Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Ιουλίου του 19!!!!


Eleni2512

Recommended Posts

Just now, Elen211 είπε:

Χωρίς να έχω αποφασίσει αν θα υιοθετησω την άποψη τους,  το dettol το συνιστούν για τις πλενομενες πάνες που θα χρησιμοποιήσω και κατ επέκταση το βάζουν και στα ρούχα αν χρειαστεί. Ωστόσο πάντα μιλάμε για το άοσμο που υποτίθεται ότι είναι για μωρά και υποαλλεργικο, όχι το απλό και πάντα με διαφορετική διαδικασία. Πχ στις πάνες λέει ότι μέχρι 4 μηνών συνιστάται να μουλιαζονται για 10 λεπτά σε λεκάνη με νερό και ντετολ  και μετά να πλένονται στο πλυντήριο και μετά τους 4μηνες μπορεί να μπει απευθείας στο πλυντήριο με την προϋπόθεση ότι κάνουμε ένα τουλάχιστον έξτρα ξεβγαλμα. 

Αυτές το κάνουν και σε κάποια ρούχα.  Δεν νομίζω ότι θα το κάνω σε ρούχα, αλλά στις πάνες το σκέφτομαι.  Τουλάχιστον μέχρι να χρησιμοποιήσουμε τις πλενομενες θα φτάσει 2-3 μηνών. 

ναι θελει διπλο ξεβγαλμα δηλαδη αλλα ετσι αν υπολογοσεις τα πλυσιματα κ.τα πληντυρια που θα βαλεις τον χρονο την κουραση τα σιδερωματα θα σου βγει ενα πακετο πολυ πιο ακριβο απο το.να αγοραζεις πανες τωρα που υπαρχουν.απειρες προσφορες ....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, linaa είπε:

ναι θελει διπλο ξεβγαλμα δηλαδη αλλα ετσι αν υπολογοσεις τα πλυσιματα κ.τα πληντυρια που θα βαλεις τον χρονο την κουραση τα σιδερωματα θα σου βγει ενα πακετο πολυ πιο ακριβο απο το.να αγοραζεις πανες τωρα που υπαρχουν.απειρες προσφορες ....

Δεν έχει σιδέρωμα στις πάνες. Απαγορεύεται. Με πλυντήριο και στεγνωτήριο και πάλι βγαίνει πιο οικονομικό από τις πάνες μιας χρήσης. Η αδερφή μου λόγω δουλειάς το καλοκαίρι χρησιμοποιουσε κανονικές. Για τους 3 μήνες έβγαινε ίδια χρήματα με τις πλενομενες στους 9 μήνες,! Αυτό δεν το διαπραγματευομαι. Το είδα με τα μάτια μου. Κάθε 3 μέρες βάζεις το βράδυ τις πάνες και το πρωί είναι έτοιμες στεγνές για χρήση (έχουμε πλυντήριο-στεγνωτηριο).

Αν δεν έχεις όμως τον χρόνο,  την όρεξη και την απαραίτητη βοήθεια και συμπαράσταση όντως θα σε δυσκολέψει.  Εγω το συζήτησα με τον άντρα μου, τα βάλαμε όλα κάτω και είπαμε ότι θέλουμε και μπορούμε. Στην πράξη θα δείξει. Επίσης είπαμε ότι θα το ξεκινήσουμε από Οκτώβρη  για να έχουμε συνηθίσει με το μωράκι. 

  • Μου αρέσει 1

Tauip3.png[/url]

Link to comment
Share on other sites

Just now, Elen211 είπε:

Δεν έχει σιδέρωμα στις πάνες. Απαγορεύεται. Με πλυντήριο και στεγνωτήριο και πάλι βγαίνει πιο οικονομικό από τις πάνες μιας χρήσης. Η αδερφή μου λόγω δουλειάς το καλοκαίρι χρησιμοποιουσε κανονικές. Για τους 3 μήνες έβγαινε ίδια χρήματα με τις πλενομενες στους 9 μήνες,! Αυτό δεν το διαπραγματευομαι. Το είδα με τα μάτια μου. Κάθε 3 μέρες βάζεις το βράδυ τις πάνες και το πρωί είναι έτοιμες στεγνές για χρήση (έχουμε πλυντήριο-στεγνωτηριο).

