Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Sisheido είπε:

      Κορίτσι μου λυπάμαι για την εξέλιξη... Πάντα έλεγα καλύτερα να μη πιάσω πάρα να χαθεί στη πορεία το όνειρο! 

      Αγκάλιασε το παιδάκι σου και συνέχισε όσο αντέχεις! Έχω κι εγώ ένα γιο 4ων από την 3η εμβρυομεταφορα και παλέψαμε για τα αδελφάκια... στο τέλος τα καταφέραμε με τροποποιημενο φυσικό κύκλο και γίναμε τριτεκνοι!

      Εύχομαι η βλαστοκυστουλα σας την επόμενη φορά να σας γεμίσει την αγκαλιά!!!!

      Ευχαριστώ πολύ ❤️ Φοβάμαι πως η επόμενη ωοληψια δεν θα είναι καθόλου εύκολη.Ο οργανισμός μου δεν ανταποκρίνεται καλα στα φάρμακα της διέγερσης..στα 36 μου πήραμε δέκα ωάρια και έγιναν πέντε βλαστοκυστες,εκ των οποίων έπιασε μόνο η κορούλα μου.Δλδ 25% επιτυχίας.Μου μένει άλλο ένα,δεν ξέρω αν θα πετύχει.Τωρα είμαι 39,οπότε σίγουρα θα είναι πολύ πιο δύσκολη η όλη διαδικασία..Αυτό που ελπίζω,είναι για αρχή να μην έχουμε αύριο δυσάρεστα απροοπτα με εξωμητριο...

      Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου κορίτσι μου❤️Η ιστορία σου μου δίνει κουράγιο να συνεχίσω και ελπίζω να μπορέσω να κάνω ένα ακόμη παιδάκι και εγώ ❤️

ΘΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΓΟΝΕΙΣ ΤΟΝ ΝΟΕΜΒΡΙΟ ΤΟΥ 2018


Recommended Posts

1 ώρα πρίν, Nancy31 είπε:

Να μην αγχωθείς καθόλου και θα σου πω γιατί.. Καταρχήν σίγουρα έχεις κάνει το εμβόλιο σαν παιδί.. Όλοι το κάναμε. 2ο δεν υπάρχει περίπτωση να σου έκανε κάτι το οποίο να ελλοχεύει κίνδυνο για το παιδί (μπορεί κάτι  να μην δούνε οι γιατροί, μπορεί κάτι να τους ξεφύγει αλλά όχι και να μην ξέρουν τι κάνουν, δεν νομίζω να συμβαίνει αυτό). Και 3ο αν είναι ίδιο με το εμβόλιο της γρίπης μην αγχώνεσαι, και εδώ το κάνουν το εμβόλιο της γρίπης απλά έτυχε τώρα εμείς που γεννάνε Νοέμβριο να μην μας καλύπτει. Είχα σκεφτεί να το κάνω κι εγώ αλλά μου είπαν ότι το μεγαλύτερο μέρος της εγκυμοσύνης μου θα είναι καλοκαίρι και εκτός από αυτό κάθε Οκτώβριο βγαίνει το καινούριο οπότε δεν θα με κάλυπτε το προηγούμενο κι έτσι αποφάσισα να μην κάνω τίποτα. Να μην φοβάσαι τίποτα.. Να είσαι ήσυχη! Καλημέρα! 

 

καλημερα νάνσυ μου ! σ ευχαριστώ πολυ για το μήνυμα σου, και εγώ ετσι θελω να πιστευω οτι δεν θα κανανε κάτι που θα ειχε εστω και 0,01% κινδυνο.... συνεπως θα προσπαθησω σιγα σιγα να σταματησω να σκεφτομαι αρνητικα και να αγχωνομαι συνεχεια. 

  • Μου αρέσει 1

g1Knp1.png
 
E09Up1.png
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλησπερα εγκυουλες ! πώς πανε οι κοιλιτσες ?

