Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 2 λεπτά , Eflenew είπε:

      Δε ξερει γιατι παιρνω αρνητικες ή χαμηλές δεδομένου οτι αυτη και 2 προηγουμενες ειναι με δανεικα και με αριστο ενδονητριο. Εχω κάνει έλεγχο μικροβιώματος και θεραπεια, υστεροσκοπησείς, εχω κάνει όλες τις εξετάσεις σε αιματολόγο, εχω ελέγξει θρομβοφιλία, εχουμε ελέγξει ορμόνες, έχουμε ελέγξει σπέρμα (οξειδωτικό στρες & καλλιέργεια για μικρόβιο). Δευτέρα....θα φανεί...ουφ!

      Άρα κάτι σαν ανεξήγητη υπογονιμότητα όπως το περιγράφεις.Ελπιζω αυτή τη φορά να είσαι έγκυος,να έχεις μια όμορφη εγκυμοσύνη και να αφήσεις πίσω σου όλη την ταλαιπωρία που πέρασες ❤️

      • Μου αρέσει 1

Μανούλες Οκτωβρίου 2019!


Recommended Posts

Just now, Mamacita Alina είπε:

Αχ 96 χαμηλότερο διαβάζω. Σου έχει πει για ινσουλίνη; Τώρα μερικές μέρες βλέπω κι εγώ 92 και πάνω και φοβάμαι μη κάνω ινσουλίνη για μόνο 17 μέρες ... Για να μη μπει η μικρή ΜΕΝΝ όχι τίποτα άλλο... Εύχομαι βέβαια να μη μπει γενικά γιατί εγώ λέω για ινσουλίνη κλπ αλλά ποτέ δεν ξέρεις αν χρειαστεί για άλλο λογο Παναγία μου.

Χθες έφαγα ρυζακι με αρακά και ανάμεικτα λαχανικά ... 175.... Στη μία ώρα.... Δε περιγράφω άλλο.... Ή ήταν πάντα έτσι και με το άλλο μηχανάκι δε τα έβλεπα λόγο απόκλισης ή έχει τρελαθεί το ζάχαρο τελευταία....

Για το τί χαρτιά χρειάζονται για κάθε περίπτωση ειδικά για μαιευτήριο γκουγκλαρετε κοριτσαρες. Φανταστείτε εγώ εκεί βρήκα τι θέλει το μαιευτήριο. Όταν είχα ρωτήσει μία μαία στη γραμματεία μου είπε τα μισά και θα τρέχαμε μετά (πρώτη γέννα) γιατί ζήτησαν και τα υπόλοιπα που είχα δει ότι θέλουν εν τέλει.

Θες να σου πω τι έπαθα μετά αναλυτικά να παρακαλάς για τον τοκετό σου τον τέλειο; Χαχαχαχαχα.

Ας μην τρομάζουμε τις κοπέλες βρε κορίτσι. Μερικά μαιευτήρια δεν κάνουν επισκληριδιο σε φυσιολογικο. Αν τους λες ότι υπάρχει περίπτωση να παρακαλανε και ξέρουν ήδη ότι δεν θα κάνουν επισκληριδιο θα τρομάξουν.... Καμία μα καμία που γεννησαμε μαζί δεν έκανε επισκληριδιο διότι δεν κάνουν σε φ.τ αλλά όλες ήταν σε φάση το ξανά έκανα και αύριο. Άλλες ούρλιαζαν ναι μεν αλλά είναι έτσι το στυλ τους όταν πονάνε μετά ήταν τόσο κουλ που απορούσα κι εγώ η ίδια....

Φυσικα και ξερω οτι καποια μαιευτηριο δεν κανουν επισκληριδιο, κυριως τα δημοσια νοσοκομεια, αλλα εκει χρησιμοποιουν αλλα μεσα. Σε μαιευτηριο που δεν κανουν επισκληριδιο πολυ απλα θα με ειχαν παει για καισαρικη...οπως θα συνεβαινε στο δημόσιο μας εδω...δεν γινοταν να ποναω τοσες ωρες γιατι κι εγω εχω ενα μεγαλο ινομυωμα ακριβως στην εισοδο του κολπου που εμποδιζε το μωρο να βγει. Δεν νομιζω να τρομαζει καμια κοπελα απλα λεμε τις εμπειριες μας... Αν θελεις μπορεις να μου πεις κι εσυ για την επιπλοκη σου σε π.μ. η αληθεια ειναι οτι ολο λες για επιπλοκη και εχω απορία το τι συνεβη...

  • Μου αρέσει 1

verzp2.pngYgrLp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 15,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Penny...

    1828

  • winspert

    1791

  • Mamacita Alina

    1638

  • tsilona

    1294

Just now, Mamacita Alina είπε:

@winspert κάθεσαι; Μετρηθηκα. 93 λέει. Κλαίω απ' τα γέλια. Αύριο θα φάω σκέτο νερό βραστό μακαρονι και θα πάει 160.... Και είναι μπροστά μου κάτι κουκις της μικρής και να φταίει η Τσιλονα παίρνω θάρρος και θα τα κατασπαταξω.... Τσιλοναααα βγες απ' το φόρουμ χθες.... Άμα σε βρω θα σε ταισω μπρόκολο μαρή. Μου ανοίγεις την όρεξη σε κάθε ποστ. Ημαρτον και αχ.

Σοβαρα μιλας...;;;; Σηκωνω τα χερια ψηλα.... Ειναι εντελως αψυχολογητο μιλαμε... Εχω να φαω μακαρονια.... Ουουουου... Κ δεν εχω δοκιμασει αυτο πιυ ειχα πει. Να τα βρασω απο την προηγούμενη μερα κ να τα ζεστανω την επομενη... Ε, αφου ειναι τοσο χαμηλα κανε μια μικρη γουρουνιτσα.... 

