Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 13 λεπτά , Angot είπε:

      μωρε όλες οι χοριακες που είναι θετικές είναι καλές , απλώς κάποιες είναι πιο υψηλές από κάποιες άλλες!  😉 θετικη να ναι και ότι να ναι!!! πως νιώθεις εσυ σήμερα; 

      καλε άμα σου λέω όλα μια χαρά θα ναι ! είμαι σαν τη vivechrome  στα τεστ! εχω βεντάλια με χρώματα ! 🤣 

      Τα ίδια,πόνοι στη μήτρα και στη μέση..Κρίμα αν δεν προχώρησε το σπορακι πάντως,θα στεναχωρηθω πολύ..

      @Eflenewνα την ακούς την @Angot, είναι η γκουρού των τεστ ❤️

Θα γίνουμε γονείς τον Ιανουάριο του 2018


Recommended Posts

Κι εγώ προβληματίζομαι ότι θα είναι καταχείμωνο γιατί φοβάμαι το κρύο και τις ιώσεις! Θα πρέπει να είμαστε κλεισμένοι για αρκετό καιρό και αφού σαραντήσουμε! Το εμβόλιο της γρίπης εγώ το έκανα ήδη! Προσπαθώ να πείσω και τον άντρα μου να το κάνει αλλά δεν με πολυακούει...δουλεύει και σε νοσοκομείο και θεωρώ ότι είναι απαραίτητο!

Εδώ δεν ξέρω τι καιρό έχει...στη δουλειά δεν έχω ούτε παράθυρα...έχω να δω τον ουρανό από τις 8 που πάρκαρα!


TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημερα κοριτσια,θελει οντως προσοχη γιατι θα χει παγωνιες τον ιανουαριο,,,κ γω φοβαμαι ιωσεις κ γριπες αλλα εμβολιο δεν κανω,γενικα θεωρω πως πρεπει να κανουμε τα απαραιτητα κ οχι οτι μας πλασαρουν καθε τρεις κ λιγο.

Οσον αφορα τον υδροχοο,η πρωτη μου σχεση ηταν με υδροχοο,κ τετοιο χαρακτηρα δεν εχω ξανασυναντησει.μακρυα!με πληγωσε αφανταστα.

Κοριτσια θα αγορασετε κ φορμα εξοδου για οταν βγητε απο το μαιευτηριο?


EpmQp3.png

Link to comment
Share on other sites

εγω φορμα θα αγορασω γιατι εμεις εδω εχουμε πολυ κρυο και θελω να βγαινω λιγο οταν θα ειναι πιο μαλακος ο καιρος. Αν δεν το βαλεις το μωρο μεσα σε κοσμο δεν υπαρχει προβλημα νομιζω .εχω ακουσει και το απιστευτο...πηγαν καποιοι γνωστοι μπουγανικια σε μια φιλη τους και το μωρο τους το εδειξαν σε φωτογραφια...δεν το

καθολου...

CME2205:καλε που σε εχουν να δουλευεις ουτε ενα παραθυρακι..ψυχοπλακωμα...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Για το εμβολιο κοριτσια για ψαξτε το καλυτερα... δυστυχως ειχα περασει Η1Ν1 το 2009 και ειναι μια εμπειρια που δεν συγκρινεται με κανεβα γνωστο κρυολογημα ή ιωση που εχω περασει και σιγουρα δεν θελω να το ξαναζησω. Συν οτι τα 2 ξαδερφακια μας (2 και 4 ετων ) νοσησαν περσι με γριπη και νοσηλευτηκαν και τα 2... κι επειδη εχω και τη μικρη θελω να περιορισω οτι μπορει να φερω στο σπιτι συν οτι αν χτυπα ξυλο τα παιδια κολλησουν, να ειμαι σε θεση να τα φροντισω!

  • Μου αρέσει 2

TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμένα ο γιατρός μου είπε να μην το κάνω, αλλά προβληματίζομαι γιατί έχω διαβάσει ότι πρέπει να το κάνουν οι έγκυες. Βέβαια δε βγαίνω και πολύ ούτε έρχομαι σε επαφη με πολύ κόσμο αλλά ποτέ δεν ξέρεις.


