Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 3 λεπτά , Eflenew είπε:

      Τότε μπράβο σας με το μωράκι σας που φτάσατε 30η εβδομάδα. Με το καλό να το δεχτείς! 🥰

      μακάρι να κάτσει εκεί που είναι για βδομαδες ακόμα! είναι βιαστικός !  και συ με το καλό, μια τεραααστια χοριακη και μια καλή εγκυμοσυνη εύχομαι! 🙏

ΘΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΓΟΝΕΙΣ ΤΟΝ ΝΟΕΜΒΡΙΟ ΤΟΥ 2018


Recommended Posts

4 ώρες πρίν, Μαρουλακι είπε:

Εμένα πάλι έχει αρχίσει να με κουράζει.. Ο εαυτός μου!!! 

Έχω πάθει εμμονή με τις κινήσεις. Την. Άκουσα; με τι ένταση; μμμ υποτονική μου φαίνεται.. Ξυπνάω για τουαλέτα ζουμπιεμαι κοιμάμαι την σκουνταω... Αφήστε τα... Εσείς σε τι συχνότητα παρστειρειτε τις κινήσεις; 

Αααχ αυτός ο μόνιμος φόβος μας!!! Εγώ τι να πω, δόξα το Θεό την νιώθω συχνά.. Αλλά αν καμιά μέρα δεν την καταλάβω παθαίνω κοκομπλοκο :D Έχω παρατηρήσει ότι κινείται κάθε 3 με 4 ώρες, η διάρκεια αλλάζει, άλλες φορές θα κρατήσει για αρκετά λεπτά (με διαλείμματα φυσικά) άλλες θα κάνει ένα "γκντουπ" και τέλος!! Επίσης συχνά ανταποκρίνεται στα ζουλήγματα... Πίεζε ελαφρά την κοιλίτσα σου για κάποια δευτερόλεπτα και μετά δώσε χρόνο, αν δεν ανταποδώσει πάμε πάλι από την αρχή.. Σε μένα πιάνει!! Το κάθε μωράκι είναι διαφορετικό και το κάθε σώμα επίσης.. Είναι μέχρι να το βρεις!! 

Τα φιλιά μου!! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

@Nektaritsaki @Nancy31 @VictorVictoria @Κελυ 32 προσπαθω να μην αγχωνομαι. τον νοιωθω να κινειται καθε μερα αυτο ειναι καλο, απλά ωρες ωρες κανω τρελές σκεψεις, οτι οπως σκυβω πχ ή κοιμαμαι πλάγια οτι θα πλακώσω κανα χεράκι ή ποδαράκι και θα του το στραμπουλήξω και τετοια, νταξει το ξέρω, ψυχοπαθής τι να πω... :rolleyes: αυριο πάμε για τρισδιάστατο υπερηχο ελπιζοντας να μας δειξει προσωπακι αυτη τη φορα ! :)

@Κελυ 32 εμεις το καροτσι το εχουμε αγορασει εδώ και 2 μηνες ηδη χεχεχε cangaroo luxor 3 in 1 grey, μου μπηκε στο μάτι και το ήθελα πάσει θυσία, τι να κανω....  :rolleyes:

κορίτσια απο ρουχακια εχω τα παντα ετοιμα και μαλιστα και πλυμενα βολεμενα στην ντουλαπα ! η αδερφη μου εχοντας ηδη αγορι μου εδωσε 20 κιλα βαλιτσα μεχρι 9 μηνων, και σιγα σιγα θα παιρνω και τα υπολοιπα οσο θα μεγαλωνει δλδ μεγαλυτερα νουμερα. φορμάκια, ρουχακια, καλτσακια, γαντακια, απ ολα. η μαμα μου αγορασε καινουργια σεντονια 6 μου πηρε, πετσετες μπανιου, σαλιαρες, κουβερτες, πανίτσες (η μαμα μου ηδη τα επλυνε αυτα που αγορασε τα σιδερωσε και τα εβαλε σε νάυλον, κατευθειαν στη ντουλαπα μπηκανε) . σημερα μου δωσανε και κρεβατι αλλά ένα στρώμα θα αγορασω καινουργιο. πηρα αποστειρωτη για πιπίλες -και μπιμπερο αν δε παει καλα ο θηλασμος- το philips aveve που βαζεις στον πατο λιγο νερό και το αφηνεις για 4 λεπτα στο μικροκυμάτων.. ειναι καλό, το εχει δοκιμάσει καμία τι λετε ? ειδικα κάποια που ειναι μανουλα αν μπορει να μας πει.... 


g1Knp1.png
 
E09Up1.png
 
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , elise είπε:

@Nektaritsaki @Nancy31 @VictorVictoria @Κελυ 32 προσπαθω να μην αγχωνομαι. το νοιωθω να κινειται καθε μερα αυτο ειναι καλο, απλά ωρες ωρες κανω τρελές σκεψεις, οτι οπως σκυβω πχ ή κοιμαμαι πλάγια οτι θα πλακώσω κανα χεράκι ή ποδαράκι και θα του το στραμπουλήξω και τετοια, νταξει το ξέρω, ψυχοπαθής τι να πω... :rolleyes: αυριο πάμε για τρισδιάστατο υπερηχο ελπιζοντας να μας δειξει προσωπακι αυτη τη φορα ! :)

@Κελυ 32 εμεις το καροτσι το εχουμε αγορασει εδώ και 2 μηνες ηδη χεχεχε cangaroo luxor 3 in 1 grey, μου μπηκε στο μάτι και το ήθελα πάσει θυσία, τι να κανω....  :rolleyes:

κορίτσια απο ρουχακια εχω τα παντα ετοιμα και μαλιστα και πλυμενα βολεμενα στην ντουλαπα ! η αδερφη μου εχοντας ηδη αγορι μου εδωσε 20 κιλα βαλιτσα μεχρι 9 μηνων, και σιγα σιγα θα παιρνω και τα υπολοιπα οσο θα μεγαλωνει δλδ μεγαλυτερα νουμερα. φορμάκια, ρουχακια, καλτσακια, γαντακια, απ ολα. η μαμα μου αγορασε καινουργια σεντονια 6 μου πηρε, πετσετες μπανιου, σαλιαρες, κουβερτες, πανίτσες. σημερα μου δωσανε και κρεβατι αλλά ένα στρώμα θα αγορασω καινουργιο. πηρα αποστειρωτη για πιπίλες -και μπιμπερο αν δε παει καλα ο θηλασμος- το philips aveve που βαζεις στον πατο λιγο νερό και το αφηνεις για 4 λεπτα στο μικροκυμάτων.. ειναι καλό, το εχει δοκιμάσει καμία τι λετε ? ειδικα κάποια που ειναι μανουλα αν μπορει να μας πει.... 

Με το καλο να δειτε το μωρακι σας! Δηλαδη το ντοπλερ κανεις αυριο??? Μεγεια και το καροτσι σας! Εγω τωρα θα αρχισω να διαλεγω πραγματακια! Τι ωραια βρε κοριτσια που ειναι ολα!!!!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , Κελυ 32 είπε:

Με το καλο να δειτε το μωρακι σας! Δηλαδη το ντοπλερ κανεις αυριο??? Μεγεια και το καροτσι σας! Εγω τωρα θα αρχισω να διαλεγω πραγματακια! Τι ωραια βρε κοριτσια που ειναι ολα!!!!

οχι οχι, αυριο δε θα γινει ντόπλερ ή καποια μέτρηση, απλά να τον δουμε τρισδιάστατο θελουμε. 5/09 ειναι το ραντεβου στο νοσοκομειο για υπερηχο/ μετρησεις κλπ. ειναι ολα τα ραντεβου προγραμματισμενα απο την αρχη της εγκυμοσυνης, αλλα δε γράφουνε αμα θα ειναι ντοπλερ ή απλα μετρησεις και ελεγχος... αναλογα παντως την εβδομαδα κλπ κανουνε ΟΛΕΣ τις απαραιτητες εξετασεις παραπονο δεν εχω ! εγώ απλα πηγαινω στα ραντεβου και τα κανουνε ολα. επισης κάθε φορα δινω ούρα, παιρνουνε πιεση, με ζυγιζουνε.. αυτα καθε μηνα.

επισης διαβάζω πολλες συζητησεις για το ζάχαρο και ειδικές διατροφες, ρε κοριτσια εγω τρώω κανονικα οτι με τραβηξει, δεν υπηρξε κανενας περιορισμος σε τιποτα, φανταζομαι αν έτρεχε κάτι θα μου το λέγανε ετσι ? και μακαρονια, και πατατες και ρυζι, και πολυ κρεας, σαλατες απ ολα τρώω, καλα τωρα στις διακοπες εφαγα και γύρο, μυδια, καλαμαρακια, λουκουμαδες, παγωτα.... βεβαια οχι σε μεγαλες ποσοτητες ολα αυτα ουτε καθε μερα ! μεθαυριο 29 εβδ και ειμαι στα 7,5 κιλα συν... 

