Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Μανούλες Απριλίου 2016 😃


Recommended Posts

Tin vazw sto plai k merikes fores na koitaei pros ta panw...les kalitera na tin vazw ppros ta katw me to kefalaki sto plai???

Ανάσκελα πρεπει και το κεφαλι στο πλάι.Ο Παιδιατρος μου ειπε οχι μπρουμητα για ύπνο ούτε στο πλάι ούτε σφινες γιατι είχαν πολλα ατυχήματα.Εγω απο την αρχη τον εχω ανάσκελα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Den iparxei auto.opws k na tin valw olo t vradi kouniete.ksipnaw k tin vriskw opws na nai..simera ksipnisa apo ton thorivo pou klwtsouse ta kagela.kanei poli anisixw ipno.ta exw apomakrini ola ta pragmata.tin afinw gimnoula k den tin skepazw.isws apo tin zesti den voleuete ti n pw..twra me t thema tou thilasmou oso pernaei o kairos to skeftome pio poli.distixws den kathise stithos para elaxistes fores.vlepw foto i akouw alles mamades pou thilazoun k me pianei stenaxwria..auto to desimo einai poli isxiro.lipame pragmatika.skeftome oti isws den t palepsa poli.eutixws edwsa me to thilastro alla den einai to idio!sto epomeno tha kanw ta panta gia na exoume ena swstothilasmo.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες τις πολυασχολες μαμάδες και μπεμπάκια!

Διαβάζω τα προβλήματα σας με τον θηλασμό κ σας νιώθω, είναι αλήθεια ότι τόσα καλά που ακούμε για τον θηλασμό, αυτόματα μας προκαλούνται πολύ αρνητικά συναισθήματα αν δεν τα καταφέρουμε, κ δεν είναι εύκολος ο θηλασμός, όποιος λέει το αντίθετο νομίζω το λέει εκ του ασφαλούς κ δεν το έχει ζήσει! Εγώ όπως έχω ξαναπεί, λόγω ότι οι θηλες μου δεν έβγαιναν καθόλου προς τα έξω απ την αρχή, στο νοσοκομείο ματωσα κ πονούσα φρικτά, με αποτέλεσμα να δοκιμάσω τις ψευδοθηλές μπας κ σώσω τον θηλασμό, τον οποίο ήμουν στα πρόθυρα να εγκαταλείψω. Λοιπόν τελικά τα κατάφερα, βέβαια πλήρωσα το τίμημα το ότι μετά δεν δέχτηκε ποτέ ξανά τη θηλή μου χωρίς τη σιλικόνη. Εδώ κ περίπου 2 εβδομάδες νομίζω ότι οι θηλες μου βγήκαν προς τα έξω, τους πρώτους 2 μήνες δεν ήταν έτσι. Παρ όλα αυτά, δεν μπορώ να τη θηλασω χωρίς τις ψευδοθηλες, επομένως συνεχίζουμε έτσι κ αισθάνομαι περήφανη που τα κατάφερα, έστω κ υπό αυτές τις προϋποθέσεις. Θηλάζω αποκλειστικά κ δεν έχω δώσει τίποτα άλλο αυτούς τους 2,5 μήνες κ σκοπεύω να συνεχίσω έτσι. Λοιπόν άποψη μου είναι, μην αφήνετε κανέναν να σας κρίνει, είτε τα καταφέρατε είτε όχι. Εσείς οι ίδιες ξέρετε ότι προσπαθήσατε κ μέχρι που μπορεσατε να φτάσετε. Τα αισθήματα ενοχής θεωρώ ότι δεν βοηθάνε κανέναν σ αυτή τη φάση.

Από κει κ πέρα, κ η μικρούλα μου μεγαλώνει, πρέπει να είναι γύρω στα 5500 κιλά τώρα. Υπάρχουν κάποιες μέρες που είναι υπερβολικά ανησυχη,ίσως περνάει άλματα ανάπτυξης. Το βράδυ εμένα ξυπνάει ακόμα αλλά το παλεύω κ κάνω υπομονή, πιστεύοντας πως θα σταματήσει αργά ή γρήγορα.

