Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Μανούλες Οκτωβρίου 2019!


Recommended Posts

Just now, winspert είπε:

Γεια σας κοριτσια μου... Τα δικα μου νεα εχουν ως εξης... Το ζαχαρο νηστειας συνεχίζει να ειναι κοντα στο 100...τα υπολοιπα μια χαρα... Εκανα υπέρηχο σημερα... Ο μπεμπουλης μου ειναι μια χαρα, με το κεφαλακι κατω κ το βαρος του 2133...Για το ζαχαρο ο γυναικολογος ειπε να δοκιμάσω να φαω λιγο πιο αργα κ λιγο πιο νωρις να δω αν επηρεάζει αυτο αλλα να μιλησω κ με τον ενδοκρινολόγο μου. Η μαια μου, μου ειπε πως επειδη εχω αλλαξει εντελως τις ωρες που τρωω κ παραλειπω κ γευματα λογω του οτι ο σύζυγος εχει αδεια, ειναι πολυ πιθανο να εχει επηρεαστει απο αυτο... Οποτε θα το ψαξω λιγο... Δεν θεωρείται διαβήτης κυησης αλλα απλα να προσεχω ειπε ο γυναικολογος...  Απο πράγματα μεσα σε μια εβδομάδα μπορω να πω οτι τα πηραμε ολα... Ειμαστε σχεδον κομπλε. Κ τα ρουχαλακια τα επλυνα κ θα ερθει η μανα μου να τα σιδερωσει... 

Οσο για το μηχανακι εχω της bayer το contour xt αν το γραφω σωστα. Ειμαι πολυ ευχαριστημενη, δεν εχει αποκλίσεις κ σε απανωτες μετρησεις... 

Κ μια ερωτηση βρε κορίτσια.... Εγω βασει περιοδου ειχα πητ 13 Οκτωβρίου. Μετα με τους υπερηχους εβγαινε 5 μερες μεγαλύτερο οποτε ελεγα 8 Οκτωβρίου. Ο γιατρος μου σήμερα μου ειπε οτι η πητ μου παραμενει 13 Οκτωβρίου... Οποτε απ οτι λεει το τικερακι μου ειμαι 5 μερες πισω... Εσεις πως το υπολογιζετε; 

Στην πρώτη που η περίοδος ήταν ότι να ναι υπολογιζαμε βάση υπερήχου.τωρα συμβαδίζει υπέρηχος κ περίοδο.νομιζω βάση υπερήχου πάει όρκο δεν παίρνω

  • Ευχαριστώ 1

UBi6p3.pngwFClp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 15,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Penny...

    1828

  • winspert

    1791

  • Mamacita Alina

    1638

  • tsilona

    1294

Just now, winspert είπε:

Γεια σας κοριτσια μου... Τα δικα μου νεα εχουν ως εξης... Το ζαχαρο νηστειας συνεχίζει να ειναι κοντα στο 100...τα υπολοιπα μια χαρα... Εκανα υπέρηχο σημερα... Ο μπεμπουλης μου ειναι μια χαρα, με το κεφαλακι κατω κ το βαρος του 2133...Για το ζαχαρο ο γυναικολογος ειπε να δοκιμάσω να φαω λιγο πιο αργα κ λιγο πιο νωρις να δω αν επηρεάζει αυτο αλλα να μιλησω κ με τον ενδοκρινολόγο μου. Η μαια μου, μου ειπε πως επειδη εχω αλλαξει εντελως τις ωρες που τρωω κ παραλειπω κ γευματα λογω του οτι ο σύζυγος εχει αδεια, ειναι πολυ πιθανο να εχει επηρεαστει απο αυτο... Οποτε θα το ψαξω λιγο... Δεν θεωρείται διαβήτης κυησης αλλα απλα να προσεχω ειπε ο γυναικολογος...  Απο πράγματα μεσα σε μια εβδομάδα μπορω να πω οτι τα πηραμε ολα... Ειμαστε σχεδον κομπλε. Κ τα ρουχαλακια τα επλυνα κ θα ερθει η μανα μου να τα σιδερωσει... 

Οσο για το μηχανακι εχω της bayer το contour xt αν το γραφω σωστα. Ειμαι πολυ ευχαριστημενη, δεν εχει αποκλίσεις κ σε απανωτες μετρησεις... 

