Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , Faith22 είπε:

       

      Χθες είχα υπέρηχο κ είναι όλα καλά.Ειμαι στην 25η εβδομάδα κ με έχει ενημερωσει η μαία ότι δεν είναι συστηματικές οι κινήσεις των εμβρύων αυτή την εβδομάδα.Χθες αυτό δεν το συζήτησα καθόλου με τον γιατρό.Εγω όμως τα νιώθω κάθε μέρα κ σήμερα από το πρωί δεν τα είχα νιώσει κ είχε πάει 3 το μεσημέρι.Η ξαδέρφη μου πριν 3 εβδομάδες έχασε το μωρο της στις 33 εβδομάδες.Δεν το ένιωσε μια μέρα κ τελικά είχε ενδομητρίο θάνατο.Το αναφέρω για να καταλάβετε λίγο την ψυχολογία μου,θέλω δεν θέλω είναι κάτι που το σκέφτομαι κάθε μέρα.Η μαία μου το ξέρει.Στελνω λοιπόν το μεσημέρι ότι δεν έχω νιώσει τα μωρά χωρίς να της πω καλησπέρα,ήμουν στο κρεβάτι όλο το πρωί ζουμπωντας την κοιλιά μου κ ενώ ήθελα μόνο ένα μην ανησυχείς μου απαντά ότι "κακώς δεν ρώτησες τον γιατρό,είπαμε μετράμε μετά τις 32 εβδομάδες κ παρεπιπτόντως καλησπέρα τάδε" κ της απάντησα "ναι κακώς δεν ρώτησα τον γιατρό κ ρωτάω εσένα.Δεν βλάπτει λίγο ενσυναίσθηση που κ που.Καλησπερα".Απάντησα έτσι γιατί ένιωσα ειρωνεία.Λαθος μου,το ξέρω.Μου απάντησε κ εκεινη πάλι αλλα το άφησα εκεί.Δεν ξανααπαντησα.Δεν ήθελα να το συνεχίσω.

      Κ τώρα το βράδυ μου έστειλε ο γιατρός μήνυμα ότι αν δεν με καλύπτουν,να κάνω τις επιλογές μου,εννοώντας ότι μπορώ να φύγω κ να αλλάξω γιατρό,μαζί με ένα κατεβατο.

      Αυτό με πείραξε παρά πολύ.Ενιωσα ότι με διώχνει.

      Ξέρω ότι είμαι παράλογη,εκφραστείτε ελεύθερα.

       

       

      Ε βλακεία του γιατρού . Κανονικά έπρεπε να σε πάρει τηλέφωνο Κ να σε ρωτησει εάν είσαι καλά Κ γιατί μίλησες έτσι στην μαία . Τώρα μηνύματα εάν δεν σε καληπτουμε άλλαξε τη γιατρό είναι εντελώς αντιεπαγγελματικο τι είστε ζευγαρι Κ χωρίζετε . 

      Πάντως αν δεν νιώθεις κάποια μέρα τα μωρά φάε κάτι γλυκό ή πιες κάτι παγωμένο μετά από λίγο θα εμφανιστούν . Προς Θεού μην ζουλας την κοιλιά κάνει συσπάσεις . 

      • Μου αρέσει 1

Θα γίνουμε γονείς τον Ιανουάριο του 2018


Recommended Posts

πρίν από 3 λεπτά , SFSI81 είπε:

@elenakith έχω δύο περιπτώσεις στο Αλεξάνδρας που τις ανέλαβαν στο τελευταίο τρίμηνο οπότε σίγουρα κάποιοι γιατροί αναλαμβάνουν. 

Αν θέλεις να γεννήσεις σε συγκεκριμένο κι όχι στην εφημερία -δυστυχώς μάλλον -θα σου ζητηθούν χρήματα . 

Το σάκχαρό σου πάντως αυτή τη στιγμή δεν έχει ένδειξη για ΜΕΝ. Είμαι κι εγώ διαβητική όπως και στο πρώτο και δεν χρειάζεται όταν είναι ρυθμισμένο και δεν υπάρχουν θεματα πχ στον πλακούντα.

Οι υποχρεωτικές εξετασεις που γίνονται καλύπτονται από τον εοππυ 

Εύχομαι να πάνε όλα καλά

Σ'ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου. Για την εντατική λόγω ζαχάρου μου είπε ο γιατρός και η μαία και ήταν σίγουροι, τώρα τι να σου πώ? μήπως θεωρούν ότι μέχρι να γεννήσω θα αλλάξει το ζάχαρό μου? δεν με πειράζει να πληρώσω κάποια χρήματα το γιατρό, αρκεί να μην είναι 2000 και να είναι καλός ο γιατρός. Αν ξέρεις ονόματα από τους γιατρούς των γνωστών σου στο Αλεξάνδρα πες μου...