Αυτό που μου άρχισε εδώ κ καμιά βδομάδα είναι τα χέρια στο στόμα, άλλοτε ολόκληρη μπουνιά άλλοτε 2 ή 3 δάχτυλα κ τα πιπιλαει κ ακούγεται κιόλας! Δεν μου αρέσει καθόλου το συνήθειο αλλά για πιπίλα ούτε λόγος! Είμαι λίγο απελπισμένη μ αυτό, δεν ξέρω τι είναι σωστό να κάνω...

Τα άλλα κορίτσια τι κάνετε; Περιμένουμε νέα σας!


bTQNp3.pngNhzDp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες τις πολυασχολες μαμάδες και μπεμπάκια!

Διαβάζω τα προβλήματα σας με τον θηλασμό κ σας νιώθω, είναι αλήθεια ότι τόσα καλά που ακούμε για τον θηλασμό, αυτόματα μας προκαλούνται πολύ αρνητικά συναισθήματα αν δεν τα καταφέρουμε, κ δεν είναι εύκολος ο θηλασμός, όποιος λέει το αντίθετο νομίζω το λέει εκ του ασφαλούς κ δεν το έχει ζήσει! Εγώ όπως έχω ξαναπεί, λόγω ότι οι θηλες μου δεν έβγαιναν καθόλου προς τα έξω απ την αρχή, στο νοσοκομείο ματωσα κ πονούσα φρικτά, με αποτέλεσμα να δοκιμάσω τις ψευδοθηλές μπας κ σώσω τον θηλασμό, τον οποίο ήμουν στα πρόθυρα να εγκαταλείψω. Λοιπόν τελικά τα κατάφερα, βέβαια πλήρωσα το τίμημα το ότι μετά δεν δέχτηκε ποτέ ξανά τη θηλή μου χωρίς τη σιλικόνη. Εδώ κ περίπου 2 εβδομάδες νομίζω ότι οι θηλες μου βγήκαν προς τα έξω, τους πρώτους 2 μήνες δεν ήταν έτσι. Παρ όλα αυτά, δεν μπορώ να τη θηλασω χωρίς τις ψευδοθηλες, επομένως συνεχίζουμε έτσι κ αισθάνομαι περήφανη που τα κατάφερα, έστω κ υπό αυτές τις προϋποθέσεις. Θηλάζω αποκλειστικά κ δεν έχω δώσει τίποτα άλλο αυτούς τους 2,5 μήνες κ σκοπεύω να συνεχίσω έτσι. Λοιπόν άποψη μου είναι, μην αφήνετε κανέναν να σας κρίνει, είτε τα καταφέρατε είτε όχι. Εσείς οι ίδιες ξέρετε ότι προσπαθήσατε κ μέχρι που μπορεσατε να φτάσετε. Τα αισθήματα ενοχής θεωρώ ότι δεν βοηθάνε κανέναν σ αυτή τη φάση.

Από κει κ πέρα, κ η μικρούλα μου μεγαλώνει, πρέπει να είναι γύρω στα 5500 κιλά τώρα. Υπάρχουν κάποιες μέρες που είναι υπερβολικά ανησυχη,ίσως περνάει άλματα ανάπτυξης. Το βράδυ εμένα ξυπνάει ακόμα αλλά το παλεύω κ κάνω υπομονή, πιστεύοντας πως θα σταματήσει αργά ή γρήγορα.

Αυτό που μου άρχισε εδώ κ καμιά βδομάδα είναι τα χέρια στο στόμα, άλλοτε ολόκληρη μπουνιά άλλοτε 2 ή 3 δάχτυλα κ τα πιπιλαει κ ακούγεται κιόλας! Δεν μου αρέσει καθόλου το συνήθειο αλλά για πιπίλα ούτε λόγος! Είμαι λίγο απελπισμένη μ αυτό, δεν ξέρω τι είναι σωστό να κάνω...

Τα άλλα κορίτσια τι κάνετε; Περιμένουμε νέα σας!

Kαλησπέρα Ιωάννα :)

Μην ανησυχείς που βάζει η μικρούλα σου τα χεράκια στο στόμα, είναι φυσιολογικό. Κι ο δικός μου τα βάζει.Βρίσκονται σε φάση εξερεύνησης και ανάπτυξης των αισθήσεων τους. Εγώ δεν τον αποτρέπω.

