Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Lila ki είπε:

      Τι να πω τώρα … είχα τόση αισιοδοξία … αλλά όπως λες έχεις την κόρη σου τιν δύναμη σου … είναι τόσο θετικό που εχεια ήδη ένα παιδί και ίσως ακούγεται περίεργο αυτό που λέω αλλά για εμένα που δεν έχω ακόμα ένα παιδάκι μου ακούγεται τόσο ενθαρρυντικό που έχεις μια μικρή αγκαλιά δίπλα σου η οποία μπορεί να απαλύνει κάθε πόνο . Πως θα προσχωρήσετε τώρα τι σπυ είπε ο γιατρός ;;; Θα αδιαθετήσεις ; Θα πρέπει να κανείς κάτι άλλο να πέσει η χοριακη ;

      Ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου,εύχομαι σε σένα μια μεγάλη χοριακη και μια γλυκιά εγκυμοσύνη🥰Εγω δυστυχώς δεν τελείωσα ακόμα, πρέπει να πάω πάλι αύριο για χοριακη για να δούμε αν μηδενιστεί.Μου είπε πως ίσως είναι εξωμητριο,μικρή η πιθανότητα,αλλά δυστυχώς υπάρχει και αυτό το ενδεχόμενο.Μου είπε πως είτε το έμβρυο είχε κάποια χρωμοσωμικη,είτε δεν βρήκε"μέρος" για να εμφυτευτει..Ελπιζω να σταματήσω τα φάρμακα και να το αποβάλλει ο οργανισμός μου και να μη χρειαστω αποξεση.Κοιτα να δεις που μέχρι πριν λίγο ευχομουν για μια μεγάλη χοριακη και τώρα πρεπει να μηδενιστεί 🤷

ΘΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΓΟΝΕΙΣ ΤΟΝ ΝΟΕΜΒΡΙΟ ΤΟΥ 2018


Recommended Posts

9 ώρες πρίν, Κελυ 32 είπε:

Και εγω δεν ειναι οτι δεν τρωω καλα απλα δεν τρωω ποσοτητες!! Τωρα θα αυξησω λιγο την ποσοτητα! 

 

Καλημέρα κορίτσια! κγω το χω απορία αυτό με το βάρος @Κελυ 32 εννοείται δεν είμαστε υπό καθεστώς πείνας αλλά και πάλι το μωρό θα παρει ότι είναι να πάρει όπως  είπε και η @Nancy31. εγώ για να φανταστείς έχω μικρή κοιλίτσα, ούτε καν φαίνομαι για 8ο, πήρα 6 κιλά και στο ντοπλερ μου είπαν ότι έχω 'μπαμπατσικο ' μωρό! να τρως υγιεινά γεύματα ανά 3 ώρες !ειδικά τώρα που το στομάχι έχει φτάσει στο στόμα, τρώω λίγο παραπάνω και λέω αυτό ήταν θα εκραγω! μη μιλήσω για τις καουρες...

  • Μου αρέσει 1

Yhozp2.pngKUDQ.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 1 λεπτό , bella32 είπε:

Καλημέρα κορίτσια! κγω το χω απορία αυτό με το βάρος @Κελυ 32 εννοείται δεν είμαστε υπό καθεστώς πείνας αλλά και πάλι το μωρό θα παρει ότι είναι να πάρει όπως  είπε και η @Nancy31. εγώ για να φανταστείς έχω μικρή κοιλίτσα, ούτε καν φαίνομαι για 8ο, πήρα 6 κιλά και στο ντοπλερ μου είπαν ότι έχω 'μπαμπατσικο ' μωρό! να τρως υγιεινά γεύματα ανά 3 ώρες !ειδικά τώρα που το στομάχι έχει φτάσει στο στόμα, τρώω λίγο παραπάνω και λέω αυτό ήταν θα εκραγω! μη μιλήσω για τις καουρες...

Και εγω το ιδιο!!! Εχω πολυ μικρη κοιλιτσα...εχω βαρεθει να μου λενε οτι μοιαζω για τεσσαρων μηνων...Χθες ζυγιστηκα...Εχω παρω μονο δυο κιλα και μπαινω 27 σεπτεμβρη στον ογδο...Ο γιατρος λεει οτι οσο και να ετρωγα το μωρο το ιδιο παιρνεο σε βαρος...απλα χθες μου επεσημανε οτι πρεπει να αρχισω να τρωω πιο πολυ και μαλιστα μου ζητησε να τρωω και γλυκα λογω πολυ χαμηλης γλυκοζυλιωμενης...Οποτε κοριτσια αυτο θα κανω...Θα αυξησω την ποσοτητα καθ την συχνοτητα των γευματων μου!!! Ομως γενικα ετρωγα πολυ υγιεινα...γι αυτο στενοχωριεμαι...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , Κελυ 32 είπε:

Και εγω το ιδιο!!! Εχω πολυ μικρη κοιλιτσα...εχω βαρεθει να μου λενε οτι μοιαζω για τεσσαρων μηνων...Χθες ζυγιστηκα...Εχω παρω μονο δυο κιλα και μπαινω 27 σεπτεμβρη στον ογδο...Ο γιατρος λεει οτι οσο και να ετρωγα το μωρο το ιδιο παιρνεο σε βαρος...απλα χθες μου επεσημανε οτι πρεπει να αρχισω να τρωω πιο πολυ και μαλιστα μου ζητησε να τρωω και γλυκα λογω πολυ χαμηλης γλυκοζυλιωμενης...Οποτε κοριτσια αυτο θα κανω...Θα αυξησω την ποσοτητα καθ την συχνοτητα των γευματων μου!!! Ομως γενικα ετρωγα πολυ υγιεινα...γι αυτο στενοχωριεμαι...

Μόνο 2 κιλά πηρες; καλά στον 8ο θα μπαίνουν πολύ πιο εύκολα! εχουμε σικ κοιλιτσες , τι να κανουμε τωρα! 

μπάρες δημητριακών και ταχίνι! και αφού έχεις το ελεύθερο του γλυκού χτυπά και κάνα τσουρέκακι η κρουασάν χαχαχα (όπως κατάλαβες αυτά ληγουρευομαι αλλά δε με αφήνουν να φαωωω)


Yhozp2.pngKUDQ.png

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, bella32 είπε:

Μόνο 2 κιλά πηρες; καλά στον 8ο θα μπαίνουν πολύ πιο εύκολα! εχουμε σικ κοιλιτσες , τι να κανουμε τωρα! 

μπάρες δημητριακών και ταχίνι! και αφού έχεις το ελεύθερο του γλυκού χτυπά και κάνα τσουρέκακι η κρουασάν χαχαχα (όπως κατάλαβες αυτά ληγουρευομαι αλλά δε με αφήνουν να φαωωω)

Χαχαχα!!!! Θα προσπαθησω..δεν ημουν ποτε των γλυκων...πφφφ!!!!

Link to comment
Share on other sites

On 23/5/2018 at 8:13 ΜΜ, asteraki82 είπε:

Κορίτσια, εγώ σε όλες τις εγκυμοσύνες παρόλο που κάνω πολλές φορές εμετο τη μέρα, μέχρι την ώρα του τοκετου βάζω αρκετά κιλά(15-18). Ξεκινάω πάντα από 50. Μέσα σε μια εβδομάδα απι τη γέννα τα χάνω και μου μένουν 2-3 μέχρι να σταματήσω το θηλασμό (δηλαδή μεσο όρο 2 χρόνια μετά).   Πάντα η εγκυμοσύνη μου φαίνεται από την 4η εβδομάδα γιατί δεν έχω καθόλου κοιλιά και η διαφορά γίνεται αμεσως αντιληπτή... Στην αρχή λόγω υπερεμεσης έφτασα δυστυχώς 46-47 κιλά(έκανα εμετο ακόμη και μια γουλιά νερό και ήμουν με ορούς και zofron,γιατί τα primperan και τα vomex δε με έπιαναν).Τώρα είμαι 53.    Από ρούχα ό,τι βολεύει την καθεμία. Καλύτερα εγκυμοσύνης που είναι πιο άνετα. Φορμες χωρίς στενό λάστιχο,φούστες με το ειδικό  λάστιχο εγκυμοσυνης, φορέματα... Ζώνη εγκυμοσύνης δεν έβαλα ποτέ ούτε μετά τη γέννα.Ο γιατρός μου λέει να μη φοράμε γιατί ατονούν  οι μύες της κοιλιάς.                                                 Α! Κάτι άλλο. Έχει νιώσει καμιά σας το μωρό;  Στο πρώτο το κατάλαβα 18 εβδ.,τα άλλα 2 μόλις έκλεισα τις 14 και τώρα μετά τις 12!!! Αλλά όχι κάθε μέρα. Συνήθως το βράδυ μόλις ξαπλώνω!!! Αυτή τη στιγμή το νιώθω πιο έντονα. Δεν είναι από το έντερο, γιατί είναι πολύ συγκεκριμένη η αίσθηση. 

