Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Θα γίνουμε Γονείς τον Δεκέμβριο του 2018 :-)


Recommended Posts

On 11/4/2019 at 9:00 ΜΜ, Cath3rine είπε:

Αγαπη μ εγω προσωπικά θα σε πω οτι με βολεύει με το μπιμπερό γτ έτσι μπορεί κ ο μπαμπας να τον ταίσει κ να κοιμηθώ εγω!

Ο δικος μου κάνει 5-6 γεύματα μέσα στη μέρα... Παντα πριν κοιμηθώ το βράδυ βαζω οτι μπιμπερό εχει μείνει γι αποστείρωση..κι οταν τελειώνει η αποστείρωση τ βάζω πανω σ ενα πράγμα που όρα αποτα jumboγια να στεγνώσουν...οταν ξυπνάμε το, πρωί καθαρίζω βραστήρα (για τυχόν άλατα.. Βαζω ξύδι μεσα κ το βράζω )κ μετα βράζω νερό... Γεμίζω το θερμός.. Μολις τρώει το παιδί συνήθως πλένω το μπιμπερό το βαζω στον αποστείρωτη... Καμια φορά περιμένω να μαζευτούν δυο μπιμπερό κ γα βάζω μαζι αποστείρωση... 

Πριν βγούμε για βόλτα γεμίζω το θερμός ζεστό νερό.. Βαζω επίσης στην τσάντα 2 μπιμπερό. Και το γαλα μας.. Εαν καθίσουμε σε καφετέρια τον κανω γάλα (εαν είναι ζεστό το νερό ζητάω πάγο κ νερό κ το κρυώνω ) τρώει ρευεται κι ολα κομπλέ... Εαν καθώς περπατάμε δεν κοιμηθεί αλλα γκρινιαζει για γαλα σταματάω κ τον κάνω. Είναι πανεύκολο.. Επίσης πριν φύγουμε απο το σπίτι τον ταίζω.. Τον αλλάζω πάνα για να ναι καθαρός κ έτοιμος! Χτες που ήμασταν ολη μέρα έξω... Εφαγε μια φορά οταν κάτσαμε για καφέ 210μλ νομιζω...κάποια στιγμη επειδή είχε ήλιο, κ, τον ενοχλούσε.. Μπήκαμε σ ενα εμπορικό κέντρο τον πήρα λιγο αγκαλιά κ μετα ξαναφυγαμε...! Οπως κατάλαβες.. Οποτε πείναει έξω σταματάω κ τον ταίζω! Φτιάχνω το γάλα εκείνη την ώρα ..κ παντα τον παίρνω μαζι μ όπου πάω! 

Επισης η δικιά μας παιδίατρος ειπε. Να τρώει οποτε κ οσο θελει.. Να κοιμάται οσο κ οποτε θέλει.... Κι ετσι κάναμε.. Κ μονος τ έκανε πρόγραμμα κ κοιμάται τοσες ώρες..! 

Επισης εαν είμαι κουρασμένη τον αναλαμβάνει ο άντρας μου.. Να τον αλλάξει κ να τον ταίσει... Καθονται τα δυο τους.! 

Κοριτσι μ σ ευχαριστω πολυ! Ησουν πολυ κατατοπιστικη κ φαινεται οτι μαλλον προς τα κει θα παω κ γω γιατι εχω περιοριστει πλεον πολυ στη διατροφη μ κ δε τη παλευω!Βαλεντινα σ ευχαριστω κ σενα ! Ακομη δεν εχω μαθει πως κανουμε tag το ονομα!

Α μανουλοπαρεα εχει ξεκινησει καμια να βαζει αντιηλιακο στο μπεμπε?Εχετε να προτεινετε καποιο?

  • Μου αρέσει 1

7We5p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Dimitra K είπε:

Κοριτσι μ σ ευχαριστω πολυ! Ησουν πολυ κατατοπιστικη κ φαινεται οτι μαλλον προς τα κει θα παω κ γω γιατι εχω περιοριστει πλεον πολυ στη διατροφη μ κ δε τη παλευω!Βαλεντινα σ ευχαριστω κ σενα ! Ακομη δεν εχω μαθει πως κανουμε tag το ονομα!

