Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

Μανουλες Σεπτεμβρίου 2020


Recommended Posts

On 24/5/2021 at 12:11 ΜΜ, Ntepaki22 είπε:

 

Αν σε καθησυχάζει κάπως... Εμένα τώρα είναι 12 μηνών... Μου φαινόταν κ μένα βουνό η μετάβαση γτ δεν έτρωγε με τίποτα τα λιωμένα με πιρούνι... Έλα όμως που κάναμε αυτόν τον μήνα την μετάβαση κ δεν τρώει καθόλου αλεσμένα , αλλά κατευθείαν όλα σε κομμάτια... Κάποια μωρά περνάνε κατευθείαν από τα αλεσμένα στα κομμάτια κ όχι στα λιωμένα... Της είχα αρχίσει με πατατουλα βραστή, μετά με μπανάνα... Τώρα τρώει κανονικά από το φαγητό μας σε κομμάτια κανονικά!! Όταν αρχίσει κ ζηλεύει το παιδί το δικό μας φαγητό τότε είναι έτοιμο να σταματήσει τα αλεσμένα..  

Αχ, μου δίνεις κουράγιο!!!! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

On 25/5/2021 at 7:02 ΜΜ, LidaK είπε:

Πήγαινε το σταδιακά!!! Ξεκινα με τα αλεσμένα να μην είναι τελείως βελουτε. Εμένα νερο δεν έπινε καθόλου κ το πήγα σιγά σιγά κ τώρα της αρέσει πολύ. Το αυγουλακι το κάνω τελείως σφιχτό κ το αλέθω με αβοκάντο, μανούρι ή ανθότυρο, ντοματίνι κ λίγο λαδακι. Εμένα δεν έχει ούτε ένα δόντι ακόμα, με τα κομματάκια πνίγεται, τα αλέθω λιγότερα ή πατάω με το πιρούνι για να της το γυρίσω σιγά σιγά σε κομματάκια. 
Έμεις σήμερα πρώτη μέρα ψαράκι. 
κορίτσια όσπρια έχετε δώσει;; 

Εγω αυγο ακομη δεν κατάφερα να του το δώσω όλο ώστε να παω και στο ψάρι!μείναμε λιγο πίσω αυτό τον μήνα!όσπρια δεν έχω δώσει ακόμη!θα πρεπει σιγα σιγα να ξεκινήσω να το κάνω λιγότερο αλεσμενα γιατι αλλιως θα έχουμε πρόβλημα μετα δεν θα θελει μη αλεσμένα!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου καλημέρα πώς είστε????εμείς είχαμε πολύ γκρίνια δύο βδομάδες τώρα έβγαλε δύο δοντακια μαζί....όλα του έφταιγαν..αλλά αν κ βγήκαν η γκρίνια συνεχίζεται....πρωί βραδυ..αν κ πήγαινε να φτιάξει ο ύπνος του πάλι χάλι μαυρο...10.000 ξυπνήματα  δεν ξέρω τι του φταίει κ δυστυχώς τα νευρα μου κροσια!!!Πήγαμε παιδίατρο χτες...11.600 κ 77 εκατοστά ο μικρουλης μου!!!Δεν έχω αλλαξει ακόμα παιδίατρο αλλά είναι στα σχέδια....μου είπε αυγό από τον 9 μόνο κρόκο το ασπράδι μετά το χρόνο....κ ψάρι μου είπε 15 μηνων.Εννοειται πώς δεν πρόκειται να τα εφαρμόσω!!!εσάς πώς σας είπαν να κάνετε εισαγωγή σε ψάρι κ αυγό????επίσης στα δοντακια του πάνω αριστερά το ούλο του είναι μελανό...κ μου είπε πρέπει να τον πάμε σε παιδοοδοντιατρο!!!για αντηλιακό δεν μου είπε τίποτα αν κ ρώτησα Μ είπε ότι θέλω(ότι να ναι δηλαδή η γυναίκα).επίσης δεν έχω βάλει ούτε ζυμαρικά ακόμα...εσείς τι τους δωσατε πρώτη φορά???κατά τα άλλα καθόμαστε τέλεια πλέον στέκεται στα ποδαράκια του όταν στηριχτεί σε έπιπλο....κ λέμε κούκου....έχει κολλήσει η βελόνα όλη μέρα κουκουυυυ

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 28/5/2021 at 10:18 ΠΜ, Thaliamp είπε:

Κορίτσια μου καλημέρα πώς είστε????εμείς είχαμε πολύ γκρίνια δύο βδομάδες τώρα έβγαλε δύο δοντακια μαζί....όλα του έφταιγαν..αλλά αν κ βγήκαν η γκρίνια συνεχίζεται....πρωί βραδυ..αν κ πήγαινε να φτιάξει ο ύπνος του πάλι χάλι μαυρο...10.000 ξυπνήματα  δεν ξέρω τι του φταίει κ δυστυχώς τα νευρα μου κροσια!!!Πήγαμε παιδίατρο χτες...11.600 κ 77 εκατοστά ο μικρουλης μου!!!Δεν έχω αλλαξει ακόμα παιδίατρο αλλά είναι στα σχέδια....μου είπε αυγό από τον 9 μόνο κρόκο το ασπράδι μετά το χρόνο....κ ψάρι μου είπε 15 μηνων.Εννοειται πώς δεν πρόκειται να τα εφαρμόσω!!!εσάς πώς σας είπαν να κάνετε εισαγωγή σε ψάρι κ αυγό????επίσης στα δοντακια του πάνω αριστερά το ούλο του είναι μελανό...κ μου είπε πρέπει να τον πάμε σε παιδοοδοντιατρο!!!για αντηλιακό δεν μου είπε τίποτα αν κ ρώτησα Μ είπε ότι θέλω(ότι να ναι δηλαδή η γυναίκα).επίσης δεν έχω βάλει ούτε ζυμαρικά ακόμα...εσείς τι τους δωσατε πρώτη φορά???κατά τα άλλα καθόμαστε τέλεια πλέον στέκεται στα ποδαράκια του όταν στηριχτεί σε έπιπλο....κ λέμε κούκου....έχει κολλήσει η βελόνα όλη μέρα κουκουυυυ

Θαλεια μου καλημερα....οι γκρινια ειναι απο τα δοντια..καθε φορα που μου βγαζει δοντια κλαιει με λυγμους...οσο αναφορα το αυηο εμεις βαλαμε κροκο στον ογδοο και τωρα θα βαλουμε και ασπραδι..επισης μου ειπε τωρα στον 9 και μπακαλιαρακι...ζυμαρικα εχω βαλει εφω και ενα μηνα αστρακι πεπονακι...βασικα τρωμε σχεδον τα παντα εκτος απο χοιρινο μελι...της εχω δωσει και φακες...αντιλιακη πηρα της avene!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Βρε κοριτσια τι κανετε?εμεις καλα...η μπεμπα δεν καθεται μονη της κλαιει..εννοειται δεν κοιμομαστε γενικοτερα....και εκανα αιτηση για βρεφικο...μακαρι να την παρουν αν και δεν εχω ελπιδες....βρε κοριτσια απορια....γιατι αραγε η μαμαδες ζηλευουν τοσο πολυ κσι λενε ψεμματα για τις δυνατοτητες των παιδιων τους??το καθε παιδι ειναι μοναδικο και ξεχωριστο...

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 5/6/2021 at 6:18 ΜΜ, Fofi! είπε:

Βρε κοριτσια τι κανετε?εμεις καλα...η μπεμπα δεν καθεται μονη της κλαιει..εννοειται δεν κοιμομαστε γενικοτερα....και εκανα αιτηση για βρεφικο...μακαρι να την παρουν αν και δεν εχω ελπιδες....βρε κοριτσια απορια....γιατι αραγε η μαμαδες ζηλευουν τοσο πολυ κσι λενε ψεμματα για τις δυνατοτητες των παιδιων τους??το καθε παιδι ειναι μοναδικο και ξεχωριστο...

Καλησπέρα!! Εμείς είμαστε καλά!! Κάναμε και την βάφτιση ευτυχώς τον προηγούμενο μήνα και όλα καλά. Βέβαια υπήρχαν παρατράγουδα και θέλω την γνώμη σας καθώς δεν γνωριζόμαστε.  Η συννυφάδα μου και ο αδερφός του άντρα μου ήρθαν στην βάφτιση χωρίς δώρο, λέγοντας στον άντρα μου μετά ο αδερφός του ότι το δώρο της γνωριμίας είναι και για την βάφτιση. (Δώρο γνωριμίας μπέμπας: 2 ζιπουνακια, κουβέρτα πικε και μπουρνούζι συν σοκολατάκια). Τώρα Ιούλιο είναι η δικιά τους βάφτιση και το μωρό έχει φτάσει ήδη 17μηνων. Εγώ θα έπρεπε να πάρω δώρο ή όχι;