Κ μια ερωτηση βρε κορίτσια.... Εγω βασει περιοδου ειχα πητ 13 Οκτωβρίου. Μετα με τους υπερηχους εβγαινε 5 μερες μεγαλύτερο οποτε ελεγα 8 Οκτωβρίου. Ο γιατρος μου σήμερα μου ειπε οτι η πητ μου παραμενει 13 Οκτωβρίου... Οποτε απ οτι λεει το τικερακι μου ειμαι 5 μερες πισω... Εσεις πως το υπολογιζετε; 

Γεια σου! Εμένα το νηστείας σήμερα ήταν 118. Και κάθε μέρα χάλια είναι, ενώ τα μεταγευματικά μου είναι καλά. Τόσο καιρό πρόσεχα και πάλι χάλια ήταν. Χθες έφαγα σε ένα εστιατόριο του σκασμού δεν άντεξα άλλο γιατί έχει πέσει πείνα τόσο καιρό.

Μη μου λες τέτοια. Εμένα το μωρό το βγάζουν 1 βδομάδα μεγαλύτερο. Η γιατρός που μου έκανε την αυχενική διαφάνεια και τη β' επιπέδου μου είπε ισχύει ότι λέει ο υπέρηχος. Ο γυναικολόγος μου πάλι δε μου λέει τι ισχύει. Λέει εξαρτάται. Θα τον ξαναρωτήσω.

5 ώρες πρίν, Mamacita Alina είπε:

Θύμισε μου κορίτσι μου πιο μηχανάκι έχεις γιατί σκέφτομαι να αλλάξω και γενικά ζαχαρενιες ποιο μηχανάκι έχετε;

Εγώ έχω το Contour next ONE.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Nikoleta... είπε:

Γεια σου! Εμένα το νηστείας σήμερα ήταν 118. Και κάθε μέρα χάλια είναι, ενώ τα μεταγευματικά μου είναι καλά. Τόσο καιρό πρόσεχα και πάλι χάλια ήταν. Χθες έφαγα σε ένα εστιατόριο του σκασμού δεν άντεξα άλλο γιατί έχει πέσει πείνα τόσο καιρό.

Μη μου λες τέτοια. Εμένα το μωρό το βγάζουν 1 βδομάδα μεγαλύτερο. Η γιατρός που μου έκανε την αυχενική διαφάνεια και τη β' επιπέδου μου είπε ισχύει ότι λέει ο υπέρηχος. Ο γυναικολόγος μου πάλι δε μου λέει τι ισχύει. Λέει εξαρτάται. Θα τον ξαναρωτήσω. 

Τι να σου πω; Αυριο που εχω το ντοπλερ θα ρωτησω κ αυτον το γιατρο να δω τι θα μου πει... Με το ζαχαρο θελει ψαξιμο παντως... Εχθες ειχαμε τραπεζι κ κοιταγα σα χαζο... Δεν εφαγα ψωμακι ψημενο στα καρβουνα, δεν εφαγα πατατες, δεν εφαγα τυρι γιατί ηταν αλμυρο κ το κυριότερο που με πονεσε πολυ, δεν εφαγα απο τις αγαπημενες μου παστες... Αστα, στη στερηση.... Χαχαχα 


kF5Ep3.pngkXAzp3.png

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Evangeliaa είπε:

Καλημερα κοριτσια και καλη εβδομαδα!!! Χθες το βραδυ ειχα πολλες συσπασεις και πονακια...η αληθεια ειναι οτι ψιλοτρομαξα γιατι καπως ετσι ξεκινησε ο τοκετος... Σημερα ομως εχω γυναικολογο κι ετσι θα δουμε πώς τα παμε και σε τι φαση ειμαστε...θα του πω να κανω και nst. 

Μπορεί να ήταν τυχαίο. Κι εγώ το έπαθα αυτό πριν 2 βδομάδες και έκανα nst. Είχα πολύ κοντινές συσπάσεις ενώ ήμουν ξαπλωμένη στο πλάι, πόνους περιόδου και πόνο στη μέση. Αν κι εγώ έχω θέμα από την 15η βδομάδα με τις συσπάσεις και παίρνω ειδικό τοκολυτικό χάπι. Να κάνεις κι εσύ nst και περίμενε να δεις τι θα σου πει ο γυναικολόγος σου.