Α μανουλοπαρεα εχει ξεκινησει καμια να βαζει αντιηλιακο στο μπεμπε?Εχετε να προτεινετε καποιο?

Γ αντηλιακο θ ρωτησω τν παιδιατρο 20τ μηνος π θ παμε!

  • Ευχαριστώ 1

G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Dimitra K είπε:

Κοριτσι μ σ ευχαριστω πολυ! Ησουν πολυ κατατοπιστικη κ φαινεται οτι μαλλον προς τα κει θα παω κ γω γιατι εχω περιοριστει πλεον πολυ στη διατροφη μ κ δε τη παλευω!Βαλεντινα σ ευχαριστω κ σενα ! Ακομη δεν εχω μαθει πως κανουμε tag το ονομα!

Α μανουλοπαρεα εχει ξεκινησει καμια να βαζει αντιηλιακο στο μπεμπε?Εχετε να προτεινετε καποιο?

Εγω δεν βάζω ακόμα αλλά στον Ιωάννη έβαζα από μικρό της frezyderm αλλά όχι το 50αρι, η παιδίατρος μου είχε πει αν θυμάμαι καλά η 25αρι ή 30αρι, θα σε γελάσω... Αυτό που θυμάμαι σίγουρα, που θα μας απασχολήσει σε λίγο καιρό είναι το αντικουνουπικο, που δυστυχώς απαγορεύεται πριν τον 6ο μήνα, εκεί χρησιμοποιώ το crilen, που έχει και αντίστοιχο για μετά το τσίμπημα, το crilen after nip! 

  • Ευχαριστώ 1

zeCJp2.pngwKC1p2.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Dimitra K είπε:

Κοριτσι μ σ ευχαριστω πολυ! Ησουν πολυ κατατοπιστικη κ φαινεται οτι μαλλον προς τα κει θα παω κ γω γιατι εχω περιοριστει πλεον πολυ στη διατροφη μ κ δε τη παλευω!Βαλεντινα σ ευχαριστω κ σενα ! Ακομη δεν εχω μαθει πως κανουμε tag το ονομα!

Α μανουλοπαρεα εχει ξεκινησει καμια να βαζει αντιηλιακο στο μπεμπε?Εχετε να προτεινετε καποιο?

Κοριτσι για να κάνεις ταγκ βάζεις το @ και ξεκινάς να γράφεις όνομα και σου βγάζει λίστα και επιλέγεις!

Αντηλιακό εγώ ξέρω μετά τους έξι μήνες! 

  • Ευχαριστώ 1

 

U9Tvp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μου να σας ρωτησω κατι..επειδη συνεχιζει τους κολικους ο μπεμπακος μου και μαλιστα Σημερα ειχαμε απο τους πιο εντονους,η παιδιατρος μου είπε να του δωσω λιγο χαμομηλακι την επόμενη φορα. Το kinderte της μιλουπα. Λεω να του δωσω Γιατι τον στεναχωριέμαι πολυ.. Εσας ποια η γνώμη σας? Ηξερα οτι γενικα δεν δινουν πλεον χαμομηλι


DanXp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Nicol_ είπε:

Κοριτσια μου να σας ρωτησω κατι..επειδη συνεχιζει τους κολικους ο μπεμπακος μου και μαλιστα Σημερα ειχαμε απο τους πιο εντονους,η παιδιατρος μου είπε να του δωσω λιγο χαμομηλακι την επόμενη φορα. Το kinderte της μιλουπα. Λεω να του δωσω Γιατι τον στεναχωριέμαι πολυ.. Εσας ποια η γνώμη σας? Ηξερα οτι γενικα δεν δινουν πλεον χαμομηλι

