Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Sisheido είπε:

      Κορίτσι μου λυπάμαι για την εξέλιξη... Πάντα έλεγα καλύτερα να μη πιάσω πάρα να χαθεί στη πορεία το όνειρο! 

      Αγκάλιασε το παιδάκι σου και συνέχισε όσο αντέχεις! Έχω κι εγώ ένα γιο 4ων από την 3η εμβρυομεταφορα και παλέψαμε για τα αδελφάκια... στο τέλος τα καταφέραμε με τροποποιημενο φυσικό κύκλο και γίναμε τριτεκνοι!

      Εύχομαι η βλαστοκυστουλα σας την επόμενη φορά να σας γεμίσει την αγκαλιά!!!!

      Ευχαριστώ πολύ ❤️ Φοβάμαι πως η επόμενη ωοληψια δεν θα είναι καθόλου εύκολη.Ο οργανισμός μου δεν ανταποκρίνεται καλα στα φάρμακα της διέγερσης..στα 36 μου πήραμε δέκα ωάρια και έγιναν πέντε βλαστοκυστες,εκ των οποίων έπιασε μόνο η κορούλα μου.Δλδ 25% επιτυχίας.Μου μένει άλλο ένα,δεν ξέρω αν θα πετύχει.Τωρα είμαι 39,οπότε σίγουρα θα είναι πολύ πιο δύσκολη η όλη διαδικασία..Αυτό που ελπίζω,είναι για αρχή να μην έχουμε αύριο δυσάρεστα απροοπτα με εξωμητριο...

      Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου κορίτσι μου❤️Η ιστορία σου μου δίνει κουράγιο να συνεχίσω και ελπίζω να μπορέσω να κάνω ένα ακόμη παιδάκι και εγώ ❤️

      • Καλή τύχη! 1

ΘΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΓΟΝΕΙΣ ΤΟΝ ΝΟΕΜΒΡΙΟ ΤΟΥ 2018


Recommended Posts

On 29/7/2018 at 8:46 ΠΜ, Parisa είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Δεν ήξερα για την ομάδα, σήμερα σας ανακάλυψα! Εγω έχω ΠΗΤ 20/11/2018. Έκανα Β επιπέδου στις 20/7 όλα μια χαρά και είναι κοριτσάκι.

καλώς μας ήρθες και με το καλό η μπεμπουλα !! 

 

On 29/7/2018 at 10:19 ΜΜ, 2angels είπε:

@Parisa μου με το καλό το μωράκι σου. Είμαι από μανουλες Σεπτεμβρίου. Εμείς έχουμε διακόψει δύο κυήσεις και μάλιστα η μία πολύ προχωρημένη. Και χωρίς  να  έχουμε  κάποιο  πρόβλημα κληρονομικο  η  γονιδιακο. Θέλω να σου πω ότι θα πάνε όλα καλά κορίτσι μου! Αν θελήσεις κάτι....είμαι εδώ.Μην φοβάσαι τίποτα!

εαν επιτρέπεται, ποσο προχωρημενη ητανε η εγκυμοσύνη όταν την διακόψατε ? χιλια συγνώμη που ρωτάω, δεν ειναι απαραιτητο να απαντησεις εαν νοιωθεις αβολα... οπως και να εχει ολα καλά θα πανε για ολες μας και συντομα θα χουμε τα μπεμπακια μας αγκαλια ! 

On 29/7/2018 at 3:00 ΜΜ, Parisa είπε:

Καλώς σας βρήκα! Είναι η δέυτερη εγκυμοσύνη μου, η πρώτη δεν πήγε καλα και διέκοψα την 16η εβδομάδα, αυτή την φορά όλα φαίνονται καλά, δεν έχω αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα μέχρι τώρα, αν εξαιρέσεις το πρώτο τρίμηνο που ηπμουν χάλια απο αναγούλες και μόνιμα κουρασμένη. 

Εσείς έχετε αρχίσει και τα νιώθετε τακτικά τα μωράκια; Εγώ τις τελευταίες δέκα μέρες μπορώ να πω οτι την νίωθω κάθε μερα αλλά και πάλι κάποιες μέρες πιο έντονα ενώ κάποιες πολύ λίγο. Ο εμβρυολόγος που έκανα την Β επιπέδου μου ειπε πως κινήται μια χαρα και όντος την έβλεπα να κουνιέται συνέχεια αλλα οτι είναι φυσιολογικό να μην την νιώθω πάρα πολυ ακόμη.