να ρωτησω βρε κοριτσια, απο κρέμα βάζετε τιποτα ? αν και κατα βαθος δεν πολυπιστεύω σε αυτες, αναλογα την ποιοτητα του δερματος ή θα γινουνε ραγάδες ή δε θα γινουνε. ξερω κοριτσια που βαλανε τονους κρεμες αλλα κανανε ραγαδες και ξερω και αλλες που δε βαλανε τιποτα και δεν βγαλανε ποτέ. εγώ αν κρινω γονιδιακά, και τη μαμα μου και την αδερφή μου που ποτε δεν κανανε τιποτα, και τον εαυτο μου μεχρι στιγμής που δεν εχω τιποτα, ουτε ραγαδες ουτε κυτταριτιδα, λογικά -ελπιζω- οτι δεν θα κανω καμία.. θα δειξει βεβαια μεχρι τελους... αλλα παρ ολ αυτά ετσι για τη διαδικασία περισσοτερο, μου βαζει ο άντρας μου στην κοιλια αμυγδαλέλαιο καθε μερα ή μερα παρα μερα... οχι οτι ελπιζω να γλυτωσω εαν προκειται ουτως ή αλλως να εμφανιστουνε, αλλά ετσι.. να νοιωθει οτι κατι κανει και εκεινος χιχιχιχι για πειτε μου τη δική σας αποψη, και αν τελικά εσεις βαζετε κατι.


g1Knp1.png
 
E09Up1.png
 
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, elise είπε:

καλησπερα εγκυουλες ! πώς πανε οι κοιλιτσες ?

να ρωτησω βρε κοριτσια, απο κρέμα βάζετε τιποτα ? αν και κατα βαθος δεν πολυπιστεύω σε αυτες, αναλογα την ποιοτητα του δερματος ή θα γινουνε ραγάδες ή δε θα γινουνε. ξερω κοριτσια που βαλανε τονους κρεμες αλλα κανανε ραγαδες και ξερω και αλλες που δε βαλανε τιποτα και δεν βγαλανε ποτέ. εγώ αν κρινω γονιδιακά, και τη μαμα μου και την αδερφή μου που ποτε δεν κανανε τιποτα, και τον εαυτο μου μεχρι στιγμής που δεν εχω τιποτα, ουτε ραγαδες ουτε κυτταριτιδα, λογικά -ελπιζω- οτι δεν θα κανω καμία.. θα δειξει βεβαια μεχρι τελους... αλλα παρ ολ αυτά ετσι για τη διαδικασία περισσοτερο, μου βαζει ο άντρας μου στην κοιλια αμυγδαλέλαιο καθε μερα ή μερα παρα μερα... οχι οτι ελπιζω να γλυτωσω εαν προκειται ουτως ή αλλως να εμφανιστουνε, αλλά ετσι.. να νοιωθει οτι κατι κανει και εκεινος χιχιχιχι για πειτε μου τη δική σας αποψη, και αν τελικά εσεις βαζετε κατι.

Καλησπερα!!! Σημερα πηγα και γιατρο... Ολα ειναι καλσ και μ εξηγησε οτι ο λογος που δεν την νιωθω τοσο συχνα ειναι γιατι ειναι σε ισχιακη προβολη... Ετσι εξηγειται γιατι νιωθω πιο χαμηλα χτυπηματακια...

Οσο για την κρεμα εγω βαζω μια κρεμα αλλα γενικα την ξεχναω..δεν βαζω καθε μερα!!!

Link to comment
Share on other sites

@Κελυ 32 μπράβο, τέλεια!!! Τι εννοεί σε ισχιακη προβολή;; έχει να κάνει με τον πλακούντα; γιατί κι εγώ κάπου διάβασα ότι το αν νιώθουμε πολύ ή λίγο τα μωρά μας έχει να κάνει με τον πλακούντα αν είναι πρόσθιος ή οπίσθιος. Εννοεί και τέτοιο;

 

