Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 2 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Χμ δεν ξερω..παντως μέτρα την πίεση να δεις πόσο έχεις 

      έφαγα τώρα σαλατουλα με φετα και συνήλθα ! πάντως με το λίγο που έφαγα πριν πιροσκί και λίγους ξηρούς καρπούς δεν μου πέρασε  ! 

Θα γίνουμε γονείς τον Ιανουάριο του 2018


Recommended Posts

Καλησπερα κοριτσια κ απο μενα.εμεις ειμαστε διακοπες οποτε η ζεστα δεν με ενοχλει κ τοσο.

Εχω παρατηρησει οτι εδω κ 2 μερες εχουν πρηστει οι αστραγαλοι μου.αν συνεχισει ετσι θα παρω τηλ.το γιατρο να δω τι θα μου πει.

Εχω περιορισει το αλατι,πινω πολυ νερο κ θα δουμε.

Σας εχει συμβει κατι παρομοιο?


EpmQp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα ζουζουνίτσες μου!! Πάλι τα ίδια σήμερα με τη ζέστη από νωρίς το πρωί ξεκίνησε. Ελπίζω να υποχωρήσει σιγά σιγά. Ευτυχώς που το βράδυ κοιμάμαι και δεν καταλαβαίνω τίποτε. 

Κορίτσια θυμάστε που σας έλεγα ότι έχω πρόβλημα με την δυσκοιλιότητα; Να σας πω κάτι κουλό; Από τότε που ξεκίνησα να παίρνω σίδηρο , κάθε πρωί είμαι αγκαλιά με τη λεκάνη!! :roll:Συγγνώμη κιόλας για το πρωινό ωραίο νέο που σας είπα αλλά μου φαίνεται περίεργο, γιατί συνήθως ο σίδηρος προκαλεί δυσκοιλιότητα. ίσως επειδή δεν παίρνω κάψουλα ή χάπι αλλά αναβραζόμενη σκόνη, τι να πω!! φτου φτου να μην ματιαχτώ!!!:blink:

@Faith 30 φυσικά και να τον πάρεις τον γιατρό σου αλλά θεωρώ πως είναι από την ζέστη!! Μην ανησυχείς!!

@rainbow μου να έχεις στο μυαλό σου ότι το έκανες για το καλό του μωρού σου και να χαμογελάς!! Εμείς οι μέλλουσες μανούλες από τώρα κάνουμε θυσίες για τα ζουζούνια μας!! Να προσέχεις λιγάκι και όλα θα πάνε καλά!!!!

  • Μου αρέσει 2

HBNJp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα εγκυουλες ! 

@Faith 30 μου κ εγώ το είχα πάθει . Το έλυσα βάζοντας τα πόδια λίγο πιο ψηλά κ κάνοντας κρύα ντους στα πόδια . Είναι από την ζέστη , αλλά πάρε κ τον γιατρό σου 

@dimitroula30 μια χαρά ! Τουλάχιστον έλυσες το πρόβλημα της τουαλέτας !  

  • Μου αρέσει 2

S4bRp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω κοριτσια για τις απαντησεις σας,οταν επιστρεψω σπιτι θα τον ενημερωσω.

Υπομονη με τις ζεστες,θα περασουν!!!!!

Σε λιγες βδομαδες θα χουμε νεα μας απο τος β επιπεδου,ανυπομονω!1 σεπτεμβριου η δικια μου!

  • Μου αρέσει 2

EpmQp3.png

Link to comment
Share on other sites

@Faith 30 είσαι από τις πρώτες νομίζω μην σου πω η πρώτη που θα την κάνει!! Να σε ρωτήσω εσύ που ήδη μπήκες στην 20η εβδομάδα το έχεις νιώσει το νινί?

  • Μου αρέσει 1

HBNJp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

18 ώρες πρίν, rainbow είπε:

καλησπερα κοριτσια!! Χαθηκα λιγο..εκανα την περιδεση τελικα. Καλα πηγε απ'οτι μου ειπε ο γιατρος αλλα πως ειπε ειναι μονο υποστηρικτικο και θελει προσοχη πολυ μετα την 24 βδομαδα.απο την μια λεω θα το παλεψω δεν θα γενηθει προορο απ την αλλη φοβαμαι πολυ ... Μακαρι να περασουν οι μηνες γρηγορα.γενικα δεν εχω και την καλυτερη ψυχολογια

Μπράβο κοπέλα μου για την περίδεση. Αφού αυτό χρειαζόταν το μωράκι τι να έκανες? Τώρα πρέπει να είσαι ξάπλα ή μπορείς να κινείσαι κανονικά? ρωτάω γιατί η πεθερά μου 40 χρόνια πριν βέβαια, είχε κάνει περίδεση και λέει ότι δεν άλλαζε ούτε πλευρό. Εφόσον θα προσέξεις γιατί να γεννηθεί πρόωρο το μωρό? Όλα θα πάνε μια χαρά, θα το δεις :) 

 

On 9/8/2017 at 11:54 ΠΜ, Mariachi είπε:

@elenakith μας έχει χαλάσει κ ακόμα δεν το έχουμε φτιάξει . Για να σου πω την αλήθεια δεν νιώσαμε την ανάγκη μέχρι τώρα ! 

