Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , Marlina είπε:

      Το έχω κ εγώ αυτό το βάρος εδώ και πολύ καιρό.. και εγώ αυτό νιώθω ότι θα φύγουν 😄 Εχω την εντύπωση πως επιδεινώνεται με το πολύ ξαπλα. Επίσης και εγω το νιώθω πολύ πιο έντονα όταν θέλω τουαλέτα. Προσπαθώ να πηγαίνω αρκετά συχνά τουαλέτα γιατί πέρα από το βάρος μου δημιουργούν και συσπάσεις!

      Επίσης με το μπάνιο και εγώ το ίδιο προτιμώ το πρωί που είμαι καλύτερα!!! 

      ωραία περναμε όλες !αχαχαχχαχα 🤣 μωρέ ας πάνε όλα καλα και θα κάνω 5 φορε σ μπάνιο μετά !

Cafe Ivf με δωρεά ωαρίων


Recommended Posts

πρίν από 40 λεπτά , anoulious είπε:

Εγω κορίτσια κάτι που μου έκανε εντύπωση είναι ότι για 3 ημέρες είχα καφέ μετά την εμβρυομεταφορα. Είχα λίγα μετά την εμβρυομεταφορα από τον καθετήρα, το θεώρησα φυσιολογικό. Πόνεσα το λιγότερο από κάθε φορά. Σταμάτησαν. Και την επόμενη μέρα από το μεσημέρι ξαναξεκινησαν.Ξεχασα να το πω στο Σφακ.Και η prg ήτανε πολύ καλή. Μόνο ο γυναικολογος μου μου εδωσε ένα μπισκοπαν για τα πονάκια. Είναι λογικό από τον καθετήρα; Πρώτη φορά μου συνεβει. 

Α και στα κορίτσια ο Κούρτης τα έκανε όλα; Δεν το ήξερα. Άρα το ραντεβού για το "δίδυμο" πρέπει με τον Κούρτη να γίνει.. 

Κανονικά πρέπει η εμβρυομρταφορα να είναι ατραυματικη. Να μην έχει αιματακι κλπ. Γενικά η εμβρυομρταφορα είναι η σημαντικότερη πράξη της εξωσωματικής. Σ εμενα η τελευταία μου ετ ήταν η πιο ανώδυνη κ τελικά πετυχημένη. 

Ακομη κ υγρά να υπάρχουν κ να κοκησουν στον καθετήρα μπορεί ν απομακρύνουν τα έμβρυα κ ν αποτύχει η προσπάθεια. 

Μ υπάρχει βέβαια η περίπτωση να ειχες εμφύτευση κ καφέ υγρά κ μετά να μην προχώρησε κ να επεσε η χοριακη

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 27,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Mary H

    1458

  • MaryH

    1014

  • anoulious

    1006

  • Chrussa1982

    946

Just now, MaryH είπε:

Κανονικά πρέπει η εμβρυομρταφορα να είναι ατραυματικη. Να μην έχει αιματακι κλπ. Γενικά η εμβρυομρταφορα είναι η σημαντικότερη πράξη της εξωσωματικής. Σ εμενα η τελευταία μου ετ ήταν η πιο ανώδυνη κ τελικά πετυχημένη. 

Ακομη κ υγρά να υπάρχουν κ να κοκησουν στον καθετήρα μπορεί ν απομακρύνουν τα έμβρυα κ ν αποτύχει η προσπάθεια. 

Μ υπάρχει βέβαια η περίπτωση να ειχες εμφύτευση κ καφέ υγρά κ μετά να μην προχώρησε κ να επεσε η χοριακη

Εγω έχω τράχηλο που κλείνει και κάθε τρεις μήνες   πλέον περίπου κάνω διάνοιξη.. Σφίγγω τα δόντια.Μια φορά να έχω κάνει διάνοιξη και να κάνω εμβρυομεταφορα τον επόμενο μήνα!!! Και χωρίς μέθη κάτι πόση διάνοιξη να σου κάνει;!! Αφού ο Μαστρομ θυμάμαι με είχε ρωτήσει την ώρα της εμβρυομεταφορας, αν στο προηγουμ κέντρο ο γιατρός είχε καταφέρει την εμβρυομεταφορα και αν ήμουν σίγουρη!! Το προηγούμενο κέντρο ήτανε το embryolab όπου ο τότε γιατρός είχε δυσκολευτεί πολύ και είχε ζητησει βοήθεια!!