@tsilonaαμα σε πιασω απο το τσουλουφι...:lol: Παιζεις με τον πονο μας;;;Κ εσυ @Nikoleta....... Ελεος δλδ.... Λυπηθειτε μας.... Χαχαχα... Αληθεια ρε σεις... Θελω να φαω τα παντα.... Πεινααααααααωωωωωωω...... 

  • Χαχα 2

kF5Ep3.pngkXAzp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Evangeliaa είπε:

Φυσικα και ξερω οτι καποια μαιευτηριο δεν κανουν επισκληριδιο, κυριως τα δημοσια νοσοκομεια, αλλα εκει χρησιμοποιουν αλλα μεσα. Σε μαιευτηριο που δεν κανουν επισκληριδιο πολυ απλα θα με ειχαν παει για καισαρικη...οπως θα συνεβαινε στο δημόσιο μας εδω...δεν γινοταν να ποναω τοσες ωρες γιατι κι εγω εχω ενα μεγαλο ινομυωμα ακριβως στην εισοδο του κολπου που εμποδιζε το μωρο να βγει. Δεν νομιζω να τρομαζει καμια κοπελα απλα λεμε τις εμπειριες μας... Αν θελεις μπορεις να μου πεις κι εσυ για την επιπλοκη σου σε π.μ. η αληθεια ειναι οτι ολο λες για επιπλοκη και εχω απορία το τι συνεβη...

Δε χρειάζεται να μπω σε λεπτομέρειες είσαι εγκυουλα. Όταν με το καλό γεννησουμε θα γράψω εδώ σε όλα τα κορίτσια τι είχε συμβεί...

Άλλο μεσο σε εμένα δε χρησιμοποίησαν. Ούτε στις υπόλοιπες!!! Και δεν κανανε επισκληριδιο σε φ.τ... οπότε δε ξέρω τι είναι τα άλλα μεσα. Σε δημόσιο γέννησα. Δεν είδα κάτι αλλο...

Επίσης δεν ξέρω αν τρομάζουν ή όχι οι κοπέλες ή τι τους περνάει απ' το μυαλό. Απάντησα περισσότερο μπαίνοντας στη θέση τους διότι εγώ θα το έπαιρνα λίγο από φόβο αν ρωταγα κάτι συγκεκριμένο και εβλεπα τέτοια απάντηση. Η ερώτηση της κοπέλας ήταν συγκεκριμένα για εμπειρίες χωρίς επισκληριδιο μιας που δε θα κάνει γιατί δεν κάνουν εκεί και αν ρωταγα εγώ κάτι τέτοιο και διάβαζα ότι θα παρακαλούσα για επισκληριδιο ενώ ξέρω ήδη ότι δε θα κάνω λίγο θα φρικαρα.... Σε φάση και τώρα τι θα κάνω που δε κάνουν αν πονάω τόσο; Αν λέγαμε γενικά εμπειρίες γέννας είχε χαβαλε πολύ ο τρόπος που το έγραψες (εγώ προσωπικά γέλασα γιατί με έκανα εικόνα) .... Αλλά είναι σαν να ρωτήσω πως ήταν η κ.τ σας και να μου γράψει κάποια ότι σφαδαζε και ότι παρακαλούσε για παυσίπονα γιατί δεν άντεχε και και.... Εεε λίγο πιο ομαλή απάντηση πιστεύω θα βοηθούσε αφού η ερώτηση ήταν συγκεκριμένη για την κ.τ αν όμως λέγαμε γενικά εμπειρίες γέννας λογικό η κάθε μία να πει και τα κακά που έζησε με το όνομα τους. Αυτά όλα απ' τη δική μου οπτική. Ο χαρακτήρας μου είναι αρκετά αγχώδης, ευαίσθητος και καθόλου δυναμικός οπότε ότι διαβάζω το απορροφώ σαν σφουγγάρι. Και απ' τη δική μου οπτική απάντησα. Οι υπόλοιπες μπορεί να μη το σκέφτηκαν καν.

Δεν είναι πάντως κακό να λέμε ότι με αυτό που ειπώθηκε μπορεί κάποια κοπέλα να αγχωθει. Ίσα ίσα που μπορεί κι εγώ να πω κάτι παραπάνω να μη μου πέρασε απ' το μυαλό ότι ίσως κάποια να αγχωσα αν μου το αναφέρει κάποια θα το καταλάβω και θα χαρώ για αυτό. Το έχω δει και στο παρελθόν να λένε σε κορίτσια ότι αυτό που έγραψαν ίσως αγχωσει κάποιες και τα πήραν στο κρανίο. Δεν είναι κακό να πεις κάτι τέτοιο ούτε προσβολή. Απλά όπως η κάθε μία λέει την άποψη της γενικά έτσι κι αυτό μια άποψη είναι. :)

Just now, winspert είπε:

Σοβαρα μιλας...;;;; Σηκωνω τα χερια ψηλα.... Ειναι εντελως αψυχολογητο μιλαμε... Εχω να φαω μακαρονια.... Ουουουου... Κ δεν εχω δοκιμασει αυτο πιυ ειχα πει. Να τα βρασω απο την προηγούμενη μερα κ να τα ζεστανω την επομενη... Ε, αφου ειναι τοσο χαμηλα κανε μια μικρη γουρουνιτσα.... 

@tsilonaαμα σε πιασω απο το τσουλουφι...:lol: Παιζεις με τον πονο μας;;;Κ εσυ @Nikoleta....... Ελεος δλδ.... Λυπηθειτε μας.... Χαχαχα... Αληθεια ρε σεις... Θελω να φαω τα παντα.... Πεινααααααααωωωωωωω...... 

