Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Μανουλες Μαρτιου 2019!!


oneira_glyka

Recommended Posts

2 ώρες πρίν, palmoira είπε:

Να τα εκατοστήσει! Πέρασε κιόλας ένας χρόνος! Βάσω να είναι γερή και πάντα χαρούμενη η κορούλα σου! Όσο για το φαγητό...σιγά σιγά θα συνηθίσει πιστεύω. Δοκίμασε να τα κόβεις μικρά κομματάκια ή να τα πατάς με πιρούνι. Μακαρόνια με κιμά εγώ θα δοκίμαζα κάποιο άλλο ζυμαρικό τύπου πεπονακι για αρχή με κιμά. Ειδικά το πεπονακι είναι σχετικά λεπτό και μπορεί πιο εύκολα να το καταπιεί ολόκληρο. Ειναι σίγουρο ότι θα συνηθίσει. Όπως σε όλα τα καινούργια πράγματα θέλουν και εδώ το χρόνο τους. Εσύ πως είσαι?

Να σου ζήσει το αγοράκι σου! Εγώ γραμμάρια δεν ζυγίζω πλέον. Μόνο το κρέας πριν το βράσω να είναι περίπου 75 γρ. Τόσο μου έχει πει ο παιδίατρος. Μετά με το μάτι βλέπω πόσο έφαγε. Εμεις θηλαζουμε αποκλειστικά και κάνουμε περίπου 4-5 θηλασμους την ημέρα. Προσπαθώ να είναι πρωί, βράδυ και ενδιάμεσα μόνο σε ώρες που θα είμαι σπίτι όταν επιστρέψω στη δουλειά. 

Σ ευχαριστώ πολύ!!Ναι είδες πέρασε ενα δύσκολος χρόνος αλλά οι καλά μέχρι στιγμης αυτό κρατάω τωρα είμαι καλά δε έχω ξεχάσει κ ούτε πρόκειται ποτέ να ξεχάσω όταν έφτασαν οι μέρες ποναγα πολύ μπερδεμενα συναισθηματα απ'τη μια χαρά απ'την άλλη λύπη ολα μαζί πάντα αυτό θα γίνεται θα γιορτάζουμε τα γενέθλια κ μετά από δύο μέρες θα έρχεται η λυπη για την απώλεια για το αγγελάκι μας δε μου λέει τίποτα αυτό που λένε "δε πειράζει έχεις το άλλο στην αγκαλιά σου" άλλο το ένα άλλο το άλλο πάντα θα πονάει κ πάντα θα υπάρχουν τα αναπαντητα γιατι.


0EKFp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Vasoth. είπε:

Σ ευχαριστώ πολύ!!Ναι είδες πέρασε ενα δύσκολος χρόνος αλλά οι καλά μέχρι στιγμης αυτό κρατάω τωρα είμαι καλά δε έχω ξεχάσει κ ούτε πρόκειται ποτέ να ξεχάσω όταν έφτασαν οι μέρες ποναγα πολύ μπερδεμενα συναισθηματα απ'τη μια χαρά απ'την άλλη λύπη ολα μαζί πάντα αυτό θα γίνεται θα γιορτάζουμε τα γενέθλια κ μετά από δύο μέρες θα έρχεται η λυπη για την απώλεια για το αγγελάκι μας δε μου λέει τίποτα αυτό που λένε "δε πειράζει έχεις το άλλο στην αγκαλιά σου" άλλο το ένα άλλο το άλλο πάντα θα πονάει κ πάντα θα υπάρχουν τα αναπαντητα γιατι.

Έχεις δίκιο Βάσω. Να τα εκατοστήσει το κοριτσάκι σου! Είσαι αξιέπαινη γιατί δώσατε μεγάλο αγώνα και το κορίτσι σου γενναίο! Να τη χαίρεστε! 

Just now, Έλενα 19 είπε:

Σ ευχαριστω πολυ palmoira! Και εσυ να χαιρεσαι την κορούλα σου! Και εγω αποκλειστικά θηλάζω, ειναι καλα δηλαδή 4 με 5 φορές? πόση ώρα θηλάζει περιπου? Και εγω ξεκινάω δουλειά αυτη την εβδομάδα και ειμαι μέσα στο άγχος... Αφήνεις καθόλου αντλημένο οςο λείπεις?