Just now, winspert είπε:

Τι να σου πω; Αυριο που εχω το ντοπλερ θα ρωτησω κ αυτον το γιατρο να δω τι θα μου πει... Με το ζαχαρο θελει ψαξιμο παντως... Εχθες ειχαμε τραπεζι κ κοιταγα σα χαζο... Δεν εφαγα ψωμακι ψημενο στα καρβουνα, δεν εφαγα πατατες, δεν εφαγα τυρι γιατί ηταν αλμυρο κ το κυριότερο που με πονεσε πολυ, δεν εφαγα απο τις αγαπημενες μου παστες... Αστα, στη στερηση.... Χαχαχα 

Κι εγώ μεθαύριο που έχω doppler θα ρωτήσω και τον γυναικολόγο να δω τι θα μου πει πάλι.

Μα τρώω γιαούρτι με μέλι και έχω μιά χαρά μέτρηση και τρώω μισό τοστ με ψωμί σίκαλης και με πάει 144... έλεος

Καημένη... Κι εγώ έτσι έκανα, αλλά χθες δεν άντεξα. Αφού είδα πως ότι και να φάω το νηστείας είναι χάλια λέω ας φάω μία φορά ό,τι θέλω.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, tsilona είπε:

Μαρή κοιμήθηκα λίγες ώρες τι να κάνω; Αχαχαχαχ καλά η έλλειψη με χει βαρεσει κ το ξέρετε όλες.φαινεται κιολας.το ματάκι έχει πάρει γυαλαδα.

3-4 σ.κ γενναμε; Δλδ 3-4 ποντιακά πανηγύρια ακόμα; Ουυυυχιιιι

Καλά κ συ ,σιξχαντρεντσιξτισιξ, ντροπή σου.γτ δεν έδωσες φαγοπυρο κ κεχρί κ έδωσες ρυζαλευρο;;; :mrgreen: 

Μπαι δε γουει πάλι καλά που δεν έχω φβ εγώ,θα με βρισκες άνετα ααχαχχαχαχ

Με τα τσισα ρε σεις παθαίνετε κ σεις το ίδιο;νομίζω ότι θα με φύγουν όταν με πιάνει.κ δεν κρατιέται να πεις ότι γέμισε η κύστη.παω τρέχοντας,καλά όταν είμαι έξω κ έχει ουρά στην τουαλέτα δεν το συζητώ,το μισό βρακί το κατουραω...ρεζιλικιαααααα.

 

Επίσης,ερώτηση!!τώρα που είπε η Ευαγγελία,τα φορμακια που θα τα βάλουμε είναι κοντά η μακρια;με μανίκι η χωρίς;πήρα με ποδαράκια κ έχω χωρίς.καμια ιδέα;

Κλαίω απ' τα γέλια χαχαχαχαχα δεν υπάρχει η κοπελιά μαζευτε την... Επειδή αυτή δε τα κρατάει πρέπει απ' τα γέλια να πάθουμε το ίδιο; Ημαρτον Θεέ μου... Χαχαχαχαχα

Εγώ φορμακια πήρα μακρυμάνικα γιατί στο μαιευτήριο Ιούλιο που γέννησα πέρσυ έκανε πολύ κρύο απ' το κλιματιστικό... Τα από μέσα (φανελάκια) κοντό... Θα δείξει τώρα...

πρίν από 3 λεπτά , winspert είπε:

Γεια σας κοριτσια μου... Τα δικα μου νεα εχουν ως εξης... Το ζαχαρο νηστειας συνεχίζει να ειναι κοντα στο 100...τα υπολοιπα μια χαρα... Εκανα υπέρηχο σημερα... Ο μπεμπουλης μου ειναι μια χαρα, με το κεφαλακι κατω κ το βαρος του 2133...Για το ζαχαρο ο γυναικολογος ειπε να δοκιμάσω να φαω λιγο πιο αργα κ λιγο πιο νωρις να δω αν επηρεάζει αυτο αλλα να μιλησω κ με τον ενδοκρινολόγο μου. Η μαια μου, μου ειπε πως επειδη εχω αλλαξει εντελως τις ωρες που τρωω κ παραλειπω κ γευματα λογω του οτι ο σύζυγος εχει αδεια, ειναι πολυ πιθανο να εχει επηρεαστει απο αυτο... Οποτε θα το ψαξω λιγο... Δεν θεωρείται διαβήτης κυησης αλλα απλα να προσεχω ειπε ο γυναικολογος...  Απο πράγματα μεσα σε μια εβδομάδα μπορω να πω οτι τα πηραμε ολα... Ειμαστε σχεδον κομπλε. Κ τα ρουχαλακια τα επλυνα κ θα ερθει η μανα μου να τα σιδερωσει... 

