Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Ιουλίου του 19!!!!


Eleni2512

Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γειά σας εγκυουλες! Κι εδώ Βόλο λέει ότι θα χτυπήσει 35αρια...  Ήδη η ζέστη είναι αφόρητη!! Αλλά να πω κατι λίγο κακό και αστείο..  Χαίρομαι που έχει ζέστη γιατί όντας ξάπλα έστειλα τον άντρα μου να πάρει τα Φορμακια που θα βγει το μωρό από το μαιευτήριο και μας είχε πει ο παιδίατρος να πάρουμε ένα πιο χοντρό και ένα λεπτό και αναλόγως την ζέστη εκείνη την μέρα θα διαλέξουμε ποιο θα βάλει..  Το χοντρό δεν μου αρέσει καθόλου αλλά ήταν τόσο ενθουσιασμενος ο γλυκουλης που δεν ήθελα να του το χαλάσω! Αλλά ελπίζω να έχει ζέστη να βάλει το λεπτό!! Χαχαχ

  Εγώ έχω αρκετές συσπάσεις νομίζω...  (αν είναι συσπάσεις αυτό που αισθάνομαι...)  νιώθω ότι σφίγγει η κοιλιά μου και για αυτα τα δευτερόλεπτα που συμβαίνει νιώθω μια μικρή δυσφορία..  Εδω και δύο εβδομάδες το νιώθω 4-5 φορές την μέρα..  

  • Χαχα 2

Tauip3.png[/url]

Link to comment
Share on other sites

@Elen211 έχουν πλάκα μωρέ οι γλυκουληδες οι μπαμπάδες. Εμένα μου λέει αγόρι θα είναι σε εσένα θα έχει αδυναμία. Και τώρα που θα είναι μωρό στη μαμά του θα είναι κολλημένος. Και πήγα και του πήρα πόσα φορμακια handsome like dad, I love dad κτλ να χαρεί. Πήρα και I love grandma /grandpa. Για τη μαμά δεν πήρα. Εμένα θα μου το δείχνει μόνος του ότι με αγαπάει χαχαχα.

Έτσι νομίζω και εγώ ότι είναι συσπαση. Νιώθω να σκληραίνει για λίγα δευτερόλεπτα  πιο έντονα εκεί που είναι το μωρό βέβαια και ένα μικρό τσίμπημα χαμηλά στην κοιλιά. Θα το δω με το γιατρό αύριο. 

Η ζέστη δεν παλεύεται. Εγώ άναψα κλιματιστικό από χθες. Και όταν χρειάζεται να βγω από το σπίτι τα έχω όλα έξω. Μπουτακια, μπρατσακια. 

  • Μου αρέσει 2

zrz3p3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια έβαλα το πρώτο μου πλυντήριο σήμερα στους 40 με προδερμ, σκέφτηκα να τα βάλω στους 30 αλλά λέω άστο. Έβαλα βασικά άσπρα ρούχα κ κουβερτούλες, σεντονάκια κ πετσέτες. Τα σιελ πχ ή τα σκούρα  μπλε λέτε να αφήνουν χρώμα; Στις ετικέτες γράφει μέχρι 40, οπότε λογικά δν θα ξεβάφουν ε;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Elenpap είπε:

Κορίτσια έβαλα το πρώτο μου πλυντήριο σήμερα στους 40 με προδερμ, σκέφτηκα να τα βάλω στους 30 αλλά λέω άστο. Έβαλα βασικά άσπρα ρούχα κ κουβερτούλες, σεντονάκια κ πετσέτες. Τα σιελ πχ ή τα σκούρα  μπλε λέτε να αφήνουν χρώμα; Στις ετικέτες γράφει μέχρι 40, οπότε λογικά δν θα ξεβάφουν ε;

δεν ξεβαφει τιποτα στους 40 μην ανχωνεσε. 

  • Μου αρέσει 3
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, Elenpap είπε:

Κορίτσια τα σιδερώσατε τα ρούχα τ μωρού ε; :roll:

Ναι, μέσα έξω σίδερο. Ευτυχώς είναι πολύ μικρά και δεν θέλουν πολύ πεδεμα. Απλά αποστειρωση. Και εγώ είχα την ίδια απορία με τα χρώματα. Την πρώτη φορά που υπάρχει περίπτωση να ξεβαψουν εγώ τα χώρισα. Μετά θα τα βάζω όλα μαζί και μια χρωμοπαγιδα μέσα και τέλος. 


zrz3p3.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Elenpap είπε:

Κορίτσια τα σιδερώσατε τα ρούχα τ μωρού ε; :roll:

Εγώ έχω ένα πρόγραμμα ατμού  στο πλυντήριο που υποτίθεται τα αποστειρώνει..  Τα έβαλα και στεγνωτήριο και είπα να τα αφήσω έτσι αλλά η πεθερά μου κόντεψε να πάθει εγκεφαλικό μόλις της το είπα και τα πήρε όλα και τα σιδερωσε! Η μάνα μου πάλι στην κοσμαρα της..  Μου είπε "ένα καπάκι dettol πλυντήριου και τελείωσες!"..  Δεν ξέρω ποια να ακούσω από τις 2.. Η μία έχει ψύχωση με το σιδερο (κάνει μέχρι και στις κάλτσες τσάκιση)  και η άλλη αγοράζει ρούχα με κριτήριο" να μην τσαλακωνουν πολύ.... "


Tauip3.png[/url]

Link to comment
Share on other sites

Just now, Elen211 είπε:

Εγώ έχω ένα πρόγραμμα ατμού  στο πλυντήριο που υποτίθεται τα αποστειρώνει..  Τα έβαλα και στεγνωτήριο και είπα να τα αφήσω έτσι αλλά η πεθερά μου κόντεψε να πάθει εγκεφαλικό μόλις της το είπα και τα πήρε όλα και τα σιδερωσε! Η μάνα μου πάλι στην κοσμαρα της..  Μου είπε "ένα καπάκι dettol πλυντήριου και τελείωσες!"..  Δεν ξέρω ποια να ακούσω από τις 2.. Η μία έχει ψύχωση με το σιδερο (κάνει μέχρι και στις κάλτσες τσάκιση)  και η άλλη αγοράζει ρούχα με κριτήριο" να μην τσαλακωνουν πολύ.... "

δεν επιτρεπετε dettol στα βρεφικα.ρουχακια. ειναι δυνατο κ μπορει να σου κανει.αλλεργια. γιαυτο τα πλενουν με.πρασινο σαπουνι. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 hour ago, Elen211 said:

Εγώ έχω ένα πρόγραμμα ατμού  στο πλυντήριο που υποτίθεται τα αποστειρώνει..  Τα έβαλα και στεγνωτήριο και είπα να τα αφήσω έτσι αλλά η πεθερά μου κόντεψε να πάθει εγκεφαλικό μόλις της το είπα και τα πήρε όλα και τα σιδερωσε! Η μάνα μου πάλι στην κοσμαρα της..  Μου είπε "ένα καπάκι dettol πλυντήριου και τελείωσες!"..  Δεν ξέρω ποια να ακούσω από τις 2.. Η μία έχει ψύχωση με το σιδερο (κάνει μέχρι και στις κάλτσες τσάκιση)  και η άλλη αγοράζει ρούχα με κριτήριο" να μην τσαλακωνουν πολύ.... "

Η πεθερούλα λίγο υπερβάλλει... από τη στιγμή π το ευαίσθητο σημείο τους κάτω θα ναι με πάνα, νομίζω λίγη σημασία έχει. Εγώ παίζει αρχικά να τα σιδερώνω αλλά όχι φανατικά. Πχ σεντονάκια, ίσως κάποιες φορες να χρειάζεται κ για αισθητικούς λόγους.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

ενταξει μην υπερβαλουμε με την αποστειρωση. δε θα κανει καλο και για το μωρο. εγω θα τα βαζω στο προγραμμα του ατμου, ενα σιδερωματακι μετα και τελος. 

  • Μου αρέσει 1

cPKSp3.png

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, linaa είπε:

δεν επιτρεπετε dettol στα βρεφικα.ρουχακια. ειναι δυνατο κ μπορει να σου κανει.αλλεργια. γιαυτο τα πλενουν με.πρασινο σαπουνι. 

Χωρίς να έχω αποφασίσει αν θα υιοθετησω την άποψη τους,  το dettol το συνιστούν για τις πλενομενες πάνες που θα χρησιμοποιήσω και κατ επέκταση το βάζουν και στα ρούχα αν χρειαστεί. Ωστόσο πάντα μιλάμε για το άοσμο που υποτίθεται ότι είναι για μωρά και υποαλλεργικο, όχι το απλό και πάντα με διαφορετική διαδικασία. Πχ στις πάνες λέει ότι μέχρι 4 μηνών συνιστάται να μουλιαζονται για 10 λεπτά σε λεκάνη με νερό και ντετολ  και μετά να πλένονται στο πλυντήριο και μετά τους 4μηνες μπορεί να μπει απευθείας στο πλυντήριο με την προϋπόθεση ότι κάνουμε ένα τουλάχιστον έξτρα ξεβγαλμα. 

Αυτές το κάνουν και σε κάποια ρούχα.  Δεν νομίζω ότι θα το κάνω σε ρούχα, αλλά στις πάνες το σκέφτομαι.  Τουλάχιστον μέχρι να χρησιμοποιήσουμε τις πλενομενες θα φτάσει 2-3 μηνών. 