302qp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

3 ώρες πρίν, elenakith είπε:

Σ'ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου. Για την εντατική λόγω ζαχάρου μου είπε ο γιατρός και η μαία και ήταν σίγουροι, τώρα τι να σου πώ? μήπως θεωρούν ότι μέχρι να γεννήσω θα αλλάξει το ζάχαρό μου? δεν με πειράζει να πληρώσω κάποια χρήματα το γιατρό, αρκεί να μην είναι 2000 και να είναι καλός ο γιατρός. Αν ξέρεις ονόματα από τους γιατρούς των γνωστών σου στο Αλεξάνδρα πες μου...

 

Μπορείς να μιλήσεις με το λογιστήριο του Ιασώ και να σου πουν πόσο θα κοστίσει σε αυτή την περίπτωση


TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites

Η δικη μου εμπειρια κ οσο το εψαξα αλλα για επαρχια μου ειπαν δ ειναι το ζαχαρο λογος καισαρικης.αλλα δ με αφηναν να ξεπερασω κ την πητ.βασικα στην 38ηθελαν.μονο εναν γιατρο βρηκα που θα με περιμενε αλλα ηταν στα 100χλμ κ φοβηθηκα.αν θυμασαι επειδη ειχα διαφορα προβληματακια ειχα αποφασισει να παω στο δημοσιο.στον 6ο πρωτη φορα.γενικα εδω τοτε ανοιγουν καρτελα στο δημοσιο αν δ πας απο την αρχη.τελικα με εβαλαν προκληση 39+2που οδηγησε σε καισαρικη γτ δ ειχα συνθηκες.αν σε βαλουν με προκληση προσεχε το ζαχαρο σου επειδη θα εισαι νηστικη.δ με ενοιαζε να μεινει ο συγκεκριμενος γιατρος διπλα μου ουτε αναισθησιολογος οποτε περασαν ολοι οι ειδικευομενοι,αλλα δ πληρωσα τπτ

Οσο για τη μενν ο γιατρος μου μου ειχε πει οτι αν εκανα πανω απο 10μλ ινσουλινη θα επρεπε να μεινει εστω μια μερα το μωρο για παρακολουθηση

Οσο για το ζαχαρο εγω επισης ειχα πολυ νηστειας κ εκανα το πρωι την.ινσουλινη,αναλογως την τιμη πριν η μετα το πρωινο.ελεγχεις κ γλυκοζηλιωμενη;(δ ξερω αν γραφεται κ ετσι).βεβαια αργοτερα διαπιστωσα οτι δ επρεπε να κανω οποτε ισως ηταν κ χαζος ο τροπος που την εκανα.για να μενει χαμηλο το νηστειας βοηθαει να μην εισαι πολλες ωρες νηστικη το βραδυ.εγω επινα λιγο γαλα πριν τον υπνο

Οι επιπλεον εξετασεις νομιζω ειναι ακουστικος ελεγχος κ υπερηχος ισχυων.τα κανουν καποια δημοσια δωρεαν

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια δεν ειμαι καλα ψυχολογικα αισθανομαι πολυ πιεσμενη..με πηραν σε ενα μεταπτυχιακο που προσπαθουσα αρκετο καιρο να με παρουν και τελικα εγινε τωρα .το θεμα ειναι οτι εχει πολλες εργασιες κ θα χρειαστει να κανω και τις μερες που ειναι να γεννησω .και δεν καταλαβαινω και τι ζητανε και εχω πελαγωσει..με ερχεται να το παρατησω αλλα εδωσα πολλα λεφτα.εχω πιεστει πολυ πως να χαρω το μωρο μου οταν αγχονομαι τοσο. Και δεν ξερω πως θα τα καταφερω με ενα νεογεννητο να διαβαζω παραλληλα

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, rainbow είπε:

κοριτσια δεν ειμαι καλα ψυχολογικα αισθανομαι πολυ πιεσμενη..με πηραν σε ενα μεταπτυχιακο που προσπαθουσα αρκετο καιρο να με παρουν και τελικα εγινε τωρα .το θεμα ειναι οτι εχει πολλες εργασιες κ θα χρειαστει να κανω και τις μερες που ειναι να γεννησω .και δεν καταλαβαινω και τι ζητανε και εχω πελαγωσει..με ερχεται να το παρατησω αλλα εδωσα πολλα λεφτα.εχω πιεστει πολυ πως να χαρω το μωρο μου οταν αγχονομαι τοσο. Και δεν ξερω πως θα τα καταφερω με ενα νεογεννητο να διαβαζω παραλληλα

Καλημέρα κορίτσια και καλό πσκ!!