αυτό το .."προβλημα" του 1ου τριμηνου ειναι κατι συνηθες για ενα μεγαλο ποσοστό γυναικών ! εγω ειχα ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ οσφρηση μυριζα τα παντα σε σημειο αηδιας. απο χιλιομετρο πια ! ενοχλητικό απειρα μπορω να πω, ειχα ζαλάδες συχνα μες την ημερα, καλα για την κουραση ΔΕ το συζηταω, οπου καθομουνα επαιρνα και εναν υπνάκο χαχαχ, και η αηδια για ενα κάρο φαγητα ? απειρη ! μπλιαξ το ενα μπλιαξ το αλλο,.... ευτυχως διήρκησε μονο 5 εβδομαδες απο 7η μεχρι 12η. ευτυχως δεν ειχα καθολου εμετους τουλαχιστον !

οσο για την κινηση του μπέμπη,... και εμενα τυχαινει μερες και στιγμές να κουνιεται πολύ και αλλες στιγμές τιποτα... δεν εχει προγραμμα ουτε συγκεκριμενη..... "συνταγη" για να τον κανω να κουνηθει... αφου τραβηξα φρικες στην αρχή που μια τον ενοιωθα και μια οχι, τωρα το συνηθισα και το πηρα αποφαση, οτι σ αυτή τη φαση ετσι ειναι, ... ολες οι εξετασεις τα παντα ειναι φυσιολογικα... 

On 29/7/2018 at 10:34 ΠΜ, Nektaritsaki είπε:

Γιατι καλε να βγει κατι κακο?Διαβασες καμια παρενεργεια η εγινε κατι κακο σε καποια?Μην σκεφτεσαι ετσι ολα καλα θα πανε!Αν σου δημιουργουσε καποιο προβλημα νομιζω δεν θα στο προτεινε ο γιατρο σου!Σιδηρο εγω δεν εκανα προσφατα...εκανα στο πρωτο τριμηνο, δεν θυμαμαι ποσο ηταν ηταν μεσα στα φυσιολογικα ορια παντως αλλα παιρνω ενα χαπι την ημερα!Τωρα με το καλο οταν γυρησω θα παω να κανω παλι εξετασεις!Εχω ακουσει οτι για να αποροφιθει καλυτερα ο σιδηρος καλο ειναι να τον πινεις με ενα ποτηρι χυμο πορτοκαλι κ για 2 ωρες πριν κ μετα να μην φας η πιεις κατι με ασβεστιο!Τωρα αληθεια ψεματα θα σε γελασω!

οχι δεν διαβασα τιποτα ομολογώ ! ειναι η ...γνωστή "ψυχοπαθεια" της νέας μαμας :D ! αγχος και φοβοι για ολα τι να πω !! δεν ξέρω εαν ειναι η ίδια μάρκα/κουτι με εκει σε εσας, εγώ παιρνω omnibionta pronatal ειναι δυο χάπια, το ενα πρεπει να ειναι ω-3 και το αλλο ροζ που εχει λιγο απ ολες τις απαραιτητες βιταμινες που πρεπει να λαμβανουμε σε καθημερινη βαση. δεν παιρνω τιποτα αλλο, δλδ ξεχωριστό χαπι σιδηρο ή ασβεστιο κλπ..


g1Knp1.png
 
E09Up1.png
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημερα κ εγω μολις σας ανακαλυψα με λενε Μυροφορα κ ειμαι 26κ4 σημερα εχω πητ 2 Νοεμβριου με το καλο αλλα μακαρι να φτασω μεχρι εκει γιατι εχω προβλημα με τον τραχηλο ειναι κοντος.Σε 2 μερες μπαινω στον εβδομο ειναι καλα να ξεκινησω μερικα ψωνια γιατι ειναι το πρωτο κ δεν εχω παρει απολυτος τιποτα η ειναι ακομη νωρις?

Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, muroforadimitrioy said:

Καλημερα κ εγω μολις σας ανακαλυψα με λενε Μυροφορα κ ειμαι 26κ4 σημερα εχω πητ 2 Νοεμβριου με το καλο αλλα μακαρι να φτασω μεχρι εκει γιατι εχω προβλημα με τον τραχηλο ειναι κοντος.Σε 2 μερες μπαινω στον εβδομο ειναι καλα να ξεκινησω μερικα ψωνια γιατι ειναι το πρωτο κ δεν εχω παρει απολυτος τιποτα η ειναι ακομη νωρις?

