Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Κορίτσια καλημέρα!

      Γνωρίζει καμία αν εφοσον ανοιχτεί η gonal μέχρι ποτε μπορει να διατηρηθεί στο ψυγείο και να χρησιμοποιηθεί το υπόλοιπο υλικό; Στο κουτί γραφει 28 ημέρες, αλλα μιλαει για θερμοκρασιες μικρότερες των 25, στο ψυγειο δεν θα διατηρείται σιγουρα παραπάνω; Οχι φυσικα μεχρι την αναγραφόμενη ημερομηνια ληξης, αλλα ενα διμηνο δεν θα διατηρείται; 

ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ 2016


Ειρήνη

Recommended Posts

αχ αυτές οι κατασκευές με χιόνι και δέντρα ή πχ και ελαφάκια και δώρα κλπ είναι πάντα πολύ όμορφες...είτε σε γυάλα, είτε σε δίσκο....

εμείς ψιλοαργούμε να στολίσουμε, γύρω στις 10 Δεκεμβρίου πάντα, δεν μπορώ περισσότερο καιρό στολισμένο σπίτι, με δυσκολευει στο καθάρισμα8-):cool: και το βαρέμαι κιόλας:rolleyes:

αυτο με το ξεσκονισμα μου τη δινει και εμενα!! μονο γυρω γυρω τα παιρνω !οσα βλεπει η πεθερα!!!!

μια φιλη απο το σχολειο ,στολιζει κ εκεινη μεσα νοεμβρη !!κ λεει στα παιδια τα εξω φωτακια μη τα αναβετε , γιατι θα τα βλεπει η γειτονια και θα μας κοροιδευει που στολιζουμε τοσο νωρις !!!:Pτης λεω... μια απο τα ιδια !!! :-D:grin:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 687
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Πανεύκολη και πολύ οικονομική κατασκευή με κουκουνάρια, σχοινί και λινάτσα. Ως κορδέλα στο δέντρο, στην πόρτα, στο μπουφέ μας, κρεμασμένη απ το κουρτινόξυλο...

Είτε ακριβώς έτσι, τόσο απλή, είτε με προσθήκη χρωμάτων μέσα από κορδέλες, είτε με χιόνι στις άκρες των κουκουναριών, είτε με προσθήκη αγαπημένων κουδουνιών για να αποκτήσει και ήχο... Άπειρες επιλογές

1f580751c549a3963dc9adb31d526265.jpg

Τέλειο!!! Σοβαρά στα υπόψιν, έχω ενα κουβάρι λινατσοκορδελα!!!

Και η σύνθεση με το παντζούρι πολύ μου άρεσε!

Link to comment
Share on other sites

Αχ κοριτσια τι ομορφες ιδεες που βαζετε! Μου αρεσουν πολυ οι κατασκευες κ πολυ περισσοτερο γιατι βαζεις κ τα παιδια στο παιχνιδι της δημιουργιας!!!

Ηδη αρχισαμε να μετραμε αντιστροφα!! :P

Η αγαπημενη μου διακοσμηση ειναι με φυσικο ελατο!!! Φωτο δεν εχω αλλα αυριο θα σας το περιγραψω :P

Link to comment
Share on other sites

βαζουμε γιρλαντα , μετα τη στερεωνουμε με τα διακοσμητικα για να μη γλυστραει , φωτακια στα φυλλα ενδιαμεσα, και μερικα χριστουγεννιατικα στολιδια.

IMG_4524_zpso8mxbhw4.jpg

αχχχ υπέροχο τζάκι!Μόνο που το είδα αισθάνθηκα θαλπωρή..


Wgl2p3.png

kHoQp2.png

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα!

ρε κορίτσια, μια κ μιλάμε για δώρα κλπ να ρωτήσω, εσεις τι συνηθίζετε να δωρίζετε στους νονούς των παιδιών σας?εγω μέχρι στιγμής έπαιρνα ενα δώρο -παιχνίδι ή ρούχο- για το παιδί τους συν μια πιατέλα Χριστουγεννιάτικη γεμάτη με διάφορα γλυκά, σοκολατάκια κλπ συνήθως χειροποίητα και χριστουγεννιάτικο αμπαλάζ. Αλλά φέτος το σκέφτομαι..μήπως να το γυρίσω σε δώρο για τη νονά την ίδια αντι για το παιδί και κάτι συμβολικό για το παιδι? Γιατί αυτοί βλέπουν που παίρνω δώρο στο παιδι τους και αισθάνονται την υποχρέωση να πάρουν εκτός από το βαπτιστήρι τους και στο δικό μου δεύτερο παιδί δώρο και νομίζω επιβαρύνονται ετσι...αυτό και οι δυο νονές..

