Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Μανουλες Σεπτεμβρίου 2020


Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια!!! Ξεκίνησα δουλειά κ δεν προλαβαίνω ν κάνω τίποτα!!!

@Fofi! οι μικρες μου έχουν διαφορα 2 χρόνια κ ζοριζόμαστε παρα πολύ!!! 2-3 φ τη βδομάδα τις κρατάει η μαμα μου αλλά κ πάλι είναι δύσκολη η καθημερινότητα. Θέλουν κ τα δυο να είσαι από πάνω όλη μέρα, η μεγάλη άρχισε κ να ζηλεύει..πολύ εξάντληση κορίτσια! 
κατα τα αλλα εμένα η μικρή πέρασε αιφνίδιο εξάνθημα το Πάσχα, οπότε ανάσταση κάναμε με 39,5 πυρετό!

δοντακια δεν έχει βγάλει, μπουσουλάει, λέει μπαμπά, μαμ κ κάτι σαν γιαγιά χαχα 

απο φαγητά πάμε πολύ καλά, χθες πρώτη μέρα φάγαμε το 1/4 του κρόκου βρασμένο παρα πολύ καλά. Μου είπε να το βάζω αν δεν της αρέσει στη φρουτοκρεμα αλλά της άρεσε κ σκέτο. 
Κάναμε κ το εμβολιο για μηνιγγίτιδα β

Κορίτσια ξέρετε τι άλλο εμβολιο έχουμε μέχρι το έτος;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

14 ώρες πρίν, LidaK είπε:

Καλημέρα κορίτσια!!! Ξεκίνησα δουλειά κ δεν προλαβαίνω ν κάνω τίποτα!!!

@Fofi! οι μικρες μου έχουν διαφορα 2 χρόνια κ ζοριζόμαστε παρα πολύ!!! 2-3 φ τη βδομάδα τις κρατάει η μαμα μου αλλά κ πάλι είναι δύσκολη η καθημερινότητα. Θέλουν κ τα δυο να είσαι από πάνω όλη μέρα, η μεγάλη άρχισε κ να ζηλεύει..πολύ εξάντληση κορίτσια! 
κατα τα αλλα εμένα η μικρή πέρασε αιφνίδιο εξάνθημα το Πάσχα, οπότε ανάσταση κάναμε με 39,5 πυρετό!

δοντακια δεν έχει βγάλει, μπουσουλάει, λέει μπαμπά, μαμ κ κάτι σαν γιαγιά χαχα 

απο φαγητά πάμε πολύ καλά, χθες πρώτη μέρα φάγαμε το 1/4 του κρόκου βρασμένο παρα πολύ καλά. Μου είπε να το βάζω αν δεν της αρέσει στη φρουτοκρεμα αλλά της άρεσε κ σκέτο. 
Κάναμε κ το εμβολιο για μηνιγγίτιδα β

Κορίτσια ξέρετε τι άλλο εμβολιο έχουμε μέχρι το έτος;;;

Καλησπερα lidak...πιστευω το θεμα ζηλειας ποτε δεν σταματαει στα παιδια...οσο αναφορα την κουραση συμφωνω....εμεις στους 6 μηνες τα τελειωσαμε τα εμβολια και μου εμεινε ενα για τον χρονο...ειναι αναλογως τον παιδιατρο..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 14/5/2021 at 3:34 ΜΜ, Fofi! είπε:

Εγω απλα ελεγα 2 χρονια μαζι φουλ κουραση αλλα ξεμπερδευεις μετα απο κακα,ξενυχτια,θηλασμους κλπ....δεν ξερω

....δυσκολη αποφαση...

Καλά τα σκέφτεσαι κορίτσι! Και εγώ ίσως να ξεκινούσα, αν είχα έστω κ λίγη βοήθεια... Θεωρώ ότι άργησα να κάνω το πρωτο.... Όσο πιο νωρίς τόσο πιο καλά κ πιο πολλες αντοχές! 

On 5/5/2021 at 10:36 ΜΜ, Angelina87 είπε:

Κρίμα η ψυχούλα δύσκολες οι αλλεργίες!υπομονή μεγαλώνοντας θα του περάσουν!

Αυγο σου είπε να δώσεις;εμενα ναι σήμερα που πήγα!απλα δεν μου ειπε πως για να μην πνίγει!μόνο κροκο για 15 μερες και μετα και το ασπραδι μερα παρα μερα και μετα να βαλω ψάρι!

