Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Μανούλες Μάιου 2020!!!


Ξένη

Recommended Posts

Just now, Lalom είπε:

Κορίτσια καλημέρα! Τι κάνετε?? Έχω χάσει επεισόδια. Να σας ζήσουν όσες έχετε γεννήσει τα μωρακια σας. Γερά και καλοτυχο να είναι. Κορίτσια θα ήθελα να ρωτήσω αν καμιά ξέρει για τον θηλασμό. Τρώει τρώει ο μικρός και δε χορταίνει η παιδίατρος ειπε αν είναι πολύ ανήσυχος να τ δίνω συμπλήρωμα 30 ml. Το θέμα είναι ότι ο μικρός πήρε το βάρος της γέννησης του +10γραμμαρια σε 3 μέρες πάει καλά. Έλεγα ν; βγάζω με θήλαστρο να έχω γάλα δικό μου γ τ βράδυ γτ δε μπορώ να ειμαι με το μπέμπη στο στήθος όλη την ώρα αλλά κάποιες φορές βγάζω 20 ml  kai κάποιες 40 μέχρι εκεί σήμερα είναι η 7η μέρα από τη στιγμή που γέννησα. Υπάρχει κάποια κοπέλα να έχει τι ίδιο θέμα μ εμένα η να ξέρει από το πρώτο της παιδάκι?ευχαριστώ πολυ

κορίτσι μου θα σου πωτην γνώμη μου απλά. γιατί και εγώ είμαι νέα μανούλα μικρή. έχω ένα μπέμπη 50ημερων. νόμιζα και εγω πως δεν χόρταινε επειδή έτρωγε εξ αρχής μόνο 5λεπτα!! είχα τρελαθεί γιατί μου έλεγαν θέλει τουλάχιστον 20λ από το ένα. εν τέλη πήρα την γιατρό τρομαγμένη αρων αρων να έρθει.. νομίζω ήταν 12 ημερών ο μικρός . λοιπόν οχι μόνο έτρωγε αλλά είχε πάρει παραπάνω γραμμάρια από ότι "έπρεπε ". Μήπως απλά είναι ανήσυχος και δεν οφείλεται στην πείνα; και τρώει απλά Από "ασφάλεια " συνήθεια..

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, mpempaki1 είπε:

κορίτσι μου θα σου πωτην γνώμη μου απλά. γιατί και εγώ είμαι νέα μανούλα μικρή. έχω ένα μπέμπη 50ημερων. νόμιζα και εγω πως δεν χόρταινε επειδή έτρωγε εξ αρχής μόνο 5λεπτα!! είχα τρελαθεί γιατί μου έλεγαν θέλει τουλάχιστον 20λ από το ένα. εν τέλη πήρα την γιατρό τρομαγμένη αρων αρων να έρθει.. νομίζω ήταν 12 ημερών ο μικρός . λοιπόν οχι μόνο έτρωγε αλλά είχε πάρει παραπάνω γραμμάρια από ότι "έπρεπε ". Μήπως απλά είναι ανήσυχος και δεν οφείλεται στην πείνα; και τρώει απλά Από "ασφάλεια " συνήθεια..

Το ξέρω ότι μπορεί να οφείλεται εκεί.. Θέλουν Ν νιώσουν ασφάλεια παρηγοριά. Κ μένα η παιδίατρος ήταν κάθετη μόνο όταν λείψεις θα βγάλεις με θήλαστρο. Αποφεύγω κ γω Ν δίνω φόρμουλα μόνο τ βράδυ που πραγματικά είμαι ζόμπι. Άρα τρώνε καλά κ όσο θέλουν αυτά. Επίσης μου πε να μην το ξυπνάω για ν τον ταισω μόνο όταν ξεπερνάει τις 3 ώρες. 

