Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 10 ώρες πρίν, Lila ki είπε:

      Εγώ πάντως κορίτσια έκανα ένα τεστ πριν καμία ώρα αλλά είχα πιει νερό βέβαια και δεν ήταν πολύ σκουρα τα  ουρα και βγήκε πιο αχνη από χθες η γραμμή … και τσάμπα τώρα μπηκα σε αυτή τη διαδικασία . Θα κάνω ένα τη Παρασκευή κ ας γίνει ότι θέλει π θεός γιατί βαρέθηκα κ κουράζω κ εσάς τσάμπα που έχει η κάθε μια τις σκέψεις και τις έννοιες της … 

      Εχθες που πήρα χοριακη 142 ρώτησα στο κέντρο πως γίνεται να είχα αχνες γραμμές Σάββατο και Κυριακή? Μου είπαν ότι αχνες γραμμές 2 μέρες πριν τη χοριακη είναι πάντα σιγουρα θετικό και ας είναι αχνες. Εσύ για να έχεις αχνες τόσες μέρες πριν σίγουρα θα έχεις μια καλή χοριακη. Αν σε τρώει πολύ κανε μια τελευταία αύριο πρωί,  2 μέρες πριν, μόλις ξυπνήσεις χωρίς να πιεις νερό. Αν σε χαλάει όμως ψυχολογικά άστο και πήγαινε κατευθείαν για χοριακη την Παρασκευή. 

       

      @Angot σήμερα έχεις το ντοπλερ σωστά? Εύχομαι όλα να είναι τέλεια και να φάτε κσι το φαγάκι με τον άντρα σου!!!!

ΘΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΓΟΝΕΙΣ ΤΟΝ ΝΟΕΜΒΡΙΟ ΤΟΥ 2018


Recommended Posts

πρίν από 7 λεπτά , Nancy31 είπε:

Μάλιστα... Συμβαίνει κάτι παράξενο που δεν μπορώ να κατανοήσω. 

Εγώ βρίσκομαι στην επαρχία, την οποία επισκέπτεται κάθε εβδομάδα (έχει ιατρείο κι εδώ),όπως και ο Μπαλακιτσας με τον οποίο συνεργάζεται. Στις 2 εξετάσεις που έχω κάνει ως τώρα δεν μου έδωσε dvd με την δικαιολογία ότι ήταν χαλασμένο το μηχάνημα. Καθώς όμως η πόλη μας είναι μικρή, βρήκα κι άλλες έγκυες που πήγαν εκεί. Όσες λοιπόν βλέπει ο Μπαλακιτσας δίνει dvd, ενώ ο Παφιλης όχι. 

Παραπονέθηκα γι αυτό και το αποτέλεσμα ήταν, την επόμενη εβδομάδα που έχω ντοπλερ θα με δει ο Μπαλακιτσας και θα πάρω dvd. Έχεις καμιά ιδέα τι μπορεί να συμβαίνει; Σ Ευχαριστώ για την απόκριση! 

Καταρχας καταλαβα που μενεις!!! χιχιχιχιχι

Εγω πιστευω το κανει για οικονομια!!!! Και εμενα σ ντοπλερ πιστευω μ εδωσαν dvd επειδη παραπονεθηκα σ β επιπεδου!!!


cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 ώρα πρίν, VictorVictoria είπε:

@Parisa σχετικά με τις καούρες και την παλινδρόμιση, εγώ είχα χαλαρωμένη αυτή τη βαλβίδα που λες από πριν την εγκυμοσύνη και το μόνο που με βοηθάει είναι να τρώω βραδινό το λιγότερο 3 ώρες πριν τον ύπνο. Σίγουρα το βαρύ φαγητό επηρεάζει αλλά πιο πολύ παίζει ρόλο το πότε τρως το τελευταίο γεύμα της ημέρας. Δοκίμασέ το...

Κορίτσια, έχει καμία "δυσανεξία" στα σουτιέν; Εγώ αγόρασα καινούριο αθλητικό εδώ και 2 μήνες για μέσα στο σπίτι και έχω καταλήξει τις περισσότερες ώρες να μην το φοράω γιατί κάθεται πάνω στο στομάχι μου και με ενοχλεί. Είχα σκοπό να το έχω συμμαζεμένο όλη μέρα για να μην πάρει την κατιούσα έτσι που έχει μεγαλώσει αλλά δεν το βλέπω...

@VictorVictoria εγώ με σουτιέν έχω βολευτεί με τύπου εγκυμοσύνης- θηλασμού. πολύ μαλακό ύφασμα και τρομερά μαλακό λάστιχο στο τελείωμα. Ο, τι άλλο δοκίμασα δεν το άντεχα...και παρόλο που έχω μεγαλώσει 2 νούμερα,  νιώθω πολύ βολικά!!