Η δικιά μου τώρα ξεκίνησε να βγάζει το πρώτο δοντάκι αλλά ευτυχώς αμάν γκρίνια δεν έχουμε. Εμείς βάζουμε μουσική και χορεύει η μπεμπα !! Πολύ πλάκα έχουν τα γλυκάκια.
Επίσης γυρνάει μπρούμυτα και 2 μέρες έτσι ήθελε να κοιμηθεί, ο γιατρός λέει μέχρι το έτος όχι γιατί υπάρχει κίνδυνος. Εσείς τι λέτε;   

Από φαγητό ενώ είχαμε μεγάλη δυσκολία στο ξεκίνημα τώρα τρώμε μια χαρά. Από όσπρια έχουμε φάει αρακά, ρεβύθια. Έχουμε προσθέσει από μυρωδικά και μαϊντανό, σέλινο και άνηθο. Αυγό και ψάρι τίποτα ακόμα για εισαγωγή δεν μας έχει πει. Βρε κορίτσια πείτε καμία συνταγή για να δω ιδέες μήπως και δεν έχω κάνει κάτι.

Φωφη θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου, εμένα συγκεκριμένα η συννυφάδα μου που τα μωρά μας έχουν 8 μήνες διαφορά μας έχει τρελάνει. Μέχρι και τεμπελα είπε την δικιά μου που στον 8 μήνα δεν έχει κάνει ακόμα προσπάθεια για μπουσουλιμα. Έλεος;;

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Vag1a είπε:

Καλησπέρα!! Εμείς είμαστε καλά!! Κάναμε και την βάφτιση ευτυχώς τον προηγούμενο μήνα και όλα καλά. Βέβαια υπήρχαν παρατράγουδα και θέλω την γνώμη σας καθώς δεν γνωριζόμαστε.  Η συννυφάδα μου και ο αδερφός του άντρα μου ήρθαν στην βάφτιση χωρίς δώρο, λέγοντας στον άντρα μου μετά ο αδερφός του ότι το δώρο της γνωριμίας είναι και για την βάφτιση. (Δώρο γνωριμίας μπέμπας: 2 ζιπουνακια, κουβέρτα πικε και μπουρνούζι συν σοκολατάκια). Τώρα Ιούλιο είναι η δικιά τους βάφτιση και το μωρό έχει φτάσει ήδη 17μηνων. Εγώ θα έπρεπε να πάρω δώρο ή όχι;

Η δικιά μου τώρα ξεκίνησε να βγάζει το πρώτο δοντάκι αλλά ευτυχώς αμάν γκρίνια δεν έχουμε. Εμείς βάζουμε μουσική και χορεύει η μπεμπα !! Πολύ πλάκα έχουν τα γλυκάκια.
Επίσης γυρνάει μπρούμυτα και 2 μέρες έτσι ήθελε να κοιμηθεί, ο γιατρός λέει μέχρι το έτος όχι γιατί υπάρχει κίνδυνος. Εσείς τι λέτε;   

Από φαγητό ενώ είχαμε μεγάλη δυσκολία στο ξεκίνημα τώρα τρώμε μια χαρά. Από όσπρια έχουμε φάει αρακά, ρεβύθια. Έχουμε προσθέσει από μυρωδικά και μαϊντανό, σέλινο και άνηθο. Αυγό και ψάρι τίποτα ακόμα για εισαγωγή δεν μας έχει πει. Βρε κορίτσια πείτε καμία συνταγή για να δω ιδέες μήπως και δεν έχω κάνει κάτι.

Φωφη θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου, εμένα συγκεκριμένα η συννυφάδα μου που τα μωρά μας έχουν 8 μήνες διαφορά μας έχει τρελάνει. Μέχρι και τεμπελα είπε την δικιά μου που στον 8 μήνα δεν έχει κάνει ακόμα προσπάθεια για μπουσουλιμα. Έλεος;;

Καλημέρα! Κοπέλα μου αφού αυτό θεωρούν φυσιολογικό..να μην πάρεις ούτε εσυ κάτι στη βάπτιση! Κ δε χρειάζεται κ να δικαιολογηθείς 

κ εμείς τα προσθέσαμε όλα στη διατροφή εκτος χοιρινό, μέλι κ γιαουρτακι μου είχε κάνει αλλεργία οποτε θα ξαναδωσω σε ένα μήνα 

ανθοτυρο κ μανούρι τρώει κανονικα, εσείς τι γαλακτοκομικά δίνετε;;

επισης προσπαθώ δειλά δειλά με κομματάκια 

Μπουσουλάει φεύγει σφαίρα, από δοντάκια τώρα βγαίνουν τα δυο κάτω μαζί! 
επισης ακόμα ξυπνάει μια φορά τη νύχτα για γάλα κ η κουραση είναι άπειρη...

