Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Μανουλες Ιανουαρίου 2020!!!


Recommended Posts

Just now, MariaGS είπε:

Αααα εγώ έχω βρει κόλπο.. Όταν ανοίγω την πάνα βάζω γύρω από το πουλάκι του ένα πανάκι πετσέτε  και το καλυπτω ελαφρά.. Βέβαια πλενω συνέχεια πανάκια αλλά χίλιες φορές αυτό πάρα 50 φορμακια την ημερα άλλαγμα.. Πόσα κιλά είναι ο μικρούλης σου που του έβαλες το 2;;babylino ή pampers.. Εγω έβαλα το 2(4-8kg) γιατί το 1 στα pampers δείχνουν να τον στενεύουν αλλά μου φαίνονται μεγάλα.. Ειδα στο ίντερνετ όμως ότι υπάρχει 2 (3-6kg)..εσυ ποιο χρησιμοποιείς;; 

πόσο καιρό χρησιμοποιήσατε το 1;


tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, MariaGS είπε:

Αααα εγώ έχω βρει κόλπο.. Όταν ανοίγω την πάνα βάζω γύρω από το πουλάκι του ένα πανάκι πετσέτε  και το καλυπτω ελαφρά.. Βέβαια πλενω συνέχεια πανάκια αλλά χίλιες φορές αυτό πάρα 50 φορμακια την ημερα άλλαγμα.. Πόσα κιλά είναι ο μικρούλης σου που του έβαλες το 2;;babylino ή pampers.. Εγω έβαλα το 2(4-8kg) γιατί το 1 στα pampers δείχνουν να τον στενεύουν αλλά μου φαίνονται μεγάλα.. Ειδα στο ίντερνετ όμως ότι υπάρχει 2 (3-6kg)..εσυ ποιο χρησιμοποιείς;; 

3140 ήταν όταν βγήκαμε από την κλινική. Pampers του βαζω και το 1  μου φάνηκε μικρό μια εβδομάδα το φορέσαμε. Το 2 είναι λίγο μεγάλο αλλά του είναι καλό απλά ήθελα να πιάνει λίγο πιο ψηλά γι αυτό του το άλλαξα

 

Just now, Ele@n είπε:

πόσο καιρό χρησιμοποιήσατε το 1;

Ανάλογα τα κιλά του μωρού. Εγώ μια εβδομάδα στο μπεμπη η μικρή μου το φορούσε ένα μήνα αλλά είχε γεννηθεί μικρούλα. Πόσο εισαι τώρα? Κανονισες γεννά την άλλη εβδομάδα?

 

 

  • Μου αρέσει 1

Great Teachers Inspire

Great Teachers Motivate

Great Teachers Change the World

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ele@n είπε:

πόσο καιρό χρησιμοποιήσατε το 1;

Γεννήθηκε 4200..βγήκαμε  από το μαιευτήριο 4,0..το χρησιμοποίησα 2 εβδομάδες.. Έχει φτάσει 4700 με 4800 τώρα και λογικό να τον στενευει αφού το 1 είναι για 2-5 kg.. Αλλά το 2 4-8kg πιστεύω θα μου κάνει διαρροες.. @katerina04@katerina04δεν μου είπες ποια εταιρία και για πόσα κιλά χρησιμοποιείς;; 

  • Ευχαριστώ 1

askg.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, katerina04 είπε:

3140 ήταν όταν βγήκαμε από την κλινική. Pampers του βαζω και το 1  μου φάνηκε μικρό μια εβδομάδα το φορέσαμε. Το 2 είναι λίγο μεγάλο αλλά του είναι καλό απλά ήθελα να πιάνει λίγο πιο ψηλά γι αυτό του το άλλαξα

 

Ανάλογα τα κιλά του μωρού. Εγώ μια εβδομάδα στο μπεμπη η μικρή μου το φορούσε ένα μήνα αλλά είχε γεννηθεί μικρούλα. Πόσο εισαι τώρα? Κανονισες γεννά την άλλη εβδομάδα?