Κορίτσι μου μπορείς στο επόμενο εξάμηνο να ζητήσεις παύση; πολλά ΜΠΣ το δέχονται αυτό. Αν έχεις κάποια βοήθεια με το μωρό μια χαρά θα τα καταφέρεις. Εγώ στο πρώτο παρακολουθούσα κάτι σεμιναριακά μαθήματα κι επέστρεψα όταν έγινε δύο μηνών. Άφηνα γάλα για το 3ωρο και του έδινε ο άντρας μου. Προς το παρόν προσπάθησε να απεμπλακείς από αυτό που θα έρθει, θα αξιολογήσεις καλύτερα τις δυνάμεις σου τότε. Εδώ έχει κοπέλες που επιστρεφουν στις 40 μέρες σε full time δουλειά.

Εύχομαι όλα να πάνε καλά :)

 

  • Μου αρέσει 1

zRCTp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα σε όλες . Εχθές είδαμε μετά από ένα μήνα κ εμείς το μωράκι μας . Ήταν πολύ ωραία . Μεγάλωσε , έφτασε 955 γρ. Όλα ήταν πολύ καλά . Μας έγραψε πάλι αίματος , ούρων κ την καμπύλη . Μέσα στην εβδομάδα θα πάω , Αντε να δούμε . 

@rainbow αρχικά θα σου πω συγχαρητήρια κ μετά θα σε συμβούλευα να το προσπαθήσεις , χωρίς να αγχώνεσαι . Αφού το ήθελες τόσο είμαι σίγουρη πως θα βρεις τρόπο κ θα τα καταφέρεις .

  • Μου αρέσει 4

S4bRp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!! Μόλις γύρισα στο γραφείο από την καμπύλη!

Τζάμπα είχα τρομοκρατηθεί τόσο. Δεν κατάλαβα τίποτε, το υγρό το ήπια άνετα μη σας πω ότι στην αρχή μου άρεσε κιόλας!

Ένας πολύ γλυκός χυμός πορτοκάλι . Δεν ένιωσα τίποτε ενοχλητικό, εκτός από μια ελαφριά ζάλη  όταν έφυγα και οδηγούσα επειδή ανεβοκατέβηκε το ζάχαρο μου.

Αλλά γενικά καλά!! 

@Mariachi μου καλέ τι μεγάλο μωράκι έχετε εσείς!!!! χιχιχιχι μπράβο κούκλα μου με το καλό όλες οι εξετάσεις!!

  • Μου αρέσει 2

HBNJp3.png

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, elenakith είπε:

Ναι Βίκυ μου κάνω ινσουλίνη μόνο το βράδυ γιατί το πρωινό μου σάκχαρο ήταν ψηλό (δηλαδή πάνω από 95, είχε φτάσει μια μέρα και 101). Τις μονάδες τις αυξάνω κάθε φορά που το σάκχαρο νηστείας είναι πάνω από 90 για 3 συνεχόμενες μέρες, με οδηγίες του γιατρού εννοείται. Την υπόλοιπη μέρα κάνω διατροφή. Μετράω μία ώρα μετά το πρωινό, και εναλλάξ μια μέρα 1 ώρα μετά το μεσημεριανό και μία μέρα 1 ώρα μετά το βραδινό. Είναι καλά ρυθμισμένο  σε γενικές γραμμές, έχω συνήθως μετά το πρωινό 105 με 110, εκτός κι αν φάω τοστ όπως σήμερα, που είχα 130 (που είναι και το όριο). Μεσημέρι μετά το φαγητό εξαρτάται από το τι έφαγα, συνήθως έχω από 95 ως 125. Με εξαίρεση καμιά φορά αν μας έχουν τραπέζι και φάω κάτι  έξτρα (δεν μπορώ πάντα να αντισταθώ)...

