Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Fay_ είπε:

      Μέτρησες ποτε προγεστερονη μαζί με τις χοριακες; Εγω σήμερα που πήγα για χοριακη μέτρησα και προγεστερονη (από μόνη μου χωρίς να μου το ζητήσουν). Τώρα ήρθε το αποτέλεσμα και είναι μόνο 12, με το κατώτερο φυσιολογικό στο πρώτο τρίμηνο να ξεκινά από 3. Πολύ χαμηλή είναι και αγχώθηκα πάλι. Να τους το αναφέρω ότι έκανα την εξέταση; 

      εγώ δεν ειχα μετρήσει ποτέ προγεστερονη δεν το ειχα σκεφτεί άλλιως θα το εκανα! φυσικά και να το αναφέρεις!  αλλά νομίζω ότι ο οργανισμός ειδικά στην εξωσωματική θέλει τον χρόνο του για να μπουσταρει! να τους το πεις όμως 

      πρίν από 59 λεπτά , Fay_ είπε:

      Απλά δεν καταλαβαίνω γιατί δεν μου αυξάνουν τα ούτρο ή γιατί δε μου είπαν οι ίδιοι να μετρήσω προγεστερονη εφόσον είναι σημαντική απ όσο ξέρω. Δηλαδή θα γίνω εγω από μόνη μου η γιατρος..Έτσι μου έρχεται να πιω από μόνη μου παραπάνω ουτρο. Ξέρεις αν απορροφάται καλύτερα κολπικά; Εγω παίρνω και τα τρία από το στόμα. Σ ευχαριστώ παρεπιμπτοντως για όλες σου τις απαντήσεις 💕

      δεν σου αύξησαν την prolutex ; προγεστερονη δεν είναι ή κάνω λάθος;

      • Ευχαριστώ 1

Μετά την εμβρυομεταφορά


Recommended Posts

Just now, Kathrin17 είπε:

Καλημερα..πες μου που μενεις ναρθω να σε δειρω χαχαααα..το αποτελεσμα το ξερει μονο ο θεος..απο χτες σε εχει παρει απο κατω κ να δεις που το απογευμα θα χοροπηδας!!!

Ολα καλα θα ειναι..τοσες κοπελες λενε οτι δν ειχαν κανενα συμπτωμα ουτε στηθος ουτε ζαλγ κλπ κ ηταν εγκυες..φαντασου ναναι εκει μεσα το μωρακι σου κ η μαμα του να μην το πιστευει

χαχαχα μακάρι να έχω θετικό αποτέλεσμα και ας με δειρετε όλες μαζί!  το προβλημα είναι οτι είχα πολύ πρησμενο στηθος μεχρι χτες και σήμερα τπτ....σε λίγες ωριτσες θα ξερω...

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 11,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γειά σας κορίτσια! Γράφω πρώτη φορα, είμαι 6 εβδομάδων κ 2 ημερών σύμφωνα με την ΤΕΡ, έπειτα από εξωσωματική με 2 βλαστοκυστες! Teta2 ηθελα να σου πω ότι όταν πήγα για χοριακη δνε είχα κανένα σύμπτωμα κ ακόμα κ το στήθος μου είχε ξεπριστει!!! Κ όμως! Έχω ήδη δει τον σάκο κ την άλλη εβδομάδα ανυπομονώ να ακούσω την καρδούλα του!!! Ακόμα συμπτώματα δεν έχω να ξέρεις!! Καλή επιτυχία σου εύχομαι!!!!! 

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

Just now, Zoibil είπε:

Γειά σας κορίτσια! Γράφω πρώτη φορα, είμαι 6 εβδομάδων κ 2 ημερών σύμφωνα με την ΤΕΡ, έπειτα από εξωσωματική με 2 βλαστοκυστες! Teta2 ηθελα να σου πω ότι όταν πήγα για χοριακη δνε είχα κανένα σύμπτωμα κ ακόμα κ το στήθος μου είχε ξεπριστει!!! Κ όμως! Έχω ήδη δει τον σάκο κ την άλλη εβδομάδα ανυπομονώ να ακούσω την καρδούλα του!!! Ακόμα συμπτώματα δεν έχω να ξέρεις!! Καλή επιτυχία σου εύχομαι!!!!! 