R2E1.png]

Link to comment
Share on other sites

Εμείς θα κάνουμε οικογενειακώς το εμβόλιο από βδομάδα. Το Κεελπνο εξάλλου έβγαλε κ φετος ανακοίνωση για τις εγκύους μου πε ο γυν/γος.

Εγώ και να θέλω δύσκολα θα τον αποφύγω τον αιγόκερο αν πάω καισαρική. Αλλά με τόσα κακά που διαβάζω από εσας για τους υδροχόους λέω χαλάλι το μαχαίρι :-D:-D:-D

Επίσης διάβασα κορίτσια ότι όσες γεννούν μέσα στο χειμώνα ή την άνοιξη έχουν μειωμένο κίνδυνο για επιλόχειο κατάθλιψη. 

 


zRCTp3.png
Link to comment
Share on other sites

εγω τωρα που ειμαι εγκυος αποκλειεται να το κανω .δεν τα θεωρω ακινδυνα τα εμβολια.τωρα μετα δεν ξερω.οχι οτι αμα το κανεις δεν μπορεις να αρρωστησεις παλι αλλα ελπιζεις...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ συντάσσομαι με την ιατρική κοινότητα που τα θεωρεί λιγότερο επικίνδυνα συγκριτικά με τον κίνδυνο που μπορεί να προκληθεί από το μη εμβολιασμό. Κι επιπλέον στην κοινωνία δεν είμαστε υπεύθυνοι μόνο για τον εαυτό μας αλλά και για το ευρύτερο περιβάλλον που κινούμαστε. 

  • Μου αρέσει 1

zRCTp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω την άλλη εβδομάδα θα το κάνω στην μεγάλη γιατί η εποχή θα είναι δύσκολη για το μωρό κ τις ιωσεις....έβλεπα τις κοπέλες που είχαν γεννήσει καλοκαίρι και έβγαιναν βόλτα με τα μωρά όταν ακόμα ήταν πολύ μικρά κ σκέφτομαι πόσο θα αργήσουμε να βγουμε....κ πόσο θα φοβάμαι κάθε φορά που θα την πλησιάζει καποιος..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 59 λεπτά , rita# είπε:

Εγω την άλλη εβδομάδα θα το κάνω στην μεγάλη γιατί η εποχή θα είναι δύσκολη για το μωρό κ τις ιωσεις....έβλεπα τις κοπέλες που είχαν γεννήσει καλοκαίρι και έβγαιναν βόλτα με τα μωρά όταν ακόμα ήταν πολύ μικρά κ σκέφτομαι πόσο θα αργήσουμε να βγουμε....κ πόσο θα φοβάμαι κάθε φορά που θα την πλησιάζει καποιος..

Εγώ στο πρώτο άργησα να δεχθώ κόσμο παρόλο που ήταν Μάρτιος. Θεωρώ ότι ο πρώτος μήνας ανήκει στη μαμά τον μπαμπά και το μωρό. Θέλουν χρόνο να βρουν τους ρυθμούς τους. Δεν είναι τυχαία η σημειολογια του 40σμού παγκοσμίως. Τόσο χρειάζεται ο θηλασμός να εδραιωθεί αλλά και να πάρει το ανοσοποιητικό της καταπονημένης λεχώνας τα πάνω του.

Να συμπληρώσω ότι μετα το 15νθήμερο που δεν πονούσα ιδιαίτερα ξεκίνησα τις βόλτες με το καρότσι. Περισσότερο ανάγκη από καθαρό αέρα έχουμε παρά από επισκέψεις...