πρίν από 57 λεπτά , Nancy31 είπε:

Καλησπερα!!! Σου έδωσε dvd με τις εξετάσεις που έκανες; 

Καλησπέρα κορίτσια μου!! 

Κι εγώ καούρες.... Πολλές!!! Τις έχω συνδέσει με τη σοκολάτα.. Και πάρα το γεγονός ότι είμαι γλυκατζου, τις έχω μειώσει αρκετά γιατί έχω πολλή ενόχληση! Πίνω πολύ κρύο γάλα και κάπως μετριάζω την κατάσταση. Επίσης κάτι που παρατήρησα σήμερα είναι ότι έχασα 2 κιλά τις τελευταίες 10 μέρες! 

@Nektaritsaki τέλεια!!!! Είδατε προσωπάκι.. Τι καλά!!! Ανυπομονώ κι εγώ για την εξέταση αυτή!!

Κορίτσια,κάτι άλλο που θέλω να ρωτήσω.. Έχω αρχίσει και ψάχνω βρεφική σειρά για το μπανακι του μωρού. Είναι πολύ ευαίσθητο το δερματάκι τους, κι ενώ είχα καταλήξει στη pharmasept, κάπου διάβασα ότι είναι για μετά τον 3ο μήνα. Εσείς ποια εταιρία θα χρησιμοποιήσετε ή ποια χρησιμοποιήσατε στο πρώτο μωράκι όσες έχετε; 

@Nancy31 εγώ που ρώτησα παιδίατρο μου σύστησε τη σειρα της frezy... τα παραγγηλα ήδη! ξερω πολλές μανούλες που τη χρησιμοποιούν από τη πρώτη μέρα! εγώ πάλι ψάχνω για βρεφικό απορρυπαντικό.  διάβασα ότι το αρκαδι είναι πολύ καλό, αλλά επειδή έχει πράσινο σαπούνι είναι για λίγο πιο μεγάλα μωράκια.. και δε ξέρω ποιο να πάρω..καμία ιδέα;

  • Μου αρέσει 1

Yhozp2.pngKUDQ.png

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, anemoni1989 είπε:

Καταρχας καταλαβα που μενεις!!! χιχιχιχιχι

Εγω πιστευω το κανει για οικονομια!!!! Και εμενα σ ντοπλερ πιστευω μ εδωσαν dvd επειδη παραπονεθηκα σ β επιπεδου!!!

Λογικό που κατάλαβες αφού τον γνωρίζεις ;-)  Τον προτείνει ένας μεγάλος γυναικολόγος εδώ, που έχει πολύ κόσμο (ο γιατρός μου που είχα κι εγώ πριν ξεκινήσω νοσοκομείο), οπότε είμαστε πολλές εδώ που πηγαίνουμε σε αυτόν, μικρή και η πόλη.. Κάνεις έτσι, ρωτάς και μαθαίνεις! 

Οικονομία.. Ναι μου ακούγεται λογικό, αλλά δεν μου κολλάει που ο ένας το δίνει και ο άλλος όχι, αφού είναι ένα ιατρείο. Και εγώ το πίστεψα.. Και δεν παραπονέθηκα καθόλου ούτε στη Β επιπέδου.. Όταν έμαθα όμως ότι κάποιες πήραν στεναχωρήθηκα.. Αυτά μια φορά γίνονται και είναι πολύ σημαντικά και φυσικά ενθύμια, και γι αυτό παραπονέθηκα τώρα! Συν ότι δίνεις και μια περιουσία.. Πόσο να κοστίζει πια αυτό το dvd?!!! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , Nancy31 είπε:

Λογικό που κατάλαβες αφού τον γνωρίζεις ;-)  Τον προτείνει ένας μεγάλος γυναικολόγος εδώ, που έχει πολύ κόσμο (ο γιατρός μου που είχα κι εγώ πριν ξεκινήσω νοσοκομείο), οπότε είμαστε πολλές εδώ που πηγαίνουμε σε αυτόν, μικρή και η πόλη.. Κάνεις έτσι, ρωτάς και μαθαίνεις! 

Οικονομία.. Ναι μου ακούγεται λογικό, αλλά δεν μου κολλάει που ο ένας το δίνει και ο άλλος όχι, αφού είναι ένα ιατρείο. Και εγώ το πίστεψα.. Και δεν παραπονέθηκα καθόλου ούτε στη Β επιπέδου.. Όταν έμαθα όμως ότι κάποιες πήραν στεναχωρήθηκα.. Αυτά μια φορά γίνονται και είναι πολύ σημαντικά και φυσικά ενθύμια, και γι αυτό παραπονέθηκα τώρα! Συν ότι δίνεις και μια περιουσία.. Πόσο να κοστίζει πια αυτό το dvd?!!! 