Παλαιότερα στους νονούς της μεγάλης παίρναμε δώρο κανονικά στον καθένα τους και στα παιδιά τους (3). Μετά αλλάξανε τα οικονομικά μας και επειδή είναι φοβεροί φίλοι πάνω απ 'όλα, μας πρότειναν να σταματήσουμε τα δώρα μεταξύ μας και να μεινουμε μόνο στα παιδιά.

Την δεύτερη κόρη μου δεν την αφηνουν ποτέ χωρίς δώρο κι εμείς επίσης όλα τα παιδιά τους με δώρα που αντέχει η τσέπη μας.

Σε επίσκεψη στο σπίτι τους ή στο δικό μας πάντα κάτι χριστουγεννιάτικο χειροποίητο ή έτοιμο, μελομακάρονα, κουραμπιέδες, πανετονε κλπ.

Στους νονούς της μικρής, πάντα κάτι συμβολικό χριστουγεννιάτικο. Πιατέλα με γλυκά, πανετονε σε ωραίο μεταλλικό κουτί, κούπα με σοκολατακια μέσα, στολίδι χριστουγεννιάτικο κλπ και πάντα το ίδιο και στους δύο καθώς δεν είναι ζευγάρι. Δεν έχουν παιδιά ακόμη.

Εγώ ως νονά δεν έχω λάβει ούτε καν τηλέφωνο για χρόνια πολλά. Δεν μιλάμε καν για δώρα.....:confused: Αλλά δεν πειράζει, το παιδάκι που βάφτισα θέλω να είναι πάντα καλά και να με θυμάται ως καλή νονά :D Τα υπόλοιπα προσπαθώ να τα αφήνω στην άκρη, για να είμαι κοντά στο παιδί.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα στα ξωτικούλια!

Εγώ, όπως έχω ξαναπεί, από ανύπαντρη ακόμα κάνω δώρο από ένα γούρι σε κάθε οικογένεια ή φίλο.

Είναι το μόνο δώρο που παραμένει σταθερό για πολλούς λόγους.

Α). Γιατί φτιάχνοντάς τα μόνη μου καθορίζω το κόστος όχι μόνο το συνολικό όσο και κατ άτομο. Όταν λοιπόν κάτι κοστίζει 2-3 ευρώ, το θεωρώ μηδαμινό μπροστά στη σχέση ή την υποχρέωση που μπορεί να έχω στον αποδέκτη.

Β). Γιατί δείχνει ότι τους σκέφτομαι

Γ). Γιατί μπορώ να έχω πάντα πασπαρτού δώρο αν προκύψει κάτι της τελευταίας στιγμής

Δ). Ταχυδρομούνται εύκολα

Ε). Πλέον μου τα ζητάνε!

Στον νονό της κόρης μου και στη σύζυγό του (είναι ο νονός και η νονά, δεν τους ξεχωρίζω) παίρνω πάντα από ένα προσωπικό δώρο καθώς έχουν παράλληλα τις γιορτές και τα γενέθλιά τους εντός των ημερών αυτών. Φυσικά τα τελευταία χρόνια τα δώρα είναι οικονομικά αλλά παρότι μας έχει ζητηθεί να τα σταματήσουμε δεν θέλουμε να το κάνουμε.

Αυτό ήταν το δώρο μου στην κουμπάρα μου πριν κάποια χρόνια. Το είχα φτιάξει με πετσέτα χεριών, χειροποίητο σαπούνι και scrub. Τα υπόλοιπα που βλέπετε, είναι υλικά χειροτεχνίας στα οποία έχουμε αναφερθεί ήδη. Ωραίο δεν είναι;

1424271_546000495491276_902129746_n.jpg?oh=8be3bc6d31e646df183ba203f4c65acc&oe=58A5CBEF

Δώρο παίρνω και στον αδελφό μου, νονό του γιου μου.