@CME2205 το tetra καλύπτει από τον Η1Ν1; επιπλέον το εμβόλιο του πνευμονιόκοκκου που φέτος διαφημίζουν ποιοι το κάνουν και τι διάρκεια έχει;

 

 

  • Μου αρέσει 2

zRCTp3.png
Link to comment
Share on other sites

τι να σας πω εγω απο αντισωματα ειμαι φουλ λογω δουλειας εχω να αρρωστησω 7χρονια.αφου περισυ τα χριστουγγενα ηταν ολοι με 39 πυρετο χαλια κ εγω τιποτα..ελπιζω να μην τυχει φετος..!αν κ οντως το σκεφτομαι να το κανω αφου γεννησω ομως.ειμαι υπερ των εμβολιων αλλα με λογικη και ενημερωση

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, rainbow είπε:

τι να σας πω εγω απο αντισωματα ειμαι φουλ λογω δουλειας εχω να αρρωστησω 7χρονια.αφου περισυ τα χριστουγγενα ηταν ολοι με 39 πυρετο χαλια κ εγω τιποτα..ελπιζω να μην τυχει φετος..!αν κ οντως το σκεφτομαι να το κανω αφου γεννησω ομως.ειμαι υπερ των εμβολιων αλλα με λογικη και ενημερωση

7 χρονια???ουαου!!!!τι δουλεια κανεις αν επιτρεπετε?εγω αρρωστενα συνεχεια,απο μικρη,σχεδον ολο τον χειμωνα ειχα τα λαιμα μου χωρις πυρετο.απο την χρονια πιυ ξεκινησα να πινω βοτανα,ειτε προληπτικα,ειτε σαν θεραπευτικη επιλογη,δεν εχω αρρωστησει,τωρα ομως λογο εγκυμοσυνης δεν πινω,οποτε δεν ξερω πως θα αντιδρασει ο οργανισμος μου.


EpmQp3.png

Link to comment
Share on other sites

faith30:νοσηλευτρια ειμαι.οταν ξεκινησα να δουλευω νομιζω ημουν 360 μερες το χρονο αρρωστη.ενταξει κανενα κρυωμα μπορει να παθω αλλα με δεκατα κ πονολαιμο οχι κατι τραγικο.ελπιζω να μην αλλαξει κατι τωρα που επεσε και το ανοσοποιητικο λογω εγκυμοσυνης

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες!!!

Λοιπόν για να μην υπάρχει παρανόηση για τα εμβόλια κι επειδή η ελλιπής πληροφόρηση και η παραπληροφόρηση στην Ελλάδα είναι τεράστιες σας παραθέτω κάποια επιστημονικά δεδομένα: Το εμβόλιο της γρίπης έχει απόλυτη ένδειξη στην εγκυμοσύνη (δηλαδή με άλλα λόγια είναι ιατρικά υποχρεωτικό) από όλες τις διεθνείς και παγκόσμιες ιατρικές οργανώσεις. Θεωρείται ασφαλές και προστατεύει μητέρα και μωρό από τις πιθανές θανατηφόρες επιπλοκές μίας γρίπης. Χωρίς να θέλω να σας τρομάξω, και μιλώντας για πράγματα που έχω δει με τα μάτια μου, αν μία έγκυος κολλήσει γρίπη έχει πολλές πιθανότητες να καταλήξει στην εντατική... Φυσικά, δεν υπάρχει υποχρεωτικός δια νόμου εμβολιασμός, οπότε η κάθε γυναίκα ζυγίζει τα υπέρ και τα κατά ακόμα και με βάση την έκθεση που έχει και τις πιθανότητες να κολλήσει. Και δεν υπάρχει καμία θεωρία συνωμοσίας πίσω από όλα αυτά...

@SFSI81 Το tetra καλύπτει και το Η1Ν1. Το καινούριο εμβόλιο του πνευμονιοκόκκου γίνεται πια 1 φορά και διαρκεί για όλη τη ζωή. Δεν έχει ένδειξη όμως στην εγκυμοσύνη και αφορά κάποιες ομάδες ασθενών με συγκεκριμένα προβλήματα υγείας, κυρίως αναπνευστικά και καρδιολογικά. Ο πνευμονιόκοκκος είναι η κύρια αιτία μικροβιακής πνευμονίας σε όλες τις ηλικιακές ομάδες. Αν δεν υπάρχουν όμως από πίσω προβλήματα υγείας δεν χρειάζεται να γίνεται το εμβόλιο

Και χρόνια πολλά σε όλες τις εορτάζουσες!!!!:wub:

  • Μου αρέσει 3

TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...