Mariachi μου πες μου ότι μένεις κάπου βόρεια, αλλιώς δεν εξηγείται αυτή η αντοχή στη ζέστη!!! χαχαχα 

 

@Faith 30 εμένα δεν μου έχει συμβεί να μου πρηστούν οι αστράγαλοι αλλά διάβασα ότι είναι φυσιολογικό σε αυτό το στάδιο εγκυμοσύνης, και χρειάζεται να βάζεις τα πόδια ψηλά και να τα ξεκουράζεις όσο μπορείς...εννοείται και που ελάττωσες το αλάτι και αύξησες το νερό καλό είναι ;) Απόλαυσε τις διακοπές σου όσο κρατάνε!   

@dimitroula30 μπράβο που βρήκες λύση στη δυσκοιλιότητα! Μακάρι να ήμουν κι εγώ σε τόσο καλό δρόμο!

 

Κορτσούδια καλησπέρα! :) Εγώ σήμερα ξύπνησα το πρωί από τις 4:20 και ξανακοιμήθηκα 7:30...με διαλύει αυτό το διακεκομμένο..δεν το παθαίνω κάθε μέρα, αραιά και που και μου κάνει εντύπωση...το έχει πάθει καμία από σας στο στάδιο που είμαστε τώρα? 

 

  • Μου αρέσει 2

302qp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!!

Ευτυχώς δεν γράφονται πολλά μηνύματα τελευταία κ προλαβαίνω να τα διαβάσω... Χιχιχι :-D

Έχει ζέστη είναι η αλήθεια.. Όλη μέρα κ όλη νύχτα με το κλιματιστικό την βγάζω, αλλά ευτυχώς φυσάει κάπως σήμερα..

Εγώ το μωράκι το έχω νιώσει κάποιες φορές τις τελευταίες μέρες.. Κάποια πεταρίσματα ας πούμε - σαν ταχυκαρδία αλλά κάτω από τον ομφαλό κ βάζω το χέρι μου κ τσουπ νιώθω ένα άγγιγμα κ μετά τίποτα...  Γενικά ξέρω ότι παίζει ρόλο στο πόσο γρήγορα θα το καταλάβεις η θέση του πλακούντα (φαίνεται στην αυχενική). Αν είναι π.χ. πρόσθιος αργείς να το νιώσεις. Όπως κ το αν είχες κοιλιά πριν την εγκυμοσύνη.  Επίσης μπορεί να μην το καταλαβαίνεις... Σε  ένα μπλογκ του εξωτερικού που ακολουθώ πολλές δεν  κατάλαβαν αυτό το ελαφρύ χτύπημα, αλλά όλες λέει νιώθουν την κλωτσιά γιατί είναι ξεκάθαρη... Κοντά στις 18-20 εβδ. λένε ξεκινάνε οι κλωτσιές...

@dimitroula30 ποιο σίδηρο παίρνεις;; Εμένα στην αρχή με ενόχλησε η κάψουλα που παίρνω αλλά κάπως με διατροφή το έφτιαξα..

@rainbow μου μην ανησυχείς... Η μαμά μου είχε κάνει περίδεση κ μία χαρά τους έβγαλε τους μήνες... Με προσοχή βέβαια... Κ επίσης σε μια άλλη γενιά που σίγουρα πολλά ιατρικά θέματα ήταν πίσω..

@Faith 30 πιθανότητα είναι η ζέστη που σε ενοχλεί, αλλά συμφωνώ καλύτερα να μιλήσεις με τον γιατρό σου..

@elenakith κ εγώ ξυπνάω κ συνήθως δεν ξανακοιμαμαι αλλά ευτυχώς όχι τόσο νωρίς... Κ δεν μπορώ να σκεφτώ τι θα μπορούσες να κάνεις..

 

  • Μου αρέσει 1

tt1d93c4

Link to comment
Share on other sites

elenakith:μου ειπε τωρα λιγες μερες προσοχη και μετα μου ειπε απο την 24 βδομαδα θα το παιζεις λεχονα...αλλα προς το παρον δεν μου ειπε ακινισια.βεβαια δεν κανω σχεδον τιποτα

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια κατι νιωθω οταν ξαπλωνω το βραδυ εδω κ λιγες μερες αλλα δεν μπορω να πω με σιγουρια τι ειναι.νιωθω κατι χτυπηματακια πολυ χαμηλα ομως.μακαρι να ειναι το μωρακι!

Elena κ μενα μου συνεβει να ξυπνησω π.χ.3 ηωρα κ ενω νυσταζω να μην μπορω να κοιμηθω κ να με παρει ο υπνος στις 5!

 


EpmQp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια! Εμείς είμαστε διακοπουλες και ξεκουραζόμαστε! Ευτυχως απο ζεστη δεν εχω καταλαβει πολλα, ολη μερα με το aircondition και το βραδυ εδω εχει δροσουλα!

