Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Blue Velvet said:

      Ευχαριστώ πολύ ❤️ Εννιά μέρες μετά την εμβρυομεταφορά έκανα την χοριακη και είναι λίγο χαμηλή..ελπίζω να διπλασιαστεί 

      Εμένα 13 ημέρες μετά την εμβρυομεταφορα και σε όλα τα κορίτσια που ήμασταν ταυτόχρονα τόσο μας είπαν … 

      1 minute ago, Fay_ said:

      Κορίτσια σήμερα άλλαζα βδομάδα και μπαίνω στην 8η. Είχα μέρες να δω καφέ. Και τώρα πριν λίγο είδα στο σκούπισμα και στο εσώρουχο, περισσότερη ποσότητα από ότι συνήθως. Επίσης δεν ήταν σκούρο καφε όπως συνήθως, αλλά σαν να ροζιζε. Πόνους δεν έχω. Χθες ένιωθα λιγα τραβήγματακια. Έχω αγχωθεί πολύ. Να πάω στο νοσοκομείο; Δεν ξέρω τι να κάνω. Έχω τρελαθεί.. 

      να είσαι ψύχραιμη δεν είναι κάτι … Εμένα όταν μ συνέβη είχα πάει στο νοσοκομείο καθώς ήταν απόγευμα και δεν έβρισκα την γυναικολόγο μου … 

Μανούλες Μάιου 2020!!!


Ξένη

Recommended Posts

2 ώρες πρίν, Mariaia είπε:

Κορίτσια μου θέλω εδώ κ πόσες μέρες να σας γράψω μα, μα τω θεώ δε προλαβαίνω... Όταν έχω ελάχιστο χρόνο φτάνει ίσα ίσα για φαγητό τουαλέτα, μπάνιο! Όσα μπόρεσα τα διάβασα από αυτά που γράφετε αλλά δεν έχω αντοχή για όλα γιατί έχασα πολλά επεισόδια. Μόλις βρω λίγο παραπάνω χρόνο θα διαβάσω αναλυτικά τα νέα σας .... Βλέπω ολες σχεδόν όσες γέννησαν δε γράφουν συχνά... Που να προλάβουν.... Το καταλαβαίνω όσο τπτ. Με το καλό σε όλες ετοιμάζονται να γεννήσουν.... Ζω ένα δράμα με τον θηλασμό... Αν θυμάστε το μωρό γεννήθηκε 2360 μετά έφτασε στο 2240 όταν γυρίσαμε... Η γιατρός επειδή ήταν μικρό κ δε μπορούσε να πιάσει καλά κ να ρουφιξει μου προτείνε το νοσοκομείακο θήλαστρο... Ξεκίνησα πριν 16 μέρες να βγάζω κάθε 3 ώρες επί 20 λεπτά έως κ αυτή τη στιγμή που σας γράφω.. Θηλάζω κιόλας πολλές φορές μέσα στη μέρα για να μη ξεχνάει το στήθος...επαθα κ μια ελαφριά μαστίτιδα πριν 5 μερες... Πετρωσε το στήθος μ καιγόταν ανέβασα 38,5 πυρετό... Πήρα αλγκοφρεν κ ήρθε μια συμβουλος θηλασμόυ κ μου έκανε πολύ δυνατές μαλαξεις ώστε να βγει το πετρωμενο... Ειλικρινά πέθανα... Παρόλα αυτά συνεχίσα το ίδιο "βιολί" αποφάσισα ότι θέλω να θηλάσω ότι κ να γίνει (με έπιασε η μαλάκια ότι μήπως δεν είμαι καλή μαμά αν έχω γάλα κ δε θηλάζω) σε άλλη περίπτωση θα μουτζωνα τον εαυτό μου! Έχω φτάσει σε σημείο ζόμπι κανονικά... Γτ όχι απλά θηλάζω μετά βγάζω με το θήλαστρο αποστειρωνω... Δηλ τα κάνω όλα... Είπα τέλος το θήλαστρο γτ έχει γίνει το βάσανο μου θα έχω το μωρό μόνο στήθος... Έλα που ενώ την έχω 4 ώρες συνεχόμενα κ φαίνεται να πίνει με το που την αφήνω αρχίζει κλαίει κ γλείφεται.... Λέω τι στο καλό... Δε χορταίνει δε πίνει πολύ κ μετά ξανά τα ίδια πάλι βγάζω με θήλαστρο κ δίνω για να χορτάσει.   Ειλικρινά έχω λαλήσει... Εκεί που ήμουν υπέρ χαρούμενη έχω γίνει ένα ράκος...σκέφτομαι να δώσω σκόνη από την άλλη όμως βγάζω περίπου 1000ml τη μέρα πλέον κ λέω κρίμα είναι... Φοβάμαι να πάρω κ το χάπι του απόθηλασμόυ  γτ διάβασα τις παρενέργειες.... Ουφ... Δε ξέρω τι να κάνω ειλικρινά ρε κορίτσια βλέπω υο θήλαστρο κ κλαίω (η μπέμπα τώρα έφτασε τα 3 κιλα) 

Κοριτσι μου συγγνωμη που επεμβαινω, αλλα με αυτο που κανεις, να εχεις και το μωρο πολλη ωρα στο στηθος και να αντλεις μετα, ειναι λογικο να εχεις υπερπαραγωγη και συνεχεια θα υποφερεις απο πετρωματα κι ω μη γεννειτω μαστιτιδες. Δινεις συνεχως σημα στον εγκεφαλο σου να παραγει κι αλλο γαλα κι αλλο γαλα. Κανονικα η συμβουλος θα επρεπε να στα εξηγησει ολα αυτα και να σε καθοδηγησει. Επισης με την υπερπαραγωγη που εχεις, ειναι λογικο το μωρο να πινει συνεχεια το αρχικο λεπτορευστο γαλα που δεν ειναι το ιδιο θρεπτικο, λιπαρο και χορταστικο. Συμβουλη, ασε το θηλαστρο στην ακρη (το χρησιμοποιουμε μονο σε περιπτωσεις μειωμενης παραγωγης για να την αυξησουμε) και θηλαζε απευθειας το μωρο σου, οποτε κι οσο θελει. Αν. χρειαζεσαι αποσυμφορηση, μαλασσεις με το χερι, δεν βαζεις θηλαστρο. Επισης οταν κλαιει και γκρινιαζει βγαινοντας απο το στηθος, δεν το κανει λογω πεινας, αλλα λογω ανασφαλειας. Ακομη νομιζει πως ειστε ενα, οποτε εκει ηρεμει, χαλαρωνει και νιωθει ασφαλες. Ο μονος κανονας που ισχυει για το αν το μωρο τρεφεται επαρκως, ειναι να βρεχει με τσισα 5-6 πανες τη μερα και να βαζει βαρος συμφωνα με τις οδηγιες του γιατρου σου, οχι το αν κλαιει η γκρινιαζει η ποσο συχνα θηλαζει. Καλη επιτυχια και να σου ζησει το μπεμπε.