καλησπερα είμαι έγκυος στο τρίτο παιδί. Στις άλλες δύο εγκυμοσυνες είχα εμετους μέχρι και την γέννα. Στις προηγούμενες εγκυμοσυνες επερνα το primperan αλλά δεν με βοηθούσε. Τώρα είμαι 8+1εβδομαδα και έχω χάσει ήδη 2,5 κιλά δεν μπορώ να φάω ή να πιω τίποτα. Σε πιο νοσοκομείο σου έδωσαν το zofron? Ενδοφλεβια στο έδωσαν και σε υποθετα? Αν θέλεις σε παρακαλώ έλα σε π. Μήνυμα να μου πεις...  μήπως και με βοηθήσει. Η ψυχολογία μου είναι χάλια.... 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@bella32 αλήθεια μην μιλήσεις για καούρες!!!! Δεν θέλω να την ακούω αυτήν την λέξη! Δεν είχα φανταστεί ποτέ πόσο πολύ μπορεί να καεί ο λαιμός μου!!! Και ρε κορίτσια δεν μπορω να την συνδέσω με κανένα φαγητό για να το αποφύγω ας πουμε. Μπορεί να φάω το χειρότερο τηγανιτό του κόσμου και να μην πάθω τίποτα και να πεθάνω στην καούρα απο ψητό ψάρι!!! Εχω τρελαθεί!!!

@Κελυ 32 εμένα νορμάλ μου ακόυγεται το βάρος, εγώ 29 κ 6 ήταν 1500 παρα κάτι και μου την είπε και λίγο μπαμπάτσικη! Ό,τι θέλει λέει ο καθένας. Κορτιζόνη γιατί να σου κάνει; Θεωρεί πως θα γεννηθει πιο νωρις;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , Parisa είπε:

@bella32 αλήθεια μην μιλήσεις για καούρες!!!! Δεν θέλω να την ακούω αυτήν την λέξη! Δεν είχα φανταστεί ποτέ πόσο πολύ μπορεί να καεί ο λαιμός μου!!! Και ρε κορίτσια δεν μπορω να την συνδέσω με κανένα φαγητό για να το αποφύγω ας πουμε. Μπορεί να φάω το χειρότερο τηγανιτό του κόσμου και να μην πάθω τίποτα και να πεθάνω στην καούρα απο ψητό ψάρι!!! Εχω τρελαθεί!!!

@Κελυ 32 εμένα νορμάλ μου ακόυγεται το βάρος, εγώ 29 κ 6 ήταν 1500 παρα κάτι και μου την είπε και λίγο μπαμπάτσικη! Ό,τι θέλει λέει ο καθένας. Κορτιζόνη γιατί να σου κάνει; Θεωρεί πως θα γεννηθει πιο νωρις;

Μα κ εγω λιγο που το εψαξα διαδικτυακα ειδα αυτο ακριβως! Οτι το βαρος για την εβδομαδα που ημουν ειναι μια χαρα...Τωρα τι να πω...Ενεσεις κορτιζονης θελει να κανω για παν ενδεχομενο οπως ειπε...Ειδε και τον λωρο μου λιγο λεπτο οππτε θελει να ειμαστε ετοιμη σε περιπτωση προωρου τοκετου ( αχ το απευχομαι!)

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Parisa είπε:

@bella32 αλήθεια μην μιλήσεις για καούρες!!!! Δεν θέλω να την ακούω αυτήν την λέξη! Δεν είχα φανταστεί ποτέ πόσο πολύ μπορεί να καεί ο λαιμός μου!!! Και ρε κορίτσια δεν μπορω να την συνδέσω με κανένα φαγητό για να το αποφύγω ας πουμε. Μπορεί να φάω το χειρότερο τηγανιτό του κόσμου και να μην πάθω τίποτα και να πεθάνω στην καούρα απο ψητό ψάρι!!! Εχω τρελαθεί!!!

@Κελυ 32 εμένα νορμάλ μου ακόυγεται το βάρος, εγώ 29 κ 6 ήταν 1500 παρα κάτι και μου την είπε και λίγο μπαμπάτσικη! Ό,τι θέλει λέει ο καθένας. Κορτιζόνη γιατί να σου κάνει; Θεωρεί πως θα γεννηθει πιο νωρις;

@Parisa νομίζω ότι πλέον δεν έχει να κάνει τόσο με τα φαγητά όσο με τις ορμόνες! διάβασα ότι χαλαρώνει μια βαλβίδα στον οισοφάγο (?) στο τριτο τρίμηνο και έρχονται οι αγαπημένες καουρες και πολλές φορές η παλινδρόμηση... και σου λέει μικρά ελαφριά γεύματα! εμένα πλέον άρχισε τα με πειράζει το μοσχάρι! και δεν θέλω να τρώω κ πολύ γτ σκάω αμέσως!! 