Είμαι και συντοπίτισσα για αυτο!!!!

Καλά, ιδιαίτερο κόστος δεν έχει!!! Μην κοροϊδευόμαστε!!!! Αλλά ποιός ξέρει πώς τα σκέφτονται όλα αυτά???

Τον άλλο το γιατρό που αναφέρεις δεν τον γνωρίζω, αλλά ο Παφίλης στην Αθήνα έχει πολύ καλό όνομα! Οι περισσότεροι γιατροί αυτόν προτείνουν και μ έκανε εντύπωση την πρώτη φορά που τον είδα, γιατί δεν περίμενα να είναι τόσο νέος! Και γενικά ξέρει να αιτιολογεί και να εξηγεί το καθετί!!!! Δε φαντάζεσαι τί κοτσάνες πετάνε άλλοι γιατροί χάριν εντυπωσιασμού!


cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, bella32 είπε:

@VictorVictoria εγώ με σουτιέν έχω βολευτεί με τύπου εγκυμοσύνης- θηλασμού. πολύ μαλακό ύφασμα και τρομερά μαλακό λάστιχο στο τελείωμα. Ο, τι άλλο δοκίμασα δεν το άντεχα...και παρόλο που έχω μεγαλώσει 2 νούμερα,  νιώθω πολύ βολικά!!

@Nancy31 εγώ που ρώτησα παιδίατρο μου σύστησε τη σειρα της frezy... τα παραγγηλα ήδη! ξερω πολλές μανούλες που τη χρησιμοποιούν από τη πρώτη μέρα! εγώ πάλι ψάχνω για βρεφικό απορρυπαντικό.  διάβασα ότι το αρκαδι είναι πολύ καλό, αλλά επειδή έχει πράσινο σαπούνι είναι για λίγο πιο μεγάλα μωράκια.. και δε ξέρω ποιο να πάρω..καμία ιδέα;

Να προσθέσω κι εγώ ότι από σουτιέν έχω κι εγώ βολευτεί με εγκυμοσύνης θηλασμου από την αρχή σχεδόν... Είχα εκείνη την φαγουρα στο σώμα μου αν θυμάστε (την οποία έχω ακόμη αλλά σε πολύ μικρότερο βαθμό) και τα μόνα καθαρό βαμβάκι που βρήκα ήταν αυτά. Είναι πολύ μαλακά!! 

Η frezy ήταν η επόμενη που είχα στο μυαλό μου.. Αλλά έχω μια φίλη που το έχει ψάξει πάρα πολύ το θέμα.. Αυτή με τα λιγότερα χημικά είναι αυτή που σου ανέφερα παραπάνω. Θα την ρωτήσω μήπως υπάρχει της pharma.. σειρά που να ξεκινάει πριν από τους 3 μήνες που είπα παραπάνω ή αυτό που διάβασα ίσως δεν ισχύει. 

Απορρυπαντικό κι εγώ το αρκαδι baby σκεφτόμουν, ενοχλεί το πράσινο σαπούνι; και για το planet baby έχω ακούσει καλά, όπως και για ένα οικονομικό το ecos! 

πρίν από 3 λεπτά , anemoni1989 είπε:

Είμαι και συντοπίτισσα για αυτο!!!!

Καλά, ιδιαίτερο κόστος δεν έχει!!! Μην κοροϊδευόμαστε!!!! Αλλά ποιός ξέρει πώς τα σκέφτονται όλα αυτά???

Τον άλλο το γιατρό που αναφέρεις δεν τον γνωρίζω, αλλά ο Παφίλης στην Αθήνα έχει πολύ καλό όνομα! Οι περισσότεροι γιατροί αυτόν προτείνουν και μ έκανε εντύπωση την πρώτη φορά που τον είδα, γιατί δεν περίμενα να είναι τόσο νέος! Και γενικά ξέρει να αιτιολογεί και να εξηγεί το καθετί!!!! Δε φαντάζεσαι τί κοτσάνες πετάνε άλλοι γιατροί χάριν εντυπωσιασμού!

Ααα είσαι εδώ από τα μέρη μας;  Άρα ξέρεις πως γίνεται :-D 

Εε ναι φυσικά και δεν έχει κόστος.. Αλλά δεν ξέρω τι να σκεφτώ και γι αυτό ρώτησα κι εδώ μήπως κάποια κοπέλα γνωρίζει τι γίνεται!

Ο άλλος γιατρός (ο οποίος να πω επίσης είναι πιστοποιημένος εμβρυολόγος) είναι συνεργάτης του, μια μέρα της εβδομάδας έρχεται ο ένας μια μέρα ο άλλος... Έχει πολύ κόσμο και δεν γίνεται να το κάνει μόνος του.