Εγώ ξεκινάω 5/12 δουλειά! Δεν θα κάνω τράπεζα και δεν θα αφήνω αντλημένο εκτός από όταν θα λείπω ταξίδι. Όταν ξεκινήσω θα θηλαζουμε αναγκαστικά 3 φορές μόνο, πρωί,βράδυ και μεσημέρι που γυρνάω για λίγο σπίτι. Δεν θηλάζει πολύ ώρα maximum 10 λεπτά. 

  • Ευχαριστώ 1

preg.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Εγώ δουλεύω και τη θηλάζω το πρωί στις 6:30 που ξυπνάει, όταν γυρνάω από τη δουλειά στις 17:30, μετά της δίνω γύρω στις 20:00 το απογευματινό της και πριν κοιμηθεί ένα μπουκάλι γάλα ξένο (γύρω στα 200ml πίνει). Κάποιες μέρες ξυπνάει και μέσα στη νύχτα και τη θηλάζω πάλι. Έχω τρεις μήνες που δουλεύω και η αλήθεια είναι πως απορώ που δεν μου έχει κοπεί το γάλα... Συνεχίζω όμως έτσι μέχρι να κοπεί και της δίνω και ένα μπουκάλι την ημέρα γιατί γενικά δεν της αρέσει το μπιμπερό και αν δεν της δώσω για κάποιες μέρες μετά δεν θέλει ούτε να το δει...:blink:

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, Vasoth. είπε:

Σ ευχαριστώ πολύ!!Ναι είδες πέρασε ενα δύσκολος χρόνος αλλά οι καλά μέχρι στιγμης αυτό κρατάω τωρα είμαι καλά δε έχω ξεχάσει κ ούτε πρόκειται ποτέ να ξεχάσω όταν έφτασαν οι μέρες ποναγα πολύ μπερδεμενα συναισθηματα απ'τη μια χαρά απ'την άλλη λύπη ολα μαζί πάντα αυτό θα γίνεται θα γιορτάζουμε τα γενέθλια κ μετά από δύο μέρες θα έρχεται η λυπη για την απώλεια για το αγγελάκι μας δε μου λέει τίποτα αυτό που λένε "δε πειράζει έχεις το άλλο στην αγκαλιά σου" άλλο το ένα άλλο το άλλο πάντα θα πονάει κ πάντα θα υπάρχουν τα αναπαντητα γιατι.

Να την χαιρεσαι Βασω μου, να ειναι γερή και τυχερή στη ζωούλα της,  λυπάμαι για την απώλειά σας. Μακάρι να μη συνέβαιναν τέτοια πράγματα...

15 ώρες πρίν, palmoira είπε:

Έχεις δίκιο Βάσω. Να τα εκατοστήσει το κοριτσάκι σου! Είσαι αξιέπαινη γιατί δώσατε μεγάλο αγώνα και το κορίτσι σου γενναίο! Να τη χαίρεστε! 

Εγώ ξεκινάω 5/12 δουλειά! Δεν θα κάνω τράπεζα και δεν θα αφήνω αντλημένο εκτός από όταν θα λείπω ταξίδι. Όταν ξεκινήσω θα θηλαζουμε αναγκαστικά 3 φορές μόνο, πρωί,βράδυ και μεσημέρι που γυρνάω για λίγο σπίτι. Δεν θηλάζει πολύ ώρα maximum 10 λεπτά. 

Μονο τρεις, ε? θα καλύπτεται λες?

3 ώρες πρίν, Sugar777 είπε:

Καλημέρα! Εγώ δουλεύω και τη θηλάζω το πρωί στις 6:30 που ξυπνάει, όταν γυρνάω από τη δουλειά στις 17:30, μετά της δίνω γύρω στις 20:00 το απογευματινό της και πριν κοιμηθεί ένα μπουκάλι γάλα ξένο (γύρω στα 200ml πίνει). Κάποιες μέρες ξυπνάει και μέσα στη νύχτα και τη θηλάζω πάλι. Έχω τρεις μήνες που δουλεύω και η αλήθεια είναι πως απορώ που δεν μου έχει κοπεί το γάλα... Συνεχίζω όμως έτσι μέχρι να κοπεί και της δίνω και ένα μπουκάλι την ημέρα γιατί γενικά δεν της αρέσει το μπιμπερό και αν δεν της δώσω για κάποιες μέρες μετά δεν θέλει ούτε να το δει...:blink:

Γεια σου sugar, αυτο θα ειναι και το δικό μου ωράριο... Όταν επέστρεψες στη δουλειά πως αντέδρασε? ποιος ειναι πίσω μαζί της?