Εμενα μου χε πει βιολογικο να παρω.δν το ηθελε ομως με τπτ καιβετσι δν του δωσα.αυτο που λες εχει ζαχαρα κσο πλεον νομιζω δν το δινουν αλλα η ανηψια  μου  αυτο επινε.μοα χαρα ειναι δν επαθε τπτ.αυυο στο προτινε η παιδιατρος κανε οτι πιστευεος εσυ καλυτερο.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Nicol_ είπε:

Κοριτσια μου να σας ρωτησω κατι..επειδη συνεχιζει τους κολικους ο μπεμπακος μου και μαλιστα Σημερα ειχαμε απο τους πιο εντονους,η παιδιατρος μου είπε να του δωσω λιγο χαμομηλακι την επόμενη φορα. Το kinderte της μιλουπα. Λεω να του δωσω Γιατι τον στεναχωριέμαι πολυ.. Εσας ποια η γνώμη σας? Ηξερα οτι γενικα δεν δινουν πλεον χαμομηλι

Να σου πω την αλήθεια εγώ κοπέλα μου δεν θα του έδινα γιατί πλέον θεωρείται ξεπερασμένο και γεμίζει το στομαχακι του μωρού χωρίς να προσφέρει τίποτα. Με μια φορά βέβαια δεν θα πάθει κάτι. Με το στήθος δεν ηρεμεί καθόλου; Έχεις δοκιμάσει να κοιμηθείς μαζί του; Ακολουθώντας όλες τις ασφαλείς οδηγίες φυσικά. 

  • Μου αρέσει 1

 

U9Tvp2.png
Link to comment
Share on other sites

Just now, kathyv25 είπε:

Να σου πω την αλήθεια εγώ κοπέλα μου δεν θα του έδινα γιατί πλέον θεωρείται ξεπερασμένο και γεμίζει το στομαχακι του μωρού χωρίς να προσφέρει τίποτα. Με μια φορά βέβαια δεν θα πάθει κάτι. Με το στήθος δεν ηρεμεί καθόλου; Έχεις δοκιμάσει να κοιμηθείς μαζί του; Ακολουθώντας όλες τις ασφαλείς οδηγίες φυσικά. 

Με το στηθος ηρεμεί ναι απλά δεν μπορώ να δινω συνέχεια γιατι υπερσιτιζοταν και χειρότερεψε τους κολικους. Του δινω κανονικά οταν πεινάει. Και μαζί κοιμόμαστε ναι γιατι κατάλαβα οτι τον βοηθάει. Σημερα ομως ήταν η χειρότερη μας μερα με τους κολικους. Πράγματικα ειναι δυνατόν να πρέπει να περνανε αυτο τα μωρακια μας? Ασε που εκτος τους κολικους εχει και αερια και ποναει οοολη μερα. Εχει μαλλον και γοπ και Μιλησα με την παιδίατρο να το δούμε κ αυτο. Δεν μπορεί να ησυχασει το μικρο μου απελπισια με επιασε


DanXp2.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Nicol_ είπε:

Με το στηθος ηρεμεί ναι απλά δεν μπορώ να δινω συνέχεια γιατι υπερσιτιζοταν και χειρότερεψε τους κολικους. Του δινω κανονικά οταν πεινάει. Και μαζί κοιμόμαστε ναι γιατι κατάλαβα οτι τον βοηθάει. Σημερα ομως ήταν η χειρότερη μας μερα με τους κολικους. Πράγματικα ειναι δυνατόν να πρέπει να περνανε αυτο τα μωρακια μας? Ασε που εκτος τους κολικους εχει και αερια και ποναει οοολη μερα. Εχει μαλλον και γοπ και Μιλησα με την παιδίατρο να το δούμε κ αυτο. Δεν μπορεί να ησυχασει το μικρο μου απελπισια με επιασε

Αγαπη μου εγω θα το δοκιμαζα. Εφοσον στο ειπε η παιδιατρος πιστευω δεν θα κανει κακο μια δυο φορες που θα δωσεις. Βασικα θα εκανα τα παντα για να μπορεσει να ανακουφιστει λιγο. Κ αν αυτο τον βοηθαγε τοτε θα εδινα.