@elise εγώ επειδή ξεκίνησα με τον γιατρό μου έξω, όταν έφτασα στον τρίτο μήνα μου είπε ότι πρέπει από εδώ και πέρα να ενυδατωνω καλά το  δέρμα. Μου έδωσε λοιπόν για τις ραγάδες μία της frezyderm και μου είπε να πάρω και μια καλή ενυδατική για το υπόλοιπο σώμα όποια θέλω. Όμως μου απαγόρευσε τα έλαια.. Πιθανώς επειδή λένε ότι έχουν ενοχοποιηθεί για συσπάσεις... Τώρα για να είμαι ειλικρινής ξέρω πολλές που χρησιμοποιούν έλαια και είναι κάποιοι γιατροί που τα επιτρέπουν, οπότε σκέφτομαι μήπως ο γιατρός μου έχει κάποιου είδους συμφωνία με την συγκεκριμένη εταιρία και γι αυτό την προωθεί. Αλλά και πάλι αμφιταλαντευομαι γιατί θα μπορούσε απλά να μην τα προτείνει αλλά όχι να τα απαγορεύσει. Έχω σκοπό να ρωτήσω τον άλλο μου γιατρό να δω αν θα μου το επιτρέψει γιατί η αλήθεια είναι ότι συμφέρει πολύ οικονομικά. Και σίγουρα συμφωνώ ότι είναι θέμα σώματος.. Εμένα μόνο η κοιλιά με νοιάζει να μην κάνει ραγάδες τα υπόλοιπα σημεία δεν με πειράζουν!

Τα φιλιά μου!! 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Nancy31 είπε:

@Κελυ 32 μπράβο, τέλεια!!! Τι εννοεί σε ισχιακη προβολή;; έχει να κάνει με τον πλακούντα; γιατί κι εγώ κάπου διάβασα ότι το αν νιώθουμε πολύ ή λίγο τα μωρά μας έχει να κάνει με τον πλακούντα αν είναι πρόσθιος ή οπίσθιος. Εννοεί και τέτοιο;

 

@elise εγώ επειδή ξεκίνησα με τον γιατρό μου έξω, όταν έφτασα στον τρίτο μήνα μου είπε ότι πρέπει από εδώ και πέρα να ενυδατωνω καλά το  δέρμα. Μου έδωσε λοιπόν για τις ραγάδες μία της frezyderm και μου είπε να πάρω και μια καλή ενυδατική για το υπόλοιπο σώμα όποια θέλω. Όμως μου απαγόρευσε τα έλαια.. Πιθανώς επειδή λένε ότι έχουν ενοχοποιηθεί για συσπάσεις... Τώρα για να είμαι ειλικρινής ξέρω πολλές που χρησιμοποιούν έλαια και είναι κάποιοι γιατροί που τα επιτρέπουν, οπότε σκέφτομαι μήπως ο γιατρός μου έχει κάποιου είδους συμφωνία με την συγκεκριμένη εταιρία και γι αυτό την προωθεί. Αλλά και πάλι αμφιταλαντευομαι γιατί θα μπορούσε απλά να μην τα προτείνει αλλά όχι να τα απαγορεύσει. Έχω σκοπό να ρωτήσω τον άλλο μου γιατρό να δω αν θα μου το επιτρέψει γιατί η αλήθεια είναι ότι συμφέρει πολύ οικονομικά. Και σίγουρα συμφωνώ ότι είναι θέμα σώματος.. Εμένα μόνο η κοιλιά με νοιάζει να μην κάνει ραγάδες τα υπόλοιπα σημεία δεν με πειράζουν!

Τα φιλιά μου!! 

Ισχιακη προβολη εννοει οτι το μωρο εχει το κεφαλακι του στον ομφαλο και τα ποδαρακια προς τα κατω..προς τη μητρα...Οποτε γι αυτο δεν ακουω πολυ εντονα τις κινησεις και γενικα οταν τις ακουω τις ακουω προς τα χαμηλα. . ..Οποτε δεν θα ξαναγχωθω...Στις κινησεις παιζουν ρολο πολλα!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γειά σας κορίτσια! Εγώ βάζω το bio oil αλλά κο εγώ πιστεύω πως λίγο μια ιδέα είναι όλα αυτά. Το αμυγδαλελαιο έχω ακόυσει κι εγω πως κάνει καλή δουλειά. Εγώ προσπαθώ να πίνω και πολύ νερό, ειδικά με αυτήν τη ζέστη...

εγώ την Πέμπτη έχω ραντεβού για υπέρηχο κ θα μου δώσει και εξετάσεις να κάνω, λογικά και την καμπύλη ζαχάρου.

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα, κορίτσια! Πώς είστε; Χάθηκα λίγο αλλά κάτι η αμνιοπαρακέντηση και οι φόβοι μου, κάτι που ανακαινίζουμε λίγο το σπίτι, πέρασε ο καιρός και διάβασα τα νέα σας μαζεμένα. Χαίρομαι που είστε όλες καλά.

