Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 25 λεπτά , Fay_ είπε:

      Κορίτσια σήμερα άλλαζα βδομάδα και μπαίνω στην 8η. Είχα μέρες να δω καφέ. Και τώρα πριν λίγο είδα στο σκούπισμα και στο εσώρουχο, περισσότερη ποσότητα από ότι συνήθως. Επίσης δεν ήταν σκούρο καφε όπως συνήθως, αλλά σαν να ροζιζε. Πόνους δεν έχω. Χθες ένιωθα λιγα τραβήγματακια. Έχω αγχωθεί πολύ. Να πάω στο νοσοκομείο; Δεν ξέρω τι να κάνω. Έχω τρελαθεί.. 

      πάρε τον γιατρό σου τηλέφωνο καλού κακού

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

Χριστός Ανέστη παρεάκι! Και του χρόνου με υγεία! Τι ωραιο καιρό που μας έκανε φέτος το Πασχα.

Εμεις πηγαμε στο χωριο του άντρα μου κι επιστρεψαμε χτες. Περασαμε ωραια, ψήσαμε κλασσικά το αρνάκι μας, το κοκορετσι μας μια χαρα. Δεν τολμώ να ανέβω στην ζυγαρια.

Αγγελική λόγω της κίνησης αυτή η ταλαιπωρια; Οι δικοι μας που εφυγαν πρωι ενθουσιαστηκαν με τον καινουριο δρομο καθώς εκαναν τη μισή ωρα απ'οτι συνηθως. Ο άντρας μου χτες ομως που πετυχε κινηση λογω ατυχηματος αντιμετωπισε θεματακι. 

Χτες ειχαμε μακαρονια σκετα για αποτοξίνωση. Για σημερα μαλλον αρνακι που έφερα απο το χωριο για τους συμπεθερους.

Φιλια 

  • Μου αρέσει 1

ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

Καλημερα χρονια πολλα και Χριστος Ανεστη!!!

Απ οτι διαβασα περασατε καλα και χαιρομαι γι αυτο.

Εγω δεν μπορω να πω οτι ξεκουραστηκα αλλα σε γενικες γραμμες περασαμε ωραια. Ψησαμε παιδακια, μπιφτεκια, λουκανικα, κοκορετσι, ειχαμε και τα αλλα σχετικα (τζατζικι, αυγα, γλυκα) κοινως σκασαμε! Δοξα το Θεο καλα ηταν

Εχτες ειχαμε τη λειτουργια στο εκκλησακι μας, ηταν παρα πολυ ομορφα οπως παντα!

Τωρα τα κεφαλια μεσα και δεν θελω καθολου.

Αφροδιτακι δεν θυμαμαι το site γιατι απλα εβαζα ως ευρεση χαριζονται σκυλακια και εμπαινα οπου εβρισκα. Με ταλαιπωρει πολυ για την ωρα γιατι ειναι μωρο, στη σουβλα μου ερχεται να το κανω. Ελπιζω σε καλυτερες μερες γιατι θα καταρρευσω ετσι οπως παει

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην μαγειροπαρέα!

Για σήμερα το μενού μας έχει δύο φαγητά. Ρολό κοτόπουλο στον φούρνο με πατάτες αλλά και σπανακόρυζο με σπανάκι και μυρωδικά από το χωριό. Ότι θέλει τρώει ο καθένας και σίγουρα θα μείνει και για αύριο. Χτες είχα φτιάξει φακές.