 

 

Σήμερα 39. Προχθες πήγα για καρδιοτοκογράφημα. Έκανα συσπάσεις αλλά προπαρακευαστικές. Ο μικρός είναι ακόμα ψηλά και ο τράχηλος κλειστός. Ναι, μέσα στην εβδομάδα θα γεννήσω, αλλά περιμένω τηλέφωνο να δούμε πότε θα είναι το ραντεβού. Μαντεύω Τετάρτη ή Πέμπτη. Με βολεύει για να βγω ΣΚ που ο σύζυγος δεν δουλεύει. 

Μία βδομάδα μόνο;;;; Θα πέσει πολύ γέλιο, έχω παραγγείλει χοντρική στην black friday 12 πακέτα μικρά νο1. Αν χρειαζόμαστε 8-10 τη μέρα μπορεί και να τα καταναλώσω.

Just now, boukitsa123 είπε:

Καλησπέρα!!! Τι κάνετε; 

Καλά είμαστε. Εσείς τι κάνετε; Βγηκατε βολτίτσα;

  • Μου αρέσει 1

tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 1/2/2020 at 11:36 ΠΜ, MariaGS είπε:

Ναι το πετας.. Λένε ότι μπορείς να το μαζεύεις αλλά εγώ δεν το διακινδυνεύω.. Το μητρικό γάλα σε θερμοκρασία δωματίου διατηρείται 3-4 ωρες αλλά δεν ξέρεις καμια φορά.. Επιθέματα δεν βάζω καθόλου γιατί η παιδίατρος λέει ότι μαζεύουν μικρόβια 

Καλησπέρα! Συγγνώμη για την σφινα αλλά σας διαβάζω και κάπου σας έχασα... τι πετάς και πότε επειδή δεν αποθηκεύεται? 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Blue-entry είπε:

Καλησπέρα! Συγγνώμη για την σφινα αλλά σας διαβάζω και κάπου σας έχασα... τι πετάς και πότε επειδή δεν αποθηκεύεται? 

Πετάω το γάλα που μαζεύουν τα κοχύλια θηλασμού..μπορεί να είναι 10 ml με 30  έτσι όπως το έχω υπολογίσει.. Επειδή είναι εκτός ψυγείου για κάποια ώρα και κοντά στο στήθος που έχει κάποια θερμοκρασία φοβαμαι μη χαλάει.. Αλλοι λένε ότι μπορείς να το αποθηκεύεις και να το ρίχνεις λίγο λίγο σε σακουλάκι που έχεις στο ψυγείο.. Επειδή όμως διάβασα ότι πρέπει πρώτα να το παγώνεις  αυτό που θέλεις να προσθέσεις και μετά να το ρίχνεις στο ήδη παγωμένο γάλα δεν μπήκα σε αυτή τη διαδικασία..πόσα σακουλάκια να χρησιμοποιώ δηλαδή;; έχουν και ένα κόστος και αυτά..να χαλάω κάθε φορά από ένα για 10 με 30 ml? 

Νέα ερώτηση.. Ποσες από εσάς που θηλάζετε παίρνετε συμπλήρωμα διατροφής;; Εγω ρώτησα το γιατρό επειδή αισθανόμουν πολλή ατονία και μου είπε για ένα πολυβιταμινουχο που έχει επιπλέον και κάψουλες με Ω3.. τι σας έχουν πει οι γιατροί σας;; 

  • Μου αρέσει 1

askg.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, MariaGS είπε:

Πετάω το γάλα που μαζεύουν τα κοχύλια θηλασμού..μπορεί να είναι 10 ml με 30  έτσι όπως το έχω υπολογίσει.. Επειδή είναι εκτός ψυγείου για κάποια ώρα και κοντά στο στήθος που έχει κάποια θερμοκρασία φοβαμαι μη χαλάει.. Αλλοι λένε ότι μπορείς να το αποθηκεύεις και να το ρίχνεις λίγο λίγο σε σακουλάκι που έχεις στο ψυγείο.. Επειδή όμως διάβασα ότι πρέπει πρώτα να το παγώνεις  αυτό που θέλεις να προσθέσεις και μετά να το ρίχνεις στο ήδη παγωμένο γάλα δεν μπήκα σε αυτή τη διαδικασία..πόσα σακουλάκια να χρησιμοποιώ δηλαδή;; έχουν και ένα κόστος και αυτά..να χαλάω κάθε φορά από ένα για 10 με 30 ml? 