@Κελυ 32 τώρα για το βάρος δε ξέρω τι να πω! κγω έψαξα λίγο στο ίντερνετ σε διάφορα site  που δίνουν κιλά -κατά προσέγγιση πάντα - και μου φάνηκαν νορμάλ! κ μενα λογικα θα μου κάνει κορτιζόνη σε κάνα 2 βδομάδες..θέλουν να είναι καλυμμένοι λογικά, όχι ότι θα γεννηθούν πρόωρα στα σίγουρα!  

  • Μου αρέσει 1

Yhozp2.pngKUDQ.png

Link to comment
Share on other sites

@Κελυ 32 μου σημερα πηγα στον γιατρο κ καναμε το ντοπλερ!30+6 κ η μπεμπα 1450!Κ αυτος ο γιατρος μας ειπε οτι ειναι μικρουλα αλλα μεσα στα φυσιολογικα ορια!Την υπολογιζει γυρω στα 3 κιλα να γεννηθει!Την προηγουμενη φορα ειχα αγχωθει κ γω αρκετα σημερα ομως οχι!Ολα καλα θα μας πανε...συμασια εχει που τρεφονται κανονικα τα μπεμπακια μας!

Κοριτσια μας εβγαλε 3d φωτογραφια...εγω εβαλα τα κλαματα οταν την ειδα κ ο αντρας μου χορευε πισω απο τον γιατρο!Κ φυσικα εδω στο σπιτι να δειτε τι κανει απο την ωρα που γυρισαμε αφου του ειπαν ολοι οτι του μοιαζει!Ηταν που ηταν χαζομπαμπας....

Οι υπολοιπες εγκυουλες πως ειστε?Σας φιλω...

  • Μου αρέσει 2

L3k5p2.png

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Nektaritsaki είπε:

@Κελυ 32 μου σημερα πηγα στον γιατρο κ καναμε το ντοπλερ!30+6 κ η μπεμπα 1450!Κ αυτος ο γιατρος μας ειπε οτι ειναι μικρουλα αλλα μεσα στα φυσιολογικα ορια!Την υπολογιζει γυρω στα 3 κιλα να γεννηθει!Την προηγουμενη φορα ειχα αγχωθει κ γω αρκετα σημερα ομως οχι!Ολα καλα θα μας πανε...συμασια εχει που τρεφονται κανονικα τα μπεμπακια μας!

Κοριτσια μας εβγαλε 3d φωτογραφια...εγω εβαλα τα κλαματα οταν την ειδα κ ο αντρας μου χορευε πισω απο τον γιατρο!Κ φυσικα εδω στο σπιτι να δειτε τι κανει απο την ωρα που γυρισαμε αφου του ειπαν ολοι οτι του μοιαζει!Ηταν που ηταν χαζομπαμπας....

Οι υπολοιπες εγκυουλες πως ειστε?Σας φιλω...

Καλημερα!!! Ναι θυμαμαι που αγχωνοσουν κ εσυ με το βαρος!! Κ εμενα το ιδιο μ ειπε την τελευταια φορα ο γιατρος μου! Οτι θα γεννηθει απο 2.800 εως 3.000...Αν ειναι ετσι τοτε θα ειναι μια χαρα!!! Σας εβγαλε φωτογραφια ε?? Αχ τι ωραια!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


On 13/9/2018 at 8:01 ΜΜ, Nancy31 είπε:

Δεν μπορώ να καταλάβω ποια είναι τα φυσιολογικά όρια στο βάρος.... Σου είπε την ήθελε γύρω στα 1500γρ..29+3 είχα πάει εγώ και βρήκε τη μπέμπα 1600γρ και μου είπε είναι 30% μεγαλύτερη. Δεν ξέρω τι να σκεφτώ!! Πιστεύω όλα θα είναι καλά.. 

Αύριο κανονικά είχα ντοπλερ αλλά κάτι του έτυχε (έρχεται από Αθήνα) και μου μετέθεσε το ραντεβού για τις 20/9 που θα είμαι 31+5... Θα δούμε πόσο θα έχει φτάσει τότε. Πάντως συμφωνώ με την @bella32 δεν παίρνουν κάθε εβδομάδα το ίδιο βάρος.. Μπορεί δηλαδή να έχει μείνει λίγο πίσω αλλά να το ανακτήσει την επόμενη εβδομάδα αυτό το βαρος.

