Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 13 λεπτά , Eflenew είπε:

      @Blue Velvet συμφωνώ με το Σπορακι. Ειναι 1 στα 3,5 ή 1 στα 4 στη δικη σου ηλικια. Θα υο πετυχεις το καλο εμβρυακι ισως ειναι αυτο που ειναι καταψυξη.

       Σε ξενο επιστημονικό άρθρο του 2023 αναφερει: 

      Το ποσοστό ευπλοειδίας (σωστα χρωμοσωμικα) εμβρύων μειώνεται όσο αυξάνεται η ηλικία του ασθενούς, είναι 73% για έμβρυα καλής ποιότητας σε ασθενείς κάτω των 35 ετών, 54% σε ασθενείς μεταξύ 35-36, 37% σε ασθενείς μεταξύ 37-38, 31% σε ασθενείς μεταξύ 39-40, 23% σε ασθενείς μεταξύ 41-42, 5% σε ασθενείς μεταξύ 43-44 και 0 % σε ασθενείς μεταξύ 45-46 ετών. 
       
       

      Καλής ποιότητας θεωρούνται τα έμβρυα ΑΑ μόνο ; 

Μανούλες Οκτωβρίου 2019!


Recommended Posts

Just now, Jennak83 είπε:

Ναι ισχυει αυτο που λες με την κουραση..βεβαια δε μπορω να πω οτι κουραστηκα σημερα απλα πιστευω οτι οσο περνανε κ οι μηνες θα αυξανονται κ τα υγρα..πριν ποσες μερες την εκανες; 

Σήμερα έκλεισα 3 βδομάδες αχ ευτυχώς πήγαν όλα καλά πολύ αγχωτική αυτή η διαδικασία το ξέρεις και συ που το βίωσες πιο πολύ στεναχωριόμουν για την άμνιο παρά για τα αποτελέσματα

Just now, Giotitsa είπε:

Μην αγχωνεσται κορίτσια εγώ μέχρι να πάρω πρέφα τι γίνεται με αυτά που χάνω κοντευα εγώ να το χάσω διότι όπως λέει και η @Farmakotriftenaεμενα δεν άφηναν λεκε καθόλου διάφανα τελείως και ενω ήτανε ουρά τα μαλκισμενα δεν κιτρινιζαν στο εσώρουχο παρα μονο μετα απο μια ώρα εκεί πρέπει να κάθεσαι να βαζεις την μύτη με το συμπάθειο και να μυριζεις το εσώρουχο σαν την ανωμαλαρα οπως το Κωνσταντίνου και Ελένης Χαχχαχαχαζχαχαχαχχαχαα

Και γω έτσι έκανα μετά το τεστ ρήξης που μου είπε ο γιατρός ότι τελικά είναι ούρα για να συγουρευτώ ότι είναι ούρα τις επόμενες ημέρες....Χαχαχαχχαχα


kIwmp3.png TMGAp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 15,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Penny...

    1828

  • winspert

    1791

  • Mamacita Alina

    1638

  • tsilona

    1294

11 ώρες πρίν, Nikoleta... είπε:

Από την αρχή ήταν πιο μικρό ή τώρα έγινε αυτό; Να ξέρεις ότι το βάρος στον υπέρηχο έχει απόκλιση συνήθως με την πραγματικότητα. Το καλό είναι ότι η τροφοδοσία είναι τέλεια.

Υπάρχει και ειδικό τεστ για να δεις αν είναι αμνιακό υγρό. Μπορεί να είναι απλά πολλά υγρά, γιατί κι εγώ έχω πολλά. Το utrogestan το παίρνεις σε χάπι ή το βάζεις κολπικά σε κρέμα; Γιατί μία φίλη μου που είχε μήκος τραχήλου 29 mm στην αυχενική και στην β' επιπέδου 25 mm έβαζε πρωί βράδυ κολπικά κρέμα utrogestan, για να μη γεννήσει πρόωρα.