Αν δεν έχεις όμως τον χρόνο,  την όρεξη και την απαραίτητη βοήθεια και συμπαράσταση όντως θα σε δυσκολέψει.  Εγω το συζήτησα με τον άντρα μου, τα βάλαμε όλα κάτω και είπαμε ότι θέλουμε και μπορούμε. Στην πράξη θα δείξει. Επίσης είπαμε ότι θα το ξεκινήσουμε από Οκτώβρη  για να έχουμε συνηθίσει με το μωράκι. 

ναι αυτο λεω οτι υπολογιζω εκτος απο τα πληντηρια που θα ειναι σιγουρα διπλασια κ το χρονο κ την κουραση  σαν χρημα.

δεν ειναι μονο η δεη κ το.νερο που θα πληρωσεις αλλα κ ο κοπος σου κ ο χρονος σου να εχεις 6 πανες καθε μερα να μουλιαζεις να ξεμουλιαζεις να βαζεις για πλησιμο κ να βγαζεις. συν στεγνωτηριο που καταναλωνει κ αλλο ρευμα.

βεβαια αν εχετε παραπανω χερια απο εσενα κ του αντρα σου καθημερινα κατι γινετε ..γιατι δυο ατομα κ ο.ενας να δουλευει φανταζομαι κ να εισαι μονη σου την μιση μερα παλι δυσκολα ειναι. στο λεω εγω που καμια φορα ξεχναω κ.αν εχω φαει στο τελος της μερας με αρκετη βοηθεια κ οσο μεγαλωνει παει χειροτερα θελει αγκαλιες βολτες παιχνιδια. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, linaa είπε:

ναι αυτο λεω οτι υπολογιζω εκτος απο τα πληντηρια που θα ειναι σιγουρα διπλασια κ το χρονο κ την κουραση  σαν χρημα.

δεν ειναι μονο η δεη κ το.νερο που θα πληρωσεις αλλα κ ο κοπος σου κ ο χρονος σου να εχεις 6 πανες καθε μερα να μουλιαζεις να ξεμουλιαζεις να βαζεις για πλησιμο κ να βγαζεις. συν στεγνωτηριο που καταναλωνει κ αλλο ρευμα.

βεβαια αν εχετε παραπανω χερια απο εσενα κ του αντρα σου καθημερινα κατι γινετε ..γιατι δυο ατομα κ ο.ενας να δουλευει φανταζομαι κ να εισαι μονη σου την μιση μερα παλι δυσκολα ειναι. στο λεω εγω που καμια φορα ξεχναω κ.αν εχω φαει στο τελος της μερας με αρκετη βοηθεια κ οσο μεγαλωνει παει χειροτερα θελει αγκαλιες βολτες παιχνιδια. 

Δεν είναι ακριβώς όπως φαντάζεσαι..  Είναι πολύ πιο εύκολο στην πράξη. Ξέρω ότι άμα δεν το έχεις δει από κοντά φαντάζει βουνό αλλά πραγματικά δεν είναι. Δεν υπάρχει αυτό το καθημερινό που λες. Κάθε 3-4 μέρες ένα πλυντήριο είναι. 10 λεπτά από τον χρόνο σου.  Και το Μουλιασμα που λέγαμε με το ντετολ αν θες το κάνεις πριν βάλεις πλυντήριο αλλιώς ούτε αυτό.  Μόνο αν το ζήσεις θα το καταλάβεις. Αλλά γενικά είναι το τι θέλει κάθε γονιός για το παιδί του.  Εγώ δεν θέλω να έχει πλαστικά πάνω του και όσο μπορώ θα παλέψω με τις υφασμάτινες. Αν δεν τα καταφέρω δεν θα σκάσω κιόλας. 

Δουλεύουμε και οι δύο..  Εγώ έχω δική μου δουλειά οπότε δεν παίζουν πολύ οι άδειες..  Στο 20ημερο επιστρέφω. Τώρα δουλεύω από τον υπολογιστή. Και αυτός είναι ο λόγος που θα καθυστερήσω να τις ξεκινήσω. 

 

Τέλος πάντων.. Σήμερα το πρωί για 3 συνεχόμενες ώρες είχα πολλές συσπάσεις..  Ήταν ακανονιστες, όχι τακτικές αλλά πραγματικά φοβήθηκα..  


