Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 5 minutes ago, Fay_ said:

      Είμαι και μόνη μου δεν έχει γυρίσει ο άντρας μου από τη δουλειά. Έχω δυο εμβρυακια. Λέτε να έχουν πάθει τίποτα και τα δυο; Αχ τι ρωτάω τώρα κι εγω.. που να ξέρετε..τώρα δεν έχω ξανά δει εδώ και ένα τέταρτο κάτι 

      Μην ανησυχείς … κάποιο αγγείο ίσως ;;; Καλύτερα να ξεπλωσεις να μην κανείς κάτι … να είσαι ήρεμη και ξεκούραστη … 

Μανούλες Απριλίου 2016 😃


Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια μου! Χαίρομαι που είστε όλες καλά! εμείς τρέχουμε με τις τελευταιες ετοιμασιες για τη βαπτιση. Ξεκίνησα και μαθήματα οπότε ΧΑΜΟΣ!!! ο μικρός μας εμάς μια χαρά. 3 μηνών που κάναμε εμβόλιο ήταν 5650. Μικροκαμωμένος το ζουζούνι μου. Από ύπνο... απλά δεν υπάρχει.... Κοιμάται 8.30 με 7:30 το πρωϊ!!!!:D:D:D:D:D:D:D:D:D έμοιασε στη μαμά του!!!

το θεμάτάκι με το κεφαλάκι να γέρνει στα δεξιά το παρατήρησα κι εγώ τώρα τελευταία και ξέχασα δυστυχως να ρωτήσω τον παιδίατρο. φοβαμαι να κανω και κατι μονη μου μη του κανω καμια ζημιά! Εσυ Αναστασία τι ασκήσεις του κάνεις;;


kATBp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Καλημέρα κούκλες και μπεμπάκια!!!

Διαβάζω για το θέμα της πλαγιοκεφαλίας και διαπιστώνω ότι όλες λίγο πολύ αντιμετωπίσαμε τα θεματάκια μας. Εγώ είχα παρατηρήσει περίπου όταν ο μπεμπούλης ήταν 30 ημερών μια ξεκάθαρη προτίμηση να γυρνάει το κεφαλάκι του μόνο από δεξιά είτε κοιμόταν είτε όχι.Το ανέφερα στην παιδίατρο και μου είχε πει να τον βάζω πολύ μπρούμυτα για να δυναμώσουν οι μύες του και να γυρνά και από τις δύο πλευρές. Εκτός από αυτό επισκέφτηκα και μια φυσικοθεραπεύτρια, η οποία μου έδειξε και άλλες ασκησούλες κι έτσι ξεπεράστηκε το θεματάκι μας. Τώρα γυρνά το ίδιο και από τις δύο πλευρές και το κεφαλάκι είναι στρόγγυλο. Αν δυσανασχετούν μπρούμυτα στο στρώμα, να τα βάζετε στα πόδια σας και να τους χαϊδεύετε το κεφαλάκι, έτσι θα καθήσουν περισσότερο και θα ασκηθούν καλύτερα χωρίς παράπονα.


  BeKsp1.png smQAp1.png 

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έχουμε εμβόλιο πάλι. Ελπίζω το αντράκι μου να σταθεί στο ύψος των περιστάσεων χεχεχε.

Πολλές καλημέρες σε όλες και ευχές για ένα σούπερ γουϊκεντ!!!


  BeKsp1.png smQAp1.png 

Link to comment
Share on other sites

Athanasia, με το καλό να γίνει η βάφτιση του μικρού! Να είναι γερός & καλότυχος στη ζωή του!! Πώς θα τον ονομάσετε? Εμείς "κλείσαμε" την κουμπαριά, βρήκαμε την νονά (είναι παιδική μου φίλη) αλλά μάλλον θα κάνουμε την βάφτιση του χρόνου! Θα τον ονομάσουμε Νικόλα!:D

Σχετικά με την πλαγιοκεφαλία, αυτό που λέει η Kanti μου το είπε κι εμένα η παιδίατρος..να τα βάζουμε όσο αντέχουν περισσότερο μπρούμυτα. Επίσης στην κούνια που είναι ξαπλωμένα να τους βάζουμε παιχνίδια, καθρεφτάκια παιδικά, γενικά διάφορα ερεθίσματα από την αριστερή πλευρά (αντίθετη από αυτήν που έχουν συνηθίσει) για να γυρίζουν το κεφάλι να βλέπουν & να παίζουν!

