Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Μανούλες Μάιου 2020!!!


Ξένη

Recommended Posts

3 ώρες πρίν, Rositaki είπε:

Τι έγινε σε είδε ο γιατρός;;;  

@Chrysa_ πως τα πηγαίνεις και εσυ;;;

Νομίζω λίγες μείναμε! Αυριο εχω γιατρό κ όλο σκέφτομαι τι θα μου πει , βάρος χαμηλά νιώθω Αλλά καμία σύσπαση, η μικρή θα θέλει να βγει;;; η θα μοιάσει στη μαμά της? Εγώ δεν έλεγα να βγω ούτε με τεχνητούς είχα παιδεψει την μάνα μου πολλές ώρες...

Καλημερα. Με ειδε.Ο μικρος ειναι μια χαρα.Ολα καλα.Ειπε μπορει να γεννισω ως τιν Κυριακι αλλιως ξανα nst τι Δευτερα.Εχω παλι εμμετους το πρωι και η καουρα μονιμι πια.Κανω υπομονι...Κοντευω λεω...

7 ώρες πρίν, Alexandrath είπε:

@dinaki23 @ZOIRITA20813 Είμαστε 10 ημερών!! 2 διαφορετικοί παιδίατροι μας είδαν...

Καλημερα. Κι εμενα ο μικρος ειχε κολικους απο νωρις.Δινουν σταγονες προβιοτικα,δεν κανουν πολλα ,εγω μετα απο 2 μινες ταλαιπωρια μου πε μια φιλι για τιν colic relief massage gel τις frezyderm. Μολις ειχε βγει.Του αλοιφα στιν κοιλιτσα και σε 10 λεπτα αρχιζε να αεριζεται πολυ και ηρεμουσε,μας εσωσε...Ρωτα αν μπορεις να του βαλεις.Μακαρι να βοιτισει.

  • Μου αρέσει 3

ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα κορίτσια!! Τι κάνετε? Όσο για το θηλασμό στεναχωριεμαι γιατί βλέπω αυτή τη φορά δεν θα τα καταφέρω...

Τον μεγάλο τον θήλασα αποκλειστικά ένα χρόνο κ μου ήταν πραγματικά εύκολο!! Τώρα τον μπέμπη αν δε του δώσω ξενο μπορεί να ναι κ δυο ώρες στο στήθος μου κ πάλι δε χορταινει κ του δίνω κ 60ml ξένο σε κάθε γεύμα.. έχω κ τον μεγάλο που αρχίζει κάτι παράξενες συμπεριφορές όταν με βλέπει συνέχεια με το μωρό κ έτσι ο άνδρας μου δυστυχώς δεν είναι ιδιαίτερα υποστηρικτικός αυτή τη φορά στο θηλασμό άσε που λείπει πολλές ώρες στην δουλειά κ είμαι μόνη με τα μικρα .. Τι να κάνω για να αυξήσω την παραγωγή μου? Σε κάθε θηλασμο τον βάζω μισή ώρα στο στο στήθος κ μετά δίνω ξενο όταν έχω χρόνο τον αφήνω κ περισσότερο μέχρι κ δυο ώρες κ πάλι μετά θέλει ξένο γιατί δεν έχει χορτάσει.. 

Κάθε συμβουλή σας με ενδιαφέρει!! Ευχαριστώ


KF9Mp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Comet είπε:

Καλημερα. Με ειδε.Ο μικρος ειναι μια χαρα.Ολα καλα.Ειπε μπορει να γεννισω ως τιν Κυριακι αλλιως ξανα nst τι Δευτερα.Εχω παλι εμμετους το πρωι και η καουρα μονιμι πια.Κανω υπομονι...Κοντευω λεω...

Καλημερα. Κι εμενα ο μικρος ειχε κολικους απο νωρις.Δινουν σταγονες προβιοτικα,δεν κανουν πολλα ,εγω μετα απο 2 μινες ταλαιπωρια μου πε μια φιλι για τιν colic relief massage gel τις frezyderm. Μολις ειχε βγει.Του αλοιφα στιν κοιλιτσα και σε 10 λεπτα αρχιζε να αεριζεται πολυ και ηρεμουσε,μας εσωσε...Ρωτα αν μπορεις να του βαλεις.Μακαρι να βοιτισει.

