Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , Marlina είπε:

      Το έχω κ εγώ αυτό το βάρος εδώ και πολύ καιρό.. και εγώ αυτό νιώθω ότι θα φύγουν 😄 Εχω την εντύπωση πως επιδεινώνεται με το πολύ ξαπλα. Επίσης και εγω το νιώθω πολύ πιο έντονα όταν θέλω τουαλέτα. Προσπαθώ να πηγαίνω αρκετά συχνά τουαλέτα γιατί πέρα από το βάρος μου δημιουργούν και συσπάσεις!

      Επίσης με το μπάνιο και εγώ το ίδιο προτιμώ το πρωί που είμαι καλύτερα!!! 

      ωραία περναμε όλες !αχαχαχχαχα 🤣 μωρέ ας πάνε όλα καλα και θα κάνω 5 φορε σ μπάνιο μετά !

Μετά την εμβρυομεταφορά


Recommended Posts

Just now, Moomin είπε:

Εμείς έχουμε θέμα με το σπέρμα κ έχω χαμηλή αμη. Ο άντρας μου έχει μια μετάλλαξη γονιδίου κυστικής νόσου αλλά εμένα είναι όλα φυσιολογικά. Εγώ θυροειδή, χασιμοτο. Εντάξει όλα αυτά δημιουργουν θέματα αλλά στην εξωσωματική ξεπερνιουνται. 

Εμένα μάλλον τον κανονικό μου έκαναν, δεν σχολίασαν κάτι για μοριακό.

Καρυότυπο μπορείτε εκεί στο Παίδων κ ένας να κάνει κ για κυστική ίνωση. Υστεροσκοπηση κ ανοσολογικές εξετάσεις αν θες σε δημόσιο, είσαι Αθήνα; Γιατί κοστίζουν κ αυτές. 

Πόσο χαμηλή είναι η ΑΜΗ και τι ηλικία αν επιτρέπεται. Δυστυχώς δεν είμαστε Αθήνα κ αυτό κάνει το θέμα πιο αγχωτικό. 

Just now, Ydroxoos76 είπε:

Συνήθως προεμφυτευτικο για να κάνεις πρέπει να έχεις ενδείξεις. Επίσης ο καρυότυπος γίνεται δωρεάν και για τους 2 ενώ ο προεμφυτευτικός έλεγχος κοστίζει αρκετές χιλιάδες ευρώ

Κατάλαβα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 11,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 2 λεπτά , Moomin είπε:

Είχες κάνει τον κλασικό; Ή τον μοριακό που λένε;

Στο Ινστιτούτο Υγείας Παιδιού στο Παίδων Αγία Σοφία, γίνεται δωρεάν. Μπορείς να πάρεις να κλείσεις ραντεβού απλά πρέπει να σας τα γράψει γυναικολογος. Εκεί έκανα εγώ, ο άντρας μου είχε κάνει ιδιωτικά πριν ξεκινησουμε...Θα σας εξηγήσει η υπεύθυνη πώς θα βρει να τη συνταγογραφησει ο γιατρός. Κ αν δεν έχετε κάνει για κυστική ίνωση, πρέπει να κάνει ένας από τους δύο σίγουρα γιατί αν έχετε κ οι δυο τα εμβρυα θέλουν έλεγχο. Τα εξήγησε πιο πάνω η island νομίζω, ξέρω ότι η κυστική γίνεται σε άλλο παράρτημα του Λαϊκού. Κ να κοιτάξεις τη μήτρα. Εγώ θεωρησα ότι απλά ήμασταν άτυχοι την πρώτη φορά αλλά την πατήσαμε. Ίσως βρεθεί θέμα στη μήτρα ίσως κ όχι. Κ σε σας μπορεί όλα μα όλα να είναι μια χαρά, δεν σημαίνει ότι σιγουρα θα βρεθεί κάτι. Αλλά θα είσαι σίγουρη ότι έχεις ψάξει ο,τι μπορούσες. 

