Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 18 minutes ago, linaa said:

      Σκέψου ότι εάν είχες ένα θέμα υγείας κ χρειαζόταν χειρουργείο ή αλλιώς θα πέθαινες τι θα έκανες ? Ούτε το χειρουργείο ούτε τα φάρμακα είναι φυσική μέθοδος αλλά τα χρησιμοποιούμε κάθε μέρα . Οπότε επιλέγεις ή μένεις χωρίς παιδί ή κάνεις ότι σου προσφέρει η επιστήμη Κ αποκτάς ένα παιδί. 

      euxaristo gia tin apantisi .. ne exeis dikeo omos einai polli psixofthoro den ksero an niothis afto p leo akoma kai gia ton antra m einai diskolo na to apodexti ... apla skeftomoun an einai kalitera na prospathiso akoma mia fora me spermatenxisi apla afti tin fora dipli .. kai an dn iparxi alli epilogi na proxoriso me eksosomatiki. to mono p me anisixise pragmatika einai pu mu ipan oti idi einai pollis o xronos prospathiass kai oti megalonotas ta apothemata ton othikon ligostevoun opotan kai afto me vazi ligo se skepsis.

Cafe Ivf με δωρεά ωαρίων


Recommended Posts

πρίν από 57 λεπτά , Mary H είπε:

Χαχαχαχα, μας τρολαρουν νομιζω!

ΚΙ ΟΤΑΝ ΚΟΙΜΟΥΝΤΑΙ ΣΤΟ ΟΛΟΗΜΕΡΟ ΝΑ ΥΠΟΘΕΣΩ ΘΑ ΚΟΙΜΟΥΝΤΑΙ ΜΕ ΜΑΣΚΕς Η Ο ΙΟΣ ΔΕΝ ΚΟΛΛΑΕΙ ΣΤΟΝ ΥΠΝΟ?????????

τΟ 3,5ΑΡΙ ΠΟΥ ΘΑ ΕΡΘΕΙ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΘΑ ΧΑΡΕΙ ΠΟΛΥ ΜΕ ΤΗ ΜΑΣΚΑ ΚΑΙ ΘΑ ΠΑΡΑΚΑΛΑΕΙ ΝΑ ΞΑΝΑΕΡΘΕΙ??????

ΜΗΠΩς ΝΑ ΤΑ ΚΛΕΙΣΟΥΝ ΚΑΛΥΤΕΡΑ????

Ρε φαντάζεσαι να εισαι 3.5 χρόνων να κλαις και να χρυπιεσαι οτι θες να πας σπίτι σου και να φοράς και μάσκα;

 Ο όρος βασανισμός αποκτά νεα διάσταση.

  • Λυπημένη/-ος 2

wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 27,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Mary H

    1458

  • MaryH

    1014

  • anoulious

    1006

  • Chrussa1982

    946

Just now, Thia1985 είπε:

Καλα κάτσε να έρθει η Δευτέρα κι έχω χέστει επάνω μου(μεταφορικα γιατί κυριολεκτικά δεν...) αν θα δω σάκο με μωρό ή μωρά αν θα ακούσω καρδιά Κ σκέφτομαι Κ το σφίξιμο το προχθεσινό. Άσε με, να έρθει η Δευτέρα μόνο. 

χαχα καλα παιδι μου το προχθεσιvο σφιξιμο τι το σκεφτεσε ???? αvτε περασαv οι μερες 2 μερες ακομα τηv σημεριvη δεv τηv μετραμε περασε!!!

  • Χαχα 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Τουτουνι said:

15 Σεπτεμβρίου είπε ο γιατρός!!! Λέει δεν υπάρχει λόγος να πάμε νωριτερα!!!

οοο τελεια!! τοτε θα περιμενουμε νεα στα μεσα Σεπτεμβρη απο τα γλυκα τουτουνακια!! :wub:

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Καντι είπε:

Ρε φαντάζεσαι να εισαι 3.5 χρόνων να κλαις και να χρυπιεσαι οτι θες να πας σπίτι σου και να φοράς και μάσκα;

 Ο όρος βασανισμός αποκτά νεα διάσταση.

