Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Ιουλίου του 19!!!!


Eleni2512

Recommended Posts

Τα δικά μου τα φορμάκια π πήρα 0-3, λένε μέχρι 60 cm, το είχα προσέξει κ γω. Παίζουν πολύ τα νούμερα κ οι διαστάσεις από μάρκα σε μάρκα. Μάλιστα πήρα κ ένα σετ 3-6 κ λενε μεχρι 67 cm. Για νεογέννητο τώρα πήρα ένα σετ με 3 φορμάκια μέχρι 1 μήνα, φαντάζομαι θα τα φορέσει, έστω για 10 μερες αν κ είναι μακρυμάνικα τα συγκεκριμένα οπότε πάλι δν ξέρω. Οπότε να βλέπετε λίγο τα εκατοστά στην ετικέτα γτ μερικά 0-3 είναι πολύ μικρά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγώ είμαι από τις τυχερές που μου έδωσαν άπειρα ρούχα τα αδέρφια μου.  Τα Φορμακια είναι όλα 0-3 ωστόσο έχω και κάποια που γράφουν 00 αλλά μου είπαν ότι δεν τα φόρεσαν πάνω από 2 φορές και φανταστείτε ότι της αδερφής μου γεννήθηκαν και προωρακια 2,5 κιλά το καθένα...  Καλύτερα να είναι λίγο πιο άνετο. Εγώ πήρα μόνο ένα σετ καινούρια 0-3!

Επίσης εγώ την βαλίτσα την έφτιαξα εδώ και ένα μήνα και ανά τακτά χρονικά διαστήματα την ξανάελεγχω...  Όλο και κάτι θυμάμαι.. Μου είπε ο γιατρός να είμαι έτοιμη να μην έχω τα καλά της αδερφής μου...  

Αν θέλετε σας γράφω κι εγώ την λίστα που μου έδωσε ο γιατρός μου (θα γεννήσω Ιάσω Θεσσαλίας). 


Tauip3.png[/url]

Link to comment
Share on other sites

Just now, Elen211 είπε:

Εγώ είμαι από τις τυχερές που μου έδωσαν άπειρα ρούχα τα αδέρφια μου.  Τα Φορμακια είναι όλα 0-3 ωστόσο έχω και κάποια που γράφουν 00 αλλά μου είπαν ότι δεν τα φόρεσαν πάνω από 2 φορές και φανταστείτε ότι της αδερφής μου γεννήθηκαν και προωρακια 2,5 κιλά το καθένα...  Καλύτερα να είναι λίγο πιο άνετο. Εγώ πήρα μόνο ένα σετ καινούρια 0-3!

Επίσης εγώ την βαλίτσα την έφτιαξα εδώ και ένα μήνα και ανά τακτά χρονικά διαστήματα την ξανάελεγχω...  Όλο και κάτι θυμάμαι.. Μου είπε ο γιατρός να είμαι έτοιμη να μην έχω τα καλά της αδερφής μου...  

Αν θέλετε σας γράφω κι εγώ την λίστα που μου έδωσε ο γιατρός μου (θα γεννήσω Ιάσω Θεσσαλίας). 

Κοριτσι μου καλως ηρθες και με το καλο  ο μπεμπακος σου !!!ποτε εχεις πητ; γραψτην κι εσυ να τις συγκρινουμε ...δεν ξερεις καμια φορα..αν κΑι ολο και κατι μου λειπει κ μενα ..ολο και κατι βρισκω..

1 ώρα πρίν, Anna17 είπε:

Κορίτσια είμαι πάρα πολύ δυσαρεστημένη με το μικρόβιολογικο του Ιασω. Μου έχουν κάνει τα χέρια μπλε τελείως. Ούτε μια δεν κατάφερε να μου πάρει αίμα φυσιολογικά και ο τρόπος τους ας μην τον σχολιάσω καλύτερα. Πρέπει να τους κακοπληρωνουν πάρα πολύ. Το μόνο που σκέφτομαι ευτυχώς που έχει μαία δική του ο γιατρός γιατί με τόσο άσχημες εντυπώσεις από το προσωπικό δεν νομίζω ότι καμία θα ήταν σε θέση να με βοηθήσει να θηλασω και να τα καταφέρω και όλας. 