Παρεμπιπτόντως.. Όσες είστε από Αθήνα, πηγαίνει καμία στον Παφίλη; 

Μαμα Οκτωβρίου εδω!! Εγω πηγα στον Παφιλη για ολες τις εξετασεις!! Τι θες να μάθεις? :)


cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites

@Parisa σχετικά με τις καούρες και την παλινδρόμιση, εγώ είχα χαλαρωμένη αυτή τη βαλβίδα που λες από πριν την εγκυμοσύνη και το μόνο που με βοηθάει είναι να τρώω βραδινό το λιγότερο 3 ώρες πριν τον ύπνο. Σίγουρα το βαρύ φαγητό επηρεάζει αλλά πιο πολύ παίζει ρόλο το πότε τρως το τελευταίο γεύμα της ημέρας. Δοκίμασέ το...

Κορίτσια, έχει καμία "δυσανεξία" στα σουτιέν; Εγώ αγόρασα καινούριο αθλητικό εδώ και 2 μήνες για μέσα στο σπίτι και έχω καταλήξει τις περισσότερες ώρες να μην το φοράω γιατί κάθεται πάνω στο στομάχι μου και με ενοχλεί. Είχα σκοπό να το έχω συμμαζεμένο όλη μέρα για να μην πάρει την κατιούσα έτσι που έχει μεγαλώσει αλλά δεν το βλέπω...


SF6pp3.pnguvYdp3.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, anemoni1989 είπε:

Μαμα Οκτωβρίου εδω!! Εγω πηγα στον Παφιλη για ολες τις εξετασεις!! Τι θες να μάθεις? :)

Καλησπερα!!! Σου έδωσε dvd με τις εξετάσεις που έκανες; 

Καλησπέρα κορίτσια μου!! 

Κι εγώ καούρες.... Πολλές!!! Τις έχω συνδέσει με τη σοκολάτα.. Και πάρα το γεγονός ότι είμαι γλυκατζου, τις έχω μειώσει αρκετά γιατί έχω πολλή ενόχληση! Πίνω πολύ κρύο γάλα και κάπως μετριάζω την κατάσταση. Επίσης κάτι που παρατήρησα σήμερα είναι ότι έχασα 2 κιλά τις τελευταίες 10 μέρες! 

@Nektaritsaki τέλεια!!!! Είδατε προσωπάκι.. Τι καλά!!! Ανυπομονώ κι εγώ για την εξέταση αυτή!!

Κορίτσια,κάτι άλλο που θέλω να ρωτήσω.. Έχω αρχίσει και ψάχνω βρεφική σειρά για το μπανακι του μωρού. Είναι πολύ ευαίσθητο το δερματάκι τους, κι ενώ είχα καταλήξει στη pharmasept, κάπου διάβασα ότι είναι για μετά τον 3ο μήνα. Εσείς ποια εταιρία θα χρησιμοποιήσετε ή ποια χρησιμοποιήσατε στο πρώτο μωράκι όσες έχετε; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , Nancy31 είπε:

Καλησπερα!!! Σου έδωσε dvd με τις εξετάσεις που έκανες; 

Στην αυχενική και στο ντοπλερ! Στη β επιπεδου δενμ εδωσε γτ μ ειπε ειχε θεμα το μηχανημα...


cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , anemoni1989 είπε:

Στην αυχενική και στο ντοπλερ! Στη β επιπεδου δενμ εδωσε γτ μ ειπε ειχε θεμα το μηχανημα...

Μάλιστα... Συμβαίνει κάτι παράξενο που δεν μπορώ να κατανοήσω. 

Εγώ βρίσκομαι στην επαρχία, την οποία επισκέπτεται κάθε εβδομάδα (έχει ιατρείο κι εδώ),όπως και ο Μπαλακιτσας με τον οποίο συνεργάζεται. Στις 2 εξετάσεις που έχω κάνει ως τώρα δεν μου έδωσε dvd με την δικαιολογία ότι ήταν χαλασμένο το μηχάνημα. Καθώς όμως η πόλη μας είναι μικρή, βρήκα κι άλλες έγκυες που πήγαν εκεί. Όσες λοιπόν βλέπει ο Μπαλακιτσας δίνει dvd, ενώ ο Παφιλης όχι. 

Παραπονέθηκα γι αυτό και το αποτέλεσμα ήταν, την επόμενη εβδομάδα που έχω ντοπλερ θα με δει ο Μπαλακιτσας και θα πάρω dvd. Έχεις καμιά ιδέα τι μπορεί να συμβαίνει; Σ Ευχαριστώ για την απόκριση! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...