Tauip3.png[/url]

Link to comment
Share on other sites

Just now, Elen211 είπε:

Δεν είναι ακριβώς όπως φαντάζεσαι..  Είναι πολύ πιο εύκολο στην πράξη. Ξέρω ότι άμα δεν το έχεις δει από κοντά φαντάζει βουνό αλλά πραγματικά δεν είναι. Δεν υπάρχει αυτό το καθημερινό που λες. Κάθε 3-4 μέρες ένα πλυντήριο είναι. 10 λεπτά από τον χρόνο σου.  Και το Μουλιασμα που λέγαμε με το ντετολ αν θες το κάνεις πριν βάλεις πλυντήριο αλλιώς ούτε αυτό.  Μόνο αν το ζήσεις θα το καταλάβεις. Αλλά γενικά είναι το τι θέλει κάθε γονιός για το παιδί του.  Εγώ δεν θέλω να έχει πλαστικά πάνω του και όσο μπορώ θα παλέψω με τις υφασμάτινες. Αν δεν τα καταφέρω δεν θα σκάσω κιόλας. 

Δουλεύουμε και οι δύο..  Εγώ έχω δική μου δουλειά οπότε δεν παίζουν πολύ οι άδειες..  Στο 20ημερο επιστρέφω. Τώρα δουλεύω από τον υπολογιστή. Και αυτός είναι ο λόγος που θα καθυστερήσω να τις ξεκινήσω. 

 

Τέλος πάντων.. Σήμερα το πρωί για 3 συνεχόμενες ώρες είχα πολλές συσπάσεις..  Ήταν ακανονιστες, όχι τακτικές αλλά πραγματικά φοβήθηκα..  

μωρε το καταλαβαινω αυτο που λες αλλα δεν ξερω κατα ποσο βγαινει καθε τρεις μερες πληντηριο δεν μπορω πρακτικα να το φανταστω. πρωτα απο ολα τα κακα βρωμανε πρεπει να τα ξεβγαλεις αμεσως απο τα υφασματα . δευτερον το υφασμα αν μεινει στο.νερο μουχλιαζει κ.περνει μυρωδια αρα πρεπει να τα στεγνωνεις κ αυτα. τεσσερις μερες πληντηριο σημαινει 20 πανες απτις οποιες οι 4-5 με κακα να βρωμανε . δεν ξερω ετσι οπως το.σκεφτομαι εγω θα ηθελα καθε μερα πλησιματα μουλιασματα ειτε μονο.για τα κακα πολλα μου φαινονται.

επισης πως γινετε κ.δεν.εχει πλαστικο αφου κραταει τα τσισα κ δεν σιδερωνετε αρα μαλλον.κατι σε πλαστικο εχει??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, linaa είπε:

μωρε το καταλαβαινω αυτο που λες αλλα δεν ξερω κατα ποσο βγαινει καθε τρεις μερες πληντηριο δεν μπορω πρακτικα να το φανταστω. πρωτα απο ολα τα κακα βρωμανε πρεπει να τα ξεβγαλεις αμεσως απο τα υφασματα . δευτερον το υφασμα αν μεινει στο.νερο μουχλιαζει κ.περνει μυρωδια αρα πρεπει να τα στεγνωνεις κ αυτα. τεσσερις μερες πληντηριο σημαινει 20 πανες απτις οποιες οι 4-5 με κακα να βρωμανε . δεν ξερω ετσι οπως το.σκεφτομαι εγω θα ηθελα καθε μερα πλησιματα μουλιασματα ειτε μονο.για τα κακα πολλα μου φαινονται.

επισης πως γινετε κ.δεν.εχει πλαστικο αφου κραταει τα τσισα κ δεν σιδερωνετε αρα μαλλον.κατι σε πλαστικο εχει??

Άμα δεις έγραψα πάνω και για τα κακακια αλλά γενικά στο ίντερνετ έχει όλες τις πληροφορίες που θα χρειαστείς για να λύσεις κάθε απορία. Αδιάβροχο (κάτι σε πλαστικό είναι το εξωτερικό κάλυμμα που δεν ακουμπάει πολύ στο μωρό) .  Το Σίδερο απαγορεύεται γιατι χάνει την απορροφητικοτητα του το μπαμπού. 