Προσπαθώ να μην πανικοβαλομαι αλλά όσο να ναι όταν οι μέρες πλησιάζουν αρχίζουν όλα να γίνονται αληθινά. Πάντως όταν πάω στο νοσοκομείο να κάνω Nst λέω δεν θέλω να φύγω. Φωνάξτε το γιατρό μου να πάω να γεννήσω και εγώ. Να πάρω το μωράκι μου αγκαλιά δεν αντέχω άλλο να μην το βλέπω. Γιατί και τις 2 φορές που πήγα ήμουν με κοπέλα δίπλα που θα γεννουσε. 

Κοριτσι μου μην αγχωνεσαι .κι εγω φοβαμαι γιατι θελω να γεννησω φυσιολογικα κι εδω το εχουν συστημα με την καισαρικη για πιο γρηγορα και δε θελω με τιποτα εκτος αν υπαρχει λογος φυσικα.γι αυτο σου λεω  οπου και να πας να γεννησεις δε θα ναι ολα τελεια..παντου κατι θα βρισκεις ασχημο..εσυ ν ακους το γιατρο σου και να τον εμπιστευεσαι..κοντευεις κιολας τωρα κι ολα σου φαινονται βουνο ..λογικο ειναι..κανε υπομονη και σε λιγες εβδομαδες θα τα χεις ξεχασει ολα αυτα γοατι θα εχεις αγκαλια το ζουζουνι σου..


url=https://lilypie.com]wfMmp3.png[/url]

Link to comment
Share on other sites

Just now, Μαρίτσα10 είπε:

Κορίτσια Καλησπέρα! 

Σήμερα ξεκίνησα τις ενέσεις κορτιζόνης...έχετε καμία ιδέα τι γίνεται με το αλάτι κ τη ζάχαρη! Απαγορεύονται κ με την ενέσιμη;

Έκανα πριν 15 μέρες. Δεν μου είπε τίποτα ο γιατρός γιατί στις ενέσεις η δόση είναι μακράς αποδεσμευσης. Που σημαίνει ότι απελευθερωνετε σταδιακά στο αίμα. 2 έκανες σήμερα και 2 αύριο σωστά; Παρ όλα αυτά επειδή η κορτιζόνη ανεβάζει το σάκχαρο αν έχεις θέμα απέφυγε το για 4-5 μέρες. Εγώ δεν έχω και απλά δεν έφαγα γλυκά και από αλάτι στο φαγητό μου έβαλα κανόνικα αλλά δεν έφαγα τίποτα απ έξω που είναι λύσσα συνήθως. Δεν παρατήρησα καμία κατακράτηση ούτε αύξηση στην πίεση ωστόσο. 

Πόσο είσαι τώρα; σε προετοιμάζει ο γιατρουκος σου ε; 


zrz3p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

15 Ιουλίου έχω ΠΗΤ. 

Ξεκινάω με βαλίτσα..  Θα τα γράψω αναλυτικά (ο γιατρός μου έδωσε γενικό πλάνο πχ προϊόντα καθαρισμού)  κάποια ίσως να μην χρειάζονται, εγώ τα έβαλα...  

Για την μαμα: 

3 νυχτικιες + ρόμπα η ζακέτα 

3-4 εσώρουχα (εκεί δίνουν δίχτυ αλλά μπορεί να μην σας βολευει)  + σουτιέν θηλασμού και επιθέματα στήθους 

Σαγιονάρες 

Ρούχα αναχωρησης

Οδοντοβουρτσα, οδοντόκρεμα, καθαριστικό προσώπου, κρέμα προσώπου, σαμπουάν, αφρόλουτρο, σφουγγάρι, ξυραφάκι, χτένα μαλλιών, λαστιχάκια, προϊόντα μακιγιάζ (εγώ έχω πάντα μέσα και ψαλιδακι για νύχια, τσιμπιδακι φρυδιών και καθρεφτάκι ΥΓ μην με βρίσετε για το τσιμπιδακι.. Βγάζω και στις θηλες καμία τρίχα οπότε αν θηλάζει ο μπέμπης να μην λέει "έχω τρίχες στο φαΐ μου" )  liposan και λανολινη για τις θηλες η οποία κάνει και για τα χείλη αν θέλετε...  Αποσμητικό, σερβιέτες, αντισηπτικο για τα χέρια, καμία πετσετουλα αν θέλετε και μαξιλάρι θηλασμού πάλι αν θέλετε...  Μην ξεχάσετε κινητό φορτιστή και χρήματα!!! Αντέ! Έβαλα Και το θήλαστρο.. Αχρείαστο να είναι 