Έτσι έχω ακούσει κι εγώ για τον Παφιλη.. Τα καλύτερα! Είμαστε τυχεροί που τον έχουμε στην πόλη μας.. Θα θέλαμε συν έξοδα να πάμε Αθήνα ή σε άλλη μεγάλη πόλη για αξιόλογο γιατρό. Κι εγώ αυτό είπα για την ηλικία χιχιχι κι έμεινα πολύ ευχαριστημένη από τις εξηγήσεις του. Το μόνο που μπορείς να πεις ότι με προβλημάτισε λίγο είναι ότι οι υπερηχοι δεν κράτησαν πολύ. Είχα διαβάσει ότι στην αυχενική και στην Β επιπέδου θέλει τουλάχιστον 40 λεπτά υπέρηχο..εμένα με έκανε 20 λεπτά περίπου. Βέβαια μετά διάβασα ότι η θέση του μωρού ορίζει και τον χρόνο της εξέτασης. 

Τεσπα.. Φαντάζομαι τι γίνεται στην Αθήνα με τους γιατρούς μπροστά στο βωμό του χρήματος. Καλό είναι να έχεις κάποιον χρόνια για να του έχεις εμπιστοσύνη ότι θα εε κατευθύνει σωστά!!! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 22 λεπτά , Nancy31 είπε:

Να προσθέσω κι εγώ ότι από σουτιέν έχω κι εγώ βολευτεί με εγκυμοσύνης θηλασμου από την αρχή σχεδόν... Είχα εκείνη την φαγουρα στο σώμα μου αν θυμάστε (την οποία έχω ακόμη αλλά σε πολύ μικρότερο βαθμό) και τα μόνα καθαρό βαμβάκι που βρήκα ήταν αυτά. Είναι πολύ μαλακά!! 

Η frezy ήταν η επόμενη που είχα στο μυαλό μου.. Αλλά έχω μια φίλη που το έχει ψάξει πάρα πολύ το θέμα.. Αυτή με τα λιγότερα χημικά είναι αυτή που σου ανέφερα παραπάνω. Θα την ρωτήσω μήπως υπάρχει της pharma.. σειρά που να ξεκινάει πριν από τους 3 μήνες που είπα παραπάνω ή αυτό που διάβασα ίσως δεν ισχύει. 

Απορρυπαντικό κι εγώ το αρκαδι baby σκεφτόμουν, ενοχλεί το πράσινο σαπούνι; και για το planet baby έχω ακούσει καλά, όπως και για ένα οικονομικό το ecos! 

Ααα είσαι εδώ από τα μέρη μας;  Άρα ξέρεις πως γίνεται :-D 

Εε ναι φυσικά και δεν έχει κόστος.. Αλλά δεν ξέρω τι να σκεφτώ και γι αυτό ρώτησα κι εδώ μήπως κάποια κοπέλα γνωρίζει τι γίνεται!

Ο άλλος γιατρός (ο οποίος να πω επίσης είναι πιστοποιημένος εμβρυολόγος) είναι συνεργάτης του, μια μέρα της εβδομάδας έρχεται ο ένας μια μέρα ο άλλος... Έχει πολύ κόσμο και δεν γίνεται να το κάνει μόνος του.

Έτσι έχω ακούσει κι εγώ για τον Παφιλη.. Τα καλύτερα! Είμαστε τυχεροί που τον έχουμε στην πόλη μας.. Θα θέλαμε συν έξοδα να πάμε Αθήνα ή σε άλλη μεγάλη πόλη για αξιόλογο γιατρό. Κι εγώ αυτό είπα για την ηλικία χιχιχι κι έμεινα πολύ ευχαριστημένη από τις εξηγήσεις του. Το μόνο που μπορείς να πεις ότι με προβλημάτισε λίγο είναι ότι οι υπερηχοι δεν κράτησαν πολύ. Είχα διαβάσει ότι στην αυχενική και στην Β επιπέδου θέλει τουλάχιστον 40 λεπτά υπέρηχο..εμένα με έκανε 20 λεπτά περίπου. Βέβαια μετά διάβασα ότι η θέση του μωρού ορίζει και τον χρόνο της εξέτασης. 

Τεσπα.. Φαντάζομαι τι γίνεται στην Αθήνα με τους γιατρούς μπροστά στο βωμό του χρήματος. Καλό είναι να έχεις κάποιον χρόνια για να του έχεις εμπιστοσύνη ότι θα εε κατευθύνει σωστά!!! 