Η εξέταση για το μετάλλαξη της κυστικής ίνωσης γίνεται δωρεάν με παραπεμπτικό ΕΟΠΥΥ στο παράρτημα του Λαικού στη Σεβαστουπόλεως. Ραντεβού κλείνετε στο 1535 και μπορεί να είναι κάπως μακρινό...Χωρίς παραμεμπτικό κοστίζει 50eur. Αν όμως αυτός που θα εξεταστεί βγει θετικός, σε παραπέμπουν στο Χωρέμειο, όπου στοιχίζει 280eur με παραπεμπτικό. Η διαφορά ανάμεσα στα 2 και στις τιμές τους είναι ότι στο Λαικό ελέγχουν το 90% των μεταλλάξεων, ενώ στο Χωρέμειο το 95%. Το 95% είναι το μέγιστο ποσοστό των μεταλλάξεων που έχει χαρτογραφηθεί, οπότε μεγάλη προσοχή στα ιδιωτικά που για να κερδίσουν μερίδιο της αγοράς θα σας πουν ότι ελέγχουν το 99% των μεταλλάξεων. Το λένε για να είναι καλυμμένοι σε περίπτωση που πάει κάτι στραβά, αλλά δεν ισχύει σε καμία περίπτωση!!! Επίσης είναι απλά εργαστήρια, δεν παρέχουν υπηρεσίες γενετικής συμβουλευτικής, όπως το Χωρέμειο. (Να σημειώσω επίσης ότι η γραμματέας που σηκώνει το τηλέφωνο στο Χωρέμειο λέει ψευδώς ότι ελέγχουν το 100%, οπότε μη βασίζεστε σε αυτήν, ζητήστε να μιλήσετε με γενετιστή. Το site τους επίσης λέει 98%, αλλά μου εξήγησαν από το Λαικό ότι μόνο το 95% έχει χαρτογραφηθεί. Την Τρίτη που θα πάει ο άντρας μου θα ρωτήσει για ποιό λόγο γράφουν 98%). 

Just now, ypatia88 είπε:

Κορίτσια τι να σας πω.. θέλει γενικά πολύ ψάξιμο η κατάσταση από ότι βλέπω. 

Εκτός από ορμονικές κ σπερμοδιαγράμματα κατάλαβα ότι καλό είναι να έχεις κάνει:

Ανοσολογικές και οι 2, υστεροσκόπηση, έλεγχο για ενδομητρίωση, έλεγχο για υδροσάλπιγγες, καρυότυπο ζεύγους. Αν υπάρχει κάτι άλλο σας παρακαλώ γράψτε το για να τα συζητήσω με το γιατρό. 

Σήμερα είμαι πολύ καλύτερα. Το συζητήσαμε διεξοδικά με το σύζυγο, θα κάνουμε ό,τι εξετάσεις χρειαστεί, έχουμε ακόμα 2 εμβρυάκια κ με σώζει η σχετικά μικρή μου ηλικία αν χρειαστεί να κάνουμε κ άλλες προσπάθειες. Τουλάχιστον πετύχαμε γονιμοποιήσεις, κάτι που δεν είχαμε καταφέρει με φυσικό τρόπο ενάμιση χρόνο τώρα...

Άρα μπορεί να είναι, μπορεί και όχι φυσιολογικά. Δεν είναι δλδ σίγουρο. Αυτό με προεμφυτευτικό έλεγχο ανιχνεύεται έτσι?

Άρα μπορείς να κάνεις προεμφυτευτικό και να αποφύγεις τους καρυώτυπους. Σωστά??

Τον καρυότυπο γιατί να τον αποφύγεις; Είναι μία πολύ απλή εξέταση που όπως σου είπαν, γίνεται δωρεάν. Επίσης, επειδή είναι πολλά αυτά που μπορείς να ψάξεις και επειδή θέλεις να σε συμβουλεύσει κι ένα έμπειρο μάτι και να μην πας ψάχνοντας μόνη σου, αξίζει να κλείσεις ένα ραντεβού στο Έλενα με την Τσεκούρα και να προγραμματίσεις να έρθεις Αθήνα για να σε κατευθύνει. Έχει μεγάλη σημασία και το ιστορικό σς που θα πάρει αυτή και ανάλογα θα σου πει ποιες εξετάσεις πρέπει να κάνεις. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, ypatia88 είπε:

Πόσο χαμηλή είναι η ΑΜΗ και τι ηλικία αν επιτρέπεται. Δυστυχώς δεν είμαστε Αθήνα κ αυτό κάνει το θέμα πιο αγχωτικό. 

Κατάλαβα...

Κοντεύω 35, ήταν 0.86. Έχεις κάνει αμη έτσι; Καλύτερα να σε κατευθύνει ο γιατρός σου για το πού μπορείς να πας, αν σου είναι δύσκολο για Αθήνα.