Link to comment
Share on other sites

εμένα στην αρχή μου είχε πει κάθε 2 ωρες... μετά όταν πήρε κάποια κιλά μου είπε κάθε 2 ώρες την μερα και το βράδυ μαξ 4.. Τώρα στο άλλο ραντεβού θα κρίνει ανάλογα. 

σε καταλαβαίνω.. είναι δύσκολο το βράδυ.. το παλεύω όμως σιγά σιγά.. οι 20 μέρες είναι δύσκολες μετάθα φαίνεται παιχνιδάκι.  

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Lalom said:

Κορίτσια καλημέρα! Τι κάνετε?? Έχω χάσει επεισόδια. Να σας ζήσουν όσες έχετε γεννήσει τα μωρακια σας. Γερά και καλοτυχο να είναι. Κορίτσια θα ήθελα να ρωτήσω αν καμιά ξέρει για τον θηλασμό. Τρώει τρώει ο μικρός και δε χορταίνει η παιδίατρος ειπε αν είναι πολύ ανήσυχος να τ δίνω συμπλήρωμα 30 ml. Το θέμα είναι ότι ο μικρός πήρε το βάρος της γέννησης του +10γραμμαρια σε 3 μέρες πάει καλά. Έλεγα ν; βγάζω με θήλαστρο να έχω γάλα δικό μου γ τ βράδυ γτ δε μπορώ να ειμαι με το μπέμπη στο στήθος όλη την ώρα αλλά κάποιες φορές βγάζω 20 ml  kai κάποιες 40 μέχρι εκεί σήμερα είναι η 7η μέρα από τη στιγμή που γέννησα. Υπάρχει κάποια κοπέλα να έχει τι ίδιο θέμα μ εμένα η να ξέρει από το πρώτο της παιδάκι?ευχαριστώ πολυ

Γεια σου προσωπικά είσαστε πάρα πολύ καλά οπότε δεν χρειάζεται καν να δώσεις ξένο... Αν θελεις να θηλάσεις αποκλειστικά αυτές τις σαράντα μέρες απέφυγε να δώσεις μπιμπερο και το θηλαστρο για να εδραιωθεί η παραγωγή σου... Είναι δύσκολο αλλά πρέπει να ακολουθήσεις τις ανάγκες του μωρού σου εάν θέλεις να θηλάσεις, αλλιώς δώσε ξένο , γτ δεν έχεις θέμα ότι δεν έχεις γαλα.. τα μωρά ανακτούν την δέκατη μέρα το βάρος τους εσείς είστε σε τέλειο δρόμο

4 minutes ago, mpempaki1 said:

κορίτσι μου θα σου πωτην γνώμη μου απλά. γιατί και εγώ είμαι νέα μανούλα μικρή. έχω ένα μπέμπη 50ημερων. νόμιζα και εγω πως δεν χόρταινε επειδή έτρωγε εξ αρχής μόνο 5λεπτα!! είχα τρελαθεί γιατί μου έλεγαν θέλει τουλάχιστον 20λ από το ένα. εν τέλη πήρα την γιατρό τρομαγμένη αρων αρων να έρθει.. νομίζω ήταν 12 ημερών ο μικρός . λοιπόν οχι μόνο έτρωγε αλλά είχε πάρει παραπάνω γραμμάρια από ότι "έπρεπε ". Μήπως απλά είναι ανήσυχος και δεν οφείλεται στην πείνα; και τρώει απλά Από "ασφάλεια " συνήθεια..