Tauip3.png[/url]

Link to comment
Share on other sites

Just now, Elen211 είπε:

Άμα δεις έγραψα πάνω και για τα κακακια αλλά γενικά στο ίντερνετ έχει όλες τις πληροφορίες που θα χρειαστείς για να λύσεις κάθε απορία. Αδιάβροχο (κάτι σε πλαστικό είναι το εξωτερικό κάλυμμα που δεν ακουμπάει πολύ στο μωρό) .  Το Σίδερο απαγορεύεται γιατι χάνει την απορροφητικοτητα του το μπαμπού. 

θα το ψαξω αμα συμφερει γιατι οχι

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια τι κάνετε ? Πώς τα πάτε με την ζεστή ... 

Διάβασα όλα όσα γράψατε και με την σειρά μου να πω και εγώ ..  

Ίσως με κραξετε αλλά εγώ σιδερωσα ναι μεν τα ρουχαλακια της μικρής για πρώτη φορά αλλά δεν έχω σκοπό να το ξανά κάνω . 

Αν το σκεφτείτε για να γίνει αποστείρωση σωστή πρέπει να φτάσει στους 100 βαθμούς στο σημείο που αιδερωνεις πράγμα αδύνατον ... Και δεν θέλω να το παρακανω με την αποστείρωση θέλω η μικρή να έρθει σε επαφή με μικρόβια να το πω για καλό δικό της και πάντα μέχρι ένα σημείο ... Μην με παρεξηγησετε ... Θέλει πολύ κουράγιο να τα αιδερωνεις όλα αυτά τα ρουχαλακια τα μικρά εγώ δεν το έχω αυτό το κουράγιο ...εδώ σιδερωνω εκείνη την στιγμή ότι φορέσω 5 λεπτά και μου έρχεται να το πετάξω από το παράθυρο ...

Όσο αφορά της πάνες της έχω δει και εγώ και το σκέφτηκα αλλά τώρα αυτή την στιγμή 300€ μου φαίνονται πολλά ...οπότε το αφήνω για αργότερα ... 

 

Εγώ συσπάσεις δεν έχω και ούτε καν ξέρω πως είναι ...και η μαίες με ρωτάνε αν έχω νιώσει αλλά τίποτα ... αναίσθητο πλάσμα εντελώς χαχαχαχ ... 

Εν τω μεταξύ τα έχω παίξει εντελώς με την ζεστή δεν την αντέχω καθόλου ... Έχω σκάσει να φάω παγωτό αλλά μιλάμε να φάω πολύ παγωτό για να δροσιστω ... 

  • Μου αρέσει 1

 B8mAp3.pngjo4pp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια! Να σας πω κι εγω την γνωμη μου πανω στο θεμα...δεν το σκεφτηκα ποτε για πανες υφασματινες γιατι πολυ απλα καθε 2-3 μερες θα χω πλυντηριο κ σιδερο και δε νομιζω τοτε να μου περισσευει τοσος χρονος...αν υπαρχει βοηθεια βεβαια ολα γινονται...

Οσο για τη ζεστη @Giosotpk κοντευω να πεθανω..οπου παω παιρνω αγκαλια τον ανεμιστηρα ..δεν μπορω να κουνηθω!!!!συμφωνω με την αποστειρωση κι εγω τα θεωρω υπερβολη μερικα πραγματα...και οσο μπορω θα τα σιδερωνω αμα δε μπορω δε θα κατσω να σκασω κιολας! Κ στην τελικη μικροβια μπορει να παρει απο παντου οχι μονο απο τα ρουχαλακια και τα σεντονακια..παγωτο μπορεις να φας λιγο..ισα να σου φυγει η ιδεα. ..


url=https://lilypie.com]wfMmp3.png[/url]

Link to comment
Share on other sites

@Γλυκερια123 τι να μου κάνει το λίγο παγωτό εδώ ονειρεύομαι ολόκληρο κουβά χαχαχχαχαχαχ ... 

Και τι θα κάνουμε τώρα με την ζεστή που έχουμε ακόμα τόσο καιρό μπροστά μας ? 

Πρηζεσαι καθόλου? 

Εμένα τα πόδια μου άρχισαν να πρήζονται τώρα σιγά σιγά ...καιρός ήταν. ...