Τα glopir δεν είχε πει ότι θα στα σταμάταγε; Μήπως λόγω τραχήλου στα δίνει τώρα. 

Εγώ στην αυχενική είχα 33 mm μήκος τραχήλου και στην β' επιπέδου 32 mm (και οι 2 μετρήσεις από την κοιλιά) και επειδή κάνω συσπάσεις φοβάμαι για τον τράχηλο, αλλά όποτε το λέω στον γιατρό μου λέει δε χρειάζεται να τον μετρήσουμε πάλι. Εσένα όμως σου λέει να τον μετράς. Βέβαια καλά έκανε Και στον μέτρησε γιατί κόντυνε λίγο.

Κι εμένα με τα πόδια προς τα κάτω είναι. Μπορεί να γυρίσει πιο μετά εσένα, νωρίς δεν είναι ακόμα; Γιατί να μη γυρίσει; Κάτσε αναγκαστικά ξαπλωμένη. Κι εγώ σχεδόν συνέχεια ξαπλωμένη είμαι. Να φτάσουμε στις 32 βδομάδες τουλάχιστον. Εύχομαι να πάνε όλα καλά!

Πήγα χθες για αυτο το τεστ, δεν ήταν αμνιακό, αλλά κορίτσια έπρεπε οπωσδήποτε να σιγουρευτούμε, γιατί τα υγρά που έχω είναι σαν νερό. Και εφόσον αποκλείσαμε μικρόβια κτλ δεν έπρεπε να οπωσδήποτε να σιγουρευτούμε. Κολπικά τα βάζω και εγω, αλλά σταθερά εδω και μήνες. Είχα υγρά πάντα. Και ήξερα ότι ειναι απο τα utrogestan. Αυτά ήταν διαφορετικά. Ναι τα glopir και όλα τα υπόλοιπα τα συνεχίζουμε για προστασία... Και εγω μέσα μου ελπίζω να γυρίσει το μωρό, αλλά μια μαία στο μαιευτήριο μου είπε πως βοηθάει το περπάτημα στο να γυρίσουν τα μωρά... Εγω θα αργήσω πολύ να περπατήσω... Τι να κάνω κορίτσια, έκλαψα φοβήθηκα, αλλα διάβασα άπειρες ιστορίες με κοπέλες, με ανύπαρκτο τράχηλο σε ίδιες εβδομάδες, ακόμα και ανοιχτό μάλιστα και τα κατάφεραν μια χαρα...   Ξάπλα και ο Θεός βοηθός! Ευχαριστώ πολύ κοριτσάκι μου γλυκό! Εσυ πώς τα πας με τις ηλίθιες συσπάσεις;;

Link to comment
Share on other sites

Just now, minxri είπε:

Σήμερα έκλεισα 3 βδομάδες αχ ευτυχώς πήγαν όλα καλά πολύ αγχωτική αυτή η διαδικασία το ξέρεις και συ που το βίωσες πιο πολύ στεναχωριόμουν για την άμνιο παρά για τα αποτελέσματα

Και γω έτσι έκανα μετά το τεστ ρήξης που μου είπε ο γιατρός ότι τελικά είναι ούρα για να συγουρευτώ ότι είναι ούρα τις επόμενες ημέρες....Χαχαχαχχαχα

Αστα πολυ αγχος κ στενοχωρια ταυτοχρονα και πολυ κλαμα εγω πριν την κανω! Αλλα ολα καλα δοξα τω Θεω, εχουν περασει κ για σενα οι μερες οι δυσκολες οποτε ολα καλα απλα μη κουραζεσαι πολυ οσο μπορεις, εχεις κ διδυμακια οποτε κ η κοιλιτσα σου θα ειναι πιο βαρια!