Εγώ οτιδήποτε κάνω (σαν ασκησούλες) ο τρόπος που τον κρατάω αγκαλιά για να ρευτεί, ο τρόπος που τον ταίζω, προσπαθώ να κρατάει το κεφάλι ευθεία ή να το γυρίζει από την αριστερή πλευρά (ακόμα & στον βαθύ ύπνο του το γυρίζω!)...έχω δεί μεγάλη βελτίωση αλλά ακόμα δεν έχει στρογγυλέψει το κεφαλάκι του:( Έβλεπα εχθές στο Internet ότι στην Αμερική έχουν κλινικές που ειδικεύονται σε θέματα κρανίου κι εμείς εδώ είμαστε τόσο πίσω!! Δείτε το παρακάτω link είναι πολύ ενδιαφέρον (ο μικρός μου είναι χαρακτηριστικό δείγμα πλαγιοκεφαλίας!)

http://www.cranialtech.com/online-assessment/

Kanti, καλό εμβόλιο σήμερα! Κουράγιο!

Τα υπόλοιπα κορίτσια & μπεμπάκια τι κάνετε???:wink:


l1ITp3.png

HDApp3.png

Link to comment
Share on other sites

Athanasia, με το καλό να γίνει η βάφτιση του μικρού! Να είναι γερός & καλότυχος στη ζωή του!! Πώς θα τον ονομάσετε? Εμείς "κλείσαμε" την κουμπαριά, βρήκαμε την νονά (είναι παιδική μου φίλη) αλλά μάλλον θα κάνουμε την βάφτιση του χρόνου! Θα τον ονομάσουμε Νικόλα!:D

Σχετικά με την πλαγιοκεφαλία, αυτό που λέει η Kanti μου το είπε κι εμένα η παιδίατρος..να τα βάζουμε όσο αντέχουν περισσότερο μπρούμυτα. Επίσης στην κούνια που είναι ξαπλωμένα να τους βάζουμε παιχνίδια, καθρεφτάκια παιδικά, γενικά διάφορα ερεθίσματα από την αριστερή πλευρά (αντίθετη από αυτήν που έχουν συνηθίσει) για να γυρίζουν το κεφάλι να βλέπουν & να παίζουν!

Εγώ οτιδήποτε κάνω (σαν ασκησούλες) ο τρόπος που τον κρατάω αγκαλιά για να ρευτεί, ο τρόπος που τον ταίζω, προσπαθώ να κρατάει το κεφάλι ευθεία ή να το γυρίζει από την αριστερή πλευρά (ακόμα & στον βαθύ ύπνο του το γυρίζω!)...έχω δεί μεγάλη βελτίωση αλλά ακόμα δεν έχει στρογγυλέψει το κεφαλάκι του:( Έβλεπα εχθές στο Internet ότι στην Αμερική έχουν κλινικές που ειδικεύονται σε θέματα κρανίου κι εμείς εδώ είμαστε τόσο πίσω!! Δείτε το παρακάτω link είναι πολύ ενδιαφέρον (ο μικρός μου είναι χαρακτηριστικό δείγμα πλαγιοκεφαλίας!)

http://www.cranialtech.com/online-assessment/

Kanti, καλό εμβόλιο σήμερα! Κουράγιο!