Θα δίνεις κάθε μέρα αυγό δηλαδή;πως το δίνεις στο multi το χτυπάς με λάδι;

On 15/5/2021 at 3:33 ΜΜ, Fofi! είπε:

Κοριτσια μου ποια αντηλιακη θα παρετε για τα μωρακια σας?

Εμένα μου είπε frezyderm 25,γιατι εχει φυσικά φίλτρα... Τη ρώτησα για μεγαλυτερο δείκτη κ είπε όχι! 

On 18/5/2021 at 8:43 ΠΜ, LidaK είπε:

Καλημέρα κορίτσια!!! Ξεκίνησα δουλειά κ δεν προλαβαίνω ν κάνω τίποτα!!!

@Fofi! οι μικρες μου έχουν διαφορα 2 χρόνια κ ζοριζόμαστε παρα πολύ!!! 2-3 φ τη βδομάδα τις κρατάει η μαμα μου αλλά κ πάλι είναι δύσκολη η καθημερινότητα. Θέλουν κ τα δυο να είσαι από πάνω όλη μέρα, η μεγάλη άρχισε κ να ζηλεύει..πολύ εξάντληση κορίτσια! 
κατα τα αλλα εμένα η μικρή πέρασε αιφνίδιο εξάνθημα το Πάσχα, οπότε ανάσταση κάναμε με 39,5 πυρετό!

δοντακια δεν έχει βγάλει, μπουσουλάει, λέει μπαμπά, μαμ κ κάτι σαν γιαγιά χαχα 

απο φαγητά πάμε πολύ καλά, χθες πρώτη μέρα φάγαμε το 1/4 του κρόκου βρασμένο παρα πολύ καλά. Μου είπε να το βάζω αν δεν της αρέσει στη φρουτοκρεμα αλλά της άρεσε κ σκέτο. 
Κάναμε κ το εμβολιο για μηνιγγίτιδα β

Κορίτσια ξέρετε τι άλλο εμβολιο έχουμε μέχρι το έτος;;;

Εμένα για τη μηνιγγίτιδα μου είπε στο έτος κ εχω τώρα, για να μείνουν πιο πολυ τα αντισώματα λέει... Και εγώ ήθελα να το κάνουμε τώρα

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Christine. S είπε:

Καλά τα σκέφτεσαι κορίτσι! Και εγώ ίσως να ξεκινούσα, αν είχα έστω κ λίγη βοήθεια... Θεωρώ ότι άργησα να κάνω το πρωτο.... Όσο πιο νωρίς τόσο πιο καλά κ πιο πολλες αντοχές! 

Θα δίνεις κάθε μέρα αυγό δηλαδή;πως το δίνεις στο multi το χτυπάς με λάδι;

Εμένα μου είπε frezyderm 25,γιατι εχει φυσικά φίλτρα... Τη ρώτησα για μεγαλυτερο δείκτη κ είπε όχι! 

Εμένα για τη μηνιγγίτιδα μου είπε στο έτος κ εχω τώρα, για να μείνουν πιο πολυ τα αντισώματα λέει... Και εγώ ήθελα να το κάνουμε τώρα

Δεν του δίνω κάθε μέρα!μερα παρα μερα!δεν το κανω πολύ σφιχτο γιατι δεν το τρώει το κανω να είναι και λίγο μελατο και βάλω λιγο λάδι κ το τρώει ολο!σε λίγες μέρες θα του δώσω και το ασπράδι!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Angelina87 είπε:

Δεν του δίνω κάθε μέρα!μερα παρα μερα!δεν το κανω πολύ σφιχτο γιατι δεν το τρώει το κανω να είναι και λίγο μελατο και βάλω λιγο λάδι κ το τρώει ολο!σε λίγες μέρες θα του δώσω και το ασπράδι!

Α ωραία! Του άρεσει! Το κάνεις με το πιρουνι ή το multi;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κορίτσια ! Τι κάνετε? 

Η μπέμπα μεγαλώνει κ τρώει καλά , κόψαμε χάλινο ..Ο μεγάλος μου με έχει ταράξει.. ποσό υπομονή έχω ακόμα άπορω...