Οσο για το μηχανακι εχω της bayer το contour xt αν το γραφω σωστα. Ειμαι πολυ ευχαριστημενη, δεν εχει αποκλίσεις κ σε απανωτες μετρησεις... 

Κ μια ερωτηση βρε κορίτσια.... Εγω βασει περιοδου ειχα πητ 13 Οκτωβρίου. Μετα με τους υπερηχους εβγαινε 5 μερες μεγαλύτερο οποτε ελεγα 8 Οκτωβρίου. Ο γιατρος μου σήμερα μου ειπε οτι η πητ μου παραμενει 13 Οκτωβρίου... Οποτε απ οτι λεει το τικερακι μου ειμαι 5 μερες πισω... Εσεις πως το υπολογιζετε; 

Εμένα με βάση την Τερ μου έχει Πητ 2/10... Όσες φορές έχει φανεί μεγαλύτερο ή μικρότερο (το δεύτερο τις περισσότερες) δε μου την αλλάζει την Πητ...

Just now, winspert είπε:

Τι να σου πω; Αυριο που εχω το ντοπλερ θα ρωτησω κ αυτον το γιατρο να δω τι θα μου πει... Με το ζαχαρο θελει ψαξιμο παντως... Εχθες ειχαμε τραπεζι κ κοιταγα σα χαζο... Δεν εφαγα ψωμακι ψημενο στα καρβουνα, δεν εφαγα πατατες, δεν εφαγα τυρι γιατί ηταν αλμυρο κ το κυριότερο που με πονεσε πολυ, δεν εφαγα απο τις αγαπημενες μου παστες... Αστα, στη στερηση.... Χαχαχα 

Γιατί σε έχουν τόσο αυστηρά βρε ματάκια μου; Αφού δε θεωρείται διαβήτης κύησης; Εμένα υποτίθεται θεωρείται τόσο καιρό κι όμως απ' όλα αυτά εκτός τις παστές τρώω από λίγο... Απλά δε τα συνδιάζω πχ ή πατάτες θα έτρωγα ή ψωμάκι.... Άσε τελευταία που τα συνδιάζω κιόλας απ' τη λιγούρα....

Κερδίζει το κοντουρ... Θα ρωτήσω αύριο κιόλας γι'αυτό...

Εσύ κορίτσι μου το έχεις δοκιμάσει στο μικροβιολογικό να μου πεις απόκλιση; Σπίτι σου εισαι ευχαριστημένη που δε κάνει αποκλίσεις αλλά κι εμένα πλέον που δε κάνει εδώ και μήνες έχει 20 μονάδες διαφορά απ' το μικροβιολογικό :(

Just now, Nikoleta... είπε:

Μπορεί να ήταν τυχαίο. Κι εγώ το έπαθα αυτό πριν 2 βδομάδες και έκανα nst. Είχα πολύ κοντινές συσπάσεις ενώ ήμουν ξαπλωμένη στο πλάι, πόνους περιόδου και πόνο στη μέση. Αν κι εγώ έχω θέμα από την 15η βδομάδα με τις συσπάσεις και παίρνω ειδικό τοκολυτικό χάπι. Να κάνεις κι εσύ nst και περίμενε να δεις τι θα σου πει ο γυναικολόγος σου.

Κι εγώ μεθαύριο που έχω doppler θα ρωτήσω και τον γυναικολόγο να δω τι θα μου πει πάλι.

Μα τρώω γιαούρτι με μέλι και έχω μιά χαρά μέτρηση και τρώω μισό τοστ με ψωμί σίκαλης και με πάει 144... έλεος

Καημένη... Κι εγώ έτσι έκανα, αλλά χθες δεν άντεξα. Αφού είδα πως ότι και να φάω το νηστείας είναι χάλια λέω ας φάω μία φορά ό,τι θέλω.