Τα υπόλοιπα κορίτσια & μπεμπάκια τι κάνετε???:wink:

Aναστασία μου το κεφαλάκι του εφόσον κάνεις τις ασκησούλες θα στρώνει μέρα με τη μέρα. Κι ο δικός μου είχε ελαφρά πεπλατυσμένη την δεξιά πλευρά αλλά τώρα φαίνεται μια χαρά το κεφαλάκι του. Γυρνάει κανονικά και από τις δύο πλευρές; Εγώ είδα μεγάλο όφελος από τις ασκήσεις που μου έδειξε η φυσικοθεραπεύτρια. Από την πρώτη κιόλας βδομάδα, αφού την επισκέφτηκα,γυρνούσε το κεφαλάκι αριστερά και δεξιά χωρίς να δυσανασχετεί. Οι μύες από την αριστερή πλευρά ήταν αδύναμοι μιας και συνέχεια γυρνούσε από την δεξιά πλευρά. Έτσι με τις ασκήσεις τους γυμνάσαμε και μετά γύριζε και αριστερά. Κι εγώ του γυρνούσα το κεφαλάκι το βράδυ από την αριστερή πλευρά και νομίζω γι' αυτό έστρωσε και το σχήμα του κεφαλιού πιο γρήγορα. Μην αγχώνεσαι, η πρόγνωση για την πλαγιοκεφαλία θέσης είναι άριστη. Συνέχισε τις ασκήσεις και μπρούμυτα όσο είναι δυνατόν περισσότερο, δοκίμασε αυτό που έγραψα και στο προηγούμενο πόστ --> μπρούμυτα στα πόδια σου και χάϊδευε του το κεφαλάκι.


  BeKsp1.png smQAp1.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Athanasia, με το καλό να γίνει η βάφτιση του μικρού! Να είναι γερός & καλότυχος στη ζωή του!! Πώς θα τον ονομάσετε? Εμείς "κλείσαμε" την κουμπαριά, βρήκαμε την νονά (είναι παιδική μου φίλη) αλλά μάλλον θα κάνουμε την βάφτιση του χρόνου! Θα τον ονομάσουμε Νικόλα!:D

Ωραίο όνομα! Τον άντρα μου λένε Νίκο!!! Εμεις θα τον πούμε Ιωάννη!!! Ναι μωρε θα είναι λίγο μικρούλης, 4 μηνών μόνο, αλλά και εμάς και τους νονούς του τους βόλευε φέτος το καλοκαίρι... απ' τη μια να τελειωνουμε νωρις νωρις.... τα ρουχακια βαπτιστικά δεν ξερω πως θα του ειναι... δεν τα παρελαβα ακομη.... φανταζομαι τεραστια:-D, βρηκαμε βεβαια για 9 μηνων αλλα ελα που ο δικός μου ειναι και μικροκαμωμένος! το θεμα της βαπτισης μας είναι little man!!! μουστακια, καπελάκια, παπιγιονάκια κτλπ:-D:grin::-D:grin:


kATBp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια! Καλά είστε βλέπω κ χαίρομαι! Με το καλο οι βαπτισεις για όσες κανόνισαν, εμείς κλείσαμε για Νοέμβριο. Αναστασία θα την ονομάσουμε τη γαλανοματα μας :-)

Ταλαιπωρηθηκα πολύ πριν λίγες μέρες, έπαθα μαστίτιδα κ ακόμα δεν κατάλαβα πως κ γιατί αλλά έφτασα πυρετό 41 επί τρεις μέρες σερί. Πήρα αντιβίωση κ όλα καλά τώρα, συνεχίζω κ με τον θηλασμό. Ο γυναικολόγος μου είπε όσο παίρνω αντιβίωση να μη θηλάζω ενώ ο παιδιάτρος μου είπε μπορώ να θηλασω, κ έτσι θηλασα. Τελικά η πλειοψηφία των γιατρών με το παραμικρό σου λένε να κόψεις τον θηλασμό. Κ το αστείο είναι πήγα άρων άρων να πάρω γάλα σκόνη γιατί είχα κουραστεί κ εγώ από τον πυρετό κ λέω μήπως θέλει συμπλήρωμα, λοιπόν πήρα το αλμιρον 23ολόκληρα ευρώ κ δεν ήπιε ποτέ ούτε γουλιά. Λοιπόν συνεχίζω αποκλειστικά θηλασμό μέχρι τον άλλο μήνα που θα ξαναπάω παιδιάτρο κ εκεί ανάλογα με το βάρος που θα έχει πάρει, θα αποφασίσουμε πώς θα συνεχισουμε. Προσωπικά είμαι ευχαριστημένη μέχρι εδώ που φτάσαμε με τον θηλασμό, αλλά δυστυχώς (ή ευτυχώς δεν ξέρω) η μικρή μου είναι αρκετά αδυνατουλα!