Ασε, ουτε θελω να το σκεφτομαι. Οι δασκαλοι θα την πληρωσουν παλι. Θα υπαρχουν γονειςαπειθαρχοι και θα δημιουργηθουν εριδες.

Εκλεισαν τα σχολεια με 10 κρουσματα και τα ανοιγουν με 300. Θα κολλησουν ολα τον ιο

Just now, Pagotoula είπε:

τωρα ειμαι 52. στα κανονικα μου.

Μια χαρα εισαι. Εγω 52 ημουν με το μωρο

Just now, playbunny είπε:

Εγω σκεφτομουν συνεχεια "ωχ θα πεινασω, ωχ πως θα την παλεψω".. τελικα με το τσαγακι ημουν οκ. Οχι οτι με καλυψε οπως πχ ενα burger :mrgreen:  αλλα εκοψε την πολυ πεινα δεδομενου οτι ημουν νηστικη απο το προηγούμενο βραδυ. 

Πονο δεν καταλαβα σε ολη την διαδικασία. Μονο το τρεμουλο ειχα μετα, οπως είπε το κοριτσι μου @Ele@n  το οποιο ηταν απλα ενοχλητικο. 

@Mary H απο πονο τελικά πως ηταν σε σενα? 

@Τουτουνι ποτε εχεις επόμενο υπερηχο να δεις τα ζουζουνια??

Αν ξαναεκανα παλι καισαρικη θα εκανα. Φανταζομαι με επισκληριδιο και πριν πονους γεννας δεν θα το αντεχα.

Η επισκληριδιος μου επεσε βαρια, ειχα 2-3 ωρες που ετρεμα πολυ κ ζαλιζομουν. Αυτο με πειραξε περισσοτερο. 

Πονους για 3 μερες ειχα αλλα επαιρνα παυσιπονα. Αυτη τη φορα ειχα πολυ καλυτερη αναρρωση

Just now, Ele@n είπε:

Η επισκληρίδιος; Ήταν ο μεγαλύτερος φόβος μου. Τελικά δεν κατάλαβα τίποτα. Ίσως μετά να έχεις την παρενέργεια που κρυώνεις και τρέμεις όπως η @playbunny αλλά δεν είναι τίποτα. 

@Mary H είσαι πολύ τυχερή. Εγώ τα κιλά τα έχασα, αλλά έχω ακόμα το πρήξιμο στην κοιλιά και πολύ μου τη δίνει.

Προσπαθω να παχυνω. Χθες βγηκαμε εξω κ ο αντρας μου με εβγαζε φωτο κ μου ελεγε τι ωραια λεχωνα ειμαι. Σ εμενα δε μου αρεσω τοσο αδυνατη

Η κοιλια θα φυγει με κοψιμο ζαχρη και αλατι και με γυμναστικη

Just now, Thia1985 είπε:

Όρο δίνουν στην Καισαρικη?

Δεν τρως?? 

Εγώ τρώω, έχω αναγούλες Κ μου παν να μην αφήνω το στομάχι κενό για πάνω από τρεις ώρες. Σήμερα πήγα να λιποθυμήσω.. Ήμουν στην κουζίνα καθιστή κι έτρωγα γεμιστά με γιαούρτι Κ λέω στη μανα μου δε μπορώ, ζαλίζομαι, με ξάπλωσε στο κρεβάτι, γυρνούσαν όλα, μου σήκωσε πόδια αέρα Κ συνήλθα. 

Ορο δινουν. Εγω εκανα να φαω 1,5 μερα. Ειχα ρεψει. Αν δεν αεριστεις δεν τρως ουτε νερο.Μαρτυριο. Μου εφεραν τσαι  το αλλο πρωι. Ζαλιζομουν απ τη νηστεια. 