Κοίτα, εμένα που στην αυχενική η μπέμπα δεν ήταν γυρισμενη όπως την ήθελε, κατησε κανα 40 λεπτο και βαλε η εξεταση μεχρι να πάρει όλες τις μετρήσεις! Οι υπόλοιπες εξετασεις ήταν στο 20λεπτο με μισάωρο.... Αλλά και για άλλους γιατρούς που έχω συζητήσει, εκεί κυμαίνεται ο χρόνος τους! Εμένα μ αρεσε που φάνηκε να ξέρει να δουλεύει το μηχανημα και δεν με ταλαιπώρησε καθόλου! Ασε που για να γυρίσει η μπέμπα δεν με παίδεψε με βόλτες και γλυκά κλπ κλπ κλπ... Εκανε κάποιες κινησεις με τα χέρια τ και τη γύρισε ο ίδιος, χωρίς να με ταλαιπωρήσει καθόλου! Σε αντίθεση με άλλους που κλείναν πρωι τα ραντεβού για να μη χρειαστεί λεει να κανουν υπερήχους μεχρι το βραδυ! :shock:

Εγώ, πάντως, είπα πως άμα με το καλό κάνω και 2ο παιδί, σε αυτόν θα πάω όπου και να μένω! Μου βγάζει τρομερή εμπιστοσύνη!


cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, VictorVictoria είπε:

Κορίτσια, έχει καμία "δυσανεξία" στα σουτιέν; Εγώ αγόρασα καινούριο αθλητικό εδώ και 2 μήνες για μέσα στο σπίτι και έχω καταλήξει τις περισσότερες ώρες να μην το φοράω γιατί κάθεται πάνω στο στομάχι μου και με ενοχλεί. Είχα σκοπό να το έχω συμμαζεμένο όλη μέρα για να μην πάρει την κατιούσα έτσι που έχει μεγαλώσει αλλά δεν το βλέπω...

εγώ με το που θα φάω άμα το φοράω πρεπει οπωσδηποτε να το βγαλω ! και γενικά στο σπιτι σπανια το φοράω δε το μπορω καθολου με ενοχλει. βεβαια δεν ειναι καποιο ειδικό εγκυμοσυνης συνεπως δεν εχει τις αναλογες μαλακές μπανέλες, ισως άμα ειχα εγκυμοσυνης να ητανε καπως καλυτερα...

βρε κοριτσια,.... εχω ερώτηση... κυριως σε κορίτσια που ειναι ηδη μαμάδες... μπηκα στον 8ο προχτες, και τωρα πλεον βλεπω τις μεγαλες αλλαγες στο σωμα μου και με πιάνει φρικη.... ρουχα δε με χωρανε, τα κιλα που μπηκανε ειδα (νουμερο που δεν ειδα ΠΟΤΕ ξανα στη ζυγαριά), πριν 11 μερες ειχα -σχεδον- 9 κιλα πανω, πλεον δε ζυγιζομαι... φοβαμαι.... 1,71 υψος και ξεκινησα απο 57,5-58 κιλα... ημουνα 66,5 πριν 11 μερες.... σημερα πηγαμε στα μαγαζιά και ενοιωθα μπαλονι... για πειτε μου οι παλιες ειδικα,... χανονται ευκολα ? μεσα σε ποσο καιρο ? θα χρειαστει να κανω διαιτα ?? μ επιασε φρικη και αρχιζει να με παιρνει απο κατω... μεχρι τωρα δεν ειχα αλλαγες στο σωμα μου, τωρα ξαφνικα πεταχτηκε κοιλιτσα και βλεπω τα μπουτια μου λιγο ποιο αφρατα..


g1Knp1.png
 
E09Up1.png
 
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, anemoni1989 είπε:

Κοίτα, εμένα που στην αυχενική η μπέμπα δεν ήταν γυρισμενη όπως την ήθελε, κατησε κανα 40 λεπτο και βαλε η εξεταση μεχρι να πάρει όλες τις μετρήσεις! Οι υπόλοιπες εξετασεις ήταν στο 20λεπτο με μισάωρο.... Αλλά και για άλλους γιατρούς που έχω συζητήσει, εκεί κυμαίνεται ο χρόνος τους! Εμένα μ αρεσε που φάνηκε να ξέρει να δουλεύει το μηχανημα και δεν με ταλαιπώρησε καθόλου! Ασε που για να γυρίσει η μπέμπα δεν με παίδεψε με βόλτες και γλυκά κλπ κλπ κλπ... Εκανε κάποιες κινησεις με τα χέρια τ και τη γύρισε ο ίδιος, χωρίς να με ταλαιπωρήσει καθόλου! Σε αντίθεση με άλλους που κλείναν πρωι τα ραντεβού για να μη χρειαστεί λεει να κανουν υπερήχους μεχρι το βραδυ! :shock:

Εγώ, πάντως, είπα πως άμα με το καλό κάνω και 2ο παιδί, σε αυτόν θα πάω όπου και να μένω! Μου βγάζει τρομερή εμπιστοσύνη!