Αλήθεια εσάς πότε σας έχουν πει για τις στερεές κ τι θα δώσετε; Θέλω λίγο να το ψάξω κ να μην ακολουθήσω τυφλά τον παιδίατρο. Πάντως θέλω τα φαγητά της να τα φτιάχνουμε εμείς κ όχι να παίρνουμε έτοιμα βαζάκια. Κ επίσης έχετε πάρει καρεκλάκι φαγητού κ αν ναι ποιο είναι καλό; Θέλω να πάρω ένα σιγά σιγά για να την βάζω κ να κάθεται όσο είμαι στην κουζίνα!


bTQNp3.pngNhzDp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια! Καλά είστε βλέπω κ χαίρομαι! Με το καλο οι βαπτισεις για όσες κανόνισαν, εμείς κλείσαμε για Νοέμβριο. Αναστασία θα την ονομάσουμε τη γαλανοματα μας :-)

Ταλαιπωρηθηκα πολύ πριν λίγες μέρες, έπαθα μαστίτιδα κ ακόμα δεν κατάλαβα πως κ γιατί αλλά έφτασα πυρετό 41 επί τρεις μέρες σερί. Πήρα αντιβίωση κ όλα καλά τώρα, συνεχίζω κ με τον θηλασμό. Ο γυναικολόγος μου είπε όσο παίρνω αντιβίωση να μη θηλάζω ενώ ο παιδιάτρος μου είπε μπορώ να θηλασω, κ έτσι θηλασα. Τελικά η πλειοψηφία των γιατρών με το παραμικρό σου λένε να κόψεις τον θηλασμό. Κ το αστείο είναι πήγα άρων άρων να πάρω γάλα σκόνη γιατί είχα κουραστεί κ εγώ από τον πυρετό κ λέω μήπως θέλει συμπλήρωμα, λοιπόν πήρα το αλμιρον 23ολόκληρα ευρώ κ δεν ήπιε ποτέ ούτε γουλιά. Λοιπόν συνεχίζω αποκλειστικά θηλασμό μέχρι τον άλλο μήνα που θα ξαναπάω παιδιάτρο κ εκεί ανάλογα με το βάρος που θα έχει πάρει, θα αποφασίσουμε πώς θα συνεχισουμε. Προσωπικά είμαι ευχαριστημένη μέχρι εδώ που φτάσαμε με τον θηλασμό, αλλά δυστυχώς (ή ευτυχώς δεν ξέρω) η μικρή μου είναι αρκετά αδυνατουλα!

Αλήθεια εσάς πότε σας έχουν πει για τις στερεές κ τι θα δώσετε; Θέλω λίγο να το ψάξω κ να μην ακολουθήσω τυφλά τον παιδίατρο. Πάντως θέλω τα φαγητά της να τα φτιάχνουμε εμείς κ όχι να παίρνουμε έτοιμα βαζάκια. Κ επίσης έχετε πάρει καρεκλάκι φαγητού κ αν ναι ποιο είναι καλό; Θέλω να πάρω ένα σιγά σιγά για να την βάζω κ να κάθεται όσο είμαι στην κουζίνα!

Καλώς την IoannaMas!! Συνονόματη η κορούλα σου!! Με το καλό να την βαπτίσετε!!:D

Ευτυχώς τέλος καλό, όλα καλά με την μαστίτιδα! Σε θαυμάζω για την υπομονή/επιμονή σου με τον θηλασμό μετά απ' ότι πέρασες...μπράβο σου!