εμένα θέλει το νηστείας κάτω από 92....αρκετές φορές τσιμπαει παραπάνω μέχρι 97 αλλά δε μου έδινε ινσουλίνη ...αν ανεβαινε πάνω από 100 για συνεχόμενες μέρες θα ξεκίναγα....για 1-2 φορές σε όλη την εγκυμοσύνη δεν το θεωρεί ενδεικτικό....εγώ μετράω από τη πρώτη μέρα που μαθαίνω ότι είμαι έγκυος...(εκτός από το πρώτο που ξεκίνησα μετά τη καμπύλη)

στα μεταγευματικά ήθελε στη 1,30 ώρα από την ώρα έναρξης του γευματος (ως πιο αντιπροσωπευτική απο τη 1 ώρα) και ήθελε κάτω από 125....

δεν ήθελε στη 1ώρα αλλά στη 1,5 ώρα για να βλέπει τη τάση έχει...δηλαδή αν στη μια ώρα είναι οριακό αλλά στη 1,5 πέφτει γρήγορα αν κάνεις ινσουλίνη θα κάνεις υπογλυκαιμία...και μερικές φορές μερικά γευματα σε ανεβάζουν πιο αργά....όπως πχ όσπρια...έχεις κάλο ζάχαρο στη 1 ώρα και ανεβάζεις αργότερα...

κι αν έχεις θέμα λέει...θα μείνει ψηλά το ζάχαρο και μετά τη 1η ώρα....οπότε μέτραγα στη 1,30 ώρα από τη πρώτη μπουκιά....

 

δεν μπήκε κανένα μωρο στη μενν το πρώτο 24ώρο....βέβαια δεν έκανα ινσουλίνη αλλά είχα μετρήσεις εντός ορίων μεν οριακές δε....απλά τους μέτρησαν ζάχαρο από το πόδαράκι με το μηχάνημα μέτρησης όταν τα είχα στο δωμάτιο....

δεν μου είπε κανένας γιατρός να μπώ στην 38η εβδομάδα για πρόκληση λόγω ζάχαρου....αλλά θα με περίμεναν μέχρι να κλείσω 40 εβδομαδες κι αν δεν έβγαινε μονό του μετά πρόκληση.....το πρώτο βγήκε μόνο του στις 38+4, το δεύτερο έκανα πρόκληση στις 39+6 όχι λόγω ζαχάρου λόγω υδράμνιο που όμως δεν είχε σχέση με το ζάχαρο γιατί ήταν ρυθμισμένο αλλά ήταν ιδιοπαθής, και το 3ο έκανα πρόκληση στις 40+1....όλες οι προκλήσεις πέτυχαν και γέννησα φυσιολογικά....

ήμουν σε δημόσιο μαιευτήριο και με παρακολουθούσε η ενδοκρινολόγος του νοσοκομείου σε συννενοήση με το γιατρό....

 

πιστεύω ότι με οποιουσδήποτε άλλους γιατρούς θα είχα κάνει ινσουλίνη και καισαρική στην 38η εβδομάδα....

 

 

  • Μου αρέσει 1

Konstantinos 04/12/10 - Eirini 26/03/13 - Nikolas 25/08/15 - Athina 11/06/18

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, vikib είπε:

Η δικη μου εμπειρια κ οσο το εψαξα αλλα για επαρχια μου ειπαν δ ειναι το ζαχαρο λογος καισαρικης.αλλα δ με αφηναν να ξεπερασω κ την πητ.βασικα στην 38ηθελαν.μονο εναν γιατρο βρηκα που θα με περιμενε αλλα ηταν στα 100χλμ κ φοβηθηκα.αν θυμασαι επειδη ειχα διαφορα προβληματακια ειχα αποφασισει να παω στο δημοσιο.στον 6ο πρωτη φορα.γενικα εδω τοτε ανοιγουν καρτελα στο δημοσιο αν δ πας απο την αρχη.τελικα με εβαλαν προκληση 39+2που οδηγησε σε καισαρικη γτ δ ειχα συνθηκες.αν σε βαλουν με προκληση προσεχε το ζαχαρο σου επειδη θα εισαι νηστικη.δ με ενοιαζε να μεινει ο συγκεκριμενος γιατρος διπλα μου ουτε αναισθησιολογος οποτε περασαν ολοι οι ειδικευομενοι,αλλα δ πληρωσα τπτ

Οσο για τη μενν ο γιατρος μου μου ειχε πει οτι αν εκανα πανω απο 10μλ ινσουλινη θα επρεπε να μεινει εστω μια μερα το μωρο για παρακολουθηση