Ή απλά έχετε πολύ γάλα και χορταινει... Εμείς είμαστε 18 ημερών και λόγω υπέρ παραγωγής δικής μου δηλαδή γάλα υπάρχει, θηλάζουμε από το ένα στήθος... Υπήρξαν μέρες ειδικά την πρώτη βδομάδα που οι θηλές μου είχαν ματώσει... Είχε γίνει πέτρα το στήθος μου... Παρόλα αυτά τα καταφέρνουμε και λέω με , γτ είναι ξεκάθαρα και θέμα του μωρού.. κάθε μωρό είναι διαφορετικό, μην ακούτε τις οδηγίες του τύπου πέντε λεπτά από εδώ πέντε από εκεί..  βλακείες

  • Μου αρέσει 2

 
 
 
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια! Εμεις τωρα ηρθαμε απο γιατρο και μας αγχωσε λιγακι γιατι ο μικρος κοιμαται και δεν κουνιεται. Μας ειπε να παμε τη δευτερα για καρδιοτοκογραφο  αλλα εμεις αγχωθηκαμε και θα παμε το σαββατο το πρωι. Ουφ... Πως θα αντεξω μεχρι το σαββατο;;; Το ντοπλερ ηταν πολυ καλο και εχει παρει και 100γραμμ. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, tzoukos είπε:

Καλησπερα κοριτσια! Εμεις τωρα ηρθαμε απο γιατρο και μας αγχωσε λιγακι γιατι ο μικρος κοιμαται και δεν κουνιεται. Μας ειπε να παμε τη δευτερα για καρδιοτοκογραφο  αλλα εμεις αγχωθηκαμε και θα παμε το σαββατο το πρωι. Ουφ... Πως θα αντεξω μεχρι το σαββατο;;; Το ντοπλερ ηταν πολυ καλο και εχει παρει και 100γραμμ. 

Καλησπέρα....Και σε σκεφτόμουν σήμερα που με είχες ρωτήσει για παιδίατρο...ήθελα να σου στείλω να σου πω ότι τελικά εμένα μου φαίνεται πολύ καλός αυτός που σου είχα πει...

Θα είναι ήσυχο...Και εμένα η μπέμπα δεν κουνιόταν ποτέ και τώρα βλέπω πως πραγματικά είναι πολύ ήσυχο μωρό.. έτσι ήταν και στην κοιλιά...προσπάθησε να ξαπλώνεις και να τρως κάτι για να καταλαβαίνεις τις κινήσεις του..αν έχεις άγχος να πας και αύριο...Μην σκέφτεσαι τίποτα και μην ντρέπεσαι κανέναν...να πας...σε λίγες μέρες θα έχεις το μωράκι σου αγκαλιά...παρε βαλίτσα και πήγαινε πρωί πρωί αύριο....χαχαχχα...


CRVnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ξένη είπε:

Καλησπέρα....Και σε σκεφτόμουν σήμερα που με είχες ρωτήσει για παιδίατρο...ήθελα να σου στείλω να σου πω ότι τελικά εμένα μου φαίνεται πολύ καλός αυτός που σου είχα πει...

Θα είναι ήσυχο...Και εμένα η μπέμπα δεν κουνιόταν ποτέ και τώρα βλέπω πως πραγματικά είναι πολύ ήσυχο μωρό.. έτσι ήταν και στην κοιλιά...προσπάθησε να ξαπλώνεις και να τρως κάτι για να καταλαβαίνεις τις κινήσεις του..αν έχεις άγχος να πας και αύριο...Μην σκέφτεσαι τίποτα και μην ντρέπεσαι κανέναν...να πας...σε λίγες μέρες θα έχεις το μωράκι σου αγκαλιά...παρε βαλίτσα και πήγαινε πρωί πρωί αύριο....χαχαχχα...

Μου ειπε οτι αυριο δεν εχει νοημα να παω γιατι εχουμε κανει το ντοπλερ και δεν υπαρχει λογος ανησυχιας... Τι να πω; Πολυ αγχος εχω.. Θα παρω τη βαλιτσουλα μου και θα παω να στηθω στο Ιασω!!! Χαχαχαχα

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, tzoukos είπε:

Μου ειπε οτι αυριο δεν εχει νοημα να παω γιατι εχουμε κανει το ντοπλερ και δεν υπαρχει λογος ανησυχιας... Τι να πω; Πολυ αγχος εχω.. Θα παρω τη βαλιτσουλα μου και θα παω να στηθω στο Ιασω!!! Χαχαχαχα

Όχι μωρέ,  κάτι ξέρει ο γιατρός...με καισαρική θα γεννήσεις η φυσιολογικά?