Εγώ έχω rdv την Πέμπτη με την παιδίατρο & κλείνουμε τον 4ο μήνα, οπότε θα την ρωτήσω σχετικά με τις στερεές & θα σου πώ.. Στην κόρη μου που ήταν λιγόφαγη & στην κατώτερη καμπύλη ανάπτυξης, θυμάμαι ότι από τον 4ο μήνα ξεκινήσαμε δειλά δειλά την κρέμα ρυζάλευρο που αντί για νερό την φτιάχναμε με γάλα, αλλά δυστυχώς δεν την έτρωγε! Στον 5ο μήνα που ήταν και καλοκαίρι Ιούλιος νοσηλευτήκαμε στο Παίδων Πεντέλης λόγω άρνησης τροφής (δεν έπινε γάλα για 10 ώρες συνεχόμενες!).Και μετά στον 6ο ξεκινήσαμε φρουτόκρεμα (της ψιλοάρεσε) & αφού δοκιμάσαμε όλες τις γεύσεις από κρέμες..καταλήξαμε στην μπισκοτόκρεμα μια μοναδική από συγκεκριμένη μάρκα που της άρεσε! Έχω τραβήξει τρελό ζόρι με την κόρη μου σε σχέση με το φαγητό!!

Τώρα ο μικρός επειδή είναι κοντά στα 7500 γρ ;) πιθανόν να μην μας δώσει τίποτα & να περιμένουμε μέχρι τον 6ο που θα ξεκινήσουμε φρούτα..θα δούμε!

Σχετικά με το καρεκλάκι φαγητού ρώτα τον παιδίατρο, διότι θα πρέπει να αρχίσει να κάθεται στον πωπό του & να στηρίζει την πλατούλα του για να μπορεί να φάει κι αυτό σίγουρα το καταφέρνουν στον 6ο μήνα!!


l1ITp3.png

HDApp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια! Καλά είστε βλέπω κ χαίρομαι! Με το καλο οι βαπτισεις για όσες κανόνισαν, εμείς κλείσαμε για Νοέμβριο. Αναστασία θα την ονομάσουμε τη γαλανοματα μας :-)

Ταλαιπωρηθηκα πολύ πριν λίγες μέρες, έπαθα μαστίτιδα κ ακόμα δεν κατάλαβα πως κ γιατί αλλά έφτασα πυρετό 41 επί τρεις μέρες σερί. Πήρα αντιβίωση κ όλα καλά τώρα, συνεχίζω κ με τον θηλασμό. Ο γυναικολόγος μου είπε όσο παίρνω αντιβίωση να μη θηλάζω ενώ ο παιδιάτρος μου είπε μπορώ να θηλασω, κ έτσι θηλασα. Τελικά η πλειοψηφία των γιατρών με το παραμικρό σου λένε να κόψεις τον θηλασμό. Κ το αστείο είναι πήγα άρων άρων να πάρω γάλα σκόνη γιατί είχα κουραστεί κ εγώ από τον πυρετό κ λέω μήπως θέλει συμπλήρωμα, λοιπόν πήρα το αλμιρον 23ολόκληρα ευρώ κ δεν ήπιε ποτέ ούτε γουλιά. Λοιπόν συνεχίζω αποκλειστικά θηλασμό μέχρι τον άλλο μήνα που θα ξαναπάω παιδιάτρο κ εκεί ανάλογα με το βάρος που θα έχει πάρει, θα αποφασίσουμε πώς θα συνεχισουμε. Προσωπικά είμαι ευχαριστημένη μέχρι εδώ που φτάσαμε με τον θηλασμό, αλλά δυστυχώς (ή ευτυχώς δεν ξέρω) η μικρή μου είναι αρκετά αδυνατουλα!

Αλήθεια εσάς πότε σας έχουν πει για τις στερεές κ τι θα δώσετε; Θέλω λίγο να το ψάξω κ να μην ακολουθήσω τυφλά τον παιδίατρο. Πάντως θέλω τα φαγητά της να τα φτιάχνουμε εμείς κ όχι να παίρνουμε έτοιμα βαζάκια. Κ επίσης έχετε πάρει καρεκλάκι φαγητού κ αν ναι ποιο είναι καλό; Θέλω να πάρω ένα σιγά σιγά για να την βάζω κ να κάθεται όσο είμαι στην κουζίνα!

Με το καλό η βάφτιση σε όπως και της Αθανασίας!!!