Κι εγώ εδώ και ένα μήνα περίπου αφότου έκανα την αμνιοπαρακέντηση, ηρέμησα και χαλάρωσα. Κλείστηκα, βέβαια, στο σπίτι για 15 μέρες και ουσιαστικά δεν έκανα τίποτα αλλά οκ. Πιο πολύ ο φόβος μου ήταν μην πάει κάτι στραβά αλλά τέλος καλό, όλα καλά! Φανταστείτε, χθες που έκανα τη β' επιπέδου, δεν έδωσα ιδιαίτερη σημασία αφού ξέρω ότι είναι απολύτως καλά το αγόρι μου. Α, ναι, δε σας είπα, είναι αγόρι! Και απ'ό,τι φαίνεται, θα βγει ψηλός σαν τον μπαμπά του, τσουπωτούλης και τσαχπίνης! :wub:  Εν τω μεταξύ, ανησυχούσα λίγο που δεν ένιωθα φτερουγίσματα κτλ αλλά ήταν μέχρι να κάνει την αρχή. Κλωτσάει σχεδόν όλη μέρα τώρα και απλά το απολαμβάνω! Από κιλά είμαι σταθερή στα +8, όλα στην κοιλιά και στο στήθος που καλπάζει! Πήγα στα μαγαζιά για σουτιέν και δοκίμασα όλα τα νούμερα. Από 70, τώρα φοράω 90-95! Η δυσκοιλιότητα μετά την αμνιοπαρακέντηση έφυγε εντελώς και επανήλθα στο φυσιολογικό μου. Δεν ξέρω αν είναι ψυχολογικό γιατί με είχε φοβίσει ο γιατρός να μη σφίγγομαι αλλά μια χαρά με βόλεψε! Οι καούρες ξεκίνησαν και ο γιατρός πρότεινε maalox και περιόρισα το αλάτι γιατί σε συνδυασμό με τη ζέστη, τα πόδια μου γίνονται αγνώριστα από το πρήξιμο! Φανταστείτε ότι φοράω μόνο σαγιονάρες. Εσείς έχετε τέτοιο θέμα; Για την καμπύλη σακχάρου θα πάω τέλος του μήνα δηλ στην 26η εβδομάδα, τότε μου είπε ότι γίνεται. Μπάνια δεν έχω κάνει ακόμα γιατί είχα απαγορευτικό λόγω της αμνιο αλλά αύριο θα πάω στα μαγαζιά για μαγιώ και βουρ στις παραλίες! Από βδομάδα θα πάω και στο 1ο μου σεμινάριο θηλασμού, αν και μου είπαν ότι η σύμβουλος θηλασμού βοηθάει πολύ περισσότερο από ένα γενικό σεμινάριο. Εσείς έχετε αρχίσει να το ψάχνετε ή ακόμα; Σας βομβάρδισα με ερωτήσεις πωπω! Δε λέω άλλα!

  • Μου αρέσει 1

SF6pp3.pnguvYdp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 40 λεπτά , VictorVictoria είπε:

Kαλησπέρα, κορίτσια! Πώς είστε; Χάθηκα λίγο αλλά κάτι η αμνιοπαρακέντηση και οι φόβοι μου, κάτι που ανακαινίζουμε λίγο το σπίτι, πέρασε ο καιρός και διάβασα τα νέα σας μαζεμένα. Χαίρομαι που είστε όλες καλά.

