Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Μανούλες Οκτωβρίου 2019!


Recommended Posts

2 ώρες πρίν, winspert είπε:

Βρε κορίτσια,θα το ξαναπω...Εμας μας παει με ρυθμους χελωνας...Να φανταστειτε απο λαχανικα εχουμε φαει πατάτα, καροτο,κολοκυθι , μπρόκολο κ σπανακι, κοτοπουλο κ απο φρουτα μηλο,αχλαδι,μπανανα, αβοκάντο κ μουσμουλο...Κ μας ειπε οτι τωρα που θα βάλουμε το μοσχάρι να δούμε πως θα του παει κ για απογευματινό αργοτερα... Κρέας μέχρι τωρα τρωγαμε 15 γραμμάρια στο γεύμα κ τωρα το καναμε 30...Κ ειμαστε 7μιση μηνων...Κ δεν έχουμε βαλει ακομα δημητριακα που διαβασα ότι πρέπει πριν τους 7 μηνες...Το παιδι γενικα τρωει μια χαρα...Μονο τωρα 2 μερες που εχουν βγει δοντακια λιγο δυσκολεύεται...Ετσι οπως παμε θα χρονισει κ ακομα δεν θα εχουμε φαει τιποτα...

Κι εμένα η παιδίατρος που την ρώτησα μου είπε να βάζω μοσχάρι ή κοτόπουλο με πατάτα κολοκυθάκι, καρότο, ντομάτα και λίγα ζυμαρικά.

Εγώ από μόνη μου πρόσθεσα μπρόκολο, παντζάρι, κουνουπίδι, αρακά, αγκινάρα και πράσο. Όχι όλα μαζί εννοείται.

Και στην φρουτόκρεμα του έχω δώσει αβοκάντο και πεπόνι εκτός από μήλο, αχλάδι και μπανάνα.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 15,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Penny...

    1828

  • winspert

    1791

  • Mamacita Alina

    1638

  • tsilona

    1294

6 ώρες πρίν, winspert είπε:

Βρε κορίτσια,θα το ξαναπω...Εμας μας παει με ρυθμους χελωνας...Να φανταστειτε απο λαχανικα εχουμε φαει πατάτα, καροτο,κολοκυθι , μπρόκολο κ σπανακι, κοτοπουλο κ απο φρουτα μηλο,αχλαδι,μπανανα, αβοκάντο κ μουσμουλο...Κ μας ειπε οτι τωρα που θα βάλουμε το μοσχάρι να δούμε πως θα του παει κ για απογευματινό αργοτερα... Κρέας μέχρι τωρα τρωγαμε 15 γραμμάρια στο γεύμα κ τωρα το καναμε 30...Κ ειμαστε 7μιση μηνων...Κ δεν έχουμε βαλει ακομα δημητριακα που διαβασα ότι πρέπει πριν τους 7 μηνες...Το παιδι γενικα τρωει μια χαρα...Μονο τωρα 2 μερες που εχουν βγει δοντακια λιγο δυσκολεύεται...Ετσι οπως παμε θα χρονισει κ ακομα δεν θα εχουμε φαει τιποτα...

Γενικα, υπαρχουν πολλες διαφορετικες γραμμες ως προς την εισαγωγη στερεων. Κι εγω στην αρχη ειχα ενδοιασμους γιατι ψαχνοντας στο ιντερνετ διαβαζα διαφορετικες οδηγιες. Ειδικα, οσον αφορα στη γλουτενη, αλλοι λενε να αποφευγεται ενω η δικια μου με πιεζε να βαλω εστω 2 φορες το απογευμα τη βρωμη γιατι ηθελε το μωρο να ξεκινησει να  παιρνει γλουτενη πριν κλεισει τους 7 μηνες. Εγω παντως κατεληξα οτι θα ακουω τη γιατρο γιατι αλλιως θα καταμπερδευτω. Ευτυχως, μεχρι στιγμης ο μικρουλης τα παει μια χαρα και δεν εχω δει να τον πειραζει τιποτα, ουτε να ζοριζεται το εντερακι του, οποτε μια χαρα. Οι οδηγιες παντως που μου εχει δωσει μεχρι τωρα ειναι να του δωσω οποιο λαχανικο εποχης θελω εκτος απο σπανακι και παντζαρι και ολα τα φρουτα εκτος απο φραουλα και ακτινιδιο. Κρεας μεχρι τον 9ο κι η δικια μου λεει 30γρ. Το μονο που μου κανει εντυπωση ειναι που δε σας εχει βαλει ακομα το μοσχαρι. Για εμενα παντως, αν εμπιστευεσαι γενικα το γιατρο, ακολουθησε τις οδηγιες του και μην το πολυψαχνεις γιατι θα αγχωθεις και δε θα βγαλεις και ακρη...