Ταλαιπωρηθηκατε ε; Ευτυχως πέρασε... Τη μαστίτιδα την παθαινεις οταν πετρωσει το γαλα;

Για τις στέρεες τι σου εχει πει ο παιδιατρος; Εννοειται οτι θα τα φτιάχνετε εσεις, τα έτοιμα γεύματα ειναι για μια ωρα ανάγκης οχι για καθημερινή χρήση... Καρεκλακι όντως θελει απο οταν θα αρχίσουν να κάθονται συον πωπο τους, εγω τωρα την ταΐζω στο ρηλαξ...


APaXp3.png

Ptg7p3.png

Link to comment
Share on other sites

Με το καλό η βάφτιση σε όπως και της Αθανασίας!!!

Ταλαιπωρηθηκατε ε; Ευτυχως πέρασε... Τη μαστίτιδα την παθαινεις οταν πετρωσει το γαλα;

Για τις στέρεες τι σου εχει πει ο παιδιατρος; Εννοειται οτι θα τα φτιάχνετε εσεις, τα έτοιμα γεύματα ειναι για μια ωρα ανάγκης οχι για καθημερινή χρήση... Καρεκλακι όντως θελει απο οταν θα αρχίσουν να κάθονται συον πωπο τους, εγω τωρα την ταΐζω στο ρηλαξ...

Doritaki, τι κάνετε? Ο μικρός σου? Η μπεμπούλα? Με το θηλασμό ξεκίνησες παράλληλα & κρεμούλα τώρα στον 4ο?


l1ITp3.png

HDApp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα κοριτσάκια :)

Πως είστε; Τα μικρούλια σας;

Εμείς είμαστε μια χαρά, μεγαλώνουμε και ομορφαίνουμε. Έχουμε κάψει καρδιές με τα μεγάλα μας μάτια :)

Την περασμένη Παρασκευή είχαμε εμβόλιο αλλά αυτή τη φορά κλάψαμε πολύ λιγότερο, σχεδόν αμέσως συνήλθε. Τον Σεπτέμβριο τώρα το επόμενο μαζί με την εξέταση μας. Ο δικός μου κορίτσια γυρνάει από μπρούμυτα ανάσκελα εύκολα ενώ από ανάσκελα μπρούμυτα άρχισε την προηγούμενη εβδομάδα. Είναι πολύ ήσυχο μωράκι και άρχισε να κοιμάται πολλές ώρες σερί το βράδυ. Χθες για παράδειγμα κοιμήθηκε από τις 22:00 έως τις 7:00, ήπιε γαλατάκι και συνέχισε μέχρι τις 9:00, όπου και σηκωθήκαμε μαζί.

ΙoannaMas Κι ο δικός μου δεν είναι στρουμπουλός. Τον ζύγισα την Παρασκευή στον παιδίατρο και είναι 6.260. Κάθε βρέφος έχει διαφορετικό ρυθμό ανάπτυξης, μην στενοχωριέσαι. Εμάς φαίνεται κανονικός ούτε αδύνατος ούτε παχουλός και μας αρέσει πολύ :) . Στερεές θα αρχίσουμε μέσα στον Σεπτέμβρη και λέω με καρότο. Μετά θα βάλω γλυκοπατάτα μάλλον και βλέπουμε. Θα μιλήσω και με τη μαία βέβαια, να μου δώσει σχετικές συμβουλές. Πάντως κι εγώ είμαι υπέρ των φυσικών-υγιεινών επιλογών σε ότι αφορά την διατροφή του. Δεν θα δώσω κρέμες σε σκόνη, ούτε ρυζάλευρο κλπ. Θα του δίνω βιολογικά φρούτα και λαχανικά, αργότερα κρεατάκι (μοσχαράκι), βρώμη για βρέφη (χωρίς ζάχαρη φυσικά) και βλέπουμε. Πάντως διάβασα ότι τώρα που θηλάζουμε τα μωράκια μας με κάποιο τρόπο γεύονται ήδη ότι τρώμε κι εμείς χαχαχαχα.


  BeKsp1.png smQAp1.png 

Link to comment
Share on other sites

Doritaki, τι κάνετε? Ο μικρός σου? Η μπεμπούλα? Με το θηλασμό ξεκίνησες παράλληλα & κρεμούλα τώρα στον 4ο?