Οταν αεριστηκα καναμε παρτυ. Μου εφεραν να φαω και στις 4 και το βραδυ

Για τις αναγουλες κρακερς η φρυγανιες

Just now, Τζινα38 είπε:

ποσα κιλα ειχες παρει στην εγκυμοσυνη..εγω εχω χασει 13 κιλα μεχρι τωρα και ειχα παρει μονο 4 κιλα και τρωω οπως ειπες και ολα οσα μου απαγορευαν χιχιχιχιχι

μια χαρα.. και εμενα που ηταν 21 μονο 6 ειχα..εμαθες τι ειναι τα μπεμπακια σου?

 

ενταξει αυτο με την μασκα στα νηπια νομιζω ειναι τραγικο οχι οτι γενικα στα παιδακια του δημοτικου δεν εναι αλλα οσο να ναι τα πιο μικρα ειναι και πιο ζορι.. τα μικρακια θελουν 2 μηνες να προσαρμοστουν στο σχολειο που να φορανε και μασκα?? κλαφτα χαραλαμπε..!!! απο τι μια λεω ευτυχως υπο αυτες τις συνθηκες δεν δουλευω φετος αλλα απο την αλλη σκεφτομαι τις συναδελφισσες το τι λουκι θα φανε φετος.!

Α, μαλιστα, ιδια κατηγορια ειμαστε.Πηρα 5 κιλα και εχασα κι αλλο

Just now, Ele@n είπε:

Καλά μαρή δεν πας για βασανιστήρια...σου δίνουν τσάι όλη μέρα που σε βοηθάει να ενυδατώνεσαι και για να μετρούν ούρα..αν τους πεις ότι πεινάς σου δίνουν καμιά φρυγανιά με μαρμελάδα... 

Φαγητό θα φας, μόνο αν σαν καλό παιδάκι κάνεις και εσύ πριτς!!!!:D 

Εγω τους ελεγα οτι πειναω αλλα δε μου δινανε τιποτα αν δεν αεριστω, ουτε νερο. Μαρτυριο

  • Μου αρέσει 2
  • Μπερδεμένη/-ος 1

Lilypie - (IVvA)

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mary H είπε:

Ασε, ουτε θελω να το σκεφτομαι. Οι δασκαλοι θα την πληρωσουν παλι. Θα υπαρχουν γονειςαπειθαρχοι και θα δημιουργηθουν εριδες.

Εκλεισαν τα σχολεια με 10 κρουσματα και τα ανοιγουν με 300. Θα κολλησουν ολα τον ιο

Μια χαρα εισαι. Εγω 52 ημουν με το μωρο

Αν ξαναεκανα παλι καισαρικη θα εκανα. Φανταζομαι με επισκληριδιο και πριν πονους γεννας δεν θα το αντεχα.

Η επισκληριδιος μου επεσε βαρια, ειχα 2-3 ωρες που ετρεμα πολυ κ ζαλιζομουν. Αυτο με πειραξε περισσοτερο. 

Πονους για 3 μερες ειχα αλλα επαιρνα παυσιπονα. Αυτη τη φορα ειχα πολυ καλυτερη αναρρωση

Προσπαθω να παχυνω. Χθες βγηκαμε εξω κ ο αντρας μου με εβγαζε φωτο κ μου ελεγε τι ωραια λεχωνα ειμαι. Σ εμενα δε μου αρεσω τοσο αδυνατη

Η κοιλια θα φυγει με κοψιμο ζαχρη και αλατι και με γυμναστικη

Ορο δινουν. Εγω εκανα να φαω 1,5 μερα. Ειχα ρεψει. Αν δεν αεριστεις δεν τρως ουτε νερο.Μαρτυριο. Μου εφεραν τσαι  το αλλο πρωι. Ζαλιζομουν απ τη νηστεια. 