Just now, Troia είπε:

Η εξέταση για το μετάλλαξη της κυστικής ίνωσης γίνεται δωρεάν με παραπεμπτικό ΕΟΠΥΥ στο παράρτημα του Λαικού στη Σεβαστουπόλεως. Ραντεβού κλείνετε στο 1535 και μπορεί να είναι κάπως μακρινό...Χωρίς παραμεμπτικό κοστίζει 50eur. Αν όμως αυτός που θα εξεταστεί βγει θετικός, σε παραπέμπουν στο Χωρέμειο, όπου στοιχίζει 280eur με παραπεμπτικό. Η διαφορά ανάμεσα στα 2 και στις τιμές τους είναι ότι στο Λαικό ελέγχουν το 90% των μεταλλάξεων, ενώ στο Χωρέμειο το 95%. Το 95% είναι το μέγιστο ποσοστό των μεταλλάξεων που έχει χαρτογραφηθεί, οπότε μεγάλη προσοχή στα ιδιωτικά που για να κερδίσουν μερίδιο της αγοράς θα σας πουν ότι ελέγχουν το 99% των μεταλλάξεων. Το λένε για να είναι καλυμμένοι σε περίπτωση που πάει κάτι στραβά, αλλά δεν ισχύει σε καμία περίπτωση!!! Επίσης είναι απλά εργαστήρια, δεν παρέχουν υπηρεσίες γενετικής συμβουλευτικής, όπως το Χωρέμειο. (Να σημειώσω επίσης ότι η γραμματέας που σηκώνει το τηλέφωνο στο Χωρέμειο λέει ψευδώς ότι ελέγχουν το 100%, οπότε μη βασίζεστε σε αυτήν, ζητήστε να μιλήσετε με γενετιστή. Το site τους επίσης λέει 98%, αλλά μου εξήγησαν από το Λαικό ότι μόνο το 95% έχει χαρτογραφηθεί. Την Τρίτη που θα πάει ο άντρας μου θα ρωτήσει για ποιό λόγο γράφουν 98%). 

Τον καρυότυπο γιατί να τον αποφύγεις; Είναι μία πολύ απλή εξέταση που όπως σου είπαν, γίνεται δωρεάν. Επίσης, επειδή είναι πολλά αυτά που μπορείς να ψάξεις και επειδή θέλεις να σε συμβουλεύσει κι ένα έμπειρο μάτι και να μην πας ψάχνοντας μόνη σου, αξίζει να κλείσεις ένα ραντεβού στο Έλενα με την Τσεκούρα και να προγραμματίσεις να έρθεις Αθήνα για να σε κατευθύνει. Έχει μεγάλη σημασία και το ιστορικό σς που θα πάρει αυτή και ανάλογα θα σου πει ποιες εξετάσεις πρέπει να κάνεις. 

Την πατήσαμε πέρσι κ τα κάναμε ιδιωτικα κ να πω ότι βιαζομασταν να ξεκινήσουμε.κιολας....Δεν λένε κ οι γιατροί πού μπορείς να πας χωρίς πολλά χρήματα. Ο ανδρολογος μας είχε πει μόνο για το Χωρεμειο, μου είχαν πει τιμή κλπ κ δεν είχαν αναφέρει ότι μπορούμε να πάμε στο Λαϊκό πρώτα. Εκεί είχα κάνει κ για το στίγμα παλιά.

@ypatia88 κυστική ίνωση έστω για έναν από τους δύο πρέπει να γίνει. Κ καρυότυπο να κάνετε κ οι δυο. Δες το με το γιατρό πώς μπορείς να τα κάνεις. Κάτι θα υπάρχει στη περιοχή σου, έστω λίγο πιο μακριά..

 


T4Rzp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, ypatia88 είπε:

Κορίτσια τι να σας πω.. θέλει γενικά πολύ ψάξιμο η κατάσταση από ότι βλέπω. 

Εκτός από ορμονικές κ σπερμοδιαγράμματα κατάλαβα ότι καλό είναι να έχεις κάνει:

Ανοσολογικές και οι 2, υστεροσκόπηση, έλεγχο για ενδομητρίωση, έλεγχο για υδροσάλπιγγες, καρυότυπο ζεύγους. Αν υπάρχει κάτι άλλο σας παρακαλώ γράψτε το για να τα συζητήσω με το γιατρό. 