Πως γίνεται να μην ματώσεις καθόλου;!!! Και το περίεργο είναι ότι ενώ πάντα λογω προγεστερονης το σάκχαρο ανεβαίνει, αυτή τη φορά ξαφνικά έγινε ανεξέλεγκτο.Συνεχεια ανέβαζα μονάδες ινσουλίνης. Κατά τον Σουβ αυτό είναι σημάδι εμφύτευσης.. Τζίφος όλα.. Ας μη τα θυμάμαι.. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, anoulious είπε:

Εγω έχω τράχηλο που κλείνει και κάθε τρεις μήνες   πλέον περίπου κάνω διάνοιξη.. Σφίγγω τα δόντια.Μια φορά να έχω κάνει διάνοιξη και να κάνω εμβρυομεταφορα τον επόμενο μήνα!!! Και χωρίς μέθη κάτι πόση διάνοιξη να σου κάνει;!! Αφού ο Μαστρομ θυμάμαι με είχε ρωτήσει την ώρα της εμβρυομεταφορας, αν στο προηγουμ κέντρο ο γιατρός είχε καταφέρει την εμβρυομεταφορα και αν ήμουν σίγουρη!! Το προηγούμενο κέντρο ήτανε το embryolab όπου ο τότε γιατρός είχε δυσκολευτεί πολύ και είχε ζητησει βοήθεια!!

Πως γίνεται να μην ματώσεις καθόλου;!!! Και το περίεργο είναι ότι ενώ πάντα λογω προγεστερονης το σάκχαρο ανεβαίνει, αυτή τη φορά ξαφνικά έγινε ανεξέλεγκτο.Συνεχεια ανέβαζα μονάδες ινσουλίνης. Κατά τον Σουβ αυτό είναι σημάδι εμφύτευσης.. Τζίφος όλα.. Ας μη τα θυμάμαι.. 

 

 

Τα καφέ υγρά την επόμενη μέρα από την ετ ίσως να ήταν εμφύτευση που ξεκίνησε αλλά δεν ολοκληρώθηκε . 

Πόσο ανέβηκε το σάκχαρο ; Γιατί τόσο  πολύ ; Έπαιρνες περισσότερα φάρμακα ( προγεστερονη κλπ) αυτή τη φορά ; Ίσως κι αυτό δλδ να ήταν από εμφύτευση  που δεν προχώρησε 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, anoulious είπε:

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τα καλά σου λόγια. Θυμάμαι που τα λέγαμε στο άλλο perents και εγω ακόμη στον αγώνα.. Ρε συ όλο φαντάζομαι διαφορα.Οτι τελικά κάτι έχω και δεν κάνω μωρό. Μάλλον δε θα πάμε στον αμέσως επόμενο κύκλο γιατί ποτέ να το οργανώσουμε; Είμαστε και μακρυά.. Και έπρεπε ήδη να κάνω ορμόνες.. Ήδη κάθε μέρα που περνάει, τόσο απογοητευτηκα που σκέφτομαι την αναμονή για τη δεύτερη δότρια.. 

Σε καταλαβαίνω τόσο πολύ. Έχεις όλο το δίκιο με το μέρος σου, καταλαβαίνω και την αρνητικοτητα, μην κοροιδευομαστε ακόμα και οι πιο αισιόδοξες όταν φάγαμε τις απανωτές σφαλιάρες λυγισαμε , κλάψαμε , πονεσαμε και τα βάλαμε με όλους και με όλα. Έχεις όμως δυο έμβρυα και θα κάνεις φοκους σε αυτά, ένα βήμα την φορά , θα μου πεις με ένα βήμα την φορά πέρασαν όλα αυτά τα χρόνια με μάταιες προσπάθειες, δεν είναι μάταιες όμως είναι αυτές που θα σου κάνουν το όνειρο πραγματικότητα. Κάποιες γυναίκες έχουν εξαντλήσει ακόμα και την ατυχία όμως κάποια στιγμή γυρνάει, δεν μπορεί ρε κορίτσι μου να μην γυρίσει, δεν γίνεται. 

Εσένα περιμένω.

@Ελισώ θα πάνε όλα τέλεια...μόνο αυτό θέλουμε για σένα .

  • Μου αρέσει 7
Link to comment
Share on other sites

Just now, anoulious είπε:

Εγω έχω τράχηλο που κλείνει και κάθε τρεις μήνες   πλέον περίπου κάνω διάνοιξη.. Σφίγγω τα δόντια.Μια φορά να έχω κάνει διάνοιξη και να κάνω εμβρυομεταφορα τον επόμενο μήνα!!! Και χωρίς μέθη κάτι πόση διάνοιξη να σου κάνει;!! Αφού ο Μαστρομ θυμάμαι με είχε ρωτήσει την ώρα της εμβρυομεταφορας, αν στο προηγουμ κέντρο ο γιατρός είχε καταφέρει την εμβρυομεταφορα και αν ήμουν σίγουρη!! Το προηγούμενο κέντρο ήτανε το embryolab όπου ο τότε γιατρός είχε δυσκολευτεί πολύ και είχε ζητησει βοήθεια!!