13 ώρες πρίν, Lalom είπε:

Κορίτσια καλημέρα! Τι κάνετε?? Έχω χάσει επεισόδια. Να σας ζήσουν όσες έχετε γεννήσει τα μωρακια σας. Γερά και καλοτυχο να είναι. Κορίτσια θα ήθελα να ρωτήσω αν καμιά ξέρει για τον θηλασμό. Τρώει τρώει ο μικρός και δε χορταίνει η παιδίατρος ειπε αν είναι πολύ ανήσυχος να τ δίνω συμπλήρωμα 30 ml. Το θέμα είναι ότι ο μικρός πήρε το βάρος της γέννησης του +10γραμμαρια σε 3 μέρες πάει καλά. Έλεγα ν; βγάζω με θήλαστρο να έχω γάλα δικό μου γ τ βράδυ γτ δε μπορώ να ειμαι με το μπέμπη στο στήθος όλη την ώρα αλλά κάποιες φορές βγάζω 20 ml  kai κάποιες 40 μέχρι εκεί σήμερα είναι η 7η μέρα από τη στιγμή που γέννησα. Υπάρχει κάποια κοπέλα να έχει τι ίδιο θέμα μ εμένα η να ξέρει από το πρώτο της παιδάκι?ευχαριστώ πολυ

Τα ml που βγαζεις ειναι  υπερ-τελεια για 7ημερες θηλασμου. Καλυτερα ομως μην δινεις μπιμπερο για τις πρωτες 40 μερες, γιατι ο θηλασμος δεν εχει εδραιωθει και το μωρο κινδυνευει να παθει συγχυση θηλων και να μην τρωει απο το στηθος. Ξεχνα για λιγο το θηλαστρο και τα ml κι απλα επιμενε να τον βαζεις στο στηθος οποτε ζηταει. Κι  ετσι η παραγωγη σου θα σταθεροποιηθει συμφωνα με τις αναγκες του. Αν θες να θηλασεις, καλυτερα να μην δινεις απο τωρα ξενο, γιατι εφοσον δεν θηλαζεις αυτα τα γευματα, η παραγωγη αποδυναμωνεται (εκτος κι αν οποτε δινεις ξενο, κανεις αμεσως μετα αντληση) κι υπαρχει και το ρισκο για την συγχυση, που ανεφερα παραπανω. Ισχυει κι εδω οτι το μονο κριτηριο οτι το παιδι χορταινει ειναι οι πανες και το βαρος. Να σου ζησει και σενα!

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 35 λεπτά , ZOIRITA20813 είπε:

Φιλενάδα μου, σε νιώθω όσο τπτ...εμένα το θήλαστρο δεν με πονάει ωστόσο βγάζω λίγο γάλα ανα φορά  Και λόγω αντιβιωσεων το πεταω...προσπαθώ να έχω γαλα μήπως ξαναπάρει ο μικρός βυζι μόλις τελειώσει η αντιβίωση. Κι όλα αυτά γιατί δε θέλω να δίνω ξένο γάλα. Μου βρωμάει γαμωτη του ...ωστόσο  σκέφτομαι ότι ο άντρας μου μεγάλωσε με ξένο και δεν έχει κανένα πρόβλημα υγείας ενώ ο πατέρας μου που βυζαινε μέχρι τα 5 , από τα 45 του έχει σάκχαρο,προβλήματα καρδιολογικά κτλ κτλ. Όχι δεν είναι ο κανόνας αυτός, αλλά αν δώσουμε ξένο δεν θα  χάλασει κι ο κόσμος. 

Αγάπη σ  βρωμάει το ξενο???? που να μυρίσεις το δικό μας γάλα το  υποαλλεργικο που μυρίζει ψόφιο ψάρι...απορώ πως το πίνει η μικρή μ...μπλιαχ...αχχαχαχαχαχ 

να κάνεις ότι θες εσύ για το μωρό σ....Φιλάκια μπουτάκια...Καλημέρα ααααααααα

Link to comment
Share on other sites

Just now, Pagotoula είπε:

Κοριτσι μου συγγνωμη που επεμβαινω, αλλα με αυτο που κανεις, να εχεις και το μωρο πολλη ωρα στο στηθος και να αντλεις μετα, ειναι λογικο να εχεις υπερπαραγωγη και συνεχεια θα υποφερεις απο πετρωματα κι ω μη γεννειτω μαστιτιδες. Δινεις συνεχως σημα στον εγκεφαλο σου να παραγει κι αλλο γαλα κι αλλο γαλα. Κανονικα η συμβουλος θα επρεπε να στα εξηγησει ολα αυτα και να σε καθοδηγησει. Επισης με την υπερπαραγωγη που εχεις, ειναι λογικο το μωρο να πινει συνεχεια το αρχικο λεπτορευστο γαλα που δεν ειναι το ιδιο θρεπτικο, λιπαρο και χορταστικο. Συμβουλη, ασε το θηλαστρο στην ακρη (το χρησιμοποιουμε μονο σε περιπτωσεις μειωμενης παραγωγης για να την αυξησουμε) και θηλαζε απευθειας το μωρο σου, οποτε κι οσο θελει. Αν. χρειαζεσαι αποσυμφορηση, μαλασσεις με το χερι, δεν βαζεις θηλαστρο. Επισης οταν κλαιει και γκρινιαζει βγαινοντας απο το στηθος, δεν το κανει λογω πεινας, αλλα λογω ανασφαλειας. Ακομη νομιζει πως ειστε ενα, οποτε εκει ηρεμει, χαλαρωνει και νιωθει ασφαλες. Ο μονος κανονας που ισχυει για το αν το μωρο τρεφεται επαρκως, ειναι να βρεχει με τσισα 5-6 πανες τη μερα και να βαζει βαρος συμφωνα με τις οδηγιες του γιατρου σου, οχι το αν κλαιει η γκρινιαζει η ποσο συχνα θηλαζει. Καλη επιτυχια και να σου ζησει το μπεμπε.

Τα ml που βγαζεις ειναι  υπερ-τελεια για 7ημερες θηλασμου. Καλυτερα ομως μην δινεις μπιμπερο για τις πρωτες 40 μερες, γιατι ο θηλασμος δεν εχει εδραιωθει και το μωρο κινδυνευει να παθει συγχυση θηλων και να μην τρωει απο το στηθος. Ξεχνα για λιγο το θηλαστρο και τα ml κι απλα επιμενε να τον βαζεις στο στηθος οποτε ζηταει. Κι  ετσι η παραγωγη σου θα σταθεροποιηθει συμφωνα με τις αναγκες του. Αν θες να θηλασεις, καλυτερα να μην δινεις απο τωρα ξενο, γιατι εφοσον δεν θηλαζεις αυτα τα γευματα, η παραγωγη αποδυναμωνεται (εκτος κι αν οποτε δινεις ξενο, κανεις αμεσως μετα αντληση) κι υπαρχει και το ρισκο για την συγχυση, που ανεφερα παραπανω. Ισχυει κι εδω οτι το μονο κριτηριο οτι το παιδι χορταινει ειναι οι πανες και το βαρος. Να σου ζησει και σενα!