Σήμερα είμαι πολύ καλύτερα. Το συζητήσαμε διεξοδικά με το σύζυγο, θα κάνουμε ό,τι εξετάσεις χρειαστεί, έχουμε ακόμα 2 εμβρυάκια κ με σώζει η σχετικά μικρή μου ηλικία αν χρειαστεί να κάνουμε κ άλλες προσπάθειες. Τουλάχιστον πετύχαμε γονιμοποιήσεις, κάτι που δεν είχαμε καταφέρει με φυσικό τρόπο ενάμιση χρόνο τώρα...

Άρα μπορεί να είναι, μπορεί και όχι φυσιολογικά. Δεν είναι δλδ σίγουρο. Αυτό με προεμφυτευτικό έλεγχο ανιχνεύεται έτσι?

Άρα μπορείς να κάνεις προεμφυτευτικό και να αποφύγεις τους καρυώτυπους. Σωστά??

Ανοσολογικες πολύ εξειδικευμενος για αρχή δεν ξέρω αν  χρειάζεται να κάνει ο σύζυγος.. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Moomin είπε:

Κοντεύω 35, ήταν 0.86. Έχεις κάνει αμη έτσι; Καλύτερα να σε κατευθύνει ο γιατρός σου για το πού μπορείς να πας, αν σου είναι δύσκολο για Αθήνα.

Την πατήσαμε πέρσι κ τα κάναμε ιδιωτικα κ να πω ότι βιαζομασταν να ξεκινήσουμε.κιολας....Δεν λένε κ οι γιατροί πού μπορείς να πας χωρίς πολλά χρήματα. Ο ανδρολογος μας είχε πει μόνο για το Χωρεμειο, μου είχαν πει τιμή κλπ κ δεν είχαν αναφέρει ότι μπορούμε να πάμε στο Λαϊκό πρώτα. Εκεί είχα κάνει κ για το στίγμα παλιά.

@ypatia88 κυστική ίνωση έστω για έναν από τους δύο πρέπει να γίνει. Κ καρυότυπο να κάνετε κ οι δυο. Δες το με το γιατρό πώς μπορείς να τα κάνεις. Κάτι θα υπάρχει στη περιοχή σου, έστω λίγο πιο μακριά..

 

O ουρολόγος, ο κος. Α. σας είπε για το Χωρέμειο, γιατί προφανώς λόγω της κατάστασης του σπέρματος υποψιάστηκε μετάλλαξη του γονιδίου της κυστικής ίνωσης και ήθελε να το κάνετε κάπου που εξετάζουν το μέγιστο ποσοστό των μεταλλάξεων του γονιδίου. Τότε που σας το είπε μάλλον δεν είχε ακόμα συνάψει ῾συνεργασία῾ με το ιδιωτικό κέντρο, στο οποίο μας έστειλε εμάς τώρα, όπου λέγοντας το όνομά του μας έκαναν έκπτωση... Δυστυχώς στο χώρο των εξωσωματικών συνέχεια τέτοιες ᾽συνεργασίες᾽ ακούμε...Δεν θα πάμε εκεί, εννοείται, στο Χωρέμειο θα πάμε κι ας είναι πιο ακριβό, εμπιστεύομαι περισσότερο τα δημόσια για σοβαρά θέματα και παρέχουν και γενετική συμβουλευτική. Ήσαστε άτυχοι εντωμεταξύ, γιατί εφόσον ο άντρας σου ήταν ο πρώτος που εξετάστηκε και την εξέτασή του την πληρώσατε ιδιωτικά, επειδή βγήκε θετικός, έπρεπε κι εσύ να ελεγχθείς για το μέγιστο ποσοστό των μεταλλάξεων, το οποίο επίσης δε γίνεται κάπου δωρεάν. Εμείς ήμαστε πιο τυχεροί, εξετάστηκα εγώ στο λαικό δωρεάν που το είχα διαβάσει από εδώ και τώρα θα πληρώσει μόνο ο σύζυγος 280eur αναγκαστικά, επειδή εγώ βγήκα θετική....