Δε το βρίσκεις μάνα μου το ζάχαρο.... ΣΟΚΟΛΑΤΟΠΙΤΑ έφαγα χθες 90(+20 του μηχανακιου πες 110) και σήμερα έφαγα τοστακι ολικής με λάιτ όλα 120.... Το θέμα είναι να μη βλέπουμε αρκετά ξεφευγα τιμές....


0dftp2.png rVxgp2.pnghHSMp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Mamacita Alina είπε:

Κλαίω απ' τα γέλια χαχαχαχαχα δεν υπάρχει η κοπελιά μαζευτε την... Επειδή αυτή δε τα κρατάει πρέπει απ' τα γέλια να πάθουμε το ίδιο; Ημαρτον Θεέ μου... Χαχαχαχαχα

Εγώ φορμακια πήρα μακρυμάνικα γιατί στο μαιευτήριο Ιούλιο που γέννησα πέρσυ έκανε πολύ κρύο απ' το κλιματιστικό... Τα από μέσα (φανελάκια) κοντό... Θα δείξει τώρα...

Εμένα με βάση την Τερ μου έχει Πητ 2/10... Όσες φορές έχει φανεί μεγαλύτερο ή μικρότερο (το δεύτερο τις περισσότερες) δε μου την αλλάζει την Πητ...

Γιατί σε έχουν τόσο αυστηρά βρε ματάκια μου; Αφού δε θεωρείται διαβήτης κύησης; Εμένα υποτίθεται θεωρείται τόσο καιρό κι όμως απ' όλα αυτά εκτός τις παστές τρώω από λίγο... Απλά δε τα συνδιάζω πχ ή πατάτες θα έτρωγα ή ψωμάκι.... Άσε τελευταία που τα συνδιάζω κιόλας απ' τη λιγούρα....

Κερδίζει το κοντουρ... Θα ρωτήσω αύριο κιόλας γι'αυτό...

Εσύ κορίτσι μου το έχεις δοκιμάσει στο μικροβιολογικό να μου πεις απόκλιση; Σπίτι σου εισαι ευχαριστημένη που δε κάνει αποκλίσεις αλλά κι εμένα πλέον που δε κάνει εδώ και μήνες έχει 20 μονάδες διαφορά απ' το μικροβιολογικό :(

Δε το βρίσκεις μάνα μου το ζάχαρο.... ΣΟΚΟΛΑΤΟΠΙΤΑ έφαγα χθες 90(+20 του μηχανακιου πες 110) και σήμερα έφαγα τοστακι ολικής με λάιτ όλα 120.... Το θέμα είναι να μη βλέπουμε αρκετά ξεφευγα τιμές....

Εγώ έχω παρατηρήσει ότι οι υδατάνθρακες με ανεβάζουν πιο πολύ από τα γλυκά. Αλλά πολύ έχω παρατηρήσει ανεβαίνει μία ώρα αφού φάω το πρωινό. Μόνο η ομελέτα δε με ανεβάζει. Αλλά δεν ξέρω αν κάνει να τρώω κάθε μέρα ομελέτα. Πρέπει να ρωτήσω. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Nikoleta... είπε:

Εγώ έχω παρατηρήσει ότι οι υδατάνθρακες με ανεβάζουν πιο πολύ από τα γλυκά. Αλλά πολύ έχω παρατηρήσει ανεβαίνει μία ώρα αφού φάω το πρωινό. Μόνο η ομελέτα δε με ανεβάζει. Αλλά δεν ξέρω αν κάνει να τρώω κάθε μέρα ομελέτα. Πρέπει να ρωτήσω. 

Αν είναι σε αντικολλητικό τηγάνι ή φούρνου κάνει... Τηγανητή τώρα δε ξέρω... Αλλά τα αυγά γενικά δεν ανεβάζουν. Μπορείς να κάνεις παραλλαγές να μη τρως μόνο ομελέτα!!


0dftp2.png rVxgp2.pnghHSMp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, tsilona είπε:

Κ μένα τ αβγά με κρατάνε χαμηλά.