Για το μωρό :

2 ζιπουνακια ,  2 Φορμακια, καλτσακια, πανάκια για σάλια κλπ, πάνες αγκαλιάς,  σεντονακι και πικε κουβέρτα, μωρομαντηλα και πάνες.  (πάνες αγκαλιάς πήρα αρκετές για να στρώσω πχ και στο καθισματακι αυτοκινήτου και μωρομαντηλα και πάνες γιατί από το ιασω μέχρι το σπίτι μας είναι 1 ώρα ταξίδι..  Μπορεί να θέλει άλλαγμα) 

Έγγραφα:

Εκκαθαριστικό για να φαίνονται τα αφμ των γονέων,

  βιβλιάρια υγείας και των 2 γονέων για να φαίνονται τα αμκα,

πιστοποιητικό οικογενειακης κατάστασης (αν δεν ειναι και οι 2 γονείς δημότες στον ίδιο Δήμο χρειάζεται και από τους 2) 

Ληξιαρχική πράξη γαμου

Ταυτότητες και των 2

Οοοολα αυτά!   Τα έγγραφα να είναι τελευταίου 3 μηνου και τα έβγαλα όλα από 2 φωτοτυπίες να υπάρχουν... 

 

 

 


Tauip3.png[/url]

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 56 λεπτά , Elenpap είπε:

Τα δικά μου τα φορμάκια π πήρα 0-3, λένε μέχρι 60 cm, το είχα προσέξει κ γω. Παίζουν πολύ τα νούμερα κ οι διαστάσεις από μάρκα σε μάρκα. Μάλιστα πήρα κ ένα σετ 3-6 κ λενε μεχρι 67 cm. Για νεογέννητο τώρα πήρα ένα σετ με 3 φορμάκια μέχρι 1 μήνα, φαντάζομαι θα τα φορέσει, έστω για 10 μερες αν κ είναι μακρυμάνικα τα συγκεκριμένα οπότε πάλι δν ξέρω. Οπότε να βλέπετε λίγο τα εκατοστά στην ετικέτα γτ μερικά 0-3 είναι πολύ μικρά.

Λεει 56

Link to comment
Share on other sites

Just now, Anna17 είπε:

Έκανα πριν 15 μέρες. Δεν μου είπε τίποτα ο γιατρός γιατί στις ενέσεις η δόση είναι μακράς αποδεσμευσης. Που σημαίνει ότι απελευθερωνετε σταδιακά στο αίμα. 2 έκανες σήμερα και 2 αύριο σωστά; Παρ όλα αυτά επειδή η κορτιζόνη ανεβάζει το σάκχαρο αν έχεις θέμα απέφυγε το για 4-5 μέρες. Εγώ δεν έχω και απλά δεν έφαγα γλυκά και από αλάτι στο φαγητό μου έβαλα κανόνικα αλλά δεν έφαγα τίποτα απ έξω που είναι λύσσα συνήθως. Δεν παρατήρησα καμία κατακράτηση ούτε αύξηση στην πίεση ωστόσο. 

Πόσο είσαι τώρα; σε προετοιμάζει ο γιατρουκος σου ε; 

Έκανα δύο  μαζί κ άλλες δύο θα κάνω αύριο! 

Είμαι 32 εβδομάδες ακριβως


POzcp3.pngal9Sp3.png

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πρίν, Giosotpk είπε:

Καλημέραααα καλή εβδομάδα να έχουμε ...τι καιρός είναι αυτός κορίτσια και έβαλε και λίγο κρύο σχετικά ... 

Εγώ είμαι 34+4 τώρα και Τετάρτη έχουμε γιατρό επιτέλους ... 