Οσο για το ζαχαρο εγω επισης ειχα πολυ νηστειας κ εκανα το πρωι την.ινσουλινη,αναλογως την τιμη πριν η μετα το πρωινο.ελεγχεις κ γλυκοζηλιωμενη;(δ ξερω αν γραφεται κ ετσι).βεβαια αργοτερα διαπιστωσα οτι δ επρεπε να κανω οποτε ισως ηταν κ χαζος ο τροπος που την εκανα.για να μενει χαμηλο το νηστειας βοηθαει να μην εισαι πολλες ωρες νηστικη το βραδυ.εγω επινα λιγο γαλα πριν τον υπνο

Οι επιπλεον εξετασεις νομιζω ειναι ακουστικος ελεγχος κ υπερηχος ισχυων.τα κανουν καποια δημοσια δωρεαν

Εμένα ο γιατρός μου είπε ότι εφόσον όλα πάνε καλά, θα γεννήσω στις 38 βδομάδες, με πρόκληση ή καισαρική (αν υπάρξει κάποια επιπλοκή). Για το μωρό μου είπε ότι θα μπει 24 ώρες στη ΜΕΝΝ. το γιατί δεν μου το εξήγησε, μου είπε λόγω σακχάρου. Για το γάλα το ξέρω πριν τον ύπνο, μνου το έχει τονίσει ο ενδοκρινολόγος, όπως και το να μην αφήνω να περνάνε πολλές ώρες ανάμεσα στα γεύματα (κάνει την ινσουλίνη να τεμπελιάζει είπε). Γλυκοζηλιωμένη έκανα πριν 3 βδομάδες και ήταν πολύ καλή, 5,1. Θα ξανακάνω τώρα προς το τέλος του μήνα. Από ινσουλίνη κάνω 15 μονάδες το βράδυ πριν κοιμηθώ. Είχα ξεκινήσει από λιγότερες αλλά τις έχω αυξήσει σταδιακά. 

 

14 ώρες πρίν, rainbow είπε:

κοριτσια δεν ειμαι καλα ψυχολογικα αισθανομαι πολυ πιεσμενη..με πηραν σε ενα μεταπτυχιακο που προσπαθουσα αρκετο καιρο να με παρουν και τελικα εγινε τωρα .το θεμα ειναι οτι εχει πολλες εργασιες κ θα χρειαστει να κανω και τις μερες που ειναι να γεννησω .και δεν καταλαβαινω και τι ζητανε και εχω πελαγωσει..με ερχεται να το παρατησω αλλα εδωσα πολλα λεφτα.εχω πιεστει πολυ πως να χαρω το μωρο μου οταν αγχονομαι τοσο. Και δεν ξερω πως θα τα καταφερω με ενα νεογεννητο να διαβαζω παραλληλα

Καλέ μην απελπίζεσαι! Να χαίρεσαι! Συγχαρητήρια! Όλα θα πάνε μια χαρά.Θα γραφτείς, θα τους εξηγήσεις ότι είσαι σε προχωρημένη εγκυμοσύνη και θα γεννήσεις το Γενάρη και θα σου πουν αυτοί τι μπορεί να γίνει, δεν πιστεύω να έχεις πρόβλημα! Μόλις το μωράκι γίνει 2-3 μηνών θα έχετε βρει τους ρυθμούς σας, λογικά, και θα μπορείς να βρίσκεις χρόνο για τις εργασίες. :)  Αυτό είναι δωράκι όχι πρόβλημα, ηρέμησε και θα το δεις! 

 

3 ώρες πρίν, dimitroula30 είπε:

Καλημέρα κορίτσια!! Μόλις γύρισα στο γραφείο από την καμπύλη!

Τζάμπα είχα τρομοκρατηθεί τόσο. Δεν κατάλαβα τίποτε, το υγρό το ήπια άνετα μη σας πω ότι στην αρχή μου άρεσε κιόλας!

Ένας πολύ γλυκός χυμός πορτοκάλι . Δεν ένιωσα τίποτε ενοχλητικό, εκτός από μια ελαφριά ζάλη  όταν έφυγα και οδηγούσα επειδή ανεβοκατέβηκε το ζάχαρο μου.

Αλλά γενικά καλά!! 

@Mariachi μου καλέ τι μεγάλο μωράκι έχετε εσείς!!!! χιχιχιχι μπράβο κούκλα μου με το καλό όλες οι εξετάσεις!!

Είδες που δεν ήταν τίποτα τελικά? Είσαι τυχερή που σου δώσανε αυτό με τη γεύση πορτοκάλι, κι εγώ με τέτοιο έκανε τις 2 καμπύλες. Δεν δίνουν παντού τέτοιο σκεύασμα πάντως..