σ ευχαριστώ πάρα πολύ μακάρι να έχεις δίκιο και να έχω ευχάριστα αποτελέσματα! !

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, teta2 είπε:

χαχαχα μακάρι να έχω θετικό αποτέλεσμα και ας με δειρετε όλες μαζί!  το προβλημα είναι οτι είχα πολύ πρησμενο στηθος μεχρι χτες και σήμερα τπτ....σε λίγες ωριτσες θα ξερω...

εχε κατα νου οτι ακομη και φυσιολογικα να μενες εγκυος, τα συμπτωματα ξεκινουν γυρω στην 6η βδομαδα (σε καποιες κι αργοτερα). εμεις με τις εξωσωματικες, παμε και κανουμε χοριακη τοσο just, σαν να μην ειχαμε ουτε μια μερα καθυστερηση, δηλαδη μολις 4 βδομαδων. ειναι λογικο να μην εχουμε συμπτωματα εγκυμοσυνης τοσο νωρις. κι οσες λενε οτι εχουν συμπτωματα, συνηθως ειναι οι παρενεργειες των φαρμακων που παιρνουμε. εμενα πχ το στηθος κι η κοιλια με πονουσαν πριν καν παω για εμβρυομεταφορα, εξαιτιας της προγεστερονης κι ακομη και μετα την 8η βδομαδα που τελικα δυστυχως παλινδρομησε το εμβρυο, συνεχιζα να εχω την ιδια ενοχληση, εξαιτιας και παλι της προγεστερονης που συνεχιζα να λαμβανω. μην βασιζεσαι στα συμπτωματα κοπελα μου. μονο η χοριακη θα σου δειξει. καλη επιτυχια!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Nevergiveup είπε:

Καλημερα!Μολις γυρισα απο το γιατρο!Ειδαμε να χτυπαει καρδια και στους δυο σακους αλλα δεν ακουσαμε....:(Ειμαι 6 εβδομαδων και θελει τουλαχιστον 6w5d ειπε!Αρα την επομενη εβδομαδα!Βεβαια λογω της αποκολλησης μου ζητησε να κανω ελεγχο θρομβοφιλιας!Ρε κοριτσια Αθηνα που να το κανω?Και ποσο στοιχιζει?

Συγχαρητήρια καταρχήν και μια καλή εγκυμοσύνη να έχεις! Στα νοσοκομεία, αλλά συνήθως αργούν κ εσύ χρειάζεσαι άμεσα αποτελέσματα. Ο αιματολόγος που θα στις γράψει θα σε παραπέμψει σε κάποιο διαγνωστικό κέντρο, λογικά τις κάνουν τα περισσότερα, αν όχι όλα. Πριν δυο χρόνια περίπου είχα δώσει 300 ευρώ σε δημόσιο νοσοκομείο. Πριν πάρω τα αποτελέσματα μετά από εμβρυομεταφορά έπαιρνα ηπαρίνη κ σαλοσπίρ προληπτικά. Σε πολλές γυναίκες δίνουν προληπτικά αγωγή, γιατί η εγκυμοσύνη και συνοδοί παράγοντες ούτως ή άλλως δημιουργούν μια κατάσταση υπερπηκτικότητας του αίματος, καθόλου τζάμπα δεν τα δίνουν οι γιατροί με προϋπόθεση, βέβαια, να  προσέχουν κ να εξατομικεύουν. Στη δική μου περίπτωση η μικρή δόση ηπαρίνης κ το σαλοσπίρ που μου έδιναν προληπτικά ήταν η κατάλληλη δόση για τις πρώτες μέρες εγκυμοσύνης. Μετά τον πρώτο μήνα περίπου αύξησα λίγο την ηπαρίνη. Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, solena73 είπε:

Συγχαρητήρια καταρχήν και μια καλή εγκυμοσύνη να έχεις! Στα νοσοκομεία, αλλά συνήθως αργούν κ εσύ χρειάζεσαι άμεσα αποτελέσματα. Ο αιματολόγος που θα στις γράψει θα σε παραπέμψει σε κάποιο διαγνωστικό κέντρο, λογικά τις κάνουν τα περισσότερα, αν όχι όλα. Πριν δυο χρόνια περίπου είχα δώσει 300 ευρώ σε δημόσιο νοσοκομείο. Πριν πάρω τα αποτελέσματα μετά από εμβρυομεταφορά έπαιρνα ηπαρίνη κ σαλοσπίρ προληπτικά. Σε πολλές γυναίκες δίνουν προληπτικά αγωγή, γιατί η εγκυμοσύνη και συνοδοί παράγοντες ούτως ή άλλως δημιουργούν μια κατάσταση υπερπηκτικότητας του αίματος, καθόλου τζάμπα δεν τα δίνουν οι γιατροί με προϋπόθεση, βέβαια, να  προσέχουν κ να εξατομικεύουν. Στη δική μου περίπτωση η μικρή δόση ηπαρίνης κ το σαλοσπίρ που μου έδιναν προληπτικά ήταν η κατάλληλη δόση για τις πρώτες μέρες εγκυμοσύνης. Μετά τον πρώτο μήνα περίπου αύξησα λίγο την ηπαρίνη. Καλή συνέχεια

Σε ευχαριστω πολυ!Ηπαρινη εκανα και εγω αλλα μετα την ωοληψια 10 μερες και απο εκει και περα σαλοσπιρ!Απλα εχω μια μικρη αποκολληση και μου εκοψε το σαλοσπιρ οποτε μου ειπε προληπτικα να κανω το πακετο θρομβοφιλιας!Eλεγχο και προσδιορισμο για 2 μεταλλαξεις και εξεταση για την επικτητη.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Nevergiveup είπε:

Σε ευχαριστω πολυ!Ηπαρινη εκανα και εγω αλλα μετα την ωοληψια 10 μερες και απο εκει και περα σαλοσπιρ!Απλα εχω μια μικρη αποκολληση και μου εκοψε το σαλοσπιρ οποτε μου ειπε προληπτικα να κανω το πακετο θρομβοφιλιας!Eλεγχο και προσδιορισμο για 2 μεταλλαξεις και εξεταση για την επικτητη.

Δεν ξέρω γιατί πήρες για 10 μέρες κ μετά όχι, αλλά δεν είμαι γιατρός, εσένα θα στο εξήγησε, υποθέτω, και θα έχει τους λόγους του. Εφόσον έχεις παραπεμπτικό τι να ψάξεις, κάντο  όπου έχουν τιμές δημοσίου, αλλά σου βγάζουν άμεσα αποτελέσματα. Δυστυχώς δεν έχω όνομα κέντρου να σου δώσω, ή στο κέντρο εξωσωματικής της Θεσσαλονίκης κάνω ό,τι χρειάζομαι ή σε κέντρο της euromedica ή σε γνωστό μικροβιολόγο

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Zoibil είπε:

Γειά σας κορίτσια! Γράφω πρώτη φορα, είμαι 6 εβδομάδων κ 2 ημερών σύμφωνα με την ΤΕΡ, έπειτα από εξωσωματική με 2 βλαστοκυστες! Teta2 ηθελα να σου πω ότι όταν πήγα για χοριακη δνε είχα κανένα σύμπτωμα κ ακόμα κ το στήθος μου είχε ξεπριστει!!! Κ όμως! Έχω ήδη δει τον σάκο κ την άλλη εβδομάδα ανυπομονώ να ακούσω την καρδούλα του!!! Ακόμα συμπτώματα δεν έχω να ξέρεις!! Καλή επιτυχία σου εύχομαι!!!!! 