3 ώρες πρίν, Sugar777 είπε:

Καλημέρα! Εγώ δουλεύω και τη θηλάζω το πρωί στις 6:30 που ξυπνάει, όταν γυρνάω από τη δουλειά στις 17:30, μετά της δίνω γύρω στις 20:00 το απογευματινό της και πριν κοιμηθεί ένα μπουκάλι γάλα ξένο (γύρω στα 200ml πίνει). Κάποιες μέρες ξυπνάει και μέσα στη νύχτα και τη θηλάζω πάλι. Έχω τρεις μήνες που δουλεύω και η αλήθεια είναι πως απορώ που δεν μου έχει κοπεί το γάλα... Συνεχίζω όμως έτσι μέχρι να κοπεί και της δίνω και ένα μπουκάλι την ημέρα γιατί γενικά δεν της αρέσει το μπιμπερό και αν δεν της δώσω για κάποιες μέρες μετά δεν θέλει ούτε να το δει...:blink:

Γεια σου sugar, αυτο θα ειναι και το δικό μου ωράριο... Όταν επέστρεψες στη δουλειά πως αντέδρασε? ποιος ειναι πίσω μαζί της?Να την χαιρεσαι!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ! Όταν γύρισα στη δουλειά ήταν 5μιση μηνών φαντάσου... Το πρώτο βράδυ που θα πήγαινα δουλειά την επόμενη μέρα, ενώ κοιμόταν ήδη σερί 6-7 ώρες από 4 μηνών, ξύπνησε στις 12 και μέχρι τις 4 το πρωί την είχε ο άντρας μου γιατί έκλαιγε :unsure: κ από τότε μέχρι και πριν 15 μέρες ξυπνούσε 2 με τρεις φορές τη νύχτα και με έψαχνε. Αλλά πλέον κοιμάται από τις 9-9:30 και ξυπνάει κατά τις 6:30! Την κρατάει η μαμά μου ευτυχώς και δεν έχω κανένα θέμα. Τις πρώτες μέρες θα είναι λίγο δύσκολα αλλά συνηθίζουν τα καημενούλια :wub:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

8 ώρες πρίν, Sugar777 είπε:

Ευχαριστώ πολύ! Όταν γύρισα στη δουλειά ήταν 5μιση μηνών φαντάσου... Το πρώτο βράδυ που θα πήγαινα δουλειά την επόμενη μέρα, ενώ κοιμόταν ήδη σερί 6-7 ώρες από 4 μηνών, ξύπνησε στις 12 και μέχρι τις 4 το πρωί την είχε ο άντρας μου γιατί έκλαιγε :unsure: κ από τότε μέχρι και πριν 15 μέρες ξυπνούσε 2 με τρεις φορές τη νύχτα και με έψαχνε. Αλλά πλέον κοιμάται από τις 9-9:30 και ξυπνάει κατά τις 6:30! Την κρατάει η μαμά μου ευτυχώς και δεν έχω κανένα θέμα. Τις πρώτες μέρες θα είναι λίγο δύσκολα αλλά συνηθίζουν τα καημενούλια :wub:

Ειναι πολυ καλό που εχεις κάποιον της εμπιστοσύνης σου να την κρατάει! Εμεις ειμαστε μακρυά, όποτε θα κάνουμε οτι μπορούμε εναλλάξ με τον άντρα μου έστω να πάει 10 μηνών και δυςτυχως μετα ειναι μονόδρομος... Θα τον πάμε σε βρεφικό δεν γινεται διαφορετικά... Ναι, το έχω ξανακούσει οτι συνηθίζουν εύκολα! Εγω πως θα συνηθίσω να δουμε...:cry:

Link to comment
Share on other sites

Just now, fairy-mary είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!

Να σας ρωτήσω έχει δοκιμάσει καμια ακτινίδια στη φρουτοκρεμα;

Γενικά εκτός από τα κλασσικά μήλο μπανάνα  αχλάδι τι αλλο βάζετε;

Αυτή την εποχή μανταρίνι. Αλλά θέλω να της βάλω και το ακτινίδιο. 

  • Μου αρέσει 1

nlmNp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, fairy-mary είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!