  • Ευχαριστώ 1

H2Vhp2.png3ieAp3.png

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, katerinaki 86 είπε:

Επειδη κι εγω δεν ηθελα να δωσω ετοιμες κρεμες, οι επιλογες που μου εδωσε η παιδιατρος ειναι κρεμα βρωμης που την φτιαχνω εγω μαζι με καποιο φρουτο, γιαουρτι, τραχανοσουπα (δεν την εχω δοκιμασει η αληθεια ειναι...), αυγο μολις ολοκληρωθει η εισαγωγη του ή το μεσημεριανο σε περιπτωση που δεν το εχει φαει. Μεχρι στιγμης δινω εναλλαξ βρωμη και γιαουρτι και παιζω λιγο με τα φρουτα για ποικιλια στη γευση. 

Γιαουρτακι παιδικο ή ασπρο πχ κατσικισιο;  ωραια ιδεα... με φρουτακια κ βρωμη μία χαρα!

9 ώρες πρίν, winspert είπε:

Βρε κορίτσια,θα το ξαναπω...Εμας μας παει με ρυθμους χελωνας...Να φανταστειτε απο λαχανικα εχουμε φαει πατάτα, καροτο,κολοκυθι , μπρόκολο κ σπανακι, κοτοπουλο κ απο φρουτα μηλο,αχλαδι,μπανανα, αβοκάντο κ μουσμουλο...Κ μας ειπε οτι τωρα που θα βάλουμε το μοσχάρι να δούμε πως θα του παει κ για απογευματινό αργοτερα... Κρέας μέχρι τωρα τρωγαμε 15 γραμμάρια στο γεύμα κ τωρα το καναμε 30...Κ ειμαστε 7μιση μηνων...Κ δεν έχουμε βαλει ακομα δημητριακα που διαβασα ότι πρέπει πριν τους 7 μηνες...Το παιδι γενικα τρωει μια χαρα...Μονο τωρα 2 μερες που εχουν βγει δοντακια λιγο δυσκολεύεται...Ετσι οπως παμε θα χρονισει κ ακομα δεν θα εχουμε φαει τιποτα...

εγω προσθετω διάφορα.. αρκει να απεχει το ενα  νεο τρόφιμο απο το αλλο 3 4 μερες.. εχω δώσει κ φασολακια, γλυκοπατατα, κρεμμυδι. κανω διαφορους συνδυασμους για αλλαγη! κ η παιδιατρος μου ειπε να προσθεσω κ αλλα λαχανικα..  

  • Μου αρέσει 1

sKnKp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κορίτσια! Πως είστε? Καλό φθινόπωρο χαχαχα θα μας τρελανει τελειως αυτος ο καιρός..Καναμε το τεταρτο εμβολιο σήμερα, τον βρήκε αψογο τον μικρούλη μου! 8230kg ειναι και 73cm!

Τον ρώτησα για αυγό και για γιαούρτι και μου ειπε σε 2 με 3 εβδομαδες, οχι ακομα! Και να μη δωσω ακομα σελινο, παντζαρι και σπανάκι γιατι ειναι αρκετα βαρια! Τελικα οντως ο καθενας λεει τα δικα του.. Κι εγω κατεληξα στο οτι θα ακουω μονο το γιατρο μας οπως το @katerinaki 86 αλλιως θα χασω τη μπαλα... για πειτε νεακιαααα απ'τα ζουζουνια σας

  • Μου αρέσει 2

nZmZp2.png

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, mar.x είπε:

Γιαουρτακι παιδικο ή ασπρο πχ κατσικισιο;  ωραια ιδεα... με φρουτακια κ βρωμη μία χαρα!

Ασπρο πληρες, οχι παιδικο. Μεχρι στιγμης του εχω δωσει αγελαδινο που του αρεσει και κατσικισιο που δεν το θελει με τιποτα. Στο γιαουρτι βαζω μπανανα ή ροδακινο. Τη βρωμη τη συνδυαζω με μηλο ή μπανανα...τρελαινεται και για τις 2 εκδοχες. Απλα, τη βρωμη εχω διαβασει οτι καλο ειναι να την μουλιαζουμε για 8 ωρες μεσα σε νερο με λιγο λεμονι για να φευγει το φυτικο οξυ. Το μηλο του το κοβω κομματακια, βαζω νερακι στο τηγανακι και μολις βρασει ριχνω πρωτα το μηλο και μολις μαλακωσει βαζω και τη βρωμη και αφου γινει κρεμουλα την περναω απο το μουλτι. Την μπανανα την προσθετω κατευθειαν στο μουλτι για να την ενωσω με την κρεμα. 

  • Μου αρέσει 2

H2Vhp2.png3ieAp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια εγώ δεν ακολουθώ πρόγραμμα.εχω δώσει σχεδόν τα πάντα από λαχανικά.και παντζάρι κ σπανακι και σέλινο κ πρασο.φρουτα εποχής δινω.τωρα τρώει κεράσια φράουλες βερίκοκα.

Γιαούρτι δίνω κατσικίσιο και πρόβειο με πέτσα.

Τραχανά έχω δώσει 

Αβγό επίσης.

Κατσίκι, κοτόπουλο, χοιρινό, μοσχαρι επίσης.δεν μαγειρευω κ κάτι άλλο εύκολα για να δώσω.πχ προβατίνα 

Τώρα μένει το ψάρι που δεν έτυχε να δώσω ακόμα.