Στην αυχενική κι εγώ είχα αρκετή ώρα γενικά σαν επίσκεψη, να πάρει ιστορικό, τον υπερηχο και μετά το αίμα. Απλά εγώ είχα στο μυαλό μου 40 λεπτά υπέρηχο!

Τώρα στο ντοπλερ, μου είπε η κοπέλα στο τηλέφωνο να φάω μια σοκολάτα (μου το είχε πει και στις προηγούμενες) και ότι μπορεί να χρειαστεί και καμιά βόλτα (σε περίπτωση που δεν γυρίζει), θα δούμε τώρα τι θα γίνει!! 

Είναι όντως πολύ αξιόλογος και σου εμπνέει εμπιστοσύνη!! 

Με το καλό το μωράκι σου καλή μου!!! 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , Nancy31 είπε:

Στην αυχενική κι εγώ είχα αρκετή ώρα γενικά σαν επίσκεψη, να πάρει ιστορικό, τον υπερηχο και μετά το αίμα. Απλά εγώ είχα στο μυαλό μου 40 λεπτά υπέρηχο!

Τώρα στο ντοπλερ, μου είπε η κοπέλα στο τηλέφωνο να φάω μια σοκολάτα (μου το είχε πει και στις προηγούμενες) και ότι μπορεί να χρειαστεί και καμιά βόλτα (σε περίπτωση που δεν γυρίζει), θα δούμε τώρα τι θα γίνει!! 

Είναι όντως πολύ αξιόλογος και σου εμπνέει εμπιστοσύνη!! 

Με το καλό το μωράκι σου καλή μου!!! 

Ευχαριστώ πολυ γλυκιά μου!!! Επισης!!! 

  • Μου αρέσει 1

cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites

'Οταν είχα πάει για ψώνια τον Ιούλιο, οι μεγαλύτερες σε ηλικία πωλήτριες μού είχαν προτείνει αθλητικό καλύτερα για να κρατηθεί το στήθος στο ύψος του. Και μάλιστα το συγκεκριμένο που πρότειναν δεν το άντεχα ούτε τότε, φανταστείτε! Πήρα ένα που δεν ήταν ενοχλητικό στο στομάχι αλλά τώρα δεν αντέχεται ούτε αυτό. Θα δοκιμάσω το εγκυμοσύνης/θηλασμού που λέτε, από το καθόλου καλύτερο θα είναι. 'Ετσι όπως έχει μεγαλώσει και βαρύνει το στήθος, μη φτάσει στο γόνατο! :blink::lol:

Όσο για το dvd που λέτε, έχω παρατηρήσει ότι οι μεγαλύτεροι σε ηλικία γιατροί δε δίνουν. Το ίδιο ισχύει και για τη διάρκεια των εξετάσεων. Αν ρωτήσεις από πριν πόσο διαρκεί η χ εξέταση, συνήθως σου λένε 20' και, αν επιμείνεις, σου λένε ότι εξαρτάται από τη θέση του μωρού. Εγώ όταν έψαχνα πιστοποιημένο γιατρό για την αυχενική, με κέρδισε ένας νέος γιατρός, ο οποίος από το τηλ είχε πει ότι η εξέταση διαρκεί γύρω στα 45' και ότι θα έδινε dvd. Και από κοντά ήταν πολύ σχολαστικός, δεν είχε αυτόν τον αέρα και την αίσθηση ξεπέτας που έχουν οι μεγαλύτεροι σε ηλικία και πείρα. Α, ήταν και πιο οικονομικός. Οι "μεγάλοι" ήθελαν 180-200 ευρώ, ενώ αυτός 120.

@elise δε θέλω να σου το χαλάσω αλλά οι έμπειρες μαμάδες που ξέρω, μου έχουν πει ότι όσο θηλάζεις, επειδή ανοίγει η όρεξη, δυσκολεύεσαι να χάσεις κιλά. Μετά με λίγη δίαιτα και βόλτες με το καρότσι, το καταφέρνεις. Τώρα βέβαια, οι συγκεκριμένες που μου το είπαν, δεν είναι ιδιαίτερα αθλητικοί τύποι. Αν εσύ είσαι, θα είναι καλύτερα τα πράγματα. Αλλά μην αγχώνεσαι τόσο πολύ βρε, όλα για καλό είναι! :wink:


SF6pp3.pnguvYdp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 7 λεπτά , VictorVictoria είπε:

 