Καλως ήρθες στη παρέα μας... Ακούω τράχηλος κ ντιν χτυπάει το καμπανάκι μου.. Εγώ είμαι με περιδεση εδώ κ ένα μήνα είμαι 23 και 2 σήμερα κ φυσικά αντιλαμβάνομαι το άγχος σου. Έχω το ίδιο συνέχεια! Παίρνεις προγεστερονη κτλ να φανταστώ;;;; 

Από κινήσεις μωρου πως είναι η αίσθηση αυτή τη βδομάδα;;; 

Όσο για τα ρουχαλάκια εγώ προσωπικά δε πήρα τπτ ακόμη.. Περιμένω ακόμη! 

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια τι κανετε??? Πως ειστε?? Εγω εχω αρχισει και νιωθω την μπεμπα αλλα καποιες φορες τη νιωθω πιο συχνα και καποιες αλλες τιποτα με αποτελεσμα να με πιανει αγχος.. Διαβαζω ομως οτι ειναι φυσιολογικο...Τι αλλα εσειε?? 

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, muroforadimitrioy είπε:

Καλημερα κ εγω μολις σας ανακαλυψα με λενε Μυροφορα κ ειμαι 26κ4 σημερα εχω πητ 2 Νοεμβριου με το καλο αλλα μακαρι να φτασω μεχρι εκει γιατι εχω προβλημα με τον τραχηλο ειναι κοντος.Σε 2 μερες μπαινω στον εβδομο ειναι καλα να ξεκινησω μερικα ψωνια γιατι ειναι το πρωτο κ δεν εχω παρει απολυτος τιποτα η ειναι ακομη νωρις?

καλησπερα και καλώς μας ήρθες ! με το καλό ολα ευχομαι ! και νωριτερα να ερθει λιγο το μωρακι δεν νομιζω οτι πειραζει, απο την 36η εβδ ηδη ειναι ετοιμα τα νινακια γενικά :)

για τα ρουχάκια εφοσον έχεις το χρονο, την οικ άνεση και τη διάθεση, γιατί να περιμενεις, αργά ή γρηγορα,.. τελικά θα τα χρειαστεις. εγω εχω 20 κιλά βαλίτσα με ρουχακια απο την αδερφη μου, μεχρι 9 μηνων σχεδον, και πριν ενα μηνα αγορασαμε και καρότσι 3 σε 1 (ητανε ΠΟΛΥ νωρις το ξερω αλλά μου ειχε μπει ασχημα στο μάτι). απο βδομαδα θα αρχισω να ψωνιζω πιπιλες, μπιμπερο,  αποστειρωτή, θερμαντήρα μπουκαλιου, μπανιερίτσα και απο σεπτεβρη λικνο για διπλα στο κρεβατι... αλλωστε μαζι μας θα κοιμαται για εναν αριθμο μηνων, αργοτερα θα αγορασουμε κρεβατακι... 

3 ώρες πρίν, Κελυ 32 είπε:

Κοριτσια τι κανετε??? Πως ειστε?? Εγω εχω αρχισει και νιωθω την μπεμπα αλλα καποιες φορες τη νιωθω πιο συχνα και καποιες αλλες τιποτα με αποτελεσμα να με πιανει αγχος.. Διαβαζω ομως οτι ειναι φυσιολογικο...Τι αλλα εσειε?? 

αααααααααααχχχχχχχχχχχχ το ιδιο αγχος και τρέλα και γω ! καθε μερα η ιδια ιστορία ! ψυχοπάθεια λεμεεε χααχχαχ καθε τρεις και λιγο αγχος γιατι δε νοιωθω το μπεμπη, κάαααθε μερα κατι παει στραβα, κααααθε μερα παμε στο γιατρό (το λεω δλδ μονο, οχι οτι πάμε), πως μ αντεχει ο αντρας μου πια. εχει κανα 2 μερες δε λεω τιποτα πλεον... προσπαθω να ειμαι χαλαρή και να μην εχω το μυαλο μου εκει συνεχεια ! κλεισαμε και άλλες διακοπες για να ξεφύγει το κεφάλι μου χαχαχα

