Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

Μανουλες Ιανουαρίου 2020!!!


Recommended Posts

Just now, Stelloudia είπε:

Κορίτσια οι πόνοι ειναι επειδη ο μπέμπης ειναι σε ισχιακη θεση με πατάει με τα πόδια του. Έχει πάει 3 κιλά... Είμαι 36 εβδομάδων και ο γιατρός μου λέει ότι δεν έχω πιθανότητες να γυρίσει το μωρό γιατί έχει μεγαλώσει πολύ και δεν έχει χωρο αρκετό. Οπότε η καισαρική είναι σίγουρη. Αυτά και μου είπε να μη περπατάω και να μη κουράζομαι.

Με όλο το θάρρος αλλά τώρα μπήκες 36η εβδομάδα επίσης γυρνάνε και τελευταία στιγμή τα μωρά αλλά μπορεί και ο ντοκ να στον γυρίσει απλά δεν ξέρει την τεχνική αν θες ξέρω γιατρό στο μητέρα που γυρνάει μωρό ακόμα και μεγάλο να είναι. 

Όπου νιώθεις εσύ ασφαλής φυσικά απλά επειδή μπορεί να διαβάσει και κάποια άλλη κοπέλα το θέμα μας είπα να το αναφέρω. 

  • Μου αρέσει 1

Χάρη σε σας ο κόσμος μου παίρνει χρώμα...
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα κορίτσια.  Να σας ρωτήσω, εσεις εχετε προβλημα ελαφρας ακράτειας ούρων τωρα στην εγκυμοσύνη? Η μπέμπα ειναι με το κεφάλι κατω εδω και καιρό και επειδή με πατάει μου φεύγουν λιγα ούρα και φοραω συνεχεια σερβιέτα για να μη λερώνωμαι . Δεν γίνεται αλλιώς επειδή μου φεύγουν υγρά και αλλαζω 3 πιτζάμες ή παντελόνια καθε λιγες μερες . 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Giota1983 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια.  Να σας ρωτήσω, εσεις εχετε προβλημα ελαφρας ακράτειας ούρων τωρα στην εγκυμοσύνη? Η μπέμπα ειναι με το κεφάλι κατω εδω και καιρό και επειδή με πατάει μου φεύγουν λιγα ούρα και φοραω συνεχεια σερβιέτα για να μη λερώνωμαι . Δεν γίνεται αλλιώς επειδή μου φεύγουν υγρά και αλλαζω 3 πιτζάμες ή παντελόνια καθε λιγες μερες . 

Τα ίδια ακριβώς χαχα υπομονή θα περάσει. Στην πρώτη εγκυμοσύνη ήταν καλοκαίρι και νόμιζα ότι ήταν από τη ζέστη αλλά και τώρα πάλι χαμός.

Just now, Stelloudia είπε:

Κορίτσια οι πόνοι ειναι επειδη ο μπέμπης ειναι σε ισχιακη θεση με πατάει με τα πόδια του. Έχει πάει 3 κιλά... Είμαι 36 εβδομάδων και ο γιατρός μου λέει ότι δεν έχω πιθανότητες να γυρίσει το μωρό γιατί έχει μεγαλώσει πολύ και δεν έχει χωρο αρκετό. Οπότε η καισαρική είναι σίγουρη. Αυτά και μου είπε να μη περπατάω και να μη κουράζομαι.

Ωραία ευτυχώς όλα καλά. Τώρα για τη θέση του δεν ξέρω πολλά να σου πω και εμένα στην πρώτη όταν η μικρή μου ήταν με το κεφαλι κάτω στο τέλος τους 8ου μου είπε δύσκολο να αλλάξει αλλά και πάλι δεν ξέρεις. Ότι είναι να γίνει θα γίνει πάντως μην αγχώνεσαι όπως και να χει θα βγει το μωράκι σου κι αυτό έχει σημασία. Με τη δουλειά δε σταμάτησες? Έστω την πρωινή?


Great Teachers Inspire

Great Teachers Motivate

Great Teachers Change the World

Link to comment
Share on other sites

Just now, Giota1983 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια.  Να σας ρωτήσω, εσεις εχετε προβλημα ελαφρας ακράτειας ούρων τωρα στην εγκυμοσύνη? Η μπέμπα ειναι με το κεφάλι κατω εδω και καιρό και επειδή με πατάει μου φεύγουν λιγα ούρα και φοραω συνεχεια σερβιέτα για να μη λερώνωμαι . Δεν γίνεται αλλιώς επειδή μου φεύγουν υγρά και αλλαζω 3 πιτζάμες ή παντελόνια καθε λιγες μερες . 