Κουλούρι Θεσσαλονίκης απαραίτητο αξεσουάρ για το χέρι πριν μπει καρότσι πάντως.αχαχαχα

  • Μου αρέσει 4
  • Χαχα 1

UBi6p3.pngwFClp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια!

Έχω ερώτηση... Η παιδίατρος μου είπε να ξεκινήσουν τα μικρά μου το κρέας. Μοσχάρι ποντίκι και κοτόπουλο στήθος. Μου είπε όμως να το βράζω ξεχωριστά από τα λαχανικά. 

Εσείς το βράζεται μονο του ή μαζί με τα λαχανικά;

Καθώς βρε κορίτσια έχω δίδυμα κοριτσάκια 7 μηνών και τα μεγαλώνω μόνη μου με τον άντρα μου δεν έχω πολύ χρόνο στη διάθεσή μου και αναρωτιέμαι μήπως είναι λίγο υπερβολικό;; Τα λαχανικά τα βράζω στη χύτρα και γίνονται σε δέκα λεπτά δεν μπορώ να ρίξω εκεί μέσα και το κρέας;;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Joann είπε:

Γεια σας κορίτσια!

Έχω ερώτηση... Η παιδίατρος μου είπε να ξεκινήσουν τα μικρά μου το κρέας. Μοσχάρι ποντίκι και κοτόπουλο στήθος. Μου είπε όμως να το βράζω ξεχωριστά από τα λαχανικά. 

Εσείς το βράζεται μονο του ή μαζί με τα λαχανικά;

Καθώς βρε κορίτσια έχω δίδυμα κοριτσάκια 7 μηνών και τα μεγαλώνω μόνη μου με τον άντρα μου δεν έχω πολύ χρόνο στη διάθεσή μου και αναρωτιέμαι μήπως είναι λίγο υπερβολικό;; Τα λαχανικά τα βράζω στη χύτρα και γίνονται σε δέκα λεπτά δεν μπορώ να ρίξω εκεί μέσα και το κρέας;;

Επειδη κ εγω γενικα δεν εχω βοηθεια..κανω οτι καλυτερο μπορω..δεν μου πε ο γιατροσ αν πρεπει ή δεν πρεπει να τα βραζω μαζι..αλλα εγω τα βαζω ολα μαζι στη χυτρα να μαγειρευονται ..κ επειδη παντα περισσυει ζωμοσ το αποθηκευω στην καταψυξη με λιγο κρεασ για την επομενη φορα( μιλαμε για φρεσκο κρεασ)

 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Joann είπε:

Γεια σας κορίτσια!

Έχω ερώτηση... Η παιδίατρος μου είπε να ξεκινήσουν τα μικρά μου το κρέας. Μοσχάρι ποντίκι και κοτόπουλο στήθος. Μου είπε όμως να το βράζω ξεχωριστά από τα λαχανικά. 

Εσείς το βράζεται μονο του ή μαζί με τα λαχανικά;

Καθώς βρε κορίτσια έχω δίδυμα κοριτσάκια 7 μηνών και τα μεγαλώνω μόνη μου με τον άντρα μου δεν έχω πολύ χρόνο στη διάθεσή μου και αναρωτιέμαι μήπως είναι λίγο υπερβολικό;; Τα λαχανικά τα βράζω στη χύτρα και γίνονται σε δέκα λεπτά δεν μπορώ να ρίξω εκεί μέσα και το κρέας;;

Γειά σου! Εγώ τα βράζω όλα μαζί. Απλά πριν ρίξω τα λαχανικά ξαφρίζω το κρέας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κι εγω βραζω πρωτα λιγο το κρεας και το ξαφριζω αν χρειαστει και μετα προσθετω τα λαχανικα να βρασουν ολα μαζι. Δε μου ειχε πει κατι η παιδιατρος και μου φαινεται κι εμενα καπως υπερβολικο το ξεχωριστο βρασιμο...


H2Vhp2.png3ieAp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 32 λεπτά , Nikoleta... είπε:

Τρίζει κανένα μωρό τα δοντάκια του; Γιατί εμένα εδώ και 3 μέρες τα τρίζει.

Ο δικος μου τα ετριζε συνεχεια αλλα ευτυχως εδω και λιγες μερες το εχει σταματησει γιατι δεν το αντεχα καθολου!!Νομιζω χρησιμοποιουν τα κατω δοντακια για να ανακουφιζονται τα πανω ουλα. Εμενα εχει βγαλει 2 επανω και βλεπω τα αλλα 2 να ειναι στο τσακ.


H2Vhp2.png3ieAp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλημερα....Μου ειπε η παιδιατρος να δινω εναλλαξ μοσχαράκι κ κοτοπουλο... Πειραζει αν μείνει το φαγητό στο ψυγείο για τη μεθεπομενη; Μέχρι τωρα μαγειρευα για δυο μερες.,την ιδια κ την επόμενη... Εσείς πως το κανετε;


kF5Ep3.pngkXAzp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...