Link to comment
Share on other sites

Just now, minxri είπε:

Σήμερα έκλεισα 3 βδομάδες αχ ευτυχώς πήγαν όλα καλά πολύ αγχωτική αυτή η διαδικασία το ξέρεις και συ που το βίωσες πιο πολύ στεναχωριόμουν για την άμνιο παρά για τα αποτελέσματα

Και γω έτσι έκανα μετά το τεστ ρήξης που μου είπε ο γιατρός ότι τελικά είναι ούρα για να συγουρευτώ ότι είναι ούρα τις επόμενες ημέρες....Χαχαχαχχαχα

Σαν τα μιρκαστικα ρε φιλη θα μας δει και κανεις και θα λέει απο που ξεφυγαμε χαχαχαχαχαχαχαχα κορίτσια λοιπον μην κοροιδευετε καθόλου Εχω ερώτηση οσες Εχετε μπανιέρα κάνετε μονές μπάνιο Εχω Οχι περιμένω πρώτα τον άνδρα μου και κάνω μαζί του διότι φοβάμαι μην πέσω και σήμερα αυτό θα κανω

  • Χαχα 1

xfHlp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Jennak83 είπε:

Αστα πολυ αγχος κ στενοχωρια ταυτοχρονα και πολυ κλαμα εγω πριν την κανω! Αλλα ολα καλα δοξα τω Θεω, εχουν περασει κ για σενα οι μερες οι δυσκολες οποτε ολα καλα απλα μη κουραζεσαι πολυ οσο μπορεις, εχεις κ διδυμακια οποτε κ η κοιλιτσα σου θα ειναι πιο βαρια!

Α καλά άσε σαν μπαλόνι έχει γίνει...Αφού λέω από τον άλλο μήνα τι θα κάνω με το ξύρισμα ήδη δυσκολεύομαι πάρα πολύ και καλά τα πόδια είναι πιο εύκολο...Με το κουλί όπως λέει και η @Giotitsa τι κάνουμε????:D


kIwmp3.png TMGAp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, sissy_geo είπε:

Πήγα χθες για αυτο το τεστ, δεν ήταν αμνιακό, αλλά κορίτσια έπρεπε οπωσδήποτε να σιγουρευτούμε, γιατί τα υγρά που έχω είναι σαν νερό. Και εφόσον αποκλείσαμε μικρόβια κτλ δεν έπρεπε να οπωσδήποτε να σιγουρευτούμε. Κολπικά τα βάζω και εγω, αλλά σταθερά εδω και μήνες. Είχα υγρά πάντα. Και ήξερα ότι ειναι απο τα utrogestan. Αυτά ήταν διαφορετικά. Ναι τα glopir και όλα τα υπόλοιπα τα συνεχίζουμε για προστασία... Και εγω μέσα μου ελπίζω να γυρίσει το μωρό, αλλά μια μαία στο μαιευτήριο μου είπε πως βοηθάει το περπάτημα στο να γυρίσουν τα μωρά... Εγω θα αργήσω πολύ να περπατήσω... Τι να κάνω κορίτσια, έκλαψα φοβήθηκα, αλλα διάβασα άπειρες ιστορίες με κοπέλες, με ανύπαρκτο τράχηλο σε ίδιες εβδομάδες, ακόμα και ανοιχτό μάλιστα και τα κατάφεραν μια χαρα...   Ξάπλα και ο Θεός βοηθός! Ευχαριστώ πολύ κοριτσάκι μου γλυκό! Εσυ πώς τα πας με τις ηλίθιες συσπάσεις;;

Τα μωρακια μας μια χαρα μπορουν να γυρισουν ακομα, εχουν χωρο! Εσυ κανε αυτο που σου ειπε ο γιατρος κ θα πανε ολα καλα παιρνεις κ τα φαρμακα σου, προσπαθησε να σκεφτεσαι θετικα βοηθαει οσο κ αν σου φαινεται δυσκολο..ο τραχηλος μπορει κ να μεγαλωσει με την ξεκουραση ή απλα να μεινει σταθερος; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Jennak83 είπε:

Τα μωρακια μας μια χαρα μπορουν να γυρισουν ακομα, εχουν χωρο! Εσυ κανε αυτο που σου ειπε ο γιατρος κ θα πανε ολα καλα παιρνεις κ τα φαρμακα σου, προσπαθησε να σκεφτεσαι θετικα βοηθαει οσο κ αν σου φαινεται δυσκολο..ο τραχηλος μπορει κ να μεγαλωσει με την ξεκουραση ή απλα να μεινει σταθερος; 

Κοιτά κακά τα ψέματα τα μωρά όντως μπορούν να γυρίσουν αλλά θέλει περπάτημα κορίτσια αλλιως παρα πολύ δύσκολο

Just now, minxri είπε:

Α καλά άσε σαν μπαλόνι έχει γίνει...Αφού λέω από τον άλλο μήνα τι θα κάνω με το ξύρισμα ήδη δυσκολεύομαι πάρα πολύ και καλά τα πόδια είναι πιο εύκολο...Με το κουλί όπως λέει και η @Giotitsa τι κάνουμε????:D

Τι εννοεις θες να ξυρισεις το κούλι η να πάρεις το κούλι γενικά χαχαχαχαχαχαχαχα δεν καταλαβα


xfHlp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Giotitsa είπε:

Κοιτά κακά τα ψέματα τα μωρά όντως μπορούν να γυρίσουν αλλά θέλει περπάτημα κορίτσια αλλιως παρα πολύ δύσκολο

Τι εννοεις θες να ξυρισεις το κούλι η να πάρεις το κούλι γενικά χαχαχαχαχαχαχαχα δεν καταλαβα

Να το ξυρίζω μαρή να το πάρω δεν μπορώ κάνω δίαιτα....αχχαχαχα

  • Χαχα 1

kIwmp3.png TMGAp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Giotitsa είπε:

Μην αγχωνεσται κορίτσια εγώ μέχρι να πάρω πρέφα τι γίνεται με αυτά που χάνω κοντευα εγώ να το χάσω διότι όπως λέει και η @Farmakotriftenaεμενα δεν άφηναν λεκε καθόλου διάφανα τελείως και ενω ήτανε ουρά τα μαλκισμενα δεν κιτρινιζαν στο εσώρουχο παρα μονο μετα απο μια ώρα εκεί πρέπει να κάθεσαι να βαζεις την μύτη με το συμπάθειο και να μυριζεις το εσώρουχο σαν την ανωμαλαρα οπως το Κωνσταντίνου και Ελένης Χαχχαχαχαζχαχαχαχχαχαα

Και κάτι ακόμα, και τα ούρα αν πίνουμε πολύ νερό, δεν είναι απαραίτητο ότι θα αφήσουν κίτρινη στάμπα! Απλα το αναφέρω γιατί όλες λίγο πολύ έχουμε φοβηθεί από αυτό.

Αμ το άλλο που είχα διαβάσει εγώ τότε που φοβόμουν για τα αμνιακα, διάβαζα σε διάφορα σαιτς ότι το αμνιακο μυρίζει σαν σπέρμα!! Και πώς μυρίζει το σπέρμα ρε κοριτσια; sorry κιόλας αλλά θα έπρεπε να ξέρω πως μυρίζει ; αχαχαχ

  • Χαχα 1

yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Giotitsa είπε:

Σαν τα μιρκαστικα ρε φιλη θα μας δει και κανεις και θα λέει απο που ξεφυγαμε χαχαχαχαχαχαχαχα κορίτσια λοιπον μην κοροιδευετε καθόλου Εχω ερώτηση οσες Εχετε μπανιέρα κάνετε μονές μπάνιο Εχω Οχι περιμένω πρώτα τον άνδρα μου και κάνω μαζί του διότι φοβάμαι μην πέσω και σήμερα αυτό θα κανω