On 5/6/2021 at 6:18 ΜΜ, Fofi! είπε:

Βρε κοριτσια τι κανετε?εμεις καλα...η μπεμπα δεν καθεται μονη της κλαιει..εννοειται δεν κοιμομαστε γενικοτερα....και εκανα αιτηση για βρεφικο...μακαρι να την παρουν αν και δεν εχω ελπιδες....βρε κοριτσια απορια....γιατι αραγε η μαμαδες ζηλευουν τοσο πολυ κσι λενε ψεμματα για τις δυνατοτητες των παιδιων τους??το καθε παιδι ειναι μοναδικο και ξεχωριστο...

Ούτε εμένα κάθεται με γιαγιάδες παππούδες...15’ το μέγιστο!

εγω δε δίνω σημασία να σου πω την αλήθεια στο τι λένε γιατί ακούω τοοοοοσα πολλά !

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 28/5/2021 at 10:18 ΠΜ, Thaliamp είπε:

Κορίτσια μου καλημέρα πώς είστε????εμείς είχαμε πολύ γκρίνια δύο βδομάδες τώρα έβγαλε δύο δοντακια μαζί....όλα του έφταιγαν..αλλά αν κ βγήκαν η γκρίνια συνεχίζεται....πρωί βραδυ..αν κ πήγαινε να φτιάξει ο ύπνος του πάλι χάλι μαυρο...10.000 ξυπνήματα  δεν ξέρω τι του φταίει κ δυστυχώς τα νευρα μου κροσια!!!Πήγαμε παιδίατρο χτες...11.600 κ 77 εκατοστά ο μικρουλης μου!!!Δεν έχω αλλαξει ακόμα παιδίατρο αλλά είναι στα σχέδια....μου είπε αυγό από τον 9 μόνο κρόκο το ασπράδι μετά το χρόνο....κ ψάρι μου είπε 15 μηνων.Εννοειται πώς δεν πρόκειται να τα εφαρμόσω!!!εσάς πώς σας είπαν να κάνετε εισαγωγή σε ψάρι κ αυγό????επίσης στα δοντακια του πάνω αριστερά το ούλο του είναι μελανό...κ μου είπε πρέπει να τον πάμε σε παιδοοδοντιατρο!!!για αντηλιακό δεν μου είπε τίποτα αν κ ρώτησα Μ είπε ότι θέλω(ότι να ναι δηλαδή η γυναίκα).επίσης δεν έχω βάλει ούτε ζυμαρικά ακόμα...εσείς τι τους δωσατε πρώτη φορά???κατά τα άλλα καθόμαστε τέλεια πλέον στέκεται στα ποδαράκια του όταν στηριχτεί σε έπιπλο....κ λέμε κούκου....έχει κολλήσει η βελόνα όλη μέρα κουκουυυυ

Καλημερα Thalia

Κ εμένα ξυπνάει κάποιες μέρες αρκετές φορες τη νυχτα, του βάζω πιπιλα κ κοιμάται... Δε ξερω γιατι ξυπνάει.. Δε πειναει γιατί νωρίς το πρωί πινει πολυ λίγο γάλα... Ίσως δόντια... Κροκο έδωσα σε 4 μέρες... Επειδή κάναμε εξετάσεις για αλλεργίες, είδα ότι δεν είχε στο ασπράδι, του έδωσα 4/5 ασπράδι σε μια μέρα κ έβγαλε κοκκινίλες... Δε ξερω γιατι, θέλω να μιλήσω με γιατρό... Όσο για το αντηλιακό, εμένα μου προτεινε το 25αρι σε δείκτη της frezyderm, επειδή έχει φυσικά φίλτρα κ οχι χημικά... Το έψαξα κ εγώ κ είδα ότι αν είναι πάνω από 25 σε δείκτη, δε κανει για βρέφος κάτω του έτους... 

On 5/6/2021 at 6:18 ΜΜ, Fofi! είπε:

Βρε κοριτσια τι κανετε?εμεις καλα...η μπεμπα δεν καθεται μονη της κλαιει..εννοειται δεν κοιμομαστε γενικοτερα....και εκανα αιτηση για βρεφικο...μακαρι να την παρουν αν και δεν εχω ελπιδες....βρε κοριτσια απορια....γιατι αραγε η μαμαδες ζηλευουν τοσο πολυ κσι λενε ψεμματα για τις δυνατοτητες των παιδιων τους??το καθε παιδι ειναι μοναδικο και ξεχωριστο...

