Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Οπότε απ' όσο καταλαβαίνω,αυτό μπορεί να συμβεί και με τον προεμφυτευτικο.Να είναι ένα έμβρυο τσεκαρισμενο υγιές και κατά τη διαίρεση να προκύψει κάποια ανωμαλία..άρα είναι τελείως θέμα τύχης..

      Προεμφυτευτικός γίνεται συνήθως σε βλαστοκυστες όπου έχουν γίνει οι διαιρέσεις και βλέπει το έμβρυο για χρωμοσωμικες ανωμαλίες. Από εκεί και πέρα η φύση αποβάλει όσα έμβρυα δεν είναι καλά, κάποιες φορές όμως (ελάχιστες ευτυχώς) καταφέρνουν και προχωράνε. Αυτά ή χάνονται στις πρώτες εβδομάδες της κύησης ή γεννούνται με τα προβλήματα που ξέρουμε. Εσυ είχες ένα υγιές έμβρυο στα τέσσερα, στατιστικά πολύ καλά. Είσαι σε πολύ φυσιολογικά πλαίσια. Δεν μπορεί όλο τα έμβρυα να είναι καλά. Μην αγχώνεσαι, απλά μην αφήσεις πολύ τον καιρό να περάσει!

Θα γίνουμε Γονείς τον Δεκέμβριο του 2018 :-)


Recommended Posts

@Dimitra K μην αγχωνεσαι με το βαρος! Και μενα τοσο ηταν, ο γιατρος μου ελεγε θα ειναι μικρο μπεμπακι αλλα τελικα εκανε το αλμα και πηρε! Τωρα μου ειπε οτι θα τα φτασει τα 3 κιλα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα κοριτσια. @Dimitra K χρονια πολλα κοριτσι μου!!! Να σε χαιρονται οσοι σε αγαπανε και εσυ εκεινους. Με το καλο το παιδακι σου κοπελα μου γλυκια!!! 

Εμενα μην με παιρνεις σαν μετρο συγκρισης. Ο δικος μου ειναι χοντρουλης χαχαχα, ειναι πιο πανω απο το φυσιολογικο για τις βδομαδες του. Παντα πιο μεγαλο εβγαινε σε ολους τους υπερηχους. Οποτε μην αγχωνεσαι. Δεν σημαινει οτι ολα τα μωρα θα παρουν το ιδιο, μπορει εσενα να παρει τα μεγιστα τωρα. 


0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!!!!!!! @sun38 τις πρώτες μέρες ειδικά η 1η βδομάδα με ζορισε πολύ γτ έτρωγα ότι ήθελα.εοχα και Καλή καμπύλη οπότε δεν με έμοιαζε.οταν όμως βγήκε το προβληματάκι πείνα γουργουρισματα.απλα το συνηθιζεις.τωρα για την υπογλυκαιμία πάρε σοκολατάκια σοκοφρετακια κάτι να χεις να τρως αν νιώθεις ότι ζαλιζεσαι.το έπαθα και ευτυχώς είχα στο σπίτι.τρως ένα και συνέρχεσαι.

Με το σεισμό ξύπνησα κι εγώ.ειναι και ο μεγαλύτερος φόβος μου.το σεισμό του 99 στην Αθη να ποτέ δεν τον ξεπέρασα επομένως χεζομαι πάνω μου.

@Dimitra K Χρόνια πολλά πολύχρονη!!!!!!!άντε φέτος γιορτάζεις με τη κοιλίτσα Σου!!!!!!!ρε μη φοβάσαι για το βάρος.τωρα είναι που παίρνουν βάρος.μια χαρά Είναι!! !!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα κ Χρόνια πολλά στους εορτάζοντες!!