Κι εγώ εδώ και ένα μήνα περίπου αφότου έκανα την αμνιοπαρακέντηση, ηρέμησα και χαλάρωσα. Κλείστηκα, βέβαια, στο σπίτι για 15 μέρες και ουσιαστικά δεν έκανα τίποτα αλλά οκ. Πιο πολύ ο φόβος μου ήταν μην πάει κάτι στραβά αλλά τέλος καλό, όλα καλά! Φανταστείτε, χθες που έκανα τη β' επιπέδου, δεν έδωσα ιδιαίτερη σημασία αφού ξέρω ότι είναι απολύτως καλά το αγόρι μου. Α, ναι, δε σας είπα, είναι αγόρι! Και απ'ό,τι φαίνεται, θα βγει ψηλός σαν τον μπαμπά του, τσουπωτούλης και τσαχπίνης! :wub:  Εν τω μεταξύ, ανησυχούσα λίγο που δεν ένιωθα φτερουγίσματα κτλ αλλά ήταν μέχρι να κάνει την αρχή. Κλωτσάει σχεδόν όλη μέρα τώρα και απλά το απολαμβάνω! Από κιλά είμαι σταθερή στα +8, όλα στην κοιλιά και στο στήθος που καλπάζει! Πήγα στα μαγαζιά για σουτιέν και δοκίμασα όλα τα νούμερα. Από 70, τώρα φοράω 90-95! Η δυσκοιλιότητα μετά την αμνιοπαρακέντηση έφυγε εντελώς και επανήλθα στο φυσιολογικό μου. Δεν ξέρω αν είναι ψυχολογικό γιατί με είχε φοβίσει ο γιατρός να μη σφίγγομαι αλλά μια χαρά με βόλεψε! Οι καούρες ξεκίνησαν και ο γιατρός πρότεινε maalox και περιόρισα το αλάτι γιατί σε συνδυασμό με τη ζέστη, τα πόδια μου γίνονται αγνώριστα από το πρήξιμο! Φανταστείτε ότι φοράω μόνο σαγιονάρες. Εσείς έχετε τέτοιο θέμα; Για την καμπύλη σακχάρου θα πάω τέλος του μήνα δηλ στην 26η εβδομάδα, τότε μου είπε ότι γίνεται. Μπάνια δεν έχω κάνει ακόμα γιατί είχα απαγορευτικό λόγω της αμνιο αλλά αύριο θα πάω στα μαγαζιά για μαγιώ και βουρ στις παραλίες! Από βδομάδα θα πάω και στο 1ο μου σεμινάριο θηλασμού, αν και μου είπαν ότι η σύμβουλος θηλασμού βοηθάει πολύ περισσότερο από ένα γενικό σεμινάριο. Εσείς έχετε αρχίσει να το ψάχνετε ή ακόμα; Σας βομβάρδισα με ερωτήσεις πωπω! Δε λέω άλλα!

Μπραβοοο !!! Συγχαρητηρια για την αμνιο!!! Τωρα να ηρεμησεις και να το απολαυσεις!!! Εγω παλι δεν νιωθω πολυ την μπεμπα μου και ειμαι συνεχεια με ενα μονιμο αγχος και ξαπλωνω να δω ποτε θα την ακουσω...ποτε θα περασει αυτο το αγχος?? Ο γιατρος ειπε οτι ειναι φυσιολογικο γιατι λογω της θεσης του μωρου (ισχιακη προβολη) δεν βοηθαει να ακουω συχνα τις κινησεις!!

 

Link to comment
Share on other sites

@VictorVictoria υπέροχα τα νέα σου ! χαιρομαι που ολα ειναι καλα !! εγω εκανα καμπυλη ζαχαρου και ειναι απολυτα φυσιολογικα ολα. εχει πεσει ο σιδηρος /φεριτίνη/ αιματοκριτης σε σχεση με τα νουμερα των πρωτων μηνων, αλλά οχι σε επικινδυνα επιπεδα, δε μου αυξησε δοση σε τιποτα, συνεχιζω τις καθημερινες βιταμινες και αυτο τιποτα αλλο. επισης διαβασα καπου οτι απο αυτο το μήνα και μεχρι το τελος τα νινάκια δεν τραβάνε πλεον τοσο σιδηρο... ειναι όντως ετσι ή μπαα ? οσο για το πρηξιμο εγω ειμαι μια χαρα, δεν εχω αλλαξει τιποτα γενικα στη διατροφη μου ουτε μπορω να πω οτι πρηζομαι. αμα ζεσταθώ παρα πολύ μονο οκ λογικο να σφιγγει λιγο η βερα μου, και να πρηζονται λιιιγο τα ποδια μου, αλλα με το που μπω στο κλιματιστικό ...."συρρικνώνομαι" παλι χεχεχεχ

@Κελυ 32 ουτε εγώ τον νοιωθω συχνα τον μπεμπη τις τελευταιες μερες. αλλα δεν αγχωνομαι πλεον, κουραστηκα να αγχωνομαι.. νταξει μες την ημερα γενικά κινουμαι κιολας περα δωθε και τοτε ειναι που δε νοιωθω τιποτα, τα βραδυα που πεφτω για υπνο και ειμαι ηρεμη και ησυχη δίνει "σήμα" και οκ... κατα τ αλλα μες την ημερα τιποτα.. τι να πω...