Ναι καλε μονη μου, με προσοχη απλα αμα βαζετε κρεμες κοριτσια σε μαλλια κλπ προσοχη γιατι γλυστραει! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Jennak83 είπε:

Τα μωρακια μας μια χαρα μπορουν να γυρισουν ακομα, εχουν χωρο! Εσυ κανε αυτο που σου ειπε ο γιατρος κ θα πανε ολα καλα παιρνεις κ τα φαρμακα σου, προσπαθησε να σκεφτεσαι θετικα βοηθαει οσο κ αν σου φαινεται δυσκολο..ο τραχηλος μπορει κ να μεγαλωσει με την ξεκουραση ή απλα να μεινει σταθερος; 

Κοίτα απο την 16η εβδομάδα που το ελέγχαμε, έμενε σταθερός τοσο καιρό, μέχρι τωρα που είχαμε την μείωση. Αλλά μου είπε πως δεν μπορούσαμε να την αποφύγουμε και εντελώς τη μείωση οσο περνάει ο καιρός και προχωράει η εγκυμοσύνη , αφου ρε παιδί μου πέταξα και μια κοιλιά απότομα άλλο πράγμα.  Διάβασα και κάτι ιστορίες που απο την ξεκουραση και τα χάπια αυξήθηκε, αλλά να σου πω την αλήθεια δεν τον πιστεύω. Αν σκεφτώ το παράδειγμα που μου εδωσε με το μπαλόνι που οσο φουσκώνει, τόσο μικραίνει το στόμιο του.... Απλά θέλουμε να κρατηθεί όσες εβδομάδες γίνεται ετσι...  Οι συσπάσεις μπορούν να του προκαλέσουν μείωση.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Giotitsa είπε:

Σαν τα μιρκαστικα ρε φιλη θα μας δει και κανεις και θα λέει απο που ξεφυγαμε χαχαχαχαχαχαχαχα κορίτσια λοιπον μην κοροιδευετε καθόλου Εχω ερώτηση οσες Εχετε μπανιέρα κάνετε μονές μπάνιο Εχω Οχι περιμένω πρώτα τον άνδρα μου και κάνω μαζί του διότι φοβάμαι μην πέσω και σήμερα αυτό θα κανω

Μπάνιο κάνω μόνη μ δεν έχω πρόβλημα άσε γιατί έχουμε και τους άντρες μας στην πείνα και θα μας ορμήξουν και όχι τπτ άλλο θα μας αρέσει και θα το ξανακάνουμε οι λυσάρες χαχχαχαχχαχαχα

Τσόντα πάλι το κάναμε!!!! Ο πινασμένος λέει καρβέλια ονειρεύεται χαχαχαχχαχ

  • Χαχα 4

kIwmp3.png TMGAp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Farmakotriftena είπε:

Και κάτι ακόμα, και τα ούρα αν πίνουμε πολύ νερό, δεν είναι απαραίτητο ότι θα αφήσουν κίτρινη στάμπα! Απλα το αναφέρω γιατί όλες λίγο πολύ έχουμε φοβηθεί από αυτό.

Αμ το άλλο που είχα διαβάσει εγώ τότε που φοβόμουν για τα αμνιακα, διάβαζα σε διάφορα σαιτς ότι το αμνιακο μυρίζει σαν σπέρμα!! Και πώς μυρίζει το σπέρμα ρε κοριτσια; sorry κιόλας αλλά θα έπρεπε να ξέρω πως μυρίζει ; αχαχαχ

Α και τώρα που λες για ούρα, ήταν μια άλλη μαία μέσα χθες την ωρα που μου έκανε άλλη το τεστ. Και είπε τη δική της θεωρία για τα υγρά. Επειδή λέει ο μαντραχαλάκος μου ειναι με τα πόδια κάτω, πιέζει και την ουροδόχο κύστη μαζί και μου φεύγουν λίγο λίγο λέει χωρίς να το καταλαβω.... Ε δεν ξερω ρε κορίτσια. Να κατουριέμαι και να μην το καταλαβαινω;;; κ όντως τα  ούρα μας με τοσο κατουρημα δεν ειναι κίτρινα... Τι να πω...  

