Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Οπότε απ' όσο καταλαβαίνω,αυτό μπορεί να συμβεί και με τον προεμφυτευτικο.Να είναι ένα έμβρυο τσεκαρισμενο υγιές και κατά τη διαίρεση να προκύψει κάποια ανωμαλία..άρα είναι τελείως θέμα τύχης..

      Προεμφυτευτικός γίνεται συνήθως σε βλαστοκυστες όπου έχουν γίνει οι διαιρέσεις και βλέπει το έμβρυο για χρωμοσωμικες ανωμαλίες. Από εκεί και πέρα η φύση αποβάλει όσα έμβρυα δεν είναι καλά, κάποιες φορές όμως (ελάχιστες ευτυχώς) καταφέρνουν και προχωράνε. Αυτά ή χάνονται στις πρώτες εβδομάδες της κύησης ή γεννούνται με τα προβλήματα που ξέρουμε. Εσυ είχες ένα υγιές έμβρυο στα τέσσερα, στατιστικά πολύ καλά. Είσαι σε πολύ φυσιολογικά πλαίσια. Δεν μπορεί όλο τα έμβρυα να είναι καλά. Μην αγχώνεσαι, απλά μην αφήσεις πολύ τον καιρό να περάσει!

Μανούλες Οκτωβρίου 2019!


Recommended Posts

Διάβασα μόνο τα μηνύματα που είχαν παράθεση αγάπες γιατί ακόμη δεν είμαι καλά....

@Farmakotriftena μη μου ζητάς παιδί μου συγνώμη. Σιγά μη με ενόχλησε κιόλας το κείμενο χαχαχα. Ίσα ίσα ήταν πολύ βοηθητικό απλά ένιωσα άσχημα που δεν το δευκρινισα σωστά να μη κάθεσαι να γράφεις αδικα... ο γιατρός ήταν καθησυχαστικος αλλά είναι και το στυλ του γενικά ψηλό αδιάφορο.... Ούτε για τεστ αμνιακού δε μου είπε καν φαντάσου.... Ούτε το μέτρησε το αμνιακό απλά το κοίταξε...χαμπααααρι....

Για τις 32 δε το ξέρω απαραίτητα... Εδώ έχω ακούσει 6μηνητικα μωράκια και είναι βιώσιμα και μάλιστα σε πιο παλιές εποχές... Θεωρώ ότι πλέον που είμαστε 7ο αν και αρχές όλα θα πάνε καλά αν και εννοειται δε θέλουμε τοκετό....

εγώ πάλι κοριτσια διάβασα ότι τα αμνιακα αφήνουν λεκε στάμπα όταν ξεραθούν και μάλιστα πρέπει να φοράμε λευκό εσώρουχο διότι σε μερικές περιπτώσεις περιέχουν αίμα ή είναι πράσινα επειδή στρεσαριστηκε το μωρό.... Εκεί φεύγουμε άμεσα για νοσοκομείο πράγμα που με σκούρο εσώρουχο δε φαίνεται.... Πήρα τον γιατρό και το επιβεβαίωσε επίσης λέει ότι είναι άοσμα. Η μυρωδιά σπέρματος δεν έχω ιδέα αν στέκει. Λέτε να πω του συζύγου να μου δώσει δείγμα να συγκρίνω μυρωδια; Αχαχαχαχ

Πάντως κι εγώ εσένα σκέφτηκα όταν άκουσα 800γρ.... Και με τα αμνιακα πάλι εσένα θυμήθηκα....

@minxri μου καλά είμαι. Η ψυχολογία όχι ιδιαίτερα καλά αλλά οκ αντεχω

 


0dftp2.png rVxgp2.pnghHSMp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 15,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Penny...

    1828

  • winspert

    1791

  • Mamacita Alina

    1638

  • tsilona

    1294

Just now, Mamacita Alina είπε:

Διάβασα μόνο τα μηνύματα που είχαν παράθεση αγάπες γιατί ακόμη δεν είμαι καλά....

@Farmakotriftena μη μου ζητάς παιδί μου συγνώμη. Σιγά μη με ενόχλησε κιόλας το κείμενο χαχαχα. Ίσα ίσα ήταν πολύ βοηθητικό απλά ένιωσα άσχημα που δεν το δευκρινισα σωστά να μη κάθεσαι να γράφεις αδικα... ο γιατρός ήταν καθησυχαστικος αλλά είναι και το στυλ του γενικά ψηλό αδιάφορο.... Ούτε για τεστ αμνιακού δε μου είπε καν φαντάσου.... Ούτε το μέτρησε το αμνιακό απλά το κοίταξε...χαμπααααρι....