  • Μου αρέσει 1

g1Knp1.png
 
E09Up1.png
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλώς ήρθατε οι νέες μανούλες Νοεμβρίου. Κορίτσια για να πω την αλήθεια αυτό το μωρό ούτε που το σκέφτομαι(αφήνω τον καιρό να περνάει όπως συνήθιζα μέχρι τώρα) κι αυτό συνεχώς προσπαθεί να δηλώσει την παρουσία του με έντονες κινήσεις μέρα ....νύχτα. Έχουν αρχίσει και οι καούρες πουν κάποιες φορές συνοδεύονται από εμετό...Πάντως από κιλά δεν έχω παράπονο. Σήμερα 23 εβδ. 59 κιλά,δηλαδή +9 και φυσικά όλα στην κοιλιά όπως πάντα. Όπως καταλαβαίνετε και σε αυτή την  εγκυμοσύνη(όπως και στις 3 προηγούμενες) με ρωτάνε συχνά αν περιμένω δίδυμα-πού να βλέπατε την έκπληξη στο πρόσωπό και τις αντιδράσεις τους όταν τους λέω πως είναι ένα!!!Τι κακό κι αυτό όμως να μην μπαίνουν τα κιλά και σε άλλα μέρη του σώματος, π.χ. να ανοίξει λίγο η πλάτη, λίγο στο πρόσωπο, τα χέρια ή τα πόδια δεν θα έβλαπτε...

Link to comment
Share on other sites

@elise σκέψου αν θα αγοράσεις και σε ποια ποσότητα πιπίλες και μπιμπερό πριν γεννήσεις. Το λέω γιατί αν θηλάσεις ίσως να μη χρειαστούν θηλές σε νούμερο για νεογέννητα στην αρχή. Επίσης,δεν παίρνουν όλα τα μωρά τις πιπίλες και τα μπιμπερό που βγάζουν όλες οι εταιρείες. Στην Ελλάδα δίνουν δείγματα στα μαιευτήρια, οπότε μπορεί η καθεμιά πρώτα να δοκιμάσει ποιο είναι καταλληλότερο για το δικό της μωρό κι έπειτα να αγοράσει όποιο και αν χρειαστεί. Προσωπικά επειδή θήλασα και τα 3 αποκλειστικά τους πρώτους 6 μήνες αναγούλιαζαν κι έκλαιγαν όταν επιχείρησα να τους δώσω πιπίλα και  παραιτήθηκα από την προσπάθεια. Χρησιμοποίησα μπιμπερό και αποστειρωτή μόνο στο πρώτο παιδί μετά τους 2 μήνες  όπου αντλούσα γάλα και το έδιναν όσο έλειπα. Τα επόμενα δε δοκίμασαν ποτέ τίποτε άλλο εκτός από στήθος και από τους 6 μήνες κατευθείαν ποτήρι κανονικό γουλιά γουλιά, αλλά για 2 μήνες περίπου το κρατούσαμε εμείς για να μην το χύνουν και να μην πνίγονται. Περιττό να πω πόσα μπιμπερό και πιπίλες είχα αγοράσει στο πρώτο και τελικά δεν τα χρησιμοποίησα ΠΟΤΕ! Είχα μπει στην παγίδα την πρωτοτόκου που θέλει να αγοράσει τα πάντα πριν γεννηθεί το μωρό λες και θα έκλειναν τα καταστήματα μετά... Σίγουρα χρειάζεται κάθισμα αυτοκινήτου και καρότσι έγκαιρα,όπως και αρκετά φορμάκια,ζιπουνάκια και καλτσακια γιατί στην αρχή θέλουν συνέχεια άλλαγμα.Α! και 2-3 μπουρνουζακια ή πετσέτες,2 σετ σεντονια και κουβερτούλα.      Επίσης, αν έχετε χώρο στο δωμάτιο(80-90εκατοστα κενό στη μια πλευρό του κρεβατιού σας) μπορείτε αντί για λίκνο να αγοράσετε κανονικό κρεβατάκι-κούνια και να βγάλετε το κάγκελο από τη μια πλευρά ώστε να το ενώσετε με το δικό σας κρεβάτι. Είναι πολύ βολικό γιατί μετά τους 6 μήνες περίπου σηκώνονται  και μπορεί να πέσουν από καλαθούνες και λίκνο.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, elise είπε:

καλησπερα και καλώς μας ήρθες ! με το καλό ολα ευχομαι ! και νωριτερα να ερθει λιγο το μωρακι δεν νομιζω οτι πειραζει, απο την 36η εβδ ηδη ειναι ετοιμα τα νινακια γενικά :)

για τα ρουχάκια εφοσον έχεις το χρονο, την οικ άνεση και τη διάθεση, γιατί να περιμενεις, αργά ή γρηγορα,.. τελικά θα τα χρειαστεις. εγω εχω 20 κιλά βαλίτσα με ρουχακια απο την αδερφη μου, μεχρι 9 μηνων σχεδον, και πριν ενα μηνα αγορασαμε και καρότσι 3 σε 1 (ητανε ΠΟΛΥ νωρις το ξερω αλλά μου ειχε μπει ασχημα στο μάτι). απο βδομαδα θα αρχισω να ψωνιζω πιπιλες, μπιμπερο,  αποστειρωτή, θερμαντήρα μπουκαλιου, μπανιερίτσα και απο σεπτεβρη λικνο για διπλα στο κρεβατι... αλλωστε μαζι μας θα κοιμαται για εναν αριθμο μηνων, αργοτερα θα αγορασουμε κρεβατακι... 

