Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 21 λεπτά , η ζωή είναι όμορφη είπε:

      Όλα μια λακούβα σε αυτή την χώρα. Το καλό είναι ότι οδηγώ εγώ πάμε μαζί (και εγώ δάσκαλος μας έφαγε η εκπαίδευση . Μα συγνώμη η μόνιμη δασκάλα έχει αναρ άδεια για όλα η αναπληρώτρια έχει μήτρα από τα lidl 😅😅 ήθελα να ξέρω τους νόμους τουσ διαβάζουν;  Καλά τα ηρεμιστικά τα βλέπω σιγά σιγά αχααχαχαχα η γιατρός είπε όλα μια χαρά με το μωρό μια μικρή αποκόλληση βλέπω όχι λακούβες και τραντάγματα 

      Ναι είναι μεγάλη αδικία οι αναρρωτικες αναπληρωτων σε σύγκριση με μονίμων. Είχαν πει θα τα εξισωναν αλλά ακόμα τίποτα.... αν οδηγείς εσύ νομίζω μια χαρά....θα πηγαίνεις αργά θα αποφεύγεις λακουβες και στο σχολειο δε θα κάνει τίποτα να κάθεται σαν πατριάρχης 😁. Προσοχή στις ιώσεις και τον πυρετό στο σχολειο...καλό είναι να μην ανεβάσουμε πυρετό στο 1ο τριμηνο ειδικά. Να φοράτε μάσκα. Στο δημοτικό κολλάς εύκολα. 

Θα γίνουμε Γονείς τον Δεκέμβριο του 2018 :-)


Recommended Posts

7 ώρες πρίν, Diavolitsa είπε:

Ρε κοριτσια  να σας πω και γω αυτο που σκεφτομαι? Εχω αγχωθει αρκετα με την προκληση που μου ειπε ο γιατρος...σημερα σκεφτομαι ολη μερα μηπως του πω να παμε κατευθειαν για καισαρικη και να αποφυγουμε ολο αυτο...οχι οτι την καισαρικη δεν τη φοβαμαι...

Καλημέρα ... πρόκληση είναι νομίζω ότι σε βάζει ο γιατρος όρο με φάρμακο για να ξεκινήσει ο τοκετός δηλαδή να κανείς διαστολή τραχήλου από μόνη σου σιγά σιγά!! Γιατί να κανείς καισαρική εάν μπορείς να γεννήσεις φυσιολογικά με πρόκληση;;; Απλά είναι λίγο χρονοβόρο σου έρχονται οι πόνοι της γεννάς σιγά σιγά γίνεται η διαστολή κ γεννάς! Πες το γιατρό να σου κάνει επισκληρίδειο για να μην καταλαβαίνεις τους πόνους! Επισκληρίδειο έχω κάνει δεν είναι κάτι! Μην φοβάσαι!

Εγω γενικώς κορίτσια έχω να σας συμβουλευσω ότι εάν δεν συντρέχει λόγος ιατρικός είτε για τη μητέρα ή για το μωρό να μην κάνετε καισαρική. Βέβαια εάν κρίνει π γιατρος ότι υπάρχει λόγος για καισαρική δεν λέω να επιμένετε κ να βάλετε σε κίνδυνο το μωρό.  Εγώ πχ επειδή ο γιος μου ήταν μεγάλο μωρό κ όπως μου λέγανε στον υπέρηχο δεν είχε εμπεδωθεί το κεφαλάκι του κάτω χαμηλά στη μήτρα κ επειδή ήμουν από εξωσωματική κ μικροκαμωμένη μου είπαν να κάνω καισαρική! Βέβαια κ εγώ συμφώνησα γιατί αποκλείεται να μπορούσα να γεννήσω ένα τόσο μεγάλο μωρό φυσιολογικά. Απλά λόγω της καισαρικης τραβάω όλα αυτά με τον πλακούντα τώρα!!! Εάν δεν είχα την καισαρική ο πλακουντας θα ανέβαινε πιο πάνω.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@loyloy ναι το πρωτοκολλο λεει οτι γυναικες με διαβητη δεν πρεπει να μενουν πανω απο 38 εβδομαδες! Ρωτα τα loyloy μου γιατι και μενα τωρα μου τα ειπε!