Καλεεεεε κ εγώ κατάλαβα τον σεισμό.....παναγία μου..στην αρχή νόμιζα πβς έβλεπα όνειρο..:huh:

Loyloy σε λίγο θα δείς τι ωραία που είναι....άλλη φάση ζωής!Ετσι κ μένα..τινάζεται ο μπόμπιρας..πετάγεται η μαμά!χαχαχα:tongue:

Τώρα τελευταία με πονάει κ στο πιπί χαμηλα..μιλάμε σουβλιές μου ρίχνει..αφου νομίζω πως θα δώ κανένα χέρι να βγαίνει.Α!έχουν γυρίσει τα μωράκια σας με το κεφάλι προς τα κάτω;

Εμενα τον προηγούμενο μήνα ήταν πανω...τώρα όμως νομίζω πως γύρισε γιατι νιώθω χαμηλά τον λόξυγκα του!

Sun και ζάχαρο εε;κάνε λίγη υπομονή..Με τον μικρό έχεις βοήθεια;;Κ τελικά θα κάνεις αφαίρεση μήτρας;

Εγώ έκλεισα την 30εβδ..θέλω να πιστεύω ότι είναι 1500κιλό!Έχω άγχος για σήμερα..κ οι ώρες δε παιρνούν...

ΒαλεντίναΧρήστος τα έχεις πλύνει όοοολα;;;Εγω λέω απο την άλλη βδομάδα να πλύνω..αυτή θα καθαρίσω καρεκλάκι αυτοκινητου κ πορτ μπεμπε.

Dimitra πολυχρονη!Νομίζω πως δεν χρειάζεται να ανησυχείς για το βάρος..αν θέλεις ρώτησε κ τον γιατρό σου.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , zamia είπε:

Kαλημέρα κ Χρόνια πολλά στους εορτάζοντες!!

Καλεεεεε κ εγώ κατάλαβα τον σεισμό.....παναγία μου..στην αρχή νόμιζα πβς έβλεπα όνειρο..:huh:

Loyloy σε λίγο θα δείς τι ωραία που είναι....άλλη φάση ζωής!Ετσι κ μένα..τινάζεται ο μπόμπιρας..πετάγεται η μαμά!χαχαχα:tongue:

Τώρα τελευταία με πονάει κ στο πιπί χαμηλα..μιλάμε σουβλιές μου ρίχνει..αφου νομίζω πως θα δώ κανένα χέρι να βγαίνει.Α!έχουν γυρίσει τα μωράκια σας με το κεφάλι προς τα κάτω;

Εμενα τον προηγούμενο μήνα ήταν πανω...τώρα όμως νομίζω πως γύρισε γιατι νιώθω χαμηλά τον λόξυγκα του!

Sun και ζάχαρο εε;κάνε λίγη υπομονή..Με τον μικρό έχεις βοήθεια;;Κ τελικά θα κάνεις αφαίρεση μήτρας;

Εγώ έκλεισα την 30εβδ..θέλω να πιστεύω ότι είναι 1500κιλό!Έχω άγχος για σήμερα..κ οι ώρες δε παιρνούν...

ΒαλεντίναΧρήστος τα έχεις πλύνει όοοολα;;;Εγω λέω απο την άλλη βδομάδα να πλύνω..αυτή θα καθαρίσω καρεκλάκι αυτοκινητου κ πορτ μπεμπε.

Dimitra πολυχρονη!Νομίζω πως δεν χρειάζεται να ανησυχείς για το βάρος..αν θέλεις ρώτησε κ τον γιατρό σου.

Εδώ και ένα μηνα είμαστε με το κεφάλι Κατ ω!!!!!!!!νιώθω εκεί κάτι περίεργα να με πιάνει να παίζει κάτι κάνει συνέχεια.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 34 λεπτά , zamia είπε:

Kαλημέρα κ Χρόνια πολλά στους εορτάζοντες!!