Την έκανα τη γουρουνια ομολογώ.... Πρέπει να μου ράψουν το στόμα δεν παλεύεται άλλο η λιγούρα μου τελευταία.

Σε μια ώρα θα δούμε τι κατάφερα.... Υποψιάζομαι 150αρι.... Για τρία κουκιιιιιις

  • Χαχα 1

0dftp2.png rVxgp2.pnghHSMp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, winspert είπε:

Σοβαρα μιλας...;;;; Σηκωνω τα χερια ψηλα.... Ειναι εντελως αψυχολογητο μιλαμε... Εχω να φαω μακαρονια.... Ουουουου... Κ δεν εχω δοκιμασει αυτο πιυ ειχα πει. Να τα βρασω απο την προηγούμενη μερα κ να τα ζεστανω την επομενη... Ε, αφου ειναι τοσο χαμηλα κανε μια μικρη γουρουνιτσα.... 

@tsilonaαμα σε πιασω απο το τσουλουφι...:lol: Παιζεις με τον πονο μας;;;Κ εσυ @Nikoleta....... Ελεος δλδ.... Λυπηθειτε μας.... Χαχαχα... Αληθεια ρε σεις... Θελω να φαω τα παντα.... Πεινααααααααωωωωωωω...... 

Αχ βρε κοριτσια....υπομονηηη!!Περνατε δυσκολα με το σακχαρο αλλα να σκεφτεστε οτι η ουρα εχει μεινει!Παντως για να παρηγορηθειτε, κι εγω που δεν ειμαι ζαχαρενια, δεν μπορω να ευχαριστηθω το φαγητο με τιποτα λογω δυσπεψιας...Χθες ειχα παει σε γιορτη, η ποσοτητα φαγητου και γλυκου που εφαγα ηταν σαφως λιγοτερη απ' αυτην που θα ετρωγα αν δεν ημουν εγκυος και ολο το βραδυ υπεφερα απο παλινδρομηση και καουρες...ειδικα η καουρα δε λεει να φυγει μεχρι και τωρα!!Κι επειδη τα φοβομουν αυτα, το μεσημερι ειχα φαει μονο πρασινη σαλατα με 1 αυγο βραστο. Κι εχω και ολες τις κοπελες της παρεας που εχουν κανει παιδια να με κραζουν που δεν εχω παρει πολλα κιλα και που δεν τρωω πολυ γιατι χαλαω την πιατσα....χαχαχα!!Τι να πω...μαλλον εγω ειμαι η ατυχη γιατι πραγματικα οι υπολοιπες θυμαμαι οτι οταν ηταν εγκυες ετρωγαν σαν να μην υπηρχε αυριο!!!

  • Μου αρέσει 1

H2Vhp2.png3ieAp3.png

Link to comment
Share on other sites

@Mamacita Alina την Τετάρτη έχω ενδοκρινιλόγο και θα σου πω τι θα μου πει. Το φοβάμαι πάντως πολύ για ινσουλίνη. Βέβαια δεν μπορώ να πω ότι κάνω ακριβώς διατροφή τελευταία... Ίσως με τρομοκρατήσει και ξαναμπώ στο πνεύμα. Γιατί πραγματικά δεν την παλεύω. Συνέχεια μια πείνα και μια λιγούρα έχω και δεν κρατιέμαι εύκολα πια...


4wnKp2.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπόν γύρισα από την ενδοκρινολόγο. 

@winspert @Mamacita Alina @tsilona @Clue και όσες άλλες έχουν ζάχαρο.

Αν κάποια κάνει ινσουλίνη της κρατάνε το μωρό στην ΜΕΝΝ ένα 24ωρο μου είπε.

Εγώ που βαράω δυστυχώς υψηλά νηστείας αν συνεχίσω να είναι πάνω από 100 και αν στις μετρήσεις δούμε ότι το μωρό επηρεάστηκε από το ζάχαρο τότε μόνο θα χρειαστώ λίγο ινσουλίνη το βράδυ.

3 μήνες μετά την γέννα όσες έχουν ζάχαρο θα κάνουν πάλι καμπύλη.

Για το θέμα του πρωινού που της είπα πως ό,τι κι αν φάω με ανεβάζει δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι. Θα συνεχίσω να πεινάω. Μόνο ομελέτα να τρώω κάθε πρωί που δε με ανεβάζει για να μην πεινάω.

Επίσης όλες όσες έχουν ζάχαρο και ακολουθούν διατροφή χάνουν κιλά, γιατί τρώνε λίγο, αλλά αυτό δεν επηρεάζει την ανάπτυξη του μωρού.

Just now, katerinaki 86 είπε:

Αχ βρε κοριτσια....υπομονηηη!!Περνατε δυσκολα με το σακχαρο αλλα να σκεφτεσται οτι η ουρα εχει μεινει!Παντως για να παρηγορηθειτε, κι εγω που δεν ειμαι ζαχαρενια, δεν μπορω να ευχαριστηθω το φαγητο με τιποτα λογω δυσπεψιας...Χθες ειχα παει σε γιορτη, η ποσοτητα φαγητου και γλυκου που εφαγα ηταν σαφως λιγοτερη απ' αυτην που θα ετρωγα αν δεν ημουν εγκυος και ολο το βραδυ υπεφερα απο παλινδρομηση και καουρες...ειδικα η καουρα δε λεει να φυγει μεχρι και τωρα!!Κι επειδη τα φοβομουν αυτα, το μεσημερι ειχα φαει μονο πρασινη σαλατα με 1 αυγο βραστο. Κι εχω και ολες τις κοπελες της παρεας που εχουν κανει παιδια να με κραζουν που δεν εχω παρει πολλα κιλα και που δεν τρωω πολυ γιατι χαλαω την πιατσα....χαχαχα!!Τι να πω...μαλλον εγω ειμαι η ατυχη γιατι πραγματικα οι υπολοιπες θυμαμαι οτι οταν ηταν εγκυες ετρωγαν σαν να μην υπηρχε αυριο!!!