Οταν αεριστηκα καναμε παρτυ. Μου εφεραν να φαω και στις 4 και το βραδυ

Για τις αναγουλες κρακερς η φρυγανιες

Α, μαλιστα, ιδια κατηγορια ειμαστε.Πηρα 5 κιλα και εχασα κι αλλο

Εγω τους ελεγα οτι πειναω αλλα δε μου δινανε τιποτα αν δεν αεριστω, ουτε νερο. Μαρτυριο

ειμαι κι 1.72... αν ημουμ τοσο με το μωρο θα ειχα εξαυλωθει...:P:ph34r:

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Mary H είπε:

Ασε, ουτε θελω να το σκεφτομαι. Οι δασκαλοι θα την πληρωσουν παλι. Θα υπαρχουν γονειςαπειθαρχοι και θα δημιουργηθουν εριδες.

Εκλεισαν τα σχολεια με 10 κρουσματα και τα ανοιγουν με 300. Θα κολλησουν ολα τον ιο

Μια χαρα εισαι. Εγω 52 ημουν με το μωρο

Αν ξαναεκανα παλι καισαρικη θα εκανα. Φανταζομαι με επισκληριδιο και πριν πονους γεννας δεν θα το αντεχα.

Η επισκληριδιος μου επεσε βαρια, ειχα 2-3 ωρες που ετρεμα πολυ κ ζαλιζομουν. Αυτο με πειραξε περισσοτερο. 

Πονους για 3 μερες ειχα αλλα επαιρνα παυσιπονα. Αυτη τη φορα ειχα πολυ καλυτερη αναρρωση

Προσπαθω να παχυνω. Χθες βγηκαμε εξω κ ο αντρας μου με εβγαζε φωτο κ μου ελεγε τι ωραια λεχωνα ειμαι. Σ εμενα δε μου αρεσω τοσο αδυνατη

Η κοιλια θα φυγει με κοψιμο ζαχρη και αλατι και με γυμναστικη

Ορο δινουν. Εγω εκανα να φαω 1,5 μερα. Ειχα ρεψει. Αν δεν αεριστεις δεν τρως ουτε νερο.Μαρτυριο. Μου εφεραν τσαι  το αλλο πρωι. Ζαλιζομουν απ τη νηστεια. 

Οταν αεριστηκα καναμε παρτυ. Μου εφεραν να φαω και στις 4 και το βραδυ

Για τις αναγουλες κρακερς η φρυγανιες

Α, μαλιστα, ιδια κατηγορια ειμαστε.Πηρα 5 κιλα και εχασα κι αλλο

Εγω τους ελεγα οτι πειναω αλλα δε μου δινανε τιποτα αν δεν αεριστω, ουτε νερο. Μαρτυριο

Συγγνώμη γιατί αυτό? 

Τόσο σημαντικό είναι μετά την καισαρική? 

  • Χαχα 1

ffpWp3.pngo85Jp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Thia1985 είπε:

Συγγνώμη γιατί αυτό? 

Τόσο σημαντικό είναι μετά την καισαρική? 

Καλέ μη βάζεις νέα πρόωρα βάσανα στο μυαλό σου. Rafaela  μου γλυκιά που είσαι να τη μαλώσεις; 

  • Χαχα 4
Link to comment
Share on other sites

Just now, Thia1985 είπε:

Συγγνώμη γιατί αυτό? 

Τόσο σημαντικό είναι μετά την καισαρική? 

μετα απο καθε χειρουργειο  στη κοιλια θελουν να ξερουν αν επανηλθε το εντερο. Οταν αεριστεις σημαινει οτι λειτουργησε. Δεν δινουν να φας γιατι σε περιπτωση που δεν λειτουργει θα υπαρξει θεμα . Κ εγω ετρεμα αλλα ειχε λιγο πλακα μπορω να πω δεν ειναι τραγικο. Οι πονοι εμενα κρατησαν ενα βραδυ την επομενη περπατουσα οταν βγηκα απο το νοσοκομειο ειμουν οπως πριν. Οποτε μην ανχωνεσε δεν ειναι τιποτα τρομερο. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, anoulious είπε:

Καλέ μη βάζεις νέα πρόωρα βάσανα στο μυαλό σου. Rafaela  μου γλυκιά που είσαι να τη μαλώσεις; 

Καλά, καλα

Παρθενακι είμαι ειπαμε

Την Τετάρτη έχω γενεθλια


ffpWp3.pngo85Jp3.png

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, island1 said:

Αλοχα..καλέ έχεις την ευκαιρία να μην πας και θα πας; Εμένα όταν έβγαλε ο Χαρδαλιάς το νόμο με έπιασαν τα γέλια και λέει ο άντρας μου" πες την αλήθεια έχεις κονέ με Χαρδαλιά και το πρότεινες ε;" .Δεν τα μπορώ καθόλου αυτά τα πανηγύρια.γλιτωσα δύο γάμους και βαφτίσεις ας είναι καλά ο άνθρωπος...θα πάω να δω ξεχωριστά τους ανθρώπους όταν θα ναι ώρα χωρίς συγγενολογια κτλ που θα με πρηξουν ποτέ θα κάνω το γιό.

Νησιωτοπουλα μου hello! Κ εγω έτσι ειμαι κ χειρότερα με τους γάμους, αφου φαντάσου ουτε δικο μου δεν έκανα! Ενα σύμφωνο συμβίωσης κ με το ζορι! Δε ξέρω τι με έπιασε τωρα, μου ειπε οτι ολοι του ακυρώνουν κ τον λυπήθηκα χαχαχα... άσε που ειναι κ γαμοβαφτιση άρα θα διαρκέσει περισσότερο! Θα παω κατευθείαν στο φαΐ αχαχα 

  • Χαχα 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, linaa είπε:

μετα απο καθε χειρουργειο  στη κοιλια θελουν να ξερουν αν επανηλθε το εντερο. Οταν αεριστεις σημαινει οτι λειτουργησε. Δεν δινουν να φας γιατι σε περιπτωση που δεν λειτουργει θα υπαρξει θεμα . Κ εγω ετρεμα αλλα ειχε λιγο πλακα μπορω να πω δεν ειναι τραγικο. Οι πονοι εμενα κρατησαν ενα βραδυ την επομενη περπατουσα οταν βγηκα απο το νοσοκομειο ειμουν οπως πριν. Οποτε μην ανχωνεσε δεν ειναι τιποτα τρομερο. 

Εγώ θα τους πω ότι είμαι δυσκοίλια εξ αρχης

Ένα έχω να σας πω, δεκαοχτώ χρονών με κυνηγούσε η ξαδέρφη στο χωριό να μου βάλει υπόθετο γιατί είχα να ενεργηθω δυο βδομάδες !!!!

Και φυσικά δεν ήθελα υπόθετο. Τα τελευταία επτά χρόνια συνήλθα με τον καφέ, γι αυτό και δεν τον κόβω. Φαντάσου, έφαγα σύκο και δεν πήγα τουαλέτα. Μου λέει η μαία βρώμη τρως? Ναι, γάλα, ναι, νερό νερό, φρούτα ναι αλλά τουαλέτα γιοκ! Και δεν μπορώ να λειτουργήσω αν δεν πάω, πιστεύω πως ακόμη κι αυτό επιδεινώνει αναγούλες. 