Φωτεινή η ταλαιπωρία οφειλόταν κυρίως στο ότι στην σύραγγα στο Αντίρριο έχουν αφήσει στην κυκλοφορία μόνο μία λωρίδα. Αν σκεφτείς ότι όλος ο δρόμος έχει 3 λωρίδες και στην σύραγγα γίνεται 1 είναι δεδομένο ότι θα προκληθεί συμφόρηση. Και με τον όγκο των αυτοκινήτων που είδαμε καταλήξαμε στο συμπέρασμα ότι φέτος όλη η Αθήνα πήγε για Πάσχα σε Ήπειρο και Αιτωλοακαρνανία! Πάντως για να λέμε και την αλήθεια ο δρόμος είναι το κάτι άλλο! Κι εμείς κάτω από κανονικές συνθήκες για να φτάσουμε στο χωριό θέλουμε περίπου 4,30 ώρες ενώ πρίν κάναμε 6 στην καλύτερη!

Ιωαννάκι υπομονή με τον σκυλάκο! Είναι σα να έχεις ένα μωρό στο σπίτι που θα το βάλεις σιγά σιγά σε πρόγραμμα. Πάντως είναι γλύκας! Βοήθειά σας και η λειτουργία στο εκκλησάκι σας! 

Μαγειροαπαρεάκι θα επιστρέψω και πιο μετά καθώς έπεσε δουλίτσα....

 

 

  • Μου αρέσει 1

1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Χριστός ανέστη, χρόνια πολλά σε όλες και όλους, υγεία κι ευλογία στο σπίτι σας.

 

Ήρθε η μεγάλη Εβιρίνα, περάσαμε μόνο λίγες μέρες μαζί και ξανάφυγε.

Το Πάσχα ήμασταν καλεσμένοι σε μια φιλική οικογένεια μαζί με άλλες 3 οικογένειες να ψήσουμε όλοι μαζί διάφορα κομμάτια κρέατος σε μια κοινή ψησταριά. Εμείς είχαμε φέρει παϊδάκια και μπριζολάκια αρνίσια, λουκάνικα και μερικά φιλετάκια κοτόπουλου. Συμπληρωσαμε με ψωμί, τζατζίκι, σαλάτα λάχανο-καρότο, κουλουράκια, τσουρέκι, αναψυκτικά, κρασιά και νερό.

Τελικά έφτιαξα και κουλουράκια και τσουρέκι γιατί μου το ζήτησε η μικρή Εβιρίνα. Ξεπατώθηκα όλες τις μέρες με το σύνολο της κούρασης και δεν μπορούσα να συνέλθω. Ακόμη και σήμερα σηκώθηκα κουρασμένη.

Ο καιρός μας τα χάλασε με ξεκίνημα την Κυριακή του Πάσχα. Εκεί που μας είχαν καλέσει ήταν αγρός κι όχι σπίτι. Μόνο ένα υπόστεγο υπήρχε και μια αποθηκούλα για τα αγροτικά εργαλεία. Όσο πέρναγε η ώρα τόσο κατέβαινε η θερμοκρασία. Τελικά φάγαμε το κρύο της αρκούδας, φανταστείτε ότι όταν ξεκινήσαμε από το σπίτι είχε 12 βαθμούς κι όταν φύγαμε από εκεί είχε 6. Έβρεξε κιόλας αλλά ευτυχώς δε βραχήκαμε.

Τη Δευτέρα του Πάσχα συνεχίστηκε η βροχή, έβαλε αέρα και έριξε και χαλάζι. Την Τρίτη του Πάσχα και χτες Τετάρτη χιόνισε. Η θερμοκρασία κατέβηκε πολύ και φυσικά τα καλοριφέρ τα ξανανάψαμε πάνω που τα είχαμε κλειστά για 12 - 15 μέρες. 

Σήμερα ξεκίνησε η βελτίωση. Δε χιόνισε ούτε έβρεξε αλλά κάνει κρύο ακόμη.

Έφτιαξα φασόλια με σπανάκι και λουκάνικα μέσα κι έγινε υπέροχο.

Αυτά ήταν τα νέα μου σε γενικές γραμμές σας φιλώ όλες.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην μαγειροπαρέα!