Σε ευχαριστώ πολύ... Έχεις απόλυτο δίκιο σε όλα όσα λες τα ξερω... Αλλά το μωρό επειδή δε ρουφάει όλο το γάλα που έχω μετά πετρωνει πάλι το στήθος για αυτό ξανά βάζω θήλαστρο... Θέλω να μου πεις κάτι αν είναι λογικό... Γτ εγώ σαν Μαρία δε το αντέχω κ δεν έχω κ την υπομονή να το κάνω.... Είναι λογικό ένα μωρό να είναι 24 ώρες το 24ωρο στο στήθος? Γτ το δικό μ έτσι θέλει... Ενώ από φίλες που είχαν γεννήσει ξέρω το είχαν μεν πολύ ώρα στο στήθος κ μετά όμως κοιμόταν έστω 1 με 2 ώρες... Εμένα ούτε λεπτό... Τι πρέπει να κάνω υπομονή? Γτ ειλικρινά δεν αντέχω το 24ωρο κλείνουν τα μάτια μ κ κοιμάμαι κατάλαθος κ φοβάμαι μη πλάκωσει το βυζι το μωρό... Το οποίο βυζι είναι 3 φορες σχεδόν το κεφάλι της 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Rafaelatarzan είπε:

Αγάπη σ  βρωμάει το ξενο???? που να μυρίσεις το δικό μας γάλα το  υποαλλεργικο που μυρίζει ψόφιο ψάρι...απορώ πως το πίνει η μικρή μ...μπλιαχ...αχχαχαχαχαχ 

να κάνεις ότι θες εσύ για το μωρό σ....Φιλάκια μπουτάκια...Καλημέρα ααααααααα

Τι κάνει η νυφουλα μας; ποσο έχει πάει; σου πνιγεται όταν τρώει ή μόνο ο δικός μου είναι λαιμαργος;


ghbcp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, ZOIRITA20813 είπε:

Τι κάνει η νυφουλα μας; ποσο έχει πάει; σου πνιγεται όταν τρώει ή μόνο ο δικός μου είναι λαιμαργος;

πέρασε τα 4 κιλά το καμάρι.μ...έχεις νύφη χοντροπατατα χαχαχαχαχαχα 

Μας πνίγεται από την λαιμαργία ναι αμε κάθε φορά στο γεύμα από μια  φορά...αλαλ λίγο μην φανταστείς....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

7 ώρες πρίν, Sofi_94 είπε:

Καλά είναι κορίτσι μου στην μοναδα νεογνών στην λάμπα με ίκτερο και αντιβίωση θα τον πάρω σε 8 μέρες από εκεί αχ αυτά κατά τα άλλα εγώ Σημερα ήρθα σπίτι αλλά πηγαίνω  πρωί βράδυ και αντλώ γάλα και του το δίνουμε αλλά άμα είναι κλειστή η λάμπα μου τον δίνουνε λίγο αυτοοο προσπαθώ να είμαι οκ κατά τα άλλα Δοξά τον  Θεό όλα καλά όλα θα περασουνε :*

Σας ασχετο -9 κιλά Σέρα και γέννησα πριν τέσσερις μερες

Αντε κορίτσι μου να τον παρεις συντομα σπίτι σου. Υπομονή να περασουν οι μέρες. Καλά κανεις και του δίνεις το γαλατάκι σου. Να είσαι δυνατή και να σκέφτεσαι ότι σε λίγες θα είναι στην αγκαλιά σου. 

Έχασες τόσα κιλα τόσο συντομα;μπράβο σου 

11 ώρες πρίν, tzoukos είπε:

Καλησπερα κοριτσια! Εμεις τωρα ηρθαμε απο γιατρο και μας αγχωσε λιγακι γιατι ο μικρος κοιμαται και δεν κουνιεται. Μας ειπε να παμε τη δευτερα για καρδιοτοκογραφο  αλλα εμεις αγχωθηκαμε και θα παμε το σαββατο το πρωι. Ουφ... Πως θα αντεξω μεχρι το σαββατο;;; Το ντοπλερ ηταν πολυ καλο και εχει παρει και 100γραμμ. 

Κοριτσι μου, και μένα είναι πολυ ήσυχος τελευταία. Ίσα ίσα που τον αισθάνομαι. Υπομονή μέχρι το Σάββατο. Μην αγχώνεσαι. Όλα καλά θα είναι. 

Just now, Mariaia είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ... Έχεις απόλυτο δίκιο σε όλα όσα λες τα ξερω... Αλλά το μωρό επειδή δε ρουφάει όλο το γάλα που έχω μετά πετρωνει πάλι το στήθος για αυτό ξανά βάζω θήλαστρο... Θέλω να μου πεις κάτι αν είναι λογικό... Γτ εγώ σαν Μαρία δε το αντέχω κ δεν έχω κ την υπομονή να το κάνω.... Είναι λογικό ένα μωρό να είναι 24 ώρες το 24ωρο στο στήθος? Γτ το δικό μ έτσι θέλει... Ενώ από φίλες που είχαν γεννήσει ξέρω το είχαν μεν πολύ ώρα στο στήθος κ μετά όμως κοιμόταν έστω 1 με 2 ώρες... Εμένα ούτε λεπτό... Τι πρέπει να κάνω υπομονή? Γτ ειλικρινά δεν αντέχω το 24ωρο κλείνουν τα μάτια μ κ κοιμάμαι κατάλαθος κ φοβάμαι μη πλάκωσει το βυζι το μωρό... Το οποίο βυζι είναι 3 φορες σχεδόν το κεφάλι της 

Η συμβουλος θηλασμου μου είχε πει ότι εναι λογικό για το πρωτο καιρό το μωρό να είναι συνέχεια στο στήθος. Λέγονται μαραθωνιοι θηλασμοι. Βέβαια κρατάν μεχρι να εδραιωθεί η γαλουχια σου. Το πρωτο καιρό δηλαδή, μετά στρώνουν σιγά σιγά τα πραγματα . Η συμβουλή που είχε δώσει ότι αν αντέξω τον πρωτο καιρό, μετά γίνεται παιχνιδακι ο θηλασμός. 

Εσυ δες πως θα είσαι καλυτερα. Όσο μπορείς και όσο αντέχεις γιατί η αλήθεια είναι ότι άμα είναι να ζορίζεσαι σωματικά και ψυχολογικά δεν ξέρω κατά ποσο καλό είναι και για το μωρό. 

Πολλές στην αρχή κοιμουνται με το μωρό να θηλάζει ταυτόχρονα. Είναι πιο ξεκουραστο από το να σηκώνεσαι κάθε τόσο και λιγάκι.

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, Mariaia είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ... Έχεις απόλυτο δίκιο σε όλα όσα λες τα ξερω... Αλλά το μωρό επειδή δε ρουφάει όλο το γάλα που έχω μετά πετρωνει πάλι το στήθος για αυτό ξανά βάζω θήλαστρο... Θέλω να μου πεις κάτι αν είναι λογικό... Γτ εγώ σαν Μαρία δε το αντέχω κ δεν έχω κ την υπομονή να το κάνω.... Είναι λογικό ένα μωρό να είναι 24 ώρες το 24ωρο στο στήθος? Γτ το δικό μ έτσι θέλει... Ενώ από φίλες που είχαν γεννήσει ξέρω το είχαν μεν πολύ ώρα στο στήθος κ μετά όμως κοιμόταν έστω 1 με 2 ώρες... Εμένα ούτε λεπτό... Τι πρέπει να κάνω υπομονή? Γτ ειλικρινά δεν αντέχω το 24ωρο κλείνουν τα μάτια μ κ κοιμάμαι κατάλαθος κ φοβάμαι μη πλάκωσει το βυζι το μωρό... Το οποίο βυζι είναι 3 φορες σχεδόν το κεφάλι της 