Κ εμάς γκρινιαζει κ θέλει κάποιον από πάνω... Όσο για τις μαμάδες που λένε ψέματα, πιστευω είναι έτσι ο χαρακτήρας τους γενικότερα κ έχουν αίσθημα κατωτερότητας... Δεν έχω συνάντησει τέτοια μαμά μέχρι στιγμής αλλά είναι καθαρά κόμπλεξ για μένα... Για βρεφικο έκανες αίτηση επειδή θα ξαναπιάσεις δουλειά;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 5/6/2021 at 6:18 ΜΜ, Fofi! είπε:

Βρε κοριτσια τι κανετε?εμεις καλα...η μπεμπα δεν καθεται μονη της κλαιει..εννοειται δεν κοιμομαστε γενικοτερα....και εκανα αιτηση για βρεφικο...μακαρι να την παρουν αν και δεν εχω ελπιδες....βρε κοριτσια απορια....γιατι αραγε η μαμαδες ζηλευουν τοσο πολυ κσι λενε ψεμματα για τις δυνατοτητες των παιδιων τους??το καθε παιδι ειναι μοναδικο και ξεχωριστο...

Καλα κ εμείς σήμερα πήγαμε στον γιατρό για την δεύτερη δόση του εμβολίου της μηνιγγίτιδας β!τώρα ξανά εμβολιο των 12 μηνα!10000 κ 78 ποντους!

Ισως γιατι θελουν να δείξουν ποσο καλές μαμάδες είναι κ κάνανε τα πιο έξυπνα παιδια!το κάθε παιδί έχει τις δυνατότητες του και τους ρυθμούς τους!εμενα ο δικός μου δεν σηκωνεται ακομη να πιαστει από τα έπιπλα!ο παιδίατρος μου ειπε να μην αγχώνομαι από δέκα μηνων ξεκινάνε!από κουβεντούλες λεει γκουγκου,μπαμπαμπα,εεεε,αααα αυτά για την ωρα και τα δικά του μερικές φορές!άκουγα πριν λίγο ένα βιντεακι από ένα παιδιατρο που κανει live και έλεγε μια μαμα που ήταν 8 μηνων το παιδι πως λεει μαμα και μπαμπα και ακόμη και ο ίδιος ο γιατρος απόρησε!

Μακαρι να σε πάρουν στον παιδικό γιατι δουλεύεις!αν και χρόνια δούλευα σε παιδικο και όταν έμεινα εγκυος παραιτήθηκα για να μεγαλωσω το παιδι και να μην το στείλω παιδικο τόσο νωρίς αλλά να παει κατευθειαν στο νηπιαγωγείο!έχω φυσικά την δυνατότητα να μην δουλέψω κ γι αυτο το κανω!

Το πιο περίεργο μου έτυχε προχθές από μια παιδιατρο που έτυχε να είναι σε κοινή παρέα που μου ειπε οτι το παιδι μου είναι στα όρια του παχύσαρκου και πως πρέπει να του δίνω νερό για να μην τρωει!τρελαθηκα λέω πλάκα μου κανει!

15 ώρες πρίν, Vag1a είπε:

Καλησπέρα!! Εμείς είμαστε καλά!! Κάναμε και την βάφτιση ευτυχώς τον προηγούμενο μήνα και όλα καλά. Βέβαια υπήρχαν παρατράγουδα και θέλω την γνώμη σας καθώς δεν γνωριζόμαστε.  Η συννυφάδα μου και ο αδερφός του άντρα μου ήρθαν στην βάφτιση χωρίς δώρο, λέγοντας στον άντρα μου μετά ο αδερφός του ότι το δώρο της γνωριμίας είναι και για την βάφτιση. (Δώρο γνωριμίας μπέμπας: 2 ζιπουνακια, κουβέρτα πικε και μπουρνούζι συν σοκολατάκια). Τώρα Ιούλιο είναι η δικιά τους βάφτιση και το μωρό έχει φτάσει ήδη 17μηνων. Εγώ θα έπρεπε να πάρω δώρο ή όχι;