αααααααααααχχχχχχχχχχχχ το ιδιο αγχος και τρέλα και γω ! καθε μερα η ιδια ιστορία ! ψυχοπάθεια λεμεεε χααχχαχ καθε τρεις και λιγο αγχος γιατι δε νοιωθω το μπεμπη, κάαααθε μερα κατι παει στραβα, κααααθε μερα παμε στο γιατρό (το λεω δλδ μονο, οχι οτι πάμε), πως μ αντεχει ο αντρας μου πια. εχει κανα 2 μερες δε λεω τιποτα πλεον... προσπαθω να ειμαι χαλαρή και να μην εχω το μυαλο μου εκει συνεχεια ! κλεισαμε και άλλες διακοπες για να ξεφύγει το κεφάλι μου χαχαχα

Αχχ σε καταλαβαινω..πως θα μας φυγει αυτο το αγχος???

Link to comment
Share on other sites

Κέλλυ μην το σκέφτεσαι. Όλα πηγαίνουν καλά. Ίσως τα τοιχώματα της κοιλιάς σας να είναι πιο σφιχτά. Πάντα στα πρώτα παιδιά οι κινήσεις γίνονται αργότερα αισθητές. Επίσης, κάποια μωρά είναι πιο κινητικά και κάποια πιο ήσυχα. 

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 56 λεπτά , asteraki82 είπε:

Κέλλυ μην το σκέφτεσαι. Όλα πηγαίνουν καλά. Ίσως τα τοιχώματα της κοιλιάς σας να είναι πιο σφιχτά. Πάντα στα πρώτα παιδιά οι κινήσεις γίνονται αργότερα αισθητές. Επίσης, κάποια μωρά είναι πιο κινητικά και κάποια πιο ήσυχα. 

 

Αυτο πιστευω κ εγω...δεν ειναι ολα τα μωρα το ιδιο κινητικα...Θα προσπαθησω να μην το σκεφτομαι..Οποτε δεν το σκεφτομαι τοτε ειναι που το ακουω...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


On 29/7/2018 at 9:46 ΠΜ, Parisa είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Δεν ήξερα για την ομάδα, σήμερα σας ανακάλυψα! Εγω έχω ΠΗΤ 20/11/2018. Έκανα Β επιπέδου στις 20/7 όλα μια χαρά και είναι κοριτσάκι.

Καλώς ήρθες!!! Με το καλό το μωράκι σου!!! 

13 ώρες πρίν, muroforadimitrioy είπε:

Καλημερα κ εγω μολις σας ανακαλυψα με λενε Μυροφορα κ ειμαι 26κ4 σημερα εχω πητ 2 Νοεμβριου με το καλο αλλα μακαρι να φτασω μεχρι εκει γιατι εχω προβλημα με τον τραχηλο ειναι κοντος.Σε 2 μερες μπαινω στον εβδομο ειναι καλα να ξεκινησω μερικα ψωνια γιατι ειναι το πρωτο κ δεν εχω παρει απολυτος τιποτα η ειναι ακομη νωρις?

Καλως ήρθες Μυροφορα... Με το καλό το μωράκι σου!! 

Καλησπέρα σε όλες... Εύχομαι να είστε όλες καλά κι εσείς και τα μωράκια σας!!! Χαίρομαι που μαζευόμαστε κι άλλες μέλλουσες μανουλιτσες του Νοεμβρίου!!! 

Εγώ έκανα σήμερα τις εξετάσεις για το συκώτι μου και βγήκαν μια χαρά.. Οπότε η φαγουρα είναι απλά τα δερματικα μου.. Θα οπλιστω με υπομονή!!! Καθώς και η καμπύλη μου βγήκα μια χαρά!! Ο αιματοκρίτης μου όμως είναι πεσμένος.. Θα δούμε! 

@elise ρώτησα τον γιατρό μου σχετικά με το εμβόλιο και μου είπε πως εδώ δεν το κάνουμε.. Για τον κοκκύτη φτάνει αυτό που κάναμε όταν ήμασταν παιδιά! Τι να πω.. Η κάθε χώρα έχει άλλες τακτικές.