@Fofi! με 8 μηνων μωράκι θα σου έλεγα να το ξανασκεφτείτε... Εκτός κ αν έχεις κάθε μέρα βοήθεια από γονείς πεθερικά κ τον άντρα σου!!!!  Έμεινα έγκυος όταν ο γιος μου ήταν 16 μηνων - εγκυμοσύνη με Έμετους σαν κ εσένα .. ευτυχώς είχα τους γονείς μου κ άφηνα το μωρό κ κάποιες νύχτες γτ απλά δεν μπορούσα ούτε πάνα να του αλλάξω .. κ τώρα φυσικά που είναι 2.5 είναι απίστευτα ζηλιάρης κ έχω πολύ τρέξιμο .. δεν έχω χρόνο για τίποτα άλλο... κ έχω κ την μαμά  μου κάθε μέρα σπίτι από το πρωί έως το βράδυ... Θα σου έλεγα να το ξανά σκεφτείς!!!!! 

  • Ευχαριστώ 1

hBuvp3.png    n8xOp2.png

Link to comment
Share on other sites

On 21/5/2021 at 5:38 ΜΜ, Christine. S είπε:

Α ωραία! Του άρεσει! Το κάνεις με το πιρουνι ή το multi;

Με το πιρούνι το κανω!αλλα οι περισσότεροι μου έχουν πει πως δεν το τρώνε τα μωρα το αυγό!κ εμενα σημερα δεν το ηθελε!δεν τον ζορίζω θα του βάλω και το ασπραδι μεθαύριο αλλα δεν ξερω αν θα το φάει γιατί κομμάτι αισθάνεται και του έρχεται για εμετό!δεν ξερω πως θα κόψουμε τα αλεσμένα!τώρα βγήκαν τα δοντακια του!

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πρίν, Angelina87 είπε:

Με το πιρούνι το κανω!αλλα οι περισσότεροι μου έχουν πει πως δεν το τρώνε τα μωρα το αυγό!κ εμενα σημερα δεν το ηθελε!δεν τον ζορίζω θα του βάλω και το ασπραδι μεθαύριο αλλα δεν ξερω αν θα το φάει γιατί κομμάτι αισθάνεται και του έρχεται για εμετό!δεν ξερω πως θα κόψουμε τα αλεσμένα!τώρα βγήκαν τα δοντακια του!

Κ εγώ έχω θέμα με τα αλεσμενα... Αν δεν είναι τέλεια λιωμένα στο multi δεν τα τρώει, φαντάσου ότι κάποιες φορές ξαναβαζω το μαχαίρι κ τα ξανααλεθω... Κ ετσι τα τρώει... Τα θέλει τέρμα αλεσμενα.... Μου φαίνεται απίθανη η μετάβαση σε λιγότερο αλεσμενα πόσο μάλλον σε κομμάτια... 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Christine. S είπε:

Κ εγώ έχω θέμα με τα αλεσμενα... Αν δεν είναι τέλεια λιωμένα στο multi δεν τα τρώει, φαντάσου ότι κάποιες φορές ξαναβαζω το μαχαίρι κ τα ξανααλεθω... Κ ετσι τα τρώει... Τα θέλει τέρμα αλεσμενα.... Μου φαίνεται απίθανη η μετάβαση σε λιγότερο αλεσμενα πόσο μάλλον σε κομμάτια... 

Βλέπω κάτι βιντεακια με μωρα 6,5 μηνων που τους δίνουν να τρώνε με το χέρι και να είναι κομμάτια και λέω εμενα δεν θα μπορέσει να φαει έτσι!όπως δεν τον έχω δώσει τπτ στο χέρι ακομη να φαει μόνος του!δεν ξερω αν φταίει που τώρα εβγαλε δοντια!

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, Angelina87 είπε:

Βλέπω κάτι βιντεακια με μωρα 6,5 μηνων που τους δίνουν να τρώνε με το χέρι και να είναι κομμάτια και λέω εμενα δεν θα μπορέσει να φαει έτσι!όπως δεν τον έχω δώσει τπτ στο χέρι ακομη να φαει μόνος του!δεν ξερω αν φταίει που τώρα εβγαλε δοντια!