Καλησπέρα και συγχαρητήρια σου εύχομαι μία τελειόμηνη εγκυμοσύνη... Θα ήθελες να μας πεις πόσο χρονών είσαι Και αν ήταν η πρώτη σου προσπάθεια εξωσωματικής; 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Zoibil είπε:

Γειά σας κορίτσια! Γράφω πρώτη φορα, είμαι 6 εβδομάδων κ 2 ημερών σύμφωνα με την ΤΕΡ, έπειτα από εξωσωματική με 2 βλαστοκυστες! Teta2 ηθελα να σου πω ότι όταν πήγα για χοριακη δνε είχα κανένα σύμπτωμα κ ακόμα κ το στήθος μου είχε ξεπριστει!!! Κ όμως! Έχω ήδη δει τον σάκο κ την άλλη εβδομάδα ανυπομονώ να ακούσω την καρδούλα του!!! Ακόμα συμπτώματα δεν έχω να ξέρεις!! Καλή επιτυχία σου εύχομαι!!!!! 

Κορίτσια , σήμερα πήγα για  δεύτερη φορά για χοριακη κ έδειξε 725 . 

Είμαι 4 εβδομάδες κ 2 μέρες και στης 30/7 θα κάνω τον πρώτο μου υπέρηχο να δούμε σάκους !!!

ειμαι ενθουσιασμένη αλλά κ συγκρατημένη !!!

Συγχαρητηρια σε όλες τις υποψήφιες μανούλες και καλή επιτυχία σε όλες .... θα έρθει αρκεί να το πιστέψουμε !!!

 

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

Just now, Ολγα82 είπε:

Κορίτσια , σήμερα πήγα για  δεύτερη φορά για χοριακη κ έδειξε 725 . 

Είμαι 4 εβδομάδες κ 2 μέρες και στης 30/7 θα κάνω τον πρώτο μου υπέρηχο να δούμε σάκους !!!

ειμαι ενθουσιασμένη αλλά κ συγκρατημένη !!!

Συγχαρητηρια σε όλες τις υποψήφιες μανούλες και καλή επιτυχία σε όλες .... θα έρθει αρκεί να το πιστέψουμε !!!

 

Μπραβο η χοριακη σου ανεβαινει φυσιολογικα!!με το καλο να δεις τα σακουλακια σου!! θα παω για καρδουλα την δευτερα και εγω συγκρατημενα,να θελουμε να το χαρουμε βρε αδερφε και να μην μπορουμε!!ενταξει περα απτην πλακα η αγωνια παντα θα υπαρχει ..χαιδευουμε κοιλιτσες και προσευχομαστε!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, teta2 είπε:

κοριτσάκια  είναι θετική! !!396!!!ακόμα δεν το έχω πιστέψει !!!!

Ναιιιιαιαιααιιαιαιιαια μονο που μας αγχωσες παναθεμα σε!!!!!!μπραβο σου κοριτσακι μου!!!απτο πρωι ολο εσενα εχω στο.μυαλο μου,πιστεψε το εισαι εγκυος!!

Link to comment
Share on other sites

Just now, ελπιδακι είπε:

Ναιιιιαιαιααιιαιαιιαια μονο που μας αγχωσες παναθεμα σε!!!!!!μπραβο σου κοριτσακι μου!!!απτο πρωι ολο εσενα εχω στο.μυαλο μου,πιστεψε το εισαι εγκυος!!

σ ευχαριστώ  δεν μπορώ να το πιστέψω! !! ειλικρινά δεν το περίμενα,  ήμουν σίγουρη για το αρνητικό! !!

Link to comment
Share on other sites

Just now, teta2 είπε:

κοριτσάκια  είναι θετική! !!396!!!ακόμα δεν το έχω πιστέψει !!!!

Φταιω εγω τωρα να πω οτι στα ελεγα???

Μπραβο κοριτσι μου καταπληκτικα!!!καλους διπλασιασμους κ υπεροχα γερα μωρακια


j7W7p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...