Γεια σου κορίτσι ...με το καλό το μωράκι σου ...αγοράκι ή κοριτσάκι τι έχεις ? Είχες καλή εγκυμοσύνη μέχρι στιγμής ? 

Εγώ την έχω φτιάξει την βαλιτσα και συγκεκριμένα πήρα δυο μικρές μια για μένα μια για την μικρή .... Απορρυπαντικο χρησιμοποίησα το Eco Baby το βρήκα σε προσφορά και δεν θα πάρω και άλλο μπουκάλι να σου πω την αλήθεια μετά έχω σκοπό να τα πλένω με το κανονικό ... Μαλακτικό όχι δεν έβαλα ... 

Εγώ είχα καλή εγκυμοσύνη τώρα ζοριζομαι στον ύπνο μόνο ... 

 

Βρε κορίτσια έχετε καθόλου ζωντανά όνειρα ? Εγώ σήμερα όλο το βράδυ είχα κουβέντα χαχαχχαχ μια στα ελληνικά μια στα γερμανικά μιλούσα ...με κουνούσε ο άντρας μου ξυπνούσα για λίγο και μετά συνέχιζα τον άφησα και χωρίς ύπνο το καημένο ...αλλά έπρεπε να την τελειώσω την κουβέντα δεν γινόταν να την άφηνα στην μέση χαχαχ ... 

 

Αγοράκι! Μέχρι 21 Ιουλίου! 

Εχω πολύ καλή εγκυμοσυνη με τις δυσκολίες της φυσικά! 

Ο ύπνος είναι ένα ζήτημα, αλλά τώρα έχει βελτιωθεί θα έλεγα! 

Βλέπω όλες έχετε φτιάξει βαλίτσα, πρέπει να το πάρω κ εγώ λίγο πιο σοβαρά! 

Με τις εξετάσεις πως τα πάτε; Εγώ Doppler στις 16 και τις τελευταίες αιματολογικες τωρα! 

Πόσες φορές κάνατε καμπύλη ζαχάρου;; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Μαρικο είπε:

Αγοράκι! Μέχρι 21 Ιουλίου! 

Εχω πολύ καλή εγκυμοσυνη με τις δυσκολίες της φυσικά! 

Ο ύπνος είναι ένα ζήτημα, αλλά τώρα έχει βελτιωθεί θα έλεγα! 

Βλέπω όλες έχετε φτιάξει βαλίτσα, πρέπει να το πάρω κ εγώ λίγο πιο σοβαρά! 

Με τις εξετάσεις πως τα πάτε; Εγώ Doppler στις 16 και τις τελευταίες αιματολογικες τωρα! 

Πόσες φορές κάνατε καμπύλη ζαχάρου;; 

Τις τελευταίες αιματολογικες τις έκανα την προηγούμενη εβδομάδα. Στις 12 του μηνός έχω doppler και καλλιέργεια κολπικά υγρών για τυχόν μικρόβια που θα επηρεάσουν την Γέννα μου είπε.. Από τις 12 και μετά θα με βλέπει κάθε βδομάδα..  Καμπύλη έκανα 3 φορές!!  1 μικρή στον  προγεννητικό έλεγχο, άλλη μια μικρή πριν 2 μήνες περίπου και επειδή δεν είχε βγει καλή την επόμενη εβδομάδα έκανα και την μεγάλη!


Tauip3.png[/url]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Μαρικο είπε:

Αγοράκι! Μέχρι 21 Ιουλίου! 

Εχω πολύ καλή εγκυμοσυνη με τις δυσκολίες της φυσικά! 

Ο ύπνος είναι ένα ζήτημα, αλλά τώρα έχει βελτιωθεί θα έλεγα! 

Βλέπω όλες έχετε φτιάξει βαλίτσα, πρέπει να το πάρω κ εγώ λίγο πιο σοβαρά! 

Με τις εξετάσεις πως τα πάτε; Εγώ Doppler στις 16 και τις τελευταίες αιματολογικες τωρα! 