Καλεεεεε κ εγώ κατάλαβα τον σεισμό.....παναγία μου..στην αρχή νόμιζα πβς έβλεπα όνειρο..:huh:

Loyloy σε λίγο θα δείς τι ωραία που είναι....άλλη φάση ζωής!Ετσι κ μένα..τινάζεται ο μπόμπιρας..πετάγεται η μαμά!χαχαχα:tongue:

Τώρα τελευταία με πονάει κ στο πιπί χαμηλα..μιλάμε σουβλιές μου ρίχνει..αφου νομίζω πως θα δώ κανένα χέρι να βγαίνει.Α!έχουν γυρίσει τα μωράκια σας με το κεφάλι προς τα κάτω;

Εμενα τον προηγούμενο μήνα ήταν πανω...τώρα όμως νομίζω πως γύρισε γιατι νιώθω χαμηλά τον λόξυγκα του!

Sun και ζάχαρο εε;κάνε λίγη υπομονή..Με τον μικρό έχεις βοήθεια;;Κ τελικά θα κάνεις αφαίρεση μήτρας;

Εγώ έκλεισα την 30εβδ..θέλω να πιστεύω ότι είναι 1500κιλό!Έχω άγχος για σήμερα..κ οι ώρες δε παιρνούν...

ΒαλεντίναΧρήστος τα έχεις πλύνει όοοολα;;;Εγω λέω απο την άλλη βδομάδα να πλύνω..αυτή θα καθαρίσω καρεκλάκι αυτοκινητου κ πορτ μπεμπε.

Dimitra πολυχρονη!Νομίζω πως δεν χρειάζεται να ανησυχείς για το βάρος..αν θέλεις ρώτησε κ τον γιατρό σου.

Zamia, αυτό με το πιπι το είχα κι εγώ, τώρα έχει σταματήσει, ευτυχώς, γιατί με το που εβηχα ή φταρνιζομουν είχα ακράτεια...

Κι εγώ έχω ξεκινήσει τα πλυσίματα και σίδερο. Μερικά πράγματα για τη βαλίτσα μου λείπουν και είμαι έτοιμη! 

Link to comment
Share on other sites

Εμενα ειναι αναποδος ο γιος. Ειχα πολυ καιρο που ηταν χαμηλα και με ενοχλουσε πολυ. Και στο πιπι και στην κυστη! Νομιζα πραγματικα οτι αν εβαζα το χερι μου απο κατω, θα τον επιανα! Αλλα εδω και 2 βδομαδες εχει γυρισει και ανεβηκε ενω ηταν με το κεφαλι κατω. Τον νιωθω στην περιοχη του αφαλου.

Πλυσιματα και σιδερο εχει αναλαβει η πεθερα μου. Χιχιχι. Εγω απλα περιμενω ακομα την συρταριερα να μου ερθει και να μπορω να τα παρω να τα βαλω στη θεση τους. Βαλιτσα θα φτιαξω λεω σε καναν μηνα. Ετσι και αλλιως μονο τα δικα μου ειναι, και ακομα νυχτικο δεν εχω βρει. 

Πρεπει να ψωνισω και τα υπολοιπα λογικα. Δεν εχω παρει ακομα φορμα εξοδου για το μωρο ουτε δικα μου πραγματα τπτ. Σουτιεν θηλασμου, επιθεματα, κοχυλια, τπτ απο αυτα. Παιρνω τον χρονο μου και στο τελος δεν θα προλαβω χαχαχα


0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι από εμένα! Εγώ είμαι στην 31+5 εβδομάδα. Την Δευτέρα θα πάμε για doppler και ανυπομονούμε να δούμε πόσο έχει μεγαλώσει το μπεμπάκι μας.

Οι μετρήσεις για το ζάχαρο και οι περιορισμοί στο φαγητό είναι πολύ εκνευριστική κατάσταση. Αλλά τι να κάνουμε...Υπομονή!

Από προετοιμασίες δεν έχω τελειώσει ακόμη. Ευτυχώς για τα ρούχα θα έχω πολλή βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Τι κανουν τα κοριτσια μου??? 

@zamia ναι τα επλυνα οοοολα και τα σιδερωσααα.....