Γενικά η πρωτεινη κρατάει χαμηλά κι επειδή πολλοί κάνουν το λάθος στο ζάχαρο να κάνουν υπερκατανάλωση πρωτεϊνών που δεν ανεβάζουν (αυγά, κρέας κλπ) και να αποφεύγουν εντελώς τους υδατάνθρακες ενώ χρειάζονται και αυτοί με ρεγουλο, κάνουμε εξετάσεις ούρων για την πρωτεϊνουρία γιατί αν ανιχνευτει πρωτεινη στα ούρα κάτι δε πάει καλά με τον διαβήτη μας αλλά δε θυμάμαι άλλες λεπτομέρειες... Αυτό το αναλύω γιατί κάποια κοπέλα παραξενεύτηκε που της έγραψε ο γιατρός να τσεκαρει την πρωτεινη στα ούρα (αν δεν ήσουν εσύ η ίδια δηλαδή γιατί έχω εγκυμονοαλτσχαιμερ χαχαχαχαχα)


0dftp2.png rVxgp2.pnghHSMp2.png

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, tsilona είπε:

Μαρή κοιμήθηκα λίγες ώρες τι να κάνω; Αχαχαχαχ καλά η έλλειψη με χει βαρεσει κ το ξέρετε όλες.φαινεται κιολας.το ματάκι έχει πάρει γυαλαδα.

3-4 σ.κ γενναμε; Δλδ 3-4 ποντιακά πανηγύρια ακόμα; Ουυυυχιιιι

Καλά κ συ ,σιξχαντρεντσιξτισιξ, ντροπή σου.γτ δεν έδωσες φαγοπυρο κ κεχρί κ έδωσες ρυζαλευρο;;; :mrgreen: 

Μπαι δε γουει πάλι καλά που δεν έχω φβ εγώ,θα με βρισκες άνετα ααχαχχαχαχ

Με τα τσισα ρε σεις παθαίνετε κ σεις το ίδιο;νομίζω ότι θα με φύγουν όταν με πιάνει.κ δεν κρατιέται να πεις ότι γέμισε η κύστη.παω τρέχοντας,καλά όταν είμαι έξω κ έχει ουρά στην τουαλέτα δεν το συζητώ,το μισό βρακί το κατουραω...ρεζιλικιαααααα.

 

Επίσης,ερώτηση!!τώρα που είπε η Ευαγγελία,τα φορμακια που θα τα βάλουμε είναι κοντά η μακρια;με μανίκι η χωρίς;πήρα με ποδαράκια κ έχω χωρίς.καμια

Εγω μακρια φορμακια πιστευω θα χρειαστουμε... ζιπουνακια εχω με κοντο μανικι θα παρω και με μακρύ ομως...εεε Οκτωβρης θα ειναι...

2 ώρες πρίν, winspert είπε:

Γεια σας κοριτσια μου... Τα δικα μου νεα εχουν ως εξης... Το ζαχαρο νηστειας συνεχίζει να ειναι κοντα στο 100...τα υπολοιπα μια χαρα... Εκανα υπέρηχο σημερα... Ο μπεμπουλης μου ειναι μια χαρα, με το κεφαλακι κατω κ το βαρος του 2133...Για το ζαχαρο ο γυναικολογος ειπε να δοκιμάσω να φαω λιγο πιο αργα κ λιγο πιο νωρις να δω αν επηρεάζει αυτο αλλα να μιλησω κ με τον ενδοκρινολόγο μου. Η μαια μου, μου ειπε πως επειδη εχω αλλαξει εντελως τις ωρες που τρωω κ παραλειπω κ γευματα λογω του οτι ο σύζυγος εχει αδεια, ειναι πολυ πιθανο να εχει επηρεαστει απο αυτο... Οποτε θα το ψαξω λιγο... Δεν θεωρείται διαβήτης κυησης αλλα απλα να προσεχω ειπε ο γυναικολογος...  Απο πράγματα μεσα σε μια εβδομάδα μπορω να πω οτι τα πηραμε ολα... Ειμαστε σχεδον κομπλε. Κ τα ρουχαλακια τα επλυνα κ θα ερθει η μανα μου να τα σιδερωσει... 

Οσο για το μηχανακι εχω της bayer το contour xt αν το γραφω σωστα. Ειμαι πολυ ευχαριστημενη, δεν εχει αποκλίσεις κ σε απανωτες μετρησεις... 