Η δικιά μου τώρα ξεκίνησε να βγάζει το πρώτο δοντάκι αλλά ευτυχώς αμάν γκρίνια δεν έχουμε. Εμείς βάζουμε μουσική και χορεύει η μπεμπα !! Πολύ πλάκα έχουν τα γλυκάκια.
Επίσης γυρνάει μπρούμυτα και 2 μέρες έτσι ήθελε να κοιμηθεί, ο γιατρός λέει μέχρι το έτος όχι γιατί υπάρχει κίνδυνος. Εσείς τι λέτε;   

Από φαγητό ενώ είχαμε μεγάλη δυσκολία στο ξεκίνημα τώρα τρώμε μια χαρά. Από όσπρια έχουμε φάει αρακά, ρεβύθια. Έχουμε προσθέσει από μυρωδικά και μαϊντανό, σέλινο και άνηθο. Αυγό και ψάρι τίποτα ακόμα για εισαγωγή δεν μας έχει πει. Βρε κορίτσια πείτε καμία συνταγή για να δω ιδέες μήπως και δεν έχω κάνει κάτι.

Φωφη θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου, εμένα συγκεκριμένα η συννυφάδα μου που τα μωρά μας έχουν 8 μήνες διαφορά μας έχει τρελάνει. Μέχρι και τεμπελα είπε την δικιά μου που στον 8 μήνα δεν έχει κάνει ακόμα προσπάθεια για μπουσουλιμα. Έλεος;;

Εσυ θα κανεις αυτο που πρέπει για την βαφτιση το τι σκέφτεται ο καθένας και πως πράττει δεν σε αφορά!δεν θα πέσει στο επίπεδο και στον τρόπο σκέψης κανενός!ανωτερότητα!αν θεώρησε ως θείος του παιδιου να ερθει με άδεια χέρια δεν σημαίνει πως πρέπει να το κάνεις και εσύ!πάρε κάτι οικονομικό και πήγαινε το και θα βγεις και απο πάνω!κ πες του εμεις δεν το έχουμε αυτό αμα πάρεις στην γέννησε δεν παιρνεις στην βαφτιση!

Και εμένα δεν μπουσουλαει ακομη!δεν είναι κάτι πολύ σημαντικό που πρέπει οπωσδήποτε να το κανει!ουτε έχει σηκωθεί ακομη!όσο για τον ύπνο κοιμαται 9:30 ή 10 και ξυπναει 9 ή 9 και και άλλοτε τον ξυπνάω εγω!ειχε γονίδιο πάντως για να κοιμαται!κ εγω κοιμαμαι πολυ και ο μπαμπας του χαχαχαχα!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μου καλησπερα!Εμεις εχουμε 8 δοντια,μπουσουλαμε,λεει μπα μπα μπα κ μπλα μπλα μπλα,τρελενεται οταν βλεπει σκυλακια κ παιδακια,της αρεσει πολυ να κανει κουνια στην παιδικη χαρα κ εχει φαει ψαρι,απο οσπρια φακες κ αρχισαμε να της δινουμε ψωμι,πατατα,μπανανα κ κανενα μπισκοτακι να τα κραταει κ να τρωει!Ολα καλα λοιπον αλλα εχω ενα προβλημα…Ακομα δε μου πινει νερο!!!!!Το βαζει στο στομα της κ το φτυνει πανω της δεν το καταπινει!!Κ ειναι κ καλοκαιρι κ αγχωνομαι!!Της δινω με τη συριγγα μετα απο καθε γευμα για να μη μου αφυδατωθει!!Τωρα εγινε 9 μηνων κ θα παμε παιδιατρο κ θα του το πω..Εσας πινουν;;

  • Μου αρέσει 1

C5ylp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


On 6/6/2021 at 10:58 ΜΜ, Vag1a είπε:

Καλησπέρα!! Εμείς είμαστε καλά!! Κάναμε και την βάφτιση ευτυχώς τον προηγούμενο μήνα και όλα καλά. Βέβαια υπήρχαν παρατράγουδα και θέλω την γνώμη σας καθώς δεν γνωριζόμαστε.  Η συννυφάδα μου και ο αδερφός του άντρα μου ήρθαν στην βάφτιση χωρίς δώρο, λέγοντας στον άντρα μου μετά ο αδερφός του ότι το δώρο της γνωριμίας είναι και για την βάφτιση. (Δώρο γνωριμίας μπέμπας: 2 ζιπουνακια, κουβέρτα πικε και μπουρνούζι συν σοκολατάκια). Τώρα Ιούλιο είναι η δικιά τους βάφτιση και το μωρό έχει φτάσει ήδη 17μηνων. Εγώ θα έπρεπε να πάρω δώρο ή όχι;