Να σας ρωτήσω έχει δοκιμάσει καμια ακτινίδια στη φρουτοκρεμα;

Γενικά εκτός από τα κλασσικά μήλο μπανάνα  αχλάδι τι αλλο βάζετε;

Ακτινίδιο,μάνγκο,αβοκάντο,πορτοκάλι, δαμάσκηνο, λωτό. Γενικά μπορείς να δοκιμάσεις ότι φρούτο εποχής βρεις νόστιμο. Απλά μανταρίνι,πορτοκάλι δοκίμασε το πριν γιατί κάποια είναι λίγο ξινά και μπορεί να μη της αρέσει ή να χρειαστεί να προσθέσεις λίγο παραπάνω μπανανα ας πούμε για να γίνει πιο νόστιμο. 

  • Μου αρέσει 1

preg.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, fairy-mary είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!

Να σας ρωτήσω έχει δοκιμάσει καμια ακτινίδια στη φρουτοκρεμα;

Γενικά εκτός από τα κλασσικά μήλο μπανάνα  αχλάδι τι αλλο βάζετε;

Καλησπέρα. Εγώ της βάζω σχεδόν κάθε μέρα ακτινίδιο λόγω δυσκοιλιοτητας. Δαμάσκηνο επίσης αποξηραμένο πλέον, πορτοκαλί, μανταρίνι αχλάδι βανίλια μπανάνα αβοκάντο. 

Σήμερα της δωσα πρώτη μέρα κρόκο αυγού μου είπε η παιδίατρος με. Λίγο λαδι και λεμόνι. Απλά ρε κορίτσια γινεται στόκος πως να το φάει. Όταν της το έδωσα έπαθε ένα σοκ γιατί ήταν πηχτό. Καλύτερα θα της το δίνω στη φρουτοκρεμα μου φαίνεται. Εσείς κορίτσια πως το δίνετε τον κρόκο? Επίσης πίνουν νερακι τα μωρά σας μόνα τους δλδ με. Μπιμπερό? 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Xrysasid είπε:

Καλησπέρα. Εγώ της βάζω σχεδόν κάθε μέρα ακτινίδιο λόγω δυσκοιλιοτητας. Δαμάσκηνο επίσης αποξηραμένο πλέον, πορτοκαλί, μανταρίνι αχλάδι βανίλια μπανάνα αβοκάντο. 

Σήμερα της δωσα πρώτη μέρα κρόκο αυγού μου είπε η παιδίατρος με. Λίγο λαδι και λεμόνι. Απλά ρε κορίτσια γινεται στόκος πως να το φάει. Όταν της το έδωσα έπαθε ένα σοκ γιατί ήταν πηχτό. Καλύτερα θα της το δίνω στη φρουτοκρεμα μου φαίνεται. Εσείς κορίτσια πως το δίνετε τον κρόκο? Επίσης πίνουν νερακι τα μωρά σας μόνα τους δλδ με. Μπιμπερό? 

Και εγω σήμερα της εδωσα κρόκο για πρώτη φορά...το 1/4 έφαγε...δε την πίεσα να φαει περισσότερο..σιγα σιγά. 

Και εγω δε ξερω πως να το δώσω, με τη φρουτοκρεμα μαζί δε θα είναι κάπως;

Εμενα πίνει από ποτηράκι εκπαιδευτικό με σκληρό στόμιο...το πιάνει μονη της πλεον..ομως εχω παρατηρήσει τον τελευταιο καιρο πως απλα το δαγκώνει γιατι την ανακουφιζει με τα ουλα της.

Της δινω καποιες φορες απο κανονικό ποτήρι, το κραταω εγω ομως.

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

aKX8p2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ από φρούτα βάζω μπανάνα, αχλάδι, πορτοκάλι και αβοκάντο. Όταν βάζω μήλο γενικά δεν το τρώει... Κάποιες φορές βάζω και βανίλια, μανταρίνι ή μάνγκο αλλά δεν την τρώει ευχάριστα... Επίσης, τρελαίνεται για λεμόνι, της βγάζω τα κουκούτσια και το ξεζουμίζει!!:rolleyes:

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, fairy-mary είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!

Να σας ρωτήσω έχει δοκιμάσει καμια ακτινίδια στη φρουτοκρεμα;

Γενικά εκτός από τα κλασσικά μήλο μπανάνα  αχλάδι τι αλλο βάζετε;

Καλησπερα, και εγω του το εβαλα, και τα σπορακια μαζί, ολα καλα, απλώς θα δεις στα καπάκια του σπορακια! Του έχω βάλει μπανάνα αβοκάντο, ακτινίδιο, αχλάδι, μήλο, και πορτοκαλί. Μόλις τελειώσω με το αυγο, θα του κάνω εισαγωγή και βανίλιες..