Κ μια ερωτηση βρε κορίτσια.... Εγω βασει περιοδου ειχα πητ 13 Οκτωβρίου. Μετα με τους υπερηχους εβγαινε 5 μερες μεγαλύτερο οποτε ελεγα 8 Οκτωβρίου. Ο γιατρος μου σήμερα μου ειπε οτι η πητ μου παραμενει 13 Οκτωβρίου... Οποτε απ οτι λεει το τικερακι μου ειμαι 5 μερες πισω... Εσεις πως το 

Ε ναι η ΠΗΤ ειναι μια, αλλα επειδη βαση περιοδου δεν ειναι και τοσο στανταρ νομιζω γι αυτο δινουν και τη δευτερη του υπερηχου με βαση την αναπτυξη...αλλα η ΠΗΤ ειναι αυτη που σου εδωσαν στην αρχη...τωρα 5 μερες πανω 5 κατω δεν εχει και τοση σημασια...κι εμενα βγαινει 5 μερες μικροτερη...μην αγχωνεσαι. Αλλωστε οποτε θελουν αυτα θα ξεμπουκαρουν....

  • Μου αρέσει 1

verzp2.pngYgrLp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Mamacita Alina είπε:

Αν είναι σε αντικολλητικό τηγάνι ή φούρνου κάνει... Τηγανητή τώρα δε ξέρω... Αλλά τα αυγά γενικά δεν ανεβάζουν. Μπορείς να κάνεις παραλλαγές να μη τρως μόνο ομελέτα!!

Σε αντικολλητικό τηγάνι την κάνω, αλλά δεν την τρώω σκέτη. Βάζω κρεμμύδι, κολοκυθάκια και μανιτάρια. Άρα ρίχνω πολύ λίγο λάδι, γιατί τα τσιγαρίζω πρώτα. Πολύ διαιτητική ομελέτα βλέπεις τρώω. Κι όμως δε με ανεβάζει.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Nikoleta... είπε:

Σε αντικολλητικό τηγάνι την κάνω, αλλά δεν την τρώω σκέτη. Βάζω κρεμμύδι, κολοκυθάκια και μανιτάρια. Άρα ρίχνω πολύ λίγο λάδι, γιατί τα τσιγαρίζω πρώτα. Πολύ διαιτητική ομελέτα βλέπεις τρώω. Κι όμως δε με ανεβάζει.

Εγώ κάνω παραλλαγες.σημερα εφαγα 2 βραστά.

Κάνω τύπου στραπατσάδα,το ξέρετε ;με ντομάτα κ αβγό.

Κάνω τύπου πίτα κ βάζω μέσα γαλοπούλα μανούρι ντομάτα.

Μάτια.

Όρεξη να χεις να μπαίνεις κουζίνα.

Just now, Mamacita Alina είπε:

Γενικά η πρωτεινη κρατάει χαμηλά κι επειδή πολλοί κάνουν το λάθος στο ζάχαρο να κάνουν υπερκατανάλωση πρωτεϊνών που δεν ανεβάζουν (αυγά, κρέας κλπ) και να αποφεύγουν εντελώς τους υδατάνθρακες ενώ χρειάζονται και αυτοί με ρεγουλο, κάνουμε εξετάσεις ούρων για την πρωτεϊνουρία γιατί αν ανιχνευτει πρωτεινη στα ούρα κάτι δε πάει καλά με τον διαβήτη μας αλλά δε θυμάμαι άλλες λεπτομέρειες... Αυτό το αναλύω γιατί κάποια κοπέλα παραξενεύτηκε που της έγραψε ο γιατρός να τσεκαρει την πρωτεινη στα ούρα (αν δεν ήσουν εσύ η ίδια δηλαδή γιατί έχω εγκυμονοαλτσχαιμερ χαχαχαχαχα)

Νομίζω μαζί λέγαμε την άλλη φορά για τις εξετάσεις που ζητάει η ενδοκρινολόγος μου κάθε μήνα απτό γυναικολόγο.γενικη ούρων,σάκχαρο.μετρηση κοιλιτσας μπεμπας κ αμνιακου.


UBi6p3.pngwFClp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, tsilona είπε:

Εγώ κάνω παραλλαγες.σημερα εφαγα 2 βραστά.

