Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Θα γίνουμε γονείς τον Ιανουάριο του 2018


Recommended Posts

Είπα τώρα θα κόψω κ κανα γλυκάκι που έτρωγα το απόγευμα κ θα αρχίσω να αγοράζω προϊόντα με λιγότερα λιπαρά . Μετά δεν ξέρω τι άλλο να κάνω . Εμένα μου είπε να μν βάλω πάνω από 12 κιλά συνολικά 


S4bRp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εμένα δεν με τραβάει να φάω καθόλου γλυκά-ευτυχώς!!! Μόνο ντόνατς και κρουασάν αλλά έχω βάλει όριο να τρώω μια φορά την εβδομάδα!! Μπορείς το απόγευμα να τρως γιαουρτάκι με μέλι!! Η φρούτα με  μέλι!! 

  • Μου αρέσει 1

HBNJp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια!! Αχ τα κιλα ειναι πολυ πονεμενο θεμα! Εγω μεχρι τωρα εχω βαλει μονο 2,5 αλλα προσεχω πολυ! Βεβαια δεν ειχα προλαβει να χασω τα κιλα της πρωτης εγκυμοσυνης οποτε ξεκινησα τη δευτερη +13 απο το κανονικο μου (ειχα παρει πολλα στην πρωτη). Ετσι προσεχω γιατι μετα δεν θα μαζευομαι με τιποτα!!

Στην πρωτη εγκυμοσυνη εωβαλα συνολικα 19 κιλα, τα 6 απο τα οποια μεσα σε 3 βδομαδες (ηταν χριστουγεννα και δεν ειχα οριο!!) Αυτο που εχω καταλαβει ειναι οτι θελει παρα πολυ προσοχη για να μην βαλεις πολλα. Λιγο να υποκυπτεις στις λιχουδιες και τα κιλα που παιρνεις ειναι δυσαναλογα αυτων που τρως!

  • Μου αρέσει 1

TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κορίτσια! 

Χαίρομαι που βλέπω μεγαλύτερη συμμετοχή!!! Άντε σιγά σιγά να μαζευόμαστε :) 

Σήμερα που λέτε κατάφερα και κοιμήθηκα ως τις 11 με μισή ώρα διακοπή 6:30 με 7! Ευχαριστήθηκα ύπνο! 

@Mariachi εγώ είχα βάλει 5,5 κιλά και τώρα έχω χάσει μισό κιλό με τη διατροφή που κάνω. Νομίζω όπως είπαν και κάποια κορίτσια τα κιλά μπαίνουν υπερβολικά εύκολα τώρα στην εγκυμοσύνη, μάλλον θα αλλάζει ο μεταβολισμός...Εγώ όλα τα κιλά τα έβαλα μέχρι το τέλος του 2ου μήνα. Μετά μου κόπηκαν οι μεγάλες ορέξεις από μόνες τους. Τώρα κάνω δίαιτα, χαχαχαχα ποιος να μου το έλεγε ότι θα έμενα έγκυος για να χάσω κιλά! Ο ενδοκρινολόγος μου είχε πει ότι σε όλη την εγκυμοσύνη πρέπει να βάλω μέχρι 7 κιλά, λόγω του ότι ήδη έχω παραπανίσια κιλά. Επίσης, το σάκχαρο επηρεάζεται από τα κιλά που έχω και δεν πρέπει να πάρω καθόλου.

Από φρούτα ειδικά τα πολύ γλυκά εγώ θα σου έλεγα με μέτρο και προσοχή στα λιπαρά, μαγιονέζες, σάλτσες, πίτσες, σουβλάκια (καλύτερα να το τρως χωρίς πατάτα, αν τρως σουβλάκι), τηγανιτά, γλυκά. Όλα τα ωραία δηλαδή με προσοχή και μέτρο.  

@CME2205 πρέπει να το γλέντησες πολύ εκείνα τα Χριστούγεννα! :) ζηλεύω... Μπράβο σου για την αυτοσυγκράτηση και τα κιλά! Πώς πας με το αυτί σου? 

 

@dimitroula30 ντόνατς και κρουασάν??? με σκοτώνεις...χαχαχα :) 

 

@Faith 30  και @ekrs μπράβο σας που νιώσατε ήδη τα μωράκια!!! Ανυπομονώ να το νιώσω κι εγώ! Εγώ μια φορά στην τουαλέτα, με το συμπάθειο, ζοριζόμουν κιόλας κι ένιωσα ένα πετάρισμα περίεργο που δεν έχω ξανανιώσει..τώρα να ήταν που μωράκι που ζορίστηκε? να ήταν το εντεράκι που ζορίστηκε? που θα πάει όλες θα το νιώσουμε αργά ή γρήγορα. 

  • Μου αρέσει 2

302qp2.png

Link to comment
Share on other sites

εγω προς το παρον εχω βαλει 2,5 κιλα.νομιζω οτι δεν ειναι εφικτο να παρεις μονο 7 κιλα.αν σκεφτεις περιπου 3+ κιλα ειναιβτο μωρο 500 γρ ο πλακουντας και αλλο 1 το αμνιακο υγρο ..δεν βγαινουν ...απλα εγω πιστευω πρεπει να προσεχουμε οσο μπορουμε με τα παχυντικα φαγητα γιατι οσο να πεις οσο βαραινουμε τοσο θα μειωνεται και η κινηση μας οποτε λογικο ειναι να παχαινουμε.