g1Knp1.png
 
E09Up1.png
 
Link to comment
Share on other sites

@Κελυ 32 σ'ευχαριστώ! Πραγματικά ήταν μέχρι να την κάνω την αμνιο. Αφού την έκανα και πήγαν όλα καλά, έφυγε ένα μεγάλο μερίδιο του άγχους που είχα. 'Οσο για τις κινήσεις, νομίζω ότι παίζουν πολλά ρόλο. Και αυτό που σου είπε ο γιατρός αλλά και το πόσο δραστήρια είσαι και σε ποια εβδομάδα είσαι. Εγώ πχ άργησα να τον καταλάβω, γύρω στην 20ή εβδομάδα. Τώρα στην 23η είναι αισθητές οι κινήσεις του μόνο όταν κάθομαι ή είμαι ξαπλωμένη. 'Ορθια και εν κινήσει δεν καταλαβαίνω τίποτα. Μήπως λοιπόν είσαι και περισσότερο δραστήρια; 

@elise δεν ξέρω να σου πω για το σίδηρο. Γενικά μια χαρά σε βρίσκω! Θα έλεγα ότι σε κρατάει σε καλά επίπεδα το κλίμα του Βελγίου αλλά τελικά παντού ζέστη κάνει φέτος. Εγώ τη βέρα μου την έβγαλα με το που τελείωσε η εξωσωματική αλλά ειδικά οι αστράγαλοί μου και το coup de pied πραγματικά δεν αναγνωρίζονται από τότε που φούντωσε η ζέστη. 'Ολο κάθομαι σαν την Κλεοπάτρα με τα πόδια ψηλά για να ξεπρήζονται! :lol: Από μαγιώ πώς τα πήγες τώρα που ήρθες για διακοπές; Βρήκες τίποτα καλό; Εγώ όσο έχω κοιτάξει, τα εγκυμοσύνης πχ Mothercare είναι πολύ βαρετά και νομίζω άχρηστα για του χρόνου. Από την άλλη, τα ωραία μπικίνι κινούνται σε νούμερα petite. 


SF6pp3.pnguvYdp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 6 λεπτά , VictorVictoria είπε:

 

@elise δεν ξέρω να σου πω για το σίδηρο. Γενικά μια χαρά σε βρίσκω! Θα έλεγα ότι σε κρατάει σε καλά επίπεδα το κλίμα του Βελγίου αλλά τελικά παντού ζέστη κάνει φέτος. Εγώ τη βέρα μου την έβγαλα με το που τελείωσε η εξωσωματική αλλά ειδικά οι αστράγαλοί μου και το coup de pied πραγματικά δεν αναγνωρίζονται από τότε που φούντωσε η ζέστη. 'Ολο κάθομαι σαν την Κλεοπάτρα με τα πόδια ψηλά για να ξεπρήζονται! :lol: Από μαγιώ πώς τα πήγες τώρα που ήρθες για διακοπές; Βρήκες τίποτα καλό; Εγώ όσο έχω κοιτάξει, τα εγκυμοσύνης πχ Mothercare είναι πολύ βαρετά και νομίζω άχρηστα για του χρόνου. Από την άλλη, τα ωραία μπικίνι κινούνται σε νούμερα petite. 