Και ο γυναικολόγος εδώ από νοτια είναι?


CRVnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, tzoukos είπε:

Καλησπερα κοριτσια! Εμεις τωρα ηρθαμε απο γιατρο και μας αγχωσε λιγακι γιατι ο μικρος κοιμαται και δεν κουνιεται. Μας ειπε να παμε τη δευτερα για καρδιοτοκογραφο  αλλα εμεις αγχωθηκαμε και θα παμε το σαββατο το πρωι. Ουφ... Πως θα αντεξω μεχρι το σαββατο;;; Το ντοπλερ ηταν πολυ καλο και εχει παρει και 100γραμμ. 

Κι εμενα τι Δευτερα το πρωτο 20 λεπτο δεν κουνιτικε κατολου οποτε η μαια κουνισε τιν κοιλια μου και τον ξυπνισε και με κρατισε αλλα 20 λεπτα και κουνιοταν συνεχειαοποτε ολα καλα.Αν και μικρι ηταν πολυ καλι.Ο γιατρος δεν αγχωτικε παντως

  • Μου αρέσει 1

ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, mpempaki1 είπε:

πως είναι το μωράκι σου; @Sofi_94

Καλά είναι κορίτσι μου στην μοναδα νεογνών στην λάμπα με ίκτερο και αντιβίωση θα τον πάρω σε 8 μέρες από εκεί αχ αυτά κατά τα άλλα εγώ Σημερα ήρθα σπίτι αλλά πηγαίνω  πρωί βράδυ και αντλώ γάλα και του το δίνουμε αλλά άμα είναι κλειστή η λάμπα μου τον δίνουνε λίγο αυτοοο προσπαθώ να είμαι οκ κατά τα άλλα Δοξά τον  Θεό όλα καλά όλα θα περασουνε :*

Σας ασχετο -9 κιλά Σέρα και γέννησα πριν τέσσερις μερες

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Ξένη είπε:

Όχι μωρέ,  κάτι ξέρει ο γιατρός...με καισαρική θα γεννήσεις η φυσιολογικά?

Και ο γυναικολόγος εδώ από νοτια είναι?

Για φυσιολογικα παμε αλλα οπως βγει θα δειξει... Δεν ειναι εδω, εχει ιατρειο στη βασ.σοφιας.

Εσενα τι κανει το μωρακι σου;;; Ολα καλα;;; 

Just now, Comet είπε:

Κι εμενα τι Δευτερα το πρωτο 20 λεπτο δεν κουνιτικε κατολου οποτε η μαια κουνισε τιν κοιλια μου και τον ξυπνισε και με κρατισε αλλα 20 λεπτα και κουνιοταν συνεχειαοποτε ολα καλα.Αν και μικρι ηταν πολυ καλι.Ο γιατρος δεν αγχωτικε παντως

Εμενα οσο και να την ταρακουνησε την κοιλια μου δεν ξυπναγε με τιποτα...

Τωρα τον ενοιωσα κανα δυο φορες...

Link to comment
Share on other sites

Just now, tzoukos είπε:

Για φυσιολογικα παμε αλλα οπως βγει θα δειξει... Δεν ειναι εδω, εχει ιατρειο στη βασ.σοφιας.

Εσενα τι κανει το μωρακι σου;;; Ολα καλα;;; 

Εμενα οσο και να την ταρακουνησε την κοιλια μου δεν ξυπναγε με τιποτα...

Τωρα τον ενοιωσα κανα δυο φορες...