Ναι έχει μείνει λίγο αυτό με παρηγορεί. Εγώ που δεν έχω καούρες, γιατί να μην μπορώ να φάω η κακομοίρα εξαιτίας του ζαχάρου; Οι καούρες μου είναι μόνο από την πείνα.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Mamacita Alina είπε:

Δε χρειάζεται να μπω σε λεπτομέρειες είσαι εγκυουλα. Όταν με το καλό γεννησουμε θα γράψω εδώ σε όλα τα κορίτσια τι είχε συμβεί...

Άλλο μεσο σε εμένα δε χρησιμοποίησαν. Ούτε στις υπόλοιπες!!! Και δεν κανανε επισκληριδιο σε φ.τ... οπότε δε ξέρω τι είναι τα άλλα μεσα. Σε δημόσιο γέννησα. Δεν είδα κάτι αλλο...

Επίσης δεν ξέρω αν τρομάζουν ή όχι οι κοπέλες ή τι τους περνάει απ' το μυαλό. Απάντησα περισσότερο μπαίνοντας στη θέση τους διότι εγώ θα το έπαιρνα λίγο από φόβο αν ρωταγα κάτι συγκεκριμένο και εβλεπα τέτοια απάντηση. Η ερώτηση της κοπέλας ήταν συγκεκριμένα για εμπειρίες χωρίς επισκληριδιο μιας που δε θα κάνει γιατί δεν κάνουν εκεί και αν ρωταγα εγώ κάτι τέτοιο και διάβαζα ότι θα παρακαλούσα για επισκληριδιο ενώ ξέρω ήδη ότι δε θα κάνω λίγο θα φρικαρα.... Σε φάση και τώρα τι θα κάνω που δε κάνουν αν πονάω τόσο; Αν λέγαμε γενικά εμπειρίες γέννας είχε χαβαλε πολύ ο τρόπος που το έγραψες (εγώ προσωπικά γέλασα γιατί με έκανα εικόνα) .... Αλλά είναι σαν να ρωτήσω πως ήταν η κ.τ σας και να μου γράψει κάποια ότι σφαδαζε και ότι παρακαλούσε για παυσίπονα γιατί δεν άντεχε και και.... Εεε λίγο πιο ομαλή απάντηση πιστεύω θα βοηθούσε αφού η ερώτηση ήταν συγκεκριμένη για την κ.τ αν όμως λέγαμε γενικά εμπειρίες γέννας λογικό η κάθε μία να πει και τα κακά που έζησε με το όνομα τους. Αυτά όλα απ' τη δική μου οπτική. Ο χαρακτήρας μου είναι αρκετά αγχώδης, ευαίσθητος και καθόλου δυναμικός οπότε ότι διαβάζω το απορροφώ σαν σφουγγάρι. Και απ' τη δική μου οπτική απάντησα. Οι υπόλοιπες μπορεί να μη το σκέφτηκαν καν.

Δεν είναι πάντως κακό να λέμε ότι με αυτό που ειπώθηκε μπορεί κάποια κοπέλα να αγχωθει. Ίσα ίσα που μπορεί κι εγώ να πω κάτι παραπάνω να μη μου πέρασε απ' το μυαλό ότι ίσως κάποια να αγχωσα αν μου το αναφέρει κάποια θα το καταλάβω και θα χαρώ για αυτό. Το έχω δει και στο παρελθόν να λένε σε κορίτσια ότι αυτό που έγραψαν ίσως αγχωσει κάποιες και τα πήραν στο κρανίο. Δεν είναι κακό να πεις κάτι τέτοιο ούτε προσβολή. Απλά όπως η κάθε μία λέει την άποψη της γενικά έτσι κι αυτό μια άποψη είναι. :)

Την έκανα τη γουρουνια ομολογώ.... Πρέπει να μου ράψουν το στόμα δεν παλεύεται άλλο η λιγούρα μου τελευταία.

Σε μια ώρα θα δούμε τι κατάφερα.... Υποψιάζομαι 150αρι.... Για τρία κουκιιιιιις

Καλα ενταξει, σε βρισκω λιγο υπερβολικη...αν το πας ετσι κι εσυ με το να λες συνεχεια για την επιπλοκη μπορει καποια κοριτσια να φοβηθουν οτι κατι θα τους συμβει κατα τη διαρκεια του τοκετου....το πηρες λιγο στραβα. Εγω απλα ηθελα να πω να μην ειναι καμια απολυτη. Οπως και με τον θηλασμό, ετσι και με την επισκληριδιο υπαρχει ταμπού οτι και καλα δεν θα το βιωσουν οπως αν δεν κανουν επισκληριδιο και τετοια...πανω εκει το ειπα. Φυσικα κι αν δεν εχουν αλλη επιλογη δεν μπορουν να κανουν κι αλλιως παρα να σφιξουν παραπανω τα δόντια, ομως νομιζω η κοπελα που το ανεφερε ειπε οτι τη ρωτησε ο γιατρος της και ειπε οχι κι εγω απλα της ειπα να μην ειναι απολυτη....αυτο...αν προσβαλλα καποια ζητω συγγνωμη...