  • Μου αρέσει 1

g1Knp1.png
 
E09Up1.png
 
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια!!!Διαβάζω τα νέα σας και χαίρομαι που πηγαίνουν όλα καλά!Είμαστε πλέον στο τρίτο τρίμηνο... Πήγα την Παρασκευή στο γιατρό και είδαμε το μωρό. Στις 26+3 ήταν λίγο πάνω από 1 κιλό. Ο υπέρηχος ήταν τρισδιάστατος αλλά ούτε έδωσα σημασία. Στα προηγούμενα παιδιά τα έβλεπα, τώρα σ΄αυτό το μόνο που με ενδιαφέρει είναι να ακούω από το γιατρό να πηγαίνουν όλα καλά. Έχει πέσει ο αιματοκρίτης μου, η αιμοσφαιρίνη και τα ερυθρά αιμοσφαίρια πολύ και ξεκίνησα σήμερα σίδηρο, αλλά με το που το πήρα άρχισαν οι καούρες.Από κιλά έχω βάλει 12 κι έχω μια μεγάλη κοιλιά που όλη την ώρα αλλάζει σχήμα και πετάγεται γιατί δε με αφήνει σε ησυχία από τις κλωτσιές μέρα-νύχτα. τι να πω...μάλλον κάνει τούμπες και όταν κοιμάται ή υπνοβατεί... Πόσο θα ήθελα κι εγώ να έχω πιο ήσυχο μωρό όπως έχετε μερικές από την παρέα!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

22 ώρες πρίν, elise είπε:

@Nektaritsaki @Nancy31 @VictorVictoria @Κελυ 32 προσπαθω να μην αγχωνομαι. τον νοιωθω να κινειται καθε μερα αυτο ειναι καλο, απλά ωρες ωρες κανω τρελές σκεψεις, οτι οπως σκυβω πχ ή κοιμαμαι πλάγια οτι θα πλακώσω κανα χεράκι ή ποδαράκι και θα του το στραμπουλήξω και τετοια, νταξει το ξέρω, ψυχοπαθής τι να πω... :rolleyes: αυριο πάμε για τρισδιάστατο υπερηχο ελπιζοντας να μας δειξει προσωπακι αυτη τη φορα ! :)

@Κελυ 32 εμεις το καροτσι το εχουμε αγορασει εδώ και 2 μηνες ηδη χεχεχε cangaroo luxor 3 in 1 grey, μου μπηκε στο μάτι και το ήθελα πάσει θυσία, τι να κανω....  :rolleyes:

κορίτσια απο ρουχακια εχω τα παντα ετοιμα και μαλιστα και πλυμενα βολεμενα στην ντουλαπα ! η αδερφη μου εχοντας ηδη αγορι μου εδωσε 20 κιλα βαλιτσα μεχρι 9 μηνων, και σιγα σιγα θα παιρνω και τα υπολοιπα οσο θα μεγαλωνει δλδ μεγαλυτερα νουμερα. φορμάκια, ρουχακια, καλτσακια, γαντακια, απ ολα. η μαμα μου αγορασε καινουργια σεντονια 6 μου πηρε, πετσετες μπανιου, σαλιαρες, κουβερτες, πανίτσες (η μαμα μου ηδη τα επλυνε αυτα που αγορασε τα σιδερωσε και τα εβαλε σε νάυλον, κατευθειαν στη ντουλαπα μπηκανε) . σημερα μου δωσανε και κρεβατι αλλά ένα στρώμα θα αγορασω καινουργιο. πηρα αποστειρωτη για πιπίλες -και μπιμπερο αν δε παει καλα ο θηλασμος- το philips aveve που βαζεις στον πατο λιγο νερό και το αφηνεις για 4 λεπτα στο μικροκυμάτων.. ειναι καλό, το εχει δοκιμάσει καμία τι λετε ? ειδικα κάποια που ειναι μανουλα αν μπορει να μας πει.... 

Τι καλά που τα περισσότερα τα έχεις τακτοποιήσει!! Κι εγώ τα έχω τα ρουχακια αλλά τα αφήνω να τα πλύνω πιο μετά... Δεν ξέρω τα θέλω φρέσκα χιχιχι!!!! Οσο για το στρώμα που γράφεις.. Επειδή κι εγώ θα πάρω καινούργιο, τι σκέφτεσαι να πάρεις;; έχω ακούσει καλά λόγια για αυτό που είναι από την μία μεριά λατεξ και από την άλλη κοκοφοίνικας και λέω να πάρω τέτοιο.. Αλλά έχω κολλήσει και σε ότι αφορά το εξωτερικό ύφασμα. Υπάρχει με οργανικό βαμβάκι (που είναι και το πιο ακριβό), με κανονικό βαμβάκι και με αντιβακτηριδιακό.. Δεν ξέρω! Γνωρίζετε αν οι παιδίατροι μας κατατοπίζουν γι αυτά τα θέματα; 

1 hour ago, asteraki82 είπε:

Γεια σας κορίτσια!!!Διαβάζω τα νέα σας και χαίρομαι που πηγαίνουν όλα καλά!Είμαστε πλέον στο τρίτο τρίμηνο... Πήγα την Παρασκευή στο γιατρό και είδαμε το μωρό. Στις 26+3 ήταν λίγο πάνω από 1 κιλό. Ο υπέρηχος ήταν τρισδιάστατος αλλά ούτε έδωσα σημασία. Στα προηγούμενα παιδιά τα έβλεπα, τώρα σ΄αυτό το μόνο που με ενδιαφέρει είναι να ακούω από το γιατρό να πηγαίνουν όλα καλά. Έχει πέσει ο αιματοκρίτης μου, η αιμοσφαιρίνη και τα ερυθρά αιμοσφαίρια πολύ και ξεκίνησα σήμερα σίδηρο, αλλά με το που το πήρα άρχισαν οι καούρες.Από κιλά έχω βάλει 12 κι έχω μια μεγάλη κοιλιά που όλη την ώρα αλλάζει σχήμα και πετάγεται γιατί δε με αφήνει σε ησυχία από τις κλωτσιές μέρα-νύχτα. τι να πω...μάλλον κάνει τούμπες και όταν κοιμάται ή υπνοβατεί... Πόσο θα ήθελα κι εγώ να έχω πιο ήσυχο μωρό όπως έχετε μερικές από την παρέα!!!

Εγώ παίρνω σίδηρο από τον 3ο μήνα και πάλι χαμηλός είναι σχετικά ο αιματοκρίτης μου (όχι σε σημείο ανησυχίας αλλά είναι). Παίρνω πόσιμο.. Είναι μια αηδία και πράγματι φέρνει καουρα.. Πες στον γιατρό σου να σου το αλλάξει μήπως σε πειράζει το συγκεκριμένο! 

 

Κι εμένα έτσι με τις τούμπες χαχαχαχαχα.. Καμία φορά μαζεύεται από την μία μεριά και βλέπεις μια κοιλιά από την μία τεράστια και από την άλλη τίποτα!!! Άσε τα μωράκι σου να εκφραστεί, αυτές οι στιγμές είναι μοναδικές!!! 

Αυτό με το τρισδιάστατο υπέρηχο το κανονίζετε ιδιαίτερα ή είναι στάνταρ; εγώ ας πούμε αν θέλω να κάνω μπορώ ή θα είναι μόνο το ντοπλερ και τέλος; @elise

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες και καλώς μπήκαμε και οι τελευταίες στο 3ο 3μηνο!! Γιούπιιιι! Η καμπύλη σακχάρου μου βγήκε μια χαρά και χθες που τον είδαμε στον τρισδιάστατο υπέρηχο μάς έδειξε φευγαλέα το προσωπάκι! :wub:  Με το βάρος έχω μπερδευτεί λίγο γιατί είναι 860γρ. (26+1) και μου είπαν και οι 2 γιατροί μου πως είναι μια χαρά και μέσα στα πλαίσια του φυσιολογικού. Πόσο ευρύ είναι τελικά αυτό το φάσμα του φυσιολογικού; Γιατί διάβασα και τα δικά σας που ήταν τα περισσότερα γύρω στο κιλό και μπερδεύτηκα. Στην αντίστοιχη εβδομάδα ήταν;

Όσον αφορά ρούχα κτλ, έχω κι εγώ από την αδελφή μου, οπότε δε σκάω ιδιαίτερα. Έχει αναλάβει η γιαγιά να τα πλύνει και να τα σιδερώσει γιατί δεν κρατιέται από τη χαρά της, οπότε εγώ θα τα πάρω πακετάκι. Καρότσι έχω της chicco 3 σε 1. Δεν είναι τελευταίας τεχνολογίας και μόδας αλλά είναι τσάμπα! ;-) Και κρεβατάκι έχω και λέω να μην αγοράσω καινούριο στρώμα, απλά θα το δώσω για βιολογικό καθαρισμό. Νομίζω πως είμαι καλυμμένη γενικά, απλά πρέπει να τα πάρω στο σπίτι μου και να τα τακτοποιήσω όλα σιγά-σιγά.


SF6pp3.pnguvYdp3.png

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, asteraki82 είπε:

Γεια σας κορίτσια!!!Διαβάζω τα νέα σας και χαίρομαι που πηγαίνουν όλα καλά!Είμαστε πλέον στο τρίτο τρίμηνο... Πήγα την Παρασκευή στο γιατρό και είδαμε το μωρό. Στις 26+3 ήταν λίγο πάνω από 1 κιλό. Ο υπέρηχος ήταν τρισδιάστατος αλλά ούτε έδωσα σημασία. Στα προηγούμενα παιδιά τα έβλεπα, τώρα σ΄αυτό το μόνο που με ενδιαφέρει είναι να ακούω από το γιατρό να πηγαίνουν όλα καλά. Έχει πέσει ο αιματοκρίτης μου, η αιμοσφαιρίνη και τα ερυθρά αιμοσφαίρια πολύ και ξεκίνησα σήμερα σίδηρο, αλλά με το που το πήρα άρχισαν οι καούρες.Από κιλά έχω βάλει 12 κι έχω μια μεγάλη κοιλιά που όλη την ώρα αλλάζει σχήμα και πετάγεται γιατί δε με αφήνει σε ησυχία από τις κλωτσιές μέρα-νύχτα. τι να πω...μάλλον κάνει τούμπες και όταν κοιμάται ή υπνοβατεί... Πόσο θα ήθελα κι εγώ να έχω πιο ήσυχο μωρό όπως έχετε μερικές από την παρέα!!!