Κοριτσια μολις γυρισαμε απο το γιατρο καναμε φυσικα παλι doopler οπως καθε φορα....ολα φυσιολογικα 2κιλα η μπεμπα μας ειπε μπορει να ειναι κ 2100επειδη δεν μπορεσε να την μετρησει τελεια κουνιοταν συνεχεια.....ειναι με το κεφαλι κατω φυσικα απο τις αρχες του 7ου....

Με εβαλε στον καρδιοτογραφο κατεγραψε 3συσπασεις στο μισαωρο κ μ ειπε φουλ μαγνησιο και να προσπαθησουμε να κρατησουμε αλλες 20μερες για να ειμαστε ασφαλεις....ραντεβου 27/11 π θα ειμαι 36+2 μ εγραψε κ τις τελευταιες εξετασεις να κανω λιγο πριν παω στο ραντεβου....

Αυτα απο εμενα....εσεις τι κανετε???

 


G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα! @Dimitra K χρονια σου πολλα! 

Εγω κλασικα δουλειες απο το πρωι που δεν τελειωνουν ποτε! :) τωρα εκανα break για φαγητο και λιγη ξεκουραση και το απογευμα συνεχιζω! 

Κοριτσια την πεινα και τις μετρησεις θα τα συνηθισετε εγω το μονο προβλημα που εχω ειναι οτι ζηλευω πραγματα! Αλλα 4 εβδομαδες μου μειναν μετα θα γινει χαμος! :) σημερα βρηκα και babylino προσφορα και πηρα για τη μπουμπου μου! Σιγα σιγα ετοιμαζομαστε!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ελπίζω κορίτσια μου να έχει γυρίσει με το κεφάλι κάτω ο κύριος..γιατί όσο μεγαλωνει στενεύουν τα περιθώρια.

Αααα όλες πλενεται εεε;ισως ξεκινήσω κ εγω πιο νωρίς.Με ξεσηώσατε..:tongue:

Τι απορρυπαντικό πήρατε;Εγω septona..Γιατι το proderm καπως μου μυριζε στον γιο μου που δε μου άρεσε...κ η μυρωδιά ήτα έντονη όταν έβαζα τα ρούχανα στεγνώσουν μεσα σοτ σπίτι...ξερετε τον χειμώνα δύσκολο το στέγνωμα...

Από κιλά πως είστε;Εγω 5είχα παρεί μεχρι πριν 1 μηνα...τωρα αναμένω να δω..2στανταρ..τρωω σαν αρκούδα.χαχα:D

Εχω πάρει κ εγώ babylino πανες..αλλα σήμερα πήρα κ pampers που έχουν την ένδειξη πόσο έχει κατουρήσει..μόνο για τον πρώτο μήνα θα χρεησιμοποιήσω κ αυτες.

Από ψώνια για το μωρό δε θέλω κάτι ιδιαίτερο.το φαρμακείο του κτλ τα έχω παρει...Μένει το ρουχαλάκι για ητν έξοδο απο το μαιευτήριο  κ σελτεδάκια.

3 ώρες πρίν, Ioio είπε:

Zamia, αυτό με το πιπι το είχα κι εγώ, τώρα έχει σταματήσει, ευτυχώς, γιατί με το που εβηχα ή φταρνιζομουν είχα ακράτεια...

Κι εγώ έχω ξεκινήσει τα πλυσίματα και σίδερο. Μερικά πράγματα για τη βαλίτσα μου λείπουν και είμαι έτοιμη! 

Ιοιο κ εγω είχα κ έχω ακράτεια.

Ομως δε θα ξεχάω ποτέ στην πρώτη εγκυμοσυνη μου που δε προλάβαινα να πάω στη τουαλέτα...μου εφεγαν κανονικότατα..μετα το 3μηνο έστρωσα..

Τη μικρή σου την στέλνεις παιδικό;

Σε ποιο μαιευτήριο θα γεννήσεις;

2 ώρες πρίν, ΒαλεντιναΧρηστος είπε:

Τι κανουν τα κοριτσια μου??? 