verzp2.pngYgrLp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, katerinaki 86 είπε:

Αχ βρε κοριτσια....υπομονηηη!!Περνατε δυσκολα με το σακχαρο αλλα να σκεφτεστε οτι η ουρα εχει μεινει!Παντως για να παρηγορηθειτε, κι εγω που δεν ειμαι ζαχαρενια, δεν μπορω να ευχαριστηθω το φαγητο με τιποτα λογω δυσπεψιας...Χθες ειχα παει σε γιορτη, η ποσοτητα φαγητου και γλυκου που εφαγα ηταν σαφως λιγοτερη απ' αυτην που θα ετρωγα αν δεν ημουν εγκυος και ολο το βραδυ υπεφερα απο παλινδρομηση και καουρες...ειδικα η καουρα δε λεει να φυγει μεχρι και τωρα!!Κι επειδη τα φοβομουν αυτα, το μεσημερι ειχα φαει μονο πρασινη σαλατα με 1 αυγο βραστο. Κι εχω και ολες τις κοπελες της παρεας που εχουν κανει παιδια να με κραζουν που δεν εχω παρει πολλα κιλα και που δεν τρωω πολυ γιατι χαλαω την πιατσα....χαχαχα!!Τι να πω...μαλλον εγω ειμαι η ατυχη γιατι πραγματικα οι υπολοιπες θυμαμαι οτι οταν ηταν εγκυες ετρωγαν σαν να μην υπηρχε αυριο!!!

Καλύτερα μικρά γεύματα και συχνά κορίτσι. Μη μένεις μόνο με σαλάτες και πείνας γιατί θα τη πατήσεις σαν εμένα που μετά έτρωγα παραπάνω απ' τη πεινα... Στην πρώτη είχα καούρες απ' τον 5ο μαζί με εμετούς... Μιλάμε έκλαιγα απ' τον πόνο όσο για φαγητό άστα.... Αυτή τη φορά δεν έχω ευτυχώς. Εκεί που πήγαν να με πιάσουν πήρε θέση η μικρή και δεν πιέζει στομάχι... Νιώθω που και που αν παρά φάω βέβαια και μετανιώνω την ώρα και τη στιγμή.... Σε παρηγορεί κάτι; Εμένα η κόκα κόλα με παρηγορούσε και τα μήλα....

Just now, Clue είπε:

@Mamacita Alina την Τετάρτη έχω ενδοκρινιλόγο και θα σου πω τι θα μου πει. Το φοβάμαι πάντως πολύ για ινσουλίνη. Βέβαια δεν μπορώ να πω ότι κάνω ακριβώς διατροφή τελευταία... Ίσως με τρομοκρατήσει και ξαναμπώ στο πνεύμα. Γιατί πραγματικά δεν την παλεύω. Συνέχεια μια πείνα και μια λιγούρα έχω και δεν κρατιέμαι εύκολα πια...

Και θυμάσαι; Μετρούσες τα πάντα σε ισοδύναμα.... Ήσουν υπόδειγμα αφού έλεγα μακάρι να τα καταφέρνω κι εγώ έτσι. Πλέον ούτε εγώ μπορώ να μπω σε διατροφή.... Δε γίνεται.... Και μετά κλαίω.... Αστα

Just now, Nikoleta... είπε:

Λοιπόν γύρισα από την ενδοκρινολόγο. 

@winspert @Mamacita Alina @tsilona @Clue και όσες άλλες έχουν ζάχαρο.

Αν κάποια κάνει ινσουλίνη της κρατάνε το μωρό στην ΜΕΝΝ ένα 24ωρο μου είπε.

Εγώ που βαράω δυστυχώς υψηλά νηστείας αν συνεχίσω να είναι πάνω από 100 και αν στις μετρήσεις δούμε ότι το μωρό επηρεάστηκε από το ζάχαρο τότε μόνο θα χρειαστώ λίγο ινσουλίνη το βράδυ.

3 μήνες μετά την γέννα όσες έχουν ζάχαρο θα κάνουν πάλι καμπύλη.

Για το θέμα του πρωινού που της είπα πως ό,τι κι αν φάω με ανεβάζει δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι. Θα συνεχίσω να πεινάω. Μόνο ομελέτα να τρώω κάθε πρωί που δε με ανεβάζει για να μην πεινάω.

Επίσης όλες όσες έχουν ζάχαρο και ακολουθούν διατροφή χάνουν κιλά, γιατί τρώνε λίγο, αλλά αυτό δεν επηρεάζει την ανάπτυξη του μωρού.

Ναι έχει μείνει λίγο αυτό με παρηγορεί. Εγώ που δεν έχω καούρες, γιατί να μην μπορώ να φάω η κακομοίρα εξαιτίας του ζαχάρου; Οι καούρες μου είναι μόνο από την πείνα.

Αυτό ξέρω κι εγώ γι'αυτό δε θέλω για 17 μέρες μόνο ινσουλίνη.... Κρίμα είναι γαμω το.... Να μένουν 2.5 εβδομάδες και να κάνω τώρα ινσουλίνη και να μπει ΜΕΝΝ.... Βέβαια το.μετρανε λέει μετά τη γέννα και ινσουλίνη να μη κάνεις και αν κάνει υπογλυκαιμία πάλι στο παίρνουν ΜΕΝΝ για προληπτικούς λόγους... 

