Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Μανούλες από τα παλιά


thomai62

Recommended Posts

Τι κανετε κορίτσια?

Φακες εμεις σημερα!!

κι εγω του μικρου λιγο του εδωσα αλεσμενα στην αρχη....αλλα παντα εδινα ενδιάμεσα (σαν σνσκ) κατι να μασουλάει....εδώ και καιρο τρωει ο,τι και εμεις 

 

 


 kRl9p2.png kRl9p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Οι περισσότεροι φοβούνται τον πνιγμό όχι μόνο οι γιαγιάδες-έχω ακούσει κοτσάνες κι.από παιδιάτρους. Όπως επίσης φοβούνται ότι το παιδί δεν τρέφεται επαρκώς γιατί δε μετράμε πόσο τρώει.... απόψεις και φοβίες!


zRCTp3.png
Link to comment
Share on other sites

@SFSI81 συμφωνω απολυτα! Εμενα μου ελεγαν για παραδειγμα η φρουτοκρεμα στο δεκατιανο περιεχει 3 φρουτα ενω αν της δινεις κομματακια τρωει μονο 1!! Και να φανταστεις πως ηταν παντα και πολυ ανεπτυγμενο παιδι, δεν ειχαμε να ανησυχησουμε ποτε για το βαρος!σε συναδελφο μου παντως τους απαγορεψε ο παιδιατρος να σταματησουν τα αλεσμενα πριν κλεισει χρονο!:shock: μου εκανε πολυ εντυπωση, γιαυτο ξεκινησα και αυτη την κουβεντα!


TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites

 Δυστυχώς είναι πολλοί οι παιδίατροι αυτοί αλλά οι αναπτυξιολόγοι έχουν άλλη γνώμη. Ανεβάζω ένα άρθρο -πρεπει να  εγκριθεί πρώτα όμως.

http://pediatros-thes.gr/άρθρα/αλεσμένα-ή-μη/


zRCTp3.png
Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια καλο σαββατοκυριακο

σημερα θα φαμε οτι εχει περισσεψει

εγω στα δικα μου απο 10 μηνων εδινα κομματακια κι ενδιαμεσα μπισκοτα 

θα σας πω τι εζησα σαν εμπειρια στον παιδικο που δουλευα ειχα ενα κοριτσακι 2,5 χρονων που ετρωγε αλεσμενα ακομα και δεν ηξερε να μαζηζει κα να καταπιει γιατι η μαμα μεχρι τα 2 της εδινε αλεσμενα επειδη φοβοταν


rS0gp3.pngTCVip3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κορίτσια!!!

Κοτόπουλο στο φούρνο με λαχανικά...

@thomai62 συμβαίνει αυτό με τ αλεσμένα δυστυχώς... όσο πιο αργά όμως τα παιδιά μαθαίνουν να διαχειρίζονται την κανονική τροφή δεν είναι πιο επικίνδυνο; 

Άκουγα έναν αναπτυξιολόγο που έλεγε πώς στο χρόνο είναι καλό τα παιδιά είναι καλό να ξέρουν να μασούν (όχι ψωμιά) γιατί τους βοηθάει και στη μετέπειτα καλή άρθρωση του λόγου...


zRCTp3.png
Link to comment
Share on other sites

;Καλημερα

οτοπουλο με μπαμιες σημερα

Κ γω αλεσμενα ξεκινησα την μεγαλη που απο αναπτυξη ηταν σουπερ.αλλα μια ωρα καραγκιοζιλικια για να φαει δυο κουταλιες.8-10μηνα τπτ.μαγειρευα κ πετουσα.ηταν καλοκαιρι,εσκασαν δοντια,μπουσουλησε,περπατησε οποτε φαι οχι.ευτυχως θηλαζε φουλ.10μηνωναρχισε φρουτα σε κομματια κ ετσι σιγα σιγα τα παντα.δλδ 11μηνων μακατονια με κιμα κ κεφτεδακια.μετα το χρονο ευτυχως τα παντα κ μονη

Ο μικρος τα πηγε λιγο καλυτερα στην αρχη.μισο μπωλακι το τσακιζε.αλλα ηθελε λιωμενα.7μηνων αρχισανε να πονανε τα ουλα κ το γυρισε σε κομματια.αυτος δ ειναι τοσο κολλημενος στο στηθος,κ απο βαρος χαμηλα,περναει κ μερες αφαγιας.πλεον αν φαει ειναι κανονικα μαζι με μας το ιδιο φαι αλλα σαν πουλακι,τσιμπολογαει

Εγω να πω την αληθεια βαριεμαι πολυ την εισαγωγη στις στερεες με χωρια μαγειρεματα κ αλεσματα.εχω δει μεγαλα παιδια να τρωνε αλεσμενα,ολα καποια στιγμη το κοβουν.αλλα πιστευω επηρεαζει κ ομιλια κ αργοτερα διατροφικες συνηθειες

Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα!

 

Κοτοπουλο με πατατες στο φουρνο σημερα!

Εκτος του ότι, οσο πιο αργα τοσο πιο δυσκολα γινεται η  μεταβαση, το παιδι συνηθιζει και σε πολύ συγκεριμενες γευσεις και αντε μετα να το μαθεις να τρωει ο,τι μαγειρευεις.