Διάβασε σχετικά εδώ: http://pediatros-thes.gr/for-parents/%CF%88%CF%85%CF%87%CE%BF%CE%BA%CE%B9%CE%BD%CE%B7%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CF%80%CF%84%CF%85%CE%BE%CE%B7/8-%CF%84%CF%81%CF%8C%CF%80%CE%BF%CE%B9-%CE%BD%CE%B1-%CF%89%CE%B8%CE%AE%CF%83%CE%B5%CF%84%CE%B5-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CF%88%CF%85%CF%87%CE%BF%CE%BA%CE%B9%CE%BD%CE%B7%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%B1%CE%BD/


  BeKsp1.png smQAp1.png 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες τις μανούλες :)

Χαίρομαι που βλέπω κίνηση στο καφέ μας!!!

Ιοαnnaki και Dorita υπομονή με τα μικρούλια σας. Αν και δεν έχω δεύτερο μπορώ να συναισθανθώ πως νιώθετε και πόσες δυσκολίες αντιμετωπίζετε σε καθημερινή βάση. Χριστινάκι μπράβο σου για ακόμη μια φορά που τα κατάφερες με τον θηλασμό. Πάντως κορίτσια τώρα είναι πολύ πιο εύκολο απ' ότι στην αρχή. Ο δικός μου τρώει ανά 2.5 με 3 ώρες ακόμη κατά τη διάρκεια της ημέρας αλλά σε 10 λεπτά το πολύ χορταίνει. Δεν πονάω εννοείται καθόλου κι ευτυχώς ο μικρούλης μου δεν είχε ιδιαίτερα θέματα με κολικούς ούτε με το πεπτικό του. Μεγαλώνει με ταχείς ρυθμούς, προχθές τον είχα μπρούμυτα για να γυμνάσει την σπονδυλική του στήλη και γύρισε ανάσκελα μόνος του και γελούσε χαχαχαχα. Του αρέσουν πολύ οι βόλτες και εντός και εκτός σπιτιού και οι συζητήσεις. Επίσης ξεκαρδίζεται όταν βλέπει την φάτσα του στον καθρέφτη. Έχουμε τρελαθεί με τον άντρα μου :) Νομίζω όταν θα περπατήσει και θα μιλήσει θα πρέπει να φορέσουμε κι εμείς πάνες χαχαχαχα :P .

Πολλά φιλιά σε όλες :)


  BeKsp1.png smQAp1.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αθανασια ίσως να μην εχεις γαλα για αυτο να γκρινιάζει.Εμενα στερέψε δεν εχω αλλο,τον δίνω μονο ξένο.Αρχισε και κοιμάται όλο το βραδυ και ξυπνάει το πρωι.τελευταιο γεύμα στις δέκα.

Vasso εμείς μαζί..κι εμένα στέρεψε εδώ και 10 ημέρες!!

Να σε ρωτήσω..πριν μια βδομάδα που κλείσαμε τον 2ο μήνα & κάναμε το 1ο μας εμβόλιο μου είπε η παιδίατρος να του δίνω ανα 3ωρο 150ml & να μην τον ξυπνάω νύχτα. Είδα ότι έγραψες οτι δίνεις στον μικρό σου το τελευταίο γεύμα στις 10.. Δεν ξέρω αν φταίει το εμβόλιο & η ζέστη μαζί αλλά ο δικός μου δεν πίνει όλο του το γάλα( πολύ σπάνια) συνήθως πίνει 120 με 130ml & το βράδυ στο τελευταίο κατα τις 12 κοιμάται βαθιά & με το ζόρι πίνει 30-70ml maximum συνεχίζει τον ύπνο του μέχρι το πρωί κατα τις 7 με 8 που ξυπνάει χωρίς γκρίνια κι απλά κάθεται στην κούνια του & περιμένει!

Λες να μην του δίνω γάλα στις 12 μπας & ξυπνήσει πιο νωρίς το πρωί για φαγητό? Μήπως φταίει η ζέστη που δεν τρώει όπως πριν? Πάντως από κιλά μια χαρά σήμερα τον ζύγισα 5940γρ.


l1ITp3.png

HDApp3.png

Link to comment
Share on other sites

Vasso εμείς μαζί..κι εμένα στέρεψε εδώ και 10 ημέρες!!