 

2 ώρες πρίν, chrimai είπε:

εμένα θέλει το νηστείας κάτω από 92....αρκετές φορές τσιμπαει παραπάνω μέχρι 97 αλλά δε μου έδινε ινσουλίνη ...αν ανεβαινε πάνω από 100 για συνεχόμενες μέρες θα ξεκίναγα....για 1-2 φορές σε όλη την εγκυμοσύνη δεν το θεωρεί ενδεικτικό....εγώ μετράω από τη πρώτη μέρα που μαθαίνω ότι είμαι έγκυος...(εκτός από το πρώτο που ξεκίνησα μετά τη καμπύλη)

στα μεταγευματικά ήθελε στη 1,30 ώρα από την ώρα έναρξης του γευματος (ως πιο αντιπροσωπευτική απο τη 1 ώρα) και ήθελε κάτω από 125....

δεν ήθελε στη 1ώρα αλλά στη 1,5 ώρα για να βλέπει τη τάση έχει...δηλαδή αν στη μια ώρα είναι οριακό αλλά στη 1,5 πέφτει γρήγορα αν κάνεις ινσουλίνη θα κάνεις υπογλυκαιμία...και μερικές φορές μερικά γευματα σε ανεβάζουν πιο αργά....όπως πχ όσπρια...έχεις κάλο ζάχαρο στη 1 ώρα και ανεβάζεις αργότερα...

κι αν έχεις θέμα λέει...θα μείνει ψηλά το ζάχαρο και μετά τη 1η ώρα....οπότε μέτραγα στη 1,30 ώρα από τη πρώτη μπουκιά....

 

δεν μπήκε κανένα μωρο στη μενν το πρώτο 24ώρο....βέβαια δεν έκανα ινσουλίνη αλλά είχα μετρήσεις εντός ορίων μεν οριακές δε....απλά τους μέτρησαν ζάχαρο από το πόδαράκι με το μηχάνημα μέτρησης όταν τα είχα στο δωμάτιο....

δεν μου είπε κανένας γιατρός να μπώ στην 38η εβδομάδα για πρόκληση λόγω ζάχαρου....αλλά θα με περίμεναν μέχρι να κλείσω 40 εβδομαδες κι αν δεν έβγαινε μονό του μετά πρόκληση.....το πρώτο βγήκε μόνο του στις 38+4, το δεύτερο έκανα πρόκληση στις 39+6 όχι λόγω ζαχάρου λόγω υδράμνιο που όμως δεν είχε σχέση με το ζάχαρο γιατί ήταν ρυθμισμένο αλλά ήταν ιδιοπαθής, και το 3ο έκανα πρόκληση στις 40+1....όλες οι προκλήσεις πέτυχαν και γέννησα φυσιολογικά....

ήμουν σε δημόσιο μαιευτήριο και με παρακολουθούσε η ενδοκρινολόγος του νοσοκομείου σε συννενοήση με το γιατρό....

 

πιστεύω ότι με οποιουσδήποτε άλλους γιατρούς θα είχα κάνει ινσουλίνη και καισαρική στην 38η εβδομάδα....

 

 

Όπως έγραψα παραπάνω και στη Βίκυ εγώ ήδη κάνω ινσουλίνη (μόνο το βράδυ), τώρα αν έπρεπε ή όχι δεν το ξέρω, δεν έχω ούτε εμπειρία ούτε ιατρικές γνώσεις σε αυτόν τον τομέα. Τον ενδοκρινολόγο μου σε γενικές γραμμές τον εμπιστεύομαι και δεν είναι ο ενδοκρινολόγος που συνεργάζεται με το γυναικολόγο μου, τον είχα από πριν λόγω κάτι όζων που έχω στο θυρεοειδή. Εμένα για την γέννα στις 38 βδομάδες με πρόκληση και για τη ΜΕΝΝ μου έχει πει ο γυναικολόγος. Με τον ενδοκρινολόγο ακόμα δεν έχουμε συζητήσει τέτοια πράγματα. Νομίζω όμως ότι μου είχε πει ότι θα έρθει κι αυτός στον τοκετό, αλλά έχει περάσει καιρός και δεν είμαι σίγουρη αν θυμάμαι καλά. 