Βικυ κι εγω το βαριέμαι απιστευταααααα......στον μικρο σταματησα από πολύ νωρις να εχω ξεχωριστο φαγητο  ,,,,,,,,ευτυχως είναι παμφάγος.....


 kRl9p2.png kRl9p2.png

Link to comment
Share on other sites

Ακομη κ 6μηνων με 10δυσκολο μου φαινεται.οσο μπορω μετα τις νεες εισαγωγες κανω ενα φαι.μετα το χρονο εννοειται ενα.αλλα κ τωρα λαδερα,οσπρια,σουπες,ψητα στο φουρνο για ολους.απλα χωρις αλατι.απλα τα φερνω στα μετρα του

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


γεια σας κοριτσια μακαρονια με σαλτσα σημερα...!!!!!! στον γιο μου αργησα παρα πολυ να του ξεκινησω κομματια οατν ηταν και οχτω μηνων ξεκινησα να δουλευω και τα βασικα γευματα δε του τα εδινα κιολας εγω...ειναι πολυ φοβητσιαρης κιολας ο αντρας μου και τα πεθερικα μου.. πριν λιγες μερες τον ειχε παει ο αντρας μου μια βολτα και επειδη ηταν μπουκομενος ο μικρος στραβοκαταπιε και πνηγικε λιγο με μια φρυγανια νομιζω που ετρωγε παραλιγο ο αντρας μου να μας απαγορεψει να του δεινουμε να τρωει τετοια μηπως ξαναπνηγει και οποτε κραταει στο χερι του να φαει κατι ο μικρος και τον δει ακομα και πατατα να ειναι του την περνει κ την κοβει σε μικρα κομματια.. αλλα περα απο αυτα σκεφτομαι στο δευτερο με το καλο να του ξεκινησω απο πολυ μικρο τα το φαγητο με κομματια...!!!


em82p2.png QGcTp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Μακαρόνια με κιμά σήμερα!

Ωραίος καιρός όντως... το βράδυ κάνει κρύο.....

Πώς περάσατε?

Τα δικά μου ξεκίνησαν να μασουλάνε κομμάτια από 9 μηνών περίπου. Ο μεγάλος έτρωγε τα κύρια γεύματα αλεσμένα ως το χρόνο και ξαφνικά έχασε το ενδιαφέρον του για το φαγητό, οπότε ξεκινήσαμε κομμάτια. Στον μικρό έκανα κατά κάποιο τρόπο blw αλλά σε συνδυασμό με αλεσμένα στην αρχή και από 10 μηνών έτρωγε από το φαγητό μας. Όσο για την παιδίατρο μου φάνηκε ότι δεν ήθελε να πάρει την ευθύνη να μου δώσει το οκ, αλλά εγώ ειδικά στο 2ο δεν συμβουλεύτηκα σχεδόν καθόλου την παιδίατρο σχετικά με τη διατροφή και το θηλασμό. Πάντως είχα κ εγώ στην οικογένεια παιδάκι που έτρωγε ως 2 ετών αλεσμένα και έχω την εντύπωση ότι δεν τον βοήθησε αυτό στην ομιλία. 

On 23/9/2017 at 4:52 ΜΜ, xaroumenh mama είπε:

γεια σας κοριτσια μακαρονια με σαλτσα σημερα...!!!!!! στον γιο μου αργησα παρα πολυ να του ξεκινησω κομματια οατν ηταν και οχτω μηνων ξεκινησα να δουλευω και τα βασικα γευματα δε του τα εδινα κιολας εγω...ειναι πολυ φοβητσιαρης κιολας ο αντρας μου και τα πεθερικα μου.. πριν λιγες μερες τον ειχε παει ο αντρας μου μια βολτα και επειδη ηταν μπουκομενος ο μικρος στραβοκαταπιε και πνηγικε λιγο με μια φρυγανια νομιζω που ετρωγε παραλιγο ο αντρας μου να μας απαγορεψει να του δεινουμε να τρωει τετοια μηπως ξαναπνηγει και οποτε κραταει στο χερι του να φαει κατι ο μικρος και τον δει ακομα και πατατα να ειναι του την περνει κ την κοβει σε μικρα κομματια.. αλλα περα απο αυτα σκεφτομαι στο δευτερο με το καλο να του ξεκινησω απο πολυ μικρο τα το φαγητο με κομματια...!!!

Αν το δοκιμάσεις θα δεις οτι ακόμα και το μωρό 7 μηνών έχει αντανακλαστικό και διαχειρίζεται την τροφή στο μπροστά μέρος του στόματος, δεν την στέλνει απευθείας στο λαιμό. Αλλα με στενή επιτήρηση εννοείται..

 


dph2p2.pngRGM7p2.png

Link to comment
Share on other sites

Τι κανετε κορίτσια?

Εμεις διαφορα περισσεύματα σημερα!

Καθησα σημερα και αλλαξα τα ρουχα των παιδιων.....τα αγορακια πιο ευκολα είναι, δεν εχουν και πολλα πολλα............καποιααααααααα στιγμη θα κανω και τα δικα μου.

Αυτην την εβδομαδα η μικρη θα καθεται μεχρι τις 12 στο σταθμο. Ευτυχως τα παει πολύ καλα, παντα κλαψουριζει να κατσει και άλλο.

 

 

 

 


 kRl9p2.png kRl9p2.png

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια 

μακαρονια με σαλτσα σημερα

κολλησα και εγω ιωση και την περασα πιο βαρια απο τα μικρα ολη νυχτα  ψηθηκα στο πυρετο και εχω ξυπνησει με φοβερο πονοκεφαλο


rS0gp3.pngTCVip3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...