Για σήμερα δεν έχω μαγειρέψει καθώς έχει στο ψυγείο και σπανακόρυζο αλλά και ρολό κοτόπουλο από χθες και προχθές. Άλλωστε είμαστε εγώ και η κόρη μου στο σπίτι από χτες γιατί ο άντρας μου πήγε στο χωριό να φέρει τον μικρό και την πεθερά μου. Για αύριο λέω να φτιάξω μακαρόνια με κιμά.

Εβιράκι κουράστηκες πολύ αυτές τις μέρες από ότι διάβασα. Κάνε υπομονή και λίγος καιρός σου έμεινε να επιστρέψεις στα πάτρια εδάφη και να οργανωθείς καλύτερα στο σπιτάκι σου πιά και με όλη σου την οικογένεια κοντά. Για τον καιρό δεν το σχολιάζω περισσότερο γιατί είναι κάτι συνηθισμένο για την χώρα του σκότους! Άντε και του χρόνου θα γιορτάσεις στην Ελλάδα μας με το τέλειο κλίμα!

Πολλές καλημέρες και στο υπόλοιπο μαγειροπαρεάκι!

  • Μου αρέσει 1

1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κι απο μένα!

Ιωαννα και του χρόνου με υγεια! Βοηθεια σας η λειτουργια στο εκκλησάκι σας! Υπομονη με το σκυλάκι. Εγω δεν εχω αλλά απ'οτι μου λένε οσοι εχουν όταν ειναι πολύ μικρο ειναι σαν μωρο. 

Αγγελική κι εγω αυτο ήξερα για τη σήραγγα οτι ειχε μια λωριδα. Τωρα θα βολευεται πολύς κοσμος από αυτον τον δρομο. Βεβαια οταν μπουν τα διοδια θα δειξει. Καλώς να δεχτεις και τα υπόλοιπα μέλη της οικογενειας.

Εβιρι και του χρόνου με υγεια! Κουραστηκες πολύ απ'οτι διαβασα. Σημερα κι εδω ο καιρος ξαναχειμώνιασε (ειχε 8 βαθμους το πρωι) αλλά που θα παει θα φτιαξει. Αντε σε λίγο καιρο θα ειστε ολοι μαζι! 

Για σήμερα θα έχουμε διαφορα που έχουμε σε μεριδες στην καταψυξη. Χτες φτιαξαμε και σπανακοπιτα με δικο μας σπανάκι. Ειχαμε φυτεψει λιγο σε μια μεγαλη ζαρντινιερα και έφτασε η ωρα της κατανάλωσής του. Αυριο θα φτιαξω κι ενα τσιζκέικ για να παω στον θειο μου που γιορτάζει μεθαύριο. Τωρα που θα ξεκινήσουν τα σχολεία πρέπει να ξαναμπούμε σε πρόγραμμα.

Φιλιά και καλό ΣΚ!

  • Μου αρέσει 1

ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites

Φωτεινή σύμφωνα με τα όσα έχω διαβάσει η διαδρομή από Αθήνα ως τα Γιάννενα θα στοιχίζει γύρω στα 30 ευρώ μαζί με την γέφυρα. Αλλά αν υπολογίσεις ότι γλυτώνεις 2 ώρες ταξιδιού τότε νομίζω ότι αξίζει το έξοδο. 

Να που φάγατε κι εσείς δικό σας σπανάκι! Άντε και ντοματούλες την επόμενη φορά!

  • Μου αρέσει 1

1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλημερα σας.

Εχω να σας ανακοινωσω οτι σημερα ειναι η τελευταια μερα στη δουλεια. Εφτασε η ωρα της αποχωρησης. Την αλλη βδομαδα θα ειμαι με κανονικη αδεια μεχρι να τακτοποιηθουν κατι χαρτια και 2 Μαιου πιανω δουλεια αλλου, πολυ μακρια απο το σπιτι αλλα τι να κανω. Τουλαχιστον θα ειναι 8ωρο 5μερο. Αυτα τα νεα σημερα κανω κατι συμμαζεματα και κουναω το μαντηλι. Σας φιλω ολες!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Ιωαννάκι χάρηκα με τα νέα που μας ανακοίνωσες! Δεν πειράζει που είναι μακριά η δουλειά σου αρκεί  να είναι ανθρώπινες οι συνθήκες και να έχεις ανθρώπους αφεντικά και όχι ζώα όπως ήταν οι προηγούμενοι! Σου εύχομαι κάθε καλό στο νέο σου ξεκίνημα!