@zamia ναι τα επλυνα οοοολα και τα σιδερωσααα.....

Κοριτσια μολις γυρισαμε απο το γιατρο καναμε φυσικα παλι doopler οπως καθε φορα....ολα φυσιολογικα 2κιλα η μπεμπα μας ειπε μπορει να ειναι κ 2100επειδη δεν μπορεσε να την μετρησει τελεια κουνιοταν συνεχεια.....ειναι με το κεφαλι κατω φυσικα απο τις αρχες του 7ου....

Με εβαλε στον καρδιοτογραφο κατεγραψε 3συσπασεις στο μισαωρο κ μ ειπε φουλ μαγνησιο και να προσπαθησουμε να κρατησουμε αλλες 20μερες για να ειμαστε ασφαλεις....ραντεβου 27/11 π θα ειμαι 36+2 μ εγραψε κ τις τελευταιες εξετασεις να κανω λιγο πριν παω στο ραντεβου....

Αυτα απο εμενα....εσεις τι κανετε???

 

Βαλεντίνα κ εγω στη πρώτη εγκυμοσυνη στο φουλ τα επερνα οοοολα.....τελη 35εβδ.τα έκοψα κ λεγαμε πως θα γεννήσω νωρίς..τελικά;;;;;39 κ 6βγηκε ο μπόμπιρας!μέσα σε 1ώρα...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Ποσες πανες πηρες @zamia ? Εγω το φοβηθηκα και πηρα 2 μικρες συσκευασιες Νο1 και 1 Νο2 και αναλογα το ποσο θα γεννηθει βλεπουμε και περνουμε! Λες να επρεπε να παρω πιο πολλα?

Εντωμεταξυ ρε κοριτσια σημερα καταλαβα οτι ετσι οπως ηρθαν τα πραγματα δε θα ειμαι μανουλα Δεκεμβριου αλλα Νοεμβριου! Ελπιζω να μη με διωξετε γιατι δε θελω να παω στην αλλη ομαδα, δε ξερω καμια :)

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , Diavolitsa είπε:

Ποσες πανες πηρες @zamia ? Εγω το φοβηθηκα και πηρα 2 μικρες συσκευασιες Νο1 και 1 Νο2 και αναλογα το ποσο θα γεννηθει βλεπουμε και περνουμε! Λες να επρεπε να παρω πιο πολλα?

Εντωμεταξυ ρε κοριτσια σημερα καταλαβα οτι ετσι οπως ηρθαν τα πραγματα δε θα ειμαι μανουλα Δεκεμβριου αλλα Νοεμβριου! Ελπιζω να μη με διωξετε γιατι δε θελω να παω στην αλλη ομαδα, δε ξερω καμια :)

Πιστεύω πως κ αυτός στο 3κιλο θα βγεί..κ οι καμπύλες αυτό δείχνουν..ετσι πήρα 2πακετα το Νο1 babylino,No1 Pampers me την ένδειξη που σας είπα 1μεγάλο πακέτο..

Κ μετά 4 το Νο2 babylino.Δε θα πάρω άλλα..εξάλλου προσφορές πάντα υπάρχουν.

Πάντως το πρώτο 2μηνο χαλάμε 8-10πάνες τη μερα!

 

αχ..δε θυμάμαι..με καισαρικη θα πας;;;;γιατι μανούλα Νοεμβρίου;

Δε σε αφήνουμε!!!!τι είναι αυτά που λες;;;;

Diavolitsa 09/12  είχα ΠΗΤ στο γιο μου!!!!!!κ γέννησα 8/12!!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 38 λεπτά , zamia είπε:

Ελπίζω κορίτσια μου να έχει γυρίσει με το κεφάλι κάτω ο κύριος..γιατί όσο μεγαλωνει στενεύουν τα περιθώρια.