Nai κ εγώ τα βλέπω... Δε ξερω μου φαίνεται λίγο αφύσικο.... Έχει γίνει μόδα κ αυτο... Εμένα είναι λιγότερα κιλά κ με αυτή τη μέθοδο τρώνε πιο λίγο, δε θα το δοκιμάσω ακόμα... Εγώ του έδωσα πριν ενάμιση μήνα κόρα ψωμιού(κατοπιν συνεννόησης με τη γιατρό για να δουμε αν έχει αλλεργία στο σιτάρι) έφαγε λίγο αλλά αηδιάζε... Πριν ένα μήνα του έδωσα ρυζογκοφρετα της hipp και άλλη μέρα μπανάνα κ παλι αηδιάζε δεν ήθελε να τα βαλει στο στόμα... Προχτές του έδωσε καροτο στο χερι κ δεν ήθελε ουτε αυτό να το βάλει στο στόμα... Απογοήτευση

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


On 5/16/2021 at 1:10 PM, βιολετα3 said:

Κορίτσια μου καλημέρα τι κάνετε?Εγώ σήμερα όλη μέρα δουλειές ,προσπαθώ να τελειώσω με τα χειμωνιάτικα ,και είχα και σιδέρωμα μιας και τώρα πάνε σχολείο και πρέπει να τους τ έχω όλα έτοιμα!!!

Βρε κορίτσια να κάνω μια ερώτηση ,όσες πίνεται σίδηρο και πάτε τουαλέτα να ενεργηθειτε τι χρώμα έχουν?είναι φυσιολογικό να είναι σκούρα πολύ σαν πράσινο σκούρο προς μαύρο.χιλια συγνώμη για την περιγραφή .

 

18 hours ago, Christine. S said:

Κ εγώ έχω θέμα με τα αλεσμενα... Αν δεν είναι τέλεια λιωμένα στο multi δεν τα τρώει, φαντάσου ότι κάποιες φορές ξαναβαζω το μαχαίρι κ τα ξανααλεθω... Κ ετσι τα τρώει... Τα θέλει τέρμα αλεσμενα.... Μου φαίνεται απίθανη η μετάβαση σε λιγότερο αλεσμενα πόσο μάλλον σε κομμάτια... 

Αν σε καθησυχάζει κάπως... Εμένα τώρα είναι 12 μηνών... Μου φαινόταν κ μένα βουνό η μετάβαση γτ δεν έτρωγε με τίποτα τα λιωμένα με πιρούνι... Έλα όμως που κάναμε αυτόν τον μήνα την μετάβαση κ δεν τρώει καθόλου αλεσμένα , αλλά κατευθείαν όλα σε κομμάτια... Κάποια μωρά περνάνε κατευθείαν από τα αλεσμένα στα κομμάτια κ όχι στα λιωμένα... Της είχα αρχίσει με πατατουλα βραστή, μετά με μπανάνα... Τώρα τρώει κανονικά από το φαγητό μας σε κομμάτια κανονικά!! Όταν αρχίσει κ ζηλεύει το παιδί το δικό μας φαγητό τότε είναι έτοιμο να σταματήσει τα αλεσμένα..  

  • Μου αρέσει 1

 
 
 
Link to comment
Share on other sites

On 24/5/2021 at 12:11 ΜΜ, Ntepaki22 είπε:

 

Αν σε καθησυχάζει κάπως... Εμένα τώρα είναι 12 μηνών... Μου φαινόταν κ μένα βουνό η μετάβαση γτ δεν έτρωγε με τίποτα τα λιωμένα με πιρούνι... Έλα όμως που κάναμε αυτόν τον μήνα την μετάβαση κ δεν τρώει καθόλου αλεσμένα , αλλά κατευθείαν όλα σε κομμάτια... Κάποια μωρά περνάνε κατευθείαν από τα αλεσμένα στα κομμάτια κ όχι στα λιωμένα... Της είχα αρχίσει με πατατουλα βραστή, μετά με μπανάνα... Τώρα τρώει κανονικά από το φαγητό μας σε κομμάτια κανονικά!! Όταν αρχίσει κ ζηλεύει το παιδί το δικό μας φαγητό τότε είναι έτοιμο να σταματήσει τα αλεσμένα..  

Καλησπερα απελπιστηκα νιωθει κομματι και αηδιάζει και κάνει εμετό!δεν ξερω πως να ξεκινήσω!βέβαια εμενα τώρα εβγαλε δοντια!οταν τον δίνω να φαει κανει πως μασάει πρώτα και μετά το καταπίνει!εδώ νερό του εδωσα πριν και πνίγηκε!ενώ είναι ένα μεγάλο μωρο κοντεύει στα 10 κιλα!μας κοιτάει στα μάτια όταν τρώμε αλλα ακομη τπτ!αυγο του εδωσα που δεν ήταν μελατο αλλα ελάχιστα πιο σκληρό και το εβγαλε κατευθείαν!