Θα στρωσω

Just now, Moana είπε:

Νησιωτοπουλα μου hello! Κ εγω έτσι ειμαι κ χειρότερα με τους γάμους, αφου φαντάσου ουτε δικο μου δεν έκανα! Ενα σύμφωνο συμβίωσης κ με το ζορι! Δε ξέρω τι με έπιασε τωρα, μου ειπε οτι ολοι του ακυρώνουν κ τον λυπήθηκα χαχαχα... άσε που ειναι κ γαμοβαφτιση άρα θα διαρκέσει περισσότερο! Θα παω κατευθείαν στο φαΐ αχαχα 

Μου αρέσει η γαμοβαφτιση. Έτσι έγινε με το βαφτιστήρι μου κι έτσι θα κανω κι εγώ. Θα κάνουμε όμως ένα πολιτικό σε λίγο Καιρο. Μόνο οι γονείς μου, Ο αδελφός μου, η κοπέλα του Κ οι γονείς του άντρα μου. Ο αδελφός του είναι σε άλλη ήπειρο, θα έρθει στον θρησκευτικό με το Καλο.


ffpWp3.pngo85Jp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Thia1985 είπε:

Καλά, καλα

Παρθενακι είμαι ειπαμε

Την Τετάρτη έχω γενεθλια

Εγω Παρασκευή αλλά δεν είμαι τόσο γκρινιάρα.. Γενικά δεν έχω πολλά χαρακτηριστικά του Παρθενου και "ανησυχώ" 

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, anoulious είπε:

Εγω Παρασκευή αλλά δεν είμαι τόσο γκρινιάρα.. Γενικά δεν έχω πολλά χαρακτηριστικά του Παρθενου και "ανησυχώ" 

Νταξει είσαι η εξαίρεση 

Άρχισε να γίνεσαι γκρινιάρα..ειδες εγώ. Ποτέ δεν είχα γκρινιάξει σε προσπαθεια Κ τώρα με έπιασε. Μια εβδομάδα μέρα την εμβρυομεταφορα 

  • Μου αρέσει 1

ffpWp3.pngo85Jp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Thia1985 είπε:

Εγώ θα τους πω ότι είμαι δυσκοίλια εξ αρχης

Ένα έχω να σας πω, δεκαοχτώ χρονών με κυνηγούσε η ξαδέρφη στο χωριό να μου βάλει υπόθετο γιατί είχα να ενεργηθω δυο βδομάδες !!!!

Και φυσικά δεν ήθελα υπόθετο. Τα τελευταία επτά χρόνια συνήλθα με τον καφέ, γι αυτό και δεν τον κόβω. Φαντάσου, έφαγα σύκο και δεν πήγα τουαλέτα. Μου λέει η μαία βρώμη τρως? Ναι, γάλα, ναι, νερό νερό, φρούτα ναι αλλά τουαλέτα γιοκ! Και δεν μπορώ να λειτουργήσω αν δεν πάω, πιστεύω πως ακόμη κι αυτό επιδεινώνει αναγούλες. 

Θα στρωσω

Μου αρέσει η γαμοβαφτιση. Έτσι έγινε με το βαφτιστήρι μου κι έτσι θα κανω κι εγώ. Θα κάνουμε όμως ένα πολιτικό σε λίγο Καιρο. Μόνο οι γονείς μου, Ο αδελφός μου, η κοπέλα του Κ οι γονείς του άντρα μου. Ο αδελφός του είναι σε άλλη ήπειρο, θα έρθει στον θρησκευτικό με το Καλο.

Α μην ανχωνεσε μονο κλανια θελουν για να σου δωσουν να φας το εντερο μετα το χειρουργειο θα ειναι αδειο. Πριν την καισαρικη κανουν κλισμα. Κ αν δεν πας τουαλετα για να παρεις εξιτηριο παλι κλισμα . Κ εγω δεν ειχα ενεργηθει μεχρι να φυγω οποτε κλισματακι. 

  • Μου αρέσει 2
  • Χαχα 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, linaa είπε:

Α μην ανχωνεσε μονο κλανια θελουν για να σου δωσουν να φας το εντερο μετα το χειρουργειο θα ειναι αδειο. Πριν την καισαρικη κανουν κλισμα. Κ αν δεν πας τουαλετα για να παρεις εξιτηριο παλι κλισμα . Κ εγω δεν ειχα ενεργηθει μεχρι να φυγω οποτε κλισματακι. 

Γέλασα με την κλανια

 


ffpWp3.pngo85Jp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...