Διάβασα πως πολλές αγχώνεστε για τις κινήσεις του μωρού.. Επίσης να πω πως ούτε εγώ την νιώθω πάρα πολύ μέσα στην μέρα ούτε έντονα... πάραυτα όμως την νιώθω αρκετές φορές και την νιώθω κάθε μέρα κι αυτό έχει σημασία!! Σήμερα κατά ένα περίεργο λόγο από το πρωί που έκανα την καμπύλη ως τώρα είναι πολύ ενεργητική.. Έχει όλη μέρα με χτυπάει και πραγματικά το χάρηκα.. Λέτε να ευθύνεται η γλυκόζη; 

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, asteraki82 είπε:

@elise σκέψου αν θα αγοράσεις και σε ποια ποσότητα πιπίλες και μπιμπερό πριν γεννήσεις. Το λέω γιατί αν θηλάσεις ίσως να μη χρειαστούν θηλές σε νούμερο για νεογέννητα στην αρχή. Επίσης,δεν παίρνουν όλα τα μωρά τις πιπίλες και τα μπιμπερό που βγάζουν όλες οι εταιρείες. Στην Ελλάδα δίνουν δείγματα στα μαιευτήρια, οπότε μπορεί η καθεμιά πρώτα να δοκιμάσει ποιο είναι καταλληλότερο για το δικό της μωρό κι έπειτα να αγοράσει όποιο και αν χρειαστεί. Προσωπικά επειδή θήλασα και τα 3 αποκλειστικά τους πρώτους 6 μήνες αναγούλιαζαν κι έκλαιγαν όταν επιχείρησα να τους δώσω πιπίλα και  παραιτήθηκα από την προσπάθεια. Χρησιμοποίησα μπιμπερό και αποστειρωτή μόνο στο πρώτο παιδί μετά τους 2 μήνες  όπου αντλούσα γάλα και το έδιναν όσο έλειπα. Τα επόμενα δε δοκίμασαν ποτέ τίποτε άλλο εκτός από στήθος και από τους 6 μήνες κατευθείαν ποτήρι κανονικό γουλιά γουλιά, αλλά για 2 μήνες περίπου το κρατούσαμε εμείς για να μην το χύνουν και να μην πνίγονται. Περιττό να πω πόσα μπιμπερό και πιπίλες είχα αγοράσει στο πρώτο και τελικά δεν τα χρησιμοποίησα ΠΟΤΕ! Είχα μπει στην παγίδα την πρωτοτόκου που θέλει να αγοράσει τα πάντα πριν γεννηθεί το μωρό λες και θα έκλειναν τα καταστήματα μετά... Σίγουρα χρειάζεται κάθισμα αυτοκινήτου και καρότσι έγκαιρα,όπως και αρκετά φορμάκια,ζιπουνάκια και καλτσακια γιατί στην αρχή θέλουν συνέχεια άλλαγμα.Α! και 2-3 μπουρνουζακια ή πετσέτες,2 σετ σεντονια και κουβερτούλα.      Επίσης, αν έχετε χώρο στο δωμάτιο(80-90εκατοστα κενό στη μια πλευρό του κρεβατιού σας) μπορείτε αντί για λίκνο να αγοράσετε κανονικό κρεβατάκι-κούνια και να βγάλετε το κάγκελο από τη μια πλευρά ώστε να το ενώσετε με το δικό σας κρεβάτι. Είναι πολύ βολικό γιατί μετά τους 6 μήνες περίπου σηκώνονται  και μπορεί να πέσουν από καλαθούνες και λίκνο.

πάρα πολυ χρήσιμο το μηνυμα σου @asteraki82 ....εχεις απολυτο δικιο, δεν το ειχα σκεφτει καθολου ετσι.... με γλυτωσες απο -περιττα ισως- εξοδα ! μη σου πω οτι εφυγε και ενα βαρος απο πανω μου ξεροντας οτι δεν εχω να αγορασω εκ των προτερων αυτα τα πραματα ! αυτο θα κανω,... μετα τη γέννα βλεποντας και κάνοντας ! επισης και για το κρεβατακι εχεις απολυτο δικιο, καπως ετσι αρχισα να το σκεφτομαι και γω απο χτες το βραδυ μπορώ να πω, που αρχισα να ψαχνω και να βλεπω τιμές και τον ποσο καιρο ειναι χρησιμο.... λικνο 250 ευρω μεσο ορο που κανει για 6 μηνες μονο ! για κρεβατάκι θα παμε και εμεις με αποσπωμενο κάγκελο. Σ ευχαριστώ πολυ :wub: εγώ ειμαι στα 5 κιλά συν μεχρι πριν μερικες μερες, τωρα αν πηρα εξτρα γραμμαρια τις τελευταιες μερες παιζει χιχιχι