Για τις 32 δε το ξέρω απαραίτητα... Εδώ έχω ακούσει 6μηνητικα μωράκια και είναι βιώσιμα και μάλιστα σε πιο παλιές εποχές... Θεωρώ ότι πλέον που είμαστε 7ο αν και αρχές όλα θα πάνε καλά αν και εννοειται δε θέλουμε τοκετό....

εγώ πάλι κοριτσια διάβασα ότι τα αμνιακα αφήνουν λεκε στάμπα όταν ξεραθούν και μάλιστα πρέπει να φοράμε λευκό εσώρουχο διότι σε μερικές περιπτώσεις περιέχουν αίμα ή είναι πράσινα επειδή στρεσαριστηκε το μωρό.... Εκεί φεύγουμε άμεσα για νοσοκομείο πράγμα που με σκούρο εσώρουχο δε φαίνεται.... Πήρα τον γιατρό και το επιβεβαίωσε επίσης λέει ότι είναι άοσμα. Η μυρωδιά σπέρματος δεν έχω ιδέα αν στέκει. Λέτε να πω του συζύγου να μου δώσει δείγμα να συγκρίνω μυρωδια; Αχαχαχαχ

Πάντως κι εγώ εσένα σκέφτηκα όταν άκουσα 800γρ.... Και με τα αμνιακα πάλι εσένα θυμήθηκα....

@minxri μου καλά είμαι. Η ψυχολογία όχι ιδιαίτερα καλά αλλά οκ αντεχω

 

Αυτό είναι βρε παιδί μου ότι ο κάθε γιατρός λέει αλλά πράγματα και στο τέλος φτάνουμε στο να μη ξέρουμε τι γίνεται. Εμένα μου είπε το αντίθετο, ότι δεν αφήνει καθόλου ίχνη είναι σαν νερό, διάφανο και αοσμο όπως είπες κι εσύ.  Αλλά μου είπε πως όταν υπάρχει υποψία καλό είναι να τα τσεκάρουμε όλα για να είμαστε σίγουροι. Τσισα θα ήταν και σε σένα. Αφού έχεις ακράτεια είπαμε αχαχα

Τα μωρά μας μοιάζουν μου φαίνεται! Ιδια μύτη και ίδιο μπόι θα έχουν αχαχαχα!! Κούκλες θα έχουμε!

Την άλλη Πέμπτη θα πάω στον γυναικολογο μου να δει και τα αποτελέσματα του εμβρυολογου να δω τι θα πει. Αλλά αφού ήταν πιο χαλαρός ο εμβρυολογος, θέλω να ελπίζω πως θα είναι και ο γυναικολόγος μου. Είναι σημαντικό που ο δικός σου είναι πιο κουλ, βοηθάει αυτό όπως και να το κάνουμε!

  • Χαχα 1

yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mamacita Alina είπε:

Διάβασα μόνο τα μηνύματα που είχαν παράθεση αγάπες γιατί ακόμη δεν είμαι καλά....

@Farmakotriftena μη μου ζητάς παιδί μου συγνώμη. Σιγά μη με ενόχλησε κιόλας το κείμενο χαχαχα. Ίσα ίσα ήταν πολύ βοηθητικό απλά ένιωσα άσχημα που δεν το δευκρινισα σωστά να μη κάθεσαι να γράφεις αδικα... ο γιατρός ήταν καθησυχαστικος αλλά είναι και το στυλ του γενικά ψηλό αδιάφορο.... Ούτε για τεστ αμνιακού δε μου είπε καν φαντάσου.... Ούτε το μέτρησε το αμνιακό απλά το κοίταξε...χαμπααααρι....

Για τις 32 δε το ξέρω απαραίτητα... Εδώ έχω ακούσει 6μηνητικα μωράκια και είναι βιώσιμα και μάλιστα σε πιο παλιές εποχές... Θεωρώ ότι πλέον που είμαστε 7ο αν και αρχές όλα θα πάνε καλά αν και εννοειται δε θέλουμε τοκετό....