Ναι αναστασια μου, θηλαζουμε ακόμη αν και εχει κόψει παρα πολυ σε διάρκεια και παράλληλα εχει αυξήσει τον χρόνο μεταξύ των γευμάτων... Με ανησυχεί λιγο, πρωτα απο ολα για την παραγωγή μου και έπειτα για το βάρος της (το βάζω δεύτερο γιατι τωρα με τις στέρεες όλο και θα παιρνει θερμιδες απο εκει) τελοσπαντων θα δείξει ετσι περίπου θυμαμαι ήταν και με τον γιο μου... Παντως την φρουτοκρεμα την τσακιζουμε (προς το παρον μπανανα, πεπόνι, ροδάκινο) και ελπιζω το ίδιο να κανει και με την χορτοσουπα που θα ξεκινήσουμε απο σ/κ...

Καντι σωστά σου εχουν πει, τα μωρακια που θηλαζουν γεύονται όσα τρώνε και οι μαμάδες γι'αυτο πρέπει να υπάρχει ποικιλία γεύσεων στην διατροφη μας (θυμαμαι λιγο πριν ξεκινήσουμε ψάρι στον γιο μου μου είχε πει ο παιδιατρος να τρωω ψάρι για κανα δυο μερες και μετα να του φτιάξω ψαροσουπα-δεν ξερω αν το έλεγε για πλάκα παντως το ειπε με σοβαρό ύφος), επιςης αυτός ειναι και ένας λόγος που τα θηλαζοντα μωρα μπορούν να αρχίσουν άνετα απο νωρις τις στέρεες γιατι εφόσον εχουν παρει τις ουσίες μέσω του θηλασμου πιο δυσκολα αναπτύσσουν αλλεργίες...


APaXp3.png

Ptg7p3.png

Link to comment
Share on other sites

Ναι αναστασια μου, θηλαζουμε ακόμη αν και εχει κόψει παρα πολυ σε διάρκεια και παράλληλα εχει αυξήσει τον χρόνο μεταξύ των γευμάτων... Με ανησυχεί λιγο, πρωτα απο ολα για την παραγωγή μου και έπειτα για το βάρος της (το βάζω δεύτερο γιατι τωρα με τις στέρεες όλο και θα παιρνει θερμιδες απο εκει) τελοσπαντων θα δείξει ετσι περίπου θυμαμαι ήταν και με τον γιο μου... Παντως την φρουτοκρεμα την τσακιζουμε (προς το παρον μπανανα, πεπόνι, ροδάκινο) και ελπιζω το ίδιο να κανει και με την χορτοσουπα που θα ξεκινήσουμε απο σ/κ...

Καντι σωστά σου εχουν πει, τα μωρακια που θηλαζουν γεύονται όσα τρώνε και οι μαμάδες γι'αυτο πρέπει να υπάρχει ποικιλία γεύσεων στην διατροφη μας (θυμαμαι λιγο πριν ξεκινήσουμε ψάρι στον γιο μου μου είχε πει ο παιδιατρος να τρωω ψάρι για κανα δυο μερες και μετα να του φτιάξω ψαροσουπα-δεν ξερω αν το έλεγε για πλάκα παντως το ειπε με σοβαρό ύφος), επιςης αυτός ειναι και ένας λόγος που τα θηλαζοντα μωρα μπορούν να αρχίσουν άνετα απο νωρις τις στέρεες γιατι εφόσον εχουν παρει τις ουσίες μέσω του θηλασμου πιο δυσκολα αναπτύσσουν αλλεργίες...

Καλημέρα κοριτσάκια :)

Ντορίτα μου ανυπομονώ να αρχίσουμε κι εμείς τις στερεές τροφές. Πόσα γεύματα δίνεις την μικρούλα σου; Πόσο χρόνο σου πήρε για να αντικαταστήσεις ένα γεύμα; Διάβασα ότι για να μην μειωθεί το γάλα όταν θα αρχίσουμε τις στερεές πρέπει να του δίνω πρώτα να θηλάζει και πριν χορτάσει τελείως να του δίνω την στερεά. Έτσι σιγά σιγά προσαρμόζεται και η παραγωγή στα νέα δεδομένα.Δεν ξέρω αν ισχύει, αλλά μου φαίνεται λογικό.