Φυσικά παίρνω συμβολικά δώρα πάντα τόσο στα παιδιά τους όσο και στα υπόλοιπα παιδιά των στενών μας οικογενειών και φίλων καθώς σίγουρα θα τους δούμε τις μέρες αυτές και πάντα είναι παιχνίδι. Το κόστος προσπαθώ να το κρατάω στα 5-7 ευρώ ανά παιδάκι καθώς τόσο μπορώ.

Μια χρονιά, είχα φτιάξει σε κάθε παιδάκι το δικό του στολίδι

1455981_547807418643917_769891807_n.jpg?oh=a93675ff33640467a6cb6384ac089a49&oe=58A33694

Σήμερα σκοπεύω να ολοκληρώσω τις λίστες με τους παραλήπτες γουριών, προσωπικών δώρων, παιχνιδιών, καρτών και να ρίξω μια ματιά στις πιθανές αγορές μου.

Για τα γούρια μάλλον έχω καταλήξει, έχω κάνει έρευνα αγοράς και θα ξεκινήσω καλά να μαστε, να αγοράζω.


YqE6p2.png

IqItp3.png
 
 
Link to comment
Share on other sites

Ravt ναι συμφωνώ με τα γουράκια, ωραία είναι, ειδικά αν είναι και χειροποίητα.

Κι εγώ προσπαθώ για παιδιά στενών φίλων να κυμαίνομαι στο δικό σου ποσό για να τα βγάζω πέρα.

Το δώρο με την πετσετούλα, υπέροχο!

Link to comment
Share on other sites

καλο μεσημερι ξωτικα...!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! εγω στολιζω αρχες του δεκεμβρη..!!!! καμμια ιδεεα για το πως στολιζουμε τα τζακια εχουμε;;;

Δεν έχω τζάκι αλλά αν είχα θα επέλεγα κάτι μίνιμαλ και γήινο μαζί χρωματικά.

Επίσης μου αρέσουν πολύ τα κεριά πάνω στο τζάκι.

Κάτι τέτοιο δηλαδή:

9cba86bff1acde03c99be427290b384f.jpg

2fb97cb91c0b60d1443466d742483ae6.jpg

CI-TomKat_Christmas-fireplace-mantel-rustic_v.jpg.rend.hgtvcom.966.1288.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Σου βάζω κι άλλες ιδέες, κάποιες λιτές και κάποιες όχι και τόσο! :D:D

Αρκετά φορτωμένο, με καρυοθραύστες.

5b321d56f2a68eeb66e8eb75406d2b38.jpg

Με γιρλάντα αλλά και κάλτσες και στεφάνι.

charming-christmas-fireplace-decoration-ideas-leaf-garland-fireplace-mantel-decoration-red-blink-stocking-decoration-red-christmas-ball-ornament-grey-bricks-fireplace-wall-round-classic-iron-photos-fr.jpg

Γιρλάντα μεγάλη, κάλτσες και φάτνη μαζί.

fireplace-christmas-lights_913_500_332.jpg

Απλό και κομψό!

christmas-fireplace80.jpg

Με αλεξανδρινά!

christmas_fireplace_decorating-ideas.jpg

Αγαπημένο και στολισμένο με φυσική πρασινάδα!

traditional-family-room.jpg

Link to comment
Share on other sites

Όμορφη ιδέα για το στήσιμο των δώρων των παιδιών μας (αν πρόκειται να πάρουμε περισσότερα του ενός δώρα). Αν τα παιδιά μας είναι διαφορετικών ηλικιών, ο ψηλότερος χιονάνθρωπος θα ναι του μεγαλύτερου παιδιού, ο κοντύτερος του μικρότερου.

Ορισμένα πράγματα δεν θέλουν κόπο, θέλουν τρόπο

b90ea8866b1a6f0fd564c115d534ee1e.jpg


YqE6p2.png

IqItp3.png
 
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Σου βάζω κι άλλες ιδέες, κάποιες λιτές και κάποιες όχι και τόσο! :D:D

Αρκετά φορτωμένο, με καρυοθραύστες.