Κι εγω εχω ακράτεια αλλάζω εσώρουχα κάθε μέρα ή και 2 φορές την μέρα τις σερβιέτες τις αντιπαθώ 


Χάρη σε σας ο κόσμος μου παίρνει χρώμα...
Link to comment
Share on other sites

Βλέπω στο ίντερνετ για μάρσιπους . Αν και εχω 2 έναν αγκαλιας και ενα  τύπου sling, ο τύπου sling δεν με βολεύει . Τους εχω απο την αδερφή μου . Εσείς για νεογέννητο τι μάρσιπο πήρατε . Δεν ξερω από αυτά και νομίζω πως όρθια μπαίνουν μετα απο 4-6  μηνών. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Την γραμμουκα την εχω εδω και 2 βδομαδες. Οντως κι εγω νιωθω τρελη πιεση κατω αλλα στις 9/12 εχω ξανα ραντεβού. Οντως εως τελευταια στιωμη μπορει να γυρισει. 

Άσχετο, εχετε το νου σας να μην ειναι αμνιακό υγρο. Δεν εχω ακρατεια εγω, αλλα συην προηγουμενη νομιζα πως ειχα αλλα εχσνα υγρα

Link to comment
Share on other sites

Just now, Giota1983 είπε:

Βλέπω στο ίντερνετ για μάρσιπους . Αν και εχω 2 έναν αγκαλιας και ενα  τύπου sling, ο τύπου sling δεν με βολεύει . Τους εχω απο την αδερφή μου . Εσείς για νεογέννητο τι μάρσιπο πήρατε . Δεν ξερω από αυτά και νομίζω πως όρθια μπαίνουν μετα απο 4-6  μηνών. 

Εγώ να σου πω την αμαρτία μου και ας φάω κράξιμο θα σου πω μην μάθει το μωρό να κοιμάται μόνο με χέρια και κούνημα την έβαψες. (παθούσα 24 μήνες μέχρι να κοιμηθεί με άλλο τρόπο) 

Ο πιο φοβερός μάρσιπος που υπάρχει είναι το kibi κουμπώνει πανεύκολα δεν παίρνεις πρέφα ότι έχεις μωρό μέσα και μπαίνει από ημερών. 

  • Μου αρέσει 3
  • Ευχαριστώ 1

Χάρη σε σας ο κόσμος μου παίρνει χρώμα...
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Giota1983 είπε:

Βλέπω στο ίντερνετ για μάρσιπους . Αν και εχω 2 έναν αγκαλιας και ενα  τύπου sling, ο τύπου sling δεν με βολεύει . Τους εχω απο την αδερφή μου . Εσείς για νεογέννητο τι μάρσιπο πήρατε . Δεν ξερω από αυτά και νομίζω πως όρθια μπαίνουν μετα απο 4-6  μηνών. 

Όρθια μπαίνουν τα μωρα σε όλους τους μαρσιπους από ωρών, τουλ στους σωστούς εργονομικους

Το κιμπι είναι ένας μαρσιπος με κλιπ με μαλακο υφασμα αλλα δ ειναι απο νεογεννητο, ισως με πατέντες. Η εταιρία προτείνει από 4μ κ πανω

Θέλεις έναν μαρσιπο που να προσαρμόζεται στο μέγεθος για να κάνει κ για πολυ μικρο μωρο

Αν θέλεις γράψε τι μαρσιπους έχεις. Κ σε ποια περιοχή μένεις. Υπάρχει ομάδα στο φβ πολύ ενημερωμένη για μαρσιπους

Όσον αφορά καρεκλακια, νομιζω είχα δει κάποια να ρωτάει. Υπάρχουν τεστ που περνάνε τα καρεκλακια, οποτε μπορείτε να δείτε ποια είναι αξιοπιστα

Συγνώμη που πεταγομαι:oops:

Link to comment
Share on other sites

Just now, vikib είπε:

Όρθια μπαίνουν τα μωρα σε όλους τους μαρσιπους από ωρών, τουλ στους σωστούς εργονομικους