Καλημερα!!!!! Αχ τι τυχερη που εισαι που ακους συχνα το μωρακι σου...και εγω βεβαια τωρα οσο μεγαλωνει το ακουω πιο συχνα αλλα γενικα παντα μεσ στη μερα εχω και τις ξαφνικες στιγμες ηρεμιας που με κανουν και αγχωνομαι..Πλεον το συνηθισα ομως..χαχαχαχ!!! 

Αχ βρε κοριτσια ακουω για κοιλιτσες και προβληματιζομαι με.την δικη μου..Ειναι παρα πολυ μικρη..Τις προαλλες μπηκα στο μικροβιολογικο και ηταν δυο εγκυες...Η μια βρισκοταν σαν κ εμενα στον 7ο και η αλλη στον 6ο...Και οι δυο ειχαν κατι κανονικες κοιλιες εγκυου.....Εμενα με εκαναν για τριων με τεσσαρων μηνων...απαπαπαπ! Ευτυχως ο γιατρος μ λεει οτι ειναι επειδη ειμαι ψηλη και δεν εχω παρει βαρος και οτι δεν αποτελει προβλημα...

Ο σιδηρος σου κ εσενα χαμηλος ε?? Κ εμενα πολυ!!!

Link to comment
Share on other sites

@Nancy31 τρισδιάστατο μου κάνει από μόνος του ο γιατρός στο ιατρείο του κάθε φορά μαζί με doppler από τον 6ο μήνα και μετά. Από τις 32-34 εβδομάδες κι έπειτα κάθε εβδομάδα παρακολουθεί τις εγκύους στο ιατρείο του και με καρδιοτοκογράφο. Δεν ξέρω τι κάνουν άλλοι γιατροί γιατί δεν έχω πάει ποτέ σε άλλο γυναικολόγο. @Κελυ 32

μην ανησυχείς για το μέγεθος της κοιλιάς. Σημασία έχει να αναπτύσσεται το μωρό. Εγώ είμαι1,64 αλλά έχω κοντό κορμό και πιο ψηλά πόδια και φαίνεται νωρίς. Άσε που είναι και τέταρτο... Ο γιατρός μου είπε να παίρνω 2 φορές τη μέρα σιδηρο, αλλά παίρνω μια γιατί από το μεσημέρι κι έπειτα ό,τι βάζω στο στόμα το κάνω εμετό. Εχω δικομάσει 4 διαφορετικά σκευάσματα,κατέληξα στα ferro sanol αλλά με δυσκολία τα ανέχεται ο οργανισμός μου. Ελπίζω να ανεβει μέχρι την 32 εβδ. γιατί διαφορετικά ο γιατρός μου είπε  οτι θα βάλω ενδοφλέβια σίδηρο στο νοσοκομείο:-(

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, asteraki82 είπε:

@Nancy31 τρισδιάστατο μου κάνει από μόνος του ο γιατρός στο ιατρείο του κάθε φορά μαζί με doppler από τον 6ο μήνα και μετά. Από τις 32-34 εβδομάδες κι έπειτα κάθε εβδομάδα παρακολουθεί τις εγκύους στο ιατρείο του και με καρδιοτοκογράφο. Δεν ξέρω τι κάνουν άλλοι γιατροί γιατί δεν έχω πάει ποτέ σε άλλο γυναικολόγο. @Κελυ 32

μην ανησυχείς για το μέγεθος της κοιλιάς. Σημασία έχει να αναπτύσσεται το μωρό. Εγώ είμαι1,64 αλλά έχω κοντό κορμό και πιο ψηλά πόδια και φαίνεται νωρίς. Άσε που είναι και τέταρτο... Ο γιατρός μου είπε να παίρνω 2 φορές τη μέρα σιδηρο, αλλά παίρνω μια γιατί από το μεσημέρι κι έπειτα ό,τι βάζω στο στόμα το κάνω εμετό. Εχω δικομάσει 4 διαφορετικά σκευάσματα,κατέληξα στα ferro sanol αλλά με δυσκολία τα ανέχεται ο οργανισμός μου. Ελπίζω να ανεβει μέχρι την 32 εβδ. γιατί διαφορετικά ο γιατρός μου είπε  οτι θα βάλω ενδοφλέβια σίδηρο στο νοσοκομείο:-(