Πως γίνεται να μην ματώσεις καθόλου;!!! Και το περίεργο είναι ότι ενώ πάντα λογω προγεστερονης το σάκχαρο ανεβαίνει, αυτή τη φορά ξαφνικά έγινε ανεξέλεγκτο.Συνεχεια ανέβαζα μονάδες ινσουλίνης. Κατά τον Σουβ αυτό είναι σημάδι εμφύτευσης.. Τζίφος όλα.. Ας μη τα θυμάμαι.. 

 

 

Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα είχα κ εγω. Το πρώτο δοκιμαστικό έμβρυο μεταφοράς τζίφος. Μες στο αίμα πόνος κ μηδέν αποτέλεσμα. Ξανακαναμε κ ο καθετήρες μπήκε με το ζόρι. Πολύ στενός τράχηλος. Στην υστεροσκοπηση που έκανα μου είχε κάνει κ διάνοιξη τραχήλου γιατί δεν περνούσε το εργαλείο. Ίσως γι αυτό πέρασε εύκολα ο καθετηρας στην τελευταία ετ. 

Μ φυσικα μπορεί να ειχες εμφύτευση.,Δεν το ξέρουμε εφόσον μετράμε χοριακη μετά από εννιά μέρες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

8 ώρες πρίν, thalasa είπε:

Τα καφέ υγρά την επόμενη μέρα από την ετ ίσως να ήταν εμφύτευση που ξεκίνησε αλλά δεν ολοκληρώθηκε . 

Πόσο ανέβηκε το σάκχαρο ; Γιατί τόσο  πολύ ; Έπαιρνες περισσότερα φάρμακα ( προγεστερονη κλπ) αυτή τη φορά ; Ίσως κι αυτό δλδ να ήταν από εμφύτευση  που δεν προχώρησε 

Καλημέρα. Προγεστερονη παίρνω πλέον πάντα την ίδια. Απλά ο οργανισμός ανέβασε πολύ υψηλή προγεστερονη και το σάκχαρο δεν παίζονταν. Μια φετα ψωμί μικρή χωρίς ζάχαρη, με αυγο και μια φέτα με κασέρι με 5 %λιπαρά και μπορεί να πήγαινε 160!!Ανέβαζα  μονάδες, και τη μεθεπόμενη έπρεπε να τις ανεβάσω πάλι. Με διατροφή. Αποκλείεται να  έγινε εμφύτευση που υποχώρησε γιατί θα υπήρχε μια πολύ χαμηλή χοριακη και όχι 0,78!!!Τελοσπαντων, ας πούμε για τα ευχάριστα των κοριτσιών. 

8 ώρες πρίν, MaryH είπε:

Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα είχα κ εγω. Το πρώτο δοκιμαστικό έμβρυο μεταφοράς τζίφος. Μες στο αίμα πόνος κ μηδέν αποτέλεσμα. Ξανακαναμε κ ο καθετήρες μπήκε με το ζόρι. Πολύ στενός τράχηλος. Στην υστεροσκοπηση που έκανα μου είχε κάνει κ διάνοιξη τραχήλου γιατί δεν περνούσε το εργαλείο. Ίσως γι αυτό πέρασε εύκολα ο καθετηρας στην τελευταία ετ. 

Μ φυσικα μπορεί να ειχες εμφύτευση.,Δεν το ξέρουμε εφόσον μετράμε χοριακη μετά από εννιά μέρες.

Μετά από 11-12 τη μέτρησα αλλά εγώ είμαι σίγουρη ότι δεν υπήρξε εμφύτευση με τέτοια χοριακη. Σιχάθηκα τις διανοιξεις. Και μετά από λίγο ξανακλείνει..  

Link to comment
Share on other sites

Just now, anoulious είπε:

Καλημέρα. Προγεστερονη παίρνω πλέον πάντα την ίδια. Απλά ο οργανισμός ανέβασε πολύ υψηλή προγεστερονη και το σάκχαρο δεν παίζονταν. Μια φετα ψωμί μικρή χωρίς ζάχαρη, με αυγο και μια φέτα με κασέρι με 5 %λιπαρά και μπορεί να πήγαινε 160!!Ανέβαζα  μονάδες, και τη μεθεπόμενη έπρεπε να τις ανεβάσω πάλι. Με διατροφή. Αποκλείεται να  έγινε εμφύτευση που υποχώρησε γιατί θα υπήρχε μια πολύ χαμηλή χοριακη και όχι 0,78!!!Τελοσπαντων, ας πούμε για τα ευχάριστα των κοριτσιών. 