Tauip3.png[/url]

Link to comment
Share on other sites

Just now, Elen211 είπε:

 Τουλάχιστον μέχρι να χρησιμοποιήσουμε τις πλενομενες θα φτάσει 2-3 μηνών. 

Βρήκες πλενομενες εδώ Ελλάδα; η από ebay? Και τις είχα δει αλλά δεν ήμουν σίγουρη πως χρησιμοποιούνται. Είναι λοιπόν σαν τα πανακια που έβαζαν παλιά οι γιαγιάδες. Πλύσιμο και ξαναφορεμα ε; Και εγώ τον πρώτο μήνα θα τα σιδερωσω μέσα έξω σίγουρα μετά ανάλογα οτι πει ο παιδίατρος. Βέβαια υπάρχει πάντα η λύση εφ όσον η πεθερά της αρέσει το σίδερο να αναλάβει εκείνη το κομμάτι αυτό και να το κάνει όπως θέλει. Εφ όσον δεν σε ενοχλεί και αφού τον πρώτο καιρο έτσι και αλλιώς δεν θα έχεις χρόνο να το κάνεις εσυ. Εσύ παλι όταν με το καλό τον δει ο παιδίατρος ρώτα τον και αποφάσισε. Αλλά τον πρώτο καιρό και εγώ δεν θα βάλω τίποτα εκτός από πράσινο σαπούνι στο πλυντήριο μέχρι να μάθω το δέρμα του μωρου μου. 


zrz3p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Anna17 είπε:

Βρήκες πλενομενες εδώ Ελλάδα; η από ebay? Και τις είχα δει αλλά δεν ήμουν σίγουρη πως χρησιμοποιούνται. Είναι λοιπόν σαν τα πανακια που έβαζαν παλιά οι γιαγιάδες. Πλύσιμο και ξαναφορεμα ε; Και εγώ τον πρώτο μήνα θα τα σιδερωσω μέσα έξω σίγουρα μετά ανάλογα οτι πει ο παιδίατρος. Βέβαια υπάρχει πάντα η λύση εφ όσον η πεθερά της αρέσει το σίδερο να αναλάβει εκείνη το κομμάτι αυτό και να το κάνει όπως θέλει. Εφ όσον δεν σε ενοχλεί και αφού τον πρώτο καιρο έτσι και αλλιώς δεν θα έχεις χρόνο να το κάνεις εσυ. Εσύ παλι όταν με το καλό τον δει ο παιδίατρος ρώτα τον και αποφάσισε. Αλλά τον πρώτο καιρό και εγώ δεν θα βάλω τίποτα εκτός από πράσινο σαπούνι στο πλυντήριο μέχρι να μάθω το δέρμα του μωρου μου. 

Είναι ήδη κανονισμένο να σιδερωνει η πεθερουλα..βγήκε και στη σύνταξη και γκρινιάζει ότι δεν έχει τι να κάνει..   Έτσι σκέφτομαι κι εγώ, θα ρωτήσω τον παιδίατρο και βλέπουμε.  Λοιπόν οι πάνες που έχω εγώ είναι υφασμάτινα επιθέματα σαν μεγάλες σερβιέτες και τα τοποθετείς σε ένα εξωτερικό κάλυμμα που το σχέδιο του είναι σαν κανονική πάνα. Αν δεν έχει λερωθει το εξωτερικό αλλάζεις μόνο το εσωτερικό. Για μεγαλύτερη ευκολία υπάρχουν και κάτι βιοδιασπωμενα χαρτιά που τα βάζεις κπανω από το επίθεμα ώστε αν κάνει κακακια, το πιάνεις και το πετάς στη λεκάνη.  έχει και στην Ελλάδα αλλά είναι αρκετά πιο ακριβές. Βέβαια συμφέρουν από κάθε άποψη. Εγώ πήρα από ebay αλλά πήγα εκ του ασφαλούς.  Η αδερφή μου στο πρώτο παιδί είχε πάρει από Ελλάδα και της είχε βγει ολο το πακέτο δηλαδή 25 εσωτερικά επιθέματα και 6 εξωτερικά αδιάβροχα,  περίπου 350 ευρώ.  Στη δεύτερη χρησιμοποίησε αρκετά επιθέματα (εσωτερικό πανας) από την πρώτη και παρήγγειλε καμία 10ρια εσωτερικά και αρκετά εξωτερικά καλύμματα από το ebay και πλήρωσε 60€. Εγώ πήρα μόνο 8 εξωτερικά και πλήρωσα 30 ευρώ.. Εσωτερικά μου έδωσε η αδερφή μου και η κουμπάρα μου και έχω καμία 60ρια. Λενε ότι πρέπει να έχεις 20-30 εσωτερικά και 5-6 εξωτερικά για να πλένεις κάθε 3 μέρες.  


Tauip3.png[/url]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...