισως να επαιρνες και μια δευτερη γνωμη;

Ειναι πολυ σημαντικη αποφαση, και οι γιατροι την παιρνουν αψηφιστα.

Εχει καποιο προβλημα το μωρο ή η εγκυμοσυνη γενικοτερα και θελει να γεννησεις νωριτερα;

Οι αντιπηκτικες ΔΕΝ ειναι λογος προκλησης.

Δηλαδη γεννησες 7 το πρωι?αν μπηκες 12 εμεις τοτε θα παμε,πολυ τυχερη ησουν μακαρι κ εγω.

Δεν υπαρχει καποιο θεμα,η αιματολογος μου ειπε οταν με δει ετοιμη ο γιατρος να μειωσουμε την δοση στα 0,2.ενταξει δεν τον κατηγορω καταλαβαινω κ την αλλη πλευρα,και εγω αν ημουν στη θεση του θα δυσκολευομουν.απλα σκεφτομαι οτι ολη μερα θα μαι ξαπλωμενη κ καθηλωμενη,σε βαζουν στο δωματιο σου?ή εισαι στο χειρουργειο?


xps5p3.png
Link to comment
Share on other sites

Αριστεα εκανες επισκληριδιο?

Πονεσες?εγω δεν θελω να κανω αλλα εχω ακουσει πως η ωκυτοκυνη που σου βαζουν προκαλει πιο εντονους πονους λογω του οτι γινετε βεβιασμενα


xps5p3.png
Link to comment
Share on other sites

Αριστεα εκανες επισκληριδιο?

Πονεσες?εγω δεν θελω να κανω αλλα εχω ακουσει πως η ωκυτοκυνη που σου βαζουν προκαλει πιο εντονους πονους λογω του οτι γινετε βεβιασμενα

Δε με ρωτησανε κιολλας... Εκανα επισκληριδιο ναι, οι τεχνητοι πονοι δυσκολα αντεχονται:?:???:

Εγω μπηκα στις 6 το πρωι, μου εβαλαν υποθετο στις 7 και λιγο μετα τον ορο, μετα μου εσπασαν τα νερα, μου εκαναν επισκληριδιο, και ημουν στην αναμονη για καποιες ωρες ωστε να εξελιχθει η διαστολη.

Στις 2 το μεσημερι αρχισα τις εξωθησεις, στις 14:10 πηγαμε στο χειρουργειο και 14:20 γεννησα την κορη μου!

Ημουν τυχερη το ξαναλεω.. δεν ανταποκρινονται ολοι οι οργανισμοι στα φαρμακα.. Επισης η κορη μου ηταν ηδη χαμηλα στη λεκανη οποτε επαιξε κ αυτο ρολο;)

Ολες αυτες τις ωρες ημουν ξαπλωμενη εννοειται και καθε λιγο κ λιγακι μου εκαναν και κολπικες εξετασεις....:evil::evil::evil:


7w9qp3.png                       25/11/11 14/05/14                         

Link to comment
Share on other sites

Αριστεα κ εμενα δεν μ αρεσει η ιδεα γιατι η φιλη μου που μπηκε με προκληση εμεινε εκει 15-18 ωρες ξαπλα,κ γενικα κατι με εχει χαλασει δεν νιωθω χαρα που θα μπω,ηθελα να ερθει φυσικα,τι να πω δεν ξερω,σκεφτομαι κ τον γιατρο που θα εχει προβλημα στο ιατρειο του.εσενα ποια ειναι η εμπειρια σου αριστεα με την προκληση?δυσκολευτηκες?

Μαριακου ινοχεπ παιρνω 0,45 και σημερα μου ειπε να την μοιρασω πρωι βραδυ.

Κοριτσάκι, συγνώμη που παρεμβαίνω στην παρέα σας αλλά οι αντιπηκτικές δεν είναι λόγος πρόκλησης τοκετού, αρκεί να έχουν περάσει γύρω στις 7 ώρες από τη λήψη της ένεσης ... και αν είσαι πρωτότοκος, δεν γεννάς και αμέσως.....

Γέννησα την Πρωταπριλιά, είχα κάνει Clexan 0,4 στις 8 το πρωί, με έπιασαν οι πόνοι κατά τις 1, 5 το απόγευμα μου κάνανε επισκληρίδιο (είμαι και δευτερότοκός και η εξέλιξη του τοκετού είναι πιο γρήγορη).....

Πριν γεννήσω ο γιατρός είχε κάνει λόγο για πρόκληση, αλλά αρνήθηκα και άφησα τη φύση να το προβλέψει....και όλα πήγαν σούπερ.....γιατί να βιαστείς?

Και κάτι ακόμα....η φύση από μόνη της έχει προβλέψει για τους πόνους που μπορεί να αντέξει η κάθε γυναίκα......όταν ήμουν στην αίθουσα του τοκετού και πονούσα, τους πόνους μου τους διαχειριζόμουν μόνη μου και πολύ καλά, γεγονός που έκανε τη μαία να απορήσει για το πώς άντεχο (το μηχάνημα κατέγραφε 150αρες συσπάσεις ανά 1 λεπτό)......΄Μόλις μου βάλανε τεχνητούς πόνους (γιατί βαριόντουσαν να περιμένουν, αφού κάλλησα 3 ώρες στο 4 διαστολή), τότε υπέφερα και ζήτησα την επισκληρίδιο, που σημειωτέον δεν πήγε καλά και δεν με έπιασε:cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry:.....

Όλα αυτά δεν στα λέω να σε φοβήσω αλλά για να σημειώσω ότι όσο λιγότερες παρεμβάσεις γίνονται, τόσο πιο ωραία εξελίσεται ο τοκετός μόνος του........αν βέβαια μας αφήσουν οι γιατροί να τα καταφέρουμε:evil::evil::evil::evil::evil::evil:

Όπως και να έχει σου ευχομαι με ένα πόνο να φέρεις στον κόσμο ένα υγιές παιδί και σε όλα τα κοριτσάκια όλα να πάνε καλά και να κρατήσουν σε λίγο τα αγγελούδια τους στην αγκαλίτσα τους.....

Φιλικά


nZP1p3.png

585Ep3.png

255rp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


×
×
  • Δημιουργία νέου...