Μετά από 11-12 τη μέτρησα αλλά εγώ είμαι σίγουρη ότι δεν υπήρξε εμφύτευση με τέτοια χοριακη. Σιχάθηκα τις διανοιξεις. Και μετά από λίγο ξανακλείνει..  

Καλά, δεν ξέρεις τι έγινε. Μπορεί να έφτασε στο 20 κ να ξανακατεβηκε. Φυσικα αυτό δεν θα το μάθουμε ποτε.,

Αυτο με τον τράχηλο κ εμενα μ είχε κουράσει. Πολύ στενός. Και τώρα που έκανα παπ πονουσα

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

κοριτσακια καλημερα εχω τρελαθει και θελω την βοηθεια σας....πριν ξεκινησω την ε.τ ειχα κανει τεςτ παπ εξεταση κολπικου υγρου  σαλπιγκογραφια και ηταν ολα καθαρα ....την τριτη μερα της ε.τ. αρχισα να εχω πονους χαμηλα και γινομουν μουσκεμα απο νερο συν μια μυροδια στα υγρα  παω με βλεπει και μου λεει οτι εχω μια μολυνση.....μου δινει 2 αντιβιωσεις των 2500 και ενα κολπικο μετα απ[ο περιπου ενα μηνα ξαναπηγα την παρασκευη και μου εδωσε παλι αντιβιωση για 7 μερες δεν μου εξηγησε απο τη εγινε αυτο το μονο που μου ειπε θα παρεις την αντιβιωση και ολα καλα....στη συνταγη που μπυ εδωσε εγραφε φλεγμωνωδης νοσος μητρας....εχω εναμιση μηνα και πεδευομαι.....ξερει καποια να μου πει τι ειναι αυτο.???? γιατι απαντησεις δεν περνω....συγνωμη για το σεντονι....

Link to comment
Share on other sites

Just now, anna73 είπε:

κοριτσακια καλημερα εχω τρελαθει και θελω την βοηθεια σας....πριν ξεκινησω την ε.τ ειχα κανει τεςτ παπ εξεταση κολπικου υγρου  σαλπιγκογραφια και ηταν ολα καθαρα ....την τριτη μερα της ε.τ. αρχισα να εχω πονους χαμηλα και γινομουν μουσκεμα απο νερο συν μια μυροδια στα υγρα  παω με βλεπει και μου λεει οτι εχω μια μολυνση.....μου δινει 2 αντιβιωσεις των 2500 και ενα κολπικο μετα απ[ο περιπου ενα μηνα ξαναπηγα την παρασκευη και μου εδωσε παλι αντιβιωση για 7 μερες δεν μου εξηγησε απο τη εγινε αυτο το μονο που μου ειπε θα παρεις την αντιβιωση και ολα καλα....στη συνταγη που μπυ εδωσε εγραφε φλεγμωνωδης νοσος μητρας....εχω εναμιση μηνα και πεδευομαι.....ξερει καποια να μου πει τι ειναι αυτο.???? γιατι απαντησεις δεν περνω....συγνωμη για το σεντονι....

Καλημέρα. Πολλές φορές τα ενδοκολπικα υποθετα προγεστερονης, όσο υγιεινή τακτική και να ακολουθούμε, έχει τέτοιες συνέπειες. Ασε που αν υπάρχει κάποια προδιάθεση με τις ορμόνες ξεφεύγει η κατασταση. Αυτά δε φεύγουν εύκολα. Βάζε και ecovag κάθε μέρα. Και πριν από επόμενη εμβρυομεταφορα βεβαιώσου είτε με καλλιέργεια κολπικου είτε με δείγμα μήτρας ότι θα είναι όλα καθαρά. 

 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , anna73 είπε:

κοριτσακια καλημερα εχω τρελαθει και θελω την βοηθεια σας....πριν ξεκινησω την ε.τ ειχα κανει τεςτ παπ εξεταση κολπικου υγρου  σαλπιγκογραφια και ηταν ολα καθαρα ....την τριτη μερα της ε.τ. αρχισα να εχω πονους χαμηλα και γινομουν μουσκεμα απο νερο συν μια μυροδια στα υγρα  παω με βλεπει και μου λεει οτι εχω μια μολυνση.....μου δινει 2 αντιβιωσεις των 2500 και ενα κολπικο μετα απ[ο περιπου ενα μηνα ξαναπηγα την παρασκευη και μου εδωσε παλι αντιβιωση για 7 μερες δεν μου εξηγησε απο τη εγινε αυτο το μονο που μου ειπε θα παρεις την αντιβιωση και ολα καλα....στη συνταγη που μπυ εδωσε εγραφε φλεγμωνωδης νοσος μητρας....εχω εναμιση μηνα και πεδευομαι.....ξερει καποια να μου πει τι ειναι αυτο.???? γιατι απαντησεις δεν περνω....συγνωμη για το σεντονι....