  • Μου αρέσει 1

1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια.

Χρόνια πολλά, Χριστός Ανέστη και χρόνια πολλά σε όσους γιόρταζαν αυτές τις μέρες.

Από ότι βλέπω περάσατε όμορφα... παρεούλες, φαγητό, βόλτες, έτσι πρέπει αυτές τις μέρες. Τα ίδια και εμείς... είχαμε κόσμο σπίτι, φάγαμε, ήπιαμε και να είμαστε καλά να ξαναπεράσουμε έτσι.

Από φαγητά φυσικά κατσίκι, το οποίο εμείς φέτος το κάναμε αντικρυστό, μαγειρίτσα δεν τρώμε, οπότε δεν υπήρχε στο τραπέζι και όλα τα σχετικά παρελκόμενα. Αυτές τις μέρες έχουμε φάει μακαρόνια, φασολάδα, αρακά με πατάτες, σαρδέλες ψητές.

ΑΦΡΟΔΙΤΑΚΙ αν σε ενδιαφέρει σκυλάκι, στο φέις αν έχεις, έχει πολλές ομάδες που χαρίζουν σκυλάκια. Αν θες, μπορώ να σου στείλω.

Καλό Σαββατοκύριακο και χρόνια πολλά στους Γιώργηδες, Γεωργίες, Θωμάδες και Θωμαίδες σας.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα και καλή εβδομάδα!

Χρόνια πολλά στους εορτάζοντες του ΣΚ!

Πως τα περασατε το ΣΚ; Εδω στο νησί χιονισε στα βουνά!!!! Εχει ακομα αρκετα χαμηλή θερμοκρασία αλλά λένε οτι θα ανέβει. Το πρωι είχε 4 βαθμους (ακους Εβιρι;)

Ιωαννα μου τι ευχαριστα νέα! Καλοστέργιωτη κι εύχομαι όλα να πανε καλά! Αντε να τελειωσει και το μαρτυριο που περνάς στην προηγουμενη δουλεια. Τωρα η απόσταση ευχομαι να ειναι η μονη δυσκολία που θα αντιμετωπισεις εκει.

Νινα να χαιρεσαι κι απο εδω στον αντρουλη σου! Τιμήσατε φέτος τις κρητικές παραδόσεις ε; 

Αγγελική βαλαμε και ντομάτες για να δουμε... Εχουμε μέλλον ακομη.

Το Σαββατο φαγαμε πατατες τηγανητες με αυγά και την Κυριακή ήμαστε καλεσμένοι σε γιορτη οπότε φαγαμε εκει. Για σήμερα έχουμε πει ομελέτα αλλά θα δειξει.

Φιλια

  • Μου αρέσει 1

ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην μαγειροπαρέα και καλή εβδομάδα!

Ηλιόλουστα ξεκίνησε η εβδομάδα και η θερμοκρασία ανεβαίνει. Τι καλά!

Το Σάββατο το απόγευμα επέστρεψαν και ο μικρός με την πεθερά μου από το χωριό και από σήμερα μπήκαμε ξανά σε πρόγραμμα σχολείου. 