εγώ πάλι κοριτσια διάβασα ότι τα αμνιακα αφήνουν λεκε στάμπα όταν ξεραθούν και μάλιστα πρέπει να φοράμε λευκό εσώρουχο διότι σε μερικές περιπτώσεις περιέχουν αίμα ή είναι πράσινα επειδή στρεσαριστηκε το μωρό.... Εκεί φεύγουμε άμεσα για νοσοκομείο πράγμα που με σκούρο εσώρουχο δε φαίνεται.... Πήρα τον γιατρό και το επιβεβαίωσε επίσης λέει ότι είναι άοσμα. Η μυρωδιά σπέρματος δεν έχω ιδέα αν στέκει. Λέτε να πω του συζύγου να μου δώσει δείγμα να συγκρίνω μυρωδια; Αχαχαχαχ

Πάντως κι εγώ εσένα σκέφτηκα όταν άκουσα 800γρ.... Και με τα αμνιακα πάλι εσένα θυμήθηκα....

@minxri μου καλά είμαι. Η ψυχολογία όχι ιδιαίτερα καλά αλλά οκ αντεχω

 

Ισχυει οτι αν χάσεις αμνιακό μπορεί να έχει και άλλο χρώμα Οχι ομως κοκκινο απο οτι ξέρω εγώ τουλάχιστον αλλά κίτρινο σκούρο και να μυρίζει χαλασμένο επίσης πρασινο αυτό δεν το θέλουμε σε καμια περιπτωση αν το δουμε και δνε θέλω να πω γιατί εκεί είναι μολυσμένο το αμνιακό


xfHlp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εγω πήρα κάτι τεστ ανίχνευσης για να κάνω στο σπίτι. ΄Εψαξα ΠΑΝΤΟΥ να βρω κατι ειδικα σερβιετάκια που αλλάζουν χρώμα αλλά δεν υπάρχουν πια. Και αυτα τα τεστ που πήρα, είναι με κάτι σαν μπατονέτες που παίρνεις δείγμα απο τον κολπο. Αλλα φοβάμαι να τα χρησιμοποιήσω μόνη μου μην κάνω καμια βλακεία. Εκτός και αν το δοκιμάσω απο πολύ έξω στον κόλπο. Δεν λεω για τωρα, γιατι χθες μου εκαναν τεστ και βγηκε αρνητικό,  αλλά βλέπετε κ εσείς πόσο αγχωτικό είναι. Μπορεί να μου  τη βαρέσει αργότερα κάποια στιγμή. Γιατι μια μας λένε, μυρίζουν, μια δεν μυρίζουν, ότι είναι πολύ ρευστά. Ορίστε, τα δικά μου 4 μέρες ήταν ΝΕΡΟ και τελικά έδειξε ότι δεν ήταν αμνιακό. Άρα δεν μπορούμε να ξέρουμε. Μπορεί κάτι να γινει και να μην το καταλαβουμε. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, sissy_geo είπε:

Κορίτσια εγω πήρα κάτι τεστ ανίχνευσης για να κάνω στο σπίτι. ΄Εψαξα ΠΑΝΤΟΥ να βρω κατι ειδικα σερβιετάκια που αλλάζουν χρώμα αλλά δεν υπάρχουν πια. Και αυτα τα τεστ που πήρα, είναι με κάτι σαν μπατονέτες που παίρνεις δείγμα απο τον κολπο. Αλλα φοβάμαι να τα χρησιμοποιήσω μόνη μου μην κάνω καμια βλακεία. Εκτός και αν το δοκιμάσω απο πολύ έξω στον κόλπο. Δεν λεω για τωρα, γιατι χθες μου εκαναν τεστ και βγηκε αρνητικό,  αλλά βλέπετε κ εσείς πόσο αγχωτικό είναι. Μπορεί να μου  τη βαρέσει αργότερα κάποια στιγμή. Γιατι μια μας λένε, μυρίζουν, μια δεν μυρίζουν, ότι είναι πολύ ρευστά. Ορίστε, τα δικά μου 4 μέρες ήταν ΝΕΡΟ και τελικά έδειξε ότι δεν ήταν αμνιακό. Άρα δεν μπορούμε να ξέρουμε. Μπορεί κάτι να γινει και να μην το καταλαβουμε. 

Κι εγώ τα πήρα αυτά, φαντάσου ούτε καν τα έχω ανοίξει. Είναι ακόμα μέσα στον φάκελο που μου ήρθαν από την κούριερ. Δεν έχω ιδέα πως είναι . Αλλά θα σου πω πως εμένα το τεστ στο μαιευτήριο δεν με βοήθησε γιατί μου είχε πει ο γιατρός πως δεν έχει 100% ακρίβεια, αλλά σε συνδυασμό με τον υπέρηχο και την αρνητική καλλιέργεια, το έβγαλα τελείως από το μυαλό μου. Κάνε κι εσύ το ιδιο κορίτσι μου. Ωστόσο αν θες κάνε και ένα από τα τεστ που πήρες και να πάει  λιγο πιο βαθιά δεν θα υπάρξει πρόβλημα.. αν πηρες απο την hometest ειναι αξιόπιστα!