1ον τετοιο βυζι θα θελα κι γω...χαχαχαχαχ Λοιπον, ναι υπαρχουν πολλα μωρακια που θελουν να ναι συνεχεια στο βυζι, γιατι εκει ειναι ολος τους ο κοσμος. Μη σου φαινεται περιεργο. Ο θηλασμος θελει γερα νευρα, πολλη επιμονη, υπομονη και υποστηριξη απο το περιβαλλον σου. Σε πολυ σπανιες περιπτωσεις, ερχονται ολα φυσικα κι ευκολα. Και που εισαι ακομα... Εμενα στον 2ο μηνα ηθελε παλι να ειναι συνεχεια στο βυζι γιατι αναπτυσσοταν και ψηλωνε πολυ κι ειμαστε παλι ολη μερα με το βυζι εξω και το μωρο σκουλαρηκι. Σε αλλη φαση επαθα μειωση παραγωγης, το αντιθετο απο σενα κι αρχισα αντλησεις, και, και, και.. Καθε τοσο και μια καινουρια δυσκολια. Γιατι ναι μεν το μωρο μαθαινει να πιανει την θηλη κλπ, αλλα η συμπεριφορα του κι οι αναγκες του μεταβαλλονται οοολη την ωρα. Γι αυτο και το 70% των γυναικων μετα τις 40μερες, τον εγκαταλειπουν κι 90% στους 6μηνες. Και γι αυτο κοριτσι μου, θα δεις τις αντοχες σου και τι σε κανει ευτυχισμενη κι ηρεμη. Το μητρικο γαλα ειναι πολυ πιο ελαφρυ κι ευπεπτο, οποτε οσο μεγαλωνει το μωρο κι αυξανονται οι διατροφικες του αναγκες και πολυ συχνα θα θηλαζει και τη νυχτα δεν θα σου κανει σερι υπνου. Αντιθετα με τα μωρακια που πινουν ξενο κι ειναι πιο βαρυ και χορταστικο και κοιμουνται 6ωρα κι 7ωρα σερι απο τον πρωτο-δευτερο μηνα. Αυτο που λες με την κουραση και την υπνηλια, ειναι φοβος ολων μας. Δεν θα σου πω ψεματα, θα εχεις κι αυπνιες και κουραση κι ελαχιστο χρονο. Θα κατσεις λοιπον και θα αναλογιστεις τι σε κανει χαρουμενη και τι μπορεις να αντεξεις. Μην ακους κανενα αλλο. Μονο τον εαυτο σου και τις αντοχες σου. Και να θυμασαι το μωρο σου εχει αναγκη μια ηρεμη μαμα. Φαι με τον εναν η τον αλλο τροπο παντα θα εχει και μια χαρα θα μεγαλωνει.

  • Μου αρέσει 6
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα μανούλες!!! Γεννήσαμε!!! Ένα γερό κοριτσάκι 3.470 με καισαρική όπως είχε προγραμματιστεί!!! Βγήκα εχθές Από το νοσοκομείο κ σήμερα αναρρώνουμε με την μπουμπου. Θα έρθει η μαία το απόγευμα να μας τσεκάρει αν όλα είναι καλά. Ξεκίνησα θηλασμό, πονάει απίστευτα αλλά κάθε αρχή κ δύσκολη. Υπομονή!!!!  Ότι θέλετε με ρωτάτε. Συγχαρητήρια σε όλες τις νέες μανούλες κ ανυπομονώ να ακούσω νέα Από τις μανούλες που περιμένουν από ημέρα σε ημέρα να γεννήσουν. :wub:

  • Μου αρέσει 12

 ZJ32.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Pagotoula είπε:

1ον τετοιο βυζι θα θελα κι γω...χαχαχαχαχ Λοιπον, ναι υπαρχουν πολλα μωρακια που θελουν να ναι συνεχεια στο βυζι, γιατι εκει ειναι ολος τους ο κοσμος. Μη σου φαινεται περιεργο. Ο θηλασμος θελει γερα νευρα, πολλη επιμονη, υπομονη και υποστηριξη απο το περιβαλλον σου. Σε πολυ σπανιες περιπτωσεις, ερχονται ολα φυσικα κι ευκολα. Και που εισαι ακομα... Εμενα στον 2ο μηνα ηθελε παλι να ειναι συνεχεια στο βυζι γιατι αναπτυσσοταν και ψηλωνε πολυ κι ειμαστε παλι ολη μερα με το βυζι εξω και το μωρο σκουλαρηκι. Σε αλλη φαση επαθα μειωση παραγωγης, το αντιθετο απο σενα κι αρχισα αντλησεις, και, και, και.. Καθε τοσο και μια καινουρια δυσκολια. Γιατι ναι μεν το μωρο μαθαινει να πιανει την θηλη κλπ, αλλα η συμπεριφορα του κι οι αναγκες του μεταβαλλονται οοολη την ωρα. Γι αυτο και το 70% των γυναικων μετα τις 40μερες, τον εγκαταλειπουν κι 90% στους 6μηνες. Και γι αυτο κοριτσι μου, θα δεις τις αντοχες σου και τι σε κανει ευτυχισμενη κι ηρεμη. Το μητρικο γαλα ειναι πολυ πιο ελαφρυ κι ευπεπτο, οποτε οσο μεγαλωνει το μωρο κι αυξανονται οι διατροφικες του αναγκες και πολυ συχνα θα θηλαζει και τη νυχτα δεν θα σου κανει σερι υπνου. Αντιθετα με τα μωρακια που πινουν ξενο κι ειναι πιο βαρυ και χορταστικο και κοιμουνται 6ωρα κι 7ωρα σερι απο τον πρωτο-δευτερο μηνα. Αυτο που λες με την κουραση και την υπνηλια, ειναι φοβος ολων μας. Δεν θα σου πω ψεματα, θα εχεις κι αυπνιες και κουραση κι ελαχιστο χρονο. Θα κατσεις λοιπον και θα αναλογιστεις τι σε κανει χαρουμενη και τι μπορεις να αντεξεις. Μην ακους κανενα αλλο. Μονο τον εαυτο σου και τις αντοχες σου. Και να θυμασαι το μωρο σου εχει αναγκη μια ηρεμη μαμα. Φαι με τον εναν η τον αλλο τροπο παντα θα εχει και μια χαρα θα μεγαλωνει.

Τα λες πολύ ωραία κ με βρίσκεις σύμφωνη σε όλα... Θα συνεχίσω την προσπάθεια κ όσο αντέξω... Το μεγάλο λάθος ηταν το θηλάστρο... Μεγάλη λούμπα... Έπρεπε από την αρχή μόνο στήθος... Αυτό εξαντλήσε την υπομονή μ

Just now, Mum to be είπε:

Αντε κορίτσι μου να τον παρεις συντομα σπίτι σου. Υπομονή να περασουν οι μέρες. Καλά κανεις και του δίνεις το γαλατάκι σου. Να είσαι δυνατή και να σκέφτεσαι ότι σε λίγες θα είναι στην αγκαλιά σου. 

Έχασες τόσα κιλα τόσο συντομα;μπράβο σου 

Κοριτσι μου, και μένα είναι πολυ ήσυχος τελευταία. Ίσα ίσα που τον αισθάνομαι. Υπομονή μέχρι το Σάββατο. Μην αγχώνεσαι. Όλα καλά θα είναι. 