  BeKsp1.png smQAp1.png 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κ από μας!

Πωπω Αναστασια μου τι τράβηξες με τη μικρή σου, ακούγεται πολύ αγχωτικη η ιστορία σου.Τωρα τρώει καλύτερα που μεγάλωσε ή ακόμα λιγοφαγη είναι;

Κ εσένα Καντι αδυνατουλης είναι όντως. Κάπου εκεί πρέπει να είναι κ εμένα στα κιλά, τον άλλο μήνα θα πάω γιατρό να μάθω πόσο είναι γιατί δεν έχω ζυγαριά.

Όσο για τη μαστίτιδα, να προσέχετε όσες θηλάζετε, εγώ τώρα έχω φοβηθεί πολύ μετά από αυτό που πέρασα, φανταστείτε 40 πυρετό επί 3 μέρες να μην πέφτει μέρα-νυχτα. Αυτό που είχα είναι ότι το ένα στήθος μέσα ήταν σκληρό σε ένα σημείο κ ήταν λίγο κόκκινο κ πόναγε όταν το πιεζες. Αν καταλαβετε να γίνεται κάτι τέτοιο, βάλτε το μωρό να φάει πολύ κ κάντε ζεστες κομπρεσες στο σημείο για να μαλακώσει το γάλα και να φύγει. Εγώ δεν τα ήξερα αυτά κ το άφησα κ χειροτέρεψε κ δεν απέφυγα την αντιβίωση, ενώ αν το ήξερα νωρίτερα ίσως το είχα σώσει με φυσικές μεθόδους. Τώρα ξέρω ότι οποιοσδήποτε πόνος στο στήθος μόνο αθώος δεν είναι, κ πρέπει να τον κοιτάω αμέσως.

Για αυτόν λοιπόν το λόγο τρέμω τη στιγμή που θα αρχίσουμε στερεές κ αν θηλάζω ακόμα (που θα ήθελα) θα μένει μέσα το γάλα, και ειλικρινά αν είναι να ξαναπεράσω μαστίτιδα δεν ξέρω αν θα έχω δυνάμεις να συνεχίσω τον θηλασμό.

Θα με ενδιέφερε να μου λέτε πότε θα αρχίσετε στερεές κ με τι φαγητό γιατί δεν έχω ιδέα! Ο παιδιάτρος τελευταία φορά που πήγα (πριν ένα μήνα) μου είχε πει ότι αφού έχω ακόμα γάλα να θηλασω λίγο ακόμα, κ αν μετά δεν έχει πάρει αρκετό βάρος, θα μου πει πως θα συνεχισουμε. Ντοριτακι καλή αρχή κάνατε ακούω, μάλλον είσαι απ τις τυχερές!


bTQNp3.pngNhzDp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, κορίτσια & μπεμπάκια!:D

Είχαμε παιδίατρο σήμερα..κάναμε 2 εμβόλια (ένα ενέσιμο & 1 πόσιμο) & είμαστε 7450γρ & 65 πόντους! Μας βρήκε super αντράκια!!:cool:

Μας έδωσε το ελεύθερο να ταξιδέψουμε αύριο για το χωρίο (μετά την Πάτρα περίπου 25 χλμ. ορεινό) & επίσης μας έκοψε την αποστείρωση!!:D

Συνεχίζουμε μόνο γάλα 180ml το γεύμα & από τον 5ο μήνα (Σεπτέμβριο) θα ξεκινήσουμε κρεμούλα & στον 6ο φρουτόκρεμα κλπ.

Για μπάνιο στη θάλασσα από τον 6ο μήνα καλύτερα! Μόνο ποδαράκια βρέχουμε αν θέλουμε σε θάλασσα που δεν έχει ξενοδοχεία τριγύρω!

Αυστηρά στον ήλιο φοράμε αντηλιακό (μου πρότεινε της frezyderm 25 δείκτη για μωρά, αλλά εγώ έχω ήδη αγοράσει της Avene με δείκτη 50 για μωρά).

Αυτά τα νέα μας...εσείς??


l1ITp3.png

HDApp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...