Από φαγητά δεν μαγείρεψα κάτι καθώς το Σάββατο το μεσημέρι είχα φτιάξει μακαρόνια με κιμά αλλά τελικά έφαγα μόνο εγώ γιατί οι ταξιδιώτες μας επέστρεψαν απόγευμα και το βράδυ μας είχε τραπέζι η αδερφή του άντρα μου καθώς γιόρταζε ο άντρας της. Η κόρη μου είχε αγώνες το μεσημέρι οπότε έφαγε λίγο κουλούρι με λίγο τυράκι κι έτσι τα μακαρόνια θα φαγωθούν σήμερα.

Την Κυριακή το μεσημέρι πήγαμε σε ένα όμορφο ταβερνάκι που έχουμε στην γειτονιά μας καθώς γιόρταζε ο κουμπάρος μας και μας κέρασαν.

Φωτεινή στα Γιάννενα την Παρασκευή το πρωί είχε 2 βαθμούς! Και όπου έβλεπε το μάτι σου τα πάντα ήταν άσπρα από τον πάγο. Δυστυχώς ήταν ότι χειρότερο για τα φυτά που δένουν καρπούς αυτήν την εποχή γιατί τα έκαψε.

Μαγειροπαρεάκι θα επανέλθω αργότερα καθώς με φωνάζουν....  

  • Μου αρέσει 1

1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Γεια σαςσας κοριτσια μουσακα σημερα χτες φασολαδα την κυριακη κοτοπουλο με πατατεςτο στο φουρνο φαγαμε στη μαμα μου γιορταζε η αδερφή μμ κ το Σαββατο μακαρονια..

Το σκ πηγαμε στο χωριό που εχει ενα μικρο εκκλησακι του Α.Γεωργιου..ειχε το Σάββατο το απόγευμα κ την Κυριακή λειτουργία κ φαγητο(ποσο νοστιμο ειναι αυτο το φαγητο)..ωραια ηταν ξεφυγαμε λιγο

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παρεάκι!

Πως ειστε; Ευτυχως εδω ανεβηκε η θερμοκρασια. Πάντως ειναι αστειο να βλέπεις τους Ελληνες με μπουφανάκι ή ζακέτα και τους τουρίστες με ραντάκι, σορτσακι και πεδιλακι.

Λιανα να χαιρεσαι την αδελφή σου! Ειναι ωραία να ξεφευγεις.

Αγγελική καλώς τα δέχτηκες! Ξανά στη ρουτινα ε;

Χτες φαγαμε φακές και φασολάδα, ό,τι ήθελε ο καθένας. Εφτιαξα για να παρει ο άντρας μου μαζί του αλλά έφτιαξα παραπανω και για εμάς οπότε βολευόμαστε. Για σήμερα γιουβαρλάκια γιαχνί. Για να δουμε αν θα δοκιμάσει και η κόρη.

Φιλια

  • Μου αρέσει 1

ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στο μαγειροπαρεάκι!

Ανεβαίνει η θερμοκρασία, έχει ηλιόλουστες μέρες και φτιάχνει η διάθεσή μας! Τα πιτσιρίκια είναι ακόμη σε mood διακοπών και ζοριζόμαστε λίγο να συγκεντρωθούμε για τα μαθήματα. Βασικά ο μικρός μου τσινάει μόλις περάσει το πρώτο τέταρτο και βλέπει ότι έχει κι άλλα μαθήματα! Κι εκεί αρχίζω το μπίρι μπίρι τύπου, έλα και σε 1,5 μήνα θα κλείσει το σχολείο και θα κάνεις διακοπές όλο το καλοκαίρι. 

Σήμερα τρώμε φασολάκια. 

Λιάνα να χαίρεσαι την αδερφούλα σου! 

Φωτεινή δεν έχω φτιάξει ποτέ γιουβαρλάκια γιαχνί. Τα έχω συνδιάσει μόνο με αυγολέμονο και μου φαίνονται περίεργα όταν διαβάζω ότι τα κάνουν και κόκκινα. Συνήθειες....

Πολλά φιλάκια και στο υπόλοιπο μαγειροπαρεάκι μας!

  • Μου αρέσει 1

1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...