Μακαρι να γεννησεις να ηρεμησεις κοριτσι μου!! Εγω εχω γιατρο αυριο, να δουμε τι θα μου πει... Χλωμο το βλεπω να γεννησω συντομα...εχει κατσει σαν τον βουδα ο μπεμπης..!!! Τουλαχιστον μειωθηκαν οι καουρες και κοιμαμαι λιγο καλυτερα. Το χω ριξει και στο περπατημα αλλα φως δεν βλεπω. Ουτε πονους ουτε braxton hicks ουτε τιποτα.. Ουφφφφφφφ

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, tzoukos είπε:

Μακαρι να γεννησεις να ηρεμησεις κοριτσι μου!! Εγω εχω γιατρο αυριο, να δουμε τι θα μου πει... Χλωμο το βλεπω να γεννησω συντομα...εχει κατσει σαν τον βουδα ο μπεμπης..!!! Τουλαχιστον μειωθηκαν οι καουρες και κοιμαμαι λιγο καλυτερα. Το χω ριξει και στο περπατημα αλλα φως δεν βλεπω. Ουτε πονους ουτε braxton hicks ουτε τιποτα.. Ουφφφφφφφ

Μακαρι να γεννισουμε και οι 2 συντομα.Κι εγω δεν εχω συσπασεις.Δεν βοιταει το περπατιμα εκτος αν εχεις ιδι διαστολι.Εμενα ειναι πολυ ψιλα κι αυτο ειναι που τα προκαλει ολα,ασε που κουνιεται σαν τρελο και τοτε κανω εμμετο


ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Comet είπε:

Μακαρι να γεννισουμε και οι 2 συντομα.Κι εγω δεν εχω συσπασεις.Δεν βοιταει το περπατιμα εκτος αν εχεις ιδι διαστολι.Εμενα ειναι πολυ ψιλα κι αυτο ειναι που τα προκαλει ολα,ασε που κουνιεται σαν τρελο και τοτε κανω εμμετο

Εμενα εχει κατεβει λιγακι, και μου χει πει ο γιατρος να περπαταω πολυ, οποτε.....βογκω,φυσω και ξεφυσω τι να κανω; Οι χελωνες βεβαια πανε πιο γρηγορα απο μενα αλλα οκ...

Χαχαχαχαχα!!! Υπονονη κι ολα θα περασουν!!! 

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

12 ώρες πρίν, Alexandrath είπε:

Τρίτη μέρα με κολικούς... κλάμα ο μικρός- κλάμα η μαμά... Παναγία μου να περάσουν γρήγορα :blink:

Εμείς κορίτσι μου όπως και η @Comet έχουμε πάρει την colic relief massage gel και του βάζουμε με κυκλικές κινήσεις και φαίνεται να ανακουφίζεται. Επίσης είναι δυσκοιλιος και μετά την κρεμουλα αφήνει αέρια και κάνει και Κακα του (δεν κανει πάντα κακα αλλά τον  βοηθαει). Μιλά με τον γιατρό σου μήπως σε βοηθήσει αυτό το τζελ. 

Μην  κλαις κορίτσι μου,  δεν μπορείς να το βοηθήσεις το μωράκι σου, μόνο υπομονή και αγκαλιτσες. Ααααα Επίσης εγώ όταν του δίνω γάλα, αναγκαστικά δίνω μόνο ξένο λόγω αντιβίωσης, του δίνω λίγο τον σηκώνω ρευεται και ξανά του δίνω .Δεν το πάω σερι.  Κι αυτό λένε βοηθάει γιατι βγαίνει από μέσα ο αέρας . Δοκίμασε το

Και επίσης κορίτσια εμάς μας έχει σώσει και ο απορροφητηρας. Βάλτε το You Tube απορροφητηρας για μωρά και έχει διαφορά βιντεάκια. Εμένα ηρεμεί όταν το ακούει. Αυτα και υπομονή 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

ghbcp2.png

Link to comment
Share on other sites

@Alexandrathκ ο μπεμπης μου έχει πόνους.. Κολικοι δεν ξέρω σίγουρα να σου πω αν είναι, έχω γιατρό Δευτέρα. Εμείς πήραμε ειδικά μπουκάλια για τους κολικούς και κάνω κ αυτό που λέει η @ZOIRITA20813, τον σταματάω στη μέση να ρευτει και μετά συνεχίζει. Επίσης η μαια μου έδειξε κάτι ασκήσεις με τα πόδια κυρίως που επίσης τον ανακουφίζουν. Μπορεί ίσως να δεις και αυτό.. Μεγάλο πρόβλημα αυτό με το πεπτικό τους αλλά πρέπει να κάνουμε υπομονή, αγκαλιά, φιλάκια και χαδακια.