@elenakith η κουραση και το λαχανιασμα ειναι απολυτως φυσιολογικα και αναμενομενα! Δεν εχουν σχεση με τον αιματοκριτη αλλα με την αλλαγη του ογκου του αιματος και της κατανομης του. Συνηθως οι εγκυες εχουν γιαυτο το λογο και μια ελαφρια ταχυκαρδια!

Εμενα με εχουν βολεψει πολυ τα ρουχα εγκυμοσυνης του prenatal. Εχει μεγαλη ποικιλια και λογικες τιμες. Και τα h&m ωραια αλκα συνηθως δεν βρισκω νουμερα!!

  • Μου αρέσει 1

TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα κοιλίτσες φουσκωτές!! Τι κάνετε? Εγώ κορίτσια με το που πέσω στο κρεβάτι κοιμάμαι ξερή, ξυπνάω γύρω στις 3μιση και μετά κοιμάμαι συνήθως κατευθείαν!! έχω βρει και μία θέση που με βολέυει πολύ!! Κορίτσια να σας ρωτήσω , τον σίδηρο τι ώρα τον παίρνετε? Νηστική ή ανάμεσα στα γεύματα? 

@ekrs ο σίδηρος που παίρνω είναι φακελάκια αναβραζόμενα και λέγεται ferrobival. Είναι σαν πορτοκαλάδα!! 


HBNJp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες ! 

@elenakith η αλήθεια είναι ότι μένω εκτός κέντρου Θεσσαλονίκης κ έχουμε διαφορά στην θερμοκρασία γύρω στους 3 βαθμούς . 

Εμενα πλέον μου συμβαίνει να ξυπνάω κατά τις 6.30-7.00 κ να μν μπορεί να με ξαναπάρει ο ύπνος . Θυμάμαι στο πρώτο τρίμηνο κοιμόμουν μέχρι τις 10!!!! 

@CME2205 καλά να περνάτε κορίτσι μου ! 

@Faith 30 μάλλον το μωράκι θα είναι ! 

@ekrs τι ωραία που το ένιωσες ! 

 Εμένα βγήκαν οι εξετάσεις μου κ θα αρχίσω κ εγώ σίδηρο κ ασβέστιο . Μου είπε το κάθε φάρμακο να το παίρνω με δυο ώρες διαφορά κ προσπαθώ να βγάλω προγραμμα !!! 

Οσο για τον σίδηρο @dimitroula30 μου είπε να τον παίρνω μια ώρα πριν φάω . 

  • Μου αρέσει 1

S4bRp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ωραία γιατί εγώ ξέχασα να ρωτήσω και τον παίρνω στις 11-12 το πρωί.

Εγώ δεν αντέχω άλλο θέλω να πάω να βάψω το μαλλί που έχει φτάσει η ρίζα μέχρι τα αυτιά!! Θα περιμένω όμως μέχρι το Σεπτέμβρη, γιατί όσο να ναι κάνα μπανάκι λίγο ο ήλιος μημ μου ξεθωριάσει πάλι!!


HBNJp3.png

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ τότε λέω για τους ίδιους λόγους ! 

Κοριτσια ποσά κιλά βάλατε ; εγώ το βράδυ τρώω φρούτα κ ένα τοστ κ παρόλα αυτά έχω βάλει 6 κιλά . Πολλά δεν είναι ; δεν ξέρω τι άλλο να κόψω ! Βέβαια τα 3 τα πήρα στο πρώτο τρίμηνο που έτρωγα κανονικά , αλλά κ 3 κιλά μέσα σε 5-6 εβδομάδες χωρίς βραδινό ουσιαστικά πολλά δεν είναι ; 


S4bRp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , Mariachi είπε:

Και εγώ τότε λέω για τους ίδιους λόγους ! 

Κοριτσια ποσά κιλά βάλατε ; εγώ το βράδυ τρώω φρούτα κ ένα τοστ κ παρόλα αυτά έχω βάλει 6 κιλά . Πολλά δεν είναι ; δεν ξέρω τι άλλο να κόψω ! Βέβαια τα 3 τα πήρα στο πρώτο τρίμηνο που έτρωγα κανονικά , αλλά κ 3 κιλά μέσα σε 5-6 εβδομάδες χωρίς βραδινό ουσιαστικά πολλά δεν είναι ; 

Εγώ έβαλα 4 κιλά μέχρι στιγμής. Το α'τρίμηνο σαβούριαζα ότι να ναι και έβαλα 3 κιλά!! Τ'ωρα στον 4ο μήνα έβαλα μόνο 1. Από εδώ και πέρα θα δούμε!! 

Αν και νομίζω πως και το βραδινό είναι και αυτό απαραίτητο γεύμα ασχέτως που πρέπει να είναι λιγάκι πιο ελαφρύ!!

Εγώ κάθε βράδυ τρώω, τώρα λόγω ζεστης το έχω ρίξει στα φρούτα! Μπορεί να τρώω 3 κιλά φρούτα τη μέρα!! Η γιατρός μου μου είχε πει , εως την 2οη εβδομάδα να έχεις βάλει λέει το πολύ μέχρι 4. Το αποκλείω βέβαια σίγουρα θα βάλω άλλο 1..


HBNJp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...