 B8mAp3.pngjo4pp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κοριτσια πολυ ζεστη για τις πανες εχω καταληξει στα παμπερς εχει προσφορες μηνιαία κουτα 35 ευρω εδω με τα ρουχα τα πλυντηρια θα ναι πολλα για μενα δν υπηρχε περιπτωση να εχω κ τις πανες!!συσπασελ ς ακομα δν εχω καταλαβει τι ειναι μονο δυοφορες π σηκωθηκα αποτομα απτο κρεβατι με πιασε κραμπα στην κοιλια σαν να σφιξε μυς κ να ξεσφιξε κατα τα αλλα δν νοιωθωτπτ τα μονα σκληρα σημεια στην κοιλια ειναι το.σωματακι του μικρου που διακρινω πλεον!

Link to comment
Share on other sites

@happysmileπολυ φτηνά τα βρήκες σε ποια σελίδα ? 

Εγώ βρήκα τα babylino σε μηναίο πακέτο γύρο στα 20-25€ κάπου εκεί δεν θυμάμαι καλά ... 

Α οπότε και εσύ δεν έχεις καταλάβει συσπάσεις ...είπα μήπως ήμουν μόνο εγώ 

 


 B8mAp3.pngjo4pp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Giosotpk είπε:

@Γλυκερια123 τι να μου κάνει το λίγο παγωτό εδώ ονειρεύομαι ολόκληρο κουβά χαχαχχαχαχαχ ... 

Και τι θα κάνουμε τώρα με την ζεστή που έχουμε ακόμα τόσο καιρό μπροστά μας ? 

Πρηζεσαι καθόλου? 

Εμένα τα πόδια μου άρχισαν να πρήζονται τώρα σιγά σιγά ...καιρός ήταν. ...

Άμα φτιάξεις δικό σου παγωτάκι? Με φρούτα η γιαούρτι? Επίσης αν σου αρέσει το frozen yogurt έχω μια πανεύκολη συνταγή: μισό κιλό γιαούρτι, 200γρ γάλα πλήρες, και 400γρ κουβερτούρα  (εγώ παίρνω μια που είναι 80%κακαο) λιώνεις την κουβερτούρα, ανακατεύεις με το γάλα, τέλος το γιαούρτι και έτοιμο. Ψυγείο η κατάψυξη..  Βέβαια καλύτερο από τα παγωμένα φρούτα δεν υπάρχει!! 

Εγώ έχω μια απορία.. Τα πόδια μου δεν φαίνονται καθόλου πρησμένα..  Πως γίνεται να μην μου κάνουν τα παπούτσια μου? 

 


Tauip3.png[/url]

Link to comment
Share on other sites

Just now, Elen211 είπε:

Άμα φτιάξεις δικό σου παγωτάκι? Με φρούτα η γιαούρτι? Επίσης αν σου αρέσει το frozen yogurt έχω μια πανεύκολη συνταγή: μισό κιλό γιαούρτι, 200γρ γάλα πλήρες, και 400γρ κουβερτούρα  (εγώ παίρνω μια που είναι 80%κακαο) λιώνεις την κουβερτούρα, ανακατεύεις με το γάλα, τέλος το γιαούρτι και έτοιμο. Ψυγείο η κατάψυξη..  Βέβαια καλύτερο από τα παγωμένα φρούτα δεν υπάρχει!! 

Εγώ έχω μια απορία.. Τα πόδια μου δεν φαίνονται καθόλου πρησμένα..  Πως γίνεται να μην μου κάνουν τα παπούτσια μου? 

 

Αχαχαχαχ,Αχαχαχαχα θα μικριναν τα παπουτσια σου τοτε καλε!!!!κ μενα δν φαινονται αλλα ειναι ειδικα οταν παμε περπατημα κ γυρναω σπιτι!κ τα χερια μου αισθανομαι πρισμενα!δεν σχολιαζω καν την κυτταρίτιδα!

  • Χαχα 2
Link to comment
Share on other sites

@Elen211 η συνταγή φαίνεται πολύ καλή θα την κάνω αύριο δεν έχω τα υλικά σήμερα δυστυχώς ... 

Ξέρω από γνωστές που στην εγκυμοσύνη τους μεγάλωσε κατά ένα νούμερο το πόδι ίσως γι'αυτό δεν τ

Σου κάνουν τα παπούτσια ...η ίσως δεν καταλαβαίνεις εσύ το πρήξιμο ...γιατί και εγώ έχω πολύ λεπτούς αστραγάλους και μόνο όταν το πατάω με το χέρι καταλαβαίνω ότι ειναι πρησμένο ...


 B8mAp3.pngjo4pp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...