Η συμβουλος θηλασμου μου είχε πει ότι εναι λογικό για το πρωτο καιρό το μωρό να είναι συνέχεια στο στήθος. Λέγονται μαραθωνιοι θηλασμοι. Βέβαια κρατάν μεχρι να εδραιωθεί η γαλουχια σου. Το πρωτο καιρό δηλαδή, μετά στρώνουν σιγά σιγά τα πραγματα . Η συμβουλή που είχε δώσει ότι αν αντέξω τον πρωτο καιρό, μετά γίνεται παιχνιδακι ο θηλασμός. 

Εσυ δες πως θα είσαι καλυτερα. Όσο μπορείς και όσο αντέχεις γιατί η αλήθεια είναι ότι άμα είναι να ζορίζεσαι σωματικά και ψυχολογικά δεν ξέρω κατά ποσο καλό είναι και για το μωρό. 

Πολλές στην αρχή κοιμουνται με το μωρό να θηλάζει ταυτόχρονα. Είναι πιο ξεκουραστο από το να σηκώνεσαι κάθε τόσο και λιγάκι.

Έτσι είναι φίλη όπως τα είπε η σύμβουλος θηλασμού... Είσαι καλά εσύ??? 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrysa_ είπε:

Καλημέρα μανούλες!!! Γεννήσαμε!!! Ένα γερό κοριτσάκι 3.470 με καισαρική όπως είχε προγραμματιστεί!!! Βγήκα εχθές Από το νοσοκομείο κ σήμερα αναρρώνουμε με την μπουμπου. Θα έρθει η μαία το απόγευμα να μας τσεκάρει αν όλα είναι καλά. Ξεκίνησα θηλασμό, πονάει απίστευτα αλλά κάθε αρχή κ δύσκολη. Υπομονή!!!!  Ότι θέλετε με ρωτάτε. Συγχαρητήρια σε όλες τις νέες μανούλες κ ανυπομονώ να ακούσω νέα Από τις μανούλες που περιμένουν από ημέρα σε ημέρα να γεννήσουν. :wub:

Να σου ζησει η πριγκιπεσσα σου κοριτσι μου!! Γερη και παντα ευτυχισμενη να ειναι!! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


4 ώρες πρίν, Pagotoula είπε:

Κοριτσι μου συγγνωμη που επεμβαινω, αλλα με αυτο που κανεις, να εχεις και το μωρο πολλη ωρα στο στηθος και να αντλεις μετα, ειναι λογικο να εχεις υπερπαραγωγη και συνεχεια θα υποφερεις απο πετρωματα κι ω μη γεννειτω μαστιτιδες. Δινεις συνεχως σημα στον εγκεφαλο σου να παραγει κι αλλο γαλα κι αλλο γαλα. Κανονικα η συμβουλος θα επρεπε να στα εξηγησει ολα αυτα και να σε καθοδηγησει. Επισης με την υπερπαραγωγη που εχεις, ειναι λογικο το μωρο να πινει συνεχεια το αρχικο λεπτορευστο γαλα που δεν ειναι το ιδιο θρεπτικο, λιπαρο και χορταστικο. Συμβουλη, ασε το θηλαστρο στην ακρη (το χρησιμοποιουμε μονο σε περιπτωσεις μειωμενης παραγωγης για να την αυξησουμε) και θηλαζε απευθειας το μωρο σου, οποτε κι οσο θελει. Αν. χρειαζεσαι αποσυμφορηση, μαλασσεις με το χερι, δεν βαζεις θηλαστρο. Επισης οταν κλαιει και γκρινιαζει βγαινοντας απο το στηθος, δεν το κανει λογω πεινας, αλλα λογω ανασφαλειας. Ακομη νομιζει πως ειστε ενα, οποτε εκει ηρεμει, χαλαρωνει και νιωθει ασφαλες. Ο μονος κανονας που ισχυει για το αν το μωρο τρεφεται επαρκως, ειναι να βρεχει με τσισα 5-6 πανες τη μερα και να βαζει βαρος συμφωνα με τις οδηγιες του γιατρου σου, οχι το αν κλαιει η γκρινιαζει η ποσο συχνα θηλαζει. Καλη επιτυχια και να σου ζησει το μπεμπε.

Τα ml που βγαζεις ειναι  υπερ-τελεια για 7ημερες θηλασμου. Καλυτερα ομως μην δινεις μπιμπερο για τις πρωτες 40 μερες, γιατι ο θηλασμος δεν εχει εδραιωθει και το μωρο κινδυνευει να παθει συγχυση θηλων και να μην τρωει απο το στηθος. Ξεχνα για λιγο το θηλαστρο και τα ml κι απλα επιμενε να τον βαζεις στο στηθος οποτε ζηταει. Κι  ετσι η παραγωγη σου θα σταθεροποιηθει συμφωνα με τις αναγκες του. Αν θες να θηλασεις, καλυτερα να μην δινεις απο τωρα ξενο, γιατι εφοσον δεν θηλαζεις αυτα τα γευματα, η παραγωγη αποδυναμωνεται (εκτος κι αν οποτε δινεις ξενο, κανεις αμεσως μετα αντληση) κι υπαρχει και το ρισκο για την συγχυση, που ανεφερα παραπανω. Ισχυει κι εδω οτι το μονο κριτηριο οτι το παιδι χορταινει ειναι οι πανες και το βαρος. Να σου ζησει και σενα!

Καλησπερα. Ευχαριστώ πολυ για την απαντηση. Το θηλαστρο το αφησα δε προλαβαινα να κανω αντληση ο χρονος είναι λίγος οποτε ειπα καλυτερα στηθος. Χτες τ βραδυ εκανε 3μιση ωρες να κοιμηθει εκ των οποίων τις 3 ηταν στο στηθος και φυσικα δεν ετρωγε ολη την ωρα απλα ειναι αυτο που λες η παρηγοριά και η ανασφάλεια. Επίσης με εχουν νευριάσει εδώ που μου λενε μήπως δε φτανει το γαλα σου και δε χορταινει το παιδι. Τωρα εγω τι να απαντησω σε αυτο??με κανουν και αισθάνομαι και ασχημα κιολας οτι κατι κανω λαθος. Τωρα τον βαζω στηθος μονο οποτε ζητάει αλλα ζηταει συνεχεια ψαχνει το στηθος μου συνεχως. Πρέπει να το παρω αποφαση οτι οι 40 μερες θα ειναι ετσι.ως τελαυταια επιλογη δινω μονο βραδυ οχι καθε βραδυ 30μλ ξενο συμφωνα με τη Παιδιατρο. Ελπιζω να στρωσει η κατάσταση γτ βλεπω να μην τη παλεύω. Επίσης οταν τον θηλαζω π καημένουλης κοιμαται πανω μου και στο μαξιλάρι θηλαμσου και κάποιες φορές οταν παω να τον βαλω στο λικνο ξυπνάει και μετα παλι απο την αρχη και αργει να κοιμηθει. Πρέπει να βρω κόλπο η να δεχτω ότι ετσι θα γινεται :( επίσης εχουμε κενώσεις 3 η και 4 καθημερινές μουσταρδι σποράκια καπως και άλλες 3 με 4 τσισα. Απο οτι ειπε η παιδιατρος ειμαστε καλα. Δηλαδη να συνεχισω να βαζω στηθος συνεχεια οπότε ζηταει κ ετσι θα εδραιώθει ο θηλασμός!??? Ειναι φυσιολογικό που χτες το βράδυ δε μου Κοιμηθηκε για τρεις ωρες σερι? Πρωτη φορα μου το κανει αυτο. Ο άντρας μου με αγχωσε οτι κατι έχει το παιδι ενω εγω ελεγα οτι ειναι μικρουλης ακομα θα τα κανει αυτα. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Lalom είπε:

Καλησπερα. Ευχαριστώ πολυ για την απαντηση. Το θηλαστρο το αφησα δε προλαβαινα να κανω αντληση ο χρονος είναι λίγος οποτε ειπα καλυτερα στηθος. Χτες τ βραδυ εκανε 3μιση ωρες να κοιμηθει εκ των οποίων τις 3 ηταν στο στηθος και φυσικα δεν ετρωγε ολη την ωρα απλα ειναι αυτο που λες η παρηγοριά και η ανασφάλεια. Επίσης με εχουν νευριάσει εδώ που μου λενε μήπως δε φτανει το γαλα σου και δε χορταινει το παιδι. Τωρα εγω τι να απαντησω σε αυτο??με κανουν και αισθάνομαι και ασχημα κιολας οτι κατι κανω λαθος. Τωρα τον βαζω στηθος μονο οποτε ζητάει αλλα ζηταει συνεχεια ψαχνει το στηθος μου συνεχως. Πρέπει να το παρω αποφαση οτι οι 40 μερες θα ειναι ετσι.ως τελαυταια επιλογη δινω μονο βραδυ οχι καθε βραδυ 30μλ ξενο συμφωνα με τη Παιδιατρο. Ελπιζω να στρωσει η κατάσταση γτ βλεπω να μην τη παλεύω. Επίσης οταν τον θηλαζω π καημένουλης κοιμαται πανω μου και στο μαξιλάρι θηλαμσου και κάποιες φορές οταν παω να τον βαλω στο λικνο ξυπνάει και μετα παλι απο την αρχη και αργει να κοιμηθει. Πρέπει να βρω κόλπο η να δεχτω ότι ετσι θα γινεται :( επίσης εχουμε κενώσεις 3 η και 4 καθημερινές μουσταρδι σποράκια καπως και άλλες 3 με 4 τσισα. Απο οτι ειπε η παιδιατρος ειμαστε καλα. Δηλαδη να συνεχισω να βαζω στηθος συνεχεια οπότε ζηταει κ ετσι θα εδραιώθει ο θηλασμός!??? Ειναι φυσιολογικό που χτες το βράδυ δε μου Κοιμηθηκε για τρεις ωρες σερι? Πρωτη φορα μου το κανει αυτο. Ο άντρας μου με αγχωσε οτι κατι έχει το παιδι ενω εγω ελεγα οτι ειναι μικρουλης ακομα θα τα κανει αυτα. 

Πανω κατω τα ιδια περναω κ εγω...ειδικα το βραδυ κανει περισσοτερη ωρα να φαει κ να κοιμηθει απ οτι την μερα!!Εμενα λερωνει πιο πολλες πανες...σφιγγεται κ κλαιει κ μετα τα κανει!Επισης...πως ξερουμε οτι δεν χορταινει;γιατι κ εμενα μου το λενε...δεν εχω θεμα να δωσω συμπληρωμα...κεγω σαν εσενα το βραδυ δινω..δεν παλευεται ,πολυ ζορικη κατασταση...

  • Μου αρέσει 1

mmy0p2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lalom είπε:

Καλησπερα. Ευχαριστώ πολυ για την απαντηση. Το θηλαστρο το αφησα δε προλαβαινα να κανω αντληση ο χρονος είναι λίγος οποτε ειπα καλυτερα στηθος. Χτες τ βραδυ εκανε 3μιση ωρες να κοιμηθει εκ των οποίων τις 3 ηταν στο στηθος και φυσικα δεν ετρωγε ολη την ωρα απλα ειναι αυτο που λες η παρηγοριά και η ανασφάλεια. Επίσης με εχουν νευριάσει εδώ που μου λενε μήπως δε φτανει το γαλα σου και δε χορταινει το παιδι. Τωρα εγω τι να απαντησω σε αυτο??με κανουν και αισθάνομαι και ασχημα κιολας οτι κατι κανω λαθος. Τωρα τον βαζω στηθος μονο οποτε ζητάει αλλα ζηταει συνεχεια ψαχνει το στηθος μου συνεχως. Πρέπει να το παρω αποφαση οτι οι 40 μερες θα ειναι ετσι.ως τελαυταια επιλογη δινω μονο βραδυ οχι καθε βραδυ 30μλ ξενο συμφωνα με τη Παιδιατρο. Ελπιζω να στρωσει η κατάσταση γτ βλεπω να μην τη παλεύω. Επίσης οταν τον θηλαζω π καημένουλης κοιμαται πανω μου και στο μαξιλάρι θηλαμσου και κάποιες φορές οταν παω να τον βαλω στο λικνο ξυπνάει και μετα παλι απο την αρχη και αργει να κοιμηθει. Πρέπει να βρω κόλπο η να δεχτω ότι ετσι θα γινεται :( επίσης εχουμε κενώσεις 3 η και 4 καθημερινές μουσταρδι σποράκια καπως και άλλες 3 με 4 τσισα. Απο οτι ειπε η παιδιατρος ειμαστε καλα. Δηλαδη να συνεχισω να βαζω στηθος συνεχεια οπότε ζηταει κ ετσι θα εδραιώθει ο θηλασμός!??? Ειναι φυσιολογικό που χτες το βράδυ δε μου Κοιμηθηκε για τρεις ωρες σερι? Πρωτη φορα μου το κανει αυτο. Ο άντρας μου με αγχωσε οτι κατι έχει το παιδι ενω εγω ελεγα οτι ειναι μικρουλης ακομα θα τα κανει αυτα. 