@elise δε θέλω να σου το χαλάσω αλλά οι έμπειρες μαμάδες που ξέρω, μου έχουν πει ότι όσο θηλάζεις, επειδή ανοίγει η όρεξη, δυσκολεύεσαι να χάσεις κιλά. Μετά με λίγη δίαιτα και βόλτες με το καρότσι, το καταφέρνεις. Τώρα βέβαια, οι συγκεκριμένες που μου το είπαν, δεν είναι ιδιαίτερα αθλητικοί τύποι. Αν εσύ είσαι, θα είναι καλύτερα τα πράγματα. Αλλά μην αγχώνεσαι τόσο πολύ βρε, όλα για καλό είναι! :wink:

χωρίς θηλασμό ειναι ποιο εύκολα τα πράματα.. ? οχι φυσικά οτι θα παίξει ρολο αυτό, θα προσπαθησω για θηλασμό ουτως ή αλλος δεν θα αποτελεσει λόγο να μην θηλάσω, αλλά ενημερωτικά μονο ρωτάω.... 

εγώ ναι ανεκαθεν και απο πάντα ημουνα αθλητικός τύπος ! 

από ψώνια πως πάτε κοριτσια ? πηρατε οτι χρειάζεται ? επισης σε ποια εβδ περιπου κάνουμε την τσάντα ?

εμεις εχτες πηγαμε για ψώνια με τον άντρα μου για το νοσοκομειο, πηρα καινουργια πραματα χιχι. εσώρουχα, ενα μακρύ t-shirt για τη γέννα και φόρμες για μετά με μπουφανακι με φερμουάρ για περιπτωση θηλασμου να ανοιγει ευκολα και γρηγορα. δεν ηθελα αμιγώς "πυτζαμα" ή "νυχτικιά", το χω συνδυασει με ασθενείς/αρρωστια/κρεβατωμα κλπ,.. ηθελα ποιο "ρουχο" να ειναι. ειπα μεχρι και τον αντρα μου να διαλέξει κανα 2 βαμβάκερα t shirt (οχι μαλλινα που "ρουφανε" χνουδια και τριχες) να τα πλυνω να τα βαλω με τα ρουχα μας -τα δικά μου και του μπεμπη- ετσι ωστε μεσα στη γέννα να ειναι και εκεινος "φρεσκος" οταν παρει το μπεμπη αγκαλιά χεχε τι λετε ?

επισης βρε κοριτσια εχει μερικες μερες που τα χτυπηματα του μπεμπη γινανε καπως δυνατά !! μου δίνει κατι καλές ξεγυρισμενες ειδικά στα πλαγια,.. άλλο πραμα !! χτες επρεπε να κατσω δύο φορες σε παγκάκι να κανω διάλειμμα γιατι ητανε υπερκινητικος ! :D δυνάμωσαν και σε εσας τα χτυπήματα ?


g1Knp1.png
 
E09Up1.png
 
Link to comment
Share on other sites

εδώ κορίτσια που ειμαι εγώ, οι υπερηχοι που κανω σε μηνιαια βάση ειναι ξεπέταγμα, τι 30-40 λεπτα ?! εδώ μιλάμε για 10λεπτο ... και οταν πηγα και το συζητησα με την οικογενειακη γιατρό μου ειπε οτι "οκ, αυτοι ειναι εκπαιδευμενοι και άριστοι σε αυτο που κάνουνε, βλεπουνε κατευθειαν ΑΝ κατι δεν ειναι σωστό, αν σε "διωχνουνε" γρηγορα να χαίρεσαι γιατί αμα δεις να κοιτάνε ποιο λεπτομερώς τοτε αυτο δεν ειναι καλό σημαδι, σημαινει οτι κατι βλεπουνε που δεν ειναι καλό". της λέω οκ κανουνε τη δουλειά τους και πολυ καλα αλλά και μεις εχουμε αισθήματα... αλλα οκ... εδώ δεν υπαρχει το χρήμα στη μέση οπως στην ελλάδα μας να σε .."νταντεύουνε" και λιγο, εδώ απλα κανουνε τη δουλειά τους,.. ετσι μου ειπε ο αντρας μου... τελοσπαντων αυτο που μετράει ειναι οτι ολα ειναι καλα και φυσιολογικά... το μετά "ντάντεμα" το χει αναλάβει ο αντρας μου χεχεχ

 


g1Knp1.png
 
E09Up1.png
 
Link to comment
Share on other sites

@elise το στατιστικό μου δείγμα είναι αρκετά μεγάλο και λέει ότι, αφού χάσεις τα 8 κιλά του παιδιού κτλ με τον τοκετό, τον πρώτο καιρό δυσκολεύεσαι να χάσεις τα επιπλέον κιλά. Απλά αυτές που έχουν θηλάσει το αποδίδουν στο ότι ανοίγει η όρεξη και αυτές που δεν έχουν θηλάσει στο ότι έχεις πολύ άστατο ωράριο με τα ταΐσματα. Μετά από καιρό οι περισσότερες επανήλθαν χωρίς πολλά-πολλά, λίγη προσοχή στη διατροφή και βόλτες με το καρότσι. Αυτές που το άφησαν στην τύχη  του, έμειναν με τα παραπανίσια κιλά. Λογικό είναι. Μόνο μία ξέρω που είναι αθλητικός τύπος και επανήλθε πιο εύκολα από όλες. Αν ανήκεις σε αυτήν την κατηγορία, θα είσαι μια χαρά! 