Link to comment
Share on other sites

Just now, Farmakotriftena είπε:

Και κάτι ακόμα, και τα ούρα αν πίνουμε πολύ νερό, δεν είναι απαραίτητο ότι θα αφήσουν κίτρινη στάμπα! Απλα το αναφέρω γιατί όλες λίγο πολύ έχουμε φοβηθεί από αυτό.

Αμ το άλλο που είχα διαβάσει εγώ τότε που φοβόμουν για τα αμνιακα, διάβαζα σε διάφορα σαιτς ότι το αμνιακο μυρίζει σαν σπέρμα!! Και πώς μυρίζει το σπέρμα ρε κοριτσια; sorry κιόλας αλλά θα έπρεπε να ξέρω πως μυρίζει ; αχαχαχ

Αχχαχαχχαχαχχαχαχαχχαχαχαχαχχαχαα Εχω κλάψει τώρα αχαχαχχαχαχχαχαχαα το Εχω διαβάσει και εγώ έλεος ουτε καν χαχαχχαχαχψα αχ να σαι καλά γελαωωωωω

Just now, sissy_geo είπε:

Α και τώρα που λες για ούρα, ήταν μια άλλη μαία μέσα χθες την ωρα που μου έκανε άλλη το τεστ. Και είπε τη δική της θεωρία για τα υγρά. Επειδή λέει ο μαντραχαλάκος μου ειναι με τα πόδια κάτω, πιέζει και την ουροδόχο κύστη μαζί και μου φεύγουν λίγο λίγο λέει χωρίς να το καταλαβω.... Ε δεν ξερω ρε κορίτσια. Να κατουριέμαι και να μην το καταλαβαινω;;; κ όντως τα  ούρα μας με τοσο κατουρημα δεν ειναι κίτρινα... Τι να πω...  

Μωρή δεν ακούς τι λέω η Χριστιανή εδώ και τόση ωρα μου φεύγουν τα ουρα και δεν το καταλαβαίνω το παίρνεις είδηση η Οχι φεύγουν Οχι πλάκα

  • Χαχα 2

xfHlp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, sissy_geo είπε:

Κοίτα απο την 16η εβδομάδα που το ελέγχαμε, έμενε σταθερός τοσο καιρό, μέχρι τωρα που είχαμε την μείωση. Αλλά μου είπε πως δεν μπορούσαμε να την αποφύγουμε και εντελώς τη μείωση οσο περνάει ο καιρός και προχωράει η εγκυμοσύνη , αφου ρε παιδί μου πέταξα και μια κοιλιά απότομα άλλο πράγμα.  Διάβασα και κάτι ιστορίες που απο την ξεκουραση και τα χάπια αυξήθηκε, αλλά να σου πω την αλήθεια δεν τον πιστεύω. Αν σκεφτώ το παράδειγμα που μου εδωσε με το μπαλόνι που οσο φουσκώνει, τόσο μικραίνει το στόμιο του.... Απλά θέλουμε να κρατηθεί όσες εβδομάδες γίνεται ετσι...  Οι συσπάσεις μπορούν να του προκαλέσουν μείωση.

Δεν ξαναμακραινει αυτο ειναι σίγουρο αλλά εννοείται πως όσο μεγαλώνει η ηλικία της κύησης μειώνεται και ο τράχηλος. Και εννοείται πως μπορεί να μείνει μέχρι το τέλος έτσι σταθερός. Σημασία έχει που είναι κλειστός. Και να αποφεύγονται οι συσπάσεις. Ο τράχηλος ή από συσπάσεις θα κοντυνει(παίρνεις αγωγή οπότε δεν φοβασαι) ή από μικρόβιο(όπου πάλι προσέχεις!!)

  • Μου αρέσει 1

yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...