@sun38 ναι αυτο ακριβως ειναι αλλα επειδη συνηθως το σωμα και το μωρο δεν ειναι ετοιμα για τοκετο πολυ συχνα δεν ανταποκρινονται στα φαρμακα και καταληγουν σε καισαρικη! 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, sun38 είπε:

Καλημέρα ... πρόκληση είναι νομίζω ότι σε βάζει ο γιατρος όρο με φάρμακο για να ξεκινήσει ο τοκετός δηλαδή να κανείς διαστολή τραχήλου από μόνη σου σιγά σιγά!! Γιατί να κανείς καισαρική εάν μπορείς να γεννήσεις φυσιολογικά με πρόκληση;;; Απλά είναι λίγο χρονοβόρο σου έρχονται οι πόνοι της γεννάς σιγά σιγά γίνεται η διαστολή κ γεννάς! Πες το γιατρό να σου κάνει επισκληρίδειο για να μην καταλαβαίνεις τους πόνους! Επισκληρίδειο έχω κάνει δεν είναι κάτι! Μην φοβάσαι!

Εγω γενικώς κορίτσια έχω να σας συμβουλευσω ότι εάν δεν συντρέχει λόγος ιατρικός είτε για τη μητέρα ή για το μωρό να μην κάνετε καισαρική. Βέβαια εάν κρίνει π γιατρος ότι υπάρχει λόγος για καισαρική δεν λέω να επιμένετε κ να βάλετε σε κίνδυνο το μωρό.  Εγώ πχ επειδή ο γιος μου ήταν μεγάλο μωρό κ όπως μου λέγανε στον υπέρηχο δεν είχε εμπεδωθεί το κεφαλάκι του κάτω χαμηλά στη μήτρα κ επειδή ήμουν από εξωσωματική κ μικροκαμωμένη μου είπαν να κάνω καισαρική! Βέβαια κ εγώ συμφώνησα γιατί αποκλείεται να μπορούσα να γεννήσω ένα τόσο μεγάλο μωρό φυσιολογικά. Απλά λόγω της καισαρικης τραβάω όλα αυτά με τον πλακούντα τώρα!!! Εάν δεν είχα την καισαρική ο πλακουντας θα ανέβαινε πιο πάνω.

Καλημέρααααα κορίτσια, ετοιμάζομαι να πάω για το doppler σε λίγο...! @Diavolitsa  καλέ αν πρόκληση είναι η ωκυτοκινη που λέει η @sun38 δεν είναι αναγκαίο να πας για καισαρική, μου έβαλαν κι εμένα γιατί ενώ έσπασαν τα νερά από μόνα τους δεν ανέβαζα διαστολή, και γέννησα φυσιολογικότατα, όντως είναι πιο έντονοι από τους φυσιολογικός τους πόνους αλλά δεν δημιουργούν πρόβλημα... 


zeCJp2.pngwKC1p2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 30 λεπτά , Anastasia_paris είπε:

Καλημέρααααα κορίτσια, ετοιμάζομαι να πάω για το doppler σε λίγο...! @Diavolitsa  καλέ αν πρόκληση είναι η ωκυτοκινη που λέει η @sun38 δεν είναι αναγκαίο να πας για καισαρική, μου έβαλαν κι εμένα γιατί ενώ έσπασαν τα νερά από μόνα τους δεν ανέβαζα διαστολή, και γέννησα φυσιολογικότατα, όντως είναι πιο έντονοι από τους φυσιολογικός τους πόνους αλλά δεν δημιουργούν πρόβλημα... 

Σύμφωνο και εγώ με τα κορίτσια γιατί να πας για καισαρική και εμένα το ίδιο μου είχε συμβεί έσπασαν τα νερά και δεν είχα διαστολή. Δεν είναι τίποτα αυτό κρίμα είναι να πας για καισαρική χωρίς λόγο. 