0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 31 λεπτά , nanoula90 είπε:

Αγαπη μου εγω θα το δοκιμαζα. Εφοσον στο ειπε η παιδιατρος πιστευω δεν θα κανει κακο μια δυο φορες που θα δωσεις. Βασικα θα εκανα τα παντα για να μπορεσει να ανακουφιστει λιγο. Κ αν αυτο τον βοηθαγε τοτε θα εδινα.

Ναι νανουλα μου αυτο θα κάνω. Πλεον ολη μερσ πόνος και παίδεμα δεν γινεται αλλο. Ελπιζω τουλαχιστον να προσφέρει μια ανακούφιση. Σημερα τα ειδα ολα με τους κολικους που μας εκανε..και να πεις οτι ησυχαζει την υπόλοιπη μερα?  Έχουμε και ολα τα αλλα που τον παιδευουν..αντε να περασει ο καιρος να ηρέμησει ο καημένος.. :-( 


DanXp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


7 ώρες πρίν, Nicol_ είπε:

Κοριτσια μου να σας ρωτησω κατι..επειδη συνεχιζει τους κολικους ο μπεμπακος μου και μαλιστα Σημερα ειχαμε απο τους πιο εντονους,η παιδιατρος μου είπε να του δωσω λιγο χαμομηλακι την επόμενη φορα. Το kinderte της μιλουπα. Λεω να του δωσω Γιατι τον στεναχωριέμαι πολυ.. Εσας ποια η γνώμη σας? Ηξερα οτι γενικα δεν δινουν πλεον χαμομηλι

Εγω το εδινα απο ημερων λογω δυσκοιλιοτητας π πιστευαμε οτι εχει....κ ενα διαστημα απο 20ημερων εως 1μιση μηνων της εβαζα στο βραδυνο γαλα μιση κουταλια της ιδιας εταιριας αλλα το κιντερτε οχι χαμομηλι γτ την επερνε καλυτερα ο υπνος! Τωρα της δινω 1φορα τν ημερα αναμεσα σε οποιο γευμα δω οτι πειναει 60-70μλ κιντερτε γ καλυτερη ενυδατωση...παντα υπο την ενημερωση παιδιατρου! Δεν επαθε ποτε κ τπτ η μικρη!

Καλημερα στα κοριτσια!

  • Μου αρέσει 1

G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέραααα, εγώ το κιντερτε το χρησιμοποίησα από τον 6ο μήνα και μετά, και το πίνει μέχρι και τώρα, να σας πω την αλήθεια κι εγώ το πίνω είναι πεντανοστιμο!!! Το σκέτο χαμομήλι ενδείκνυται για κολικούς, το ρόφημα βοτάνων απαγορεύεται πριν τον 6ο, τουλάχιστον έτσι μου έχει πει η δικιά μου παιδίατρος! 

  • Μου αρέσει 1

zeCJp2.pngwKC1p2.png

Link to comment
Share on other sites

Εμένα η δική μου παιδίατρος μου είχε πει όχι χαμομήλι πριν τον 6ο μήνα, αλλά μάλλον για να μην χάσει βάρος.Εγώ στη θέση σου θα το δοκίμασα το kinderte, μήπως και δεις βελτίωση.Καλή επιτυχία!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κανονικα δεν δινουμε βοτανα σε τοσο μικρα μωρα και απορω πως τα προτεινουν οι παιδιατροι! Βεβαια και μας που εδιναν δεν παθαμε τπτ αλλα να μην σου τυχει! Εγω δεν εδωσα ουτε χαμομηλι ουτε kinderde γιατι ειναι φουλ στα γλυκαντικα!Εμεις δωσαμε κατι σταγονες τις infacolic και στις 3 μερες ηταν αλλο παιδι! Σταματησε να υποφερει! Ειναι παντως τραγικο να το βλεπεις να ποναει ετσι!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...