Το κιμπι είναι ένας μαρσιπος με κλιπ με μαλακο υφασμα αλλα δ ειναι απο νεογεννητο, ισως με πατέντες. Η εταιρία προτείνει από 4μ κ πανω

Θέλεις έναν μαρσιπο που να προσαρμόζεται στο μέγεθος για να κάνει κ για πολυ μικρο μωρο

Αν θέλεις γράψε τι μαρσιπους έχεις. Κ σε ποια περιοχή μένεις. Υπάρχει ομάδα στο φβ πολύ ενημερωμένη για μαρσιπους

Όσον αφορά καρεκλακια, νομιζω είχα δει κάποια να ρωτάει. Υπάρχουν τεστ που περνάνε τα καρεκλακια, οποτε μπορείτε να δείτε ποια είναι αξιοπιστα

Συγνώμη που πεταγομαι:oops:

Αντε καλε τι ζητας συγγνωμη. Μια χαρα τα ειπες.

Που λες πηρα ενα πραμα, σας φωλια για μεχρι 3 μηνων ειναι που βολευει και στον θηλασμο. Μπαινει σαν τσαντα διαγωνια. Αν εχεις πληροφοριες πες μου.

Επισης πηρα μια ζακετα που δκεπαζει κσι το μωρο με κουκουλα αλλα ειδα πως το τοποθετεις εκει μεσα κι επειδή δεν μου αρεσε, εβγαλα το υφασμα για να μπορω με το παιδικο μου μαρσιπο να το βαλω που ειναι κι εκεινο ως 3 μηνων.

Κοριτσια τι στην ευχη με επιασε εχω ενα τρελο αγχος και δεν ξεδω πως να ηρεμησω. Νομιζω πως καθε μερα θα ειναι η μερα!

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Αγαπουλινι είπε:

Την γραμμουκα την εχω εδω και 2 βδομαδες. Οντως κι εγω νιωθω τρελη πιεση κατω αλλα στις 9/12 εχω ξανα ραντεβού. Οντως εως τελευταια στιωμη μπορει να γυρισει. 

Άσχετο, εχετε το νου σας να μην ειναι αμνιακό υγρο. Δεν εχω ακρατεια εγω, αλλα συην προηγουμενη νομιζα πως ειχα αλλα εχσνα υγρα

Αυτό για τα αμνιακά υγρά δεν το γνώριζα. Με εβαλες σε σκέψεις τώρα . Θα παρατηρησω καλύτερα τα υγρά και αν δω κατι ανησυχιτικό σίγουρα θα ενημερώσω τον γιατρό μου. 

1 hour ago, vikib είπε:

Όρθια μπαίνουν τα μωρα σε όλους τους μαρσιπους από ωρών, τουλ στους σωστούς εργονομικους

Το κιμπι είναι ένας μαρσιπος με κλιπ με μαλακο υφασμα αλλα δ ειναι απο νεογεννητο, ισως με πατέντες. Η εταιρία προτείνει από 4μ κ πανω

Θέλεις έναν μαρσιπο που να προσαρμόζεται στο μέγεθος για να κάνει κ για πολυ μικρο μωρο

Αν θέλεις γράψε τι μαρσιπους έχεις. Κ σε ποια περιοχή μένεις. Υπάρχει ομάδα στο φβ πολύ ενημερωμένη για μαρσιπους

Όσον αφορά καρεκλακια, νομιζω είχα δει κάποια να ρωτάει. Υπάρχουν τεστ που περνάνε τα καρεκλακια, οποτε μπορείτε να δείτε ποια είναι αξιοπιστα

Συγνώμη που πεταγομαι:oops:

Δε χρειάζεται να ζητάς συγνωμη:) Κάθε γνώμη δεκτή ειναι. Δεν θυμάμαι τι μάρκα ειναι θα το κοιτάξω και θα σας πω. Μένω Κομοτηνή και εκτός από κάποιες σελίδες για μητρικό θηλασμό και μητρότητα δεν εχω ακούσει κάποια  σχετική σελίδα . Θα ήταν χρήσιμο. Ειχα ρωτήσει και εγω για καρεκλάκια αλλα με το αυγό εμαθα οτι αντέχει μέχρι 4-5 μηνών τουλάχιστον. Η αδερφή μου μου πρότεινε τα καθίσματα Britax. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα κορίτσια θα πάρετε βρεφικό καθαριστικό πιάτων; Για μπιμπερό πιπίλες κτλπ; Η με σκέτο νεράκι και αποστείρωση είναι εντάξει; 


Χάρη σε σας ο κόσμος μου παίρνει χρώμα...
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Αγαπουλινι είπε:

Αντε καλε τι ζητας συγγνωμη. Μια χαρα τα ειπες.