καήκαμε και στο Βέλγιο !! εχει να βρεξει κανα 3μηνο, ολα τα γρασιδια εχουνε κιτρινισει, και στη μισή χώρα -τη δυτική ευτυχώς- βγαλανε απαγορευτικο εδώ και καιρο ! να μην πλενουν αμαξια, να μην ποτιζουνε τον κηπο με ποσιμο νερο και να μην κανουνε μισή ωρα μπανιο λολ οσοι εχουνε βέβαια συστημα που τραβαει νερό απο την γη, που δεν ειναι ποσιμο αλλα μονο για ποτισμα, -το εχουμε εμεις αυτο- μπορουνε να ποτιζουνε. συνεπως εχουμε διατηρησει το πρασινο στον κηπο μας! χτες 34 βαθμους σημερα 36,... καήκαμε ! σαν σύνολο εκανε ΠΑΡΑ πολλες μερες φετος τετοιες θερμοκρασιες, και τον υπολοιπο καιρο στους 30-31 βαθμους. μεθαυριο ξανα επιστρεφω στην ελλαδα, χιχι θα επιστρεψω σεπτεβριο παλι εδω Βελγιο. απο μαγιώ αγόρασα ενα σαν αθλητικο μπουστακι που στην πλατη ειναι Χ συνεπως δεν "κοβουνε" οι τιράντες ούτε πόνο στο σβερκο προκαλει -δεν εχει δλδ δεσιμο πισω- (βαρυνε το ατιμο το στηθος πωπωπω, νεα εμπειρια για εμενα !!) που κρατάει πολλά και  πολύ καλα χεχεχ  -μου λειπει το μικρο μου στηθος- και απο κατω κανονικο βρακακι, οχι με κορδελάκια μην εχουμε κανα ατυχημα :D θεωρω οτι μπορει να φορεθεί ανετα και απο του χρονου, αλλά εγώ δε θελω γιατί καλύπτει αρκετα και δεν γινεται ωραιο το μαυρισμα, κατα τ αλλα ειναι πανεμορφο μαγιώ. το πηρα απο εδώ απο το Βέλγιο τοπικό μαγαζί, 30 ευρώ. αγνωστη μαρκα... 


g1Knp1.png
 
E09Up1.png
 
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, VictorVictoria είπε:

@Κελυ 32 σ'ευχαριστώ! Πραγματικά ήταν μέχρι να την κάνω την αμνιο. Αφού την έκανα και πήγαν όλα καλά, έφυγε ένα μεγάλο μερίδιο του άγχους που είχα. 'Οσο για τις κινήσεις, νομίζω ότι παίζουν πολλά ρόλο. Και αυτό που σου είπε ο γιατρός αλλά και το πόσο δραστήρια είσαι και σε ποια εβδομάδα είσαι. Εγώ πχ άργησα να τον καταλάβω, γύρω στην 20ή εβδομάδα. Τώρα στην 23η είναι αισθητές οι κινήσεις του μόνο όταν κάθομαι ή είμαι ξαπλωμένη. 'Ορθια και εν κινήσει δεν καταλαβαίνω τίποτα. Μήπως λοιπόν είσαι και περισσότερο δραστήρια; 

@elise δεν ξέρω να σου πω για το σίδηρο. Γενικά μια χαρά σε βρίσκω! Θα έλεγα ότι σε κρατάει σε καλά επίπεδα το κλίμα του Βελγίου αλλά τελικά παντού ζέστη κάνει φέτος. Εγώ τη βέρα μου την έβγαλα με το που τελείωσε η εξωσωματική αλλά ειδικά οι αστράγαλοί μου και το coup de pied πραγματικά δεν αναγνωρίζονται από τότε που φούντωσε η ζέστη. 'Ολο κάθομαι σαν την Κλεοπάτρα με τα πόδια ψηλά για να ξεπρήζονται! :lol: Από μαγιώ πώς τα πήγες τώρα που ήρθες για διακοπές; Βρήκες τίποτα καλό; Εγώ όσο έχω κοιτάξει, τα εγκυμοσύνης πχ Mothercare είναι πολύ βαρετά και νομίζω άχρηστα για του χρόνου. Από την άλλη, τα ωραία μπικίνι κινούνται σε νούμερα petite. 

Η αληθεια ειναι οτι ειμαι συνεχεια στο ποδι..Οταν ξαπλωνω και ηρεμω την ακουω πιο πολυ...εχεις δικιο σ αυτο!!!