5mtvp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια!! 

@Diavolitsa δεν ειμαι και πολυ σιγουρη οτι ισχυει αυτο που λεει ο γιατρος σου γιατι κ γω εχω διαβητη αλλα το παμε φυσιολογικα. Χωρις προκληση εννοω. Τωρα ισως ο καθε γιατρος να ακολουθει διαφορετικη τακτικη, δεν ξερω. Αν ετσι ηταν το πρωτοκολλο, δεν θα μου το λεγε? 

Κοριτσια, πολλες περιπτωσεις προκλησης καταληγουν σε καισαρικη παντως. Οχι παντα, αλλα σε αρκετες περιπτωσεις.Το ξερω απο γνωστες μου. Που τους κανανε προκληση και το μωρο δεν ηταν ετοιμο και τελικα φαγανε και τους πονους της προκλησης που ειναι πιο δυνατοι και κατεληξαν σε καισαρικη.

Γνωμη μου ειναι να κανεις οτι πιστευεις ειναι καλυτερο για σενα αρχικα. Να το συζητησεις με τον γιατρο σου. Γιατι οσο να ναι κ η καισαρικη ενω ειναι ευκολη σαν διαδικασια, απαιτει περισσοτερο χρονο αναρρωσης και με μωρακι στην αγκαλια, ειναι και παλι δυσκολο. Ομως αν σε κανει να νιωσεις καλυτερα αυτη η ιδεα, συζητησε το με τον γιατρο σου. Αν παλι σκεφτεσαι να το πατε με προκληση και βλεποντας και κανοντας, παλι οκ ειναι. Εσυ αρχικα να εισαι ηρεμη και να μην αγχωνεσαι. Ισως κ αυτο που λεει η αγαπημενη @Anastasia_paris να δουλεψει και στην δικη σου περιπτωση. Επειδη με την επισκληριδιο χαλαρωνεις, πολλες κοπελες απο κει που κολλανε σε διαστολη 2 ξαφνικα με την επισκληριδιο φτανουν στο 10 μεσα σε λιγοτερο απο ωρα επειδη χαλαρωνουν. Οποτε ισως δουλεψει και σε σενα αυτο και να μην χρειαστεις καισαρικη. Ό,τι σε κανει να αισθανεσαι καλυτερα εσυ κοριτσι μου.


0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 12 λεπτά , nanoula90 είπε:

Καλημερα κοριτσια!! 

@Diavolitsa δεν ειμαι και πολυ σιγουρη οτι ισχυει αυτο που λεει ο γιατρος σου γιατι κ γω εχω διαβητη αλλα το παμε φυσιολογικα. Χωρις προκληση εννοω. Τωρα ισως ο καθε γιατρος να ακολουθει διαφορετικη τακτικη, δεν ξερω. Αν ετσι ηταν το πρωτοκολλο, δεν θα μου το λεγε? 

Κοριτσια, πολλες περιπτωσεις προκλησης καταληγουν σε καισαρικη παντως. Οχι παντα, αλλα σε αρκετες περιπτωσεις.Το ξερω απο γνωστες μου. Που τους κανανε προκληση και το μωρο δεν ηταν ετοιμο και τελικα φαγανε και τους πονους της προκλησης που ειναι πιο δυνατοι και κατεληξαν σε καισαρικη.

Γνωμη μου ειναι να κανεις οτι πιστευεις ειναι καλυτερο για σενα αρχικα. Να το συζητησεις με τον γιατρο σου. Γιατι οσο να ναι κ η καισαρικη ενω ειναι ευκολη σαν διαδικασια, απαιτει περισσοτερο χρονο αναρρωσης και με μωρακι στην αγκαλια, ειναι και παλι δυσκολο. Ομως αν σε κανει να νιωσεις καλυτερα αυτη η ιδεα, συζητησε το με τον γιατρο σου. Αν παλι σκεφτεσαι να το πατε με προκληση και βλεποντας και κανοντας, παλι οκ ειναι. Εσυ αρχικα να εισαι ηρεμη και να μην αγχωνεσαι. Ισως κ αυτο που λεει η αγαπημενη @Anastasia_paris να δουλεψει και στην δικη σου περιπτωση. Επειδη με την επισκληριδιο χαλαρωνεις, πολλες κοπελες απο κει που κολλανε σε διαστολη 2 ξαφνικα με την επισκληριδιο φτανουν στο 10 μεσα σε λιγοτερο απο ωρα επειδη χαλαρωνουν. Οποτε ισως δουλεψει και σε σενα αυτο και να μην χρειαστεις καισαρικη. Ό,τι σε κανει να αισθανεσαι καλυτερα εσυ κοριτσι μου.