Καλά είναι η μπεμπουλα,  ταλαιπωρείται λίγο με την παλινδρόμηση αλλά το προσπαθούμε με φάρμακα και ειδικό γάλα και όσο εχω δικό μου...Μέχρι στιγμής έπινε μόνο δικό μου αλλά τώρα αρχίζει και μου μειώνεται και η μπέμπα αυξάνει τα μλ, οπότε πίνει συμπλήρωμα ξένο..της έχει κάτσει καλά Μέχρι στιγμής πάντως.  

  • Μου αρέσει 2

CRVnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου θέλω εδώ κ πόσες μέρες να σας γράψω μα, μα τω θεώ δε προλαβαίνω... Όταν έχω ελάχιστο χρόνο φτάνει ίσα ίσα για φαγητό τουαλέτα, μπάνιο! Όσα μπόρεσα τα διάβασα από αυτά που γράφετε αλλά δεν έχω αντοχή για όλα γιατί έχασα πολλά επεισόδια. Μόλις βρω λίγο παραπάνω χρόνο θα διαβάσω αναλυτικά τα νέα σας .... Βλέπω ολες σχεδόν όσες γέννησαν δε γράφουν συχνά... Που να προλάβουν.... Το καταλαβαίνω όσο τπτ. Με το καλό σε όλες ετοιμάζονται να γεννήσουν.... Ζω ένα δράμα με τον θηλασμό... Αν θυμάστε το μωρό γεννήθηκε 2360 μετά έφτασε στο 2240 όταν γυρίσαμε... Η γιατρός επειδή ήταν μικρό κ δε μπορούσε να πιάσει καλά κ να ρουφιξει μου προτείνε το νοσοκομείακο θήλαστρο... Ξεκίνησα πριν 16 μέρες να βγάζω κάθε 3 ώρες επί 20 λεπτά έως κ αυτή τη στιγμή που σας γράφω.. Θηλάζω κιόλας πολλές φορές μέσα στη μέρα για να μη ξεχνάει το στήθος...επαθα κ μια ελαφριά μαστίτιδα πριν 5 μερες... Πετρωσε το στήθος μ καιγόταν ανέβασα 38,5 πυρετό... Πήρα αλγκοφρεν κ ήρθε μια συμβουλος θηλασμόυ κ μου έκανε πολύ δυνατές μαλαξεις ώστε να βγει το πετρωμενο... Ειλικρινά πέθανα... Παρόλα αυτά συνεχίσα το ίδιο "βιολί" αποφάσισα ότι θέλω να θηλάσω ότι κ να γίνει (με έπιασε η μαλάκια ότι μήπως δεν είμαι καλή μαμά αν έχω γάλα κ δε θηλάζω) σε άλλη περίπτωση θα μουτζωνα τον εαυτό μου! Έχω φτάσει σε σημείο ζόμπι κανονικά... Γτ όχι απλά θηλάζω μετά βγάζω με το θήλαστρο αποστειρωνω... Δηλ τα κάνω όλα... Είπα τέλος το θήλαστρο γτ έχει γίνει το βάσανο μου θα έχω το μωρό μόνο στήθος... Έλα που ενώ την έχω 4 ώρες συνεχόμενα κ φαίνεται να πίνει με το που την αφήνω αρχίζει κλαίει κ γλείφεται.... Λέω τι στο καλό... Δε χορταίνει δε πίνει πολύ κ μετά ξανά τα ίδια πάλι βγάζω με θήλαστρο κ δίνω για να χορτάσει.   Ειλικρινά έχω λαλήσει... Εκεί που ήμουν υπέρ χαρούμενη έχω γίνει ένα ράκος...σκέφτομαι να δώσω σκόνη από την άλλη όμως βγάζω περίπου 1000ml τη μέρα πλέον κ λέω κρίμα είναι... Φοβάμαι να πάρω κ το χάπι του απόθηλασμόυ  γτ διάβασα τις παρενέργειες.... Ουφ... Δε ξέρω τι να κάνω ειλικρινά ρε κορίτσια βλέπω υο θήλαστρο κ κλαίω (η μπέμπα τώρα έφτασε τα 3 κιλα) 