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Farmakotriftena είπε:

Κι εγώ τα πήρα αυτά, φαντάσου ούτε καν τα έχω ανοίξει. Είναι ακόμα μέσα στον φάκελο που μου ήρθαν από την κούριερ. Δεν έχω ιδέα πως είναι . Αλλά θα σου πω πως εμένα το τεστ στο μαιευτήριο δεν με βοήθησε γιατί μου είχε πει ο γιατρός πως δεν έχει 100% ακρίβεια, αλλά σε συνδυασμό με τον υπέρηχο και την αρνητική καλλιέργεια, το έβγαλα τελείως από το μυαλό μου. Κάνε κι εσύ το ιδιο κορίτσι μου. Ωστόσο αν θες κάνε και ένα από τα τεστ που πήρες και να πάει  λιγο πιο βαθιά δεν θα υπάρξει πρόβλημα.. αν πηρες απο την hometest ειναι αξιόπιστα!

Ναι αυτά πήρα.. Θα δούμε αν με ξαναπιάσει η τρέλα θα τα χρησιμοποιησω... Είμαστε όλες αγχωμένες.. Άλλες πιο πολύ άλλες πιο λίγο... Εγω νομίζω εχω ξεφύγει.. Πρέπει να συνέλθω.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Giotitsa είπε:

Ισχυει οτι αν χάσεις αμνιακό μπορεί να έχει και άλλο χρώμα Οχι ομως κοκκινο απο οτι ξέρω εγώ τουλάχιστον αλλά κίτρινο σκούρο και να μυρίζει χαλασμένο επίσης πρασινο αυτό δεν το θέλουμε σε καμια περιπτωση αν το δουμε και δνε θέλω να πω γιατί εκεί είναι μολυσμένο το αμνιακό

Το πράσινο αμνιακό υγρό όντως δεν το θέλουμε, γιατί σημαίνει πως το μωρό στρεσαρίστηκε (έκανε δηλαδή κακά του μέσα) όπως είπε και η Αλίνα. Οπότε πρέπει να πας αμέσως νοσοκομείο και δεν κάνει να πλυθείς από κάτω.

Το ξέρω από την μητέρα μου, γιατί εκείνη είχε πράσινο αμνιακό υγρό όταν γεννήθηκα εγώ;) και της τα είπε ο γυναικολόγος της αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Κ γω πράσινα αμνιακα είχα στην μικρή. Απλα είχε κάνει κακά κ έπρεπε να βγει. Πολλές φορές χρειάζεται αντιβίωση μετά που θα γεννηθούν με πράσινα αμνιακα αλλά εμείς δεν πήραμε. Όλα καλά. Δεν είναι τοοοοσο κακό πάντως. Επειδή είπες δε θέλω να το πω το λέω. Συμβαίνει συχνά, απλά πρέπει να βγει το παιδί άμεσα. (ο κολλητός μου πριν 30 χρόνια είχε κάνει κακά είπε η μαμά του, είχε πράσινα νερά όταν σπάσανε κ την περίμεναν 14ωρες.πριν 30 χρονια ε) 


UBi6p3.pngwFClp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας .. βοηθήστε με αν μπορείτε ,διαβαζω αυτά που γράφετε για το αμνιακό κ τα υγρά αλλα δεν καταλαβαίνω τίποτα ..ειμαι στην 24η εβδομάδα ,πρέπει να προσέξω κάτι απο αυτά που λέτε ;;εγω εχω πολλα υγρά ,ανέκαθεν είχα αλλα απο το utrogestan εχω κάθε ημέρα.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , Giwtouli1990 είπε:

Αγάπη μου να είσαι δυνατή και δίπλα στον άντρα σου, κουράγιο και στους 2 σας! Μόνο που στην κατάσταση μας πρέπει να μην το αφήσεις να σε πάρει από κάτω τελείως.. Σε νιώθω απόλυτα γιατί έχουμε κι εμείς την αδερφή του μπαμπά μου στο νοσοκομείο εδώ και αρκετό καιρό και προσπαθώ σιγά σιγά να προετοιμάσω τον εαυτό μου γιατί με τα μισόλογα που μου λένε όλοι για να μη στεναχωριέμαι, καταλαβαίνω ότι η αντίστροφη μέτρηση έχει αρχίσει... Κουράγιο κοριτσάκι μου γλυκό λοιπόν και στις 2 μας, είναι δικοί μας άνθρωποι και πονάμε αλλά αυτός είναι ο κύκλος της ζωής.. Εμείς εκεί βράχοι για τα σπλάχνα μας, ναι??