Που λες πηρα ενα πραμα, σας φωλια για μεχρι 3 μηνων ειναι που βολευει και στον θηλασμο. Μπαινει σαν τσαντα διαγωνια. Αν εχεις πληροφοριες πες μου.

Επισης πηρα μια ζακετα που δκεπαζει κσι το μωρο με κουκουλα αλλα ειδα πως το τοποθετεις εκει μεσα κι επειδή δεν μου αρεσε, εβγαλα το υφασμα για να μπορω με το παιδικο μου μαρσιπο να το βαλω που ειναι κι εκεινο ως 3 μηνων.

Κοριτσια τι στην ευχη με επιασε εχω ενα τρελο αγχος και δεν ξεδω πως να ηρεμησω. Νομιζω πως καθε μερα θα ειναι η μερα!

Αυτό με το διαγώνια μάλλον είναι λάθος. Τα μωρά μόνο όρθια σε μαρσιπο. Εκτος αν το βάλεις σε τύπου σλινγκ μόνο για τον θηλασμο κ το ξανασηκωσεις

Επισης τι μαρσιπος για 3μ;περιεργο;θελεις κτ για πολυ περισσοτερο

Όσες είστε Αθήνα έχει δύο καταστηματα

Το αστερακι στη Γλυφάδα, εκτος απο κιμπι δείτε κ luna και kinderhop

Κ το ecoslings στην Ν. Ιωνία. Έχει πάρα πολλές εταιρείες κ είδη, οποτε ψάξτε τι σας αρέσει κ πόσα δινετε

Αλλα τα ψάχνουν νωρίτερα βρε κορίτσια αυτα:tongue:είχε Black friday!! 

 Γιώτα τώρα σε θυμήθηκα ρωτούσε κάποια πράγματα για αλεξ/πολη κ κομοτηνη αλλα δ ηξερα να σου πω. Όμως είμαστε συντοπιτισσες. Για τα καρεκλακια έχει ομάδα στο φβ "Παιδι και οδική ασφάλεια". Το αυγο θα σε πάει τουλ 6μ,αλλα δ ειναι παντα η καλύτερη επιλογή το αυγο του καροτσι ου. Συνηθως έχουν όριο τα 9-12κιλα.η britax είναι καλή. Εμεις εχουμε joei

Για μαρσιπους η ομάδα στο φβ είναι "Babywearing Greece- love and appreciation" 

Το ecoslings λειτουργεί κ σαν δανειστική μαρσιποθηκη, αν σου αρέσει κάποιος να τον δοκιμάσεις πριν παρεις

Επισης στα λητω έχει κάποιους εργονομιους. Όπως ergobaby, amazonas, Love radious(πρώην je port mon bebe) που έχει κ με κλιπ όπως ο physiocarrier αλλα κ ελαστικά ραπ

6 ώρες πρίν, Giota1983 είπε:

Αυτό για τα αμνιακά υγρά δεν το γνώριζα. Με εβαλες σε σκέψεις τώρα . Θα παρατηρησω καλύτερα τα υγρά και αν δω κατι ανησυχιτικό σίγουρα θα ενημερώσω τον γιατρό μου. 

Δε χρειάζεται να ζητάς συγνωμη:) Κάθε γνώμη δεκτή ειναι. Δεν θυμάμαι τι μάρκα ειναι θα το κοιτάξω και θα σας πω. Μένω Κομοτηνή και εκτός από κάποιες σελίδες για μητρικό θηλασμό και μητρότητα δεν εχω ακούσει κάποια  σχετική σελίδα . Θα ήταν χρήσιμο. Ειχα ρωτήσει και εγω για καρεκλάκια αλλα με το αυγό εμαθα οτι αντέχει μέχρι 4-5 μηνών τουλάχιστον. Η αδερφή μου μου πρότεινε τα καθίσματα Britax. 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, vikib είπε:

Αυτό με το διαγώνια μάλλον είναι λάθος. Τα μωρά μόνο όρθια σε μαρσιπο. Εκτος αν το βάλεις σε τύπου σλινγκ μόνο για τον θηλασμο κ το ξανασηκωσεις

Επισης τι μαρσιπος για 3μ;περιεργο;θελεις κτ για πολυ περισσοτερο

Όσες είστε Αθήνα έχει δύο καταστηματα

Το αστερακι στη Γλυφάδα, εκτος απο κιμπι δείτε κ luna και kinderhop

Κ το ecoslings στην Ν. Ιωνία. Έχει πάρα πολλές εταιρείες κ είδη, οποτε ψάξτε τι σας αρέσει κ πόσα δινετε

Αλλα τα ψάχνουν νωρίτερα βρε κορίτσια αυτα:tongue:είχε Black friday!! 

 Γιώτα τώρα σε θυμήθηκα ρωτούσε κάποια πράγματα για αλεξ/πολη κ κομοτηνη αλλα δ ηξερα να σου πω. Όμως είμαστε συντοπιτισσες. Για τα καρεκλακια έχει ομάδα στο φβ "Παιδι και οδική ασφάλεια". Το αυγο θα σε πάει τουλ 6μ,αλλα δ ειναι παντα η καλύτερη επιλογή το αυγο του καροτσι ου. Συνηθως έχουν όριο τα 9-12κιλα.η britax είναι καλή. Εμεις εχουμε joei

Για μαρσιπους η ομάδα στο φβ είναι "Babywearing Greece- love and appreciation" 

Το ecoslings λειτουργεί κ σαν δανειστική μαρσιποθηκη, αν σου αρέσει κάποιος να τον δοκιμάσεις πριν παρεις

Επισης στα λητω έχει κάποιους εργονομιους. Όπως ergobaby, amazonas, Love radious(πρώην je port mon bebe) που έχει κ με κλιπ όπως ο physiocarrier αλλα κ ελαστικά ραπ

 

Εχω 2 μαρσιπο. Το αλλο ειναι απο 3 μηνων και πανω αν και δεν θα το χρησιμοποιω πολυ γιατι εχω θεμα με την μεση. Το αλλο που ειναι μεχρι 3 μηνων ειναι το δικο μου φαντασου πριν 35 χρονια που χρησιμοποιουσε η μαμα μου. Ειναι πολυ σοφτ σαν μαξιλαρι. Και το αλλο τυπου σλινγκ ναι για τον θηλασμο καθαρα το θελω

Link to comment
Share on other sites

Just now, Αγαπουλινι είπε:

Εχω 2 μαρσιπο. Το αλλο ειναι απο 3 μηνων και πανω αν και δεν θα το χρησιμοποιω πολυ γιατι εχω θεμα με την μεση. Το αλλο που ειναι μεχρι 3 μηνων ειναι το δικο μου φαντασου πριν 35 χρονια που χρησιμοποιουσε η μαμα μου. Ειναι πολυ σοφτ σαν μαξιλαρι. Και το αλλο τυπου σλινγκ ναι για τον θηλασμο καθαρα το θελω

Πάντως έχει μαρσιπους απο νεογεννητο, κ ένας σωστός πιθανον δ θα επιβαρύνει την μέση σου

Πολύ μπροστά η μαμα σου! 

Στο σλινγκ όμως ξαπλα με πολύ προσοχή. Αν είναι τύπου babasling είναι λίγο χοντρό κ πολυ υφασμα περισσεύει σε νεογεννητο. Έχω σλινγκ είναι κ πολυ εύκολα κ γρήγορα, θηλαζα στο ορθιο, βοηθάει κ σε γουλιες-κολικους, κ ειδικα μετά το 4μ που μπαίνει στο πλαι

Link to comment
Share on other sites

Οι μάρσιποι που έχω τους έψαξα και ο ένας είναι ο συμβατικός Chicco και ο άλλος είναι sling μάρκας SlingEZee. Ο SlingEZee μου φαίνεται λίγο άβολος στην εφαρμογή αν και λίγο πού το έψαξα λένε οτι είναι από τους πιο καλούς. Για την Chicco ολοι ξέρουμε οτι είναι καλοί αλλά για τον αλλο δεν ξέρω την μάρκα . Έχετε χρησιμοποιήσει κανέναν απο τους δύο να μου πείτε γνώμες. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...