Προσπαθησε να παιρνεις το σιδηρο ωστε να ανεβει! Εγω τελικα το ανεβασα...Σημερα πηρα τις εξετασεις και απο 32 ειναι 35!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


6 ώρες πρίν, Κελυ 32 είπε:

Αχ βρε κοριτσια ακουω για κοιλιτσες και προβληματιζομαι με.την δικη μου..Ειναι παρα πολυ μικρη..Τις προαλλες μπηκα στο μικροβιολογικο και ηταν δυο εγκυες...Η μια βρισκοταν σαν κ εμενα στον 7ο και η αλλη στον 6ο...Και οι δυο ειχαν κατι κανονικες κοιλιες εγκυου.....Εμενα με εκαναν για τριων με τεσσαρων μηνων...απαπαπαπ! Ευτυχως ο γιατρος μ λεει οτι ειναι επειδη ειμαι ψηλη και δεν εχω παρει βαρος και οτι δεν αποτελει προβλημα...

 

κέλυ μου δεν νομιζω οτι συντρεχει λογος ανησυχιας σε σχεση με την εμφανιση της κοιλιας δεδομενου οτι το νινάκι μεγαλώνει φυσιολογικα. και εγώ εχω πολύυ συμμαζεμενη κοιλιτσα, κανενας δεν καταλαβαινει οτι ειμαι 7ο μηνα νομιζουνε οτι τους κανω πλακα. εχω εντωμεταξυ κατι μπουφανάκια αθλητικά λεπτά, με φερμουαρ μπροστα και τσεπουλες, ειδικα οταν φοράω αυτο θελει λιγο ποιο εξεταστική ματιά για να με καταλαβουνε, ειδικα αμα με βλεπουμε απο μπροστά, απο πλαγια οκ φαινεται γιατι ανεκαθεν και ακομα και τωρα ειμαι αδυνατη. εντωμεταξύ ειναι μονο μπροστά, αριστερά δεξιά  στα πλευρά μου μπορώ να πω οτι ακομα και τωρα αχνοφαινεται η γραμμωση μου! αλλά το μεγεθος της κοιλιας να ξερεις οτι δεν ειναι δείγμα υγείας ή μη του μωρού, δε σημαινει οτι απαραιτητα πρεπει να ειναι μεγαλη η κοιλια ! εγω τεταρτη εχω ραντεβού για τον προγραμματισμενο μηνιαιο ελεγχο.

κορίτσια απο πότε θα αρχισουνε να μας ελεγχουνε καθε εβδομαδα ?

17 ώρες πρίν, Nancy31 είπε:

Αυτό με το τρισδιάστατο υπέρηχο το κανονίζετε ιδιαίτερα ή είναι στάνταρ; εγώ ας πούμε αν θέλω να κάνω μπορώ ή θα είναι μόνο το ντοπλερ και τέλος; @elise

αυτο το τρισδιάστατο ειναι μια σχολή η οποια ζητάει εθελοντικά εγκυούλες για εκπαιδευτικους σκοπους, κανουνε δηλαδη υπερηχο (δωρεάν φυσικά) στα πλαισια εκπαιδευσης μαθητών, συνεπως δε κανουνε μετρήσεις ουτε λενε πολλά πολλα πραματα, απλα για μισή ωρα εχουμε τη χαρά να βλεπουμε το μπεμπη στην οθονη να κανει τερτίπια λολ αλλά εχει το κεφαλάκι του δεξιά κάτω πολύ χαμηλά στην κοιλιά μου και το κανει ποιο δυσκολο να δουμε προσωπακι, εχτες ειδαμε ομως,... και απ οτι ειπε ο γιατρός/δασκαλος μοιαζει του μπαμπα του :evil: καταλάβατε, ΕΓΩ τον κουβαλαω 9 μηνες και τραβάω τα ζόρια μου για να μοιαζει το μπαμπα, ΧΑΧΑΧΑΧΑΧ φυσικά κανω πλάκα δε με πειραζει, γερό να ειναι πανω απ ολα και ο αντρας μου μ αρεσει ειναι ομορφος συνεπώς ολα καλα :D

17 ώρες πρίν, Nancy31 είπε:

Οσο για το στρώμα που γράφεις.. Επειδή κι εγώ θα πάρω καινούργιο, τι σκέφτεσαι να πάρεις;; έχω ακούσει καλά λόγια για αυτό που είναι από την μία μεριά λατεξ και από την άλλη κοκοφοίνικας και λέω να πάρω τέτοιο.. Αλλά έχω κολλήσει και σε ότι αφορά το εξωτερικό ύφασμα. Υπάρχει με οργανικό βαμβάκι (που είναι και το πιο ακριβό), με κανονικό βαμβάκι και με αντιβακτηριδιακό.. Δεν ξέρω! Γνωρίζετε αν οι παιδίατροι μας κατατοπίζουν γι αυτά τα θέματα; 