Just now, Evangeliaa είπε:

Καλα ενταξει, σε βρισκω λιγο υπερβολικη...αν το πας ετσι κι εσυ με το να λες συνεχεια για την επιπλοκη μπορει καποια κοριτσια να φοβηθουν οτι κατι θα τους συμβει κατα τη διαρκεια του τοκετου....το πηρες λιγο στραβα. Εγω απλα ηθελα να πω να νην ειναι καμια απολυτη. Οπως και με τον θηλασμό, ετσι και με την επισκληριδιο υπαρχει ταμπού οτι και καλα δεν θα το βιωσουν οπως αν δεν κανουν επισκληριδιο και τετοια...πανω εκει το ειπα. Φυσικα κι αν δεν εχουν αλλη επιλογη δεν μπορουν να κανουν κι αλλιως παρα να σφιξουν παραπανω τα δόντια, ομως νομιζω η κοπελα που το ανεφερε ειπε οτι τη ρωτησε ο γιατρος της και ειπε οχι κι εγω απλα της ειπα να μην ειναι απολυτη....αυτο...αν προσβαλλα καποια ζητω συγγνωμη....

Το ήξερα ότι θα μου το χτυπήσεις για την επιπλοκή για την οποία έχω αναφέρει πολλάκις ότι φταίει η ανατομία μου καθαρά και το δικό μου σώμα... Πάραυτα δε πειράζει.... Ήδη μόνη μου ανέφερα ότι κι εγώ ίσως έχω τρομάξει κάποια και δεν είναι κακό να το μάθω γιατί μπορεί να μη το έχω καταλάβει.

Και επίσης υπερβολική γιατί; Επειδή εγώ θα το έπαιρνα από φόβο και απλά το ανέφερα; Θα ήμουν υπερβολική αν δεν ένιωθα έτσι και σου έλεγα κατι ή αν σου έλεγα ότι τρομάζεις τις κοπέλες και τέλος.... Τώρα απλά είπα τη γνώμη μου με βάση τι θα ένιωθα εγώ.... Και αν τρόμαξε κάποια με την αναφορά μου στην επιπλοκή εδώ θα ήμουν και είμαι να μου το πουν και δε θα το έπαιρνα στραβά. Γνώμες είναι αυτά... Δεν μπορώ να ξέρω με τι θα βάλω κάποια κοπέλα που δε ξέρω καν σε περίεργες σκέψεις. Οπότε ναι χαρά μου να μου το έλεγε κάποια αν συναιβη να μη το ξανά αναφέρω.... Δε θεωρώ ότι είπα κάτι κακό ούτε ότι είχα άσχημο ύφος στην αιτιολόγηση μου για να θεωρηθω υπερβολική. Δεν είναι κακό να έχουμε και διαφορετικες απόψεις εδώ μέσα. Στο τέλος θα συμφωνούμε όλες με όλα και αντίθετη άποψη να έχουμε γιατί αν πούμε την αντίθετη άποψη θα έρθουμε σε αντιπαράθεση. Το ότι κάποια κοπέλα έχει άποψη πάνω στο λόγο μας δε σημαίνει ότι είναι προσβλητικο για εμάς. Ούτε ότι η γνώμη της είναι υπερβολικη ή λανθασμένη επειδή απλά διαφωνεί ή μας αναφέρει κάτι που ίσως να μην είχαμε σκεφτεί. Άλλο να αναφερθεί σε εμάς με άσχημο ύφος και άλλο απλά να τοποθετηθεί.

Νομίζω πάντως για άλλη κοπέλα λέω εγώ... Γιατί απάντησα στη winspert που ρωτούσε συγκεκριμένα για την απουσία επισκληριδιου, εσύ αναφέρεσαι στη Giwtouli που είπε όχι στον γιατρό της.  Κι επειδή ξέρω την winspert πόσο ευαίσθητη και αγχώδης ειναι, γιατί έχουμε αρκετές ομοιότητες στον χαρακτήρα σκέφτηκα απλά να το αναφέρω. Αν απάντησες στη Γιωτουλι, λάθος μου... Οπότε συγνώμη που είπα την άποψη μου.

 

@winspert κάτσε γιατί πάω να μετρηθω.... Θέλω καλή συμπαράσταση ετοιμάσου

Επεξεργάστηκαν by Mamacita Alina
122 λέει... Καλό κακό; Να κλάψω; Δε ξέρω...

0dftp2.png rVxgp2.pnghHSMp2.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, tsilona είπε:

Βαρέθηκα να αλλάζω βρακιά ρε σεις.ολο με φεύγουν τσισα.τα νεύρα μου τσαταλια.εσεις το παθαίνετε η μόνο εγώ είμαι κατουρλιτσα;

Εγώ το πάθαινα συνέχεια στην εγκυμοσυνη μου.. 

Link to comment
Share on other sites

@Mamacita Alina @Evangeliaaa βρε κορίτσια μου αυτό έλειπε να μην μπορούμε να μοιραζόμαστε απόψεις και να λέμε τη γνώμη μας... Είμαστε πόσες εδώ μέσα, το παράδοξο θα ήταν να συμφωνούμε σε όλα! (Και βαρετό επίσης) και όντως απ'ότι κατάλαβα η Μαμασίτα απάντησε στη Winspert και η Ευαγγελία σε 'μένα... Έχουμε μοιραστεί τόσα, έχουμε κλάψει, χαρεί και συγκινηθεί η μία για την άλλη... Το ότι εγώ ακούγομαι απόλυτη για το θέμα του αποκλειστικού θηλασμού είναι γιατί το λαχταράω όσο τίποτα άλλο...και σαν χορτοφάγος που είμαι καταλαβαίνετε ότι το βλέπω αλλιώς, το μωρό μου θέλω να πιει το δικό μου γάλα όχι της αγελάδας που προορίζεται για το δικό της μωρό... Επίσης το δικό μου παιδί δεν θα φάει κρέας, επιλογή μου... Ούτε θα το επιβάλλω ποτέ σ'εσάς ούτε όμως θα δεχτώ να ακούσω για το τι θα κάνω εγώ... Ας ηρεμήσουμε λίγο όλες, φτάνουμε στο τέλος και είναι κρίμα να πιανόμαστε απ'τις λέξεις..