Κάνω τύπου στραπατσάδα,το ξέρετε ;με ντομάτα κ αβγό.

Κάνω τύπου πίτα κ βάζω μέσα γαλοπούλα μανούρι ντομάτα.

Μάτια.

Όρεξη να χεις να μπαίνεις κουζίνα.

Μα εγώ είμαι και περίεργη. Δεν τρώω βραστά αυγά. Τηγανιτά μάτια τρώω, αλλά δεν έχω δοκιμάσει αν με ανεβάζουν, γιατί θα θέλω να τα φάω με μία φέτα ψωμί.

Ναι ξέρω τι είναι η στραπατσάδα. Αν βαρεθώ θα δοκιμάσω και με άλλα υλικά.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Mamacita Alina είπε:

 

Δε το βρίσκεις μάνα μου το ζάχαρο.... ΣΟΚΟΛΑΤΟΠΙΤΑ έφαγα χθες 90(+20 του μηχανακιου πες 110) και σήμερα έφαγα τοστακι ολικής με λάιτ όλα 120.... Το θέμα είναι να μη βλέπουμε αρκετά ξεφευγα τιμές....

Ευχαριστώ Θεέ μου που κάνουν κ αλλες :-Dγουρουνιες κ δε νοιωθω συνεχώς μόνη μου η μοσχαρω.

μωρη @elpida20 ανησυχώ ,που είσαι;

Just now, Nikoleta... είπε:

Μα εγώ είμαι και περίεργη. Δεν τρώω βραστά αυγά. Τηγανιτά μάτια τρώω, αλλά δεν έχω δοκιμάσει αν με ανεβάζουν, γιατί θα θέλω να τα φάω με μία φέτα ψωμί.

Ναι ξέρω τι είναι η στραπατσάδα. Αν βαρεθώ θα δοκιμάσω και με άλλα υλικά.

Πήρα ένα Καραμολέγκος του τοστ που κάτι έγραφε για χαμηλό γλυκαιμικο δείκτη;κάτι τέτοιο,δε θυμάμαι ακριβώς το Χαν πει τα κορίτσια εδώ.κ αυτό καλό ήταν.με κράταγε χαμηλά

Εντωμεταξυ ο γυναικολόγος έχει πλάκα.λεει σε καταλαβαίνω απόλυτα γτ Μ αρέσει κ μένα το φαι.πες μου να χάσω 10κιλα,πώς να το κάνω;; Πες μου να βάλω 10 να βάλω 20 .όλες τις λιχουδιές τις θέλω.ααααχαχχαχαχα

  • Χαχα 4

UBi6p3.pngwFClp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημεραααααααααα ζουζουνες. Τις τελευταίες μέρες ζορίστηκα πααρα πολύ με το ζόρι σηκώνομαι από το κωλο κρεβατο. Χθες έβγαλα τα 11 ραμματακια μου και έχω ένα σημάδι ΝΑ. Σήμερα είμαι καλύτερα τουλάχιστον σηκώνομαι από το κρεβάτι έχασα 4 κιλά επίσης και βλέπω κάθε μέρα η ζηγαρια μου μικραίνει τον αριθμό θα μου πεις 6 μέρες δεν έτρωγες μωρή αλλά η μικρή σταθερά ανεβαίνει. Να μπω σε αμάξι δεν το συζητώ η κάθε λακκούβα νομίζω θα μου ανοίξει την πληγή αλλά δεν γάμης. 2 Σεπτεμβρίου μπαίνω στο μήνα μου αυτό με παρηγορεί. Επίσης μου είπαν θα γεννήσω φυσιολογικά ευτυχώς και θα θηλασω τελικά κανονικά. Οτι πονάω ακόμη πονάω αλλά λογικά σε καμία 10 μέρες θα κλείσει η πληγή καλύτερα. Πέμπτη έχω γυναικολόγο και θα δούμε τι και πως. Η μικρή έχει μια μανία να με κλωτσαει εκεί που με ανοίξανε η άτιμη. Αυτά τα νέα μου. Εύχαριστω που με σκέφτεστε σας αγαπώ ολεςςς. ΥΓΓΓ. Δεν θα ξανά γκρινιαξω ποτέ μέχρι να γεννήσω :razz:

  • Μου αρέσει 4

n0O1p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...