Αρχικα προσπαθησε να χαλαρωσεις. Ο καθενας θα σου λεει το μακρυ του και το κοντο του, αλλα εσυ κλεισε τα αυτια σου, συγκεντρωσου στο μωρακι σου και τον εαυτο σου και μονο. Η εδραιωση του θηλασμου αναφερεται στο γεγονος της εξισορροπησης προσφορας και ζητησης (δηλαδη πλεον δεν θα υπαρχουν πρηξιματα και πετρωματα και το γαλα θα παραγεται μονο βασει του προγραμματος του εκαστοτε μωρου και στην ποσοτητα που αυτο χρειαζεται). Επισης σε αυτη την φαση το παιδι πλεον θα εχει βρει τον τροπο να πιανει τη θηλη και να θηλαζει αποτελεσματικα, χωρις τον ιδιο κινδυνο να ξεσυνηθισει και να προτιμησει την ευκολια της θηλης του μπιμπερο. Οσον ομως αφορα το προγραμμα, τη συχνοτητα και την διαρκεια των θηλασμων, μην περιμενεις καποια θεαματικη αλλαγη μετα την εδραιωση. Υπαρχει περιπτωση να μειωθουν ελαφρα, μπορει ομως κι οχι, μιας κι ακομα το παιδι ειναι ποοολυ μικρο. Επισης οι αναγκες του μωρου αλλαζουν καθε τοσο, οποτε θα βλεπεις και σε αυτες τις φασεις να αλλαζει και το προγραμμα του και να επιστρεφει σε μαραθωνιους θηλασμους κι οπως ειπα και πριν, συνηθως τα αποκλειστικα θηλαζοντα βρεφη πεινανε πιο τακτικα ακομα και το βραδυ, αρα οσο να πεις τις αυπνιες θα τις εχεις για μηνες. Το μωρο σε αυτη την φαση οπως λες, εχει αναγκη την επαφη μαζι σου, την ασφαλεια, την παρηγορια κι ολο αυτο το βρισκει στο στηθος. Απο την αλλη μονο αν του παρεχεις το στηθος οποτε κι οσο θελει θα ερθει η εγκατασταση της παραγωγης σου βασει της ζητησης. Επισης εχε κατα νου οτι μπορει να καθεται 3 ωρες και ουσιαστικα να πινει γαλα την μιση ωρα, να λαγοκοιμαται, να πιπιλαει, να χαζευει τριγυρω αργοτερα. Ολα αυτα ειναι φυσιολογικοτατα. Το γεγονος οτι γκρινιαζει η ξυπναει οταν φευγει απο πανω σου, συμβαινει γιατι χανει οσα σου περιεγραψα, οχι γιατι δεν επαρκει το γαλα σου. Μην ακους κανεναν σε αυτο. Ακομα κι οι γυναικες στην Αφρικη που υποσιτιζονται εχουν επαρκες γαλα για τα βρεφη τους. Η περιπτωση να μην φτανει το γαλα, συμβαινει μονο η σε περιπτωση ορμονολογικου προβληματος της μαμας ή σε περιπτωση μεγαλου αγχους η στεναχωριας  η τελος σε περιπτωση που το μωρο δεν το βαζεις στο στηθος οσο χρειαζεται και μειωνεται σταδιακα η παραγωγη (κατι που μπορει να ανατραπει ομως). Οποτε να σαι σιγουρη πως το γαλα σου ειναι υπεραρκετο. Εννοειται πως οποτε του δωσεις συμπληρωμα, μια χαρα θα το πιει, γιατι δεν χρειαζεται να καταβαλει προσπαθεια οπως στον θηλασμο, αυτο ομως δεν σημαινει πως εσυ δεν εχεις γαλα. Αν εισαι διατεθιμενη να προσπαθησεις, παλεψε το οσο μπορεις. Αν χανεις τον εαυτο σου μεσα σε ολη αυτη την κατασταση, θα κοιταξεις να κανεις αυτο που σε κανει να εισαι καλα. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Pagotoula είπε:

Αρχικα προσπαθησε να χαλαρωσεις. Ο καθενας θα σου λεει το μακρυ του και το κοντο του, αλλα εσυ κλεισε τα αυτια σου, συγκεντρωσου στο μωρακι σου και τον εαυτο σου και μονο. Η εδραιωση του θηλασμου αναφερεται στο γεγονος της εξισορροπησης προσφορας και ζητησης (δηλαδη πλεον δεν θα υπαρχουν πρηξιματα και πετρωματα και το γαλα θα παραγεται μονο βασει του προγραμματος του εκαστοτε μωρου και στην ποσοτητα που αυτο χρειαζεται). Επισης σε αυτη την φαση το παιδι πλεον θα εχει βρει τον τροπο να πιανει τη θηλη και να θηλαζει αποτελεσματικα, χωρις τον ιδιο κινδυνο να ξεσυνηθισει και να προτιμησει την ευκολια της θηλης του μπιμπερο. Οσον ομως αφορα το προγραμμα, τη συχνοτητα και την διαρκεια των θηλασμων, μην περιμενεις καποια θεαματικη αλλαγη μετα την εδραιωση. Υπαρχει περιπτωση να μειωθουν ελαφρα, μπορει ομως κι οχι, μιας κι ακομα το παιδι ειναι ποοολυ μικρο. Επισης οι αναγκες του μωρου αλλαζουν καθε τοσο, οποτε θα βλεπεις και σε αυτες τις φασεις να αλλαζει και το προγραμμα του και να επιστρεφει σε μαραθωνιους θηλασμους κι οπως ειπα και πριν, συνηθως τα αποκλειστικα θηλαζοντα βρεφη πεινανε πιο τακτικα ακομα και το βραδυ, αρα οσο να πεις τις αυπνιες θα τις εχεις για μηνες. Το μωρο σε αυτη την φαση οπως λες, εχει αναγκη την επαφη μαζι σου, την ασφαλεια, την παρηγορια κι ολο αυτο το βρισκει στο στηθος. Απο την αλλη μονο αν του παρεχεις το στηθος οοτε κινοσο θελει θα ερθει η εγκατασταση της παραγωγης σου βασει της ζητησης. Επισης εχε κατα νου οτι μπορει να καθεται 3 ωρες και ουσιαστικα να πινει γαλα την μιση ωρα, να λαγοκοιμαται, να πιπιλαει, να χαζευει τριγυρω αργοτερα. Ολα αυτα ειναι φυσιολογικοτατα. Το γεγονος οτι γκρινιαζει η ξυπναει οταν φευγει απο πανψ σου, συμβαινει γιατι χανει οσα σου περιεγραψα, οχι γιατι δεν επαρκει το γαλα σου. Μην ακους κανεναν σε αυτο. Ακομα κι οι γυναικες στην Αφρικη που υποσιτιζονται εχουν επαρκες γαλα για τα βρεφη σου. Η περιπτωση να μην φτανει το γαλα, συμβαινει μονο η σε περιπτωση ορμονολογικου προβληματος της μαμας ή σε περιπτωση μεγαλου αγχους η στεναχωριας  η τελος σε περιπτωση που το μωρο δεν το βαζεις στο στηθος οσο χρειαζεται και μειωνεται σταδιακα η παραγωγη (κατι που μπορει να ανατραπει ομως). Οποτε να σαι σιγουρη πως το γαλα σου ειναι υπεραρκετο. Εννοειται πως οποτε του δωσεις συμπληρωμα, μια χαρα θα το πιει, γιατι δεν χρειαζεται να καταβαλει προσπαθεια οπως στον θηλασμο, αθτο ομως δεν σημαινει πως δεν εχεις γαλα. Αν εισαι διατεθιμενη να προσπαθησεις, παλεψε το οσο μπορεις. Αν χανεις τον εαυτο σου μεσα σε ολη αυτη την κατασταση, θα κοιταξεις να κανεις αυτο που σε κανει να εισαι καλα. 

Ο αντρας μου χτες φρικαρε επειδη ο μιρκος δε κοιμοταν και εψαχνε στηθος και μασουλαγε με μανια τα χερια του γτ ηθελε συνεχεία στηθος κ μου λέει να φτιαξω ξενο? Κ λεω όχι αμεσως την εύκολη λυση. Κ μου λεει δεν τον βλέπεις πειναει ο κακόμοιρης δε μπορω να τον βλεπω ετσι μηπως δεν φτάνει το γαλα σου.ε εγινα τουρκος κ λέω οσες θηλαζουν φτανει υο γαλα τους και εγω ειμαι η εξαίρεση κ δεν φτάνει. Κοιτα θελω το καλυτερο για το παιδακι μου κ με παροτρύνει κ η παιδιατρος να θηλασω. Θα τον βαχω στηθος οποτε το θέλει τι να κάνω? Υπομονή.. Αν στη πορεια δε μπορέσω θα δω τι θα κανω. Απλα ακους τοσες πληροφορίες για το θηλασμο κι το ισχυει τελικα μπερδεύεσαι και χανεις κ το νοημα στο τελος. Εμένα με ενδιαφέρει το παιδι να ειναι καλα ν παιρνει το σωστο βάρος και να του αρκεί οσο τρωει. 