Έτσι ήμουν εγώ, είχα 2 διαστολή επί μία εβδομάδα και εν τέλει έσπασαν τα νερά... Αλλά η διαστολή εκεί! Και μου έβαλαν ωκυτοκινη και μέσα σε ούτε 2 ώρες γέννησα, αλλά εγώ δεν έκανα επισκληριδιο δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αυτό..! 


zeCJp2.pngwKC1p2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!Κι εγώ έχω εξέταση doppler το απόγευμα. Μακάρι να πάνε όλα καλά!:)

Να ρωτήσω @Diavolitsaαυτό που αν έχεις διαβήτη πρέπει να γεννήσεις μέχρι την 38η εβδ, ισχύει και γι' αυτούς που το ρυθμίζουν μόνο με διατροφή ή για όλους??

Το έχω ακούσει κι από αλλού, αλλά θα ρωτήσω και την γιατρό μου την άλλη Δευτέρα, γιατί δεν έχουμε συζητήσει τίποτα για γέννα ακόμη..

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κορίτσια μου.. 

@Anastasia_paris κ @sunshine83 kαλη επιτυχια στο doppler ..θα περιμένουμε νεα σας...! 

@Diavolitsa αποψη μου να επιλέξεις οτι σε κάνει να. Νιώθεις πιο σίγουρη κ χαλαρή για τη γεννά... Εσύ θα είσαι εκεί.. Οτι κ να σου λέμε εμεις... Το θεμα ειναι εσύ τι ψυχολογία έχεις.. Αν αγχωνεσε με την πρόκληση μιλησε με τον γιατρό κ δες για αλλη λυση... Ο καθε άνθρωπος δεν είναι ίδιος με τον άλλον κι ολοι δεν αντέχουν τα ίδια... 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Diavolitsa είπε:

@loyloy ναι το πρωτοκολλο λεει οτι γυναικες με διαβητη δεν πρεπει να μενουν πανω απο 38 εβδομαδες! Ρωτα τα loyloy μου γιατι και μενα τωρα μου τα ειπε!

@sun38 ναι αυτο ακριβως ειναι αλλα επειδη συνηθως το σωμα και το μωρο δεν ειναι ετοιμα για τοκετο πολυ συχνα δεν ανταποκρινονται στα φαρμακα και καταληγουν σε καισαρικη! 

Θα το συζητήσω οπωσδήποτε τι γίνεται. Έχω και τις συσπάσεις μου και Έχει μικρύνει ο τράχηλος άρα πολύ πιθανό Μόλις σταματήσω μαγνήσιο και ουτροτζεσταν να γίνουν όλα από μόνα τους .μακαρ ι δλδ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 15 λεπτά , Anastasia_paris είπε:

Κοριτσιαααα μόλις τελειώσαμε, όλα πηγαίνουν καλά μεγαλώσαμε πολύ 1.900 το κοριτσάκι 1.750 το αγοράκι!!!! 

Μπράβο!!!Να σου ζήσουν τα μπεμπάκια σου!!!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, sunshine83 είπε:

Καλημέρα!Κι εγώ έχω εξέταση doppler το απόγευμα. Μακάρι να πάνε όλα καλά!:)

Να ρωτήσω @Diavolitsaαυτό που αν έχεις διαβήτη πρέπει να γεννήσεις μέχρι την 38η εβδ, ισχύει και γι' αυτούς που το ρυθμίζουν μόνο με διατροφή ή για όλους??