Η δικιά μου τώρα ξεκίνησε να βγάζει το πρώτο δοντάκι αλλά ευτυχώς αμάν γκρίνια δεν έχουμε. Εμείς βάζουμε μουσική και χορεύει η μπεμπα !! Πολύ πλάκα έχουν τα γλυκάκια.
Επίσης γυρνάει μπρούμυτα και 2 μέρες έτσι ήθελε να κοιμηθεί, ο γιατρός λέει μέχρι το έτος όχι γιατί υπάρχει κίνδυνος. Εσείς τι λέτε;   

Από φαγητό ενώ είχαμε μεγάλη δυσκολία στο ξεκίνημα τώρα τρώμε μια χαρά. Από όσπρια έχουμε φάει αρακά, ρεβύθια. Έχουμε προσθέσει από μυρωδικά και μαϊντανό, σέλινο και άνηθο. Αυγό και ψάρι τίποτα ακόμα για εισαγωγή δεν μας έχει πει. Βρε κορίτσια πείτε καμία συνταγή για να δω ιδέες μήπως και δεν έχω κάνει κάτι.

Φωφη θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου, εμένα συγκεκριμένα η συννυφάδα μου που τα μωρά μας έχουν 8 μήνες διαφορά μας έχει τρελάνει. Μέχρι και τεμπελα είπε την δικιά μου που στον 8 μήνα δεν έχει κάνει ακόμα προσπάθεια για μπουσουλιμα. Έλεος;;

Αρχικα στασου στο υψος σου και παρε δωρο για την βαπτιση..αυτο ειναι ξεφτιλα που εκαναν...για τον υπνο και εμενα κοιμαται μπρουμυτα...ο παιδιατρος μου λεει οτι κανει μονη της σημαινει οτι μπορει!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 6/6/2021 at 10:58 ΜΜ, Vag1a είπε:

Καλησπέρα!! Εμείς είμαστε καλά!! Κάναμε και την βάφτιση ευτυχώς τον προηγούμενο μήνα και όλα καλά. Βέβαια υπήρχαν παρατράγουδα και θέλω την γνώμη σας καθώς δεν γνωριζόμαστε.  Η συννυφάδα μου και ο αδερφός του άντρα μου ήρθαν στην βάφτιση χωρίς δώρο, λέγοντας στον άντρα μου μετά ο αδερφός του ότι το δώρο της γνωριμίας είναι και για την βάφτιση. (Δώρο γνωριμίας μπέμπας: 2 ζιπουνακια, κουβέρτα πικε και μπουρνούζι συν σοκολατάκια). Τώρα Ιούλιο είναι η δικιά τους βάφτιση και το μωρό έχει φτάσει ήδη 17μηνων. Εγώ θα έπρεπε να πάρω δώρο ή όχι;

Η δικιά μου τώρα ξεκίνησε να βγάζει το πρώτο δοντάκι αλλά ευτυχώς αμάν γκρίνια δεν έχουμε. Εμείς βάζουμε μουσική και χορεύει η μπεμπα !! Πολύ πλάκα έχουν τα γλυκάκια.
Επίσης γυρνάει μπρούμυτα και 2 μέρες έτσι ήθελε να κοιμηθεί, ο γιατρός λέει μέχρι το έτος όχι γιατί υπάρχει κίνδυνος. Εσείς τι λέτε;   

Από φαγητό ενώ είχαμε μεγάλη δυσκολία στο ξεκίνημα τώρα τρώμε μια χαρά. Από όσπρια έχουμε φάει αρακά, ρεβύθια. Έχουμε προσθέσει από μυρωδικά και μαϊντανό, σέλινο και άνηθο. Αυγό και ψάρι τίποτα ακόμα για εισαγωγή δεν μας έχει πει. Βρε κορίτσια πείτε καμία συνταγή για να δω ιδέες μήπως και δεν έχω κάνει κάτι.