  • Μου αρέσει 1

nZmZp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Giwtouli1990 είπε:

@Mamacita Alina @Evangeliaaa βρε κορίτσια μου αυτό έλειπε να μην μπορούμε να μοιραζόμαστε απόψεις και να λέμε τη γνώμη μας... Είμαστε πόσες εδώ μέσα, το παράδοξο θα ήταν να συμφωνούμε σε όλα! (Και βαρετό επίσης) και όντως απ'ότι κατάλαβα η Μαμασίτα απάντησε στη Winspert και η Ευαγγελία σε 'μένα... Έχουμε μοιραστεί τόσα, έχουμε κλάψει, χαρεί και συγκινηθεί η μία για την άλλη... Το ότι εγώ ακούγομαι απόλυτη για το θέμα του αποκλειστικού θηλασμού είναι γιατί το λαχταράω όσο τίποτα άλλο...και σαν χορτοφάγος που είμαι καταλαβαίνετε ότι το βλέπω αλλιώς, το μωρό μου θέλω να πιει το δικό μου γάλα όχι της αγελάδας που προορίζεται για το δικό της μωρό... Επίσης το δικό μου παιδί δεν θα φάει κρέας, επιλογή μου... Ούτε θα το επιβάλλω ποτέ σ'εσάς ούτε όμως θα δεχτώ να ακούσω για το τι θα κάνω εγώ... Ας ηρεμήσουμε λίγο όλες, φτάνουμε στο τέλος και είναι κρίμα να πιανόμαστε απ'τις λέξεις..

Το ότι δεν θα φάει κρέας φαντάζομαι το λες μέσω του θηλασμόυ κ όχι μετά που θα μπορεί να τρώει τα πάντα ετσι δεν είναι; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Giwtouli1990 είπε:

@Mamacita Alina @Evangeliaaa βρε κορίτσια μου αυτό έλειπε να μην μπορούμε να μοιραζόμαστε απόψεις και να λέμε τη γνώμη μας... Είμαστε πόσες εδώ μέσα, το παράδοξο θα ήταν να συμφωνούμε σε όλα! (Και βαρετό επίσης) και όντως απ'ότι κατάλαβα η Μαμασίτα απάντησε στη Winspert και η Ευαγγελία σε 'μένα... Έχουμε μοιραστεί τόσα, έχουμε κλάψει, χαρεί και συγκινηθεί η μία για την άλλη... Το ότι εγώ ακούγομαι απόλυτη για το θέμα του αποκλειστικού θηλασμού είναι γιατί το λαχταράω όσο τίποτα άλλο...και σαν χορτοφάγος που είμαι καταλαβαίνετε ότι το βλέπω αλλιώς, το μωρό μου θέλω να πιει το δικό μου γάλα όχι της αγελάδας που προορίζεται για το δικό της μωρό... Επίσης το δικό μου παιδί δεν θα φάει κρέας, επιλογή μου... Ούτε θα το επιβάλλω ποτέ σ'εσάς ούτε όμως θα δεχτώ να ακούσω για το τι θα κάνω εγώ... Ας ηρεμήσουμε λίγο όλες, φτάνουμε στο τέλος και είναι κρίμα να πιανόμαστε απ'τις λέξεις..

Συμφωνώ μαζί σου απόλυτα κορίτσι.Εγώ προσωπικά είμαι εντελώς ήρεμη γιατί απλά τοποθετήθηκα. Ούτε προσέβαλα θεωρώ ούτε βλέπω διαβάζοντας ξανά και ξανά το τι έγραψα να είναι άσχημος ο τρόπος μου. Απλά ανέφερα την αντίθετη μου άποψη και το πώς το εξέλαβα εγώ επειδή νόμιζα ότι η απάντηση πάει στην εξίσου αγχώδη με εμένα winspert. 

Με το θηλασμό ειδικά επειδή εξεφρασα την άποψη μου πάνω στην δική σας συζήτηση που δεν συμμετειχα καν θα έπρεπε να μου την πείτε άσχημα με αυτή τη λογική..Διότι έγραψα και κατεβατο αλλά και πάτησα στα κείμενα σας κι ας μην αναφέρθηκα σε καμία προσωπικά.. Λογικό όμως δεν είναι απ' τη στιγμή που υπάρχει μια δημόσια συζήτηση να υπάρχουν και αντίθετες απόψεις; Κι ευχαριστώ πολύ πραγματικά που καμιά δε παρεξήγησε και μου απαντήσατε πολύ πολύ γλυκά ... Γιατί εννοείται πως επειδή είχα αντίθετη άποψη σε μερικά πράγματα δε σημαίνει ούτε ότι έχω κάτι προσωπικό μαζί σας ούτε τίποτα. Στο τέλος θα λέμε ναι ναι συμφωνώ ενώ δε θα είναι έτσι απόλυτα μόνο και μόνο για να μη φανεί άσχημο στη κοπέλα με το αρχικό κείμενο. Και δεν είναι όμορφο αυτό γιατί εδώ είμαστε μια παρέα. Όπως θα διαφωνούσα σε κάτι με τη κολλητή μου και θα της έλεγα ότι αυτό που είπε δε μου άρεσε ή το Χ ψ ω έτσι το λέω και σε εσάς εδώ μιας που σας νιώθω δικά μου άτομα πλέον.... Αν προσεβαλα με τον τρόπο μου καποια ποτέ κάποια ζητώ συγνώμη αλλά θεωρώ ότι ως τώρα κάθε φορά που διαφωνώ προσπαθώ να τοποθετηθεί όσο πιο ευγενικά μπορώ και μάλιστα γράφω κατεβατα ούτως ώστε να αιτιολογησω όσο καλύτερα μπορώ το λόγο που διαφωνώ να μη παρεξηγηθω...