Να σε ρωτήσω..πριν μια βδομάδα που κλείσαμε τον 2ο μήνα & κάναμε το 1ο μας εμβόλιο μου είπε η παιδίατρος να του δίνω ανα 3ωρο 150ml & να μην τον ξυπνάω νύχτα. Είδα ότι έγραψες οτι δίνεις στον μικρό σου το τελευταίο γεύμα στις 10.. Δεν ξέρω αν φταίει το εμβόλιο & η ζέστη μαζί αλλά ο δικός μου δεν πίνει όλο του το γάλα( πολύ σπάνια) συνήθως πίνει 120 με 130ml & το βράδυ στο τελευταίο κατα τις 12 κοιμάται βαθιά & με το ζόρι πίνει 30-70ml maximum συνεχίζει τον ύπνο του μέχρι το πρωί κατα τις 7 με 8 που ξυπνάει χωρίς γκρίνια κι απλά κάθεται στην κούνια του & περιμένει!

Λες να μην του δίνω γάλα στις 12 μπας & ξυπνήσει πιο νωρίς το πρωί για φαγητό? Μήπως φταίει η ζέστη που δεν τρώει όπως πριν? Πάντως από κιλά μια χαρά σήμερα τον ζύγισα 5940γρ.

Αναστασία εγώ δεν τον ξυπνάω ποτε για να φάει.Συνηθως γυρω στις δέκα τρωει το τελευταίο γεύμα και κοιμάται.Και εμένα για ενα διάστημα δεν το έτρωγε όλο αλλα τωρα τρωει 150 και μερικές φορες 180.Παντως στα κιλα είστε πολυ καλα.

Ιωάννα τα χεράκια και εμένα τα βάζει συνεχεια στο στόμα αλλα δεν πειράζει νομίζω.Η μικρή μου οταν ηταν περιπου τριων με τεσσάρων μηνών δεν έπαιρνε πιπιλα και βυζαινε τον αντίχειρα,το ειχα αναφέρει στον παιδίατρο και μου ειχε πει να ξεκινήσω πιπιλα γιατι αν μάθαινε το δάκτυλο δε θα το έκοβε ποτε ενώ την πιπιλα την κόβουν.Ετσι και εγω μερα νύχτα την έβγαζα το δάκτυλο και την έβαζα πιπιλα την οποία έμαθε και την έκοψα μετα 18 μηνών,οπως και τα υπόλοιπα παιδια,που την έκοψαν τοσο.

Link to comment
Share on other sites

Simera giname 2 minwn!!!tin zigisa sto peripou 5.200 kseknisa n tis dinw 180 ml galataki,,alote pinei 100 i 120 i kai 180.nomizw eimaste kala...i zesti omws tis fernei ipnilia..tis kanw gimnastiki tin taizw tin allazw..paizoume ligaki k meta peftei pali gia ipno...autokolito antikounoupiko kanei na tis vazw i sto karotsi i apanw tis stis voltes???

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες! Κι εγώ μανούλα του Απρίλη (29), με μια πρόωρη μπεμπούλα 34 εβδομάδων. Σήμερα έκλεισε δυο μήνες κ έφτασε 4600 γρ. Δυστυχώς δεν θηλάζω αποκλειστικά, παίρνει κ συμπλήρωμα αλλα όσο μπορώ θα το παλεύω! Χάρηκα πολύ που σας βρήκα. Να μας ζήσουν τα μπεμπακια μας!!

Link to comment
Share on other sites

Simera giname 2 minwn!!!tin zigisa sto peripou 5.200 kseknisa n tis dinw 180 ml galataki,,alote pinei 100 i 120 i kai 180.nomizw eimaste kala...i zesti omws tis fernei ipnilia..tis kanw gimnastiki tin taizw tin allazw..paizoume ligaki k meta peftei pali gia ipno...autokolito antikounoupiko kanei na tis vazw i sto karotsi i apanw tis stis voltes???