Σε ευχαριστώ πολυ Γιωτούλα μου... Ναι προσπαθώ να το συνειδητοποιησω γιατι θα στενοχωρηθω παρα πολυ. Με κοβουν ωρες ωρες τα κλαματα αλλα το κοβω γρήγορα γιατι δε θελω να στενοχωρω τον μπεμπουλη μου... Ευχομαι να γινει το καλυτερο κ για τις δυο... 

  • Μου αρέσει 1

kF5Ep3.pngkXAzp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


6 ώρες πρίν, sissy_geo είπε:

Ναι αυτά πήρα.. Θα δούμε αν με ξαναπιάσει η τρέλα θα τα χρησιμοποιησω... Είμαστε όλες αγχωμένες.. Άλλες πιο πολύ άλλες πιο λίγο... Εγω νομίζω εχω ξεφύγει.. Πρέπει να συνέλθω.

Κάνε ότι μπορείς για να σου φύγει το άγχος. Ακόμα και να κάνεις ξανά τεστ. Αν αυτό στο τέλος θα σε ηρεμήσει, τότε καλό θα σου κάνει! Μη νιώθεις άσχημα!

  • Μου αρέσει 1

yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

On 3/7/2019 at 11:40 ΜΜ, Ελματζα είπε:

Και σε εμένα η προοροτητα ειναι σίγουρη ..εχω πητ 28/10 αλλα σίγουρα θα ειναι νωρίτερα ..εχω κάνει μεγάλη κοιλιά κ κιλά μονο 6.αλλα προσέχω πολύ γιατι φοβάμαι !!!

Εμένα γύρισε 32η βδομάδα.. Αλλά θα γύρισει μην ανησυχείς μπορεί κ την τελευταία μέρα ν γυρίσει.. Εγώ είχα πάρει 18 κιλά στην εγκυμοσυνη μου 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Ελματζα είπε:

Καλησπέρα σας .. βοηθήστε με αν μπορείτε ,διαβαζω αυτά που γράφετε για το αμνιακό κ τα υγρά αλλα δεν καταλαβαίνω τίποτα ..ειμαι στην 24η εβδομάδα ,πρέπει να προσέξω κάτι απο αυτά που λέτε ;;εγω εχω πολλα υγρά ,ανέκαθεν είχα αλλα απο το utrogestan εχω κάθε ημέρα.

Καλημέρα! Αυτά τα υγρά είναι φυσιολογικά μη σε απασχολούν. Και γενικότερα στην εγκυμοσύνη, υπάρχουν αυξημένα υγρά που συνήθως, είναι λευκά παχυρευστα! Όλα καλά μην αγχώνεσαι!

  • Μου αρέσει 1

yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια, να σας πω ένα όνειρο που είδα κ με τρόμαξε, δεν ξέρω να το πάρω για καλό ή όχι. 

Ήμουν ξάπλα κ είδα ένα αγγελάκι να ακουμπάει με το δάχτυλο του την κοιλιά μου κ να φεύγει. 

Λίγο τρόμαξα να σας πω την αλήθεια 


UBi6p3.pngwFClp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, tsilona είπε:

Καλημέρα κορίτσια, να σας πω ένα όνειρο που είδα κ με τρόμαξε, δεν ξέρω να το πάρω για καλό ή όχι. 

Ήμουν ξάπλα κ είδα ένα αγγελάκι να ακουμπάει με το δάχτυλο του την κοιλιά μου κ να φεύγει. 

Λίγο τρόμαξα να σας πω την αλήθεια 

Μην αγχωνεσαι το όνειρο σου είναι καλό κοριτσάκι μου τα αγγελάκια μονο καλά είναι στον ύπνο κάποιος προσέχει το μωρακι σου και σου λέει ότι όλα είναι καλά επειδή κορίτσια διαβάζω πολλά για αμνιακα για άγχη είναι όλα απολυτα λογικά στην φάση που έιμαστε ετσι να έχουμε πίστη όλα θα πάνε καλά η Παναγια είναι μαζί μας και ο  Θεός @Ελματζα κορίτσι μου μην φοβάσαι τα υγρά είναι φυσιολογικά στην εγκυμοσύνη δεν έχεις κάτι να προσεξεις μην τρομοκράτησε απο αυτά που διαβαζεις εδώ μέσα απο μας 

Επεξεργάστηκαν by Giotitsa

xfHlp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...