Just now, dinaki23 είπε:

Πανω κατω τα ιδια περναω κ εγω...ειδικα το βραδυ κανει περισσοτερη ωρα να φαει κ να κοιμηθει απ οτι την μερα!!Εμενα λερωνει πιο πολλες πανες...σφιγγεται κ κλαιει κ μετα τα κανει!Επισης...πως ξερουμε οτι δεν χορταινει;γιατι κ εμενα μου το λενε...δεν εχω θεμα να δωσω συμπληρωμα...κεγω σαν εσενα το βραδυ δινω..δεν παλευεται ,πολυ ζορικη κατασταση...

Μπορεί να έχω 8 με 9 πανες τη μέρα έπαψα να τις μετραω γτ ολο στην αλλαξιερα ειμαστε. Κ γω μια απο τα ιδια. Λέω να αρχισω να μειωνω το ξένο το βραδυ εκτος κ αν κάνει χαλασμό και δεν μπορει με τιποτα. Αλλα θα το παλεψω με το θηλασμό. Θα δω κ ποσο παιρνει γτ μ είπε η παιδιατρος να τον ζυγιζω 2 φορες τη βδομαδα. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Mariaia said:

Κορίτσια μου θέλω εδώ κ πόσες μέρες να σας γράψω μα, μα τω θεώ δε προλαβαίνω... Όταν έχω ελάχιστο χρόνο φτάνει ίσα ίσα για φαγητό τουαλέτα, μπάνιο! Όσα μπόρεσα τα διάβασα από αυτά που γράφετε αλλά δεν έχω αντοχή για όλα γιατί έχασα πολλά επεισόδια. Μόλις βρω λίγο παραπάνω χρόνο θα διαβάσω αναλυτικά τα νέα σας .... Βλέπω ολες σχεδόν όσες γέννησαν δε γράφουν συχνά... Που να προλάβουν.... Το καταλαβαίνω όσο τπτ. Με το καλό σε όλες ετοιμάζονται να γεννήσουν.... Ζω ένα δράμα με τον θηλασμό... Αν θυμάστε το μωρό γεννήθηκε 2360 μετά έφτασε στο 2240 όταν γυρίσαμε... Η γιατρός επειδή ήταν μικρό κ δε μπορούσε να πιάσει καλά κ να ρουφιξει μου προτείνε το νοσοκομείακο θήλαστρο... Ξεκίνησα πριν 16 μέρες να βγάζω κάθε 3 ώρες επί 20 λεπτά έως κ αυτή τη στιγμή που σας γράφω.. Θηλάζω κιόλας πολλές φορές μέσα στη μέρα για να μη ξεχνάει το στήθος...επαθα κ μια ελαφριά μαστίτιδα πριν 5 μερες... Πετρωσε το στήθος μ καιγόταν ανέβασα 38,5 πυρετό... Πήρα αλγκοφρεν κ ήρθε μια συμβουλος θηλασμόυ κ μου έκανε πολύ δυνατές μαλαξεις ώστε να βγει το πετρωμενο... Ειλικρινά πέθανα... Παρόλα αυτά συνεχίσα το ίδιο "βιολί" αποφάσισα ότι θέλω να θηλάσω ότι κ να γίνει (με έπιασε η μαλάκια ότι μήπως δεν είμαι καλή μαμά αν έχω γάλα κ δε θηλάζω) σε άλλη περίπτωση θα μουτζωνα τον εαυτό μου! Έχω φτάσει σε σημείο ζόμπι κανονικά... Γτ όχι απλά θηλάζω μετά βγάζω με το θήλαστρο αποστειρωνω... Δηλ τα κάνω όλα... Είπα τέλος το θήλαστρο γτ έχει γίνει το βάσανο μου θα έχω το μωρό μόνο στήθος... Έλα που ενώ την έχω 4 ώρες συνεχόμενα κ φαίνεται να πίνει με το που την αφήνω αρχίζει κλαίει κ γλείφεται.... Λέω τι στο καλό... Δε χορταίνει δε πίνει πολύ κ μετά ξανά τα ίδια πάλι βγάζω με θήλαστρο κ δίνω για να χορτάσει.   Ειλικρινά έχω λαλήσει... Εκεί που ήμουν υπέρ χαρούμενη έχω γίνει ένα ράκος...σκέφτομαι να δώσω σκόνη από την άλλη όμως βγάζω περίπου 1000ml τη μέρα πλέον κ λέω κρίμα είναι... Φοβάμαι να πάρω κ το χάπι του απόθηλασμόυ  γτ διάβασα τις παρενέργειες.... Ουφ... Δε ξέρω τι να κάνω ειλικρινά ρε κορίτσια βλέπω υο θήλαστρο κ κλαίω (η μπέμπα τώρα έφτασε τα 3 κιλα) 

Θέλω να σου δώσω λίγο δυναμη, δεν είσαι η μόνη που κανείς αυτές τις σκέψεις... Ήδη μπράβο σου που έχετε πάρει τόσο βάρος... Έχεις πολύ γάλα και εσύ , ηρέμησε και βάζε το μωράκι στο στήθος σου στα τρία κιλά είσαστε μια χαρά , προσπάθησε να την ξυπνά όταν θηλάζει.. να μην αποκοιμιεται στο στήθος σου για να ρουγαει... Πειράζει την μυτούλα, τα αυτιά... Προσπάθησε ακόμα και με ψευδοθηλη αν δεν πιάνει την δική σου..  ακόμα και αν δεν την πιάνει προσπάθησε μέχρι να την πιάσει καλά , η δικιά μου εάν είναι κουρασμένη ή εκνευρισμένη χτυπιέται στο στήθος ενώ ανοίγει το στόμα και ψάχνει για να φάει..  εκείνη την ώρα δεν ξέρω τι να κάνω..  προσπαθώ να ναι ήρεμη και να την ηρεμήσω μετά ξεκινάει κανονικά και τρώει..  αφουγκρασου το μωράκι σου και ότι νιώθεις καλύτερο..  και γω πολλές φορές έχω σκεφτεί να της δώσω πιπίλα , γτ έχω πολύ γάλα και όταν θέλει να πιπιλησει απλά για να κοιμηθεί ή να παρηγορηθεί πολλές φορές πνίγεται από την ροή... Με αποτέλεσμα το κλάμα... Πάλι όμως αγκαλίτσα και ηρεμούμε... Σκέψου πως αυτή η φάση δεν είναι για πάντα..  βέβαια αν δεν έχεις στήριξη ή αν δεν αντέχεις ψυχολογικά τοτε ναι δώσε ξένο, αλλά κρίμα δεν είναι η προσπάθεια σου τόσο καιρό;

  • Μου αρέσει 1

 
 
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...