Νέα ερώτηση.. Ποσες από εσάς που θηλάζετε παίρνετε συμπλήρωμα διατροφής;; Εγω ρώτησα το γιατρό επειδή αισθανόμουν πολλή ατονία και μου είπε για ένα πολυβιταμινουχο που έχει επιπλέον και κάψουλες με Ω3.. τι σας έχουν πει οι γιατροί σας;; 

Ευχαριστώ για την διευκρίνιση το μυαλό μου πήγε στην άντληση γάλακτος και την αποθήκευση και σκέφτηκα μήπως κάνω κάτι λάθος... από συμπλήρωμα μου δίνει τον σίδηρο που έπαιρνα κ κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης. Μόνο αυτό...

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, MariaGS είπε:

Πετάω το γάλα που μαζεύουν τα κοχύλια θηλασμού..μπορεί να είναι 10 ml με 30  έτσι όπως το έχω υπολογίσει.. Επειδή είναι εκτός ψυγείου για κάποια ώρα και κοντά στο στήθος που έχει κάποια θερμοκρασία φοβαμαι μη χαλάει.. Αλλοι λένε ότι μπορείς να το αποθηκεύεις και να το ρίχνεις λίγο λίγο σε σακουλάκι που έχεις στο ψυγείο.. Επειδή όμως διάβασα ότι πρέπει πρώτα να το παγώνεις  αυτό που θέλεις να προσθέσεις και μετά να το ρίχνεις στο ήδη παγωμένο γάλα δεν μπήκα σε αυτή τη διαδικασία..πόσα σακουλάκια να χρησιμοποιώ δηλαδή;; έχουν και ένα κόστος και αυτά..να χαλάω κάθε φορά από ένα για 10 με 30 ml? 

Νέα ερώτηση.. Ποσες από εσάς που θηλάζετε παίρνετε συμπλήρωμα διατροφής;; Εγω ρώτησα το γιατρό επειδή αισθανόμουν πολλή ατονία και μου είπε για ένα πολυβιταμινουχο που έχει επιπλέον και κάψουλες με Ω3.. τι σας έχουν πει οι γιατροί σας;; 

Από συμπλήρωμα διατροφής παίρνω σίδηρο και ασβέστιο για όσο θα θηλάζω. Αλλά μια χαρά σίγουρα και οι πολύβιταμίνες. 

  • Ευχαριστώ 1

q7O9p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, MariaGS είπε:

Πετάω το γάλα που μαζεύουν τα κοχύλια θηλασμού..μπορεί να είναι 10 ml με 30  έτσι όπως το έχω υπολογίσει.. Επειδή είναι εκτός ψυγείου για κάποια ώρα και κοντά στο στήθος που έχει κάποια θερμοκρασία φοβαμαι μη χαλάει.. Αλλοι λένε ότι μπορείς να το αποθηκεύεις και να το ρίχνεις λίγο λίγο σε σακουλάκι που έχεις στο ψυγείο.. Επειδή όμως διάβασα ότι πρέπει πρώτα να το παγώνεις  αυτό που θέλεις να προσθέσεις και μετά να το ρίχνεις στο ήδη παγωμένο γάλα δεν μπήκα σε αυτή τη διαδικασία..πόσα σακουλάκια να χρησιμοποιώ δηλαδή;; έχουν και ένα κόστος και αυτά..να χαλάω κάθε φορά από ένα για 10 με 30 ml? 