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , Angelina87 είπε:

Καλησπερα απελπιστηκα νιωθει κομματι και αηδιάζει και κάνει εμετό!δεν ξερω πως να ξεκινήσω!βέβαια εμενα τώρα εβγαλε δοντια!οταν τον δίνω να φαει κανει πως μασάει πρώτα και μετά το καταπίνει!εδώ νερό του εδωσα πριν και πνίγηκε!ενώ είναι ένα μεγάλο μωρο κοντεύει στα 10 κιλα!μας κοιτάει στα μάτια όταν τρώμε αλλα ακομη τπτ!αυγο του εδωσα που δεν ήταν μελατο αλλα ελάχιστα πιο σκληρό και το εβγαλε κατευθείαν!

Πήγαινε το σταδιακά!!! Ξεκινα με τα αλεσμένα να μην είναι τελείως βελουτε. Εμένα νερο δεν έπινε καθόλου κ το πήγα σιγά σιγά κ τώρα της αρέσει πολύ. Το αυγουλακι το κάνω τελείως σφιχτό κ το αλέθω με αβοκάντο, μανούρι ή ανθότυρο, ντοματίνι κ λίγο λαδακι. Εμένα δεν έχει ούτε ένα δόντι ακόμα, με τα κομματάκια πνίγεται, τα αλέθω λιγότερα ή πατάω με το πιρούνι για να της το γυρίσω σιγά σιγά σε κομματάκια. 
Έμεις σήμερα πρώτη μέρα ψαράκι. 
κορίτσια όσπρια έχετε δώσει;; 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!Απο οσπρια εδωσα φακες!Εγω εχω ξεκινησει κ της δινω μπισκοτα βρεφικα που λιωνουν στο στομα αλλα δεν την αφηνω απο τα ματια μου οταν τα τρωει!Επισης της εδωσα κ μπανανα κανονικη στο χερι να κραταει κ μα τρωει!Θελει ομως μεγαλα κομματια για να μη χωρανε να τα βαλουν ολοκληρα στο στομα!Στην αρχη το καναμε λιγο σαν παιχνιδι!Κ ο μπαμπας της της εδινε κ δοκιμαζε απο ο,τι τρωγαμε κ στην αρχη αηδιαζε αλλα τωρα της αρεσουν!Την κρεμα της ξεκινησα να μην την κανω τελειως βελουτε στο μουλτι κ σημερα τα λαχανικα τα ελιωσα με το πηρουνι κ αλεσα μονο κρεας!Τα δοντια δεν παιζουν ρολο γιατι ουτως ή αλλως μασανε με τα ουλα!Κ τρωνε σαφως λιγοτερη ποσοτητα οταν δεν ειναι τελειως αλεσμενα..

  • Μου αρέσει 1

C5ylp2.png

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, Dinakim είπε:

Καλησπερα!Απο οσπρια εδωσα φακες!Εγω εχω ξεκινησει κ της δινω μπισκοτα βρεφικα που λιωνουν στο στομα αλλα δεν την αφηνω απο τα ματια μου οταν τα τρωει!Επισης της εδωσα κ μπανανα κανονικη στο χερι να κραταει κ μα τρωει!Θελει ομως μεγαλα κομματια για να μη χωρανε να τα βαλουν ολοκληρα στο στομα!Στην αρχη το καναμε λιγο σαν παιχνιδι!Κ ο μπαμπας της της εδινε κ δοκιμαζε απο ο,τι τρωγαμε κ στην αρχη αηδιαζε αλλα τωρα της αρεσουν!Την κρεμα της ξεκινησα να μην την κανω τελειως βελουτε στο μουλτι κ σημερα τα λαχανικα τα ελιωσα με το πηρουνι κ αλεσα μονο κρεας!Τα δοντια δεν παιζουν ρολο γιατι ουτως ή αλλως μασανε με τα ουλα!Κ τρωνε σαφως λιγοτερη ποσοτητα οταν δεν ειναι τελειως αλεσμενα..

Α δίνεις μεγαλα;; Εγώ μικρά κομμάτια της δίνω, γιατί βάζει μέχρι κ πολύ μεγαλα παιχνίδια ολόκληρα στο στομα κ φοβάμαι πως αν δώσω μεγάλο κομμάτι τροφή θα το φάει όλο χαχα

Ποια μπισκοτάκια είναι να τα δω κ εγώ να τα πάρουμε;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...