Το έχω ακούσει κι από αλλού, αλλά θα ρωτήσω και την γιατρό μου την άλλη Δευτέρα, γιατί δεν έχουμε συζητήσει τίποτα για γέννα ακόμη..

Δεν εχω ιδεα γι'αυτο που με ρωτας! Εμενα μου ειπε λογω διαβητη και ηλικιας δικιας μου! Αλλα καθε κοπελα εχει αλλο ιστορικο που μονο εκεινη και ο γιατρος της το ξερουν και μπορουν να αποφασισουν τι θα κανουν τελικα!

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Anastasia_paris είπε:

Κοριτσιαααα μόλις τελειώσαμε, όλα πηγαίνουν καλά μεγαλώσαμε πολύ 1.900 το κοριτσάκι 1.750 το αγοράκι!!!! 

Α η μπέμπα πιο φαγανη απο το μπέμπη.μπραβο κορίτσι Μου!!!!!Πολύ όμορφα τα νέα σου.και για διδυμακια πολυ καλο βάρος.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, sun38 είπε:

 

 

Κορίτσια εάν δεν είχα κ εσας δεν ξέρω τι θα έκανα.... σας ευχαριστώ... χαιρομαι τοοοσο πολύ που είστε όλες εδώ κ μιλάμε. Ο άντρας μου πήγε κ μου πήρε σοκολατάκια 0%... με στέβια. Τώρα κάνει δεν κάνει δεν ξέρω .... εγώ πάντως μόλις χτύπησα ένα. Το σάκχαρο μετά το βραδινό ήταν καλό 89, βραστό αυγό τυρί μιλνερ κ ψωμάκι μαύρο!! Κ τώρα το σοκολατάκι!!

Η πεθερά βλέπει με μισό μάτι ώρες ώρες νιώθω ότι μετράει κ τις μπουκιές μου!! Ξέρετε τι είπε στον  γιο της: να σου δώσω να μου πάρεις δυο κιλά μήλα;; Μα γιατί λέω εγώ αφού έχουμε, γιατί δεν τρως;; Γιατί εσείς κάνετε μεγάλη κατανάλωση κ αν φάω κ εγώ.... Ε ωραία λέω ξαναγοράζουμε!!! Με βλέπει που τρωω δυο μήλα τη μέρα γι αυτό!!!  Μετά λέει εγώ κάθε βράδι στις δέκα έτρωγα ένα μήλο!! Λέω κ εδώ μπορείς να ανοίξεις το ψυγείο κ να φας ότι θες!!

Έλεος εγώ δηλαδή κάνω τη μεγάλη κατανάλωση στο σπίτι!! Τεσπα σας τα λέω για να γελάτε με το θέατρο του παραλόγου που έχω εδώ!!

Η πεθερά σου σε βλέπει τουλάχιστον σαν κόρη της. Μην σου στερήσει τα μήλα. Αστιευομαι, φυσικά, κλείσε αυτιά και χαμογέλασε... Πες της ότι ο γιατρός σου έχει πει οπωσδήποτε δύο μήλα τη μέρα να τρως. Να γελάσεις με τη φάτσα της. 

15 ώρες πρίν, Diavolitsa είπε:

Ρε κοριτσια  να σας πω και γω αυτο που σκεφτομαι? Εχω αγχωθει αρκετα με την προκληση που μου ειπε ο γιατρος...σημερα σκεφτομαι ολη μερα μηπως του πω να παμε κατευθειαν για καισαρικη και να αποφυγουμε ολο αυτο...οχι οτι την καισαρικη δεν τη φοβαμαι...

Εφόσον έχεις εμπιστοσύνη στο γιατρό σου, κάνε ο,τι σου προτείνει. Από πρόκληση δεν έχω εμπειρία, αλλά οι περισσότερες περιπτώσεις καταλήγουν σε φυσιολογικό τοκετό. Άλλωστε και να ξεκινήσει μόνος του ο τοκετός, πάλι μπορεί να προκύψει λόγος καισαρικής. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...