Εμένα ο μικρός αρχίζει να κάνει γκριμάτσες σαν να αναγουλιαζει.. Χθες και προχθές έκανε και από μια φορά εμετό.. Τρόμαξα όσο δεν πάει! Σήμερα είναι οκ προς το παρόν, ελπίζω να πάει έτσι. 

Την καλημέρα μου σε όλες! 


UuEIp2.png

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Alexandrath said:

@dinaki23 @ZOIRITA20813 Είμαστε 10 ημερών!! 2 διαφορετικοί παιδίατροι μας είδαν...

Ομοιοπαθουσες... Η μπέμπα μου είναι 18 ημερών και έχει σχεδόν μια βδομάδα που ταλαιπωρείται από κολικούς... Θηλάζεις; Θέλει καλό ρέψιμο και τρίψιμο στην πλατουλα και στην κοιλίτσα..  άσε δεν αντέχω να την βλέπω να κοκκινίζει και να σπαραζει στο κλαμα


 
 
 
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , Athina3 είπε:

Καλημέρα κορίτσια!! Τι κάνετε? Όσο για το θηλασμό στεναχωριεμαι γιατί βλέπω αυτή τη φορά δεν θα τα καταφέρω...

Τον μεγάλο τον θήλασα αποκλειστικά ένα χρόνο κ μου ήταν πραγματικά εύκολο!! Τώρα τον μπέμπη αν δε του δώσω ξενο μπορεί να ναι κ δυο ώρες στο στήθος μου κ πάλι δε χορταινει κ του δίνω κ 60ml ξένο σε κάθε γεύμα.. έχω κ τον μεγάλο που αρχίζει κάτι παράξενες συμπεριφορές όταν με βλέπει συνέχεια με το μωρό κ έτσι ο άνδρας μου δυστυχώς δεν είναι ιδιαίτερα υποστηρικτικός αυτή τη φορά στο θηλασμό άσε που λείπει πολλές ώρες στην δουλειά κ είμαι μόνη με τα μικρα .. Τι να κάνω για να αυξήσω την παραγωγή μου? Σε κάθε θηλασμο τον βάζω μισή ώρα στο στο στήθος κ μετά δίνω ξενο όταν έχω χρόνο τον αφήνω κ περισσότερο μέχρι κ δυο ώρες κ πάλι μετά θέλει ξένο γιατί δεν έχει χορτάσει.. 

Κάθε συμβουλή σας με ενδιαφέρει!! Ευχαριστώ

Να πινεις πολυ νερο! Και να μην αγχωνεσαι και να κοιμασαι οσο μπορεις. Αυτα παιζουν πολυ ρολο στο γαλα

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Ntepaki22 είπε:

Ομοιοπαθουσες... Η μπέμπα μου είναι 18 ημερών και έχει σχεδόν μια βδομάδα που ταλαιπωρείται από κολικούς... Θηλάζεις; Θέλει καλό ρέψιμο και τρίψιμο στην πλατουλα και στην κοιλίτσα..  άσε δεν αντέχω να την βλέπω να κοκκινίζει και να σπαραζει στο κλαμα

Θηλάζω αλλα διπνω και ξένο.. δεν έχω πολυ ποσότητα και δεν χορταίνει. Το μετράω με θήλαστρο.. Περίμενα να έβγαζα παραπάνω αλλα τιποτα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


6 ώρες πρίν, Athina3 είπε:

Καλημέρα κορίτσια!! Τι κάνετε? Όσο για το θηλασμό στεναχωριεμαι γιατί βλέπω αυτή τη φορά δεν θα τα καταφέρω...

Τον μεγάλο τον θήλασα αποκλειστικά ένα χρόνο κ μου ήταν πραγματικά εύκολο!! Τώρα τον μπέμπη αν δε του δώσω ξενο μπορεί να ναι κ δυο ώρες στο στήθος μου κ πάλι δε χορταινει κ του δίνω κ 60ml ξένο σε κάθε γεύμα.. έχω κ τον μεγάλο που αρχίζει κάτι παράξενες συμπεριφορές όταν με βλέπει συνέχεια με το μωρό κ έτσι ο άνδρας μου δυστυχώς δεν είναι ιδιαίτερα υποστηρικτικός αυτή τη φορά στο θηλασμό άσε που λείπει πολλές ώρες στην δουλειά κ είμαι μόνη με τα μικρα .. Τι να κάνω για να αυξήσω την παραγωγή μου? Σε κάθε θηλασμο τον βάζω μισή ώρα στο στο στήθος κ μετά δίνω ξενο όταν έχω χρόνο τον αφήνω κ περισσότερο μέχρι κ δυο ώρες κ πάλι μετά θέλει ξένο γιατί δεν έχει χορτάσει.. 