@ypatia88Την κυστική ίνωση δεν τη βάζουν όλοι οι εξωσωματιστές να την κάνεις από πριν. Κάποιοι σου τη βάζουν όταν μείνεις έγκυος, αλλά είναι κρίμα να πάνε όλα καλά, να μείνεις έγκυος έχοντας ξοδέψει χρήματα κι έχοντας πάρει ορμόνες και να διαπιστώσετε μετά ότι έμβρυο νοσεί και πρέπει να κάνετε διακοπή...Ρώτα στην πόλη σου αν γίνεται δωρεάν σε κάποιο δημόσιο νοσοκομείο. 

Just now, anoulious είπε:

Ανοσολογικες πολύ εξειδικευμενος για αρχή δεν ξέρω αν  χρειάζεται να κάνει ο σύζυγος.. 

Νομίζω αυτές τις κάνουμε εμείς μόνο, όχι οι άντρες...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Troia είπε:

O ουρολόγος, ο κος. Α. σας είπε για το Χωρέμειο, γιατί προφανώς λόγω της κατάστασης του σπέρματος υποψιάστηκε μετάλλαξη του γονιδίου της κυστικής ίνωσης και ήθελε να το κάνετε κάπου που εξετάζουν το μέγιστο ποσοστό των μεταλλάξεων του γονιδίου. Τότε που σας το είπε μάλλον δεν είχε ακόμα συνάψει ῾συνεργασία῾ με το ιδιωτικό κέντρο, στο οποίο μας έστειλε εμάς τώρα, όπου λέγοντας το όνομά του μας έκαναν έκπτωση... Δυστυχώς στο χώρο των εξωσωματικών συνέχεια τέτοιες ᾽συνεργασίες᾽ ακούμε...Δεν θα πάμε εκεί, εννοείται, στο Χωρέμειο θα πάμε κι ας είναι πιο ακριβό, εμπιστεύομαι περισσότερο τα δημόσια για σοβαρά θέματα και παρέχουν και γενετική συμβουλευτική. Ήσαστε άτυχοι εντωμεταξύ, γιατί εφόσον ο άντρας σου ήταν ο πρώτος που εξετάστηκε και την εξέτασή του την πληρώσατε ιδιωτικά, επειδή βγήκε θετικός, έπρεπε κι εσύ να ελεγχθείς για το μέγιστο ποσοστό των μεταλλάξεων, το οποίο επίσης δε γίνεται κάπου δωρεάν. Εμείς ήμαστε πιο τυχεροί, εξετάστηκα εγώ στο λαικό δωρεάν που το είχα διαβάσει από εδώ και τώρα θα πληρώσει μόνο ο σύζυγος 280eur αναγκαστικά, επειδή εγώ βγήκα θετική....

@ypatia88Την κυστική ίνωση δεν τη βάζουν όλοι οι εξωσωματιστές να την κάνεις από πριν. Κάποιοι σου τη βάζουν όταν μείνεις έγκυος, αλλά είναι κρίμα να πάνε όλα καλά, να μείνεις έγκυος έχοντας ξοδέψει χρήματα κι έχοντας πάρει ορμόνες και να διαπιστώσετε μετά ότι έμβρυο νοσεί και πρέπει να κάνετε διακοπή...Ρώτα στην πόλη σου αν γίνεται δωρεάν σε κάποιο δημόσιο νοσοκομείο. 

Νομίζω αυτές τις κάνουμε εμείς μόνο, όχι οι άντρες...

Δεν μπορώ να αποκλείσω αν υπαρχει κατι που να επηρεάζει το σπερμα.. Επειδή έγραψε η Ypatia και οι 2 να κάνουν ανοσολογικες.. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, anoulious είπε:

Δεν μπορώ να αποκλείσω αν υπαρχει κατι που να επηρεάζει το σπερμα.. Επειδή έγραψε η Ypatia και οι 2 να κάνουν ανοσολογικες.. 

Δεν το ξέρω. Τουλάχιστον η τσεκούρα δε ζήτησε κάτι τέτοιο από τον άντρα μου...