Ενδομητριτιδα ίσως; Πάντως με αντιβιωσεις θα φυγει. Απ ότι έχω ακούσει, γιατί γιατροί δεν είμαστε, μπορεί να συμβεί κ σε μικροεπεμβάσεις πχ υστεροσκοπηση. Μήπως με την σαλπιγγογραφια; Κανονικά δίνουν αντιβίωση μετά. Πήρες ; 

Περαστικα ευχομαι. Έχουμε όλα τ αλλά έχουμε κι αυτά. Τι να πω... Κουράγιο κ υπομονη

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


On 2/28/2021 at 1:22 PM, anna73 said:

κοριτσακια καλημερα εχω τρελαθει και θελω την βοηθεια σας....πριν ξεκινησω την ε.τ ειχα κανει τεςτ παπ εξεταση κολπικου υγρου  σαλπιγκογραφια και ηταν ολα καθαρα ....την τριτη μερα της ε.τ. αρχισα να εχω πονους χαμηλα και γινομουν μουσκεμα απο νερο συν μια μυροδια στα υγρα  παω με βλεπει και μου λεει οτι εχω μια μολυνση.....μου δινει 2 αντιβιωσεις των 2500 και ενα κολπικο μετα απ[ο περιπου ενα μηνα ξαναπηγα την παρασκευη και μου εδωσε παλι αντιβιωση για 7 μερες δεν μου εξηγησε απο τη εγινε αυτο το μονο που μου ειπε θα παρεις την αντιβιωση και ολα καλα....στη συνταγη που μπυ εδωσε εγραφε φλεγμωνωδης νοσος μητρας....εχω εναμιση μηνα και πεδευομαι.....ξερει καποια να μου πει τι ειναι αυτο.???? γιατι απαντησεις δεν περνω....συγνωμη για το σεντονι....

Περαστικά σου κορίτσι μου...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πρίν, anoulious είπε:

Καλημέρα. Πολλές φορές τα ενδοκολπικα υποθετα προγεστερονης, όσο υγιεινή τακτική και να ακολουθούμε, έχει τέτοιες συνέπειες. Ασε που αν υπάρχει κάποια προδιάθεση με τις ορμόνες ξεφεύγει η κατασταση. Αυτά δε φεύγουν εύκολα. Βάζε και ecovag κάθε μέρα. Και πριν από επόμενη εμβρυομεταφορα βεβαιώσου είτε με καλλιέργεια κολπικου είτε με δείγμα μήτρας ότι θα είναι όλα καθαρά. 

 

καλησπερα αννουλα δεν επερνα ενδοκολπικα υποθετα προγεστερονης  απο το στομα μου ειχε πει....σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση!!!

23 ώρες πρίν, MaryH είπε:

Ενδομητριτιδα ίσως; Πάντως με αντιβιωσεις θα φυγει. Απ ότι έχω ακούσει, γιατί γιατροί δεν είμαστε, μπορεί να συμβεί κ σε μικροεπεμβάσεις πχ υστεροσκοπηση. Μήπως με την σαλπιγγογραφια; Κανονικά δίνουν αντιβίωση μετά. Πήρες ; 

Περαστικα ευχομαι. Έχουμε όλα τ αλλά έχουμε κι αυτά. Τι να πω... Κουράγιο κ υπομονη

καλησπερα μαιρουλα μου ναι μετα την σαλπιγγογραφια πηρα για τρεις μερες αντιβιωση....δεν ξερω τα εχω παιξει,,,,,σε ευχαριστω πολυ για ολα φιλακια στην μπουμπου!!!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ελισώ said:

Καλησπέρα, καλή εβδομάδα, καλό μήνα !!

Απο 195,41 την Πέμπτη η χοριακή σήμερα πήγε 694,51. 

Έχω 90% αύξηση στις 2 μέρες. Θέλω να πιστεύω ότι όλα θα πάνε καλά . 

Μπράβο!!! Αυτά ειναι!!! Με το καλό και το επόμενο βήμα τώρα!!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...