Κι εγώ που ρώτησα την παιδίατρο για αντικουνουπικά, αυτά μου πρότεινε, τα αυτοκόλλητα, να τα κολλάω στο καρότσι κ στο μάρσιπο αλλα όχι απευθείας πάνω της! Βέβαια έχω πάρει κ κουνουπιέρες αλλα ακόμα δεν την έχω χρησιμοποιήσει...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα σε όλες! Κι εγώ μανούλα του Απρίλη (29), με μια πρόωρη μπεμπούλα 34 εβδομάδων. Σήμερα έκλεισε δυο μήνες κ έφτασε 4600 γρ. Δυστυχώς δεν θηλάζω αποκλειστικά, παίρνει κ συμπλήρωμα αλλα όσο μπορώ θα το παλεύω! Χάρηκα πολύ που σας βρήκα. Να μας ζήσουν τα μπεμπακια μας!!

ArgyS, καλώς μας ήρθες!! Να χαίρεσαι το προωράκι σου!! Πήρε τα πάνω της πολύ γρήγορα! Είναι σούπερ το βάρος της νομίζω!! Μην στεναχωριέσαι για το αποκλειστικό θηλασμό, να αισθάνεσαι περήφανη γι'αυτό που προσφέρεις στο μωρό σου!! Ο καθένας μας ότι μπορεί & για όσο μπορεί!! Αυτή είναι η ταπεινή μου γνώμη!


l1ITp3.png

HDApp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ anastasia2012! Κι εσένα να σου ζήσουν τα παιδάκια σου κ να τα καμαρώνεις! Καλό είναι το βάρος της, αν σκεφτείς ότι γεννήθηκε 2,000 κιλά! παίρνει γύρω στα 300γρ. Τη βδομάδα με ειδικό γάλα βέβαια...

Αχ διαβάζω ότι κοιμούνται τα αγγελούδια σας κ ψιλό ζηλεύω... Η δικιά μου μάλλον έχει καλομαθει αγκαλίτσα λογω ΓΟΠ κ όταν την βάζω στην κούνια πρέπει να είναι ήδη καλά κοιμισμένη για να μην ξυπνήσει στο πεντάλεπτο ακόμα κ όταν δεν υποφέρει απο γουλίτσες... Το μέγιστο δε που κοιμάται είναι τετράωρο κ μετά πάλι φαΐ! Τρώει βέβαια ακόμα απο 85-100 τη φορά, αλλα απαραίτητα 7 γεύματα τη μέρα!!! Ελπίζω μεγαλώνοντας να τη μάθω να κοιμάται κ λίγο πιο ανεξάρτητα γιατί βλέπω να με χορεύει κανονικά χιχι!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια τι κάνετε? Τα μικράκια σας όλα καλά?

Εγώ επέστρεψα σήμερα 1η μέρα στη δουλειά! Είμαι απόγευμα & σχολάω στις 22:00.. O άντρας μου έχει πήξει στη δουλειά, οπότε είναι σπίτι η μαμά μου & κρατάει και την μικρή & το μωρό! Η αλήθεια είναι ότι έχει αρχίσει κιόλας & μου λείπει ο μικρός!!:( Έχω το κινητό & βλέπω συνέχεια φωτογραφίες του!!


l1ITp3.png

HDApp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια τι κάνετε? Τα μικράκια σας όλα καλά?

Εγώ επέστρεψα σήμερα 1η μέρα στη δουλειά! Είμαι απόγευμα & σχολάω στις 22:00.. O άντρας μου έχει πήξει στη δουλειά, οπότε είναι σπίτι η μαμά μου & κρατάει και την μικρή & το μωρό! Η αλήθεια είναι ότι έχει αρχίσει κιόλας & μου λείπει ο μικρός!!:( Έχω το κινητό & βλέπω συνέχεια φωτογραφίες του!!

Αναστασία πως και επέστρεψες κιόλας στη δουλεια;δεν πήρες το εξάμηνο;εγω επιστρέφω Φεβρουάριο.

Link to comment
Share on other sites

Αναστασία πως και επέστρεψες κιόλας στη δουλεια;δεν πήρες το εξάμηνο;εγω επιστρέφω Φεβρουάριο.

Vasso, η δουλειά μου είναι με σύμβασεις ορισμένου χρόνου στο Αεροδρόμιο, οπότε σταμάτησα τον Φεβρουάριο & τώρα έπρεπε να επιστρέψω αν την ήθελα την δουλειά..δυστυχώς οι συνθήκες δεν μας επιτρέπουν να καθίσουμε περισσότερο! Τώρα με 2 παιδιά είναι ακόμα μεγαλύτερες οι ανάγκες!


l1ITp3.png

HDApp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...