  • Λυπημένη/-ος 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, Mariaia είπε:

Κορίτσια μου θέλω εδώ κ πόσες μέρες να σας γράψω μα, μα τω θεώ δε προλαβαίνω... Όταν έχω ελάχιστο χρόνο φτάνει ίσα ίσα για φαγητό τουαλέτα, μπάνιο! Όσα μπόρεσα τα διάβασα από αυτά που γράφετε αλλά δεν έχω αντοχή για όλα γιατί έχασα πολλά επεισόδια. Μόλις βρω λίγο παραπάνω χρόνο θα διαβάσω αναλυτικά τα νέα σας .... Βλέπω ολες σχεδόν όσες γέννησαν δε γράφουν συχνά... Που να προλάβουν.... Το καταλαβαίνω όσο τπτ. Με το καλό σε όλες ετοιμάζονται να γεννήσουν.... Ζω ένα δράμα με τον θηλασμό... Αν θυμάστε το μωρό γεννήθηκε 2360 μετά έφτασε στο 2240 όταν γυρίσαμε... Η γιατρός επειδή ήταν μικρό κ δε μπορούσε να πιάσει καλά κ να ρουφιξει μου προτείνε το νοσοκομείακο θήλαστρο... Ξεκίνησα πριν 16 μέρες να βγάζω κάθε 3 ώρες επί 20 λεπτά έως κ αυτή τη στιγμή που σας γράφω.. Θηλάζω κιόλας πολλές φορές μέσα στη μέρα για να μη ξεχνάει το στήθος...επαθα κ μια ελαφριά μαστίτιδα πριν 5 μερες... Πετρωσε το στήθος μ καιγόταν ανέβασα 38,5 πυρετό... Πήρα αλγκοφρεν κ ήρθε μια συμβουλος θηλασμόυ κ μου έκανε πολύ δυνατές μαλαξεις ώστε να βγει το πετρωμενο... Ειλικρινά πέθανα... Παρόλα αυτά συνεχίσα το ίδιο "βιολί" αποφάσισα ότι θέλω να θηλάσω ότι κ να γίνει (με έπιασε η μαλάκια ότι μήπως δεν είμαι καλή μαμά αν έχω γάλα κ δε θηλάζω) σε άλλη περίπτωση θα μουτζωνα τον εαυτό μου! Έχω φτάσει σε σημείο ζόμπι κανονικά... Γτ όχι απλά θηλάζω μετά βγάζω με το θήλαστρο αποστειρωνω... Δηλ τα κάνω όλα... Είπα τέλος το θήλαστρο γτ έχει γίνει το βάσανο μου θα έχω το μωρό μόνο στήθος... Έλα που ενώ την έχω 4 ώρες συνεχόμενα κ φαίνεται να πίνει με το που την αφήνω αρχίζει κλαίει κ γλείφεται.... Λέω τι στο καλό... Δε χορταίνει δε πίνει πολύ κ μετά ξανά τα ίδια πάλι βγάζω με θήλαστρο κ δίνω για να χορτάσει.   Ειλικρινά έχω λαλήσει... Εκεί που ήμουν υπέρ χαρούμενη έχω γίνει ένα ράκος...σκέφτομαι να δώσω σκόνη από την άλλη όμως βγάζω περίπου 1000ml τη μέρα πλέον κ λέω κρίμα είναι... Φοβάμαι να πάρω κ το χάπι του απόθηλασμόυ  γτ διάβασα τις παρενέργειες.... Ουφ... Δε ξέρω τι να κάνω ειλικρινά ρε κορίτσια βλέπω υο θήλαστρο κ κλαίω (η μπέμπα τώρα έφτασε τα 3 κιλα) 