 

Κορίτσια έκλεισα ραντεβού με έναν γιατρό στο Έλενα στις 26.10! Ίσως κλείσω και με κανέναν ακόμα για να δω ποιος θα μου κάνει πιο κλικ! Πάντως μου έφυγε ένα βάρος! :) 

 

@Mariachi συγχαρητήρια για το μωράκι σας!!! Είναι ανεπτυγμένο το χρυσό μου ήδη, ε? 

  • Μου αρέσει 2

302qp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ελενα για τη δικη μου περιπτωση κακως εκανα.αλλα το εμαθα αργα.εγω το μονο που θα σου προτεινα ειναι αυτο που εκανες κ συ.γιατρο σε δημοσιο.κατα τη γνωμη ειδικα αν εχεις καποιο προβληματακι ακομη κ μικρο οπως ζαχαρο η πιεση στο δημοσιο ειναι καλυτερα για το μωρο.μπορεις να κλεισεις κ ενα ραντεβου σε ενδοκρινολογο η κτ αλλο παρομοιο στο νοσοκομειο.απλα για μια δευτερη γνωμη.σιγουρα θα εχει καποιο σαν διαιτολογικο γραφειο.παρακολουθουν κ τις εγκυουλες με διαβητη.εχουν τα δικα μας επαρχια τουλ

Παντως δ σε βαζουν ολοι οι γιατροι στις 38με προκληση για διαβητη.γι αυτο καλα κανεις κ παιρνεις κ δευτερη γνωμη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ποπο Βίκυ, δεν βγάζεις άκρη με τους γιατρούς...κι αν είσαι άσχετος είσαι έρμαιό τους...αμάν έκανα να καταφέρω να μείνω έγκυος και όπως καταλαβαίνεις ό,τι μου λέει ο γιατρός ακολουθώ... λες να είναι θέμα εκμετάλλευσης? εντωμεταξύ ο γυναικολόγος λέει συνέχεια ότι τ μωρό είναι πιο μεγάλο λόγω ζαχάρου, ενώ ο ενδοκρινολόγος και ο γιατρός που μου έκανε τη β επιπέδου είπαν και οι δύο ότι το μωρό δεν έχει επηρεαστεί από το ζάχαρο, απλά είναι μεγάλο παιδί...ε τότε να πω δόξα το θεό που μας είπε πολλά λεφτά καιθα πάμε και σε άλλον γυναικολόγο,γιατί αλλιώς θα κοιμόμουν τον ύπνο του δικαίου..


302qp2.png

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, elenakith είπε:

ποπο Βίκυ, δεν βγάζεις άκρη με τους γιατρούς...κι αν είσαι άσχετος είσαι έρμαιό τους...αμάν έκανα να καταφέρω να μείνω έγκυος και όπως καταλαβαίνεις ό,τι μου λέει ο γιατρός ακολουθώ... λες να είναι θέμα εκμετάλλευσης? εντωμεταξύ ο γυναικολόγος λέει συνέχεια ότι τ μωρό είναι πιο μεγάλο λόγω ζαχάρου, ενώ ο ενδοκρινολόγος και ο γιατρός που μου έκανε τη β επιπέδου είπαν και οι δύο ότι το μωρό δεν έχει επηρεαστεί από το ζάχαρο, απλά είναι μεγάλο παιδί...ε τότε να πω δόξα το θεό που μας είπε πολλά λεφτά καιθα πάμε και σε άλλον γυναικολόγο,γιατί αλλιώς θα κοιμόμουν τον ύπνο του δικαίου..

Συνηθως οσες γνωμες παρεις τοσα διαφορετικα πραγματα θα ακουσεις

Νομιζω οτι σε ενα δημοσιο λογω οτι εχουν δει πιο πολλα κ πιο δυσκολα περιστατικα ισως βγαλεις μια ακρη.συν οτι δ ειναι τοσο το οικονομικο.ειδικα αν δ σου μιλησει για προκληση κλπ μην κανεις εσυ μπαμ για οτι τον θες διπλα σου κ δινεις λεφτα(δ ξερω ομως να σου προτεινω καποιον που να μη ζηταει κατα καιρους εχω διαβασει καποιες που λενε οτι δ τους ζητησαν)

Κ μενα ετσι εδειχνε να μην εχει επηρεαστει,απλα μεγαλο μωρο.δ ειπε κτ ο γυναικολογος,αλλα σε αυτο εμπιστευομαι πιο πολυ τον πιστοποιημενο εμβρυολογο που εκανε τη β

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, vikib είπε:

Συνηθως οσες γνωμες παρεις τοσα διαφορετικα πραγματα θα ακουσεις

Νομιζω οτι σε ενα δημοσιο λογω οτι εχουν δει πιο πολλα κ πιο δυσκολα περιστατικα ισως βγαλεις μια ακρη.συν οτι δ ειναι τοσο το οικονομικο.ειδικα αν δ σου μιλησει για προκληση κλπ μην κανεις εσυ μπαμ για οτι τον θες διπλα σου κ δινεις λεφτα(δ ξερω ομως να σου προτεινω καποιον που να μη ζηταει κατα καιρους εχω διαβασει καποιες που λενε οτι δ τους ζητησαν)

Κ μενα ετσι εδειχνε να μην εχει επηρεαστει,απλα μεγαλο μωρο.δ ειπε κτ ο γυναικολογος,αλλα σε αυτο εμπιστευομαι πιο πολυ τον πιστοποιημενο εμβρυολογο που εκανε τη β

Βικάκι μου συμφωνώ ότι στο δημόσιο είναι πιο προετοιμασμένοι για τα πάντα..όταν ένα περιστατικό δυσκολεύει ή είναι περίπλοκο το στέλνουν στο δημόσιο. Έλα που εγώ έλεγα από την αρχή να ρωτήσουμε και στο Έλενα, αλλά είχα άντρα και πεθερά που επιμένανε ότι αφού έμεινα έγκυος με αυτό το γιατρό είναι καλός και να γεννήσω και με αυτόν (όχι ότι θέλω να τον μειώσω, καλός είναι φαντάζομαι απλά είναι ακριβός). Λίγο και που δεν μας έλεγε τη λυπητερή μέχρι τώρα, φτάσαμε στον 6ο μήνα να ψάχνουμε άλλο γιατρό...καλά λες, δεν θα πω τίποτα, να δω τι θα μου πει για τον τοκετό....

Άσχετο τώρα, αλλάζω θέμα, σήμερα μου δανείσανε ένα λίκνο και το έχω δίπλα στο κρεβάτι και το κοιτάω :) είναι πολύ συμπαθητικό! Ανυπομονώ να έρθει η ώρα να γεμίσει με το μπεμπάκι! 

  • Μου αρέσει 5

302qp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες . Σας ευχαριστώ . Λέτε να είναι μεγάλο; 

@dimitroula30 μου δίνεις κουράγιο για την καμπύλη γτ κ εγώ θα την κάνω μέσα στην εβδομάδα κ αγχώνομαι .

@elenakith πιστεύω πως θα σου κάνει πολύ καλό να πάρεις κ μια ακόμη γνώμη . Ακόμα κ εάν δεν αλλάξεις τον γιατρό σου . Όσο για το λίκνο δεν είναι τέλειο ; Εμείς έχουμε έτοιμο το δωμάτιο του κ αισθάνομαι το ίδιο 

  • Μου αρέσει 2

S4bRp3.png

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Mariachi είπε:

Καλημέρα σε όλες . Σας ευχαριστώ . Λέτε να είναι μεγάλο; 

@dimitroula30 μου δίνεις κουράγιο για την καμπύλη γτ κ εγώ θα την κάνω μέσα στην εβδομάδα κ αγχώνομαι .

@elenakith πιστεύω πως θα σου κάνει πολύ καλό να πάρεις κ μια ακόμη γνώμη . Ακόμα κ εάν δεν αλλάξεις τον γιατρό σου . Όσο για το λίκνο δεν είναι τέλειο ; Εμείς έχουμε έτοιμο το δωμάτιο του κ αισθάνομαι το ίδιο 

Μαρια εμας στην 25 εβδομαδα ηταν 850γρ κ μας ειπε ο γιατρος οτι ειναι μπαμπατσικο!!!!γερα να ειναι!!!!

Μην ανχωνεσε για την καμπυλη,2 φορες την εκανα κ δεν καταλαβα τιποτα!την πρωτη πηγα με τον συζηγο γιατι ακουγα διαφορα,οταν ειδα οτι δεν με πειραξε,στην δευτερη πηγα μονη μου!

Θελω να σε ρωτησω,εμας μας εμεινε μονο το βαψιμο,τις μπογιες πως τις ζηταμε οταν τις αγοραζουμε?οικολογικες λεγοντε?θελω να μην μυριζουν,να ειναι καταληλες για παιδικο δωματιο.θα το κανω λαχανι με λιγο πορτοκαλι,γιατι εχω πορτοκαλι κουρτινες.το ταβανι το αφησατε ασπρο?

  • Μου αρέσει 1

EpmQp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...