Φωφη θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου, εμένα συγκεκριμένα η συννυφάδα μου που τα μωρά μας έχουν 8 μήνες διαφορά μας έχει τρελάνει. Μέχρι και τεμπελα είπε την δικιά μου που στον 8 μήνα δεν έχει κάνει ακόμα προσπάθεια για μπουσουλιμα. Έλεος;;

Να σας ζησει!!! Να είναι γερή κ τυχερή... Όσο για το δώρο... Δυσκολο... Συζήτησε το με τον άντρα σου κ αν θέλει παρτε κάτι μικρό κ συμβολικό... Όπως νιώθεις εσυ βασικά.... Για τον υπνο, κ εμάς κοιμάται μπρουμυτα, κ να τον γυρίσω ανάσκελα Ξανα γυρνάει... Δεν μου έχει πει κάτι η παιδιατρος, βέβαια δεν την ρώτησα κιόλας...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Christine. S είπε:

Καλημερα Thalia

Κ εμένα ξυπνάει κάποιες μέρες αρκετές φορες τη νυχτα, του βάζω πιπιλα κ κοιμάται... Δε ξερω γιατι ξυπνάει.. Δε πειναει γιατί νωρίς το πρωί πινει πολυ λίγο γάλα... Ίσως δόντια... Κροκο έδωσα σε 4 μέρες... Επειδή κάναμε εξετάσεις για αλλεργίες, είδα ότι δεν είχε στο ασπράδι, του έδωσα 4/5 ασπράδι σε μια μέρα κ έβγαλε κοκκινίλες... Δε ξερω γιατι, θέλω να μιλήσω με γιατρό... Όσο για το αντηλιακό, εμένα μου προτεινε το 25αρι σε δείκτη της frezyderm, επειδή έχει φυσικά φίλτρα κ οχι χημικά... Το έψαξα κ εγώ κ είδα ότι αν είναι πάνω από 25 σε δείκτη, δε κανει για βρέφος κάτω του έτους... 

Κ εμάς γκρινιαζει κ θέλει κάποιον από πάνω... Όσο για τις μαμάδες που λένε ψέματα, πιστευω είναι έτσι ο χαρακτήρας τους γενικότερα κ έχουν αίσθημα κατωτερότητας... Δεν έχω συνάντησει τέτοια μαμά μέχρι στιγμής αλλά είναι καθαρά κόμπλεξ για μένα... Για βρεφικο έκανες αίτηση επειδή θα ξαναπιάσεις δουλειά;

Δουλευω ηδη εδω και 3 μηνες..και θελω να απαλλαξω την μητερα μου που το κραταει τα πρωινα στην δουλεια της...

7 ώρες πρίν, Dinakim είπε:

Κοριτσια μου καλησπερα!Εμεις εχουμε 8 δοντια,μπουσουλαμε,λεει μπα μπα μπα κ μπλα μπλα μπλα,τρελενεται οταν βλεπει σκυλακια κ παιδακια,της αρεσει πολυ να κανει κουνια στην παιδικη χαρα κ εχει φαει ψαρι,απο οσπρια φακες κ αρχισαμε να της δινουμε ψωμι,πατατα,μπανανα κ κανενα μπισκοτακι να τα κραταει κ να τρωει!Ολα καλα λοιπον αλλα εχω ενα προβλημα…Ακομα δε μου πινει νερο!!!!!Το βαζει στο στομα της κ το φτυνει πανω της δεν το καταπινει!!Κ ειναι κ καλοκαιρι κ αγχωνομαι!!Της δινω με τη συριγγα μετα απο καθε γευμα για να μη μου αφυδατωθει!!Τωρα εγινε 9 μηνων κ θα παμε παιδιατρο κ θα του το πω..Εσας πινουν;;

Εμενα στην αρχη δεν επινε καθολου...τωρα πινει παρα πολυ!!μην αγχωνεσαι..ο παιδιατρος τι σου λεει?

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πρίν, Fofi! είπε:

Δουλευω ηδη εδω και 3 μηνες..και θελω να απαλλαξω την μητερα μου που το κραταει τα πρωινα στην δουλεια της...

Εμενα στην αρχη δεν επινε καθολου...τωρα πινει παρα πολυ!!μην αγχωνεσαι..ο παιδιατρος τι σου λεει?

Χαρά στο κουράγιο σου κ δουλειά κ μωρό... Καλά σκέφτεσαι τότε για το βρεφικο! Μήπως έχεις κανένα  ΕΣΠΑ (δε ξερω, είμαι κ λιγο άσχετη από αυτά) ;

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Christine. S είπε:

Χαρά στο κουράγιο σου κ δουλειά κ μωρό... Καλά σκέφτεσαι τότε για το βρεφικο! Μήπως έχεις κανένα  ΕΣΠΑ (δε ξερω, είμαι κ λιγο άσχετη από αυτά) ;

Θα κανω αλλα δυστυχως βαζουν σε προτεραιοτητα τις ανεργες μητερες....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...