Link to comment
Share on other sites

Αχχχχχ δεν την ευχαριστιέσαι έτσι την εγκυμοσυνη ! Μα πραγματικά όλα τα ωραία δεν επιτρέπονται , είναι σαν να κάνω δίαιτα  !!!! Δεν φανταζόμουν έτσι την εγκυμοσυνη μου ! Θα προσπαθήσουμε λοιπόν κ ότι βγει. Θα κόψω ότι μπορώ κ θα περιορίσω τα τηγανητά . 


S4bRp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια μου!! Τι κάνετε;;;

Όσον αφορά τα κιλά κι εγώ στα +5 είμαι... Πήρα 3 στον 2ο μήνα, 1 στον 3ο και τώρα που είμαι στον 4ο έχω πάρει άλλο 1. Ο γιατρός μου έχει πει 12-15 max. Οπότε βάζω στόχο το 12 ώστε αν ξεφύγω λίγο να έχω περιθώριο :-D Τον επόμενο μήνα λέω να ξεκινήσω γυμναστική οπότε θα βοηθήσει λίγο στα κιλά, θα έχω κ περπάτημα με όλα αυτά που πρέπει να γίνουν.. το άγχος είναι οι γιορτές που πάντα βάζω κιλά, πόσο μάλλον τώρα που ανεβαίνει η ζυγαριά για πλάκα...

Ετοιμαζόμαστε να φύγουμε κ εμείς για το χωριό αύριο.. Κ εκεί θα πρέπει να κάνω κράτει :-P Οι λιχουδιές κ οι πειρασμοί πολλοί αλλά προκειμένου να έχω μια υγιή εγκυμοσύνη προσέχω τις τελευταίες εβδομάδες :-D

Το μεγάλο μου βάσανο είναι ότι θέλω γλυκό κ παγωτό συνεχώς, ενώ κάθε άλλο παρά γλυκαντζου ήμουν πριν.. :?

  • Μου αρέσει 1

tt1d93c4

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημερα κορίτσια ! Και εμείς ήρθαμε στους γονείς μου κ είναι κ ο αδερφός μου με τον ανηψιο μου κ μας έχει τρελάνει !

Εχθές πήγα κ για έναν καθαρισμό δοντιών γτ είχε αρχίσει η ουλίτιδα δυο εβδομάδες τώρα . Ο γιατρός μου είπε ότι είναι φυσιολογικό τώρα στην εγκυμοσυνη τα ούλα ματώνουν πολύ περισσότερο .

Επίσης το βράδυ όταν ξάπλωσα ένιωσα νομίζω το μωρό μου !!!! Έβαλα το χέρι μου στην κοιλιά μου και ένιωσα Κάτι σαν μπουρμπουλήθρες αλλά πολύ ελαφριές , διαφορετική αίσθηση από αυτή που έχουν τα έντερα . Ήταν πολύ ωραία . Μακάρι να το ξανανιώσει σύντομα !

Όσον αφορά το φαγητό .... είμαι ηρωίδα που εχθές στην βόλτα που κάναμε δεν πήρα ούτε γύρο , ούτε καλαμπόκι , ούτε Τπτ κ γύρισα κ έφαγα πεπόνι !!!! Βέβαια δεν ξέρω αν θα συνεχίσω να τα καταφέρνω , Χαχαχαχα 

καλα να είμαστε κ καλά να περνάμε !!!! Αυτο έχει σημασία ! Φιλία σε όλες ! 

  • Μου αρέσει 3

S4bRp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες τις κοιλίτσες! 

 

@ekrs καλά να περάσετε στο χωριό! όσο για τα γλυκά που σε τραβάνε ίσως μπορείς να τρως μικρότερη ποσότητα, πχ μισό παγωτό μέρα παρά μέρα...

 

@Mariachi τι τέλεια που κατάλαβες το μωράκι σου!!! Όντως ηρωίδα! μπράβο για την αυτοσυγκράτηση :) 

Πάντως κορίτσια όσον αφορά τα κιλά νομίζω ότι το επικίνδυνο είναι περισσότερο για όσες ήταν υπέρβαρες πριν την εγκυμοσύνη. Αν είσαι πολύ λεπτούλα δεν φαντάζομαι να πειράζει και κανένα κιλό παραπάνω, ε?

 

φιλιά σε όλες!!!

  • Μου αρέσει 2

302qp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!!! Εμενα αυτο που μου ειχε πει ο γιατρος μου ειναι πως κυριως παιζουν ρολο για το ποσο θα δυσκολευτεις να τα χασεις μετα! Αν ομως εχεις μεγαλο μωρο (οπως ειχα εγω στην πρωτη εγκυμοσυνη) αν εχεις βαλει πολλα κιλα αυξανονται οι πιθανοτητες να γεννησεις με καισαρικη.

  • Μου αρέσει 2

TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...