5b321d56f2a68eeb66e8eb75406d2b38.jpg

Με γιρλάντα αλλά και κάλτσες και στεφάνι.

charming-christmas-fireplace-decoration-ideas-leaf-garland-fireplace-mantel-decoration-red-blink-stocking-decoration-red-christmas-ball-ornament-grey-bricks-fireplace-wall-round-classic-iron-photos-fr.jpg

Γιρλάντα μεγάλη, κάλτσες και φάτνη μαζί.

fireplace-christmas-lights_913_500_332.jpg

Απλό και κομψό!

christmas-fireplace80.jpg

Με αλεξανδρινά!

christmas_fireplace_decorating-ideas.jpg

Αγαπημένο και στολισμένο με φυσική πρασινάδα!

traditional-family-room.jpg

μου αρεσουν τα φορτωμενα χριστουγεννιατικα με φωτακια !!!!!!:D

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα!

ρε κορίτσια, μια κ μιλάμε για δώρα κλπ να ρωτήσω, εσεις τι συνηθίζετε να δωρίζετε στους νονούς των παιδιών σας?εγω μέχρι στιγμής έπαιρνα ενα δώρο -παιχνίδι ή ρούχο- για το παιδί τους συν μια πιατέλα Χριστουγεννιάτικη γεμάτη με διάφορα γλυκά, σοκολατάκια κλπ συνήθως χειροποίητα και χριστουγεννιάτικο αμπαλάζ. Αλλά φέτος το σκέφτομαι..μήπως να το γυρίσω σε δώρο για τη νονά την ίδια αντι για το παιδί και κάτι συμβολικό για το παιδι? Γιατί αυτοί βλέπουν που παίρνω δώρο στο παιδι τους και αισθάνονται την υποχρέωση να πάρουν εκτός από το βαπτιστήρι τους και στο δικό μου δεύτερο παιδί δώρο και νομίζω επιβαρύνονται ετσι...αυτό και οι δυο νονές..

Ερσάκι μου,

Εγώ, συμφωνώ απόλυτα με τη δική σου λογική.

Μου αρέσει πολύ αυτό που έκανες, δηλαδή το δωράκι σου στο παιδί και κάτι για το σπίτι... ;)


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites

Αχ και να είχα τζάκι.. τα παλιά ξωτικά, ξέρουν πόσο το λατρεύω, κυρίως αυτο το διάστημα... .

Υπέροχο, κοριτσάκια μου!

Να είσαι γερή να το ξαναστολίσεις και φέτος!

βαζουμε γιρλαντα , μετα τη στερεωνουμε με τα διακοσμητικα για να μη γλυστραει , φωτακια στα φυλλα ενδιαμεσα, και μερικα χριστουγεννιατικα στολιδια.

IMG_4524_zpso8mxbhw4.jpg

Υπέροχη εικόνα- απόδειξη πως με 2-3 απλά αντικείμενα που ήδη έχουμε, συνδυάζοντάς τα δημιουργούμε μοναδικές συνθέσεις για τους χώρους μας

f9c49d30730b60b1e5b124593c82cde4.jpg

... με μάγεψες....! Εύγε!

Ξωτικουλια συνηθως ποτε στολιζεται??

Τέλη Νοεμβρίου αλλά φέτος πολύ νωρίτερα.... την επόμενη εβδομάδα, θα δώσω 2 χαλιά, τα οποία θα μου τα πλύνουν και θα μου τα επιστρέψουν. Μόλις μου τα επιστρέψουν, θα στρώσω και τις επόμενες ημέρες θα στολισω.. γύρω στα μέσα Νοεμβρίου!!


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites

Αχ και να είχα τζάκι.. τα παλιά ξωτικά, ξέρουν πόσο το λατρεύω, κυρίως αυτο το διάστημα... .

Υπέροχο, κοριτσάκια μου!

Να είσαι γερή να το ξαναστολίσεις και φέτος!

... με μάγεψες....! Εύγε!

Τέλη Νοεμβρίου αλλά φέτος πολύ νωρίτερα.... την επόμενη εβδομάδα, θα δώσω 2 χαλιά, τα οποία θα μου τα πλύνουν και θα μου τα επιστρέψουν. Μόλις μου τα επιστρέψουν, θα στρώσω και τις επόμενες ημέρες θα στολισω.. γύρω στα μέσα Νοεμβρίου!!

σε ποιον τα δινεις αν επιτρεπεται? εκτος και αν δεν κανεις να πεις για λογους διαφημισεις!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...