Κάθε συμβουλή σας με ενδιαφέρει!! Ευχαριστώ

Νομιζω οτι πρεπει να τον αφήνεις στο στήθος όση ώρα θέλει. Για αρχή χρειάζεται να κάνετε 10-12 θηλασμους. Κόβεις το ξένο σιγα σιγα και προσφερεις το στήθος όσο περισσοτερο γίνεται. Όσο περισσότερο θηλαζεις τόσο πιο πολυ γάλα θα έχεις. Βέβαια δεν ξέρω κατά ποσο ευκολο ειναι με ένα άλλο παιδί στο σπίτι και χωρίς βοήθεια. Πάντως αυτες τις συμβουλές δίνει η πατσουρου στο βιβλίο της. Εγώ θα σου προτεινα αν γίνεται να δεις μια συμβουλο θηλασμου ώστε να σε κατευθυνει σωστά. 

21 ώρες πρίν, Alexandrath είπε:

Τρίτη μέρα με κολικούς... κλάμα ο μικρός- κλάμα η μαμά... Παναγία μου να περάσουν γρήγορα :blink:

Αχ από τόσο νωρίς οι κολικοι;υπομονή και πολλη αγκαλιά. Ίσως να βοηθούσε και το μασαζακι. Ο παιδιατρος τι προτεινε;

6 ώρες πρίν, Comet είπε:

Μακαρι να γεννισουμε και οι 2 συντομα.Κι εγω δεν εχω συσπασεις.Δεν βοιταει το περπατιμα εκτος αν εχεις ιδι διαστολι.Εμενα ειναι πολυ ψιλα κι αυτο ειναι που τα προκαλει ολα,ασε που κουνιεται σαν τρελο και τοτε κανω εμμετο

Αντε κοριτσι μου λίγο έμεινε. Εχω αρχίσει και μετράω αντίστροφα. Για το περπατημα εχω ακουσει και εγώ αλλά είναι τόσο πρησμενα τα ποδια μου που πάνω από ένα τέταρτο δεν μπορώ να περπατησω . Κουνιέται και σε αυτό το μήνα τόσο πολυ;ο δικός μου ίσα ίσα που τον νιώθω. Ο γιατρός μου λέει ότι δεν έχει και πολυ χώρο να κουνηθει. 

2 ώρες πρίν, Alexandrath είπε:

Θηλάζω αλλα διπνω και ξένο.. δεν έχω πολυ ποσότητα και δεν χορταίνει. Το μετράω με θήλαστρο.. Περίμενα να έβγαζα παραπάνω αλλα τιποτα.

Νομίζω το θηλαστρο δεν βγάζει την ποσοτητα που έχεις. Πολλές που θηλάζουν με επιτυχία δεν μπορουν να αντλήσουν πολυ γάλα.Μηπως το μωρό δεν κάνει καλές θηλαστικες κινήσεις ;Σου γράφω όσα μου είπε εμένα η συμβουλος θηλασμου. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mum to be είπε:

Νομιζω οτι πρεπει να τον αφήνεις στο στήθος όση ώρα θέλει. Για αρχή χρειάζεται να κάνετε 10-12 θηλασμους. Κόβεις το ξένο σιγα σιγα και προσφερεις το στήθος όσο περισσοτερο γίνεται. Όσο περισσότερο θηλαζεις τόσο πιο πολυ γάλα θα έχεις. Βέβαια δεν ξέρω κατά ποσο ευκολο ειναι με ένα άλλο παιδί στο σπίτι και χωρίς βοήθεια. Πάντως αυτες τις συμβουλές δίνει η πατσουρου στο βιβλίο της. Εγώ θα σου προτεινα αν γίνεται να δεις μια συμβουλο θηλασμου ώστε να σε κατευθυνει σωστά. 