Αααα όλες πλενεται εεε;ισως ξεκινήσω κ εγω πιο νωρίς.Με ξεσηώσατε..:tongue:

Τι απορρυπαντικό πήρατε;Εγω septona..Γιατι το proderm καπως μου μυριζε στον γιο μου που δε μου άρεσε...κ η μυρωδιά ήτα έντονη όταν έβαζα τα ρούχανα στεγνώσουν μεσα σοτ σπίτι...ξερετε τον χειμώνα δύσκολο το στέγνωμα...

Από κιλά πως είστε;Εγω 5είχα παρεί μεχρι πριν 1 μηνα...τωρα αναμένω να δω..2στανταρ..τρωω σαν αρκούδα.χαχα:D

Εχω πάρει κ εγώ babylino πανες..αλλα σήμερα πήρα κ pampers που έχουν την ένδειξη πόσο έχει κατουρήσει..μόνο για τον πρώτο μήνα θα χρεησιμοποιήσω κ αυτες.

Από ψώνια για το μωρό δε θέλω κάτι ιδιαίτερο.το φαρμακείο του κτλ τα έχω παρει...Μένει το ρουχαλάκι για ητν έξοδο απο το μαιευτήριο  κ σελτεδάκια.

Ιοιο κ εγω είχα κ έχω ακράτεια.

Ομως δε θα ξεχάω ποτέ στην πρώτη εγκυμοσυνη μου που δε προλάβαινα να πάω στη τουαλέτα...μου εφεγαν κανονικότατα..μετα το 3μηνο έστρωσα..

Τη μικρή σου την στέλνεις παιδικό;

Σε ποιο μαιευτήριο θα γεννήσεις;

Βαλεντίνα κ εγω στη πρώτη εγκυμοσυνη στο φουλ τα επερνα οοοολα.....τελη 35εβδ.τα έκοψα κ λεγαμε πως θα γεννήσω νωρίς..τελικά;;;;;39 κ 6βγηκε ο μπόμπιρας!μέσα σε 1ώρα...

Απο απορρυπαντικο πηρα το αρκαδι σε υγρο με πρασινο σαπουνι....

Απο την αρχη ειμαι συν 10κιλα ξεκινησα 42κατι κ σημερα π μετρηθηκα ημουν 52.200....

Μακαρι να μην μ βγει νωρις ας μπω στον μηνα μ κ ας βγει την αλλη μερα....θα κωψουμε τα φαρμακα 25/11 μολις μπω στον μηνα μ.... 

Και εγω τα pampers πηρα το ν1 2,5-5 κιλα με την ενδειξη π λετε θα ειναι μια χαρα πηρα για αρχη 4σακουλακια απο 54πανες.....

Χρονια πολλα σε οσους κ οσες γιορταζουν....


G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, zamia είπε:

Πιστεύω πως κ αυτός στο 3κιλο θα βγεί..κ οι καμπύλες αυτό δείχνουν..ετσι πήρα 2πακετα το Νο1 babylino,No1 Pampers me την ένδειξη που σας είπα 1μεγάλο πακέτο..

Κ μετά 4 το Νο2 babylino.Δε θα πάρω άλλα..εξάλλου προσφορές πάντα υπάρχουν.

Πάντως το πρώτο 2μηνο χαλάμε 8-10πάνες τη μερα!

 

αχ..δε θυμάμαι..με καισαρικη θα πας;;;;γιατι μανούλα Νοεμβρίου;

Δε σε αφήνουμε!!!!τι είναι αυτά που λες;;;;

Diavolitsa 09/12  είχα ΠΗΤ στο γιο μου!!!!!!κ γέννησα 8/12!!

Αρα λιγες πηρα...μπορει να πεταχτω να παρω αλλο ενα πακετο....

Επειδη εχω διαβητη κυησης μου ειπε οτι την 38η εβδομαδα θα με βαλει με προκληση! Οποτε παω για τελη Νοεμβρη!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...