Νέα ερώτηση.. Ποσες από εσάς που θηλάζετε παίρνετε συμπλήρωμα διατροφής;; Εγω ρώτησα το γιατρό επειδή αισθανόμουν πολλή ατονία και μου είπε για ένα πολυβιταμινουχο που έχει επιπλέον και κάψουλες με Ω3.. τι σας έχουν πει οι γιατροί σας;; 

Μονο σιδηρο παιρνω 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 49 λεπτά , MariaGS είπε:

Γεννήθηκε 4200..βγήκαμε  από το μαιευτήριο 4,0..το χρησιμοποίησα 2 εβδομάδες.. Έχει φτάσει 4700 με 4800 τώρα και λογικό να τον στενευει αφού το 1 είναι για 2-5 kg.. Αλλά το 2 4-8kg πιστεύω θα μου κάνει διαρροες.. @katerina04@katerina04δεν μου είπες ποια εταιρία και για πόσα κιλά χρησιμοποιείς;; 

Τα pampers premium care no 2 4-8 κιλα

  • Ευχαριστώ 1

Great Teachers Inspire

Great Teachers Motivate

Great Teachers Change the World

Link to comment
Share on other sites

@Ele@n βγήκαμε ναι ευχαριστήθηκαν τα παιδιά αν και δεν έτρεξαν όσο θα ήθελα τεσπα άλλη 1 εβδομάδα θα κρατήσω την κόρη μου και την παράλληλη επιστροφή στο σχολείο. Σήμερα είχε τόσο όμορφη μέρα. Κορίτσια εγώ ξεκίνησα κάτι σταγόνες για το άγχος γτ δυσκολεύομαι αρκετά είναι φυτικές λέγονται rescue remedy είναι ανθΐαμα του Bach αν το γκουγκλάρετε θα το βρείτε θεωρώ πως κάνουν πολύ γρήγορα δουλειά. Είναι συμβατό και με το θηλασμό όσες θηλάζετε. Το έπαιρνα και στο γιο μου πριν 3 χρόνια. 

  • Μου αρέσει 1

Χάρη σε σας ο κόσμος μου παίρνει χρώμα...
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά!!! Μακάρι να συνεχίσει να κάνει τέτοιες μέρες να ξαναβγείτε. 

Λοιπόν, σήμερα, αφού είχαμε χρόνο κάναμε πρόβα τζενεράλε! Στήσαμε τα έπιπλα ( ναι, τελευταία στιγμή), έπλυνα μπιμπερό, θερμός και βάλαμε και τον αποστειρωτή να δω πώς δουλεύει. Απορία μια που όλες προπορεύεστε! Τις πιπίλες των μπιμπερό γράφει να τις αποστειρώνουμε αποσυναρμολογημένες!!! Οκ!!! Ναι, συμφωνώ και εγώ!!! ΜΕτά αφήνεις τα μπιμπερό μέσα στον αποστειρωτή μέχρι να χρειαστείς το πρώτο. Ανοίγεις, βγάζεις μπουκάλι και μετά;;;;; Με τα ΄χερια θα πιάσω την πιπίλα να τη συναρμολογήσω;;;;; Προσπάθησα με τη λαβίδα που έχει μέσα και δεν υπάρχει περίπτωση να το κάνω σωστά. Πώς το κάνετε εσείς;

  • Μου αρέσει 1

tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Ele@n είπε:

πόσο καιρό χρησιμοποιήσατε το 1;

Κοίτα αυτο ειναι ανάλογα με τα κιλα του μωρού και το ύψος βασικά . Αρχικά μας λέγανε ότι θα βγει γυρω στα 2800 με 3 κιλά και πηρα ολα τα παμπερς σε νούμερο 1. Τελικά η μπέμπα βγήκε 2500 κιλα και το 1 της επιπλέει:D έπρεπε να παρω και μερικα σε newborn για παν ενδεχόμενο. 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Πως είστε; 

Η μπεμπούλα μου έχει μύξα όχι πολύ αλλά όταν της βάζω ορό βγαίνει πράγμα. Εγώ μια πεινάω μια όχι μια κρυώνω μια ζεσταίνομαι :roll:

Μια φοράω φανελάκι μια είμαι με ζακέτα ό,τι να ναι. 


Χάρη σε σας ο κόσμος μου παίρνει χρώμα...
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...