Φιλενάδα μου, σε νιώθω όσο τπτ...εμένα το θήλαστρο δεν με πονάει ωστόσο βγάζω λίγο γάλα ανα φορά  Και λόγω αντιβιωσεων το πεταω...προσπαθώ να έχω γαλα μήπως ξαναπάρει ο μικρός βυζι μόλις τελειώσει η αντιβίωση. Κι όλα αυτά γιατί δε θέλω να δίνω ξένο γάλα. Μου βρωμάει γαμωτη του ...ωστόσο  σκέφτομαι ότι ο άντρας μου μεγάλωσε με ξένο και δεν έχει κανένα πρόβλημα υγείας ενώ ο πατέρας μου που βυζαινε μέχρι τα 5 , από τα 45 του έχει σάκχαρο,προβλήματα καρδιολογικά κτλ κτλ. Όχι δεν είναι ο κανόνας αυτός, αλλά αν δώσουμε ξένο δεν θα  χάλασει κι ο κόσμος. 

  • Μου αρέσει 1

ghbcp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, ZOIRITA20813 είπε:

Φιλενάδα μου, σε νιώθω όσο τπτ...εμένα το θήλαστρο δεν με πονάει ωστόσο βγάζω λίγο γάλα ανα φορά  Και λόγω αντιβιωσεων το πεταω...προσπαθώ να έχω γαλα μήπως ξαναπάρει ο μικρός βυζι μόλις τελειώσει η αντιβίωση. Κι όλα αυτά γιατί δε θέλω να δίνω ξένο γάλα. Μου βρωμάει γαμωτη του ...ωστόσο  σκέφτομαι ότι ο άντρας μου μεγάλωσε με ξένο και δεν έχει κανένα πρόβλημα υγείας ενώ ο πατέρας μου που βυζαινε μέχρι τα 5 , από τα 45 του έχει σάκχαρο,προβλήματα καρδιολογικά κτλ κτλ. Όχι δεν είναι ο κανόνας αυτός, αλλά αν δώσουμε ξένο δεν θα  χάλασει κι ο κόσμος. 

Ούτε εγώ θήλασα ούτε ο άνδρας μου κ ειδικά ο άνδρας μου δεν έχει αρρωστήσει πότε στα 5 χρόνια που ειμστε μαζί... Δεν ισχύει ότι δεν αρρωσταίνουν αυτά που δε θηλάζουν δε το πιστεύω αλλά κακά τα ψέμματα σαν το μητρικό δεν είναι το ξένο... Από την άλλη κ τι να κάνουμε να τρελαθούμε??? Γίνεται??? Μου είπε η παιδίατρος μου χθες που είναι πολύ υπέρ του θηλασμόυ : ότι καλύτερο είναι το μητρικό γάλα όμως το ακόμα καλύτερο είναι να είναι καλά η μαμά κ χαρούμενη.... Αν λέει μια μαμά δεν είναι καλά κ υπέρ ζορίζεται τότε λέει το ξένο φανταζει καλύτερο... Τι να πω ρε φιλενάδα? Στο μεταξύ αυτο που κάνεις τώρα το έκανα κ εγώ γτ έκανα ενέσεις για τη μέση μ γτ είχα φτάσει σε σημείο όταν γυρίσαμε να είμαι με πι.. Έκανα λοιπον τις ενέσεις αλλά έβγαζα με το θήλαστρο και το πετούσα για 5 μέρες... Να σου πω ρε συ κάτι... Όταν ξεκίνησα με το θήλαστρο ξεκίνησα με το απλό του εμπορίου το swing το medela όμως μου είπε η γιατρός ότι αυτό αν το χρήσημοποιεις πάνω από 2 με 3 φορές τη μέρα μείωνει την παραγωγή γάλατος... Είναι λέει μέχρι 2 αντέ 3 φορες... Μου είπε μόνο με το νοσοκομείακο αυξάνεις παραγωγή...!! Φίλε ας κρατήσουμε γερά κ όσο αντέξουμε.... 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...