 

αυτο που απο τη μια μεριά ειναι λατεξ και απο την αλλη βαμβάκι ειναι μεσα στις επιλογες μας, γιατι το λάτεξ ειναι λιγο ποιο δροσερό ενω το βαμβακι ειναι ποιο ζεστό, συνεπως αναλογα την εποχη και την περισταση μπορουμε να επιλεγουμε πλευρά, το χειμωνα το βαμβακι για ποιο ζεστό και άνοιξη τη λάτεξ πλευρα για να μην ιδρώνει πάρα πολυ... τωρα ος αναφορά το υφασμα επικάλυψης δεν γνωριζω πολλά πολλά,.... θα πρεπει να παω στο μαγαζί να με κατατοπισουνε... 

  • Μου αρέσει 1

g1Knp1.png
 
E09Up1.png
 
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, elise είπε:

κέλυ μου δεν νομιζω οτι συντρεχει λογος ανησυχιας σε σχεση με την εμφανιση της κοιλιας δεδομενου οτι το νινάκι μεγαλώνει φυσιολογικα. και εγώ εχω πολύυ συμμαζεμενη κοιλιτσα, κανενας δεν καταλαβαινει οτι ειμαι 7ο μηνα νομιζουνε οτι τους κανω πλακα. εχω εντωμεταξυ κατι μπουφανάκια αθλητικά λεπτά, με φερμουαρ μπροστα και τσεπουλες, ειδικα οταν φοράω αυτο θελει λιγο ποιο εξεταστική ματιά για να με καταλαβουνε, ειδικα αμα με βλεπουμε απο μπροστά, απο πλαγια οκ φαινεται γιατι ανεκαθεν και ακομα και τωρα ειμαι αδυνατη. εντωμεταξύ ειναι μονο μπροστά, αριστερά δεξιά  στα πλευρά μου μπορώ να πω οτι ακομα και τωρα αχνοφαινεται η γραμμωση μου! αλλά το μεγεθος της κοιλιας να ξερεις οτι δεν ειναι δείγμα υγείας ή μη του μωρού, δε σημαινει οτι απαραιτητα πρεπει να ειναι μεγαλη η κοιλια ! εγω τεταρτη εχω ραντεβού για τον προγραμματισμενο μηνιαιο ελεγχο.

κορίτσια απο πότε θα αρχισουνε να μας ελεγχουνε καθε εβδομαδα ?

αυτο το τρισδιάστατο ειναι μια σχολή η οποια ζητάει εθελοντικά εγκυούλες για εκπαιδευτικους σκοπους, κανουνε δηλαδη υπερηχο (δωρεάν φυσικά) στα πλαισια εκπαιδευσης μαθητών, συνεπως δε κανουνε μετρήσεις ουτε λενε πολλά πολλα πραματα, απλα για μισή ωρα εχουμε τη χαρά να βλεπουμε το μπεμπη στην οθονη να κανει τερτίπια λολ αλλά εχει το κεφαλάκι του δεξιά κάτω πολύ χαμηλά στην κοιλιά μου και το κανει ποιο δυσκολο να δουμε προσωπακι, εχτες ειδαμε ομως,... και απ οτι ειπε ο γιατρός/δασκαλος μοιαζει του μπαμπα του :evil: καταλάβατε, ΕΓΩ τον κουβαλαω 9 μηνες και τραβάω τα ζόρια μου για να μοιαζει το μπαμπα, ΧΑΧΑΧΑΧΑΧ φυσικά κανω πλάκα δε με πειραζει, γερό να ειναι πανω απ ολα και ο αντρας μου μ αρεσει ειναι ομορφος συνεπώς ολα καλα :D

αυτο που απο τη μια μεριά ειναι λατεξ και απο την αλλη βαμβάκι ειναι μεσα στις επιλογες μας, γιατι το λάτεξ ειναι λιγο ποιο δροσερό ενω το βαμβακι ειναι ποιο ζεστό, συνεπως αναλογα την εποχη και την περισταση μπορουμε να επιλεγουμε πλευρά, το χειμωνα το βαμβακι για ποιο ζεστό και άνοιξη τη λάτεξ πλευρα για να μην ιδρώνει πάρα πολυ... τωρα ος αναφορά το υφασμα επικάλυψης δεν γνωριζω πολλά πολλά,.... θα πρεπει να παω στο μαγαζί να με κατατοπισουνε... 