Link to comment
Share on other sites

Just now, Troia είπε:

O ουρολόγος, ο κος. Α. σας είπε για το Χωρέμειο, γιατί προφανώς λόγω της κατάστασης του σπέρματος υποψιάστηκε μετάλλαξη του γονιδίου της κυστικής ίνωσης και ήθελε να το κάνετε κάπου που εξετάζουν το μέγιστο ποσοστό των μεταλλάξεων του γονιδίου. Τότε που σας το είπε μάλλον δεν είχε ακόμα συνάψει ῾συνεργασία῾ με το ιδιωτικό κέντρο, στο οποίο μας έστειλε εμάς τώρα, όπου λέγοντας το όνομά του μας έκαναν έκπτωση... Δυστυχώς στο χώρο των εξωσωματικών συνέχεια τέτοιες ᾽συνεργασίες᾽ ακούμε...Δεν θα πάμε εκεί, εννοείται, στο Χωρέμειο θα πάμε κι ας είναι πιο ακριβό, εμπιστεύομαι περισσότερο τα δημόσια για σοβαρά θέματα και παρέχουν και γενετική συμβουλευτική. Ήσαστε άτυχοι εντωμεταξύ, γιατί εφόσον ο άντρας σου ήταν ο πρώτος που εξετάστηκε και την εξέτασή του την πληρώσατε ιδιωτικά, επειδή βγήκε θετικός, έπρεπε κι εσύ να ελεγχθείς για το μέγιστο ποσοστό των μεταλλάξεων, το οποίο επίσης δε γίνεται κάπου δωρεάν. Εμείς ήμαστε πιο τυχεροί, εξετάστηκα εγώ στο λαικό δωρεάν που το είχα διαβάσει από εδώ και τώρα θα πληρώσει μόνο ο σύζυγος 280eur αναγκαστικά, επειδή εγώ βγήκα θετική....

@ypatia88Την κυστική ίνωση δεν τη βάζουν όλοι οι εξωσωματιστές να την κάνεις από πριν. Κάποιοι σου τη βάζουν όταν μείνεις έγκυος, αλλά είναι κρίμα να πάνε όλα καλά, να μείνεις έγκυος έχοντας ξοδέψει χρήματα κι έχοντας πάρει ορμόνες και να διαπιστώσετε μετά ότι έμβρυο νοσεί και πρέπει να κάνετε διακοπή...Ρώτα στην πόλη σου αν γίνεται δωρεάν σε κάποιο δημόσιο νοσοκομείο. 

Νομίζω αυτές τις κάνουμε εμείς μόνο, όχι οι άντρες...

Ο γυναικολόγος μας είχε στείλει στο συνεργαζόμενο αλλά εντάξει τώρα τελείωσε. Πάντως ακριβά είναι κ το Χωρεμειο, μη πως περισσότερα κιόλας..

Ανοσολογικά μόνο η γυναίκα τσεκαρεται.


T4Rzp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, anoulious said:

Να ρωτησω κατι.Εχει κανει καμμια την εξεταση femoscan που γινεται στη διαγνωστικη Αθηνων?

Μπήκα και την κοίταξα αλλά δεν καταλαβαίνω σε τι διαφέρει από τον έλεγχο για αερόβια μικρόβια. Τα ίδια δεν κοιτάνε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Moomin είπε:

Κοντεύω 35, ήταν 0.86. Έχεις κάνει αμη έτσι; Καλύτερα να σε κατευθύνει ο γιατρός σου για το πού μπορείς να πας, αν σου είναι δύσκολο για Αθήνα.

Την πατήσαμε πέρσι κ τα κάναμε ιδιωτικα κ να πω ότι βιαζομασταν να ξεκινήσουμε.κιολας....Δεν λένε κ οι γιατροί πού μπορείς να πας χωρίς πολλά χρήματα. Ο ανδρολογος μας είχε πει μόνο για το Χωρεμειο, μου είχαν πει τιμή κλπ κ δεν είχαν αναφέρει ότι μπορούμε να πάμε στο Λαϊκό πρώτα. Εκεί είχα κάνει κ για το στίγμα παλιά.

@ypatia88 κυστική ίνωση έστω για έναν από τους δύο πρέπει να γίνει. Κ καρυότυπο να κάνετε κ οι δυο. Δες το με το γιατρό πώς μπορείς να τα κάνεις. Κάτι θα υπάρχει στη περιοχή σου, έστω λίγο πιο μακριά..

 

Έχω κάνει Ναι πολύ πρόσφατα και είναι 3.3..

Ορμόνες, σπέρμα σούπερ..

Προσθέτω στη λίστα εξετάσεων και την κυστική ίνωση λοιπόν..

Ανοσολογικές για ηπατίτιδες, aids κτλ πάντως μας ζήτησαν να κάνουμε κ οι 2..

Link to comment
Share on other sites

Just now, anoulious είπε:

Να ρωτησω κατι.Εχει κανει καμμια την εξεταση femoscan που γινεται στη διαγνωστικη Αθηνων?