Αχ από τόσο νωρίς οι κολικοι;υπομονή και πολλη αγκαλιά. Ίσως να βοηθούσε και το μασαζακι. Ο παιδιατρος τι προτεινε;

Αντε κοριτσι μου λίγο έμεινε. Εχω αρχίσει και μετράω αντίστροφα. Για το περπατημα εχω ακουσει και εγώ αλλά είναι τόσο πρησμενα τα ποδια μου που πάνω από ένα τέταρτο δεν μπορώ να περπατησω . Κουνιέται και σε αυτό το μήνα τόσο πολυ;ο δικός μου ίσα ίσα που τον νιώθω. Ο γιατρός μου λέει ότι δεν έχει και πολυ χώρο να κουνηθει. 

Νομίζω το θηλαστρο δεν βγάζει την ποσοτητα που έχεις. Πολλές που θηλάζουν με επιτυχία δεν μπορουν να αντλήσουν πολυ γάλα.Μηπως το μωρό δεν κάνει καλές θηλαστικες κινήσεις ;Σου γράφω όσα μου είπε εμένα η συμβουλος θηλασμου. 

Ναι,κι εγω δεν το περιμενα αλλα τεντωνεται και εχει τον ποπο του πανω στο στομαχι μου και το χερακι του αριστερα και κουνιεται λες και γινεται σεισμος.Και πολλες φορες μες τι μερα.Παντως ειναι και μικρος σχετικα ,το πολυ 2800. Ισως γι αυτο.


ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα! Τι κάνετε?? Έχω χάσει επεισόδια. Να σας ζήσουν όσες έχετε γεννήσει τα μωρακια σας. Γερά και καλοτυχο να είναι. Κορίτσια θα ήθελα να ρωτήσω αν καμιά ξέρει για τον θηλασμό. Τρώει τρώει ο μικρός και δε χορταίνει η παιδίατρος ειπε αν είναι πολύ ανήσυχος να τ δίνω συμπλήρωμα 30 ml. Το θέμα είναι ότι ο μικρός πήρε το βάρος της γέννησης του +10γραμμαρια σε 3 μέρες πάει καλά. Έλεγα ν; βγάζω με θήλαστρο να έχω γάλα δικό μου γ τ βράδυ γτ δε μπορώ να ειμαι με το μπέμπη στο στήθος όλη την ώρα αλλά κάποιες φορές βγάζω 20 ml  kai κάποιες 40 μέχρι εκεί σήμερα είναι η 7η μέρα από τη στιγμή που γέννησα. Υπάρχει κάποια κοπέλα να έχει τι ίδιο θέμα μ εμένα η να ξέρει από το πρώτο της παιδάκι?ευχαριστώ πολυ

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Lalom είπε:

Κορίτσια καλημέρα! Τι κάνετε?? Έχω χάσει επεισόδια. Να σας ζήσουν όσες έχετε γεννήσει τα μωρακια σας. Γερά και καλοτυχο να είναι. Κορίτσια θα ήθελα να ρωτήσω αν καμιά ξέρει για τον θηλασμό. Τρώει τρώει ο μικρός και δε χορταίνει η παιδίατρος ειπε αν είναι πολύ ανήσυχος να τ δίνω συμπλήρωμα 30 ml. Το θέμα είναι ότι ο μικρός πήρε το βάρος της γέννησης του +10γραμμαρια σε 3 μέρες πάει καλά. Έλεγα ν; βγάζω με θήλαστρο να έχω γάλα δικό μου γ τ βράδυ γτ δε μπορώ να ειμαι με το μπέμπη στο στήθος όλη την ώρα αλλά κάποιες φορές βγάζω 20 ml  kai κάποιες 40 μέχρι εκεί σήμερα είναι η 7η μέρα από τη στιγμή που γέννησα. Υπάρχει κάποια κοπέλα να έχει τι ίδιο θέμα μ εμένα η να ξέρει από το πρώτο της παιδάκι?ευχαριστώ πολυ

καλημερα...εμενα η παιδιατρος μου ειπε να μην πολυχρησιμοποιω θηλαστρο,μονο οταν κοντευει να πετρωσει το στηθος κ να το βαζω καταψυξη ,να αποφευγω μπιμπερο κ θηλαστρο γενικα γιατι σταδιακα μειωνεται το γαλα...γιατι κ εγω εβγαζα για το βραδυ γιατι δεν την παλευα...κ εμενα μαλλον δεν τον φτανει υο δικο μου κ αποψε τ εδωσα κ φορμουλα λιγο ...

  • Μου αρέσει 1

mmy0p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...