1 hour ago, Nancy31 είπε:

 

@elise ρώτησα τον γιατρό μου σχετικά με το εμβόλιο και μου είπε πως εδώ δεν το κάνουμε.. Για τον κοκκύτη φτάνει αυτό που κάναμε όταν ήμασταν παιδιά! Τι να πω.. Η κάθε χώρα έχει άλλες τακτικές.

 

εμενα παντως δε με ρωτησε εαν ειχα κανει σαν παιδι αυτο το εμβολιο ! και εχοντας μεγαλωσει στην ελλαδα ειναι κατα 99% πιθανό οτι το ειχα κανει ! πφφφφ να αγχωθω τι να κανω ?? ενας λογος που το εκανε περα απο το να ειμαστε εμεις ασφαλεις μη τον κολλησουμε και το μεταδώσουμε, ειναι για να μεταφερθει και στο νινι και να δημιουργησει δικά του αντισωματα.  δεν ητανε δηλαδη μονο για εμας.... μέχρι και αντιγριπικό που θα μας έκανε εαν γεννουσα ιανουαριο, γιατι τον ιανουαριο ειναι σε έξαρση ολα, αλλα μεχρι τοτε θα χει κλεισει διμηνο και θα ειναι πλεον δυνατος για κατι τετοιο ! απλα ολα αυτα ειναι για το κρίσιμο πρώτο διμηνο του μπεμπη, .. 


g1Knp1.png
 
E09Up1.png
 
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Nancy31 είπε:

Καλώς ήρθες!!! Με το καλό το μωράκι σου!!! 

Καλως ήρθες Μυροφορα... Με το καλό το μωράκι σου!! 

Καλησπέρα σε όλες... Εύχομαι να είστε όλες καλά κι εσείς και τα μωράκια σας!!! Χαίρομαι που μαζευόμαστε κι άλλες μέλλουσες μανουλιτσες του Νοεμβρίου!!! 

Εγώ έκανα σήμερα τις εξετάσεις για το συκώτι μου και βγήκαν μια χαρά.. Οπότε η φαγουρα είναι απλά τα δερματικα μου.. Θα οπλιστω με υπομονή!!! Καθώς και η καμπύλη μου βγήκα μια χαρά!! Ο αιματοκρίτης μου όμως είναι πεσμένος.. Θα δούμε! 

@elise ρώτησα τον γιατρό μου σχετικά με το εμβόλιο και μου είπε πως εδώ δεν το κάνουμε.. Για τον κοκκύτη φτάνει αυτό που κάναμε όταν ήμασταν παιδιά! Τι να πω.. Η κάθε χώρα έχει άλλες τακτικές.

Διάβασα πως πολλές αγχώνεστε για τις κινήσεις του μωρού.. Επίσης να πω πως ούτε εγώ την νιώθω πάρα πολύ μέσα στην μέρα ούτε έντονα... πάραυτα όμως την νιώθω αρκετές φορές και την νιώθω κάθε μέρα κι αυτό έχει σημασία!! Σήμερα κατά ένα περίεργο λόγο από το πρωί που έκανα την καμπύλη ως τώρα είναι πολύ ενεργητική.. Έχει όλη μέρα με χτυπάει και πραγματικά το χάρηκα.. Λέτε να ευθύνεται η γλυκόζη; 

 

Συγχαρητηρια για την καμπυλη!!! Μπραβο!!! Οσο για τον αιματοκριτη και εγω εχω αρκετα πεσμενο...ουφφ μου αυξανει συνεχεια το σιδηρο...εσενα τι σ ειπε??? 