Πόσες φορές κάνατε καμπύλη ζαχάρου;; 

Εγώ δεν έχω φτιάξει βαλίτσα κ από ότι μου είπε ο γιατρός σε ένα μήνα γεννάω. Ούτε οι κούνιες δεν έχουν έρθει ακόμα. Το  τελευταίο Doppler θα το κάνω στις 19. Αιματολογικές έχω μπόλικες για την επόμενη εβδομάδα κ για το τέλος του μήνα άλλο πακέτο.

Καμπύλη ζαχάρου έκανα δύο φορές! Μια στην αρχή της εγκυμοσύνης κ άλλη μια μετά το Πάσχα. 


POzcp3.pngal9Sp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καμπυλη εγώ έκανα μόνο μια φορά στην 26η εβδομάδα  αν θυμάμαι καλά. 

Ντοπλερ εγώ κάνω κάθε εβδομάδα ίδια μέρα με το καρδιοτοκογραφημα.

@Μαρίτσα10 ακριβώς το ίδιο σχήμα στην ίδια εβδομάδα έκανα και εγώ. Απλά είχαν κοκκινησει τα μάγουλα μου υπερβολικά τις 2 μέρες που έκανα τις ενέσεις. Παρενέργεια της κορτιζόνης μου είπε ο γιατρός αλλά έφυγε αμέσως 


zrz3p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Anna17 είπε:

Καμπυλη εγώ έκανα μόνο μια φορά στην 26η εβδομάδα  αν θυμάμαι καλά. 

Ντοπλερ εγώ κάνω κάθε εβδομάδα ίδια μέρα με το καρδιοτοκογραφημα.

@Μαρίτσα10 ακριβώς το ίδιο σχήμα στην ίδια εβδομάδα έκανα και εγώ. Απλά είχαν κοκκινησει τα μάγουλα μου υπερβολικά τις 2 μέρες που έκανα τις ενέσεις. Παρενέργεια της κορτιζόνης μου είπε ο γιατρός αλλά έφυγε αμέσως 

Ως τώρα έχω το φυσιολογικό μου χρώμα!

Τα οξέα με έχουν σακατεψει! Μεγάλο πρόβλημα...άνοιξα μια σόδα αλλά κ πάλι τίποτα. Ο γιατρός μου δεν είναι υπέρ αυτών των φαρμάκων.


POzcp3.pngal9Sp3.png

Link to comment
Share on other sites

Τα ξημερώματα η κατάσταση με τα οξέα χειροτέρεψε κ αναγκάστηκα να πάρω ριοπαν! Μου είχε πει ο γιατρός μόνο σε δύσκολες καταστάσεις κ να μην γίνει καραμέλα.

Έλα όμως που τώρα με έχουν πιάσει οι τύψεις που δεν το πάλεψα περισσοτερο. Κ έχω ανησυχίες για τις επιπτώσεις αυτών των φαρμάκων στα παιδιά.


POzcp3.pngal9Sp3.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Μαρίτσα10 said:

Τα ξημερώματα η κατάσταση με τα οξέα χειροτέρεψε κ αναγκάστηκα να πάρω ριοπαν! Μου είχε πει ο γιατρός μόνο σε δύσκολες καταστάσεις κ να μην γίνει καραμέλα.

Έλα όμως που τώρα με έχουν πιάσει οι τύψεις που δεν το πάλεψα περισσοτερο. Κ έχω ανησυχίες για τις επιπτώσεις αυτών των φαρμάκων στα παιδιά.

Για να το δίνουν οι γιατροι, το μωρό σου δεν θα χει θέμα. Απλά προσπάθησε να μν κάνεις κατάχρηση.

Κορίτσια από άγχος πώς πάτε; εγώ χθες κοιμήθηκα λίγες ώρες, νομίζω οτι έχει επηρεαστεί κ η αναπνοή μου, αναπνέω κ ακούγομαι κάποιες φορές. Ξέρω οτι έχουμε μπει στην τελική ευθεία κ οτι είναι λογικό να αγχωνόμαστε...αλλες λιγότερο, άλλες περισσότερο.

Βλεποντας την κοιλιά μου π είναι πια αρκετά μεγάλη, άλλες φορές νιώθω μεγάλη χαρά κ άλλες μεγάλη ευθύνη κ άγχος...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...