1 ώρα πρίν, Xrysasid είπε:

Καλησπέρα. Εγώ της βάζω σχεδόν κάθε μέρα ακτινίδιο λόγω δυσκοιλιοτητας. Δαμάσκηνο επίσης αποξηραμένο πλέον, πορτοκαλί, μανταρίνι αχλάδι βανίλια μπανάνα αβοκάντο. 

Σήμερα της δωσα πρώτη μέρα κρόκο αυγού μου είπε η παιδίατρος με. Λίγο λαδι και λεμόνι. Απλά ρε κορίτσια γινεται στόκος πως να το φάει. Όταν της το έδωσα έπαθε ένα σοκ γιατί ήταν πηχτό. Καλύτερα θα της το δίνω στη φρουτοκρεμα μου φαίνεται. Εσείς κορίτσια πως το δίνετε τον κρόκο? Επίσης πίνουν νερακι τα μωρά σας μόνα τους δλδ με. Μπιμπερό? 

Καλησπέρα, κ εγω ειμαι στην εισαγωγή αυγού σήμερα έδωσα τα 3/4 του κρόκου μαζί με φρουτοκρεμα και το έφαγε μια χαρα, χθες της το έδωσα με λάδι και λεμόνι και ηταν όπως τα λες...αηδίασε ο καημένος έκανα σαν να ειναι έτοιμος να κανει εμετό και το μεσημερι δεν έτρωγε... Σήμερα ολα οκ! Εγω του δίνω με 360 ποτηράκι και πίνει...

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έλενα 19 είπε:

Καλησπερα, και εγω του το εβαλα, και τα σπορακια μαζί, ολα καλα, απλώς θα δεις στα καπάκια του σπορακια! Του έχω βάλει μπανάνα αβοκάντο, ακτινίδιο, αχλάδι, μήλο, και πορτοκαλί. Μόλις τελειώσω με το αυγο, θα του κάνω εισαγωγή και βανίλιες..

Καλησπέρα, κ εγω ειμαι στην εισαγωγή αυγού σήμερα έδωσα τα 3/4 του κρόκου μαζί με φρουτοκρεμα και το έφαγε μια χαρα, χθες της το έδωσα με λάδι και λεμόνι και ηταν όπως τα λες...αηδίασε ο καημένος έκανα σαν να ειναι έτοιμος να κανει εμετό και το μεσημερι δεν έτρωγε... Σήμερα ολα οκ! Εγω του δίνω με 360 ποτηράκι και πίνει...

Και εμένα το ίδιο έκανε και μετα και εμένα δν μου έτρωγε μεσημεριανό που γενικ μεσημεριανό τρώει κάθε μέρα χωρίς κανένα θεμα.. Σήμερα με πελαγώσει και εν τέλη έφαγε πολύ λίγο μεσημεριανό. Θα δω αν δν τα καταφέρω να το δώσω έτσι θα της το δίνω στην φρουτοκρεμα. Εγώ της δίνω με το μπιμπερό νερακι αλλά πίνει λίγο. Θα παω να πάρω και εγώ το ποτηράκι αυτό! Το ποτηράκι που το βρίσκω? 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Xrysasid είπε:

Και εμένα το ίδιο έκανε και μετα και εμένα δν μου έτρωγε μεσημεριανό που γενικ μεσημεριανό τρώει κάθε μέρα χωρίς κανένα θεμα.. Σήμερα με πελαγώσει και εν τέλη έφαγε πολύ λίγο μεσημεριανό. Θα δω αν δν τα καταφέρω να το δώσω έτσι θα της το δίνω στην φρουτοκρεμα. Εγώ της δίνω με το μπιμπερό νερακι αλλά πίνει λίγο. Θα παω να πάρω και εγώ το ποτηράκι αυτό! Το ποτηράκι που το βρίσκω? 

Εβαλα το λινκ να δεις το δικό μου, αλλα δε μου δημοσιεύει το μήνυμα .. Αλλα αν βάλεις 360 ποτηράκι και μπεις στο sprouts έχει ποικιλία! Εγω εβαλα 3/4 μπανάνα ένα μικρο αχλάδι τον κρόκο και λιγο χυμό πορτοκαλί για να έχει κατι υγρό και να γίνει κρέμα.. Στις 4-5 πρώτες κουταλιές ηταν διστακτικός μετα ομως το έφαγε όλο!  Και εμένα νεράκι μη θαρρείς δίνω Λιγο πίνει..ποσο ακριβώς δεν έχω υπολογίσει...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...