Ναι εχεις δικιο..Και ο γιατρος μου με διαβεβαιωσε οτι δεν ειναι προβλημα η μικρη κοιλια εφοσον το μωρο μεγαλωνει οπως πρεπει! Μαλλον ειναι λεει επειδη ειμαι ψηλη!

Και εγω μετα τις 10 σεπτεμβτη θα παω για υπερηχο και 25.9 εχω υο ντομπλερ!!!

Link to comment
Share on other sites

ποπο κορίτσια έχετε γράψει πάρα πολλά απ όταν έχω να μπώ και χάθηκα!!! εγώ πλέον την καταλαβαίνω πιο συχνά αλλά οι κινήσεις της είναι πιο βαριές, όχι αυτα τα απότομα που έκανε πιο πριν, κάπου δίαβασα πως όσο στενεύει ο χώρος είναι φυσιολογικό αυτό. εμένα η κοιλιά μου είναι πολύ μεγάλη ενώ έχω πάρει 4 κιλά, δεν παίζει κανέναν ρόλο η κοιλιά! έχω την κολλητή μου που γέννησε πρόσφατα με κοιλιά εντελώς μικρή (περίπου όπως ήμουν εγώ στον 4ο) και το μωράκι της ήταν άψογο και μια χαρά στα κιλά του. έχει να κάνει καθαρά με σωματότυπο . εγώ την δευτέρα θα πάω για εξετάσεις αιμα, ούρα , καμπύλη και καλλιέργεια οπότε αρχίζω και αγχώνομαι σιγά σιγά. τώρα είμαι 28 και 3. εγώ έχω παραγγείλει την κούνια και είχε μαζί και στρώμα οπότε δεν είδα λεπτομέρειες και πήρα και καθησματάκι αυτοκινήτου, καρότσι θα πάρω απο την νύφη μου και μου έδωσε και πάρα πολλά ρουχαλάκια, τα περισσότερα γαλάζια βεβαια, αλλά δεν πειράζει, εσωρουχάκια και τέτοια είναι θα της τα συνδυάσω με κάτι πιο κοριτσίστικο! η χαρά μου η μεγάλη εμένα είναι ο δωμάτιο, με διακοσμητικά κτλ αυτό περιμένω να φτιάξω, όλη μέρα χαζεύω στο pinterest!!!! 

την άλλη Δευτέρα έχω εγώ ραντεβού στον γιατρό και τότε θα μου πει πότε να πάω για το doppler, γύρω στις 20 Σεπτεμβρίου μου είχε πει ο εμβρυολόγος που είχα κάνει την Β. 

λογικά απο εδώ και στο εξής θα πηγαίνουμε κάθε δύο εβδομάδες περίπου και απ όταν μπούμε στον 9ο κάθε εβδομάδα. 

ξέρετε πότε πηγαίνουμε για μαθήματα ανώδυνου τοκετού?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας εγκυουλες...καλο μηνα

Πηγα σημερα στον γιατρο ειμαι 29 βδ. κ μου μετρησε το βαρος της μικρης μου κ ειναι πολυ αδυνατη!Ενω πριν 2 βδομαδες που ειχα ξαναπαει ηταν 3 μερες μεγαλυτερη απο μενα (1100 γρ.) σημερα ηταν μονο 100 γρ. περισσοτερο κ βγαινει 1 βδομαδα μικροτερη!Ο γιατρος ολα τα υπολοιπα (το κεφαλι κ το μηριαιο) που μετραει τα βρηκε πολυ καλα κ οντως αυτο βλεπω κ γω στον υπερυχω φυσιολογικα κ παλι λιγο παραπανω απο μενα!Αλλα πως γινεται να πηρε μονο 100γρ. σε 2 βδομαδες?Δεν εχω αλλαξει εγω κατι στην διατροφη μου να πω σταματησα να τρωω!Παντως αυτες τις 15 μερες ουτε εγω πηρα ουτε η μικρη!Εχω στεναχωρεθει πολυ κ ας μην μου εδιξε ο γιατρος αγχωμενος η κατι τετοιο!Μου ειπε σε 10 μερες να κανω το ντοπλερ να δουμε κ κει τι θα δειξει!Τι θα κανω εγω 10 μερες?Αυτο το αγχος οσο παει κ αυξανεται μαζι με τις βδομαδες ε?Πητε μου κ σεις ποσο ειναι τα μπεμπακια σας στις 29βδ. η καπου εκει κοντα!Παντως μαυτα κ μαυτα μπορει να ειναι αδυνατουλα αλλα εχει πολυ δυναμη η ζουζουνα μου!Αφηστε που ενω την προηγουμενη φορα ειχε το κεφαλι κατω δεξια, σημερα το ειχε πανω αριστερα...γιαυτο εχω λιγες μερες που δεν μπορω πλεον να γυρισω απο την αριστερη πλευρα!Εκανε κολοτουμπα...


L3k5p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...