SF6pp3.pnguvYdp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , VictorVictoria είπε:

@elise το στατιστικό μου δείγμα είναι αρκετά μεγάλο και λέει ότι, αφού χάσεις τα 8 κιλά του παιδιού κτλ με τον τοκετό, τον πρώτο καιρό δυσκολεύεσαι να χάσεις τα επιπλέον κιλά. Απλά αυτές που έχουν θηλάσει το αποδίδουν στο ότι ανοίγει η όρεξη και αυτές που δεν έχουν θηλάσει στο ότι έχεις πολύ άστατο ωράριο με τα ταΐσματα. Μετά από καιρό οι περισσότερες επανήλθαν χωρίς πολλά-πολλά, λίγη προσοχή στη διατροφή και βόλτες με το καρότσι. Αυτές που το άφησαν στην τύχη  του, έμειναν με τα παραπανίσια κιλά. Λογικό είναι. Μόνο μία ξέρω που είναι αθλητικός τύπος και επανήλθε πιο εύκολα από όλες. Αν ανήκεις σε αυτήν την κατηγορία, θα είσαι μια χαρά! 

πφφφφ,... θα κανω το παν.... δεν ξερω γιατί με πηρε τοσο απο κάτω τις τελευταιες μερες... ήδη μειωσα λιγο το φαγητο μου ετσι ωστε να μην παρω πολλα μεχρι το τελος... τα 2 του μπεμπη μονο εαν δυναται να χω 11 στο συνολο περιπου -αντε 12-. το να μειωσω το φαγητο μου -σε ποσοτητα, οχι ποιοτητα- ποτέ δεν μου ητανε δύσκολο.. και ο αντρας μου δεν εχει ΚΑΝΕΝΑ προβλημα μετα τη γέννα -αναλογα και πως θα γεννησω φ.τ. ή καισαρικη πότε θα κριθει ασφαλες να γυμναστω- να ξεκινησω τα βραδυα ενα προγραμμα στο κοντινο γυμναστηριο, θα λειπω συνολικα 1 ώρα και 20 λεπτα απο το σπιτι, 1 ωρα γυμναστικη και 20 λεπτα το πανε -ελα. επισης σκεφτομαι να χρησιμοποιησω το ηλεκτρονικο θήλαστρο -δεδομενου οτι ολα θα ειναι ενταξει και εφικτά- να αποθηκευω γάλα για να μπορω δλδ να φευγω και αυτή την 1,30 ωρα και να χει γαλα σπιτι για το νινι... αλλα ολα για εμας ειναι καινουργια και πρώτη φορα... κανω σχέδια και πλάνα αλλά κατα τ αλλα δεν εχω εμπειρία προσωπικη σε ολα αυτα... λεω εγω μονο... έχετε καποια γνωμη/εμπειρια σε σχεση με το μηχανημα /θηλαστρο ? ειναι καλό ?

όσο για τις βολτες με το καρότσι ανεκαθεν μου άρεζε πααρα πολυ αυτο !! εξω με καρότσι μπορω να γυρνάω για ωρες ! οχι οτι είχα παιδί ξανα, το πρωτο μου ειναι, αλλά παντα μου αρεζε, για τη διατροφή.... θελω να ελπιζω οτι οπως παντα θα μπορεσω να τα καταφερω... απλα με τα ορμονικά/θηλασμο/ κιλα εγκ ειναι κατι καινουργιο και δεν ξερω αν θα χρειαστεί διαφορετική προσεγγιση το ολο θεμα... αυτο με αγχωνει...

πωπω,... έχω φρικάρει αρκετά ε .. ?? :???:


g1Knp1.png
 
E09Up1.png
 
Link to comment
Share on other sites

@elise νομίζω ότι περνάς φάση που το παρασκέφτεσαι και δεν έχει νόημα. Ειδικά αν ήσουν από πριν γυμνασμένη, πραγματικά δε θα δυσκολευτείς να επανέλθεις. Εστίασε σε άλλα πράγματα, πιο σημαντικά, αυτό θα σου φαίνεται ανούσιο όταν θα έχεις αγκαλίτσα τον μπέμπη σου ;-)


SF6pp3.pnguvYdp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...