 

  • Μου αρέσει 4

0dftp2.png rVxgp2.pnghHSMp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Dimitr@17 είπε:

Το ότι δεν θα φάει κρέας φαντάζομαι το λες μέσω του θηλασμόυ κ όχι μετά που θα μπορεί να τρώει τα πάντα ετσι δεν είναι; 

Όχι, εννοώ ότι δε θα φάει κρέας όπως δεν τρώνε η μαμά και ο μπαμπάς του! Και για να σε προλάβω κορίτσι μου έχω βρει ήδη παιδίατρο που θα αναλάβει το παιδί και μας στηρίζει απόλυτα!

Just now, Mamacita Alina είπε:

Συμφωνώ μαζί σου απόλυτα κορίτσι.Εγώ προσωπικά είμαι εντελώς ήρεμη γιατί απλά τοποθετήθηκα. Ούτε προσέβαλα θεωρώ ούτε βλέπω διαβάζοντας ξανά και ξανά το τι έγραψα να είναι άσχημος ο τρόπος μου. Απλά ανέφερα την αντίθετη μου άποψη και το πώς το εξέλαβα εγώ επειδή νόμιζα ότι η απάντηση πάει στην εξίσου αγχώδη με εμένα winspert. 

Με το θηλασμό ειδικά επειδή εξεφρασα την άποψη μου πάνω στην δική σας συζήτηση που δεν συμμετειχα καν θα έπρεπε να μου την πείτε άσχημα με αυτή τη λογική..Διότι έγραψα και κατεβατο αλλά και πάτησα στα κείμενα σας κι ας μην αναφέρθηκα σε καμία προσωπικά.. Λογικό όμως δεν είναι απ' τη στιγμή που υπάρχει μια δημόσια συζήτηση να υπάρχουν και αντίθετες απόψεις; Κι ευχαριστώ πολύ πραγματικά που καμιά δε παρεξήγησε και μου απαντήσατε πολύ πολύ γλυκά ... Γιατί εννοείται πως επειδή είχα αντίθετη άποψη σε μερικά πράγματα δε σημαίνει ούτε ότι έχω κάτι προσωπικό μαζί σας ούτε τίποτα. Στο τέλος θα λέμε ναι ναι συμφωνώ ενώ δε θα είναι έτσι απόλυτα μόνο και μόνο για να μη φανεί άσχημο στη κοπέλα με το αρχικό κείμενο. Και δεν είναι όμορφο αυτό γιατί εδώ είμαστε μια παρέα. Όπως θα διαφωνούσα σε κάτι με τη κολλητή μου και θα της έλεγα ότι αυτό που είπε δε μου άρεσε ή το Χ ψ ω έτσι το λέω και σε εσάς εδώ μιας που σας νιώθω δικά μου άτομα πλέον.... Αν προσεβαλα με τον τρόπο μου καποια ποτέ κάποια ζητώ συγνώμη αλλά θεωρώ ότι ως τώρα κάθε φορά που διαφωνώ προσπαθώ να τοποθετηθεί όσο πιο ευγενικά μπορώ και μάλιστα γράφω κατεβατα ούτως ώστε να αιτιολογησω όσο καλύτερα μπορώ το λόγο που διαφωνώ να μη παρεξηγηθω...

 

Αγαπημένη, δεν έχω να προσθέσω τίποτα με κάλυψες απόλυτα!!!

  • Μου αρέσει 2

nZmZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mamacita Alina είπε:

Αυτό ξέρω κι εγώ γι'αυτό δε θέλω για 17 μέρες μόνο ινσουλίνη.... Κρίμα είναι γαμω το.... Να μένουν 2.5 εβδομάδες και να κάνω τώρα ινσουλίνη και να μπει ΜΕΝΝ.... Βέβαια το.μετρανε λέει μετά τη γέννα και ινσουλίνη να μη κάνεις και αν κάνει υπογλυκαιμία πάλι στο παίρνουν ΜΕΝΝ για προληπτικούς λόγους... 

Να κάνεις ινσουλίνη δε νομίζω τώρα στο τέλος. Το νηστείας τους ενδιαφέρει πιο πολύ. Αφού το νηστείας σου δεν είναι πάνω από 100. Απλά να σε παρακολουθεί ο γιατρός με μετρήσεις κάθε φορά για να βλέπεις αν επηρεάστηκε το μωρό.

Αν κάνει υπογλυκαιμία ναι, λογικά στο παίρνουν. Αλλά με ινσουλίνη στο κρατάνε σίγουρα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Nikoleta... είπε:

Να κάνεις ινσουλίνη δε νομίζω τώρα στο τέλος. Το νηστείας τους ενδιαφέρει πιο πολύ. Αφού το νηστείας σου δεν είναι πάνω από 100. Απλά να σε παρακολουθεί ο γιατρός με μετρήσεις κάθε φορά για να βλέπεις αν επηρεάστηκε το μωρό.

Αν κάνει υπογλυκαιμία ναι, λογικά στο παίρνουν. Αλλά με ινσουλίνη στο κρατάνε σίγουρα.

Θα πάω στη βδομάδα και θα σου πω ... Εμένα πάντως ο γιατρός μου φρικαρε τις προάλλες με το 94 φαντάσου....


0dftp2.png rVxgp2.pnghHSMp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...