Ναι ναι απο την γλυκοζη ειναι η εντονη κινητικοτητα . Χεχεχε!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, elise είπε:

πάρα πολυ χρήσιμο το μηνυμα σου @asteraki82 ....εχεις απολυτο δικιο, δεν το ειχα σκεφτει καθολου ετσι.... με γλυτωσες απο -περιττα ισως- εξοδα ! μη σου πω οτι εφυγε και ενα βαρος απο πανω μου ξεροντας οτι δεν εχω να αγορασω εκ των προτερων αυτα τα πραματα ! αυτο θα κανω,... μετα τη γέννα βλεποντας και κάνοντας ! επισης και για το κρεβατακι εχεις απολυτο δικιο, καπως ετσι αρχισα να το σκεφτομαι και γω απο χτες το βραδυ μπορώ να πω, που αρχισα να ψαχνω και να βλεπω τιμές και τον ποσο καιρο ειναι χρησιμο.... λικνο 250 ευρω μεσο ορο που κανει για 6 μηνες μονο ! για κρεβατάκι θα παμε και εμεις με αποσπωμενο κάγκελο. Σ ευχαριστώ πολυ :wub: εγώ ειμαι στα 5 κιλά συν μεχρι πριν μερικες μερες, τωρα αν πηρα εξτρα γραμμαρια τις τελευταιες μερες παιζει χιχιχι

εμενα παντως δε με ρωτησε εαν ειχα κανει σαν παιδι αυτο το εμβολιο ! και εχοντας μεγαλωσει στην ελλαδα ειναι κατα 99% πιθανό οτι το ειχα κανει ! πφφφφ να αγχωθω τι να κανω ?? ενας λογος που το εκανε περα απο το να ειμαστε εμεις ασφαλεις μη τον κολλησουμε και το μεταδώσουμε, ειναι για να μεταφερθει και στο νινι και να δημιουργησει δικά του αντισωματα.  δεν ητανε δηλαδη μονο για εμας.... μέχρι και αντιγριπικό που θα μας έκανε εαν γεννουσα ιανουαριο, γιατι τον ιανουαριο ειναι σε έξαρση ολα, αλλα μεχρι τοτε θα χει κλεισει διμηνο και θα ειναι πλεον δυνατος για κατι τετοιο ! απλα ολα αυτα ειναι για το κρίσιμο πρώτο διμηνο του μπεμπη, .. 

Να μην αγχωθείς καθόλου και θα σου πω γιατί.. Καταρχήν σίγουρα έχεις κάνει το εμβόλιο σαν παιδί.. Όλοι το κάναμε. 2ο δεν υπάρχει περίπτωση να σου έκανε κάτι το οποίο να ελλοχεύει κίνδυνο για το παιδί (μπορεί κάτι  να μην δούνε οι γιατροί, μπορεί κάτι να τους ξεφύγει αλλά όχι και να μην ξέρουν τι κάνουν, δεν νομίζω να συμβαίνει αυτό). Και 3ο αν είναι ίδιο με το εμβόλιο της γρίπης μην αγχώνεσαι, και εδώ το κάνουν το εμβόλιο της γρίπης απλά έτυχε τώρα εμείς που γεννάνε Νοέμβριο να μην μας καλύπτει. Είχα σκεφτεί να το κάνω κι εγώ αλλά μου είπαν ότι το μεγαλύτερο μέρος της εγκυμοσύνης μου θα είναι καλοκαίρι και εκτός από αυτό κάθε Οκτώβριο βγαίνει το καινούριο οπότε δεν θα με κάλυπτε το προηγούμενο κι έτσι αποφάσισα να μην κάνω τίποτα. Να μην φοβάσαι τίποτα.. Να είσαι ήσυχη! Καλημέρα! 

1 hour ago, Κελυ 32 είπε:

Συγχαρητηρια για την καμπυλη!!! Μπραβο!!! Οσο για τον αιματοκριτη και εγω εχω αρκετα πεσμενο...ουφφ μου αυξανει συνεχεια το σιδηρο...εσενα τι σ ειπε??? 

Ναι ναι απο την γλυκοζη ειναι η εντονη κινητικοτητα . Χεχεχε!!!

Καλημερα κορίτσι! Προς το παρόν δεν μου το έχει αυξήσει.. Θα δω τι θα μου πει την Παρασκευή που θα πάω. Εμένα είναι 2 βαθμούς κάτω από το μέσο όρο.. 37 είναι το λιγότερο και έχω 35. Και από την αρχή ήταν έτσι αλλά δεν μου το αύξησαν.. Τι να πω, θα δούμε! 

Από την γλυκοζη εεεε;;; έτσι μου έρχεται να πίνω λίγο κάθε μέρα χαχαχα!!! 

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια! Μην αγχώνεστε για τον αιματοκρίτη εγω μεχρι πριν λιγες μερες ειχα 24 και ολα καλα τωρα αρχισε να σταθεροποιείται και εχω 27 και εχω κοψει το 2 σίδηρο!

  • Μου αρέσει 1

jgJqp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...