Κατι αντιστοιχο του ngs & του εμμα αλις φανταζομαι ειναι ...

Link to comment
Share on other sites

Just now, ypatia88 είπε:

Έχω κάνει Ναι πολύ πρόσφατα και είναι 3.3..

Ορμόνες, σπέρμα σούπερ..

Προσθέτω στη λίστα εξετάσεων και την κυστική ίνωση λοιπόν..

Ανοσολογικές για ηπατίτιδες, aids κτλ πάντως μας ζήτησαν να κάνουμε κ οι 2..

Ναι αυτά τα τελευταία ήταν για την επιτροπή. Οι εξετάσεις σου είναι τέλειες δηλ ωραία. Ναι κυστική, καρυότυπο, υστεροσκοπηση εσύ κ ανοσολογικές σε αιματολογο, για σένα πάλι. Αν δυσκολεύεσαι να έρθεις Αθήνα ίσως κοντά στη περιοχή σου στο Νοσοκομείο έχει αντίστοιχο τμήμα.

Καμία άλλη κοπέλα που να περιμένει για χοριακη; Εύχομαι όλα να πάνε καλά!

Μου ήρθε κ η περίοδος, δύο μέρες έκοψα τα φάρμακα κ εμφανίστηκε.


T4Rzp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Konna! είπε:

Μπήκα και την κοίταξα αλλά δεν καταλαβαίνω σε τι διαφέρει από τον έλεγχο για αερόβια μικρόβια. Τα ίδια δεν κοιτάνε?

Άκουσα ότι είναι αρκετά αξιόπιστη και κοιτάει από ο, τι είδα περίπου ότι το endometriome?Δεν θυμάμαι ακριβώς πόσα μικρόβια κοιτάει το endometriome αλλά βλέπει πέρα από τα μικρόβια και γαλακτοβακιλλους. Μοριακή και αυτή και νομίζω ότι στηρίζεται στο θεώρημα ότι ο, τι υπάρχει στη μήτρα-ενδομήτριο θα φανει και με λήψη κολπικου υγρού. Για αυτό ρωτάω αν την έκανε κάποια κοπέλα, αν ξέρει σύγκριση με το endometriome κλπ.. 

Just now, Nephele78 είπε:

Κατι αντιστοιχο του ngs & του εμμα αλις φανταζομαι ειναι ...

Ναι κάτι αντίστοιχο. Εγώ το προχώρησα. Αλλά είναι κάτι καινούργιο.. Καμμια σύγκριση.. Γενικώς πολυ χρήσιμες εξετάσεις και δείχνουν πόσο σημαντικοί είναι οι γαλακτοβακιλλοι που πριν λίγο καιρό δεν τους δίναμε σημασία.. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 24 λεπτά , Moomin είπε:

Ο γυναικολόγος μας είχε στείλει στο συνεργαζόμενο αλλά εντάξει τώρα τελείωσε. Πάντως ακριβά είναι κ το Χωρεμειο, μη πως περισσότερα κιόλας..

Ανοσολογικά μόνο η γυναίκα τσεκαρεται.

Είναι πιο ακριβό το Χωρέμειο, τα διωτικά ζητάνε 180eur για το ίδιο ποσοστό μεταλλάξεων, αλλά εξήγησα παραπάνω τη διαφορά. Εγώ είπα πριν για τον Α. που σας έστειλε στο Χωρέμειο, ενώ τώρα ᾽συνεργάζεται᾽ με ιδιωτικό και μάλλον θα σας έστελνε εκεί. 

πρίν από 4 λεπτά , ypatia88 είπε:

Ανοσολογικές για ηπατίτιδες, aids κτλ πάντως μας ζήτησαν να κάνουμε κ οι 2..

Αυτές δεν είναι ανοσολογικές, είναι τα μολυσματικά που ζητάνε τα κέντρα. Οι ανοσολογικές είναι άλλες, πιο εξειδικευμένες, η παραπομπή γίνεται από αιματολόγο/ανοσκολόγο και καλό είναι να γίνονται σε εξειδικευμένο εργαστήριο. όμως γίνονται βάσει ιστορικού. Δεν κάνουμε ό,τι υπάερχει από ανοσολογικές, γιατί επίσης αν τις κάνουμε ιδιωτικά είναι και ακριβές κάποιες...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...