7 ώρες πρίν, elise είπε:

@VictorVictoria υπέροχα τα νέα σου ! χαιρομαι που ολα ειναι καλα !! εγω εκανα καμπυλη ζαχαρου και ειναι απολυτα φυσιολογικα ολα. εχει πεσει ο σιδηρος /φεριτίνη/ αιματοκριτης σε σχεση με τα νουμερα των πρωτων μηνων, αλλά οχι σε επικινδυνα επιπεδα, δε μου αυξησε δοση σε τιποτα, συνεχιζω τις καθημερινες βιταμινες και αυτο τιποτα αλλο. επισης διαβασα καπου οτι απο αυτο το μήνα και μεχρι το τελος τα νινάκια δεν τραβάνε πλεον τοσο σιδηρο... ειναι όντως ετσι ή μπαα ? οσο για το πρηξιμο εγω ειμαι μια χαρα, δεν εχω αλλαξει τιποτα γενικα στη διατροφη μου ουτε μπορω να πω οτι πρηζομαι. αμα ζεσταθώ παρα πολύ μονο οκ λογικο να σφιγγει λιγο η βερα μου, και να πρηζονται λιιιγο τα ποδια μου, αλλα με το που μπω στο κλιματιστικό ...."συρρικνώνομαι" παλι χεχεχεχ

@Κελυ 32 ουτε εγώ τον νοιωθω συχνα τον μπεμπη τις τελευταιες μερες. αλλα δεν αγχωνομαι πλεον, κουραστηκα να αγχωνομαι.. νταξει μες την ημερα γενικά κινουμαι κιολας περα δωθε και τοτε ειναι που δε νοιωθω τιποτα, τα βραδυα που πεφτω για υπνο και ειμαι ηρεμη και ησυχη δίνει "σήμα" και οκ... κατα τ αλλα μες την ημερα τιποτα.. τι να πω...

Πιστευω τωρα που θα μεγαλωσουν πιο πολυ τα μωρακια θα τα ακουμε περισσοτερο!!! Κ εγω ολη μερα κινουμαι συνεχεια και δεν ακουω τιποτα..Συνηθως την ακουω το βραδυ που ξαπλωνω...

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κι από μένα εγκυούλες μου!!! Χαίρομαι που είστε όλες καλά!!! 

@VictorVictoria τέλεια τα νέα σου..!! Μπορείς να απολαύσεις την εγκυμοσύνη σου στο έπακρο!!!

Να πω κι εγώ για το μαγιό μου..εγώ το πήρα από τα Λητώ, ολόσωμο και με δείκτη προστασίας 50+ παρακαλώ!!! Ευτυχώς βέβαια είναι από εκείνα που κρατάνε το στήθος (είχα θέμα από πάντα μιας και είχα πάντα μεγάλο στήθος)!!! 30€ με την έκπτωση και νομίζω θα με βολέψει και για του χρόνου!!! 

Όσο για τις κινήσεις.. η μπέμπα μου έχει αρχίσει και του δίνει και καταλαβαίνει... Όλη μέρα κλωτσαει.. Όρθια, ξαπλωτή, εν κινήσει.. Με έχει χαροποιήσει ιδιαίτερα αυτό το γεγονός.. Είναι σαν να καταλαβαίνει, της μιλάω συνέχεια και τσουπ μου ρίχνει μια σαν να λέει "ναι μαμά εδώ είμαι" :x το απολαμβάνω περισσότερο από κάθετι!! Είναι απίστευτο συναίσθημα.. Ο, τι καλύτερο έχω ζήσει ως τώρα!! 

Τα φιλιά μου σε όλες!!! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από μένα κορίτσια! μόλις σας ανακάλυψα! Έχω ΠΗΤ 4/11.  Είμαι ξάπλα εδώ και ένα μήνα λόγω ανεπάρκειας τραχήλου... ελπιζω να τραβήξει όσο περισσότερο γίνεται... με το καλό για όλες μας!


Yhozp2.pngKUDQ.png

Link to comment
Share on other sites

@bella32 Καλώς ήρθες. Όλα καλά θα πάνε.

 Εγώ δεν έχω κάνει ακόμη καμπύλη ζαχάρου αρχές Σεπτεμβρίου θα την κάνω. Πήγα την Πέμπτη στο γιατρό, όλα μια χαρά, 835 γραμ. είναι η μπέμπα. Τώρα πια την καταλαβαίνω αρκετές φορές μέσα στη μέρα αλλά σίγουρα όταν ξαπλώσω και χαλαρώσω.

εχει αρχίσει να με πιάνει ένας μικρός πανικός όσο συνειδητοποιώ οτι περνάει ο καιρός.... και πλησιάζουμε.... εσείς έχετε ετοιμάσει τίποτα απο τώρα; Εγώ παρήγγειλα κούνια και καθησματάκι αυτοκινήτου, καρότσι έχω απο την νύφη μου.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...